PUZZEL MEE GOEDE DOEL B B Ouders strijden voor belangen van hun gehandicapte kinderen HOOFDPRIJS VAN DE WEK ter meulen Eén „grote vergunning" voor de sportvissers DERAG ter meulen „Lekker letters vreten" ter meulen Met de Kerst naar Londen EXTRA PREMIE PREMIE VAN DE WEEK ter meulen DE HAVENLOODS, DONDERDAG 4 OKTOBER 1973 46 ^7 48 Met de verzorging van geestelijk gehandicapten was het aan het einde van de negentiende eeuw treurig gesteld. Op een enkele uitzondering na deden overheid of particulieren niets. De zorg voor deze kinderen en volwassenen werd geheel overgelaten aan de ouders en die zaten er mee. Men voelde zich als ouder van „zo'n kind" vaak schuldig en schaamde zich voor zijn omgeving. Het kwam regelmatig voor dat een geestelijk gehandicapt kind werd verstopt, opgesloten zelfs om vooral aan buren en kennissen maar niet te laten merken „dat er iets mis was". Die tijd is gelukkig voorbij. In de twintigste eeuw krijgt men aan dacht voor de mens, die anders is. Niet direct overal, maar hier en daar wordt aarzelend begonnen met de verzorging en opvoeding van geestelijk afwijkende kinderen. Er ontstaan scholen, waar zij in kleine groepen aangepast onderwijs krijgen. Veel ouders vinden het echter een schande te erkennen, dat hun kind op een dergelijke school is aangewezen en de naam waarmee de groep wordt aangeduid (idioten en zenuwzwakken) is niet erg vleiend of barmhartig. Heel langzaam gaat men toch de waar de inzien van de vorming van het afwijkende kind. Zelfs komen er werk inrichtingen en weefkamers tot stand Voor de winter komen deze heer lijk warme keperflanellen heren- pyama's goed van pas. Heren- pyama's in een royaal model, in diverse dessins en in de maten 48 t/m 56 HORIZONTAAL 1 gewicht 4 Europees land 9 zeewier 12 nieuw (in samenstellingen) 13 Vrije Universiteit (afk) 14 Frans lidwoord 15 droog 16 boom 17 waardepapier 20 ik 21 hemels wezen 23 van een peklaag voorzien 25 Frans voegwoord 26 kleverige lijmstof 27 heilige (afk) 28 hemellichaam 32 vlaktemaat 35 volgelingen 36 nutteloze last 37 internationale trein 39 stroomsterkte (afk) 41 pers. voornw. 43 nagerecht 44 gewicht 46 plaats in Drente 49 onbepaald voornw. 52 organisatie van landen (afk) 53 slikken van medicijnen 58 meisjesnaam 59 groot water 0 rivier in Friesland 61 en dergelijke (afk) 62 onbepaald voornw. 63 grond bij een huis 64 biersoort 65 nauw VERTIKAAL 1 voorzetsel 2 ontkenning 3 Lied (Engels) 5 eerste vrouw 6 grote toeloop op een bank 7 Engels bier 8 ontkenning 9 bloedvat 10 gast 11 aarde 17 zangstem 18 niet kunnen horen 19 school 22 samenhangend geheel 24 uitstalling 28 verzadigd 29 Engels telwoord 30 rivier in Oostenrijk 31 soort 33 teken van de dierenriem 34 boom 38 delfstof 40 het kiezen 42 steen 44 deel van het hoofd 45 zuur smakend 47 een zeker iemand 48 windzijde 50 vrouwspersoon 51 paradijs 54 nieuw (in samenstellingen) 55 achterste deel van dê hals 56 maand 57 plaats in Gelderland voor de groep, die in het gewone arbeidsproces niet wordt opgenomen. Over loon wordt echter niet gespro ken. Men beschouwt het als een gunst om werkgelegenheid te krijgen. Ommekeer Van lieverlee veranderen de inzichten. De ouders van afwijkende kinderen gaan zich verenigen omstreeks het mid den van deze eeuw. Zij gaan zich in verenigingsverband inzetten voor de belangen van hun kinderen en dat geeft een hele ommekeer in de zorg voor de geestelijk gehandicapten. De samenbundeling van ouders werkt in twee richtingen. Door gesprekken met en tussen de getroffen ouders en een betere voorlichting verdwijnen on juiste schuld- en schaamtegevoelens. Men gaat beseffen, dat in elk gezin de kans aanwezig is, dat een afwijkend kind geboren wordt. De ouders vinden morele steun bij elkaar, maar zij gaan Zij nemen allerlei initiatieven om een optimale zorg voor hun kinderen te bevorderen. Zij leggen contacten met gemeentebesturen, kloppen aan bij ho gere overheden en samen met reeds bestaande verenigingen van vrienden, die al langere tijd aan het werk zijn, strijden zij op alle fronten voor het recht van hun kind op verzorging en arbeid. Zo accepteren zij niet langer, dat het gebruik maken van een voor ziening door hun kind als een gunst gezien wordt. richting van de vrijetijdsbesteding, de sport en recreatie. Waar zijn de sport hallen en sportleiders voor gehandicap ten? Waar blijft de subsidie, die sport op grotere schaal mogelijk maakt? Waar aangepaste zweminrichtingen? En in het algemeen: Wordt in het recreatiebeleid rekening gehouden met de afwijkende mens? Er zijn veel voorzieningen odig. En daarvoor is veel geld nodig. Geld van de overheid en geld van particulieren. Opbrengst voor Philadelphia Sport Er is reeds veel tot stand gekomen, maar er zijn nog lang niet voldoende voorzieningen om de gehandicapte de zorg te geven, waarop hij recht heeft. Met name wijst men thans in de In de tweede ronde van de kruiswoordpuzzelactie voor het goede doei is weer een aantrekkelijk prijzenpakket. Opnieuw een kleurentelevisie als hoofdprijs. Voorts de „correct" Toshiba cassetterecorder en als premie van de week een stoomstrijkijzer, dat beschikbaar is gesteld door Radio Modern. Plus natuurlijk weer de mixer, het koffiezetapparaat, de citruspers, de lady shave en de 20 kadobonnen. De KRO-televisie introduceert morgenavond een nieuw programma met een nieuwe presentator. KRO-Cineac dat eenmaal in de vier weken door „portier Krokus" zal wor den aangekondigd, wordt in de vooravond uitgebracht en bevat allerlei films. Morgena vond de tekenfilms Porky Pig en Felix de kat, een natuurfilm en tot slot een twintig minuten durende slapstick met Charlie PERZISCHE TAPIJTEN gel 136 - 138 De 15 regionale en provinciale over koepelende organisaties van hengel sportverenigingen, die in september 1972 tezamen met de Algemeene Hen- gelaarsbond de Stichting ter Voorbe reiding van de Landelijke Hengelsport organisatie hebben opgericht, hebben besloten hun viswater, waarvan de recreatieve waarde van regionale of zelfs landelijke betekenis wordt geacht waar mogelijk - via een onderling uitwisselingssysteem van hun vergun ningen per 1 januari 1974 te bundelen in één „Grote Vergunning". Danzij deze onderlinge uitwisseling van de vergunningen, waarbij de federaties van hengelsportverenigingen elkaar toestemming hebben verleend om hun leden in eikaars water te laten vissen, zullen met ingang van het volgend jaar 220.000 sportvissers zonder extra kos ten in circa 50.000 hectare viswater, verspreid door geheel Nederland, met de nieuwe „Grote Vergunning" kun nen vissen. Zii worden hiertoe in staat gesteld door hun lidmaatschap van een hengelsportvereniging, die is aangeslo ten bij een der overkoepelende hengel sportfederaties, die verenigd zijn in de Stichting. Gekozen is voor de naam „Grote Vergunning" ter vervanging van de tot dusverre gebruikte benaming „lande lijk vispaspoort", omdat deze laatste naam aanleiding geeft tot een reeds gesignaleerde begripsverwarring, waar bij werd verondersteld, dat de spprtvis- sers door een vergunningen-uitwisse ling met slechts een „papier" in elk viswater zouden kunnen vissen. De thans overeengekomen bundeling van federatievergunningen stelt de georga niseerde sportvissers wel in staat om per 1 januari 1974 in een groot aantal viswateren met een meer dan plaatselij ke betekenis te vissen. Deze samen werking kan -i;Ve. V- ring worden deze grote gre Vergunning in hun bezit krijgen zon der daarvoor ook maar een cent extra te betalen. In de Grote Vergunning is eenderde van het beschikbare viswater in Neder land (uitgezonderd het IJsselmeer) op genomen. Het betreft bijvoorbeeld de Deltawateren, het Brielse Maascom plex, gedeelten van de Maas, water in en om Rotterdam, het Lauwersmeer, en wateren in Groningen, Drente, Overijssel, Gelderland en Limburg. Ten aanzien van de Randmeren (17.000 ha.) zullen de vier federaties, die deze wateren gezamenlijk huren op 13 ok tober een definitieve beslissing nemen. SPELREGELS Bij een juiste oplossing v; op de achterzijde van een briefkaart. Plak op de voorzijde van de briefkaart ten minste één gulden extra (boven de normale briefport) aan geldige Nederlandse postzegels. Adresseer de briefkaart als volgt: Stichting Fondsen Promoties, Postbus 377 te Rotterdam. Girorekeninghouders kunnen beter gebruik maken van de giro. Stort tenminste één gulden op gironummer 200100 ten name van de Stichting Fondsen Promoties te Rotterda,. Vermeld op de girokaart onder „mededelingen" de door u gevonden slagzin. De oplossingen dienen uiterlijk binnen 10 dagen in bezit te zijn van de Stichting nededingers dienen hun giro uiterlijk maandag len meer briefkaarten of girokaarten instuyrt. :n of vaak meedoen) is de rekking geschiedt doe Zorg dat uw peuter droge voetjes houdt. Bij regen of sneeuw houdt uw zoon of dochtertje droge voet jes in deze P.V.C. kinderlaarsjes. Laarsjes met versterkte zool, in de maten 22 t/m 35 en in de kleu ren geel of blauw, nu per paar KINDERBOEKEN WEEK 1973 De Kinderboekenweek 1973 zal ge houden worden van zaterdag 27 oktober tot en met woensdag 7 no vember met als thema „Lekker letters Dit thema is gekozen in verband met het Kinderboekenweek-geschenk „Arthur en de lettervreter", een strip verhaal geillustreerd door Paul Hulshof en geschreven door Henk van Kerk wijk. Ter gelegenheid van de Kinderboeken week houdt een onpartijdige jury zich jaarlijks bezig met de beoordeling van de kinder- en jeugdboeken, verschenen gedurende het voorgaande jaar. Het door deze jury uitgekozen beste jeugd- en beste kinderboek wordt be kroond met de Gouden Griffel. Daar naast worden nog acht goede jeugd- en kinderboeken bekroond met de Zilve ren Griffel. De Gouden en Zilveren Griffels zullen officieel wor,den uitgereikt aan de be trokken auteurs op zaterdag 27 okto ber, de eerste dag van de Kinderboe kenweek. Een Gouden Griffel voor het beste kinderboek krijgt de schrijver Henk Barnard voor zijn boek „De Marok kaan en de kat van tante Dat". Jan Terlouw ontvangt een G.G. voor het jeugdboek „Oorlogswinter". De Zilve ren Griffels gaan alle naar buitenlandse auteurs. ln de grote zaal van het Hoofdpostkantoor aan het Delftseplein in Rotterdam wordt zaterdag een landelijk amateur filmfestival gehouden. De organisatie van het festival is in handen van de club Fofïdia (PTT-Schie- dam). De toegang is gratis. Berg uw l.p.'s op in deze platen- koffer bekleed met een 1e kwa liteit ledervinyl. Stevige koffers voor 20 platen, met verchroomde sloten en scharnieren, nu voor De opbrengst van de tweede ronde is bestemd voor Philadelphia, één van de vier ouderverenigingen voor het gehan dicapte kind die in Rotterdam en omstreken werkzaam zijn. De Bond van motorisch gehandicap ten, de algemene vereniging van ouders en vrienden van geestelijke misdeel- den: Helpt Elkander, de Prot.Christ. vereniging van ouders en vrienden van het afwijkende kind; Philadelphia en de Kath. Oudervereniging: Voor het zorgenkind. Deze vier Ouderverenigingen werken nauw samen voor een zonnige toe komst van hun gehandicapte kinderen. Ze bevorderen het onderlinge contact tussen de ouders en tussen de gehandi capten, treden naar buiten als pressie groep om de noodzaak van aangepaste voorzieningen voor hun kinderen te benadrukken en ontplooien zelf initia tieven op het gebied van de huisvesting (gezinsvervangende tehuizen), vakantie (eigen zomerkampen, uitstapjes en ex cursies), vrijetijdswerk (clubs voor sport en spel, zwemmen, gymnastiek, volksdansen, handenarbeid) en in spraak bij onderwijs, -werkvoorzienin gen en internaat. Samen kunnen zij veel doen, maar hun middelen zijn maar beperkt. Geen van hun activiteiten wordt gesubsidieerd. Door giften, contributies en acties moeten zij aan de broodnodige finan ciële middelen komen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll We gaan weer met Ruys-Intraned op reis. Vijf dagen naar Londen met de Kerst. Op zaterdagavond wordt gestart per bus naar Hoek van Holland, dan per nachtboot naar Engeland (ontbijt aan boord) en per trein naar Londen. Zondagmorgen loopt men dan om half tien al op de beroemde markt op Pettycoat Lane. Vervolgens per bus naar het London Park Hotel waar de bagage al op de kamer staat. Opgefrist en uitgerust die dag nog een avondexcursie door Londen per bus en de volgende dag 's middags een andere excurs'ie. Kortom vijf heerlijke zorgelo ze dagen en drie nachten (demi-pen sion) in prima hotel met uitstekende accommodatie. Op 24 en 25 december diner-dansant in het hotel en tenslotte een afscheidsdiner aan boord. Prijzen inclusief totale verzekering en excursies vanaf f 297,- p.p., kinderen tot en met 13 jaar vijftig gulden korting. Verdere inlichting ook over zgn. over- winteringreizenKLM tour label enz. bij Ruys-Intraned, Liesveld 143 te Vlaardingen en op de Fe mi na. Op 27 oktober zal door de Bond Oud-Strij ders 3-1 R! de jaarlijkse reünie worden gehouden in de .lohan Willem Friso Kazerne te Assen. Inlichtingen: S. Zeeuw, Maasstraat 13, Rhoon (tel. 01897- 2628). Van 13 tot en met 17 november wordt.in het RAI-gebouw te Amsterdam de internati- ;xpositie „Europort '73" Philips kleurentelevisie 66 cm. grootbeeld waarde: f.2.580,- Toshiba K.T. 270 cassetterecorder catalogusprijs f.255,- Beschikbaar gesteld door CORRECT, Bergweg 110, Rotterdam-Noord. De gehandicapte zelf kan er niet om vragen, is niet bij machte om zijn belangen te verdedigen. Daarom moe ten zijn ouders het doen. Philadelphia is de prot.christelijke vereniging van ouders en vrienden van het afwijkende kind, die hoopt deze week door deze actie financiële steun te krijgen. Nade re informatie over het werk van Phila delphia zijn te verkrijgen aan het secre tariaat: Prinsendijk 13, Rotterdam-26. Telefoon 190477. KOFFIE MIXER ZETAPPPARAAT LADY CITRUSPERS SHAVE Deze prijzen, alsmede 20 KADOBONNEN t.w.v. f 10,- vormen de rest van het prijzenpakket van deze week iiilllllllllllliiiillllllllllllllllllliiiliiilllllllllllllllllllllllll Voor kleine ijverige huis- vrouwtjes. Met dit leuke rolvegertje houdt uw dochterje haar eigen poppen- huishoudentje proper. Rolveger tje van slagvast plastic met hou ten steel, nylon wielen en syn thetische borstel. Hoogte ong. 61 cm. in rood geel. Nu van f yj&S

De Havenloods | 1973 | | pagina 11