Nieuw hart voor Schiedam „De stad wordt uitgeleverd" 29?5 Hans de Ridder: ter meulen ter meulen ter meulen Collecte op Dierendag voor nieuw asyl Rotterdamse specie voor woningbouw in Woudhoek AUTOSCHADE? kies een Focwa bedrijf! DRIES ter meulen SUBLIEME SERVICE DAF MINERVA NW. MATHENESSERSTRAAT45 SCHIEDAM TEL. 26.06.63 SCHIEDAM - Hans de Ridder is één van de mensen, die in Schiedam de Brandersbuurtaktie startten. Hij beschouwt deze aktie als volko men mislukt. Niet alleen omdat deze buurt nu gesloopt is, maar vooral, omdat bijna niemand, destijds niet en nu nog niet, begrepen heeft waar het om ging. Ook de meeste leden van het aktiecomité niet. Het is dan ook geen voorbeeld geweest dat is nagevold. Het doel was niet alleen het opknappen van een oude wijk. Hun bedoeling was aan vorming te doen. Scholing te geven. Voor hun dan op het gebied van film en toneel. En vooral zinnig werk doen. Mensen aansporen en bemoedigen. Iedereen wordt in deze tijd voortdu rend ontmoedigd, door alles en ieder een. De aktie was gericht tegen de heersende mentaliteit, tegen de ont menselijking. Hier kwamen ook elders in de wereld ipensen tegen in het geweer, vooral in Parijs en Amerika. Men plantte bloemetjes in het asfalt en dergelijke. Het doel van de Branders buurtaktie was het maken van een bolwerk. Een menselijk bolwerk wel te verstaan, geen politiek. Een menselijke plek naast de samenleving. Het had natuurlijk ook wel op een andere plek gekund, maar Hans de Ridder woonde en werkte hier. Hier hadden ze het Zakkendragershuisje ge restaureerd. Het was bekend dat de daar naast het kerkhof, waar een metro moet komen, de Poldervaart, het oude Kethel, de Maaskant, noem maar op. Het blijven slopers, geen bouwers". Nevenstaand vraaggesprek vormt het slot van de door ons verzorgde artikelenreeks over deze stad. Wij hebben op dit moment niets toe te voegen aan de uitspraken van Hans de Ridder, die wij ten volle onder schrijven. Carl van Meerendonk Bertus Notenboom Hans de Ruiter Arno Steekelenburg gemeente de Brandersbuurt, die om het Zakkendragershuisje heen lag, te gen de vlakte wilde gooien. Zij besef ten, wat er verloren dreigde te gaan. Veel mensen gingen in die tijd naar het buitenland om aan ontwikkelingshulp te gaan doen, om de negers in Afrika te helpen. De Ridder gelooft daar niet in. Volgens hem kun je beter hier zinnig werk doen. Dan kun je nog in je eigen bed slapen ook. De Branders- buurt was geen sentimentaliteit voor een oude buurtde plannen gingen veel verder. Maar door onbegrip is de boel uitein delijk gebarsten. Toen het voorbij was verhuisde Hans 'n Eigen "Keukenhofje" in 't voorjaar. Poot ze nu deze tuintulpen en krokussen en u heeft in 't voor jaar één bonte bloemenpracht. Deze tuintulpen worden ong. 50 cm hoog, de krokussen zor gen ook voor een kleurrijke balkonbak. 100 tuintulpen (gemengde kleuren) van f JJ-#CTvoor 100 krokussen (gemengde kleuren) van fJi^fT voor Pak turfmolm van f 3,98 voor de Ridder naar Rotterdam, waar hij werkzaam is als filmmaker. Enkele weken geleden werd hij medewinnaar van de „Billiton-Van de Rijn prijs" op het filmfestival in Arnhem voor de film „Ik hou het wel voor gezien", welke op zondag 16 september door de televisie is uitgezonden. Vanuit Rotterdam volgt hij de berichten over de Schiedamse situatie. In onderstaand vraaggesprek geeft hij zijn visie op het lot van het stadshart van Schiedam. „Vandaag de dag zou zo'n Branders buurtaktie niet meer kunnen", aldus Hans de Ridder. „Je kunt gedaan krijgen dat er ergens een boom wordt geplant of dat er in een bepaalde straat éénrichtingsverkeer komt, maar meer ook niet". „De Brandersbuurtaktie was nieuw. Het gemeentebestuur werd overdonderd en raakte verdeeld. De kranten waren ook allemaal positief, van de Telegraaf tot De Waarheid. In hun geestdrift vergaten ze gewoon onze ideeën te toetsen aan hun ideolo gie". „Nu weet de overheid hoe ze plannen uit de bevolking aan moet pakken en ontkrachten. De situatie is nu nog veel hopelozer dan toen. De mensen zijn veranderd. Je zou niemand meer kun nen krijgen voor een dergelijke actie". „Lief gedoe heeft nu geen zin meer. Als je ergens mee begint zoals de Brandersbuurt denk je met mensen te doen te hebben. Mensen die verstand hebben en redelijk zijn maar door hun drukke werkzaamheden een belangrijk punt over het hoofd hebben gezien. Daar kom je dan voorzichtig tussen met een „mag ik u daar op wijzen? Je verwacht dat daar dan normaal op gereageerd wordt. Maar al gauw merk je helemaal niet met mensen te doen hebben. De ene dag beloven ze iets, de volgende dag zijn ze het „vergeten" en de dag daarop ontkennen ze iets be loofd te hebben". „In de tijd van de Brandersbuurt was het nog mogelijk om op een nette manier te werken. Tegenwoordig heeft het alleen nog maar zin om deel uit te maken van een groep die bereid is de Shell op te blazen. Wat een groep als Zwarte September doet, dat heeft nog wel effect. Daar kan ik wel sympathie voor hebben". „Kijk", zegt Hans de Ridder, „Je hebt te maken met iets wat een stad ge weest is. Wat ze willen is er méér stad van maken. Maar ze vergeten 80 pro cent van wat een stad essentieel uit maakt. Ze gaan uit van vierkante meters en omzet. Daar bouwen ze een stad mee. Menselijke en culturele waar den bestaan niet voor ze. Het zijn gedeformeerde lieden. Een soort gek ken; wie Groenoord bouwt moet wel krankzinnig zijn". Waarom is een oude stad nu zoals hij is? Toch omdat de mensen zo waren. Omdat ze zichzelf in hun omgeving Uitdrukten. Het bouwen van een bin nenstad is geen technische zaak. Maar zo wordt het wel beschouwd". „In de tijd dat ik nog op school zat was er nog wat van de Schiedamse binnenstad te maken, maar alles wordt verkeerd gedaan in deze stad. Ze leg gen een park aan tussen rijkswegen, een spoorbaan en een vliegveld. De heemtuin ligt vlak naast een drukke weg. Het stadskantoor had daar ergens bij de Poldervaart moeten staan. Bij Groenoord. In het Beatrixpark kunnen ze beter kantoren neerzetten. Dan kunnen de mensen tussen de middag tenminste nog een beetje wandelen". „Het zal een vreemd iets worden, die binnenstad. Geen binnenstad en ook geen Groenoord. Een ontplofte oude stad. Een soort dorp waarop een vlieg tuig is neergestort. Maar dan planma tig". „Ik had vroeger thuis een kaart waarop ik alle goede, sfeervolle plaatsen had aangegeven. Je ziet dat deze stuk voor stuk worden afgebroken: Het gebied Voor een flitsende prijs. Westduitse elektronenflitser in kompakt formaat met accu. In één nacht op te laden op het lichtnet, 45x flitsen op 1 lading (iedere 8 sec.). Geschikt voor midden- en snoerkontakt, kamera-instelling snel afleesbaar op de flitser. Kom pleet met lichtnetkabel en kabel tje voor snoerkontakt. Nu met 1 jaar garantie voor Richtgetal 18 „De stad wordt uitgeleverd aan de warenhuizen. Warenhuizen in het cen trum, en wegen ernaar toe. We hadden de keus; een mensenstad, of een var- kensstad. Er is gekozen voor een var- kensstad. Wegen naar een trog". „Vroeger was de stad de top van de beschaving, nu is het er het omgekeer de van. Er is niet veel cultuur meer over. Er is nog wel enige cultuurover dracht, via een paar boeken, een enke le film. Niet meer door contact tussen mensen. Als je zinnig wilt praten ont lopen ze je". „Wie naar het platteland gaat, gaat ook niet echt weg, neemt niet echt afstand. De stad blijft met de auto toch dicht bij. Die verhuizing van de cultuur naar het platteland, daar geloof ik niet zo in. Vroeger deden rijke kooplieden hetzelfde, met hun huizen langs de Vecht. Nu zijn er wat meer mensen, die het zich kunnen veroorloven". „De wereld is bezig, krankzinnig te worden. Bijna alles en iedereen is erop gericht de laatste sporen van de mens op aarde uit te wissen. Daar meet ik alles aan af. Ieder plan, elk idee". „Oude steden zijn getuigen van mense lijk leven. Lastige getuigen. In de Verenigde Staten worden die omge kocht of gedood, en dat doen ze hier nu ook. Oude steden die gegroeid en niet geproduceerd zijn, getuigen nog van menselijkheid. In nieuwe wijken heb je geen houvast, je wordt overwoe kerd. Je wordt er hooguit geduld. Wat er met de steden gedaan wordt, is dan ook de laatste getuigen, de laatste sporen, van de mens op aarde uitwis sen. Dat zijn de zaken die je in het oog moet houden". „In de tijd van de Brandersbuurtaktie hield ik me nog teveel met details bezig. Ik vind het mislukken van die aktie heel erg voor een paar mensen, de hoop die ze hadden..." „Ze voelden zich in de steek gelaten. Ik hoop dat ze nog eens de rekening zullen presente ren. maar misschien zijn ze intussen al aangepast". In 4 fraaie interieurkleuren. Bedrukte weefstof voor het moder ne interieur, 120 cm breed, in de kleuren paars, oranje, bruin en groen. Deze overgordijnstof koopt u nu per meter voor SCHIEDAM - Over 14 dagen is het weer Werelddierendag. De afdeling Schiedam heeft de beschikking over een asyl, dat deze benaming maar nauwelijks verdient, reden waarom reeds jaren nieuw bouwplannen be staan. Plannen die met het verstrijken van de tijd steeds meer in de papieren gelapen zijn en nu een bedrag van ruim f 400.000, - vergen. De afdeling Schiedam kan dit geld onmogelijk op tafel leggen. Zij prijst zich gelukkig dat de Gemeente Schie dam een flinke ruggesteun heeft willen geven door toezegging van een bedrag van 2 ton uit de afkoopsom van het water contract. Hoewel dit natuurlijk al een enorme steun betekent, zal er echter toch nog een tekort gedekt moeten worden. Een welkome bron van inkomsten vormt de jaarlijkse collecte in de week rond Werelddierendag dit jaar te houden van 1 tot en met 6 oktober. Vorig jaar werd door een vijftigtal collectanten ruim f 9.000, opge haald: Tien mille (liefst meer) zou een mooie mijlpaal zijn en weer een stap in de goede richting. De plannen voor de nieuwbouw zijn in een ver gevorderd stadium. Besprekingen met de gemeen te Schiedam zijn in volle gang. De afdeling Schiedam wil dan ook niets liever dan zo snel mogelijk met de bouw beginnen, mede gezien de schreeuwende situatie aan de St. Anna- zusterstraat. Voor de collecte heeft de afdeling Schiedam nog behoefte aan collectan ten. Een jaarlijks terugkerend pro bleem is de bezetting van de 75 collec tewijken waarin Schiedam is verdeeld. Nog 30 collectanten zijn nodig, 30 mensen die met een lijst langs de deur willen gaan in de week van I tot en met 6 oktober. Deze collectanten moe ten de leeftijd van 16 jaar hebben bereikt. Collectanten kunnen zich melden bjj de heer A. J. Drenkelford, Ed. van Beinumlaan 41, Schiedam-Groenoord, tel. 700850. SCHIEDAM - In Woudhoek-Kethel begint dezer dagen een groot opspui- tingswerk, dat volgens het schema, eind 1977 gereed zal zijn. Het betreft opspuiten van minimaal 2,5 werkzaamheden gedaan door de aanleg van kaden rond het op te spuiten gebied, met kwel- en poldersloten. Nu dit vrijwel gereed is, kan met het eigenlijke opspuitingswerk spoedig miljoen m3 specie, afkomstig uit de worden begonnen, dit alles ten Rotterdamse havens. In juli van dit behoeve van de woningbouw. jaar werden daartoe de voorbereidende De specie wordt door Rotterdam gratis Kiesverenigingen CHU fuseren ZOLDERTHEATER IN DE TEERSTOOF: Zaterdag 29 september, poppentheater Henk Abbing met „Het mysterie van de hunnebedman", aanvang half drie. 's Avonds SCHIEDAM - Het zal niet algemeen bekend zijn, dat de CHU in Schiedam uit twee zelfstandige Kiesverenigingen bestond: Schiedam en Kethel. Ten tijde van de samenvoeging van deze gemeente (in de oorlog) bestonden deze Kiesverenigingen al en Kethel was zelf van oudsher een echt „CH-dorp": de uitslag van het stembureau in Kethel-dorp wijst daar zelfs nu bij alle verkiezingen nog op. In de gemeentelij ke praktijk werd al sinds jaar en dag nauw samengewerkt: één lijst voor de SCHIEDAM - Het wijkcentrum De Dukdalf aan de Rijnstraat is na een grondige verbou wing deze zomer weer geopend voor jong en oud. In het centrum worden allerlei cursus sen gegeven, er zijn gymnastieklessen en er is een zaal beschikbaar voor peuters. Op zon dag is De Dukdalf geopend, dan is er een instuif voor verschillende leeftijdsgroepen. SCHIEDAM - In de zaal van de Chr. geref. kerk aan de Burg. Knappertlaan spreekt vrijdagavond 28 september om acht uur, ing. B. J. v.d. Vlies, lid van het hoofd kantoor van de SGP over de Troonrede. gemeenteraad, samen vergaderen etc. Door de zich steeds meer uitbreidende bevolking op „Kethels" grondgebied wprd de feitelijke verhouding echter steeds onjuister. Na het nodige overleg werd dan ook kort geleden in ledenver gaderingen officieel besloten tot samengaan in één vereniging: de Chris telijk Historische Kiesvereniging Schie dam is sinds eind augustus een feit. Er werd in de ledenvergadering op 28 augustus voor de nieuwe Schiedamse vereniging een nieuw bestuur gekozen, waarin de heer S. Kuiper, voormalig gemeenteraadslid, voorzitter is, de heer A.W.D. Sonneveld secretaris en de heer A.C.J. Kok penningmeester. Eén van de eerste taken van dit nieuwe bestuur zal zijn zich met de leden te beraden op de i.v.m. de komende gemeenteraadsverkiezingen te volgen lijn t.o.v. de samenwerking met de andere grote confessionele partijen. Daarom is er een eerste openbare vergadering gepland op 19 oktober a.s. Voor alle inlichtingen, persoonlijk, telefonisch of schriftelijk: A.W.D. Sonneveld, Jan Steenstraat 18, tel. 267366. SCHIEDAM - Zaterdag 29 september om half tien begint op de stadskwekerij, onder leiding van de heer De Bruin een cursus in het verzorgen van kamerplanten. De cursus wordt georganiseerd door de afdeling Schiedam van de Kon. Ned. Mij tot bevordering van plantkunde. Deze afdeling zal bij voldoende deelname op zaterdag 6 oktober een bezoek brengen aan de tentoon stelling „Herfsttooi" in Enschede. Dinsdagavond 16 oktober zal de heer A. J. de Looze een lezing houden over kleurrijk allerlei en daarbij verschillende onderwerpen uit de natuur in de Maasvlakte bespreken. geleverd via de grote installatie in de Oost-Abtspolder, hetgeen voor Schie dam een besparing betekent van plm. 23 miljoen gulden, vergeleken bij opspuiten met zand, zoals in Groenoord plaats vond. Uiteraard is een en ander van invloed op de kosten voor de woningbouw en de aanleg van recreatiegebieden. Overigens heeft men in de omgeving van het op te spuiten terrein wel de angst, dat de baggerspecie nogal wat stank zal veroorzaken. Het op te spuiten terrein wordt be grensd door rijksweg 19, de zgn. Zoomweg, de Poldervaart en het tracé voor de toekomstige rijksweg 24. De bedoeling is ook het terrein tussen rijksweg 19, de Harreweg, tot aan de Woudweg met de specie op te hogen, maar dit gebied behoort nog niet geheel aan de gemeente toe. Opspuiten is noodzakelijk, omdat het een groot laagveen moeras betreft. Mede als gevolg van de bemalingen, verzakte de bodem regelmatig, die dan ook bene den de Poldervaart kwam te liggen. Ten behoeve van de woningbouw is het ophogen van het terrein noodzake lijk geworden. Berekend is, dat onge veer vier meter grond moet worden aangebracht, hetgeen met zand zeer kostbaar zou zijn, ook omdat dit zand uit zee moet worden gehaald. Om die reden werd gezocht naar een goedkopere oplossing welke werd ver kregen middels de Rotterdamse haven specie. Eerst wordt één meter slib opgespoten. Terwijl het nog drassig is, wordt na één twee maanden een greppel getrokken, waarvoor een speciale apparatuur is ontworpen, de zgn. Amphirol. Ongeveer een jaar na de eerste opspui ting, komt er de tweede laag op van 1,25 m., die eveneens ontwaterd wordt en ongeveer een jaar kan rijpen. Ten slotte komt er een toplaag met zand overheen. Op plaatsen waar woningen gebouwd zullen worden, is deze laag toch nodig voor de aanleg van wegen. Waar niet wordt gebouwd, mengt men het zand en de sliblaag, hetgeen dan een vruchtbare bodem oplevert voor beplantingen. Op deze manier wer kend, terwijl het zettingsproces van de ondergrond zich geleidelijk voltrekt, krijgt men bouwgrond tegen veel lager kosten dan volledig opvullen met zand. De grond is bovendien van betere kwaliteit, hetgeen vooral voor de aanleg van plantsoenen enz. ten noor den van Woudhoek en Spaland, gewenst is. Bij de uitvoering van het opspuitings werk, zullen waarschuwingsborden worden geplaatst, omdat een uiterst gevaarlijke toestand ontstaat voor spelende kinderen, die in de drassige bodem kunnen verongelukken. Het wordt daarom verboden terrein. Spaanse Polder kenmerk voor vakwerk „Open dag van de kunstklas SCHIEDAM - Zaterdag 29 sep tember wordt in het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112 een zgn. „open dag van de kunstklas" gehouden. Het kunstklasteam be staat uit de beeldende kunstenaars Joop van Meel, Friedel Dalhuisen, Harry Boom en Diet Wiegman, ledereen is welkom en kan tussen 10.00 en 13.00 uur en 14.00 en 16.00 uur naar binnen lopen om met de kunstenaars te praten, het tentoonstellinkje van leden te be kijken, de kunstklas in aktie te zien, informatie te krijgen, zich als deelnemos aan te melden. Folders en deelnameformulieren zijn aan de balie van het museum verkrijgbaar. Dat zit als gegoten. Een fijn corduroy pak in een leuk model, dat lekker draagt. Corduroy pak mei 4 zakken op jack, ceintuur en uitlopende pijpen. In de maten 36 t/m 42 en in de kleuren marine, bleu, beige, rose en groen. Nu van f vi 39-519 DE HAVENLOODS, DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1973

De Havenloods | 1973 | | pagina 7