pnxvzaranj In Martin Behaim Haus wordt snel Duits geleerd Ajax „knobelde beter - --s^SÊÊÊBÊsmm UM* De gèlijkmaker BOTSING DER GIGANTEN „Wijs mij de plaats waar ik woonde Weekendreis naar Parijs De nederlaag bedspreien BEZORGERS STERS HE HAVENLOODS (GÉ) TAALONDERWIJS OP NIEUWE WEGEN WINKELCENTRUM ZUIDPLEIN VIERT EENJARIG BESTAAN Voor vrouw met vrije tijd Welke mensen maken gebruik van de diensten die door de Stichting „Deutse Taalkring Rotterdam" gebo den worden? Daarop geeft de heer R. Schmidt Supprian, direkteur van de Stichting, het volgende antwoord„Aan de zwaardere cursussen Mittelstufe en Klein of Gross Deutsches Sprachdi- plom, doen veel mensen mee die in het bedrijfsleven kontakt hebben met Duitsland óf andere Duits sprekende landen. Maar ook hebben wij cursisten die zich in Duitsland willen toeleggen op een bepaalde studie-richting. Bijvoorbeeld, in Delft studeren veel jongeren uit Duitsland voor waterbouwkundig inge- nieur. Dat komt omdat die opleiding in Nederland hoog ontwikkeld is. An dersom tref je in Duitsland weer Ne derlanders die een studie maken van de hoog- en laagbouwtechnieken. Daarin zijn onze profs weer verder. En zo kan je nog wel meer van die wisselwerkin gen bedenken". Schmidt Supprian: „Relatief gezien zelfs erg hoog omdat veel cursisten vanuit het bedrijfsleven ingeschreven worden. Geeri diploma betekent daar vaak geen promotie en daarom spant iedereen zich in om het verlangde diploma te bepalen. Ik moet daarbij aantekenen dat ook de „losse" cursist hoge ogen gooit. Door ons onderwijs systeem boeken wij goede resultaten". Bedrijfsleven Feyenoord, haar spelers, de aanhang thuis, maar bovenal het legioen op de tribunes was diep teleurgesteld. Ver voor het middaguur waren overal in de stad Rotterdam al trouwe suppor ters, velen met vlaggen, shirts en petten gewa pend, onderweg naar de tientallen autobussen, die klaar stonden om Amsterdam stormerder- hand te gaan veroveren. Er was volop sfeer, er was vei trouwen in het elftal van Wiel Coerver, want Ajax „zonder Cruyff" verslaan leek beslist geen onmogelijke opgave. „Op een slof en een oude steunpilaar.... zakt Ajax in elkaar", was één van de strijdliederen, waarmee het legioen haar favorieten naar de overwinning wilde zingen, dat bleek de hele reis lang in de bussen, waar de huid al verkocht werd voor denbeer geschoten was. De Stichting volgt de leermethode van het talenpraktikum. Deze elektroni sche apparatuur dat niet meer te vergelijken is met de vroegere dreun- en-onthoud-methode brengt de cur sist vanaf het begin in de Duitse taalsfeer. Tijdens de lessen wordt tus sen leraar en leerling bij voorkeur Duits gesproken. Overigens zijn de leer-methoden niet alleen geschikt voor mensen die iets van de Duitse taal afweten; ook voor de beginneling is er De Stichting beschikt over zes leer krachten die afwisselend lesgeven over drie lokalen en naast de spreekvaardig heid een duidelijk accent leggen op de grammatikale problemen van de Duitse taal. Ter ondersteuning beschikt men over een bibliotheek, waar ook niet cursisten uit kunnen lenen, een fono- theek, een discotheek en films. Dit didaktische materiaal betekent een ef fectieve steun bij de studie. De nieuwe avond-cursussen bij de Morgen, woensdag 26 september, kunt u voor het laatst terecht bij de kraam op het Beursplein, waar auteur Joop Mekes aanwezig is om zijn laatste boek „Wijs mij de plaats voor ik woonde" te verko pen en desgewenst voor u te signeren. Het werkje bevat opnieuw een levendige rondgang door de oude stad, met verklarende tekst en ruim tweehonderd foto's. Ook het eerste deel is nog verkrijg baar, zolang de voorraad strekt. Van 10 tot 17 uur kunt u bij Joop Mekes in de kraam terecht. Beide delen zijn ook verkrijgbaar bij ons kantoor en vanzelfspre kend ook bij onze agentschap pen. De voorspelde verkeerschaos en de verwachte filevorming bleven gelukkig vrijwel geheel uit, omdat het meren deel van het publiek de vele waarschu wingen ditmaal beslist ter harte had genomen. Al ver voor het aanvangsuur waren de meeste mensen al lang bin nen de toegangsmuren van het oude stadion, waar het in de catacomben druk, rokerig, maar gemoedelijk-gezel- lig was. Op de volgepakte tribunes zwaaiden de vlaggen, vooral natuurlijk achter de doelen. Eén ding was zeker: rood-wit zou winnen, maar of Vrouwe Fortuna ditmaal haar gunsten aan de hoofdste- Ons blad organiseert op zaterdag 27 en zondag 28 oktober aanstaande een weekendreis naar Parijs. Er wordt ge-' vlogen met een Boeing 727 van de Air France. Op het vliegveld Orly staat vervolgens, onze touringcar gereed, waarmee diverse rondritten door Parijs worden gemaakt. Bijzonderheden en het volledige pro gramma vindt u elders in dit blad. delingen of aan de Maasstadbewoners zou schenken, was de grote vraag, die 65.000 mensen geladen en vol ver wachting op de tribunes bezig hield. In de rust was er overigens in de harten van het Feyenoord-legioen allerwegen optimisme. Feyenoord had de wed strijd in de zak, zo leek het. Het wordt gewoon 2-0 en de zaak is gepiept. Het legioen zag het helemaal „zitten"..... Bekeken zaak Inderdaad had het, in groen-wit gesto ken, Feyenoord in die eerste speelhelft duidelijk aangetoond, dat er sinds vorig jaar veel ten gunste is veranderd. De tactische verrassing van Knobel in de tweede helft (Keizer als spits, Rep naar rechts, en Arnold Mühren als linksbuiten) bracht even verwarring. Plotseling kwam er meer gevaar, want Rijsbergen en Dick Schneider (voor treffelijk spelend) hadden niet gelijk' het antwoord klaar. U kent de geschie denis. Knobel had een gelukkige hand gehad. Hij had goed „geknobeld" en het werd stiller bij het Rotterdamse legioen. De genadeklap, door Ajax uitgedeeld, toen Feyenoord eigenlijk het gelijke spel al had aanvaard en de zaken weer goed voor elkaar had, was daarom dan ook een onverdiende te leurstelling. kampioen De terugreis naar de Maasstad werd een stille aftocht. Op de trappen van het leegstromende stadion, de vlaggen opgerold en de toeters in ruste, zong een jonge supporter: „Feyenoord wordt kampioen, halleluja....", daar mee bewijzend, dat het vertrouwen van de ware gelovige niet door één tegenslag wordt ondermijnd. Maar het legioen was nog te verbijsterd na die plotselinge dreun, zo kort voor tijd, om nog aan zingen te denken. Er klonk dan ook een droeve ondertoon met 2 of 3 volants, in alle kleuren, en maten uit voorraad leverbaar, voor goed slapen Rene de Bont SPECIALIST IN BEDSPREI- Voor de verspreiding van ons blad vragen wij voor dirokt leeftijd 15 jaar ilijke bijverdienste Prins Hendrikkade 14, Rotterdam, tel. 13.21.70, toestal 28. dinsdag 25 september 1973 22e jaargang no. 39 EDITIE SCHIEDAM DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS. HENDRIKKADE, 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70. De geschiedenis van de stichting „De Duitse Taalkring te Rotterdam" is nog niet zo oud. Begonnen in 1956 met avondcursussen in de Duitse taal, waaraan al direct ruim honderd cursisten deelnamen, is het nu uitgegroeid tot een volwassen instituut met alle mogelijkheden in zich om zowel „eginner als gevorderde „klaar te stomen". In de drie avonden dat men Duits kan studeren in het hoofd-domein der Stichting, het Martin Behaim Haus aan de 's Gravend ij kwal 50-52, zijn er niet minder dan 223 mensen die les krijgen in Grundstufe, Mittelstufe of opgeleid worden voor het Deutsche Sprach Diplom. Het behalen van dit laatste diploma krijgt een extra gewicht omdat het dan mogelijk is aan één van de vele universiteiten in Duitsland een studie te volgen. WINKELCENTRUM ZUID PLEIN bestaat één jaar. Het ex periment met een overdekt koop centrum op de Linker Maasoever bleek een eclatant succes. Zuid plein telt nu in totaal 140 vesti gingen, de typisch-gezellige markt meegerekend. Ondanks een aarzelende start heeft het kooppaleis in korte tijd stormen derhand een geheel eigen plaats veroverd in stad en regio. Het winkelcentrum trekt regel matig meer dan een half miljoen bezoekers per maand, waardoor de verwachte omzetten voor het eerste jaar bij veie ondernemers royaal werden overtroffen. Type rend is wel, dat er vrijwel geen enkele winkelruimte is vrijgeko men, terwijl er bovendien een flinke wachtlijst van gegadigden is voor eventueel vakante plaat sen in de toekomst. Er zijn onder de huidige winke - liers zeker nog wensen, die de weldadige koopsfeer nog kunnen bevorderen. In het komende jaar zal ook het Kuipje centrum wor den van nieuwe aktiviteiten. De ondernemersvereniging heeft voor gerichte publiciteit en op treden naar buiten een deskundig adviseur aangetrokken, John Hofmann, die ondermeer door het jaarlijks weerkerend evene ment „Femina" zijn sporen in onze stad heeft verdiend. In dit blad zult u trouwens een extra bijlage aantreffen, dié het WIN KELCENTRUM ZUIDPLEIN uitvoerig belicht. Dat kan. De cursussen zijn zo opge bouwd dat het mogelijk is binnen zeven maanden een behoorlijke discus sie te kunnen voeren met iemand die Duits spreekt. Dus wie zich nu op geeft; spreekt de volgende vakantie een aardig woordje Duits. Mocht de inte resse voor de gevorderde cursussen, Mittelstufe of zelfs het Deutsches Sprach Diplom, zo groot zijn dat het lonend is overdag een leerkracht aan te trekken, dan gebeurt dat uiteraard „Het is voor ons gewoon een gok. Wij hebben er geen flauw idee van hoeveel dames, (heren zijn natuurlijk ook wel kom), zich voor zo'n cursus opgeven. Daarom zien wij de reakties met meer dan gewone belangstelling tegemoet" aldus de heer H. Hietbrink, vice-voor- zitter van het stichtings-bestuur. Hij komt nog even terug op de goede resultaten die de leerlingen boeken. Huisvrouwen „Duitse Taalkring" zijn al bijna volge boekt, maar sinds lang hebben het bestuur en de heer Schmidt Supprian plannen om het accent naar de dag te verleggen. De lokalen staan dan leeg en eigenlijk vindt men dat een beetje zonde van de ruimte en de kostbare apparatuur. Leerkrachten om de lessen te geven zijn er genoeg te vinden en daarom wil men onderzoeken of er wellicht bij de grote groep (huis)vrouwen belangstel ling is om een cursus Duits te volgen. „Hier studeren is verdomd gezellig. Tussen de lessen door kunnen ze een kopje koffie drinken in onze relax- -ruimte beneden. Dat bevordert de sfeer onderling enorm". We gaan weer terug naar de huisvrouwen. Schmidt Supprian: „Wie zin heeft in deze nieu we opzet, waarbij wij ook gebruik maken van het Talenprakticum, kan zich direct bij ons opgeven. Ik zou haast zéggen hoe eerder, hoe beter omdat wij dan het aantal leerkrachten kunnen begroten", zeggen hoe eerder, hoe beter, omdat wij dan het aantal leerkrachten kunnen begroten". „Een goede docent, een kleine groep en de direkte methode van Duits overbren gen, dat is het recept waarin wij geloven" aldus de Taalkring-direkteur. Iedereen die in de nieuwe cursussen van „de Duitse Taalkring" ge ïnteresseerd is kan persoonlijk op werkdagen tussen 10 en 14 uur alle inlichtingen krijgen bij het Martin Be haim Haus, 's Gravendijkwal 50-52 te Rotterdam. Het telfoonnummer is 365411. door Wieger Dam De gedachten gaan in de eerste plaats uit naar dames die tijdens de vakantie een woordje Duits willen spreken. Vanaf het begin hebben de taalcursus sen in het Martin Behaim Haus (ge noemd naar de ontdekkingsreiziger Be- l aim die. in 1476 als gezant naar Nederland kwam) de erkenning gehad van het Goethe-Institut zur Pflege deutscher Spraclie und Kultur im Aus- land e.V. uit München. De taalkring kreeg een officiële leeropdracht van het instituut en sinds de kantoorvesti ging van het Goethe-Institut in Rotter dam is deze band nog verstevigd.

De Havenloods | 1973 | | pagina 1