Vijftig iati r"Chinezen" begon in Rotterdum svnres svnres Ponstypiste Katendrecht was "Chinatown' piHU riiniüi Terug in Paradijs met Chinees decor DE HAVENLOODS, DINSDAG'9 OKTOBER 1973 41-9 Tijdens hun verblijf in China hebben Nederlandse parlementariërs onlangs pogingen gedaan om met stokjes te eten. „Je eet er tenminste wat langza mer mee", zei één van hen, „thuis schoffel je alles maar naar binnen". De televisiecamera's Aan de Delistraat 18 worden nu al vijftig jaar specialiteiten, zoals uit Shanghai geïmporteerd bamboemerg en op houtskoolvuur gebraden Peking- eenden geserveerd. Bescheiden als de huidige eigenaar Yuen Hee Kwong is, zal dit gouden jubileum waarschijnlijk niet gevierd worden. Maar wel is de tijd aangebroken om oude herinneringen op te halen. Toen Yuen Wah. (overl. 1961), vader van de huidige exploitant, een halve eeuw geleden zijn eethuis opende, was dit echt bestemd voor Chinezen. Slechts enkele ondernemende gastronomen van Nederlandse bloede schoven als er plaats was, want het zat altijd stampvol aan tafel om met de onbe kende spijzen kennis te maken. Mevrouw Johanna Kraayeveld, later nauw betrokkenbij de geschiedenis van dit etablissement en in de familie opgenomen, was toen elf jaar. Als kind heeft zü nog Chinezen met een staart naar De Kaap zien komen. Tante Jo, zoals de buurt haar kent, gaat heel wat vlotter met de stokjes om dan onze Tweede Kamerleden; Zij is, zoals ze zelf verklaart, min of meer „verchi- neest". Iets van de oosterse kalmte en contemplatie is inderdaad kenmerkend voor haar optreden. Als één van de weinige Katendrechters is zij er, na tientallen jaren van aan dachtig luisteren, in geslaagd om Chi nees te leren spreken en verstaan. De Shanghai variatie heeft voor haar wei nig geheimen en met het Kantonnees registreerden gretig hun overigens nogal stunteli ge hommage aan de Chinese keuken. Gelukkig zijn er binnen onze landsgrenzen veel mogelijkheden tot voortgezet onderwijs. In Rot terdam alleen al noden meer dan zeventig Chi nees-Indische restaurants de liefhebbers aan tafel. Wie met stokjes wil eten kan alle kanten uit. Ze staan klaar, zowel in het nieuwste en hyper moderne eethuis Paradijs aan de Nieuwe Binnen weg als in het oudste, Chong Kok Low, in de Maasstedelijke Chinatown; Katendrecht. Luxueus interieur bij Het Paradijs" in ons land heeft ondergaan. Bij Chong op de Nieuwe Binnenweg is tekenend Kok Low is alles nog bij het oude voor de evolutie, die het Chinees eten gebleven, nu al vijftig jaar lang. kan zij zich aardig redden. Het leven tussen de Chinese gemeenschap van Katendrecht heeft tante Jo een bijzon dere functie gegeven als tolk en bemid delaarster. Maagheerlijk Vrijwel dagelijks is ze nog aanwezig in „Chong Kok Low". Als zjj wil kan ze in het Chinees een praatje maken met oud-slager Wim Droog, die één van de taalvarianten ook aardig beheerst. On-" willekeurig zal het gesprek dan op SYNRES NEDERLAND BV, een belangrijke c kunstharsen produceert voor de verf- en aanver korte termijn plaatsen een GRONDSTOFFENMEDEWERKER die in DAGDIENST o.m. tot taak krijgt - aan de hand van schriftelijke opdrachten de benodigde grondstoffen af te wegen, gereed te maken en klaarte zetten voor onze batchgewijze productie. De arbeidsvoorwaarden zijn uitstekend (b.v. 8 procent vakantietoeslag, In een persoonlijk gesprek geven wij graag geheel vrijblijvend uitvoerige inlichtingen. U kunt hiervoor dagelijks op ons bedrijf terecht. Sollicitaties kunnen worden gericht aan de afdeling Personeelszaken, Slacht- huisweg 30, Hoek van Holland (tel. 01747-2641). SYNRES NEDERLAND BV, een chemische industrie gericht op de pro- duktie van kunstharsen voor de verf-, drukinkt- en plasticindustrie, vraagt wegens verdere uitbreiding: BEDIENINGSPERSONEEL in 3-ploegendienst, met vrij weekend. A. voor het vullen en bedienen van een aantal produktie-units. B. Voor het bedienen van aftap- en weegapparatuur en het beladen van tankauto's. Behalve zij, die ervaring hebben als bedieningsman, kunnen voor deze func ties in aanmerking komen personen die graag als zodanig worden opgeleid. De arbeidsvoorwaarden zijn uitstekend (b.v. 8 pet. vakantietoeslag, kerst gratificatie, enz.) In een persoonlijk gesprek geven wij graag - geheel vrij blijvend - uitvoerige inlichtingen. U kunt hiervoor dagelijks op ons bedrijf „Tante Jo", zoals heel Katendrecht haar kent, spreekt vloeiend Chinees en treedt dan ook vaak op als tolk. Merkwaardige bijzonderheid: ook de papegaai is tweetalig, wat overigens van vriend poes niet kan worden ge zegd. oosterse spijzen komen. De heer Droog heugt zich maar al te goed, dat hij zich naar het abattoir repte om daar alle magen öp te kopen, die hij maar- krijgen kon. Chinezen zijn daar gek op. Hij heeft de kombuis van menig schip er rijkelijk van voorzien. De bereiding van deze magen in vele variaties behoort tot de geheimen van de Chinese keuken. Onze parlementa riërs kregen ze voorgeschoteld in de vorm van een gelei. Zij hadden er enige moeite mee, evenals met een ei dat drie weken onder de grond was gestopt om te rijpen. Het is volgens kenners overigens even dwaas om alles samen te vatten onder de aanduiding „.Chinese keuken", als alle Europese spijzen op één hoop te gooien. Het reusachtige land kent streeksgewijs eindeloze variaties aan culinairestijlen. Ze verschillen soms evenveel van elkaar als de Franse keu ken en de Duitse. Echt Chinees? De Nederlandse bezoekers van Chinese of Chinees-Indische restaurants zijn daar over het algemeen slecht van op de hoogte. Dat deert hen weinig. Zij volstaan meestal met het bestellen van aangepaste standaard-gerechten, met als uitschieters nasi-goreng en bami- goreng. Daarom is er in dit genre sprake van een duidelijke vervlakking, die weinig meer te maken heeft met het experiment waaraan de eerste fijn proevers zich vroeger waagden. „De mensen zijn bang om iets te bestellen dat zij niet kennen", zegt Kees Zee, ober in het jubilerende eethuis. „Daarom zijn er ook nogal wat slechte, zogenaamd Chinese restaurants. Niet zonder trots toont hij ,een spijskaart, met name het voor Nederlanders onleesbare gedeelte. Ze blijven echter grotendeels nog voor-: behouden aan de Chinezen zelf. Som mige gerechten moeten twee dagen van tevoren besteld worden. Bij grote fees telijkheden komt een overvloed van bijzondere spijzen uit deze hoorn des overvlocds. Een Chinees restaurant dat genade wil vinden in de ogen van de eigen landgenoten, draagt het stempel van een bepaalde keuze in- en berei dingswijze van het het voedsel. Zo prefereert Huan Yan Sun van Paradijs de keuken van midden-China met als kenmerk veel vis en witte rijstgerech ten. Het kantonese eten is wat zoeter. Het zijn de eigenaars en de koks die door hun plaats van herkomst het karakter van een eethuis bepalen. Als het goed is tenminste. Nu de restau rants over heel Nederland in opmars zijn en tot in de kleinste provincie plaatsen worden geopend, gaat deze karakteristiek grotendeels verloren. Het totaal is op weg naar de duizend. Het spreekt vanzelf, dat veel exploitan ten uitsluitend mikken op het Neder landse publiek. Ons volk zou voor oosterse gerechten ontvankelijk zijn geworden, nadat zo veel militairen in Indonesië er kennis mee gemaakt hebben. Toen dit eilan denrijk zelfstandig werd, zijn boven dien veel „Indischgasten" huiswaarts gekeerd en daardoor steeg ook hier de belangstelling voor spijzen met rijst als basis. In het oude Indië hadden de Chinezen trouwens ook ereplaatsen in menige keuken en hun eetcultuur - ze woonden er ooit met zo'n twee mil joen - drukte ook daar een stempel op Tegenwoordig noemen de meeste res taurants zich Chinees-Indisch, zonder dat dit onderscheid duidelijk tot uit drukking komt. Vijftig jaar De oudste en deftigste restaurants zul len zich wel bevinden in 's Gravenhage, van ouds het centrum voor de contac ten met het oosten. In Rotterdam doet -Chong Kok Low (niet te verwarren met het belendende Chong San Low, waar o.m. de Chinese thee met toebe horen bekend is) dus al vijftig jaar pogingen om de culinaire eer van China hoog te houden. Vermaard wa ren vroeger de zoetigheden, speciali teiten van het huis, toebereid door de oude kok. Ook de Katendrechters lie ten zich de cake met rozijnen, de gemberkoek en het bladerdeeg met zwarte jam goed smaken. Oprichter Yuen Wéh, door de buurtge noten met kennelijke sympathie „baas je" genoemd, was in de Chinese ge meenschap een man van gewicht. Hij vestigde ook het eerste Chinese restau rant in de binnenstad, aan de Schie- damseSingel. Pas een jaar geleden is dat van eigenaar veranderd. De zoon, die nu leiding geeft aan het bedrijf is een zwijgzaam man. Na een verblijf van zeventien jaar in deze stad spreekt h(j nog zeer gebrekkig Nederlands. Hij moet in China aanvankelijk als land bouwingenieur werkzaam zijn geweest, later als leraar. In de Chinese gemeenschap van Neder land is ook Yuen Hee Kwong een man van gewicht, die voor zijn landgenoten tal van zaken regelt en groot aanzien geniet. De zaak aan de Delistraat is temeer een centrum van aktiviteiten, omdat Johanna Kraayeveld zo dikwijls te hulp wordt geroepen bij het over winnen van taalbarrières. Zij is aller vraagbaak. De Chinezen - er wonen er op de Kaap nog een kleine driehon derd, in heel Rotterdam twee duizend vormen een besloten ge meenschap. In de Katendrechtse sa menleving zijn ze na zoveel jaren ge ihtegreerd, maar zij behouden een ze kere schroom ten opzichte van officiè'- le instanties. Tante Jo gaat daarom vaak met hen mee naar allerlei bureaus en begeleidt de vrouwen, als die naar het ziekenhuis moeten. De laatste tijd komen nogal wat gezinsherenigingen tot stand en de kersvers aangekomen vrouwen hebben haar hulp hard nodig. Chong Kok Low is dus niet alleen een eethuis van eerbiedwaardige reputatie, maar ook een soort trefpunt. En nog altijd komen er veel Nederlanders. Vroeger was de eerste „Chinees" erg in trek bij de Rotterdamse incrowd. In het bovenzaaltje thans niet meer in gebruik - kwamen veel studenten en goed gesitueerden, die zich wel eens aan een culinair experiment wilden wagen. Veel leden uit de betere stand maakten gebruik van hef veerbootje naar de Kaap. Hoewel ook nu nog intellectuelen tot de vaste klantenkring behoren, met name gewaagt men van een aantal artsen - is het gezelschap gemêleerder geworden. Om de traditionele bami/nasi eters te gerieven zijn ook hier de populaire schotels verkrijgbaar, goedkoop (spé ciaal zes gulden) en goed. „Wij be goochelen de mensen niet met optisch bedrog", zegt Kees Zee. „Je kan wé], een heleboel schaaltjes neerzetten, maar het gaat tenslotte om de kwali teit". Terwijl de Chinezen hun garna len op het bord pellen (om niets van het vocht tussen dop en visje verloren te laten gaan) hun geïmporteerde champignons, zeeslakken, bamboe merg, gerookte eenden en soep (acht soorten) nijttigen en Nederlanders de meer vertrouwde gerechten, houdt tan te Jo een oogje in het zeil. Hoewel ze elders haar eigen woning heeft (met een Chinees-sprekende papegaai) is ze allicht van de partij. Zij spreekt met grote voldoening over haar eerste ken nismaking met het Verre Oosten, een recente reis van zeven weken naar Hongkong. Dank zij haar talenkennis kon zij overal terecht. De tijd, dat het in Katendrecht we melde van de boardinghouses (pen sions), Chinezen met staartjes en pin damannetjes behoort tot het verleden. Wel is er nog altijd de bazar, waar tante Jo tien jaar achter de toonbank heeft gestaan, terwijl ze en passant de keelklanken van haar oosterse klanten bestudeerde. De Chinese gemeenschap blijft een stempel drukken op Katen- ,De dochter van de huidige eigenaar van Chong Kok Low goochelt met stokjes en. lepel. Toch al een beetje Wes- terse invloeden, zelfs op Katendrecht drecht. Niet alleen via de eethuizen. Vanuit dit centrum worden tal van eigen activiteiten ontwikkeld, die provocerende publikaties van de laatste weken ten spijt weinig opzien baren en deze groep niet in diskrediet brengen. Zonder dit al te letterlijk te nemen kan tegenwoordig van de Chi nezen worden gezegd, dat je er mee eten en mee vechten kunt, waarbij het verstandig is aan het eerste de voor keur te blijven geven. Want, wie ooit een Chinese vechtfilm heeft gezien, blijft ver uit de buurt als het op „vechten" aankomt. Slecht voor de spijsvertering, om over andere nadelige gevolgen maar te zwijgen. L. J. Leeuwis. Onlangs heeft de 65-jarige pianist/ componist Cor Lemaire zijn 50-jarig artiestenjubileum gevierd. Een en an der ging gepaard met het overreiken van de versierselen, behorende bij het Ridderschap in de orde van de Oranje- Nassau. Daarnaast stelde producer Wim lbo de LP „Meesterlijke melo dieën van Cor Lemaire" samen. Op deze bijzondere produktie, die Phono gram inmiddels op het Philips-label uitbracht, staan uitsluitend legendari sche stukken uit de geschiedenis van het Nederlandse Cabaret, waarin Cor Lemaire zo'n grote rol heeft gespeeld. Aan de totstandkoming van deze plaat werd o.a. meegewerkt door DonaM- .Jones, Sophie Stein, Hetty Blok, Joop Vischer en Lia Dorana. Voor onze moderne Honeywell-Bull K212 ponsmachine zoeken wij een ervaren die in een klein, gezellig team het computer-materiaal zal gaan verwerken. Wanneer je er wat voor voelt, schrijf dan even een briefje aan DE HAVENLOODS (DÉ Is Chong Kok Low liet oudste Chinese eethuis van Rotterdam, het nieuwste draagt de naam Tieian Kong Paradijsen heeft als kenmerk een volstrekte exclusivi teit van interieur en zo men dat wenst - gerechten. De J0-jarige Huan Yan Sun, en zijn lieftallige vrouw hebben het aangedurfd om in dit restaurant een kapitaal te investeren. Het staat aan de Nieu we Binnenweg (nummer 19) en dient zich aan als de enige zaak met een origineel Chinees inte rieur. Een deel van de meubelen is de vrucht van zeer specialistisch handwerk. Er staan zware, prachtig bewerkte tafels, stoelen met een compleet beeldhouwwerk op de rug, vazen en schermen met ver fijnde tekeningen. De eigenaar heeft jaren moeten wachten voor zijn bestelling uit China compleet Terecht wijst hij nu met trots op zijn luxueuze inrichting met het houtsnijwerk en de typisch Chine se decoraties. De eters worden er duidelijk door geïmponeerd. Het zelfde geldt voor zijn bar, waar Chinees hier, alsmede wijnen en cognac uit dat land worden geser veerd door charmante meisjes. Na Hengelo twee restaurants te hebben geëxploiteerd waagde Sun zich aan dit experiment. Ook z\. keuken noemt hij een novum. Er worden specialiteiten bereid uit zijn geboortestreek Chekiang, die overigens in heel China worden gegeten. „Ik wil de mensen er van afhelpen om alleen maar nassi en bami te bestellen", zegt de inne mende Chinees - tien jaar in Ne- cbrland - maar hij heeft deze ge rechten overigens wel op de spijs kaart. Liever serveert hij echter Chinese inktvis of Huang Huur, een groot formaat vis, speciaal uit China geïmporteerd (f 14,-) Tjoe Yies (speciaal bereide varkensnier tjes) Soe Zei Yoe (vlees mét Chine se zuurkool) of Taa Haa, reusach tige garnalen uit zijn land van herkomst. Het zijn maar enkele voorbeelden uit zijn arsenaal van Chekiang-variaties. Wie dat wenst kan vooraf zelfs Chinese champagne drinken (f 30,- per fles). In Paradijs kan men voorlopig uit de voeten met 130 zitplaatsen, gezwegen van de bovenzaal voor speciale groepen. De bar is een vondst om het eventuele wachten te veraangena men. Om in de sfeer te blijven staan overal stokjes onder handbe reik. ,,'t Is gemakkelijk", zegt df vrouw van de eigenaar, „als je hét maar kan".

De Havenloods | 1973 | | pagina 5