Belang Vredesweek benadrukt door bloedige staatsgreep 4: Hollandse en Vlaamse folk in De Lantaren Idag salaris 98 Gevarieerd programma in Rotterdam -favorita T.V. DEFEKT -> X BEZORGERS STERS Huis-aan-huis aktie voor Noord-Ierse kinderen DE HAVENLOODS, DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1973 38-511 Ligt Chili wel zo ver van huis Ook dit jaar is de laatste week van september de Vredesweek. Ook nu weer zullen, volgende week, een flink aantal organisaties hun best doen om hun plaatsgenoten actief te maken voor „de vrede". Nu is vrede een rijkelijk vaag begrip. Het gaat dit jaar om „De vrede bij U thuis, op school, op het werk, in de kerk en de kazerne". Dat is althans de opzet van het Interkerkelijk Vredesberaad, waarvan de Vredesweek op landelijk niveau uitgaat. Maar verleden week, toen de plannen al grotendeels gemaakt waren, gebeurde er plotseling iets niet bij ons thuis maar in een ver land, in Chili: Militairen joegen hun wettig verkozen president Allende de dood in en stortten hun land in een burgeroorlog, die in de eerste paar dagen vermoedelijk al duizend doden kostte. Maar ligt Chili wel zo ver van huis? Het feit, dat in het vanouds meest democratische land van Zuid-Amerika het onmogelijk bleek om langs wettige weg een rechtvaardige maatschappij tot stand te brengen geeft de hele wereld stof tot nadenken. En het haalt het begrip vrede uit de vage sfeer. De bloedige staatsgreep, vlak voor onze Vredesweek, geeft in ieder geval een extra stoot om aan die Vredesweek mee te doen, om mee te praten en te werken met diegenen, die niet bij de pakken willen neerzitten iii onze gewelddadige maatschappij. Er is dit jaar in Rotterdam een zeer uitgebreid en gevarieerd programma tot stand gebracht door allerlei groepe ringen. Er wordt bijvoorbeeld een speurtocht gehouden voor kinderen, maar ook een gebedsdienst van zes uur; minister Pronk komt naar Rotter dam, er is een film en er worden ballonnen opgelaten. Onderstaand overzicht betreft de activiteiten waar van wij kennis gekregen hebben. Het is niet volledig. In diverse wijken van Rotterdam, en in andere plaatsen, zijn nog meer activiteiten. Daarover wor den aankondigingen gedaan in folders, kerk- en wijkbladen en kranten. Kinderen Op zaterdag 22 september zijn er in Rotterdam-centrum twee activiteiten voor kinderen. Op het Schouwburg plein vindt dan de Manifestatie Buurt en Clubhuiswerk plaats. Hieraan wordt een vredesweektintje gegeven wanneer omstreeks 16 uur duizend ballonnen worden uitgereikt. Ze gaan de lucht in nadat ze door de kinderen voorzien zijn van een vredestekst. Vanaf 15 uur kunnen 11- tot 15-jari- gen meedoen aan een Vredestour, een tocht te voet Of per fiets door de stad. Er moeten dan tien opdrachten wor den uitgevoerd die iets met vrede uitstaande hebben. De start is bij het poortje op het Lijnbaanplein. In de route komt een bezoekje voor aan het Straattoneel van de Centrale Hervorm de Jeugdraad. Dit groepje amateurspe lers zal in de middag op de Lijnbaan en op andere plaatsen in de stad een serie korte sketches opvoeren, die de the ma's van de Vredesweek uitbeelden: (Het ontbreken van -) Vrede thuis, Vrede in het bedrijf, in de school, in de kerk en in de kazerne. In de kerken In verscheidene kerken worden op zondag 23 september bijzondere diensten gehouden. Wij kunnen hier van vermelden: de Laurenskerk (om 10 uur, met koffie en conversatie na afloop); in de Tidemanstraatkerk, de Duyststraatkerk en de aula van de Christelijke Technische School De Poort (alle drie om 10 uur) en in de Steigerkerk aan het Hang (zaterdag- ■paar nu geld uit Goede wijn behoeft geen krans en deze Favorita theedoek zeer zeker niet! Favorita theedoeken in diverse leuke kleuren. Normaal koopt U deze theedoeken voor f 2,95 per stuknu voor nog géén vijf gulden per 3 stuks (dat is dus f 1,66 per stuk). Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze Favorita theedoeken, in diverse kleuren, per 3 stuks avond 18.30 uur en zondag om 10.30 en 12.15 uur). Hier zullen drie Vredes- weekthema's aan de orde gesteld wor den, namelijk gezin, school en kerk. In een werkgroep o.l.v. Jan Ernst zal dan verder gepraat worden. In de kathedrale kerk aan de Mathe- nesserlaan staan alle missen van 22 en 23 september in het teken van de Vredesweek. Dat is ook het geval met de avondmis op 22 september in de Lambertuskerk aan de Hoflaan, waar aan het jongerenkoor Changing Church medewerking verleent. De Vredesweekmis van de volgende morgen 10 uur in deze kerk wordt door de KRO-radio uitgezonden. De „Hofzingers" uit Ommoord verlenen hieraan hun medewerking. Discussies Géén tel. of schrift, best. Zaterdag start om 15 uur in gebouw De Nieuwpoort, naast de Laurenskerk, een programma dat uitmondt in de reeds genoemde gebedsdienst in de Steigerkerk. 's Middags staan in De Nieuwpoort stands van actiegroepen, rond 18 uur-worden gespreksgroepen gevormd, die tegen acht uur naar de Steigerkerk trekken. Op het program ma staan ook* uitvoeringen van de 65-plus-middag bij Het Singelkwartier Het bestuur van de wijkvereniging Het Singelkwartier heeft besloten de ver enigingszaal, feestzaal „Marijke", Broersveld 12 open te stellen voor 65-plussers. Iedere dinsdag van 13.30- 17.00 uur. De jaarvergadering van de vereniging wordt gehouden op vrijdag 12 oktober in het Passage Theater. Medewerking verleent de show-parade van Henk Montfoort „Met de muziek mee". De bal-avond wordt gehouden op vrijdag 19 oktober in gebouw „Arcade", Lan ge Haven 71 Voor de kinderen in de leeftijd van 7 t/m 14 jaar wordt er op woensdag 17 oktober in de grote zaal van „Arcade" een kindermiddag gehouden. Medewer king verleent de jeugdrevue Hocus Galerie Fenna de Vries, Eendrachts- plein 18 in Rotterdam exposeert van 17 september tot en met 6 oktober werk van Cornelius Rogge. „De vlag en andere variaties" is het thema van de expositie. De galerie is geopend van maandag tot en met zaterdag van 11 tot 18 uur. Minister Jan Pronk. Stem des Volks en het Leger des Heils muziekkorps. In het weekeinde erna komt in de Steigerkerk het onderwerp „Discrimi natie van gastarbeiders" ter sprake. Dat gebeurt op dezelfde tijden, dus zaterdagavond 29 september om 18.30 uur en op zondag 30 september om 10.30 en 12.15 uur. Ook dan wordt er een werkgroep gevormd die onder lei ding van Anton Hendriks komt. Bovendien is er, ook al in de Steiger kerk, in de nacht van 22 op 23 september een oecumenische gebeds dienst, van 20 uur zaterdagavond tot 2 uur zondagmorgen. Deze bestaat uit zes delen van elk een uur. In zo'n uur wordt eerst een bijbeltekst gelezen door een dominee, priester of leek, waarna gemediteerd wordt. Elk uur wordt besloten met liederen en gebed. Van maandag tot en met donderdag, 24 tot en met 27 september, zijn er in de grote zaal van de Tidemanstraat kerk (Van Oosterzeestraat 17a) discus sie-avonden, die alje om 20 uur begin- Maandag introduceert ds. Coen Honig „school en gezin". De opvoeding van kinderen vindt voornamelijk in het gezin en op school plaats. De vraag is: Wat voor een houding tegenover de medemens brengen ouders en onder wijzers de kinderen bij? Dinsdag fungeert overste Von Meyen- feldt als inleider van het onderwerp „geweld". In de discussie zal zeker het risico ter sprake komen, dat een leger, hoewel het tegen een buitenlandse vijand bedoeld is, zich opwerpt ter •bescherming van de belangen van de elite in het binnenland (zie Chili). Woensdag leidt ds. A. J. Janssens het onderwerp „kerk en ontwikkelingssa menwerking" in. „Gereformeerden", aldus deze dominee, „staan bekend om hun neutrale houding ten opzichte van buitenlanders". Wat betekent dat in de praktijk tegenover gastarbeiders? Donderdagavond komt prof. W. Albe- da praten over „economische macht" Is het doen en laten van de grote bedrijven wel zo gunstig voor ons land en voor de Derde Wereld als ze ons willen doen geloven? 1 dag salaris Solidariteit is een van de mooiste beginselen van de vakbeweging. Maar de solidariteit van de bonden in Neder land met die in de Derde Wereld is ver te zoeken. Daaraan willen onder ande re de Rotterdamse afdelingen van de Stichting Ontwikkelingssamenwerking Vakbeweging (SOSV) en CLAT-Neder- land wat doen. Op donderdagavond vertoont de SOSV een CLAT-film over het vakbondswerk in Latijns-Amerika. De film heet Eén dag salaris. Hij word' vertoond op het pleintje tussen de C 70 paviljoens op het Weena, hoek Lijnbaan, en wel op donderdag 27 september om half acht. Uiteraard met discussie na. Bij slecht weer gebeurt dit in het IACOS, Van Brakelstraat. Op het pleintje of in de Pauluskerk aan de Mauritsweg (bij slecht weer) vindt vrijdagavond om acht uur een discussie plaats over „Vredesweek in de jeugd beweging". Zaterdag 29 september is er een vre- desmarkt in de Tidemanstraatkerk. Verschillende werk- en actiegroepen zullen er informatie geven over hun werk. Minister Pronk Jan Pronk, de minister van ontwikke lingssamenwerking, die zelf als het ware in actie- en werkgroepen is opge groeid, komt op de laatste dag van de Vredesweek, zondag 30 september, naar de Tidemanstraatkerk, waar het onderwerp dan zal zijn: Kerk en ont wikkelingssamenwerking. Aanvang 20 uur. Aan de orde komen vragen als: Zet een actie als Kom over de Brug werkelijk zoden aan de dijk? Hoe kunnen we de bevolking van de arme landen het best helpen? De wereldwinkels beschikken in de Vredesweek over folders en boekjes over het vredesvraagstuk. Wanneer de vergunning tijdig afkomt zal het pleintje voor de wereldwinkel aan het Weena (hoek Lijnbaan) worden inge richt als „Vredesplein". Er komen zitjes om wat te gebruiken en te praten. Daar vinden - bij goed weer - opk de genoemde filmvertoning van een film van Peter Pennaarts en Jan Glissenaar over het vakbondswerk in Latijns-Amerika. De S. O. S. V.-werkgroep Rotterdam biedt u dit alles aan op donderdagavond 27 september a.s. om 19, 30u. op het VREDESPLEIN, voor de Wereldwinkel naast het Hilton hotel op het Weena. Met de tekst Aangeboden: 1 dag salaris" op een pamflet probeert de S.O.S. V. Rotterdam bezoekers te lokken naar de filmvoorstelling op donderdag 27 september. donderdag en de discussie van vrijdag gebeurtenis plaatïfvindthet optreden plaats. Deze wereldwinkel is tijdens de van de Chileense muziekgroep Inti-Illi- Vredesweek elke avond open. mani. De staatsgreep heeft de komst van deze groep echter voorlopig onze- Het is de bedoeling dat begin oktober ker gemaakt. op het Vredesplein nog een bijzondere Jan de Groot. WIJ HELPEN DIREKT EVT VOORAF PRIJSOPGAAF Gebr. de Veld HSSI ST. LIDUINASTR. 78 A rtsSl SCHIEDAM [M TEL. 26.86.38 d OFF. PHILIPS DEALER Het belangrijke en drukke kruispunt op het plein 1940-1945, bij de 's Gra- venlandseweg in Schiedam, zal in de komende weken een verbetering on dergaan. Er is een onoverzichtelijke situatie ontstaan, doordat de groen stroken zijn weggehaald. Als gevolg daarvan, zijn de overgangen tussen trottoir, fietspad en middenberm min der duidelijk waarneembaar en gevaar lijker geworden. Bij wijze van proef worden de bestaan de trottoirbanden vervangen door wit geschilderde zgn. ,,leicon-stukken". Dit zijn gebogen, betonnen elementen, die 20-25 cm. boven het wegdek uitsteken en daardoor een duidelijke afscheiding zullen vormen. Achter de leicon-stukken, wordt een zandlaag aangebracht en opgehoogd, waarna het geheel als een plateau wordt dichtbestraat. Dit zal over he hele kruispunt en op alle hoeken en middenbermen gebeuren. Het is de eerste keer, dat in Schiedam gebruik wordt gemaakt van de nieuwe leicon- stukken. Tijdens de werkzaamheden zal het verkeer normaal doorgang kunnen vin den, maar wel moet rekening gehou den worden met enige vertraging, om dat voor de uitvoering van het werk, bij de kruispunten een werkstrook van ongeveer een meter in beslag wordt genomen, Verwacht wordt, dat de uitvoering van het werk ongeveer drie weken zal vorderen. Voor de verspreidini •Minimumleeftijd 15 jaar •Aantrekkelijke bijverdienste Aanmelden: Prins Hendrikkade 14, Rotterdam, tel. 13.21.70, toestel 28. DE HAVENLOODS ffi) SCHIEDAM - De Werkgroep Hulp aan Noord-Ierland houdt op 25 september een grootscheepse huis-aan-huis aktie met geluidswagens in Schiedam-Noord. Tiidens deze. aktie moet een groot deel van de benodigde f 18.000,- worden opgehaald. Pas dan zal het mogelijk zijn om concrete plannen te maken en eind december 40 Noord-Ierse kinderen drie weken te gast te hebben in Schiedam-Noord. Informatie over de aktie bij de heer B. Haan, J. Oreliosingel 99, telefoonnummer 702593 en mevrouw A. van Kan, Toon Verheystraat 55, telefoon 704762 te Schiedam. Het gironummer voor de aktie is 382623, RABO-bank, Schiedam-Kethel, t.g.v. Aktie Hulp Noord-Ier- land. Aanvragen voor huursubsidie voor 1 oktober SCHIEDAM - De individuele huursubsidie die in bepaalde gevallen door het rijk kan worden verleend, dient elk jaar opnieuw te worden aangevraagd. Dat is nog mogelijk tot uiterlijk 1 oktober. Het feit doet zich namelijk voor dat van de aanvragers, aan wie vorig jaar een huursubsidie is toegekend, er zeer velen zijn die dit jaar over 1973 géén aanvraag, hebben ingediend. Hetgeen toch nodig is om over 1973 een huursubsidie te verkrijgen. Aanvraag-formulieren zijn verkrijgbaar bij de afd. Algemene Zaken van de gemeentesecretarie, Stadskantoor 2e etage, Emmastraat 1, waar men ook inlichtingen kan verkrijgen en zo nodig assistentie bij het invullen. In dat laatste geval verdient het aanbeveling de gegevens mee te brengen inzake het inkomen over 197,2, de huur per 1 paril 1973, tevens opgave van bankrekening- of gironummer. Indien men als huurder in een huis woont dat na 31 maart 1960 met rijkssubsidie is gebouwd of in het FESTIVAL "NEKKA '73 Elk jaar worden in België meerdere kleinkunst- en folkfestivals georganiseerd met de bedoeling de eigen traditie in stand te houden of misschien alleen maar in de aandacht van het publiek te brengen. Nederland heeft die traditie niet. Artiesten die liedjes in de eigen taal zingen met een iets grotere pretentie dan die van de Ajax of Tante Leen schlagers, zijn zelfs met een vergrootglas nog moeilijk te vinden in Nederland. De vraag is nuis het in stand houden van een traditie hoe dan ook de moeite waard? Feit is, dat vooral onder het jongere publiek de vraag naar folk stijgende is en dat al meer folkfestivals in den lande georganiseerd worden. Alleen: op dergelijke manifestaties komt alleen de Engelstalige folk of country aan bod. De Lantaren heeft nu samen met het Algemeen Neder lands Zangverbond en enkele clubs en sociëteiten in Rotterdam en omgeving het initiatief genomen een Nederlands en dus ook Vlaams- talig festival op te zetten met Belgische en Nederlandse artiesten. Het heeft de naam „Nekka '73" gekregen in overeenstemming met analoge festivals in Antwerpen en Eindhoven. Op zaterdag 22 september zullen in de Lantaren optreden de Belgische arties ten: Zjef Vanuytsel, Jan de Wilde, de groepen Rum en 't Kliekske en uit Nederland Jules de Corte en de groe pen Pitchwheel en Trotto. Bij zowel de Nederlandse als de Bel gische artiesten komen traditionele (soms zelfs middèleeuwse) en heden daagse songs voor op het repertoire. De groep Trotto uit Rotterdam brengt middeleeuwse en renaissance „vokale werken" daarbij begeleid op instru menten als div. fluiten, gamba, dis kantvedel, kromhoorn, clavecimbel. Pitchwheel, drie jongens en een uit stekende zangeres uit Utrecht, brengen oude Nederlandse muziek die bewerkt is voor eigen gebruik (bijv. boeren dansen en balladen die soms teruggaar tot 1500). Pitchwheel komt echter uit de folkhoek en dankt haar naam aan de tijd dat zij nog uitsluitend Ameri kaanse en Britse folk brachten. Jules de Corte, de bekendste artiest uit het Nederlandse kamp, behoeft geen enkele introductie. Al meer dan twin tig jaat zingt hij zijn liedjes aan de piano. Het achttal elpees dat hij maak te, de talrijke radio- en t v. optredens, de „Cortefoon" (het telefoonnummer met het automatische anekdote-vertel ler apparaat) hebben Jules tot een begrip gemaakt in de Nederlandse kleinkunstwereld. Hij mocht daarom ook niet ontbreken op dit festival van het Nederlandstalige lied. Jan de Wilde en Zjef Vanuytsel zijn twee typische vertegenwoordigers van de Belgische kleinkunst. Jan's laatste elpee „Vogelenzang 5" geeft een goede indruk van het soort liedjes dat' hij brengt: zelfgeschreven balladen, een stijl die niet erg afwijkt van Zjef's oeuvre waarin de elpee „De Zotte Morgen" nog steeds een belangrijke plaats inneemt. Voor Nederland is het een unieke gebeurtenis deze beide Belgische chansonniers in één program ma te zien. De groepen 't Kliekske en Rum komen weer echt uit de folkhoek voorzover daarin een onderscheid te maken is. 't Kliekske is voor Rotterdam geen onbekende. De groep bestaat uit een viertal rasmuzikanten die o.m. instru menten als pinet, klompviool, rommel pot, fijfer, vlier, blazebeer, doedelzak. draailier etc. hanteren en grotendeels muziek spelen uit hun geboortestreek. Pajottenland en de Zennevallei. Zij traden meerdere malen op het Schouwburgplein (Holland Festival) en bij andere straatevenementen op. Rum is één van die nieuwe traditionele Vlaamse folkgroepen die oude liederen (lied van Heer Halewein, Kaerelslied) én instrumentale dansen brengen. DE groep deed o.m. toernees door Neder land, Frankrijk, Engeland, Ierland en was de Belgische vertegenwoordiger op het Engelse Cambridge Folkfestival. SCHIEDAM - Ter voorbereiding van het opspuiten van terreinen in het gebied van Kethel-Noord gaat de dienst van Gemeente werken van Rotterdam pers- en afvoerleidin- gen leggen. Deze leidingen zullen op drie plaatsen door aanwezige wegen gelegd moe ten worden, zodat deze wegen gedurende enkele dagen afgesloten zullen zijn voor het rijverkeer. Aan voetgangers en fietsers zal echter zoveel mogelijk doorgang worden Zo zal de Joppelaan op donderdag 20 en vrijdag 21 september zijn afgesloten: de Kerkweg in de periode van maandag 24 tot en mei vrijdag 28 september en de Harreweg op dinsdag 2 oktober. Tuinlaan afgesloten SCHIEDAM - Nadat in de afgelopen weken in de Tuinlaan de waterleidin gen zijn vernieuwd, zullen in de ko mende weken door de Technische be drijven Schiedam de gasleidingen wor den vernieuwd. Dit is een werk van groter omvang dat ook dieper ingrijpt in het verkeer. Kon tot nog toe het doorgaande verkeer zij het met enig passen en meten, grotendeels nog doorgang vinden, in de komende we ken zal de Tuinlaan, bij.delen, voor het doorgaande verkeer afgesloten moeten worden. Het gaat om het vernieuwen van zowel een lage druk- als een middendruk-gas- leiding, waaronder voor een deel ook een transportleiding met een doorsne de van 40 cm. In de rijbaan zullen daarvoor twee sleuven gegraven moe ten worden. Voor het verkeer, zowel rijdend als stilstaand, blijft geen ruimte over. Wel is het streven om de trottoirs, be perkt toegankelijk te houden, zodat de wo ningen, de kantoren en bedrijven, de G.G. en G.D., de artsen en ook de school bereikbaar blijven. De auto dient men elders neer te zetten. Deze week wordt begonnen in het deel van de Tuinlaan tussen Makkerstraat en Hooikade; daarmee zal men naar schatting twee weken bezig zijn. Men kan zo nodig toegang tot de Tuinlaan en Plein Eendragt krijgen via de noor delijke toegang. Daarna komt het deel tussen Makkerstraat eb de „kop" van de Plantage aan de beurtwat ongeveer vijf weken zal duren. In die periode is de Tuinlaan te bereiken via de Hooika de. Aangezien het diepe en lange sleuven betreft, is het niet mogelijk de sleuven na elke werkdag weer dicht te blok ken. Wel zal voor de weekends het werkterrein opgeruimd worden. kader van de huurharmonisatie de huur met méér dan 6 pfocent is verhoogd; als men een inkomen heeft van minder dan f 20.000,- per jaar en men méér dan 1/6 a 1/7 van het inkomen aan huur betaalt, dan kan men in bepaalde gevallen in aanmerking komen voor deze individuele huursubsidie van het rijk. Lichte soda veroorzaakt autoschade Naar aanleiding van vragen door het gemeenteraadslid Op 't Ende gesteld over hét veroorzaken van schade, aan rond de Glasfabrieken geparkeerde auto's, als gevolg van gebruik van lichte soda, delen B. en W. van Schie dam het volgende mee: „Het gehele productie-proces van de Vereenigde Glasfabrieken is momenteel ingesteld op het verwerken van zware soda, zodat lichte soda eigenlijk niet eens meer gebruikt kan worden; door de grote hitte stijgt de lichte soda n.l. op uit het mengsel voor de bereiding van glas en verdwijnt gedeeltelijk door de schoorsteen. Hierdoor vermindert de kwaliteit van het glas, zodat het ver werken van lichte soda alleen maar nadelig voor de Vegla is. Men is daarom ook met de leverancier van de soda, de Akzo Chemie, in onderhandeling om te komen tot het aanleggen van een buffervoorraad zwa re soda, opdat de glasfabriek steeds verzekerd is van regelmatige levering van de benodigde hoeveelheden. Wfj hebben evenwel de directie van de glasfabriek verzocht bij een eventuele volgende storing in de levering van zware soda dit onmiddellijk te melden aan de afdeling Hinderwet van de Gemeentelijke Woningdienst. In over leg met deze afdeling kan dan lichte soda verwerkt worden op een manier, die de reden tot klachten tot een minumum zal beperken. Wij hebben de directie voorts mede gedeeld dat, wanneer ondanks boven staande maatregelen in een voor komend geval tóch klachten over neer slaand sodapoeder binnenkomen, wij in overweging zullen nemen om met toepassing van artikel 26 van de Hin derwet een voorwaarde aan de verleen de Hinderwetvergunning toe te voegen, waarbij het verwerken van lichte soda geheel wordt verboden. Wij behoeven geen stappen te onder nemen om de geleden schade te laten vergoeden, omdat de glasfabriek daar reeds mee bezig is. Er zijn plm. 230 klachten binnengekomen van schade aan auto's, die alle onderzocht zijn door een expert. De schadeclaims wor den op basis van de expertise-rappor ten afgewikkeld en betaald door de glasfabriek, variërend van een vergoe ding voor het grondig laten wassen tot het geheel spuiten van de auto, afhan kelijk van de geleden schade", aldus B. en W.

De Havenloods | 1973 | | pagina 7