Herinnering aan Eduard Flipse 49l= Ontevredenheid bij rijdend RET-personeel over uiteindelijk bereikte loonakkoord et BELOFTEN NIET NAGEKOMEN GEEN REDELIJK OVERLEG 50 joar Sportfondsen gevierd met waterpolo ne20.75 musicassettes DE HAVENLOODS, DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1973 Chili: kogels altijd gelijk. De Russische kinderboekenschrijver Wladimir Droezjinin heeft zijn jeugdige aanhang getracteerd op een boek over Nederland, België en Luxemburg. Dit meldt NRC/Handelsblad. De krant ci teert persbureau Nowosti: het boek is verschenen in een oplage van 50.000 en was snel uitverkocht. Geen wonder, aldus Nowosti, want het lezend pu bliek in de Sowjet Unie interesseert zich buitengewoon voor het leven in de drie landen tussen Noordzee en Moezel. Bijdragen: Theo Nijenhuis Dick Hogerwerf jr. Leen Pot Hanny Vroegh Redactie: Ben van Haren Stelling van het jaar: „Het formuleren van provocerende stellingen is een goedkope manier van publiciteit trek ken. (H.A.A. Gresnigt, Utrecht). Een aantal Nederlandse bedrijven (onder wie een bekend kruidenier) mogen dan fout zitten door over zwar te ruggen heen vette handel te bedrij ven met de onderdrukte landen in zuidelijk Afrika, onze EEG-partners Frankrijk en Italië dragen ook hun molensteentje bij. Frankrijk levert binnenkort 48 Mirage F-l straaljagers van het modernste type. Uit Italië komen 100 straaljagers van het type MB-326-K. Dit is een verbeterde versie van het jachtvliegtuig „Impala", dat de Zuidafrikanen al hebben. Rooie ruggen wegen nog altijd zwaar der dan zwarte ruggen. De Roermonder Jo Gijsen, beter be kend als bisschop H., heeft van een roomskatholiek Engels priestergenoot schap, een bijvalsbetuiging ontvangen. De Britse priesters prijzen G. om zijn „eenzame strijd" enz. Jammer dat op kortzichtigheid geen invoerbelasting wordt geheven. Een Deense boer was door een plaatse lijke autohandelaar al ettelijke malen bij de neus genomen. Hij nam echter wraak toen de autohandelaar een koe bij hem kocht. De fikse rekening die hij de handelaar presenteerde was als volgt opgesteld Basisprijs: 1.400 kronen (658 gulden). Extra's: uitvoering in twee kleuren 325 kronen; drie reservemagen 420 kronen; extra bagageruimte 420 kro nen; aftap-onderdelen (4 spenen a 70 kronen) 280 kronen; bekleding met echt rundleer 875 kronen; twee hoorns 105 kronen; automatische vliegen mepper 245 kronen. Totaalbedrag, exclusief BTW, 4070 kronen. Van een uitstapje naar China zijn weer teruggekeerd de heren Von-dé-ling en Mi-er-lo. 'k Vertel U iets, ik fluister 't Is nogal pijnlijk voor een zeker Staatshoofd van een zeker land. .- Luister! Er is iets vreemds gebeurd De zerk boven het graf van NOBEL Bleek plotseling gespleten en ge scheurd Omwoeld bleek ook de grond En 't gras rondom de grafsteen was Van groen naar vurig rood verkleurd. Men vond Dat absoluut bijzonder Men haalde er geleerden bij Die schudden 't hoofd en spraken van 'n wonder Werd ooit rood gras gezaaid? Wie maakte 't graf van NOBEL open? Wie had 't skelet van NOBEL omge draaid? Wie legde daar die krant? Wie had 't bericht dat 't staatshoofd voorgedragen Was voor NOBEL's Vredesprijs om rand? Een kantschrift in NOBEL's eigen Handschrift: IK PROTESTEER DAT 't STAATSHOOFD OP ADVIES VAN PROMINENTEN MIJN PRIJS ZAL KRIJGEN! IK KEN ZE DE ELLENDE LINGEN. HOOR MIJN SCHREEUW! DES STAATSHOOFDS BENDE, DIE PROMINENTEN. MOORDENAARS VAN ALLENDE! Het graf werd schielijk toegedekt Het rode gras gemaaid. Doodzwijgen! Seinde 't staatshoofd. Tóch is het Leen de Zwart. spaar nu geld uit Aangezien de aanschaf van een goede filmlamp nogal kostbaar is, zal de prijs van deze supralux filmlamp kompakt u dan ook wel vreemd laag in de oren klin ken wantdezesubliemefilmlamp met een 1250 Watt halogeen lamp (extra grote lichtsterkte) koopt u dit weekend bij ter Meulen voor nog géén vijf tientjes. Deze filmlamp past op iedere kamera en heeft een verstelbare arm voor belichting in alle stan den (ook indirekt) en bescherm- klepjes voor de lamp. De halo geenlamp heeft een lichtop brengst van 40.000 lumen en 25 branduren. uitgelei, Wie zijn neus schendt, schendt zijn aangezicht Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze supralux filmlamp kompakt met 1 jaar ga- Géén tel. of schrift, best. De oud-dirigent van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, Eduard Flipse, is 11 september j.l. in de leeftijd van 77 jaar in het St. Ignatiusziekenhuis te Breda overleden. Ik behoor niet tot de oud-leden van het orkest die vanaf 1930, toen zij Eduard Flipse tot hun eerste dirigent kozen, met hem hebben samengewerkt. Mijn werkzaam aandeel aan het orkest, dat in 1951 begon, beperkte zich slechts tot acht dienstja ren waarin niettemin een intensieve werking tussen Eduard Flipse Van een privé vriendschap lusseri vu? beiden kon echter niet worden gespro ken. Onze binding was meer onze gro.e liefde voor het metier en ons werken aan de opbouw en consolidatie van het orkest: Eduard Flipse als dirigent, ik als violist. Maar ook geeste lijk was er op bepaalde punten over eenstemming tussen ons, zij het, dat zijn uitgangspunt van geestelijke en religieuze overdenking een andere was dan de mijne. Doch in de sector der muziek speelde dit onderscheid geen rol. Mahlers Achtste Zo herinner ik mij als het hooftepunt in Flipse's Carrière als dirigent de voorbereidingswerkzaamheden voor de uitvoering van de achtste symfonie van Mahler, die ter gelegenheid van het honderjarig bestaan van de Maatschap pij tot Bevordering der Toonkunst in Rotterdam, door Eduard Flipse met het Rotterdams Philharmonisch Or- Eduard Flipse vol overgave tijdens repetitie kest, versterkt met het Brabants Or kest en geassisteerd door duizend zan gers en zangeressen in 1954 in de oude Ahoy Hal werd uitgevoerd. Over deze muzikale gebeurtenis mag ik gaarne uit mijn boekje citeren dat ik bij mijn afscheid in 1959 over Eduard Flipse als een hommage aan deze onvermoei de strijder voor de belangen van het or it est, ZIJN Philharmonisch, heb geschreven Ik citeer: ,Week na week, dag-in dag-uit, heeft het orkest gewerkt aan deze partituur, vaak groep na groep, ja zelfs lessenaar voor hssenaar. En als alle moeilijkhe- zijn, komt het wer- De imposante uitvoering van Mahlers achtste symfonie in 1954 Bijna drie weken geleden sloten de ambtenarenbonden het loonakkoord voor het rijdend RET-personeel met de gemeente Rotterdam af. Toch heerst er nog ontevredenheid. Een groep van vier kritische RET-ers legt uit waarom. Ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van de Nederlandse Sport fondsenorganisatie zal in samenwer king met de Koninklijke Nederlandse Zwembond een groot landelijk water- polotoernooi worden gehouden, waar aan alle herenteams van de ho'ofd- en eerste klasse zullen deelnemen. In twee voorronden zal in dertien' sportfondsenbaden in geheel Neder land worden gestredpn voor plaatsing in de finale. De eetste ronde wordt spaar nu geld uit Heerlijk warm bontjack voor koude winter in leuke felle kleurenkombinaties. Modern bontjack voor jongens en meisjes van ong. 4 t/m 10 jaar. Ze zijn gemakkelijk zelf te wassen (moeders Wij verkopen deze hardstikke leuke jacks in rood/geel, geel/ rood en geel/bruin voor extra lage prijsjes. 104 19.75 28 21.75 mo 22.75 Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze heer lijk warme bontjacks voor jon gens en meisjes in leuke felle kleuren. Géén tel. of schrift, best. gespeeld op 22 en 23 september in Amersfoort, Arnhem, Breda, Delft, Haarlem (Frederikspark), Katwijk, Rotterdam-Noord en Zaandam (De Slag) en de tweede ronde op 29 september in Maastricht-West, Nijmegen-West, Amsterdam-Oost, Beverwijk, Rotterdam-Zuid en Venlo. De finale vindt plaats op 6 oktober in het Sportfondsenbad-Bussem. De Sportfondsenorganisatie heeft in de halve eeuw van haar bestaan een belangrijke taak vervuld ten aanzien van de volksgezondheid en de zwem- sport in Nederland. Vooral vóór de tweede wereldoorlog bestond het sportfondsenwerk voornamelijk uit het stimuleren en bundelen van particu liere initiatieven tot het bouwen van zwembaden en het beheer van de aldus tot stand gekomen accommodaties. Doordat echter in de loop der jaren de algemene opvatting over volksgezond heid, sport en recreatie aanzienlijk in positieve zin is gewijzigd, is ook de rol van de sportfondsenorganisatie veran derd. De huidige taak van De Vereenigde Sportfondsenbaden N.V. heeft een meer dienstverlenend karak ter gekregen voor de Nederlandse gemeenten op het gebied van bouw en exploitatie, niet alleen van zwem baden, maar van sportaccommodatie in de ruimste zin des woords. Neder land telt momenteel 66 sportfondsen baden. (van binnenlandse zaken) en het Rotterdamse college van B. en W. Werd hier niet de hand aan gehoud,en dan zou men tot actie overgaan. Toen deze zomer de kranten «eer regelmatig verslag deden over de d/'mtaisto ontevredenheid die bij de RET heerste, was dat lang niet het begin van het loonconflict. Er vond een opleving van veel langer bestaande ontevredenheid plaats. Dat kwam doordat op 1 juli het beloningsver- schil met Amsterdamse buschauffeurs en trambestuurders opgelopen was tot tweehonderd gulden. Verschil bestond er al jaren. Het was Te weinig ook niet de eerste keer dat de Rotterdammers zich hierover Toen wer(j het de Rotterdammers te ontevreden toonden. Het was wel de eerste keer dat zij zich in zo gortig. Op verzoek van haar leden groten getale tot actie bereid verklaarden als er niet gauw iets gedaan zou worden. ENORME PRIJZENSLAG ROESTVRIJSTALEN AANRECHTEN v.a. 4U.— EN KEUKENKASTEN voor ongelooflijk lage prijzen. ZERO Hoogstraat 23 (tt^ Oostplein) FbhihthoU r rnMii.TF pHht hoüse De oorzaak van het conflict was eigen lijk niet het bestaan van een belonings- verschil met de collega's uit de hoofd stad. Belangrijker was dat de gemeente Rotterdam, werkgever van de RET-ers, haar afspraken niet nakwam. Die afspraken werden gemaakt bij de invoering in 1971 vair een nieuw beloningssysteem voor het Rotter damse gemeentepersoneel. De gemeen te en de bonden hebben toen een „raamakkoord" afgesloten, waarin een aantal basisafspraken over beloning en arbeidsvoorwaarden gemaakt werden. Uitvoeren van het raamakkoord zou betekend hebben dat grote groepen van het gemeentepersoneel in 1973 een loonsverhoging 'an 10-15 procent gekregen hadden. Ook de buschauf feurs en trambestuurders. De verho ging zou worden uitgekeerd in de vorm van een tariefdervingstoeslag. Dat is een toeslag omdat het in bepaalde beroepen onmogelijk is in gemeten tarieven - te vergelijken met het vroe gere stukloon - te werken. Op 1 januari kregen inderdaad sommige groepen die tariefdervingstoe slag. Deze bedroeg 'echter geen tien maar zes procent. Andere groepen vielen buiten de verhoging. Ook het rijdend RET-personeel. De kritische RET-ers vinden dat met deze methode verdeeldheid gezaaid werd die de mogelijkheid tot eensgezinde acties van het hele gemeentepersoneel beperkte. Eén van hen, de buschauffeur Thijs van Wendel, hield zich al jaren op eigen initiatief bezig mft de bestaande beloningsverschillen met Amsterdam. Vorig jaar kwam binnen de ABVA op zijn initiatief een werkgroep voor dit probleem tot stand. De ABVA is de Algemene Bond van Ambtenaren, waarin bijna tachtig procent van het rijdend personeel is georganiseerd. 1 juli naderde en er gebeurde niets. In de maand juni probeerde de minister nog de gelijktrekking te bewerkstel ligen door de in Amsterdam toegezeg de toelagen in te bouwen. D.w.z. dat de Amsterdammers uiteindelijk minder zouden gaan krijgen dan waar zij recht op hadden. Natuurlijk gingen het Amsterdamse noch het Rotterdamse personeel hiermee akkoord. Na onder handelingen in SBO-verband wist men te voorkomen dat de Tweede Kamer zo'n beslissing zou nemen. Maar op 1 juli was er nog steeds niets gebeurd. ambtenarenbonden (SBO) was het daar mee eens. Wethouder J. Worst van personeelszaken (AR) had in 1971 al toegezegd dat het 10-15 procent zou worden. In april 1973 had hij nog een beloofd dat in ieder geval de gelijktrek king met Amsterdam vóór 1 juli van dit jaar een feit zou zijn (dat zou ook tien procent betekend hebben). Kortom, iedereen was het er over eens dat het nog dit jaar tien procent zou worden. Het pakte anders uit. Toezegging 1971 Sinds de zaak in de ABVA aan het rollen kwam, heeft zij zich duidelijk achter de eis van tien procent gesteld. Ook het samenwerkingsverband van spaar nu geld uit Kies uit 34 titels uw nieuwe Philips of Sonic musicassette vooreen fraktie van de normale prijs. Dit weekend koopt u bij ons musicassettes van Philips en Sonic, waarvan de prijzen nor maal tussen de f 17,50 en de f 22,- liggen, voor nog géén zes gulden per stuk. The Platters Peter Covent Mr. Acker Bilk Dusty SpringfielcT Vicky Leandros Trompet Hammond Operette Dansmuzièk Volksmuziek Alléén vrijdag en zaterdag ver kopen wij in de kelder deze Philips en Sonic musicasset tes, nu per stuk schreef de ABVA twee vergaderingen in augustus uit. Op de eerste besloten de leden: tien procent en niet minder. Het college van B. en W. besloot: 6 procent en 43 gulden (volgens ABVA- berekening f 33,—) aan toeslagen voor continu en gebroken diensten. De ABVA-leden gingen niet akkoord. Die toeslagen waren namelijk al lang beloofd. Het aanbod van B. en W. was dus te laag en kwam niet overeen met de gemaakte afspraken. Op de tweede vergadering (op 28 augustus) ging het personeel in beraad over het voorstel van B. en W. Er kwam nu een eisenpakket uit de bus wat in totaal tien procent op 1 juli 1975 ging betekenen. De eisen waren: - 6 procent met ingang van 1 januari 1973 - verhoging continu-toeslag en gebro ken diepst-toeslag m.i.v. 1 januari 1973 - op 1 januari 1974 weer 2 procent verhoging - de voorstellen moeten gelden voor het gehele vervoerspersoneel - op 1 januari 1975 moet de verhoging opnieuw punt van overleg zijn, i.v.m. de Amsterdamse verhoudin- gen. Nog dezelfde dag (28 augustus) werd een akkoord afgesloten dat niet met die eisen overeenkwam. Dit kwam er uit de bus: - 6 procent met ingang van 1 januari 1973 - verhoging toeslag gebroken en con tin u-dienst op 1 januari 1973 - opnieuw bestaan van beloningsver schillen achten B. en W. onaanvaard baar. De wethouder zal dit in het nog lopende overleg met de minister aan de orde stelled. - als (interne of externe) beloningsver houdingen daartoe aanleiding geven heropenen de vakorganisaties het over leg. Omgerekend komt deze toezegging neer op ongeveer honderdtwintig gulden per maand, plus ongeveer vijf honderd gulden terugwerkende kracht Toch voelt een groot aantal RET-ers zich niet bepaald gelukkig met deze uitslag. Allereerst druist zij in tegen afspraken die al sinds 1971 vastlagen en sindsdien ook steeds bevestigd wer den. Bovendien vinden zij dat de bond op zijn minst eerst ruggespraak met haar leden had moeten houden voor dat zij deze beslissing nam. "Slikken of stikken" De ABVA legt in een rondschrijven aan haar leden uit waarom zij zo gehandeld heeft. „Het gemeentebe stuurvond dat wij als vakorganisa ties nu moesten beslissenslikken of stikken". Zij schrijft dat het gemeentebestuur gedreigd heeft met intrekking van de terugwerkende kracht, als er niet onmiddellijk beslist werd. Dat zou het personeel 500 gulden per persoon gescheeld hebben. De kritische groep is van mening, dat zo'n argument nooit de doorslag had mogen geven. Bij onderhandelingen tussen bonden en overheid moet name lijk steeds voor beide partijen de moge lijkheid tot redelijk overleg openblij ven. Dit is een van de dingen, die destijds (in 1920) wettelijk werden vastgelegd in ruil voor het stakings recht. Niet alleen was er op deze manier natuurlijk geen sprake van redelijk overleg. Er is ook door beide partijen over de hoofden van de werkende mensen heen beslist. ABVA-leden vragen zich af of deze besluitvorming zonder ruggespraak wel zo noodzake lijk was. In augustus spraken enkelen van hen al het bange vermoeden uit dat de zaak al beklonken zou zijn, dat het „toch wel" zes procent zou worden. De groep is ook ontevreden over wat de gemeente van de eisen van de rijdende RET-ers vindt. Binnen de gemeente Rotterdam bestaan ook problemen over de interne belonings verhoudingen. Oorzaak- daarvan is o.a. een beloningssysteem waarin zoveel verschillende groepen bestaan dat het totaal onoverzichtelijk is. Daardoor vallen steeds groepen uit de boot. Een voorbeeld daarvan zijn de overbodig geworden tramconducteurs (tramcon ducteurs bestaan in naam niet meer in Rotterdam maar een beperkt aantal wordt soms nog ingezet). ken aan de grote conceptie: een een heid der vocale en instrumentale delen. Het is een tijd van intensieve voorbe reiding, van werken op hoog niveau"... „Dan komt de uitvoering. Imposant front Een imposant front van 200 instru mentalisten, geflankeerd door 1000 zangers en zangeressen, staat opgesteld voor de compacte massa van 6000 bezoekers. Geladen wachten uitvoerenden en pu bliek het opkomen van Eduard Flipse af. De spanning ontlaadt zich in een stormachtig applaus wanneer de diri gent zijn lessenaar betreedt. Op het podium en in de zaal zijn de trillingen waarneembaar die de spanning en ver wachting hebben opgewekt. Maar één is er die met een innerlijke rust de arm opheft en met een suggestief gebaar de eerste maten van dit machtige werk tot klinken brengt. Een ieder ondergaat een metamorfose: de enerverende, bewegelijke, instru erende en kritische leider van de repe tities staat als door een onzichtbare macht geïnspireerd voor het orkest. Rustig, maar met grote zielskracht bouwt hij aan de herschepping van deze symfonie. De uitdrukking van zijn gelaat schijnt als door een immate riële kracht te zijn aangeroerd. Ontroe ring maakt zich meester van spelers en publiek. Deze vertolking - men voelt het, zal gaan uitstijgen tot ver boven de materiële begrenzing en uitdruk kingsmogelijkheid van de klank en wanneer het slotaccoord heeft weer klonken, staat op het podium een man, die in een oprechte overgave zich los heeft kunnen maken van de beper king der materie. Groot kunstenaar Zo is deze prachtige vertolking van Mahlers achtste symfonie onder de verstilde en geïnspireerde aandacht van een geboeid luisterend publiek tot eon renovatie geworden in Flipse's carrière als herscheppend kunstenaar. Of, zoals het bestuur van de jubilerende Maat schappij tot Bevordering der Toon kunst in Rotterdam schreef: Eduard Flipse heeft een werk verricht, dat slechts door een groot kunstenaar en een groot mens tot stand kan worden gebracht". Tot zover de citering uit het boekje „eduard flipse". De lotsbeschikking wilde dat de vol gende morgen Eduard Flipse en ik al heel vroeg in het repetitielokaal aanwe zig waren. Het gesprek kwam - hoe kon het anders, op de uitvoering van Mahlers Achtste de dag tevoren. Tij dens dit gesprek deed Eduard Flipse mij plotseling een bekentenis. „Ik kan het jou wel vertellen", zei hij, „omdat ik weet dat wij op vele punten elkaar begrijpen. Gedurende de gehele uitvoe ring was het of mijn overleden vader naast mij stond. Het was of hij mij bemoedigend toeknikte. Dit beeld heeft mij zo sterk geïnspireerd dat ik het gevoel had of ik door een onzicht- bare kracht gedragen werd". Tekenend Deze bekentenis, die getuigde van Flip- diepe verbondenheid met zijn v der heb ik nu, 19 jaar later, nog steeds niet kunnen vergeten. Ik dacht deze edele karaktertrek, na zijn overgaan naar een ander levensgebied, ditmaal te mogen releveren. Het tekent deze vrome, sterk aan zijn familie gehechte stoere Zeeuween facet van zijn karakter, die misschien duizenden Flipse-vereerders zich nog niet gerealiseerd hebben. Philips Fonografische Industrie heeft deze gedenkwaardige uitvoering als een live-recording op platen vastgelegd. Maar nimmer zal de naald uit de groeven van deze plaat de menselijke ontroering kunnen doen herleven die de uitvoering op die gedenkwaardige dag van de 3e juli 1954 zo boven alle stoffelijke beperkingen heeft doen uit stijgen, ook al mag de technisch vol maakte weergave hiervan als een men selijk wonder worden gezien. Eduard, alleen al dit hoogtepunt maak te je leven op aarde de moeite waard. 1DO EYL Onheuse keus Nu stelt de gemeente aan de bonden de keus om zich met deze interne verhoudingen óf met de externe ver houdingen (verschillen met Amster dam) te gaan bezighouden. De ABVA schrijft „Het van twee walletjes eten accepteert uw gemeentebestuur niet meer". De gemeente stelt hier een onheuse keus. Zou zij namelijk haar afspraken nakomen, dan konden beide proble men worden opgelost. De vakbond moet natuurlijk werken aan de groe pen die om wat voor reden dan ook in beloning achterblijven. Maar haar voor naamste taak, aldus de kritische groep, moet zijn het bestrijden van de oor zaak van deze onrechtvaardigheden. Dit is in dit geval een bureaucratisch apparaat, dat niet in dienst van de werknemers staat. Roelien Woittiez Met andere woorden „Lust maakt de arbeid licht" was de verkwikkende oplossing van de puzzel Met Andere Woorden van vorige week. Uit de goede oplossingen kwamen als winnaars naar voren: Me vrouw J. Sparrebootn, Krui- ningenstraat 41, Rotterdam; mevrouw W. M. Dobbinge-Feis, Molgerdijk 210, Rotterdam en R. den Ouden, Emelissedijk 192, Rotterdam. Over enige tijd krijgen zjj een tientje toege stuurd. spaar nu geld uit U kunt wel nagaan als wij 2 jaar garantie geven op een vitrage, dat de kwaliteit dan toch wel 100% moet zijn! Nu verkopen wij deze prachtige Garma nette loodband store in diverse dessins en 2 hoogtes, met 2 jaar garantie voor extra lage prijzen. 150 cm hoog 7» 200 cm hoog A ft» Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze Garmanette loodband store in diverse dessins en 2 hoogtes. Géén tel, of schrift, best. j

De Havenloods | 1973 | | pagina 11