Opel Rekord 11 beter dan ooit (IELEWijs AUTO TEST MODERN ZONDER FRANJE p Met Andere Woorden Terbregseplein bijna voltooid NACHTRflLLTilirr IN HOEKSEWAARD O O O O O O O O O 0 O 0 O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O 0 O O O O O O O O O O O 0 O O O O O O O O O O O O O O O c O O O O O O O O O Autotron Ruit weer iets verder Record omzet Ford-Escort BOWLING Auto's zijn goedkoper DE HAVENLOODS, DINSDAG 9 OKTOBER 1973 41-502 Technisch: Motor: type 1700 ofwel „17": 4 cilinders. Inhoud 1698 cc. Maxi mum vermogen: 66 DIN pk by 5300 omw. per min. Motor: type 1700 ofwel „17S": 4 cilinders. Inhoud 1698 cc. Maxi mum vermogen: 83 DIN pk bij 5400 omw. per min. Versnelling: alle wagens hebben een volledig gesynchroniseerde ver snellingsbak. Remmen: Schijfremmen voor. Grote trommelremmen achter. Ge scheiden remcircuits. Rembekrach- tiging op alle wielen. Remkracht- regelaar, die blokkeren tegengaat, achter op modellen met „19 SH" motor. Benzinetank: inhoud 70 liter. Mo torcarter (verversen, zonder filter) 3,5 liter. Prestaties: Met „17" motor en 4-versnellingsbak 143 km/u. Met „17S" motor en 4-versnellingsbak 155km/u. (Coupé: 159 km/u. en Caravan 152 km/u.) Met „19 SH" motor en 4-versnellingsbak 161 km/u. (165 km/u. voor de Coupé en 158 km/u. voor de Caravan). Met „19SH" Motor en automa tische transmissie: 156 km/u. (160 km/u. voor de Coupé.) Importeur: General Motors Conti nental, Postbus 5061, Rotterdam. Vee! automobilisten zullen ongetwijfeld de me ning zijn toegedaan dat de „oude" Rekord nog lang niet hoefde te verdwijnen. Toch bracht Opel alweer enige tijd geleden een nieuw model op de markt: de Opel Rekord II, de opvolger van de populaire Rekord, waarvan er sinds 1966 meer dan 1.420.000 zijn gemaakt. Een produktiecijfer waaruit zonder meer afgeleid kan worden dat het publiek de Rekord we! mocht. Bij iets geringere afmetingen, doch met meer binnenruimte heeft de nieuwe Rekord een tijdloos elegante carrosse rie. Alle voorwaarden zijn aanwezig om aan te nemen dat de zo succesvolle Rekord-traditie dan ook voortgezet zal worden. De Rekord wordt gekenmerkt door zijn uiterst doorgevoerde moderne vorm. Zonder veel franje, veel glas en strakke lijnen. Zelden zag men een auto met zo'n klein dakoppervlak. Het kleine dak zorgt ervoor dat er reuzen- ramen in de auto konden worden aangebracht. Het uitzicht is geweldig. Je ziet ook en daar kunnen weinig auto's op bogen - de verkeerslichten boven je hoofd. Alhoewel de Rekord II iets kleiner is dan zijn voorgangers bezit de wagen toch meer binnenruimte. Dit werd bereikt door de carrosserie op gordelhoogte te verbreden en gebruik te maken van gebogen zijruiten. On dervinding leerde ons dat deze ruiten wat moeilijk sloten. De laatste draai ging moeilijk, te moeilijk, maar als de ruit eenmaal gesloten is, blijkt hij ook De produktie van caravans en kam peerauto's in de Verenigde Staten is de laatste jaren met sprongen omhoog gegaan. In 1972 waren het er in totaal 728.000 stuks, 180.000 meer dan een jaar daarvoor en bijna het drievoudige' van vijf jaar geleden. In de statistiek worden nu ook de kampeerauto's in 1972 367.000 - meegerekend. De Stichting Seven Sport Centre orga niseert in samenwerking met de Mini Seven Club voor de tweede maal een nachtralley door de Hoekse Waard op vrijdag 26 okt. 1973. Het is een pijlenrit van ca. 70 km. pure autosport. De start is om 22.00 uur vanaf het Koniterrein te Oud-Beijer- land. De deelname staat open voor leden van de Mini Seven Club en andere Seven berijders (Austin, Morris, Mini, 850, 1000, 1275 gt). Het in schrijfgeld bedraagt f.15,00. De rit wordt verreden onder het N.R.B. regle ment en er is ontheffing verleent van art. 24 van de Wegenverkeerswet. In schrijfformulieren en inlichtingen na 18.00 uur H. J. de Bondt 010-165848 R. Sint 01854-2306. Als gebruikelijk zien we uw inzendin gen weer tegemoet, uitsluitend per briefkaart. V moet de kaart adresseren aan Met Andere Woorden, Postbus 5204, Rotterdam. Oplossingen moeten uiterlijk dinsdagmorgen 16 oktober binnen zijn om mee te dingen naar de prijzen, 3x flO.—. Oplossing en win naars vindt u in ons blad van donder dag 25 oktober vermeld. In bijgaand diagram moeten op elke genummerde regel drie woorden van respectievelijk 5, 4 en 9 letters worden ingevuld. Elk woord van 9 letters is samengesteld uit de beide voorafgaan de woorden van 5 en 4 letters. Voor beeld: zou de omschrijving luiden „misprijzen - omdat - kaarsdrager", dan moest worden ingevuld „laken - daar - kandelaar". Bij juiste oplossing van de gehele puzzel leest men in de cirkeltjes, per drietal letters van links naar rechts naar beneden, de namen van acht beroepen. I doopfiguur - hechtpennetje - aanma tiging; 2 Fries weiland - soort koe - ieeirede; 3 graansoort - oorlogstuig - oever; 4 hoofddeksel - pret - geheel volgens de tekst; 5 jachtgodin - onb. v.n.woord - aanduiding bij boek; 6 vorderen - modewoede - bezitster; 7 vuur, elan - over tijd - marterachtig roofdier; 8 verzoeken - boomproduct - in het geheugen vastleggen; 9 boosheid - boom - schoonmaakmiddel; i0 zoet watervis - zoutwatervis - treintraject; II serieus bedoelen - groot gevecht - Europeaan; 12 lichaamsdeel - vervoer middel - ambtenaar v.h. kadaster; 13 gevestigd zijn - zacht - maalinrichting; 14 verduren - arbeid - opslagplaats in huis voor drankjes; 15 ontplofbaar poeder - vogel - soldaat met vuurroer; 16 kleur - tak - klank van muziekin strument; 17 verzotheid op één punt- bepaald aantal - systematisch samen stel; 18 bosgod - huwelijk - lichaams deel; 19 deel van toren - vervoermiddel - kosmonaut; 20 vlaskam - ontkiemde gerst - steenolie; 21 gebaar - zangclub - huidverharding aan voet; 22 telwoord - 1 3 4 S 6 a 9 10 11 11 13 IH 15 16 1? IS 19 10 <51 11 li 1H nerf - in de agenda schrijven (kantoor term); 23 schreeuw - metalen band - gierig; 24 joods paasbrood - tocht - minnares. De (verlengde) Toyota-shows bij de Rotterdamse, Ridderkerkse en Hellevoetsluise dealer is boven verwachting gelopen. Veel aandacht was er voor de, als steeds, goedlopende Corolla maar ook de sportief gelijnde Celica waterdicht In de wasinrichting waar wij binnenreden kwam er dan ook geen druppel water binnen. Motor De watergekoelde viercilinder motor ontwikkelt bij 1,7 liter 66 pk. Voor wie dit niet aan de hoge kant vindt: de „S "-versie van dezelfde Rekord ont wikkelt al 83 pk. en de 100 motor geeft 97 DIN-pk. En daarmee kan hij op de lange afstanden echt wel bij blijven bü z'n soortgenoten. De 1,9 L motor is uitgerust met hydraulische klepstoters, waardoor de periodieke kleppen-afstelling over bodig is. Alle versies voldoen, wat betreft uitlaat-emissies, reeds aan hoge re eisen dan op het ogenblik zijn voorgeschreven. De 83 en 97 pk moto ren kunnen gecombineerd worden met de bekende Opel automatische trans- Veiligheid Wie met de ruim 12.000 kostende Rekord II spoorrails of trambanen kruist, zal merken dat de wagen volle dig in de baan blijft. En wat men met de wagen in de bochten kan doen is ongelooflijk. Hij blijft in het spoor en maakt weinig geluiden. Hij is wel wat zwaar op de voorwielen en je moet hem wel de bocht indruk ken, maar hij komt er feilloos uit. Op dit gebied is het wellicht de beste Opel die ooit gemaakt werd. Vanaf het ontwerpstadium werd aan de veiligheid van de Rekord II veel zorg besteed. Het front is dusdanig geconstrueerd dat in geval van een frontale botsing de energie-absorberende eigenschappen ■maximaal benut worden. Dé zijstijlen en het dak zijn extra versterkt, evenals de portieren. Interieur Het instrumentenpaneel vloeit over in de portieren waar het zich in de vorm van een brede band tot het achtercom partiment voortzet Op enkele kleinigheden na is het dash- Het Lips Autotron te Drunen en Wijn Verlinden te 's Hertogenbosch organi seren gezamenlijk een wijnproeverij op de laatste drie weekends van oktober. Hiervoor is een speciaal arrangement gemaakt. Voor f 15,- koopt men een entréekaart voor het Autotron. Hier voor krijgt men entrée Autotron, waar debonnen voor het proeven van 4 verschillende wijnen, deelname aan een wijnkwis, waarvan de prijzen bestaan uit 5 wijnpakketten t.w.v. f 200,- en een lunch met een glas wijn in restau rant „de Waegenburght". Voor de kin deren is er een speciaal kindermenu, kosten incl. entrée f 6,50. Wenst men van de lunch geen gebruik te maken, maar wel de wijnen te proeven dan zijn de kosten voor volwassenen f 5,50 en voor kinderen tot 12 jaar f 1,50. Het Autotron is geopend van 10.00 - 18.00 uur op alle zon- en feestdagen en op alle werkdagen met uitzondering van de maandag. Voor verdere informatie: 04100- 25051 of 04163-3631. board van de Rekord II gelijk aan die van de Manta en Ascona. Voor wie er een persoonlijk cachet aan wil geven zijn er echter volop mogelijkheden voor „inbouw". De wijzerplaat geeft geen lichtweerkaatsing en is duidelijk afleesbaar. De schakelknoppen zijn probleemloos te noemen. De stoelen geven een prettige steun, ook in zijde lingse richting. De hoge rugleuningen bieden een goede schoudersteun. Veel aandacht werd besteed aan het vermijden van windgeruis: .de regen gootjes langs de voorstijlen zijn inge bouwd, terwijl de zijruiten zoals ge zegd geen ventilatieruitjes meer heb ben. De verwarming heeft misschien als enige nadeel dat de luchtaanjager wat geluid geeft. Daartegenover staat, dat er wel een flinke hoeveelheid warmte de auto binnenkomt. Kofferruimte De koffer van de Opel Rekord II is van vakantieformaat. Hij heeft een totale inhoud van 333dm3. Het gewicht van de auto ligt, afhanke lijk van het model tussen de 1065 en de 1090 kg. De Rekord II heeft een maximum aan roestbescherming mee gekregen. Een aantal carrosseriedelen zijn van gegalvaniseerd staal vervaar digd. Las- en felsnaden zijn met een speciale zinkcompound behandeld. De Wielkasten en voorbumpers zijn voor zien van een bitumen-rubber protectie, die voor de gehele levensduur van de wagen voldoende is. de Rekord zijn volkomen op elkaar afgestemd. De vooras heeft nu progres sieve schroefveren. De spoorbreedte voor is met 17mm vergroot. Tijdens het ontwikkelen van de Re kord II werden een aantal achteras constructies geprobeerd. Uiteindelijk werd gekozen voor een nieuwe ophan ging, die de naam „Tripstabyl- systeem" kreeg. Een systeem dat ont- Remplezier De heer C.S. Chapman, hoofdinge nieur van Adam Opel a.g. zei hierover onder meer: „Onze achterwielophan ging biedt een hoge mate van veilig heid. Dit wordt nog sprekender op natte, gladde en besneeuwde wegen. Ook kan gezegd worden dat de achter- Ophanging De voor- en achterwielophanging van De Rekord is uitgerust met schijfrem men voor en trommelremmen achter. Het remsysteem is bekrachtigd en ge scheiden uitgevoerd. Het remmen is gewoon een pretje met de Rekord. Zo zacht en zonder „schu ren". Je voelt aan de voet dat er een brok veiligheid onder het pedaal zit. De 1,9 liter modellen hebben ook nog een remkrachtbegrenzer op de achter wielen. Resumerend kan worden gesteld dat de Rekord H een goede degelijke wagen is voor alledaags gebruik, met een lange levensduur van motor en carrosserie. Zonder meer een aanwinst voorde autowereld. He Escort heeft bij Ford een produk- tierecord gemaakt. Meer dan 1.750.000 Escort's werden sinds de introduktie vijfeneenhalf jaar geleden in Brussel, door Ford Engeland en Ford Duitsland geproduceerd. Dit aan tal werd bereikt door de miljoenste in Halewood geassembleerde Escort, die door de burgemeester van Liverpool van de lijn werd gereden. De Escort is een van de best verkochte modellen in Europa. Vanuit Engeland wordt de Ford Escort geëxporteerd naar 65 landen en geassembleerd in 13 fabrieken. In het Verenigd Koninkrijk zelf werden er gedurende de laatste twee jaar meer Escorts verkocht dan van welk ander merk en model, behal ve de Ford Cortina, dan ook. Op 2 oktober is opnieuw een deel van de ruit rond Rotterdam voor het ver keer vrijgegeven. De afbouw van het Terbregseplein, een hoekpunt van de ruit waar de noordelijke en de ooste lijke randweg elkaar raken, is dan zover gevorderd, dat het verkeer van de oostelijke randweg linksafkan slaan om de n ooidëtijke randweg in westelij ke richting te bereiken. Ook de afslag van de oostelijke randweg naar de noordelijke randweg in de richting de gehele noordelijke randweg af te rijden om tenslotte uit te komen op de „oude" rijksweg 20, in de richting Gouda-Utrecht Samenstelling: WiegerDam. Utrecht is dan gereed. Pour Vous madame Adriana f* ia var ra Vlauritsweg 49 tel 12.20.28 b.g.g. Als de weersomstandigheden echter ongunstig zijn, kan de openstelling enige dagen worden uitgesteld. Naar verwachting zal het tegen 15 november mogelijk zijn ook de noordelijke rij baan van de nieuwe rijksweg 20 tussen Capelle a/d IJssel en het Terbregse plein voor het verkeer vrij te geven. Ook de verbinding van deze noordelij ke rijbaan met de oostelijke randweg is dan gereed. Dit houdt in, dat het verkeer uit de richting Utrecht in de buurt van Capel le a/d IJssel de „oude" rijksweg kan verlaten om via de nieuwe noordelijke randweg verder naar Rotterdam te rijden. Ook kan dit verkeer bij het Terbregseplein linksaf slaan om de oostelijke randweg te bereiken. Het was reeds sinds juni 1973 mogelijk om komend uit de richting Rotterdam- Het Terbregseplein is, voor zover dit knooppunt een functie vervult in de ruit rond Rotterdam, thans gereed. Te zjjner tijd zal het plein geheel voltooid worden als rijksweg 14 (Rotterdam- Den Haag) zgn beslag krijgt. In Engeland is een kruising van een caravan en een motorboot, de „Cara- boat" ir de handel gebracht. Het is een caravan die zowel op het land als in het water dienst kan doen. Deze amfi bische caravan biedt slaapplaatsen voor vier personen en kan door elke auto met een motor van 1600 cc of meer worden getrokken. In het water vaart de „Caraboat" op eigen kracht naar Rotterdam, 1e Jerichostraat 18 j Is open v.a. 10' oktober a;s; Reserveer nu uw banêmTel.: 14.56.61 j stond in het middelpunt der be langstelling. Stoerdere modellen als de Mark II en de Crown 2000 mochten zich reeds tijdens de show in steeds maar stijgende verkoop-cijfers verheugen. Feit is dat het goed gaat met deze Japanse auto die sinds de komst naar Nederland niet meer van een eerste (verkoop) plaats lijkt af te dringen. Er zijn dan ook zeer goedkope Toyota's (1000 Special kost nu f 7090.—) tot de allerduurste Crown 2600 Hardtop Toyoglide, die voor f 19.853.— geleverd wordt. Bij automobielbedrijf Noteboom B.V., Tristanweg 1-3, Rotterdam, bij automobielbedrijf de Blaak, Jhr. van Karnebeekweg 6, Rid derkerk en bij garage Van der Zee Van Geest, Rijksstraatweg 247 te Hellevoetsluis zijn uiter aard de gevarieerde modellen van Toyota dagelijks te bezichtigen. Door de jongste revaluatie van de gulden zijn de prijzen van veel auto's met enkele procenten verlaagd. Een aantal importeurs stuurden ons de nieuwe prijzen toe. De prijsverlagingen lopen van 118 gul den voor het type S 100 tot 174 gulden voor de S 110 R Coupé. De firma Englebert, die dit jaar zijn 75-jarig bestaan herdenkt, heeft tegelij kertijd besloten de begin 1973 geïntro duceerde jubileum-aanbieding, waarbij alle typen Skoda standaard worden afgeleverd met ingebouwde radio, ook in 1974 te handhaven. De nieuwe prijzen van de vijf typen Skoda's bedragen thans; S 100 f6.656,-; S 100 L f6.904,-; S 110 L f7.165,-; S 110 LS f7.650,-; S.110 R Coupé f8.665,-. Chrysler Chrysler Nederland heeft de prijzen van haar Simca en Simca-Chrysler mo dellen met 2,3 tot 2,7 pet. verlaagd. De prijs van de Simca 1000 LS be draagt nuf6.343.- en die van de Simca 1100 LS f7.999,-. Van de Simca 1301 Special is de prijs verlaagd tot ■f9.757,-, terwijl de Chrysler 160 nu 11.123 gulden kost. De prijs van de Chrysler 2 Litres tenslotte is gedaald totf 13.616,-. Eveneens zullen prijsverlagingen wor den doorgevoerd voor de Engelse Sun beam modellen en de Amerikaanse Chrysler, Dodge en Plymouth model- Ford* Ford Nederland heeft de prijzen van alle modellen verlaagd met percent liggende tussen 2,1 pet. en 3 pet. De prijs van- de goedkoopste Ford, de Escort 1100 Standaard, die f7.697,- was, is thans f 7.511,; die van de Ford Granada GXL 3 liter, 4-deurs, auto maat, ging van f23.565,- naar f23.038,-. General Motors heeft de prijzen van haar Opel- Vauxhall- en GM Ranger personenwagens en Opel en Bedford bedrijfswagens met gemiddeld 2 pet. verlaagd. Audi MMWMWMMMMM De nieuwe pnjzen van de Audi-perso- nenwagens zijn als volgt: AUDI 80 f 10.990,-; 80 SL f 11.390,-; 80 L f 11.995,-; 80 S f 11.995,-; 80 LS f12.635,-; 80 GL f 13.345,-; AUDI 100 f 14.260,-; 100 Lf 14.895,-; 100 LS f 16.495,-; 100 GL f 17.525,-; 100 CoupéS f21.855,-.

De Havenloods | 1973 | | pagina 3