hart Rechte weg naar van iedere vrouw Lage marktjpri door snelle omzet Winkelcentrum mikt op welvaart en koopkracht Xenjaaf Man wikt, vrouw beschikt WINKELCENTRUM ZUIDPLEIN INDRUKKEN VAN EEN MAN GEZELLIG KOPEN 39-501 Het winkelcentrum Zuidplein is voor ieder gemakke lijk te bereiken. De klantenkring bestaat dan ook bewoners van beide Maasoevers, maar evenzeer van de eilanden, vanuit Brabant en Zeeland. Ook toeristen hebben de weg naar het koopcentrum gevonden, zoals blijkt uit de vele malen, dat buitenlandsgekl wordt aangeboden ter betaling of, bij de Bank in het centrum, ter omwisseling. Voor de vrouw is het een waar winkelparadijs. Waar kun je elders in Rotterdam, de hele winter door beschermd tegen regen en kou, winkel in winkel uit lopen, alles terdege bekijken, de prijzen en sortering vergelijken, zonder dat onmiddellijk een winkeljuf frouw komt vragen, wat mevrouw precies wil hebben? Moppentekenaars zouden een heel wat moeilijker bestaan hebben, als zij niet onophoudelijk inspi ratie konden putten uit de spreekwoordelijke kooplust van de vrouw. In hun traditionele opvattingen is winkelen voorbehouden aan het zwakke geslacht, dat schier bezwijkend onder dozen en pakjes huiswaarts- kerend, daar wordt opgewacht door een tot razernij gebrachte man. Hij wordt gezien als de beklagenswaardige Sij- men, die betalen mag. In het gesloten circuit van de tekenstift komt er geen eind aan de listen en lagen, waarvan vrouwen zich bedienen om hun consumptiedrift uit te leven. De man ziet men in hun tekeningen nauwelijks als driftig koper afgebeeld. De mop- penbladen zien hem in een andere rol. U kent het wel: het fuifnummer komt thuis na een stiekem avondje met vrienden, wat wankel op de benen. Vrouw staat klaar met de deegrol achter de deur. Zo wil althans de traditie van het moppenblad. Architect Bakker heelt er de juiste toets weten te treffen niet zijn curieu ze bouwsels. Geen drempels, een intie me sfeer met hel-verlichte lokkende etalages, veel glas en glinstering en... wat belangrijker is een keur aan ge specialiseerde detaillisten, die voor ieders smaak wat te bieden hebben en bovendien... met ieders beurs rekening houden. Prijsbe.wust kopen, dat is cte leus van onze tijd. 'Het Winkelcentrum Zuid •heeft het afgelopen jaar duiifejijk, blijk, gegèven de-juiste formule, vrijwel van het begin af, direct te hebben gevon den. Groot assortiment in elke prijs klasse, leuke zitjesom even tussendoor een kopje koffie met gebak te nemen en na te denken over de uiteindelijke keuze van die schoenen, dat jurkje of één van die andere begerenswaardige dingen, die voor iedere vrouw zo'n koopdag een beetje tot een feestdag Mannenstijl Je kunt het, dis wan. met zo'n beetje neusophalen een typisch voorbeeld noemen van speculatie öf een bepaald facet vat* onze consumptiemaatschap pij. Maar zet diezelfde man eens in Brussel, Parijs oj Milaan neer én zie hem (want. in het buitenland is immers •alles exclusief I snit.jfclen bij, de Innova- Dit rollenspel heeft misschien ooit zij het in zeer grove lijnen een bestaande situatie geschetst, fn onze huidige welvaartsmaatschappij klopt er overigens niets meer van. Het bewijs ziet men geleverd in het winkelcen trum Zuidplein. Vrouwen en mannen leveren er om strijd hun aandeel in de eredienst aan de consumptie. Met na me op zaterdagen wemelt het van echtparen, zij het dan, dat hun wegen zich vaak tijdens het bezoek scheiden. Meer dan ooit blijkt in dit centrum, dat de man van deze tijd bezig is een eigen kooppatroon te ontwikkelen. Men zegt niet alleen, dat hij modebe wust is geworden, maar bovendien heeft de welvaart hem in staat gesteld een soms royaal zakgeld aan liefhebbe rijen en hobbies te besteden. Mannen, die in hun eentje gaan winkelen wor den in de overdekte Zuidplein-straten in toenemende mate gesignaleerd. Zij kunnen' tegenwoordig, door wat,finan ciële armslag, veel selectiever të werk gaan en de voorkeur geven aan kwali teitsartikelen. Kenmerkend voor de Zuidplein-archi- tectuur is, dat er vrijwel geen mogelijk heid is om je zonder meer af te zonderen van de voortschuifelende menigte. De beslotenheid beperkt zich tot het ene dak, dat een oppervlakte van ongeveer 45.000 vierkante meter overdekt. Birinln die immense ruimte vloeit alles als het ware in elkaar over. Bruin cafe De massaliteit is overweldigend. Het winkelcentrum is een groot huis zon der drempels, waar alle ruimten in elkaar overlopen en glaswanden ervoor zorgen, dat er altijd mensen binnen je gezichtsveld blijven. Als man moet je daar even aan wennen. Winkelende mensen bewegen zich door het com plex als cellen in een vloeistof, die overal doordringt. Even bekroop me een verlangen uit te zien naar een bruin café of een bioscoopzaaltje in de ruimte, waar men zich even aan hét kopppröces zou kunnen onttrekken. De functionaliteit van een modern winkelcentrum, heeft hier op zo vol- maakte wijze gestalte gekregen, dat er geen ontkomen mogelijk is. Toch is er, wel degelijk aan de man gedacht. Met alleen kunnen zij terecht in allerlei speciaalzaken (voor herenkleding en dranken bijvoorbeeld!, men kan ook terecht in het bijkantoor van een bank. De horecabedrijven, mogen dan al wei nig beslotenheid vinden, ze zijn er in vrij grote variatie. Er wordt dan ook door mannen, die hun betere helft een uurtje hebben.afgestaan aan warenhuis of kledingmagazijn, menig pilsje ge dronken in de kioskachtige bar in de(j hal of aan 'een andere tapkast. Na een jaar gedraaid te hebben is dit hypermoderne winkelcentrum dermate populair geworden, dat de opzet ken nelijk aan alle verwachtingen voldoet. Zuidplein... Uitplein is een 'Stad in en'* boven de stad. Het niveauverschil is zes meter. Als flaneercentruni is het wel bijzonder in trek gekomen, al mpe.t daardpor de uitbundiger levenslust van jonge scholieren wel eens wat in de hand worden gehouden dóór mannen van de eigen bewakingsdienst. Begint de man als solitaire koper tot grotere zelfstandigheid te komen? Het grote verschil tussen de sexes blijft in de sektor van doelgerichtheid. Een man voelt zich in de doolhof van verleidingen en aanbiedingen het best op zijn gemak, als hij een vastomsclire- ven doel heeft: zichzelf heeft hij een opdracht gesteld bepaalde artikelen te kopen en daarbij de juiste keus te maken. Zul je als man ooit leren begrijpen, wat de vrouw ertoe dwingt eindeloos langs etalages te drentelen en om vier uur pas de jurk te kopen, waar'zij om twee uur 's middags haar keus al op had bepaald? Voorbeeld van het tragi komisch beeld, dat menig weerspannig man biedt, als door een onzichtbare leiband meegetrokken van aanbieding naar aanbieding, in het kielzog van hun vrouw. Eenzaam, niet alleen De opwinding, die kopen bij de vrouw teweegbrengt vraagt nu» eenmaal om -collectieve respons. Ais de man in'haar ogen in gebreke blijft,^blijkt de vrouw vaak een vriendin mee te tronen, om samen in de heerlijke winkelroes te delen en te helpen, want dat hooft bij het ritueel, sajbtnjta veel wikken en wegen-'keuste maken. Menig than zal zich dus eenzaam voe len, al is hij iii demensenmenigte 'allerminst alfeen. Het' experiment is geslaagd, dat staat buiten twijfel. Ner gens in Nederland wordt onze soms overdadige welvaart zo. briljant en ge richt geëtaleerd als in dit winkelcen trum Zuidplein, daar kan zelf4 de biibelkiosk niets aan verhelpen. Wie dan ook alle impulsen tot hun recht wil zien komen, moet met het hele gezin gaan winkelen. Geen leef tijdsgroep ontkomt aan de bijna magi sche werfkracht van het Zuidplein- complex, waar fritesloketten en markt kramen evengoed hun functie hebben als warenhuizen, exclusieve modeza ken en juweliersetalages met kostbaar- flonkerende stenen. Al na één jaar kan worden gesteld, dat dit experimentele centrum model kan staan voor goed. prijsbewust en modern winkelen. Het heeft haar bestaansrecht voor honderd procent bewezen. '.ion: de Printemps of in de overdekte winkelgalerij met de prachtig uitgedos- re Milanese carabinicrs. Wedden, dat Rotterdam toch maar niet kan kopen? Vrouwenzwak Nee, de vrouw komt er voor uit. Zij houdt van snuffelen, van zoeken naar koopjes, van het uitzoeken van iets, wat nu net precies bij haar past. Het Winkelcentrum Zuidplein biedt haar daartoe alle kans en maakt van een middag winkelen een middagje uit. Het is de grote verdienste van de onder nemers, die gezamenlijk het jonge Win kelcentrum tot ongedachte bloei brachten, dat zij de vrouw hiertoe volop de kans bieden, zonder koop- Kinderen zijn op het Zuidplein niet langer hinderen, wat Vader Cats ook mag beweerd hebben. Want om de winkelende moeders het keuzewerk wat lichter te maken, is er de kans gegeven- aan de lieve jeugd zich te vermaken zoals' -hier in een ingenieus klim-, klauter*, en glijmachien. dwang of harde verkoopmethodes. Kij ken wordt er vaak kopen, maar het blijft eigen vrije keuze. Het is feen verlokkend centrum voor iedere vrouw, door sfeer, gezelligheid, kwali teit en prijsbewust verkoopbeleid. Het is "de rechte Weg naar het hart van De markt is goedkoper dan u denkt. U kent natuurlijk de zegswijze, dat daar immers iedere gulden een daalder waard blijkt te zijn. Een slagzin, die beslist ook van toepassing blijkt op de mini-markt met 32 kraamwinkels, die het koopcentrum Zuidplein rijk is.. De tweede overdekte markt van Nederland bruist van ondernemingslust. Tussen marktkooplui onderling be staat een goede onderlinge saamhorigheid en prima kwaliteit met voordelige prijzen voor het kopend publiek gaan er hand in hand. Er is een gezonde concurrentie en de prijzen zijn bijzonder scherp gecalculeerd. Vooral de bewust kopende huisvrouw is niet langer van de markt weg te denken. Aan deze Zuidplein- uitgave werkten mee: Kitty Dam Tonny Bok Leo Leeuw is Wieger Dam Grafische verzorging: marktverkoop geven de markt een geheel eigen karakter, uat echter uit muntend past in de sfeer van het 'grotè geheel. Er is dan ook belangstelling te over voor vakante plaatsen, zodat er oplettend geselecteerd is bij het uitge ven van plaatsen, omdat men voor ogen heeft gehouden, dat het gehele marktassortiment vertegenwoordigd Zou moeten,zijn. Toch pleit de heer van Wassenaar, zelf eigenaar van twee uitsteken draaiende eethuisjes (poffer tjes...) voor nóg meer spreiding binnen de markteenheid. Hij is zelf, ook al door de ligging van zijn zaken, ten nauwste betrokken bij wel eii wee van de markt. „De mensen komen, de gewoonte van de echte markt getrouw, in de allereer ste plaats natuurlijk af op goedkope levensmiddelen. Voordelig en toch van prima kwaliteit, dat weet iedere .huis vrouw. Typerend is immers, dat in.ons land. bijna de helft van alle groenté en fruit specifiek op de markt woMt gekucht", vertelt hij ons.. Sfey. Verwachting Wensen zjjn er wel, maar er is, vooral sinds de komst van John Hofmann groeiend begrip voor de specifieke plus- en minpunten, waarmee juist de marktkooplieden hier te maken heb ben. Geen wonder dan ook, dat juist Wim van Wassenaar, als woordvoerder van alle „marktlieden" het wel ziet zitten in de promotie zoals die sinds kort door Hofmann wordt voorge- ,„Als er al kritiek is, dan moet dat eigenlijk gezocht worden in een stuk voorlichting en begeleiding, dat in de eerste periode wat problemen heeft opgeleverd. Maar het bewijs is intussen geleverd, dat ér, ook in de onderne mersvereniging, open oor is voor de typische mentaliteit en de bijzondere eisen, die de nlarktverkoop in zo'n massaal, fantastisch winkelcentrum met zich meebrengt", aldus de heer van Wassenaar. Een zeer groot plus punt is, dat de markthandelaren zich in kórte tijd een eigen plaats hebben veroverd. Er is een ander soort winke lier onder één dak gehaald, maar juist dit komt de variëteit en aantrekkelijk heid ten goede. Daarom besluiten wij, wat de unieke markt betreft, met zijn persoonlijke conclusie: „Het is hier waarachtig bij tijd en wijle zo ontzettend gezellig, dat menigeen de soms wat mindere ver diensten op de koop toeneemt". „Dat halen we wel weer in op de weekmarkt", zegt een doorgewinterde handelaar, die er dan ook niet over peinst zijn vaste plekje op te geven. Dat geldt trouwens over de hele linie. „Man, kom eens langs op vrijdagavond, dan barst het hier van de sfeer. En als het eens wat tegenvalt, dan zeg ik maar zo: na de magere jaren komen de vette. Dat hebben wij, als marktkoop lieden, door de jaren heen overal leren beseffen uw gulden is-ook op de markt van het Zuidplein een daalder waard. Of niet soms? De wisselwerking tussen de ambulante kleine koopman en de gevestigde de tailhandel biedt natuurlijk ook wel wat vraagpunten. Er zijn zo hier en daar wel eens stemmen te horen, die klagen over gebrek aan begeleiding van de zijde der verhuurders. Toch ligt de markt zelfs prima ingepast in de totale planning van het winkelcentrum. De omzetsnelkeid, bevorderd door het massale bezoek aan het koopcentrum, gepaard aan ervaring met de specifieke

De Havenloods | 1973 | | pagina 11