Nieuw hart voor Schiedam 8: Schiedam mist huiskamer voor de binnenstad - IffiliUiMllilil Centrum-Oost richt zich op alle wijkbewoners ~99F 188.80 198.80 mm Heffing voor kweekreactor in Kalkar DE HAVENLOODS, DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1973 38-510 SCHIEDAM - De laatste jaren valt er een bouwplaatsverschuiving waar te némen van de kale bouwgrond naar de reeds bebouwde gebieden. In 1972 zijn 50.000 woningen gebouwd op plaatsen die reeds bebouwd waren. Dus nieuwbouw als sanering en wel zo'n 30 procent van de totale produktie. In 1969 was dit nog de helft (15 procent). Onder de ontwerpers zou dus een omwenteling hebben moeten plaatsvinden. Was men vroeger gewend in de grazige weiden te bouwen, dan betekende dat veelal dat eerst een dikke laag zand gespoten werd over wat toen nog een stukje natuur was. Zo werd het fundament gelegd voor een monokuituur (onze moderne flatwijken). Onze binnensteden eisen een veel ge nuanceerdere aanpak en voorzover men zich dit niet realiseert proberen stadsbewoners en aktiegroepen dit in zicht mede te ontwikkelen. De oude centra zijn gegroeid. Naar behoefte werd er toegevoegd of veranderd, ver beterd of afgebroken. En juist dit feit, dit groeiproces heeft voor een rijke variëteit aan funkties en vormen zorg gedragen, hetgeen juist de aantrek kingskracht vormt. De stadsuitbreidingen na 1950 kregen de kans niet om te groeien, zij zijn gemaakt omdat een groot aantal wo ningen gerealiseerd moest worden. De probelemen die zich nu in de Schiedamse binnenstad voordoen zijn het gevolg van een te lang uitstel van incidentele verbeteringen, waardoor een veranderingsproces ontstond in ne- gatieve richting. Iedereen is het erover eens dat daar iets aan gedaan moet worden, om het proces in gunstige zin te beïnvloeden. Nu moet men hier niet de conclusie uit trekken, dat er een nieuw centrum gemaakt moet worden. De theorie die in onze buitenwijken wordt toegepast moet losgelaten worden. Dit mentali- SUBLIEME SERVICE DAF MINERVA spaar nu geld uit Deze matrassen zijn wel iets duurderdanuvanter Meulen ge wend bent, maar kijk eens wat u voor die prijs wel niet krijgt Polyaether matrassen met aan een zijde 'n dacron afdekking (dus een zomer- en een win ter kant), ze zijn aan 2 zijden door gestikt en hebben geborduurde borders. U kunt kiezen uit 2 fraaie damasten. Deze 15 cm dik ke matrassen komen uit de prijsserievanf 145,- t/m f 285,--. 80x190 cm 90x190 cm 109.8° 90x200 cm g gQ 120x190 cm go 130x190 cm *|00 80 Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze polyaether matrassen (s.g. 35), in lila, blauw en grijs. Géén tel. of schrift, best. teitsverschil is een van de centrale problemen. Een binnenstad kan niet door een gemeentebestuur gemaakt worden. Het kan geen prestige objekt zijn. Natuur lijk zal er vernieuwd moeten worden, doch ondergeschikt aan de stad en haar struktuur. Bovendien langzaam opdat de identiteit niet verloren gaat, doch zich langzaam wijzigt, meegroeit met de eisen van de tijd. Er zullen plannen gemaakt moeten worden, waarin wij de soepelheid op weten te brengen om in faseringen te denken. Faseringen die waarborgen, dat er niet eerder iets gesloopt wordt, dan wanneer dat echt noodzakelijk is. Systeem mechanisme, het systeem dat de ruim de grond, achtertuinen en het openba re gebied. Hiermee zijn bouwblokken samengesteld, bestaande uit twee rijen gebouwen met daar tussen de privé- tuinen en daaromheen de straten. Gro te elementen zoals het Stedelijk Muse um en de Havenkerk vinden hierin een plaats door de beide perceelstroken en het' privé binnengebied in zijn geheel te bebouwen. Zo ook de Passage die bestaat uit een optelling van deze gebieden. Het is dus in de loop van de jaren aangetoond, dat je binnen dit oude stratensysteem grote en kleine elemen ten kunt verenigen die zich aanpassen aan het systeem. Kunnen we dan ook nu niet doorgaan op dit systeem? Bomen Dolf Messing hield zich vooral bezig met het zuidelijke deel van de binnen stad. De omgeving van het Imelda en met betrekking tot de winkelvoorzie ningen. Op het terrein van Imelda staan bomen met een hoogte van wel 20 meter en een doorsnede van 16 meter. Bomen die een plein zouden kunnen sieren. Volgens de plannen zal de ene helft sneuvelen en de andere helft op een expeditie-terrein komen te'staan. Volgens de plannen is het noodzakelijk een winkelstraat toe te voegen, een wandelgebied op het niveau van de Passage door te trekken tot aan het pleintje, op de Hoogstraat. Dergelijke ingrepen vereisen nogal wat. Een wandelgebied op niveau (kun je met in lasen laten ontstaan. Het moet in een keer van begin tot eind gemaakt worden met aangrenzende winkels. De projekten worden dan vaak zo om vangrijk dat de levensvatbaarheid dan al gauw gekoppeld wordt aan de bouw van een metrostation. Het is dan on derhand duidelijk dat een prestige ob jekt ontstaat dat offers eist. Woonfunctie Het is toe te juichen, dat de binhen- stad naast haar winkelfunktie ook de woonfunktie verstevigd wordt en dat steeds meer parkeergarages uit de plan nen verdwijnen. Binnen het kader van zijn studie heeft Messing onderzocht hoe de bestaande winkelstruktuur uit gebreid zou kunnen worden, uitgaande van de Hoogstraat als hoofdwinkel straat. Dat uitbreiding noodzakelijk is wordt gekonkludeerd uit het feit dat het aantal m2 winkeloppervlak per Schiedammer ligt onder het landelijk gemiddelde. Verder ontbreekt het aan een buiten ruimte in de Schiedamse binnenstad waar je tussen het winkelen door even kunt relaxen. Een terrasje in de zon, zoiets als wat je zou kunnen noemen een huiskamer voor de binnenstad. Een plek die anders is dan de Hoog straat. Geen concurrentie ermee vormt doch een aanvulling kan zijn op het winkelen. Een winkeluitbreiding die zoveel mo gelijk gericht is op de Hoogstraat, welke in fasen uitgevoerd kan worden, zodat eerst ter plaatse van het Groe- nendael gebouwd kan worden en lafer ter plaatse van het Imelda. Een plein dat zich onttrekt aan de winkelfunktie en om zich een café-res taurant vindt, een bibliotheek, een kindercrèche en waarop zich de waar devolle bomen bevinden van het Imel da. Een plein verder ingericht met stadstuinen, eventueel door de stadsbe woners onderhouden. Een dergelijke inrichting zal een waar borg kunnen zijn opdat de funktie van het plein wezenlijk verschilt van die van de winkelstraten. Gekonstate'erd is dus, dat per Schie dammer in Schiedam naar verhouding Huiskamer tot de rest van het land te weinig winkels aanwezig zijn. Het gevolg is dat 35 procent (volgens Empeo Onder zoek) van de koopkracht afvloeit naar nabijgelegen winkelcentra (R'dam- Vlaardingen). Bovendien is het cen trum ontsierd door braakliggend ter rein. De woonfunktie verliest steeds meer aan betekenis door de afbraak van woningen. Aktie is dus gewenst, maar met welk beleid? Hoe zwaar moet je tillen aan dat landelijk gemiddelde? Als het winkel bestand in Schiedam toeneemt dan nog zal het nooit kunnen concurreren tegen het keuze-aanbod in Rotterdam, welke stad voor velen snel bereikbaar Toch kan de Schiedamse binnenstad door een intensieve menging van haar waardevolle oude gebouwen en struk tuur een karakter en sfeer geven, zodat juist daardoor veel mensen van buiten de stad in Schiedam gaan winkelen. Vendet De gemeente probeert het vooral ook in die uitbreiding te vinden door groot winkelbedrijven naar de binnenstad te halen. Maar een V. en D. die al gevestigd is in R'dam en Vlaardingen gaat ook niet nog eens een keer een gelijke zaak in Schiedam beginnen. V. en D. zou zichzelf dan gaan beconcur reren. Het aantal klanten zou nauwe- lijks toenemen. In plaats van dat de Schiedammer naar de Rotterdamse of de Vlaardingse gaat, zou hij naar de Schiedamse gaan, maar daar wordt V. en D. niet wijzer van, Dus wat stelt V. en D. voor „De vestiging van een Vendet". Het aanbod van zo'n vesti ging bestaat voor een groot deel uit levensmiddelen. Nou is dat het laatste waar uitbreiding van gewenst is. 35 procent van de bestaande winkels blijkt namelijk in deze sektor werk zaam te zijn. Hetgeen een hoog percen tage is. Bovendien verlangt zo'n bedrijf een gebouw te mogen plaatsen in de vorm van een doos van 50x50 meter. Het hangt dan van B. W. af in hoeverre men nadere eisen stelt aan de vormgeving. De vraag is, is Schiedam gebaat bij de komst van de grootwinkelbedrijven? Het gevolg van zo'n ingreep is meestal dat een aantal winkeliers over de kop gaan, anderen die zich specialiseren kunnen aanvullend werken. De groot winkelbedrijven trekken weer mensen en de resterende speciaalzaken profite ren hiervan. Maar wat heb je dan gewonnen? Een opgeruimd centrum voor meerver- mogenden ten koste van mindervermo- genden tot meerdere glorie van het stadsbestuur, omdat opgeruimd netjes Een ander bijkomend gevaar is dat deze grootwinkelbedrijven zich van el kaar afhankelijk verklaren. Zij komen of gezamenlijk wel of gezamenlijk niet en dat wordt dan weer afhankelijk gesteld van: voetgangersgebied, par keervoorzieningen, wegenplan, open baar vervoer, metrostation, hetgeen weer afhankelijk is van afbraak op gelijke schaal. Zo ontstaat een grote knoop van aan elkaar gekoppelde pro blemen. Je zou die knoop door kun nen hakken en zeggen, zou dan alles maar tegelijk, Je kunt de knoop ook ontrafelen en in gedeelten uitvoeren en zodoende dè stadsvernieuwing in eigen hand houden. Misschien betekent dat, dat de groot winkelbedrijven dan nee zeggen. Nou wat, laat ze dan gaan. Zij zijn dan niet meer het uitgangspunt, doch dat is dan weer meer het kSrakter van de stad. Probeer dan binnen die stad het win kelapparaat te verstevigen met kleine uitbreidingen in faseringen waar dat Los van de vraag of er nu uitbreiding van het winkelareaal plaatsvindt met een warenhuis of meerdere kleine en middelgrote winkels, is Messnig ervan uitgegaan dat het winkeloppervlak uit gebreid moet worden in een schaal die past bij de bestaande struktuur en deze aanvult. Daarbij heeft hij gesteld, dat je een warenhuis kunt opvatten als een veelheid van aan elkaar geschoven win kels en dat je een veelheid van winkels kunt zien, als een opgedeeld waren- YYY Schiedam Meer aandacht voor toerisme SCHIEDAM De VVV is van plan volgend seizoen meer aandacht te gaan besteden aan het toeristenverkeer in Schiedam en andere plaatsen in het Waterweggebied. Binnenkort zullen er besprekingen worden gehouden met de VVV te Vlaardingen en Maassluis. In de loop van januari 1974 zal een speciale folder vetschijnen over de molens in Schiedam. Ook zullen een aantal andere folders over Schiedam en het Waterweggebied worden samenge steld. Er zal worden geprobeerd de St. Janskerk voor het publiek open te stellen ter bezichtiging. De openingstij den van de molen De Noord' zullen zo mogelijk gewijzigd worden. huis, met gemeenschappelijke voorzie ningen zoals: magazijnen, kantines, trappenhuizen enz. Als je dit dan samen kunt vatten in een bouwsys teem waarmee je ook nog eens een keer een pand kunt realiseren, tussen de bestaande bebouwing in, dan heb je een instrument om in fasen, het be staande winkelpakket uit te breiden en gedeeltelijk te SUBLIEME SERVICE DAF MINERVA subsidie voor poppentheater SCHIEDAM - Hét Cultureel Fonds Schiedam heeft onlangs gevraagd om subsidie ten behoeve van het poppen theater in de periodé september- december 1973. De Schiedamse Ge meenschap acht die voorstellingen van zoveel cultureel belang, dat een subsi die die mogelijk moet maken. Over het afgelopen seizoen bedroeg het tekort f.3480,-. Voorgesteld wordt nu, om volgens het systeem van subsidie van twee gulden per niet verkocht kaartje, maximaal f.3000,— gulden toe te staan. van Imelda met de oude bomen. spaar nu geld uit Er gaat bij u vast een lichtje op zodra u dit leuke wand lampje ziet, want zou dat niet leuk staan daar net naast die kast of boven de t.v. Klassiek wandlicht met 2 satij nen span kapjes, afgewerkt met goudgalon, in de kleuren goud, lichtrose, ivoor, oranje en oud- rose. Dit gezellige wandlicht met snoer en stekker koopt u nu voor nog gi Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de Ie etage dit klassieke wandlichtje met 2 sa tijnen spankapjes, snoer en stekker Géén tel. of schrift, best. Dolf Messing architectuurstudent in Delft, werd door de oprichters van de werkgroep Schiedam ver zocht zich met de Schiedamse bin nenstad bezig te gaan houden, in het kader van zijn studie ont wierp hij een alternatief plan voor de winkelvoorzieningen, waarbij hij ervan uitging, dat gehoorzaam heid aan de bestaande structuur een eerste vereiste moest zijn. In nevenstaand artikel geeft hij een mogelijkheid aan de winkelvoorzie ningen uit te breiden zonder de Schiedamse binnenstad geweld aan SCHIEDAM - Ingevolge de wettelijke voorschriften is vanaf 1 juli ieder electriciteitsbedrijf in Nederland ver plicht aan de Rijksoverheid drie pro cent (exclusief omzetbelasting) van de electriciteitsrekeningen af te dragen, voor de snelle ontwikkeling van de zgn. kweekreactor. De doorberekening van de heffing aan de verbruikers zal plaatsvinden door afzonderlijke bijberekening op de elec- triciteitsnota van de Gemeente Techni-» sche Bedrijven te Schiedam. Aangezien de heffing vanaf 1 juli moet plaatsvindén zal op de rekening over de periode juni/juli de heffing 1 1/2 procent bedragen. Voor de inning van de heffing zullen deeelfde bepalingen van kracht zijn als die, welke gelden voor de inning van het verschuldigde wegens elektriciteitsverbruik. Deze z.g. „Kalkar-heffing" is dus een rijksheffing en wordt beschouwd als een rijksbelasting. Het gemeentebe stuur van Schiedam beseft, dat tegen de ontwikkeling van een kweekreactor als die in Kalkar, bezwaren zijn in te brengen, maar is niettemin van oordeel dat, aangezien de heffing is gebaseerd op een op democratische wijz^ tot stand gekomen wet, aan de heffing niet zal zijn te ontkomen. Als het electriciteitsbedrijf de heffing niet aan de verbruikers zou doorbere kenen, dan betekent dit dat het te heffen bedrag voor rekening van de Technische Bedrijven komt. Het gaat om ongeveer f 500.000 per jaar, waar van ongeveer de 'helft betrekking heeft op de levering aan grootverbruikers. Een bedrag dat een zware belasting zal betekenen voor de Technische Bedrij ven en zo uiteindelijk voor de gemeen- SCHIEDAM - Er is een nieuw buurtcentrum voor de bewoners van Schiedam-Oost. De laatste maanden is er hard gewerkt om hët gebouw aan de Dr. Zamen- hofstraat (hoek Fahrenheit straat) geschikt te maken voor allerlei aktiviteiten. Centrum-Oost is een nieuw project van de Stichting Sociaal Culturele Arbeid, dat zich richt op alle bewoners van SchiedamrOost van peuters tot en met bejaarden. In het centrum is een bar met een biljart, er zjjn ruimtes voor handen arbeid en sport en spel: er is vergader ruimte en een peuterspeelzaaltje; en er wordt gewerkt aan een donkere kamer. Het programma ziet er als volgt uit: Op dinsdag en vrijdag is de peuter speelzaal (voor peuters van 2 1/2 t/m 3 ZAL FEYENOORD WINNEN? ALLEEN MET UW STEUN Zóndag a.s. tegen gereduceerde prijs per extra trein naar Amster dam. Prijs retour 2e kl. vanaf Baren- drecht f 9.00, vanaf de stations Lombardijen t/m Schiedam f 8.00 Vertrektijden van de extra trein: Barendrecht Lombardijen R'dam Zuid R'dam CS Schiedam V. 11.09 V. 11.14 V. 11.19 V. 11.33 V. 11.39 'Spoorwegen) jaar) geopend. Clubs voor jongens en meisjes van 6-12 jarigen zijn er op woensdag van 2-4 uur. Instuif voor alle 6-12 jarigen; een keer per maand is er op de woensdagmiddag film. Maandag 4.15-5.15 uur club voor 6-8 jaar; dins dag 4.15-5.15 uur club voor meisjes van 8-10 jaar, donderdag 4.15-5.15 uur club voor jongens van 8-10 jaar en meisjes van 6-8 jaar. Vrijdag 4.15-5.15 uur club voor jongens en meisjes van 10-12 jaar. Dinsdagavond van 7-8 uur is er club voor meisjes van 13-15 jaar. Ook het CJV houdt haar clubs in het Centrum-Oost. Vanaf deze maand zijn er de volgende aktiviteiten: dinsdag 18.45-20.15 uur meisjes 8-12 jaar han denarbeid, woensdag 18.45-20.15 uur jongens van 8-12 jaar handenarbeid; donderdag 18.45-20.15 uur jongens van 8-12 jaar sport en spel. Vrijdag 19.30-21.30 uur jongens en meisjes van 12-15 jaar instuif. Inschrijven voor alle aktiviteiten dage lijks van 4-5 uur en dinsdag en donder dagavond van half acht tot negen uur. Voor volwassenen is er op dinsdag ochtend een cursus pottenbakken van 9.30-11.30 uur. Op woensdagochtend van 9.45-10.45 uur en van 11-12 uur is er gymnastiek. Open huis is er op dinsdag- en donderdagavond vanaf half Op beide avonden is het centrum geopend voor volwassenen. Dinsdag is er gelegenheid om te volksdansen en op donderdag staat de handenarbeid- ruimte ter beschikking om bijv. te emailleren, kleien, knutselen of te schilderen. Maandagmiddag van 1.30-4.30 uur is er de bejaardensoos. Er kan gebiljart worden, een kaartje gelegd enz. Donderdagochtend van 10-12 uur kan er gebiljart worden. Voor verenigingen die af en toe of regelmatig ruimte nodig hebben zijn er mogelijkheden. Zo wordt er nu van de ruimte gebruik gemaakt door een tafel tennisclub, door de CJV, die er haar clubs heeft en nog een aantal vereni gingen. De I.S.V. „De Ooievaars" heeft SCHIEDAM - Koninklijk onderscheiden werden de heren P. Diepstraten en J. van Duivenboden, die respectievelijk als hoofd van de buitendienst en vertegenwoordiger verbonden zijn aan de N.V. Rotterdamse in- en verkoopcentrale „Onderling Belang" aan de Regoutstraat in Schiedam. Zij kregen de ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in zilver, welke onderschei ding hen woensdagmiddag 19 september door burgemeester Roelfsema in restaurant „Europoort" werd uitgereikt. Zowel de heer Diepstraten als Duivenboden zijn 40 jaar aan het bedrijf verbonden. in hetzelfde gebouw haar eigen ruimte. Inlichtingen over de aktiviteiten en de mogelijkheden telefoon 157256. spaar nu geld uit Als u er voor de winter nog een paar pullovers bij wilt hebben en vooral van afwisseling houdt in uw garderobedan verwachten wij u nu. 100% acryl pullovers voor jong en oud in diverse modellen, des sins en kleuren. Met lage hals of hooggesloten col, gemêleerd of geborduurdte veel om op te noemen. Kom zelf een kijkje ne men en koop één of meer van deze leuke pullovers die nog géén negen gulden per stuk kos- Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver- kopen wij op de parterre deze 100% acryl pullovers in diverse modellen, in de maten 36 t/m 44, AP per stuk JJ3 Géén tel. of schrift, best.

De Havenloods | 1973 | | pagina 3