MAI-bureau: 25 jaar lang vraagbaak voor jonge mensen ^wtmiSSr n t de week iZo(* 1 98 ct Bemiddeling in Rotterdam niet meer weg te denken i \m ter meulen ter meulen Concert in Muziekkamer Visserijmuseum BEZORGERS STERS DE HAVENLOODS ffi) IrTlt 1HHDE KLERK ter meulen DE HAVENLOODS, DONDERDAG 4 OKTOBER 1973 Het Maatschappelijk Advies- en Inlichtingenbureau aan de Mauritsweg in het centrum van Rotterdam bestaat dit jaar vijfentwintig jaar. Nadat in 1943 op bevel van de Dpitse bezetters het MAI-bureau was opgeheven, vond in 1948 de heroprichting plaats met het doel diensten te verlenen in een vrijblijvend contact, uitgaande van de behoeften der jonge mensen. Voor de oorlog lag het accent van het werk meer op de persoonlijke bescherming van jonge meisjes die voor hun levensonderhoud hun woonplaats of vaderland hadden verlaten. In 1948 werd het MAI-bureau geves tigd in het toertmalige D.P. station. Wie wendden zich uiteindelijk tot het bureau en met welke behoeften? Een greep uit de verzoeken om inlichtingen en hulp, bijvoorbeeld: logies, werkge legenheid, eetgelegenheden, vakantie adressen, betrouwbaarheid van perso nen en instellingen in binnen- en bui tenland, part-time werk, vakantie baantjes, babysit, kortom alle moge lijke problemen, waarmee vooral jon geren geconfronteerd werden. Wat binnen de taakstelling van het bureau lag, werd geëntameerd, ander zijds werd verwezen naar en gesigna leerd aan andere instelling. Zo werden de volgende werksoorten ter hand ge nomen: informatie en advies, huisves 'ting binnenlandse arbeidsbemiddeling in verzorgende beroepen, arbeidsbe middeling buitenland, vakantie voor lichting en -bemiddeling en oppas dienst. Er was een grote trek naar Rotterdam. Jonge mensen konden bijzonder moei lijk kamers vinden. Vaak deden zich onverantwoorde situaties voor. Op het bureau werd toen begonnen door per soonlijk bezoek en kontakt een adres senbestand van te huur aangeboden kamers op te bouwen. Kamers Ook nu, 25 jaar later, is de huisvesting van migranten en alleenstaanden nog steeds een deel van de woningnood. Nog altijd kan het bureau door zijn methode van nauw kontakt met en Buitenland begrip voor huurders en verhuurders veel bereiken. Alle aangemelde kamers worden gecontroleerd op inrichting en prijs. Plichten en rechten van beide partijen worden besproken. De oppasdienst, opgezet als bijver dienste voor jonge mensen, heeft in middels zijn funktie in het Rotterdams bestel bewezen. Vooral nu de Doelen^ deelname aan het culturele leven voor zoveel mogelijk categorieën heeft opengelegd. De arbeidsbemiddeling buitenland heeft een hoge vlucht genomen. Hier voor moest een bijzonder goede voor lichting worden opgebouwd ten aan zien van de arbeidsvoorwaarden, so- SUBLIEME SERVICE DAF MINERVA De meeste bemiddelingen kwamen en komen tot stand in Frankrijk, Enge land, Zwitserland, België en Duitsland. Er komt echter steeds meer vraag naar andere landen in Europa en naar de Verenigde Staten van Amerika. Wer ken in het buitenland is langzamer hand een instrument geworden tot vermeerdering van kennis en verrui ming van blik. Vakantievoorlichting en -bemiddeling breidt zich steeds verder uit. Voor vele landen zijn paying guest-adressen be schikbaar. Plaatsing in kampen van buitenlandse organisaties als individu of als Nederlandse groep is zeer in trek. Meest betreft dit kampen met een kultureel of sportief doel, ook talenkursussen worden gevraagd, ter wijl daarvoor als bijzonder goede mo gelijkheid stage en werk in een va kantiekolonie geldt. Ook bestaat voor jongens de mogelijk heid in de zomervakantie te werken bij boeren in Normandië. Voorts worden steeds nieuwe mogelijkheden gezocht. In dit buitenlandse werk weet het MAI betrokken te zijn bij de nieuwe, grote veranderingen, die leiden tot Europees, ja mondiaal denken. Om deze gedach ten in de praktijk vorm te kunnen geven, moeten reeds voor jonge men sen vele wegen geopend worden. Informatie De behoefte aan informatie op het maatschappelijk en cultureel terrein wordt steeds groter. Overigens een gelukkige zaak. Juist daarom tracht het MAI een helpende hand te bieden door informatie te verstrekken over: soc. verzekeringswetten, juridische bij stand, hulp bij sociaal-psychische pro blemen, opleidingen, kreatieve kursus- STEDELIJK MUSEUM (ten ZOLDERTHEATER IN DE TEERSTEDE STADSGEHOORZAAL: Maassluis Mannenkoor, at Vrijdag 5 oktober „Hoei SCHIEDAM - Donderdag 4 oktober wordt er in de Regentenkamer van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat een vergadering gehouden van de commissie voor het museum. Aan de orde komen de aankopen en het houden van tentoonstellin gen. De vergadering begint om 20 uur, en is openbaar. De afdeling Rotterdam Het Zonnehuis gaat aansl zaterdag voor het bouwer ie vereniging i verpleeghui- den een straatcollecte houden. Momenteel worden ruim zévenhonderd patiënten verpleegd in Zonnehuizen te Beekbergen, Doorn, Vlaardingen, Zuidhorn en Zwolle. Let op uw voordeel! Bij ter Meulen koopt U stevige minipanties, in de kleur caresse en in de maten 36 t/m 44, per 3 stuks voor sen, vormingswerk, aktiegroepen, volkshogeschool, enz. Kortom het MAI richt zich in het bijzonder op jonge mensen. Helpt waar het nodig is. Met problemen. Huisves ting. MAI geeft advies. Informatie. MAI bemiddelt bij banen in het bin nen- en buitenland. Geeft voorlichting over vakantiemogelijkheden en bemid delt bij internationale reizen. Het bevrijdingskóor 'n Lief pakje voor in de box en in bedje. Eenmalige partijaanbieding 1e keus stretch badstof hansopjes, gemakkelijk te wassen. In de uni kleuren rood, korenblauw en bleu en leuke dessnins op wit fond. In de maten 56/62, 6§/74 en 80/86. in Stadsgehoorzaal VLAARDINGEN De Vlaardingse Gemengde Zangvereniging „Het Bevrij dingskoor" geeft vanavond, 4 oktober, een concert in de Stadsgehoorzaal. Het koor staat onder leiding van de dirigen- te Aennchen v.d. Bos-Maurer. Medewerking verleent Marie Cécile Moerdijk. Het concert is gewijd aan volksliederen uit vele landen. Aan het concert werken verder nog mee het Maassluis Mannenkoor onder leiding van Ton Stolk, Henri van de Bos, orgel en gitaar en Jan van de Bos, gitaar. Het Eminenforgel 310, dat op deze avond wordt bespeeld is ter be schikking gesteld door fa. G. Hoo- gendijk Zn. Aanvang 20.00 uur. SCHIEDAM - De christelijke Nijver heidsschool voor meisjes heeft woens dag 3 oktober haar nieuwe vestiging aan de Burgemeester van Haarenlaan 1155 officieel in gebruik genomen. Verbouwings- en herstelwerkzaam heden zijn in zeer snel tempo verlopen. Midden augustus kon de verhuizing al plaats vinden; en was het geheel reeds zo ver gevorderd, dat eveneens nieuwe inventaris kon worden afgeleverd. Eind augustus waf het mogelijk de leerlingen te ontvangen, zij het met nog enkele onderbrekingen wat betreft de praktische lessen. Het geheel is een doelmatig ingericht gebouw geworden, waar het prettig is voor leerlingen en docenten opi te werken met alle nieu we apparatuur in de lokalen voor natuurkunde, naald- en zorgvakken. De leerlingen, nu nog verdeeld over 3 leerjaren, t.z.t. over vier leerjaren, kun nen na hun tweede jaar kiezen voor een meer theoretische of een meer praktische richting, al naar gelang hun JUUUI^wrowwuwraWgOllMOIia^^ SCHIEDAM In het Stedelijk Mu seum aan de Hoogstraat zijn de kunst klassen weer begonnen. Tot en met 8 oktober is er nog een expositie inge richt van voorwerpen, die vorig jaar door de leerlingen werden gemaakt. Veel van hen leverden toen een eerste proeve van bekwaamheid. Een zaal van Voorlichtingsavond voor pleeggezinnen Noord Ierse kinderen SCHIEDAM Vorige week hield de werkgroep Schiedam-Noord een huis- aan-huis collecte voor de Aktie Hulp aan Noord-Ierland. De opbrengst was f 8722,-. Met het bedrag dat op de girorekening staat is nu de helft bijeen van de f 18.000, die nodig zijn. De mensen die vorige week niet thuis waren kunnen alsnog hun bijdrage inleveren of gireren aan: RABO-bank Schiedam-Kethel, postgironummer 382623 t.g.v. Aktie Hulp Noord-Ier- Ignd. De adressen zijn: de heer J. van Collen- b.rg, Berkenlaan 14; mevrouw D. Prins, Olmenlaan 7, de heer en me vrouw Hopman, Sibeliusplein 92; de heer H. Nieswaag, Berkenlaan 40; de heer J. van Roon, Willem Pijperstraat 72; de heer B. Haan, Jozef Oreliosingel 99; mevrouw A. van Kan, Toon Ver- heystraat 55. Een bijdrage in natura (voedsel, drank, busvervoer, een geor ganiseerde dag, excusies) is ook wel kom. Op het ogenblik beschikt de Werk groep over voldoende pleeggezinnen. Verwacht wordt wel dat enkele gezin nen zich nog willen opgeven voor de reserve lijst. Als men zich opgeeft moet men weten dat de kinderen daags na kerstmis komen en 3 weken blijven. Bovendien zal men met de kinderen niet de stad uit mogen gaan omdat men dan niet bereikbaar is voor de leiding, de arts en verpleegkundige. Eind oktober, begin november zal er een voorlichtingsavond zijn voor de pleeggezinnen. Daarna kan men alsnog besluiten of men zich beschikbaar blijft stellen. het museum is ingericht voor de leer lingen. De kunstklassen blijken een succes te zijn. Er zijn al veel leerlingen die onder leiding van een team kunstenaars hun eerste schrede hebben gezet op het creatieve pad. Leerlingen kunnen schil deren, boetseren, etsen, houtsnijden, timmeren, wandkleden knopen enz. Men kan zich nog aanmelden bij het Stedelijk Museum. VLAARDINGEN - Tijdens het concert op dinsdag 9 oktober in de Muziekkamer van het Visserijmuseum zal optreden het duo Dieks Visser, fluit en Erica Waardenburg, harp. De fluitist Dieks Visser ontving zijn opleiding aan het Amsterdams conservato rium. Na aan dit instituut met goed gevolg de examens te hebben afgelegd, zette hij zijn studie voort te Parijs en behaalde daar onder leiding van René le Roi, le premier prix. Bij zijn terugkeer in Nederland trad hij toe tot het ensemble Collegium Musicum Iodanicum en is sedert enige tijd ook als leraar verbonden aan het Amsterdams conservatorium. De harpiste Erica Waardenburg ontving haar eerste harplessen van de harpist Edward Witsenburg. Ze volgde onder zijn leiding de opleiding voor het orkestdiploma harpspel aan het Utrechts Conservatorium en bereidt zich nu voor op het examen solospel voor harp. Ze is regelmatig als soliste te beluisteren voor radio en televisie. In 1972 besloten Dieks Visser en Erica Waardenburg een duo te vormen en legden ze zich toe op de literatuur voor fluit en harp. Op het programma van dinsdag staan werken van Handel en Mozart, werken uit de Impressionistische periode o.a. van Debussy en Ibert. Het programma besluit met werken van hedendaagse vooraanstaande componisten. Aanvang 20.1 5 uur. Het volgende concert in de Muziekkamer wordt gehouden op dinsdag 6 november. Het zal verzorgd worden door het Rotterdams Strijkkwartet met medewerking van Koen van der Heide, altviool. Eigen buurthuis in Singelkwartier SCHIEDAM - Het oude schoolge bouw aan de dr. Zamenhofstraat, waar vorige week ook de invalidensport- vereniging „De Ooievaars" onder dak vond, is sinds vorige week zaterdag buurthuis voor de bewoners van het Singelkwartier. Het was een feestelijke gebeurtenis, vooral voor de jeugd, 's Middags werd begonnen met een majorettenshow, er was een kermis en allerlei attracties voor de jeugd. De ouderen amuseerden zich bij de disco, 's Avonds werd het feest besloten met een bingo-spel. SCHIEDAM - De vredeswerkgroep Schie dam start 7 oktober een bureau, waar informatie over het weigeren van militaire dienst verstrekt wordt. Tevens ligt het in de bedoeling dat eventuele dienstweigeraars ge holpen worden met de voorbereidingen voor de te volgen procedure. Het bureau, gevestigd Proveniershuis 16, is 4 geopend. Op andei deTehimbdleï Nog geen zekerheid over Goede Havenkerk SCHIEDAM Het ziet er nog steeds niet naar uit, dat de Goede Havenkerk aan de Lange Haven wordt gekocht door de evangelist Johannes Maasbach. De besprekingen hebben nog niet het gewenste resultaat opgeleverd. Reeds enkele malen heeft Maasbach toegezegd dat de eerste betaling voor de overname van het gebouw zou volgen. Het parochiebestuur heeft een overna me-termijn van 25 jaar gesteld, omdat men zekerheid wil.hebben wat er met het gebouw gaat gebeuren. Vlaardingentocht op 6 oktober VLAARDINGEN In het kader van het 700-jarig bestaan van de stad Vlaardingen organiseert de wandel sportvereniging D.O.T. op 6 oktober de 2e Vlaardingentocht. 6 oktober is de laatste hoogtijdag in de viering van het 700-jarig bestaan. De wandelmani festatie zal volledig worden ingepast in het feestprogramma. Daartoe zal een défilé worden afgeno men door burgemeester en wethou ders. Dit défilé zal plaats vinden bij het winkelcentrum Dirk de Derdelaan/hoek van Leeuwenhoek straat te Vlaardingen-West, aanvang 14.05 uur. Inlichtingen over de tocht bij de heer H. G. D. de Jong, van Bijlandtplaats 18, Rotterdam, tel. 137616. Voor de verspreiding van ons blad vragan wij voor dirakt leeftijd 15 jaar elijke bijverdienste i: Prins Hendrikkade 14. Rotterdam, tal. 13.21.70. toestel 28. SCHIEDAM - Eigenlijk zou de heer J. M. N. Adriaanse zijn koperen jubi leum kunnen vieren als leider van de Postzegelruilbeurs in Koningshoek MAASSLUIS Zaterdag 6 oktober wordt on het winkelcentrum Konings hoek een postzegelruilbeurs gehouden voor jong en oud. Na het succes van de in september gehouden beurs is beslo ten iedere eerste zaterdag van de maand een beurs te houden in het winkelcentrum. Zaterdag dus van 2-5 Burgemeester Van Haaren-padvinders- groep. }n plaats daarvan werd het een afscheid. Ondanks het gezegd: „Eens padvinder, altijd padvinder" vond oubaas Adriaanse de tijd gekomen de leiding over te dragen. Hij deed dat vorige week vrijdag tij dens een druk bezochte receptie. Vaandrig Peter Zuidgeest dankte de heer Adriaanse voor mI het werk ge daan in het belang van de groep. Zijn opvolger, oubaas Cees Jochema schetste de ontwikkeling van de pad vinderij in Schiedam en Rijnmond, waarin zijn voorganger een belangrijke rol heeft gespeeld. Op de foto een handdruk van burgemeester Roelfse- een partij geweven en bedrukte stoffen Vele sprankelende kleuren en diverse dessins. Normale prijzen van 9.75 tot 15.90 nu voor 5.- terlenka vensterranden krimpvrije kwaliteit anno 1973 voor een prijsje dat u in 100 jaar nog niet tegenkwam. 45 cm hoog, p.m. 59 cent. ipnde ROTTERDAM/DEN HAAG/UTRECHT/HILVERSUM/VLtSSINGEN/DE Lil instelling of verdere studieplannen. Zij kunnen mede in overleg met de docen ten een voor hen geschikt keuzepakket van lessen volgen. In deze 2-jarige bovenbouw, die in de 4-jarige cursus ontstaat, kan een goede grondslag ge legd worden voor een bredere beroeps- voorbereiding, wat van groot belang is voor de huidige leerlingen. Vandaag, 4 oktober is er van 2 4.30 uur en van 7-9.30 uur gelegenheid voor ouders, oud-leerlingen en belang stellenden te komen zien hoe de nieu we huisvesting is geworden. CION Namens het bestuur van de v.v. C.I.O.N. wil ik reageren op het arti keltje in de Havenloods van 13 septem ber. Allereerst zouden wij een misver stand uit de weg willen ruimen door te stellen dat de v.v, C.I.O.N. niét inwo nend bij de v.v. Vlaardingen, doch medebewoner is. Verder vroeg U zich af en met U de heer C. v.d. Berg, voorzitter van de v.v. Vlaardingen, hoe het mogelijk is dat in twee verschillende artikelen twee zeer uiteenlopende meningen werden weer gegeven omtrent de verhouding Vlaar dingen C.I.O.N. Het gesprek dat Uw verslaggever had met enkele bestuursleden kwam gewild of ongewild nogal extreem over. Dit was deels te wijten aan moeilijkheden met de v.v. Vlaardingen enkele dagen tevoren. Ondergetekende had om streeks eind augustus een gesprek met een verslaggever van het R.N. Dit geschiedde in tegenstelling tot wat was afgesproken telefonisch. Er is geen sprake van dat er toen is gesproken over veel „medewerking", die wij van Vlaardingen zouden krijgen. Wel heeft ondergetekende gezegd: „wij krijgen van Vlaardingen wel medewer king, maar twee families onder één kap geeft meestal moeilijkheden". Hieruit kan men afleiden dat de verhouding niet honderd procent is. Ondergetekende is echter van mening, dat moeilijkheden in het vervolg zullen worden voorkomen gezien het weder zijds respect en begrip van de beide besturen voor eikaars moeilijkheden. Tot slot stond er boven het eerste artikel in de Havenloods „C.I.O.N. somber". Niets is echter minder waar. Integendeel zelfs. Het bestuur is met de gemeente in onderhandeling om trent verkrijging van het leegstaande gebouwtje aan de Samuel Esmeijer- straat. Mocht dit plan gerealiseerd wor den, dan heeft C.I.O.N. vele mogelijk heden om zich (zij het in beperkte mate) uit te breiden, waarbij- het hoofdstuk jeugd bovenaan staat. C. Goudswaard, secretaris. Mohair komt terug in de najaarsmode. U breidt zelf een warme, moder ne wintertrui voor ong. f 15,-, als u nu profiteert van deze één malige aanbieding. Prachtige mo hair wol, met 'n looplengte van ong. 250 meter per bol, in de kleuren wit, grijs, beige, licht bruin, oudrose, lila, bleu en zachtrose. Nu van f L-TfTvc

De Havenloods | 1973 | | pagina 7