Kind in de gelegenheid stellen eigen levensvisie te een vormen t Rotterdamse Lou Bandy 63 jaar op de planken 495 foM "Z W 95 decoratj vitrage vooreei ragfijn prijsje RIC BLOK OVER HOMANI TISCH VORMINCSONDERWUS OP BASISSCHOLEN 25 HH DE KLERK Bill Jaspers viert 80ste verjaardag DE HAVENLOODS, DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1973 „Ik ga duidelijk door op dat idee van die winst en dan kom ik straks op de oorlog - wat gebeurt er met dat geld? En je kan het legale aspect gaan bekijken en een parallel trekken met een fabriek in Nederland. De arbeiders spaar nu 0 geld uit Dit wandvinyl geeft een "eksklu- sief tintje" aan uw interieur en weet u wat er zo fijn is, een spons erover en het ziet er weer als n n uit. Een zesde klas van een Rotterdamse basisschool. Twee jongentjes spelen een man die bij Albert Heijn komt winkelen en een actievoerder die hem ervan wil weerhouden Angola-koffie te kopen. Eerder is in de klas aan de orde geweest hoe die koffie tot stand koifnt, wat koloniën zijn, waar de winst heen gaat. De actievoerder herinnert de man er nog eens aan. Reactie: ,,'t Zal mij een zorg zijn". Pats. Een mededeling van hebikjoudaar vliegt door de klas. Daar kunnen Ric Blok en de leerlingen nog wel een paar lesuren mee zoet zijn. Het begon toen de klas zelf de woorden Angola, koffie en Albert Heijn aandroeg. Ric Blok, voormingsleider bij het Humanistisch Vormingsonderwijs, zal het nog uitbouwen. hier jcrijgen ook de winst niet. Dan kan je nog informatie geven over onderne mingsraden, de socialistische bewe gingzie je: dan heb je weer een heel andere kant. Een ander aanknopingspunt is: de winst moet naar Angola toe. Waarom? De mensen die ervoor werken hebben er recht op dat het geld dat in hun land verdiend wordt ook in hun land gebruikt wordt. Het kan op zichzelf een lesinhoud zijn om er met de kinderen achter te komen of dat een redelijk principe is". Op dat punt moet je je hoeden voor indoctrinatie. Blok moet zich voor de klas dan ook voorzichtig uitdrukken. Er kan pas stelling worden genomen als bij alle kinderen een overeenkom stige graad van bewustwoording is ont staan over zo'n onderwerp. En wan neer bepaal je dat dat zo is? Geen enkele dogma Het Humanistisch Vormingsonderwijs past in het ene uur „godsdienstonder wijs", dat in de 5e en 6e klassen van de openbare basisscholen op'het rooster staat. Voor het vullen van dat uur zijn drie organisaties werkzaam: de (protes tantse) stichting Interkerkelijk Overleg Schoolzaken, het Dekenaat (katholiek, in Rotterdam niet actief) en het Hu manistisch Verbond. De ouders der leerlingen bepalen of zij het uur door één van de drie gevuld willen hebben. Zijn er in een klas 15 of meer leerlingen voor beschikbaar dan krijgt de gekozen organisatie voor dat uur subsidie. Ais andere ouders tegen -deelname van hun kinderen bezwaar hebben, dan verlaten die kinderen even de klas voor bezigheden elders. Het verschil tussen een godsdienst leraar en de humanistische vormingslei- der: De eerste mag geen propaganda maken voor een bepaalde kerk, maar wel voor de bijbel. Hij praat over en vanuit de bijbel. De vormingsleider echter mag met geen enkel dogma werken: hij kan óver de bijbel praten, als een stuk cultuurgoed, maar mag er niet van uitgaan. Wandvinyl op textielbasis, 130 cm breed, verkopen wij nu in een groot aantal kleuren. Deze afwasbare wandbekleding koopt u nu met kleine schoonheids foutjes voor slechts één gulden vijfentwintig per meter. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage dit wandvinyl op textielbasis, 130 cm breed, per meter Géén tel. of schrift, best. spaar nu geld uit Zo zien de overhemden voor het komende seizoen eruitgroot boord, grote knoopjes, afge- hoekte manchetten en felle kleuren. Herenoverhemd van het merk "Happy Shirt", licht getailleerd, met groot boord, grote knoop jes en afgehoekte manchetten. Dezesupermoderne overhemden in de kleuren felrood, hardgeel, kobaltblauw en hardgroen zijn er in de maten 37>t/m 42 nu voor nog géén twaalf gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze herenoverhemden in felle kleu ren en in de maten 37 t/m 42, nu 0 Géén tel. of schrift, best. miljoen betalen"). Als Blok blaadjes uitdeelt, komt het jongentje naar hem toe: „Meester, moet ik 't verscheu ren? Hij is in een bepaalde hoek terechtge komen en dat wordt versterkt doordat hij niet behoorlijk door de klas aan vaard wordt. Een klasgenootje van hem vertikt het „tegen hém" sorry te zeggen als daar zeker reden voor be- Zo'n jongetje is ook buiten de les regelmatig in Bloks gedachten. Bijna het enige dat je in zo'n situatie kunt doen is een parallelle spelsituatie be denken, zegt Ric Blok: echt psycho- drame. „Maar ik ben er met die kinde ren nog niet aan toe om een zodanig spel te spelen waarin een discriminatie optreedt van een hele groep tegenover een individu". In ieder geval bestaat binnen het kader van het vormingson derwijs de ruimte om aan een dergelijk probleem een aantal lessen te wijden. „Een normale onderwijzer moet z'n lesprogramma afwerken. Hij kan de kinderen laten nablijven, maar dan zitten ze wéér in een strafpositie, een underdog-positie". Nieuwsgierig Accenten Het vormingsonderwijs is buitenge woon vrij, wat op de vormingsleider een bijzondere en grote verantwoorde lijkheid legt. Ric Blok: „Vorming in het algemeen is het aandragen van bouwstenen om een kind in staat te stellen uiteindelijk een eigen levensvi sie te vormen. En te proberen aan de hand van die aangedragen bouwstenen ook zichzelf met zoveel mogelijk ont plooiing van eigen mogelijkheden bin nen de maatschappij te verwerkelijken. Zichzélf te verwerkelijken. En nou ligt het er maar aan waar je je accenten gaat leggen". Want de ene humanistische vormings leider is natuurlijk de andere niet. „Binnen het humanisme is verdraag zaamheid één van de uitgangspunten. De opstelling is dat de mens mondig en zelfstandig is, dat-ie z'n eigen ikje moet kunnen ontdekken en z'n zegje moet kunnen doen. Die verdraagzaam heid leidt ertoe dat het humanisme een mengelmoesje van menden en menin gen is, dat bijeengehouden wordt door de erkenning van het feit dat ze eikaars mening willen respecteren. Dat is vaak een prettige, gezonde en veel stof voor dialoog vormende wisselwerking. Er zijn een hele bende mensen binnen de organisatie van het vormingsonder wijs die veel nadruk leggen op ethiek. Dus: sluit zo dicht mogelijk aan op de belevingswereld van het kind. B.v. „Je ziet Jantje een portemonnee stelen uit de jas van een ander en Jantje is jouw vriend - wat doe je dan? Ga dat met de kinderen in spelvorm na en laat ze erover discussiëren. Dagelijkse ethische vragen". Ric Blok doet daar natuurlijk ook aan, maar wordt persoonlijk meer gedreven naar de meer sociaal-ethische kanten, naar de maatschappelijke verhoudin gen. „Ik leg de accenten zeer sterk op het „zelf" op die bewustwording van je eigen mogelijkheden. Als je daar sterk op doorgaat dan moet je je op een bepaald moment realiseren dat de huidige samenleving het „zelf" onder drukt. Het onderwijs, een dienstverlenend in stituut, doet dat ook. Door dat te herkennen krijg je een hele scherpe stellingname ten opzichte van wat het onderwijs is - dienstbaar aan het heer send systeem om dat systeem in stand te houden. Dat heeft niks met Marxisme of wat dan ook te maken, nee: het is een vaststelling op een bepaald moment". Daarom brengt Ric Blok allerlei spel vormen in de klas. Vaak heeft dat tot resultaat dat de kinderen de afzonder lijke elementen van een probleem, van een thema, beter in hun verband gaan zien. Want in het spel wordt het probleem menselijk, wordt 't dichtbij gehaald. In zo'n situatie dragen de kinderen zelf het meeste aan. Het vervelende met het vormingsonderwijs, vindt Blok, is soms dat ze zoveel thema's aandragen dat je slechts op een fractie ervan kunt ingaan. Vaak blijken de kinderen tij dens en na het spel hele rake (en misschien wel wijze) waarnemingen te Een klas hield zich in een aantal lessen bezig met het thema wezen-weeshui- zen-adoptie. Op een gegeven moment worden twee weeshuizen gespeeld. De ene groep maakt er een prettig, gast vrij, soepel weeshuis van. In het twee de huis is hét echter een janboel: de weesjes zijn lastig, de leiding ongast vrij, schijnheilig, autoritair. Daarop komt dan een opmerking uit de klas: „Ja, dat waren hele lastige kinderen, maar ze waren zo lastig omdat ze altijd werden afgesnauwd". Blok: „Kijk, dan zeg ik hé, dan is er op dat moment een brokje bewustwoording". We woonden een les bij waar volwas senheid het thema was. Leerlingen speelden volwassenen en kinderen; hun klasgenoten moesten raden wie de jongste was en wie de oudste. Eén van de spelletjes: een vader gaat met zijn dochtertje naar het zwembad en ze gooien wat met een bal. De klas constateert dat pa eerder genoeg heeft van het spelen dan dochterlief. Hoe komt dat nou? Welnu: „Hij is niet meer speels". En: „Hij voelt (voelt! zich volwassen". i door spelvor- bouwen aan de hand van wat de kinderen aanreiken. Kinderen mochten inspringen in een spel over een gevangene en een bewa ker. Ric Blok: „In sommige klassen zijn 't heel leuke spelen geworden, met moeders die op bezoek kwamen en een huilend afscheid, of vrouwen die bij hun man op bezoek kwamen en in de grootste ruzie vertrokken en zo. De grootste tragiek kwam er bijna in voor. Maar die kinderen lachen er zo'n beet je om. Dat is iets wat me opvalt: een harde benadering in het spel draagt de voorkeur. Vooral geen eigen emoties. Een kind is ontzettend voorzichtig om in een spel emoties te laten zien, ze zijn er virtuozen in om die te omzei len". Zoals iedere leraar heeft de vornjings- leider te maken met de eigen tragiek van de klas. Achterin zit een jongentje dat zichtbaar bezig is „aardig ver knipt'" op te groeien. Als hij een huisbaas speelt is hij meteen een woe- kerhuisbaas („als je déze week niet betaalt, moet je volgende week 300 Op deze bewuste school blijven twee leraren tijdens het vormingsuur erbij zitten. Ric Blok: „Ik heb gemerkt: ze zijn er erg nieuwsgierig naar. Soms komen er uit bepaalde leerlingen reac ties waar ze erg om zitten te lachen. Want die verwachten ze gewoon niet. Als dat dan een uurtje is waarin ook de leraar zijn klas van een andere kant ziet, dan zeg ik: nou, dan is er nóg ergens even een klein vormend activi- teitje". Gezien de maatschappelijke en geeste lijke ontwikkelingen van de laatste 20 jaar, lijkt het eigenlijk vreemd dat veel van deze onderwijstechnieken (waar toe bijvoorbeeld ook behoren' zelf Een regelrechte buitenkans voor de binnenkant van uw huis. Uitstekende decoratie-vitrage met talloze mogelijk heden. Gemaakt van een onverwoestbaar 9-draads terlenka. En voorzien van zorg vuldig afgewerkte randen. Topkwaliteit voor een fractie van de normale prijs. A 300 cm breed van 18.50 voor 6.95 220 cm breed van 13.50 voor Zuidplein - Gordijnboetiek Beijerlandsela ROTTERDAM/DEN HAAG/UTRECHT/HILVERSUM/VLISSINGEN/DE LIER onderzoekjes doen of in een pannel zitten) nog geen gesneden koek zijn in het gehele basisonderwijs. Blok: „Precies ja. Maar kun jij me een leraar opnoemen die werkelijk elke Voor zeker 100 uur humanistisch vormingsonderwijs in Rotterdam zijn op het ogenblik nog geen vormingsleiders beschikbaar. Het Humanistisch Verbond zoekt daarom mannen en vrouwen die na het volgen van een applikatiecursus in het Rotterdams basisonderwijs kunnen werken. De inhoud van die cursus zal bestaan uit: de theorie van het groepsgesprek, humanistische agogiek, godsdienstsociologie en didaktiek van het humanistisch vormingsonderwijs. Toelatingseisen zijn: een onderwijsbevoegdheid of een gelijkwaardige opleiding (soc. academie, mikojel j.l.o.)Bij het ontbreken van de vereiste vooropleiding kan een verlengde curus worden gevolgd. (De kosten: f 150,— met de verlengde cursus f 250,—). Geïnteresseerden hebben 14 dagen de tijd om zich aan te melden bij het Humanistisch Centrum, Provenierssingel 48, Rotterdam, tel. 650916. week drie kwartier uittrekt om een aktueel onderwerp bij de kop te ne men, met de leerlingen een spel doet, er thuis wat voorbereidingen voor treft, er volgende week drie kwartier op terugkomt en een bepaald aspect uitbouwt? Dat zullen er maar enkele En dan krijg je ook de interne ideolo gie binnen het vormingsonderwijs. Er zijn twee groepen. De ene zegt: laat het vormingsonderwijs zich institutio naliseren, daar hebben we recht op en dat is nodig. De andere, die het dan iets meer vanuit een kritische school- benadering ziet, zegt: Het vormingson derwijs moet ernaar streven dat het zichzelf kan opheffen. We moeten het begrip vorming in de school integreren, ernaar streven dat het een onderdeel van het dagelijks lesrooster wordt". Hugo van Krieken. Emoties Allerlei stukjes sociale realiteit komen in de spelletjes naar voren. Van het onderwerp geldgebrek kun je duikelen in thema's als diefstal, lenen, recht spraak, reclassering, arbeidssituatie, pendelaars, vaderloze gezinnen en ga zo maar door. Het is allemaal uit te spaar nu geld uit Géén bad zonder Cadum douche, want Cadum douche maakt dat u zich lang heerlijk fris voelt. Cadum douche met spons, in een heerlijke geur, verpakt in een leuke geschenkverpakking. Deze flacon schuimbad koopt u nu voor nog géén één gulden tachtig. Spelvormen Ric Blok vindt het ëen angstige zaak dat op school vrijwel alle informatie in de vorm van woorden wordt gegeven. „Woorden die óver iets vertellen, over ervaringen uit het verre verleden, over proefondervindelijke ervaringen, over geanalyseerde ervaringen enzovoort". Slechts zelden wordt de ervaring zélf binnen de vier muren van de school gehaald. De informatie wordt niet ge vóeld. Blok wil daaraan tegenwicht geven, wil de kinderen de aanwezige informatie aanwezig in henzelf, hun omgeving en hun leraar - laten belé- ven. Ervaring is bewustwording, en: alleen als iets echt beleefd is werkt het geheugen feilloos. <%p« Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre Cadum douche met spons, in - leuke geschenkver- m*g\ pakking, Géén tel. of schrift, best. In de Rotte langs de Gordelweg in Rotterdam ligt op een onopvallend ■plekje verscholen achter het groen de woonboot van Bill Jaspers ofwel de Rotterdamse Lou Bandy. In het kleine keukentje op zijn boot - gedoopt met de naam van één van de bekendste liedjes van Lou Bandy „Zoek de zon op" liggen een aantal zorgvuldig bijgehouden plakboeken. Herinneringen uit vroeger tijd toen hij optrad voor zieken en diverse instellingen. Dit gebeurde geheel belangeloos. Alleen de onkosten werden vergoed. Tot voor kort trad de bijna 80-jarige Bill Jaspers nog op, zij het echter niet meer zo frequent. Toen Lou Bandy in 1950 wilde weten in welke Nederlandse stad de man woonde die hem het beste kon imiteren, werd in 45 steden een wedstrijd uitgeschreven. Overal waar Lou Bandy optrad verscheen in de stad een bord met de woorden: „Wie wint de hoed van Lou Bandy? De finale vond plaats in de Rotterdamse Rivièrahal. Als nummer één kwam de toen 57-jarige Bill Jaspers uit de bus. Tot grote verbazing van iedereen, want hij was de oudste van de deelnemers. De gelijkenis was echter zo treffend dat Lou Bandy opmerkte tegen Jaspers: „Wie is nu de echte Lou Bandy? Jij of ik. Maar dat doet er niet toe, want al-s ik ben verhinderd, zet ik jou op de planken neer". Vol trots toont Bill Jaspers de hoed van Lou Bandy, die hij bij die gelegenheid als prijs won. Met het liedje „Zoek de zon op, dat is zo fijn, want een beetje zonneschijn dat moet er zijn" demonstreert Jaspers hoe de échte Lou Bandy dit lied zong. Daarna volgt zijn eigen interpretatie. - Ontslagen Bijna 63 jaar lang trad Bill Jaspers op voor allerlei verenigingen, instellingen en zieken. „Mijn moeder had mij graag.daten leren", aldus Bill Jaspers „maar doordat mijn va,der stierf toen ik in de hoogste klas van de lagere school zat, was dit onmogelijk. Zij moest rondkomen met een RET-pensioentje van een paar gulden. Ik ben toen leerling-verkoper geworden in de schoenenzaak De Ossekop van meneer De Bruin. Dit duurde niet lang. Ik had een grote verkoopkracht en verkocht meer dan de eigenaar zelf. Toen ik in een andere schoenenzaak f2,- meer kon verdienen, deed ik dat. Daarna volgde een engroszaak in hoeden aan de Boompjes, waar er weer een paar kwartjes bijkwamen. Ik werd door de baas ontslagen toen ik in een mand zat, die als lift dienst deed en een liedje zong.van Olieschlager over de luchtvaart". Zo rolde Jaspers van het ene baantje in het andere. Tot hij van een vriend hoorde, die als bell-boy op een stoomschip van de Holland-Amerika Lijn werkte en er f 100,- per maand verdiende, dat hij een reisje kon meemaken. „Voor mijn moeder was het een moeilijk ogenblik", vertelt Jaspers. „Ik was haar oogappel. Maar ik ging. Vier jaar lang heb ik gevaren. Wij hadden onder het personeel een band gevormd, waarvan ik de zanger was. Daarmee speelden wij vaak op het dek. Op verzoek van de passagiers, die onze band beter vonden dan de officiële scheepsband, mochten wij in de tweede klas spelen". In zijn diensttijd in 1914, die in plaats van 13 maanden 4 jaar duurde, lag Jaspers ingekwartierd in 108 verschillende plaatsen, waar hij 's avonds optrad. De kapitein vroeg hem als vrijwilliger te blijven, maar Jaspers voelde niets voor het militarisme. Hij ging terug naar de PTT, waar hij even vóór zijn diensttijd ook werkzaam was geweest. Extase In Rotterdam ging Bill Jaspers optreden voor de vrijwillige brandweer. In hoofdzaak zong hij liedjes van Lou Bandy. „Dat was een man met humor", aldus Jaspers. „Wanneer hij na een optreden achter de coulissen vandaan kwam, was heel de zaal zo in extase dat het publiek bleef applaudiseren. Lou Bandy had geen mooie stem, maar hij pakte de mensen". Nadat Jaspers was gekozen als de beste imitator mocht hij zich de Rotterdamse Lou Bandy noemen. De aanvragen om op te trejen stroomden binnen. Hij kon voor het samenstellen van een programma een keuze maken uit een 60-tal artiesten. Er werd een band samengesteld, waarmee drie avonden per week werd opgetreden. Behalve de zang van Bill Jaspers omvatte het programma dansen en goochelen. „Zo werd een optreden voor een melaatsenkolonie in Heerde een groot succes, omdat deze mensen nog nooit een ontspanningsprogramma hadden gezien vanwege het feit dat niemand voor hen wilde optreden. Men kon ook op mij vertrouwen. Ik ben altijd een man van de klok geweest. Op de minuut af timede ik mijn programma's". Klein hart Bill Jaspers is geen beroepszanger geworden, hoewel hij daar zelf veel voor voelde. „Mijn moeder zei dat op zondag werken verkeerd was. En ik heb wat dat betreft een klein hart. Ik wilde haar geen verdriet doen. Zij zou het niet overleefd hebben. Zij is gestorven op 94-jarige leeftijd en toen heb ik er niet meer over gedacht". De Rotterdamse Lou Bandy leeft nu rustig en teruggetrokken. Er is niet zo veel vraag meer naar avonden als vroeger. Voor bejaarden worden tegenwoordig veel andere activiteiten georganiseerd. Volgende week dinsdag, 25 september, viert Bill Jaspers zijn 80ste verjaardag in zijn woonboot „Zoek de zon op". Tegelijkertijd herdenkt hij dan het feit dat hij 63 jaar op de planken heeft gestaan. Hanny Vroegh WÊÊÊÊflÊÊmli

De Havenloods | 1973 | | pagina 9