E HAVENLOODS /I li o y '-seizoen gaat van start Tomyfrelykm om geld, huis en de kinderen FIAVJUIUJA] bezorgers* STÈRS Wij doen boekje open over Oud-Rotterdam PROGRAMMA VOOR KOMEND SEIZOEN Revanche W.K. profstayers mt dinsdag 18 september 1973 22e jaargang no. 38 EDITIE SCHIEDAM NSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - V LAAR DNGE N isRIMPENbRVVAARD E .O - HOORDK AN 1PR INS H ENDR IKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 Cees Stam, wereldkampioen 1973'ach ter de motoren, zal in Ahoy' zijn titel waar kunnen maken. Op zondag naar Sportpaleis De kreet „In Ahoy' is altijd wat te beleven" wordt hoe langer hoe meer bewaarheid. Vanaf 23 sep tember 'wielerwedstrijden worden gehouden, die de naam „POPU LAIRE" hebben meegekregen. Van 8.30 uur tot 12.30 uur komen Neerlands beste baanamateurs op de piste in een afwisselend pro gramma zullen zij strijden om de eer en de prijzen. Dat is een geweldige mogelijkheid voor vele vaders om hun zoon nu ook eens te laten kennismaken met de spec taculaire wielersport. Et zal geen moment van verveling zijn en ook voor de toegangsprijs 1,25 per persoon - behoeft men het niet te laten. Voor de langslapers zij nog opgemerkt, dat een aanwezigheid bij de start natuurlijk wel leuk, maar niet direkt noodzakelijk is. Het programma bestaat uit vele onderdelen, die ieder de moeite zullen zijn. Ook de nieuwe lichte motpr van Nederlands fabrikant, de JAVAN TI'S, zullen in de baan komen. De eerste Populaire is op zondag 23 september en ook kuntu de data van de daaropvolgende popu lates alvast noteren: 30 septem ber, 7 oktober, 21 oktober, 11 november, 9 december. uncle ch Komende dingen in Ahoy-complex za. 22 sept. BEURS VOOR MINERA- EN EN GESTEENTEN, /zo. 23 sept. 08.30 tot 12.30 uur POPULAIRE WIELRENNEN op de zondagmorgen. vr. 28 sept. REVANCHE W.K. PROF STAYERS met o.a. Cees Stam (W.K.) Theo Verschueren, Dieter Kemper en Piet de Wit. zo. 30 sept. 08.30 tot 12.30 uur. POPULAIRE WIELRENNEN' op de zondagmorgen. vr. 5 t/m di. 16 okt. FEMINA interna tionale consumentenbeurs, za. 6 okt. DEEP PURPLE popconcert, ma. 8 .okt. 20.15 uur. BOKSGALA. Fighting Mack-Frank Ypung. vr. 12 okt. 20.00 uur. CONCERT DOOR RAY CHARLES. COUNT BASIE EN OSCAR PETERSON, za. 13 okt. 20.00 uur. De popgebeurte nis voor Europa ROLLING STONES, zo. 14 okt. 16.00 en 20.30 uur. za. 20 okt. 20.00 uur. VADER ABRA HAM SHOW met louter en alleen bekende artiesten. wo. 24 t/m za. 27 okt. HOUT '73 vakbeurs voor hout en houtbewerking, wo. 24 okt. 20.00 uur. JOHNNY HOES SHOW met een lach en een Ijl.het Nederlands Openlucht Muse um van 'Arnhem wordt tot zondag 23 september een attractieve bloemen- en antiekwedstrijd gehouden. De expositie wordt gehouden in het kader van het honderdjarig bestaan van de afdeling Arnhem der Koninklijke Nederlandsche Maatschappij ,voor Tuinbouw en Plantkunde. De openingstijden zijn dagelijks van negen tot vijf uur en 's avonds van zes tot tien uur. Boksen Ahoy'-seizoen gaat programma van het het grandioze complex in Rotterdam-Zuid tot volwassenheid gegroeid. Moeilijk heden, die in het eerste jaar dreigden, werden door de Ahoy'staf voorkomen of snel uit de weg geruimd. De matige publieke belangstelling voor de wielersport werd bestreden op een manier, die respect afwingt voor Harry Hofmeester en zijn mensen. Reeds enige jaren terug constateerde men in de wielersport en speciaal de baansport enige „rotte plekken". Inmiddels is deze kreet, die zeer zeker niet alleen een kreet is, overgenomen door enige vooraanstaande figuren uit de KNWU, waaronder bondscoach Joop Middelink. Met trots denkt Harry Hofmeester terug aan het geweldige succes van de Zesdaagse 1973. „Hoe dat is gekomen? Ik meen het te kunnen terugbrengen tot drie feiten. In de eerste plaats het vertrouwen van het publiek in Peter Post. Verder de formule, die aangaf, dat er zes avonden werd gereden inplaats van zeven avonden en zes middagen en natuurlijk de deelneming van Eddy Merckx. Het toeschouwersaantal steeg met bijna honderd procent tot ruim veertigduizend kijkers. Daartoe is vertrouwen van Jan Publiek nodig, maar er is door zijn mensen dan ook verschrikkelijk hard aan gewerkt". Het Sportpaleis alleen trok in de tweeëneenhalf jaar dat het gebouw nu voor het publiek toegankelijk is 800.000 bezoekers. Hofmeester wil liever vooruit kijken: „De miljoenste bezoeker zal zeker dit seizoen in het Sportpalies arriveren. Misschien maken we daar wel een feestelijke gebeurtenis van". Uit een blik. op de komende evenemen ten blijkt dat Harry Hofmeester zeker niet te optimistisch is. De toegangs- kaatten voor bijvoorbeeld het optre den van de Rolling Stones waren bin nen twee dagen na de start van de voorverkoop nergens meer te krijgen. De kaartverkoop voor andere evene menten in de nabije toekomst loopt bijzonder goed. Het programma is bo vendien voorzien van geweldige hoog tepunten als de Wereldkampioenschap pen Moderne Gymnastiek (15 18 no vember), de Kerstcircusshow (22-30 december). Holiday on Ice (26 novem ber —2 december). de Zesdaagse .,(17—22 januari) en het Wereldkampi oenschap Proftennis (24-30 maart). Daarnaast staan er diverse een dagseve nementen op het programma, die een volle zaal kunnen opleveren. We den ken hierbij aan de verschillende wieler en boksgala's, het optreden van de wereldberoemde Moldavische dans groep Zjok (3 november), de grote verscheidenheid aan popconcerten en de shows van de vertolkers van het levenslied Johnny Hoes en Vader Abraham: Met een boeiende wielergala gaat in Ahoy' het nieuwe winterseizoen van start. Eerst had men een wielerom- nium met de toprenners van het jaar 1973 op het programma staan, maar organisator Peter Post kode definitieve samenstelling van het rennersveld niet bijtijds gereed krijgen. De voorlich tingsfunctionaris van Ahoy'. Harm Scheepbouwer zegt hierover: „Peter heeft dagenlang achter de topcoureurs aangezeten. Hij ging er voor naar het buitenland, maar na toezeggingen be gonnen sommige renners weer moeilijk te doen. Peter Post heeft een naam te verliezen en daarom durfde hij het risico niet te nemen, het publiek te moeten teleurstellen. Maar kijk nu eens naar het programma dat er voor in de plaats is gekomen. Dat klinkt toch als een klok? Inderdaad, want in Ahoy' zul op vrij dag 28 september gaan blijken, wie zich 's werelds snelste renner achter de grote motor kan noemen. Aan de start komen de wereldkampioen Cees Stam en zijn naaste rivaal bij de wereldkam pioenschappen in het Spaanse San Sebastian Piet de Wit,' Ook de num mers drie en vier zijn van de partij, te weten Christian Raymond en Romain Deloof. Veel belangrijker nog is, dat de wegblijvers van het wereldkampioen schap, wereldkampioen 1972 Theo Verschueren en de Europees kampioen Dieter Kemper, ook zullen starten.. De waarde van het behalen Van de Regenboogtrui door Cees Stam is nog al eens in twijfel getrokken en nu zal de Zaankanter moeten gaan bewijzen dat hij de enige echte kampioen is. In het omlijstingsprogramma zullen de Javanti's rijden met daarachter de bes te Nederlandse amateurs. De Javanti's komen in de plaats van de reeds jaren bekende dernies en reeds bij voorbaat kan worden gezegd, dat deze lichte motoren voor een revolutie in de wielersport gaan zorgen. De Javanti is een Nederlands produkt en de naam is een afkorting van de naam van de ontwerper, Jan van Tilburg, die in de wielersport zeker geen onbekende vinden. Voor de liefhebbers van pop ijgegeven. Veel sneller dan verwacht is zijn er naast de Rolling Stones ook nog avonden met Ray Charles, Count Basie en Oscar Peterson dit drietal met de nodige muzikale omlijsting verschijnt op vrijdag 12 oktober en Deep Purple komt op 6 oktober naar het Sportpaleis. Wij mogen zonder overdrijving stellen, dat het Sportpaleis Ahoy' in staat blijkt evenementen van wereldformaat te brengen. De inwoners van Rotter dam en wijde omgeving kunnen en zullen daarvan zeker profiteren! De eerste boksgala in Ahoy staat voor 8 oktober op het programma. Dan komt Fighting Mack uit tegen de Brit Frankie Young. Mack is hard op weg naar een Europees titelgevecht, maar eerst zal hij nog slag moeten leveren met enige vermaarde boksers. Frankie Young is er een van. Reeds tevoren staat vast, dat Fighting Mack het zwaar zal krijgen tegen de physiek sterke Young. Deze heeft nog nimmer een nederlaag door knock out geleden. Het beste resultaat in zijn loopbaan bereikte Frankie Young in een partij te Melbourne tegen Tony Mondine. die wordt gezien als de ongekroonde wereldkampioen. Ypung bokste tegen hem een onbeslist. Wint Mack dan zal een titelgevecht niet ver meer zijn. In het bijprogramma komen de veelbelovende jonge boksers Sjoerd Tuininga en Hennie Thoonen in de ring en ook Iwan Roesli en Bert Nikkelen Kuyper Zullen van de partij zijn. Met dit programma start de direc teur van het Sportpaleis zijn promotor sloopbaan. Vanaf heden zal hij gebruik gaan maken van de licentie, die de Nederlandse Boks Bond hem na lang aandringen heeft verstrekt. Een van velen Als U van plan bent in de komende tijd het Sportpaleis Ahoy' te bezoe ken, dan zult U er niet op behoeven te rekenen dat U de enige bent, die deze gedachte heeft voelen opkomen. Jong en oud, tienduizenden in totaal, zullen de weg naar de Zuiderparkweg weten IS Hendrikkade 14, Botterdam, EXE HAVENLOODS (A ..De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam deelt mede, dat per 1 oktober a.s. haar zeer ge waardeerde iriedewerker de heer L. Augustijn, na een diensttijd van bijna 40 jaar, afscheid van de Kamer gaat nemen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. ALS DE SCHEIDING EENMAAL EEN FEIT IS Echtscheiding is na de invoering van de nieuwe wet gemakkelijker geworden. Dat geldt in ieder geval voor de gronden, waarop een scheiding kan worden uitgesprokenDuurzame ontwrichting van het huwelijk is in de plaats gekomen van overspel, zware mishandeling of langdurige ge vangenisstraf. De bemjsvdering, vroeger vaak een onoverkomelijk struikelblok, is niet langer nodig, omdat de schuldvraag tegenwoordig geen rol meer speelt. Maar dat wil alles nog niet zeggen, De toewijding van de kinderen is altijd een bron van veel ontevredenheid bij de vaders geweest. De rechter moet na melijk al vroeg in de proce dure beslissen over de vraag, bij wie de kinderen verder gullen blijven en evenals vroeger is er ook nu nog vrijwel altijd het oude adagium: het kind hoort bij de moeder. Vooral bij jonge kinderen is het zonder meer gebruik, dat deze aan de moeder worden toege- Vaders Vaders komen natuurlijk, zodra het voor de Rechtbank hard tegen hard gaat, vaak hiertegen in verzet. Bij de voorlopige voorzieningen, waarin zo wel de toewijzing van het huis en de kinderen, als de alimentatie worden bepaald, gaat zo 'n toewijzing niet ge paard met een diepgaand onderzoek. Maar niettemin zijn die voorzieningen vaak heel wat definitiever dan het woordje Voorlopigwel schijnt te voorspellen. De enige weg tot herziening, die de vader openstaat, is zo snel mogelijk een bezwaarschrift in te dienen, waar na de rechter een beroep doet op de Raad van Kinderbescherming om een rapport uit te brengen. Weinig vaders tonen zich in de praktijk gelukkig met dit advies van de Kinderbescherming, omdat het eenvoudig regel blijft, dat kinderen bij de moeder blijven, tenzij er sprake is van prostitutie, alco holisme, mishandeling of ernstige ver waarlozing van de kinderen. Maar wel belangrijk is, dat de vader zich goed realiseert, dat een snel bezwaarschrift vrijwel de enige kans op verandering is, omdat de rechter meestal niet geneigd is met de kinderen heen en weer te gaan schuiven. Hoe eerder een nieuwe stabiele situatie geschapen is, hoe beter dit voor het kind is, zo oordeelt men niet ten onrechte. Een man, die tóch wil proberen, één of meer kinderen toegewezen te krijgen, maakt meer kans, zodra hij met een andere vrouw samenwoont of. beter nog, ermee is getrouwd. Hij kan dan immers de kinderen ook een thuis en een opvang garanderen. dat men nu maar zo één-twee-drie gescheiden is. De procedure, die wij in ons vorig dins dagnummer uitvoerig behandelden, kent nog voldoende voetangels en klemmen. Vooral de voorzieningen over geld, huis en kinderen geven nog altijd aanleiding tot touwtrekken tussen partijen. Het blijkt nog altijd heef wat eenvoudi ger om even op het stadhuis te gaan trouwen, dan om via procedure en rechtbank weer van elkaar, verlost te worden. Alimentatie Bij de aanvang van de procedure moet er natuurlijk snel worden geregeld, hoe de situatie tijdens de scheiding zal zijn. De rechter treft dus zogenaamde voor lopige voorzieningen, in hoofdzaak handelend over de kinderen, de wo ning en het geld. Wij stelden reeds, dat die voorlopige voorzieningen vaak als het ware vooruitlopen op een te ver wachten vonnis, vooral als het de toewijzing van kinderen betreft. Hier over ligt weliswaar de eindbeslissing, na een bezwaarschrift, bij de Kinder rechter, maar deze staat meestal min of meer voor een voldongen feit. Bi/stand Voorlichting over: hoe kom je aan een advokaat? hoe verloopt de procedure? wat gebeurt er met de woning? hoe wordt de alimentatie gere geld? Raadslieden zijn er niet om huwe lijksmoeilijkheden op te lossen, zeker ook niet om ze op een spreekuur bij elkaar te brengen. Zij gaan er van uit, dat het huwelijk een persoonlijke beslissing van de mensen zelf is. Wanneer men toch nader advies wenst, dan kunt u zich telefonisch wenden tot de Raad voor Maatschappelijk Wel zijn, telefoon 23.5 2.90. Het huis Zijn de kinderen echter, zoals dus regel is, aan de moeder toegewezen, dan wordt ook de woning meestal aan haar toebedeeld, ofndat zij met het grootste deel van het gezin overblijft. De moe der wordt dan tot voogdes over de. kinderen benoemd, terwijl er boven- dien een toeziend voogd wordt aange- verwerven, wezen. Dat kan de vader zijn, maar er wordt ook wel een ander aangewezen. Wel moet nog even worden gesteld, dat de toeziende voogdij weinig om het lijf heeft. Het wil namelijk slechts zeggen, dat de toeziend voogd het recht heeft toe te zien op de wijze, waarop geldza ken van het kind Worden behartigd. Er is geen recht op inspraak bij de op voeding, terwijl er evenmin bezoek- recht aan kan worden ontleend. Het derde belangrijke punt, zoals dat bij de voorlopige voorzieningen wordt geregeld, geldt de financiële kant van de zaak, de alimentatie. De rechter kan bepalen, dat de partij, die na de scheiding niet voldoende inkomsten voor levensonderhoud heeft, noch in staat moet worden geacht om deze te verwerven, een uitkering voor levens onderhoud van de wederpartij krijgt toegewezen. Het speelt daarbij, nu de nieuwe wet van kracht is geworden, geen enkele rol meer, wie de schuld draagt voor de scheiding en of deze bewezen wordt geacht, zoals vroeger doorslaggevend was. gemeenschap van goederen getrouwd, wat dus wil zeggen, dat iedere partij, na de scheiding, voor de helft eigenaar van de boedel is. Is het huwelijk ontbonden, dan moet er dus eerlijk gedeeld worden, wat nogal eens met veel pijn en moeite gepaard gaat. Bezoekrecht is een zaak apart. Het feit alleen, dat men voor de kinderen betaalt, betekent nog niet. dat men daaraan het recht kan ontlenen de' kinderen te zien of te ontmoeten. Hierover is nogal wat verwarring, om dat vele vaders ervan uitgaan, dat het meebetalen voor de kinderen betekent, dat hij ze automatisch ook mag zien. Nieuw in de wet is, dat kinderen boven de 14 jaar door de rechter gehoord moeten worden bij- de beslissing, naar wie ze zullen toegaan. Niet altijd is de rechterlijke macht erg blij met deze nieuwe bepaling, die, in de praktijk, slechts bij moeilijke gevallen een rol van betekenis spéélt. Het tweede deel van „Wijs mij de plaats waar ik woonde", samengesteld en geschreven door Joop Mekes is kortgeleden uitgekomen. Opnieuw een levendige rondgang door de oude stad met verklarende tekst en ruim tweehonderd foto's. Ter gelegenheid van dit gebeuren is de auteur zelf aanwezig in de kraam die daartoe speciaal is ingericht op het Beursplein. Elke woensdag in de maand september zijn wij daar ter plaatse om u alle mogelijke inlichtingen te geven die u wenst en om uw boekje door de schrijver te laten signeren. Van 10 tot 17 uur kunt u bij onze kraam terecht. Beide delen zijn ook verkrijgbaar bij onze agent schappen (zie elders in dit blad). Geen wet, maar vuistregel is wel. dat de man ongeveer 1/3 gedeelte van zijn inkomen aan de vrouw moet betalen. Maar. volledigheidshalve en zeker niet onbelangrijk, moet hieraan worden toegevoegd, dat de rechter, zodra het jonge vrouwen zonder kinderen be treft, kan overwegen, dat zo'n vrouw zelf in staat moet worden geacht door werk in haar levensonderhoud te voor zien, zodat geen alimentatie wordt opgelegd. Samenwonen Niet eeuwigdurend hoeft daarentegen de alimentatie te zijn. Er kan door partijen ten allen tijde verandering worden gevraagd in verband met ge wijzigde omstandigheden. Het kan bij voorbeeld zijn, dat de echtgenoot(e), die de alimentatie kreeg, een nieuw huwelijk heeft aangegaan of. met een ander is gaan samenwonen, als waren zij gehuwd, zoals de wet dit plechtig stelt. Zo'n concubinaat is al menige vrouw, sinds de nieuwe wet .van kracht is, leijk opgebroken. Want door dit samenwonen kan namelijk de alimentatieplicht voorgoed eindigen, terwijl ze evenmin ooit terugkeert. Boedelscheiding in de registers van de Burgerlijke Stand is ingeschreven, is het huwelijk dus wettig ontbonden. Partijen zijn 'vrij opnieuw in het huwelijk te treden. Maar er is nog één zaak te regelen:- de boedelscheiding. De meeste mensen zijn immers in Het is duidelijk, dat in een kort bestek van twee artikelen onmogelijk alle facetten van de echtscheidingsprocedu re werkelijk diepgaand behandeld kun nen worden. Maar, dat is -ook de bedoeling niet. Hoofdzaak is, dat aan het lezend publiek enigermate duide lijk is geworden, dat er sinds 1 oktober 1971, toen de nieuwe echtscheidings- wet van kracht werd, nieuwe spelregels zijn, als een huwelijk op de klippen is gelopen. De vele bijzondere omstandig heden, die in ieder geval óp zichzelf individueel weer verschillend zullen zijn, rechtvaardigen dus de verplich ting, door de wetgever gesteld, dat tijdens de procedure man en/of vrouw door een advokaat worden vertegen woordigd. Maar, het zij aan het slot van dit verhaal nog éénmaal met nadruk ge steld: elke scheiding betekent een brokje menselijk leed voor ieder, die erbij betrokken is. Voor de vrouw, die met de kinderen overblijft. Voor de man, die -vaak niet alleen zijn vrouw kwijtraakt, maar ook zijn kinderen en zelfs zijn huis. Maar bovenal voor de kinderen, die nooit gevraagd hebben om op de wereld te worden gezet,' maar die door een echtscheiding vrij wel altijd ergens tussen wal en schip raken, met alle gevolgen vandien voor hun hele verdere leven. TONNY SOK.

De Havenloods | 1973 | | pagina 1