Huurbescherming blijft voor ieder van belang CUiV£ii«lA Rijnmond Sportpaleis Ahoy' ontvangt ja zz-prominenten ROND WONING EN BEDRIJFSPAND AUTOTEST: OOK VOOR U Ray Charles Count Basie goede raad is niet duur BEZORGERS STERS ÏEXPOSITIEÉ massief eiken; Ofcterwijk i meubelen 3 uncle charley Joop Doderer als De Grote Versierder KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 Huur en verhuur van onze huizen hoort langzamerhand tot de problemen, waarmee vele mensen zich geconfronteerd zien. Het is natuurlijk onmogelijk in kort bestek een volledig overzicht te geven van alles, wat met de vraagstukken samenhangt, die zich kunnen voordoen. Toch is het nuttig en wenselijk, in het kader van de artikelen rond sociale problemen, die wij de afgelopen maanden hebben gepubliceerd, ook aan dit maatschappelijk facet aandacht te schenken. Omdat hierbij individueel kleine verschillen kunnen be staan, die aan iedere zaak een eigen karakter geven, publiceren wij nogmaals de adressen van de raadslieden, die men in Rotterdam en de regio kan consulteren om goed en goedkoop advies te krijgen, als dit onverhoopt nodig mocht zijn. Voor ieder, die met moeilijkheden rond huurhuizen te maken krijgt, geldt in de eerste plaats, dat hij goed leest, wat bij de aanvang van de huur is overeengekomen. Want de letter van een huurcontract is vaak bepalend voor kleine of grotere afwijkingen van de algemene regels, zoals de wetgever die heeft vastgelegd. Mocht u dus, aan de hand van wat hier verder wordt geschreven, van menjng zijn, dat u bepaalde rechten kunt laten gelden, raadpleeg dan toch eerst even uw huurcontract. Mocht u twijfelen, neem alle papieren mee en raadpleeg één van de raadslieden om deskundig advies te vragen. Goede raad behoeft niet duur te zijn gedwongen worden de woning te ver laten, zodra er een uitspraak is van de kantonrechter, het zogenaamde ontrui- mingsvonnis. Elk huurgeschil wordt door de Kan tonrechter behandeld. Ontruiming van de woning zal eerst worden bevolen, op grond van het feit, dat u weigert op een redelijk aanbod van de verhuurder in te gaan. Maar, voordat het zover is, moet de verhuurder een verklaring van de Huuradviescommissie overleggen, dat zijn voorstel tot huurverhoging redelijk was, de zogenaamde-„redelijk- heidsverklaring". Zonder overlegging van zo'n verklaring heeft de verhuur der namelijk weinig kans een vonnis tot ontruiming te krijgen. Mocht de Huuradviescommissie van mening zijn, dat het voorstel tot huur verhoging wel redelijk is, dan kunt u alsnog de verhoogde huurprijs gaan betalen. Maar u kunt aan de andere kant ook de uitspraak van de kanton rechter afwachten, die bijvoorbeeld kan bepalen, dat u een maand tijd krijgt om te overwegen of u bereid bent de verhoogde huurprijs te accep teren. Dat is een raad uit de praktijk, die natuurlijk niet altijd opgaat, maar niettemin de moeite van het proberen waard is. U kunt namelijk te allen tijde terugkomen op uw besluit de verho ging te accepteren, omdat weigeren van een huurverhoging niet automa tisch meebrengt, dat u ook uit uw huis kunt worden gezet. Redelijkerwijs zal evenwel ieder besef fen, dat de prijsstijgingen op elk gebied ook voor de woningen moeten gelden. De Huuradviescommissie zal dan ook in de meeste gevallen de aanvraag tot huurverhoging redelijk achten, zij het met dien verstande, dat de huurver hoging pas betaald behoeft te worden, zodra geconstateerde gebreken zijn op geheven. Dit is dus een absolute nood zakelijkheid, voor een ontruimings procedure met kans op slagen kan worden aangevangen. Huurbescherming De huur kan u ook worden opgezegd, Huurverhogingen zjjn tegenwoordig helaas, voor de huurder althans sche ring en inslag. De wettelijk verplichte verhogingen kunnen natuurlijk buiten discussie blijven. Dit is bijvoorbeeld het geval voor alle woningen, waarvoor nog geen jaarlijkse bijdrage van het Rijk wordt verleend. Maar in vele andere gevallen betekent een aanzeg ging van de verhuurder, dat er voor taan meer huur betaald zal moeten worden, nog niet altijd dat u dan ook automatisch meer huur zult moeten betalen. Er is eigenlijk slechts sprake van een verplichte huurverhoging, zo dra dit bij het sluiten van het huurcon tract werd bepaald. In alle overige gevallen zal namelijk een huurverhoging pas tot stand ko men, wanneer er tussen de verhuurder en u overeenstemming wordt bereikt. U heeft namelijk het recht de huurver hoging in eerste instantie te weigeren, bijvoorbeeld op grond van onder- houdsgebreken. Andere motieven, die in aanmerking genomen kunnen wor den, zijn bijvoorbeeld het feit, dat u voor eigen rekening reparaties heeft verricht of heeft doen verrichten, die normaal voor rekening van de verhuur der zijn. Tenslotte, maar dat is over het algemeen moeilijk te motiveren, kunnen er klachten zijn op grond van stand en ligging van de woning, die het woongenot nadelig beïnvloeden. Maar hiermee komen we eigenlijk teveel op glibberig gebied. Ontruiming Laten we aannemen, dat u de huurver hoging heeft geweigerd te betalen, waarna u een brief ontvangt van de huiseigenaar, waarbij de huur wordt opgezegd, dan is Leiden natuurlijk in last. Maar toch, zo'n brief betekent niet, dat u dan zo maar op stel en sprong de woning zult moeten verla ten. U heeft namelijk recht op „huur bescherming".'Volgens artikel 18 van de Huurwet mag de huurder namelijk in de woning blijven, ook wanneer hem de huur is opgezegd. U kunt pas zonder dat er sprake is van een weige ring om een huurverhoging te betalen. Ieder kent wel zo'n geval uit eigen omgeving, bijvoorbeeld omdat zo'n huis in handen is gekomen van een andere eigenaar of omdat de eigenaar de woning zelf nodig heeft. In die gevallen, al wordt u de huur per aangetekende brief opgezegd, bent u beslist niet weerloos. U heeft namelijk recht op huurbescherming volgens arti kel 18 van de Huurwet? U kunt in zulke gevallen gewoon blij ven zitten, tenminste in de nog niet geliberaliseerde gebieden, waar Rotter dam ook bij hoort. Alleen, zodra men zelf de huur opzegt of zich akkoord heeft verklaard met een huurverho ging, zonder deze te betalen, vervalt het recht beroep' te doen op deze huurbescherming. Maar toch is ook in die gevallen een vonnis van de kanton rechter noodzakelijk. Mocht u onver hoopt met dergelijke moeilijkheden te kampen krijgen, dan kunt u zich het best doen vertegenwoordigen door een advokaat of gerechtsdeurwaarder. Via een akte van onvermogen is het voor sommigen mogelijk dit zonder kosten te doen, maar raadpleeg daarover liever eerst één van de genoemde raadslieden. Zo'n ontruimingsvonnis is mogelijk wegens onbehoorlijk gebruik van het goed, wegens ernstige overlast aan me debewoners of de verhuurder aange daan, bij wanbetaling, maar ook bij aanbieding van een soortgelijke, pas sende woning of wanneer de verhuur der l^et goed dringend nodig heeft voor eigen gebruik. Heeft de verhuurder het goed pas gekocht en wil hij het zelf gaan gebruiken, dan geldt toch een termijn van drie jaar. Kamerbewoner Een kamerbewoner heeft vanzelfspre kend ook rechten, zij het aanzienlijk minder dan de normale huurder. Hij is immers veelal onderhuurder, dus hij heeft wel recht op huurbescherming tegenover de verhuurder, maar niet tegenover de eigenaar van het pand. Wanneer de huurder dus om een of andere reden het huis verlaat of moet verlaten, dan kan de onderhuurder niet blijven zitten. Hij kan immers tegen over de eigenaar geen enkel recht doen Wat is nu precies een rechtvaardige huur? Er zijn nog al eens wat conflic ten over te hoge huurprijzen, die men meent te moeten betalen. Tegen beta ling van f 3,50 kan men zich wenden tot de Huuradviescommissie, die u •vervolgens advies uitbrengt over de juiste betalingsverplichting. Na zo'n advies kunt u vervolgens trachten met de verhuurder tot overeenstemming te komen. Lukt dit niet in der minne, dan blijft het altijd mogelijk te Kan tonrechter te verzoeken de huurprijs bindend vast te leggen. Op die manier kan trouwens ook'teveel betaalde huur worden teruggevorderd. Eigen rechter Eigenmachtig korting op de huurprijs toe te passen is natuurlijk onmogelijk zonder toestemming van verhuurder of kantonrechter. Bij jiiet-betaling of in houding van kosten zonder overeen stemming geeft u immers de verhuur der een wapen in handen om ontrui ming te vorderen wegens huurschuld. Om minder huur te betalen kunt u dus uitsluitend tot een bindende uitspraak komen via Huuradviescommissie en Kantonrechter. Dit geldt overigens niet alleen voor de huurder, want ook de verhuurder kan zich bij geschillen tot deze instanties wenden. Huurcontract Wie zijn handtekening zet, heeft er vaak spijt van gekregen, als hij niet eerst goed heeft gelezen, waartoe hij zich verbindt. Dit geldt vanzelfspre kend ook voor huurcontracten, waarin de laatste tijd nogal wat afwijkende bepalingen beginnen te verschijnen. De belangrijkste punten, waar u op moet letten: a. volgens de geldende huurwet is vrij duidelijk bepaald, welke reparaties voor rekening van de verhuurder zijn. Toch wordt hiervan in sommige huur contracten afgeweken. Soms wordt bij voorbeeld bepaald, dat reparaties van electrische bedradingen, die worden afgekeurd of van gasleidingen (eigen lijk voor rekening van de verhuurder) nu voor rekening van de huurder moe ten geschieden; b. vaak wordt gesteld, dat u bijvoor baat akkoord gaat met alle toekomsti ge huurverhogingen 'c. steeds raker wordt er bepaald, dat onderhuur alleen is toegestaan met uitdrukkelijke toestemming van een verhuurder, hoewel normaliter aan de huurder wettelijk is toegestaan een kamer te verhuren. Het zijn maar enkele vaak voorko mende gevallen, waardoor de positie van de huurder door het ondertekenen van een bepaald contract ongunstiger wordt dan in de wet wordt gesteld. Mocht u niet zeker zijn of u er goed aan doet een bepaald contract te on dertekenen, dan if het zeker aan te bevelen u te wenden om advies tot de raadsman in uw wjjk of eventueel tot de Huuradviescomnjissie. Bedrijfspand Sinds 1 mei 1972 geldt voor bedrijfs panden een aparte regeling. Wanneer men na die datum een bedrijfspand heeft gehuurd, dan geldt dit contract voor minstens vijf jaar, tenzij beide partijen nadrukkelijk vastleggen een overeenkomst voor twee jaar aan te gaan. Na de eerste vijf jaar wordt het contract automatisch met nog vijf jaar verlengd, tenzij de verhuurder het con tract een jaar voor het aflopen van de termijn opzegt. In dat geval kan de huurder zich tot de kantonrechter wenden met het verzoek de overeen komst te verlengen. Na afloop van de tien jaar of bij overeenkomsten, die voor 1 mei 1971 zijn gesloten kan de verhuurder, mits hij althans tenminste drie jaar eigenaar is, altijd de overeenkomst opzeggen, echter met inachtneming van een op zegtermijn van een jaar. De huurder kan, als er geen overeenstemming mo gelijk is, de kantonrechter schriftelijk verzoeken de overeenkomst te verlen gen, binnen 6 weken na de ontvangst van de opzegging. De kantonrechter zal dan de belangen van de huurder en verhuurder afwegen om tot een uit spraak te komen. Overname Een probleem op zichzelf zijn de overnamekosten, die men vaak zo on schuldig in advertenties aantreft. Voor al in oude wijken komt het vaak voor, dat een huurder zelf een nieuwe huur der zoekt. Natuurlijk moeten er dan overnamekosten betaald worden, waar de eigenaar niets van weet. De oude huurder houdt meestal de naam van de eigenaar verborgen, zodat een adspi- rant-huurder zich niet zelf tot de verhuurder kan wenden. Ook in dit soort gevallen kan een raadsman uit de wijk soms wel een oplossing brengen. Als u eenmaal rustig onder uw eigen dak zit, kunt u zich wellicht niet voorstellen, welke misère huurproble- men voor velen onverwacht kunnen betekenen. Zoek deskundig advies, vraag bij de raadslieden, als er onver wachte moeilijkheden zijn. En.... als het om de adressen gaat: de lijst raadslieden vindt u op deze pagina, de Huuradviescominissie treft u op de zesde etage van de Wijnhaven 78 (tele foon 11.92.50) en Bouw- en Woning toezicht zetelt aan het Weena 748, 4e etage, telefoon 11.94.70. Problemen zijn er om op te lossen, ook huurpro-- blemenTonny Bok Een absoluut hoogtepunt op het gebied van de jazz zal op vrijdag 12 oktober in sportpaleis Ahoy' plaatsvinden. Tijdens een vier uur durende show-, zullen drie van de allergrootste jazzgiganten voor het voetlicht treden. Organisator Paul Acket heeft wel voor een enorme stunt gezorgd om namen als Ray Charles, Count Basie en Oscar Peterson voor één jazzconcert bij elkaar te brengen. De 12 oktober kan dan ook wel eens één van de meest onvergetelijke avonden gaan vormen voor de ware jazzliefhebber in Nederland. Op de eerste plaats zal door RAY CHAR LES zijn, één van de meest kleurrijke figuren die de jazzwereld kent. De bijnaam „The Genius", die hij in de vele jaren, dat hij aan de top staat verworven heeft, zal hij zeer zéker ook op deze avond alle eer aandoen. Deze ^allround musicus, die zingt, piano speelt, com poneert en arrangeert zal in sportpaleis Ahoy' op het podium worden bijgestaan door zijn 18-man sterke RAY CHARLES ORCHESTRA. Daarnaast zijn er tevens „The Raeletts". Dit zijn vier zangeresjes, die voor de vokale achtergrond van het hele gebeuren zorgen. A Heen het optreden van Ray Charles bezit al voldoende kaliber voor een aanvullend programma, mdar er is nog veel meer te bieden op deze avond. Een naam die onverbrekelijk verbonden is met de jazz, is zonder twijfel COUNT BASIE. Hij zal er ook zijn tijdens deze „BIG SHOW" en met hem zijn „BIG BAND". Men kan rustig stellen dat Count Basie een begrip is en hij is de man die zoals Duke Ellington een orkest heeft, dat zich al tientallen jaren h de turbulente wereld van de jazz. De grote verdienste van mensen als Count Basie is niet zo zeer hun muzikaliteit op het gebied van de jazz, doeh het op juiste moment aanvoelen van de stromingen die er ook in de jazzwereld gaande zijn geweest, waarbij tevens de smaak van het publiek niet uit het oog werd verloren. Dit alleen biedt al een garantie, dat de Big Band van Count Basie een show ten beste zal geven, die „de pan uitswingt". Bij de klanken van het koper van het orkest van Count Basie zullen velen hun enthousiasme niet onder stoelen of banken kunnen steken, en meegesleept worden door deze superswin- gende muziek. Als men goed en wel bekomen is van de muziek van Count Basie dan zal het de beurt zijn aan een van de allerbeste jazzpianisten ter wereld namelijk OSCAR PETERSON. Een pianist, die zo'n enorme virtuositeit en techniek aan de dag legt, dat hij door velen zelfs als de allerbeste jazzpianist wordt bestempeld. De laatste jaren heeft hij veel alleen opgetreden, maar thans heeft hij een nieuw trio geformeerd. Op 12 oktober zal hij m Ahoy' worden bijgestaan door twee musici van formaat namelijk gitarist Joe Pass en bassist Neils Henning Pedersen. Een ieder zal er wel van overtuigd zijn, dat de jazzliefhebbers een unieke kans geboden wordt tot het bijwonen van een concert, dat ongetwijfeld een hoogtepunt van het seizoen 1973/1974 zal zijn. De voorstelling begint om 20.00 uur en er zijn nog kaarten aan de zaal verkrijgbaar. Ons blad zal met ingang van deze week een oude traditie in ere herstellen. Evenals in het verleden zullen wü, met regelmatige tussenpozen, een perso nenauto nader onder de loupe nemen. Het is nu eenmaal een onloochenbaar feit, dat de auto een vaste, welhaast onmisbare plaats is gaan innemen in ieders leven. Toch blijft de aankoop een zaak, waar terecht lang over wordt nagedacht. Niet alleen verschillen de eisen, die men aan de wagen stelt, ook ieders bankrekening laat nu eenmaal niet dezelfde speling toe bij het bepa len van de uiteindelijke keuze. We zullen daarom trachten in de vol gende maanden „vogels" van diverse pluimage de revue te laten passeren, rekening houdend met ieders indivi dueel budget. Vandaag is de beurt aan een goede oude bekende, die al enige tijd over onze wegen tourt, maar niet temin een auto, die de aandacht ten volle waard is gebleken. .Elders in dit blad vindt u een test van de Opel Rekord II, gelardeerd met wat andere autonieuwtjes, samengevat onder de naam Wielewjs. Bureau: Oude Westen, Josephstraat 95b, tel. 363060. Spreekuur 9-12 uur. Raadsman/vrouw J.H. de Waal. Bureau: Spangen, Coornhertstraat 19, tel. 155356. Spreekuur 9-12 uur. Raadsman/vrouw C. Bijl. Bureau: Oude Noorden, Gerard Schol- tenstraat 129, tel. 244533. Spreekuur maandag, dinsdag en vrij dag 9- 12 uur. Raadsman/vrouw F.W.A. Artz. Bureau: Middelland, le Middelland straat 103, teL 257158. Spreekuur 1-4 uur. Raadsman/vrouw J.J. Richtera- v.d.Heuvel. Bureau: Kralingen, v.d. Leckestraat 19, tel. 128495. Spreekuur dinsdagen vrijdag 1-4 uur. Raadsman/vrouw D. Katgerman-Bottema. Bureau: Ommoord, Dawesweg 10, tel. 206684. Spreekuur 1-4 uur. Raads man/vrouw H. Bobbink. Bureau: Centrum, Schouwburgplein 24, tel. 235290. Spreekuur dagelijks 9-5 uur. Raadsman/vrouw F.M. van Mansum. Bureau: Schiebroek, Wilgenlei 790, tel. 184889. Spreekuur maandag 9-11 uur. Raadsman/vrouw H. Bobbink. Bureau: Blijdorp/Provenierswijk, Pro venierssingel 57, tel. 655885. Spreek uur dinsdag en donderdag 2-4 uur. Raadsman/vrouw F.W.A. Artz en I.W. v.d. Poort. Bureau: Hoek van Holland, Tasman- weg 182, tel. 01747-3708. Spreekuur:j donderdag 2-4 uur. Raadsman/vrouw C. Bijl. Maassluis. Sociaal-consulenten A. J. M. v.d. Lans en P. v.d. Velde. Telefoon 01899-12700. Schiedam Raadsman H. Suyling, Broersvest 95, Schiedam. Telefoon 010-269957. Vlaardingen. Burgerraadsman H. Vrijhof. Oosthavenkade 31Vlaardingen. Telefoon 344459. Voor de verspreiding van ons blad vragen wij voor dirakt •Minimum leeftijd 15 jaar Aanmelden: Prins Hendrikkade 14, Rotterdam, tel. 13.21.70, toestel 28. DE HAVENLOODS [ft. j BERK EL RODENRIJS 9 Noordeindseweg 116 (langs het K water) tel. 01891-4670 Maandag t/m zaterdag 9-18 uur, j vrijdagavond tot 21 uur. Vrije toegang Een paar weken wordt het lachen, goeren en brullen op ouderwetse toer in het Hofpleintheater, waar John Lan- ting's theater van de lach een klucht van Engelse makelij ten tonele voert, „De Grote Veisierder". Naast Joop Doderer en John Lanting in de hoofd rollen zullen verder optreden Maya Bouma, Tineke van Leer, Coney van Manen, Gaby Witteveen en Floris van Spronsen. Het stuk, dat jaren lang een groot kassucces in Londen was, wordt ook hier geregisseerd door Alexander Doré, één van de meest bekende to neelregisseurs in dit genre van het Londense West End. Het stuk wordt gepresenteerd door Dick Binnendijk's Theaterprodukties. De eerste voorstelling vindt plaats in het Hofpleintheater op dinsdag 9 okto ber, des avonds om 20.15 uur. De serie loopt tot en met zondag 21 oktober, met dien verstande, dat er geen voor stelling is op maandag 15 oktober, terwijl zaterdag 13 oktober is gereser veerd voor een besloten voorstelling. Geschikt voor de liefhebbers van een onbekommerd avondje uit, zonder al te veel pretenties. Een toneelvorm, die het midden houdt tussen revue, toneel en cabaret. openbaar lichaam Vasteland 96-104 - Postbus 23073 - Rotterdam Telefoon (010) 11 13 20 OPENBARE KENNISGEVING In het kader van het selektief investeringsbeleid zal door de Raad van Rijnmond binnenkort advies moeten worden uitgebracht over gronduitgifteplannan ven de gemeente Rotterdam ten behoeve van de vestiging van Een uittreksel van deze stukken wordt U op verzoek toegezonden. Schriftelijke reakties kan een ieder binnen 14 dagen na dagtekening van deze publikatie indienen bij het dagelijks bestuur van Rijnmond. Rotterdam, 9 oktober 1973.

De Havenloods | 1973 | | pagina 1