Terug naar het wittebrood van de Sinaï In de herfstvakantie naar „Swieb in paniek 5?5 ter meulen Oosterse" opera van Mozart met sterke karaktertekening ter meulen ter meulen 398 ter meulen DE HAVENLOODS, DONDERDAG 11 OKTOBER 1973 41-507 Bijdragen: Nico Nieman Redactie: Ben van Haren In het ambtenarenblad De Centrale zijn 40 mogelijkheden afgedrukt hoe men een goede werknemer kan verknoeien. We citeren enkele: „Wees zuinig met het overdragen van uw kennis. Nooit prijzen. Niet vooruit helpen. Houd u aan het principe „Slechts wie op wil zeggen krijgt meer". De zieken zijn meestal niet ziek. Beleg bijeenkomsten uitsluitend buiten werktijd. Delegeer een taak aan meerdere mensen tegelijk". En voor de leergierigen tenslotte deze: „Adem uw medewerkers voortdurend in de nek! Twijfel overal aan, neem hun het werk uit de handen, laat het vervolgens liggen en geef het aan de betrokkene terug, kort voor hij het klaar moet hebben. Vergeet daarbij niet op zijn tekort schieten en uw overbelasting te wijzen". Koop in een speciaalzaak! Deskundig advies. Volledige garantie. Eigen atelier. Nieuwe Binnenweg 178 Rotterdam (bij 's-Gravendijkwal) Tel. 362185 Vrijdagavond tot 9 uur geopend De verkoop van het fotomagazine „Konin gin Juliana 25-65" verloopt zo vlot, dat het Nederlandse Rode Kruis - waarvoor de op brengst van die uitgave bestemd is - heeft besloten een tweede oplage te laten drukken van minimaal 30.000 stuks. Het magazine telt 32 pagina's, waarvan 8 in kleur, bevat foto's uit de 65 levensjaren en de regerings periode van de koningin, alsmede van de jubileumviering. Het magazine kost f 4,90. nationale wetenschappelijke congres sen dient meer de commercie dan de wetenschap". Nog een stelling „Men dient met betrekking tot de herkomst van bepaalde sherry's niet zozeer te denken aan de omgeving van Jerez de la Frontera als wel aan een bekende chemische fabriek in Naar- De NCRV doet het zo: in de zaterdag middag sportshow van de ene over schakeling naar de andere en tussen een berichtje uit Urk en Spakenburg door hoort de welwillende luisteraar ineens: „Voor het laatste nieuws c het treffen tussen Israël en Egypte schakelen we over naar Tel Aviv"... Stelling bij proefschrift getiteld „Ouder en gezinnen met een diep- zwakzinnig kind" (Utrecht'): „De com petentie van de huisarts is omgekeerd evenredig met de hoeveelheden tranquillizers, die hjj zijn patiënten voorschrijft". En uit hetzelfde proefschrift: „Het organiseren en houden van grote inter- „Recht tegenóver de koninklijke bibliotheek - verscholen achter het groen als het geen winter is honderdnegen passen van pulchri en tweehonderachtentachtig stappen van diligentia - een dikke veertig seconden lopen„en tientallen van dergelijke kwasi originele kreten meer gaan vooraf aan de mededeling: „aan het Lange Voorhout 29, Den Haag zit sinds kort het bureau voor Nederland van de Europese gemeenschappen". In plaats van een duidelijke en zakelijke mededeling over de verhuizing verstrekte onlangs de voorlichtingsdienst van de Europese Gemeenschappen èen duur uitgevoerde showkaart, alsmede een beschrijving van het trotse Haagse Voorhout om te attenderen op de verhuizing. Als je zoiets ziet, vraag je je wel af: Hebben die in de voorlichting gevluchten werkelijk alle begrip voor hun functie verloren? Ja ik ben de gemiddelde man 'k Heb drie hoeken in huis en je kan Ze bekijkenze staan achter glas Afgestoft, ja mijn vrouw mag er we- Neen, we hebben ze nog niet gelezen. e zegt: Piet Mijn vrouw heeft gelijk, Blijf eraf, laat ze staan, Ze doen het zo goed naast die vaas, Dat blauwe, dat gele, dat paarse. Dat moet je nou niet gaan verplaatsen. f je nog, twintig jaar terug? Dat boek met die knalrooie rug? Je wou en je zou toen gaan lezen. We hebben 't boek samen verscheurd, 't Verhaal bleek niet eens echt ge beurd. Nee Piet. lees nou niet, laat het zo. He hebt nou teevee, stereo Dn een bandapparaat voor de beat Dn een platenkast die er mag wezen Wees nou wijs, ga niet Leen de Zwart. Acryl/mousse herenanklets van een bijzonder mooie kwaliteit, die wij onder ons eigen merk verko pen. Passend voor alle herenmaten en in 14 kleuren, w.o. bruin, marine, camel en wit. Nu per paar voor warm en vrouwelijk Tom Okker heeft een prijs gekregen omdat hij met vijf andere tennissers dit seizoen een inkomen van honderddui zend gulden heeft gehaald. Wanneer de prijs voor de prijs nu maar hoog genoeg is, dan is het perpetuüm mobile voor loontrekkende sportmensen toch uitgevonden! Slechts twee voorstellingen Dinsdag- en woensdagmiddag (16 en 17 oktober) kan het weer lachen, gieren, brullen worden in de Doelen. Swiebertje, Bromsnor en Saartje komen met andere bekende figuren uit de televisie serie van de NCR V naar Rotter dam om een speciale herfstvakan tievoorstelling van ,,Swieb in paniek" te geven. De lezers van ons blad kunnen bij inlevering van de hierbij afgedrukte bon een reductie van één gulden per plaats krijgen. „Swieb in paniek", waarin de bekende televisiesterren Joop Doderer, Lou Geels, Riek Schagen en Frans Eppink optreden, is een nieuw avontuur van de slordige kinderheld waarin het Saartje zelfs wel eens veel moeite kost om hem uit de problemen te helpen. Er worden slechts twee voorstellingen- in de grote zaal van de Doelen in Rotterdam gegeven in de herfstvakantie. Dinsdag- en woensdag middag beginnen deze om 14.15 uur. Kaarten zijn uitsluitend verkrijgbaar aan de kassa's van de Doelen. Nadrukkelijk wijzen we erop, dat slechts tegen inlevering van de Reductiebon Deze reductiebon voor de voorstellingen van f,Swieb in paniek' Op dinsdag 16 en woensdag 17 oktober is geldig voor ten hoogste vier personen. Deze bon geeft recht*op één gulden korting per persoon op één I van de drie rangen. Met deze bon worden de prijzen f 2,50; f 3,50 en f 4,50. „Die Entführung aus dem Serail" maandag in Schouwburg Toen graaf Rosenberg voor het nieuwe Nationale Théater, door keizer Joseph 11 in Wenen opgericht, aan Mozart vroeg een „Oosterse" opera te componeren, gaf hij één van zijn medewerkers de opdracht naar een geschikte tekst uit te zien. Oosterse onderwerpen waren in die tijd zeer in de mode sinds in 1769 in Londen een operette was opgevoerd, die gevangenschap en vrijheid van een blanke vrouw in een harem tot onderwerp had (The Captive). Het thema werd door de Noordduitse koopman en dichter Christoph Friedrich Bretzer overgenomen, die veel teksten voor Singspiele schreef. Hij maakte er in 1780 een libretto van met de titel Belmonte und Konstanze voor de totaal vergeten componist Johann André. De inspiciënt van de Weense Opera, Gottlieb Stefanie de Jongere, bewerkte met de actieve medewerking van Mozart het in Berlijn uitgevoerde werk van Bretner en André tot een zangspel, dat wil zeggen met het accent op de lachsuccessen, vooral in dé rol van de harembewaker Osmin. Van het gemak waarmede Mozart zijn werken componeerde krijgt men enig idee als men weet dat hij de eerste acte in drie en de derde acte binnen drie w,eken klaar had. Om bij het Weense publiek, dat sterk turcbfiel was, in de smaak te vallen laat Mcyzart de Pascha Belmonte vergiffenis schenken. De handeling is in 't kort als volgt Konstanze, verloofde van de Spaanse edelman Belmonte, wordt met haar kamenier Blondchen en Belmonte's bediende Pedrillo door zeerovers ont voerd en verkocht aan de Pascha Se- lim. Deze laat de twee vrouwen door de haremwachter Osmin bewaken. Bel monte komt zijn geliefde op het spoor en ontmoet in de tuin van de Pascha zijn bediende Pedrillo, die daar toe zicht houdt. Hij weet zijn meester als pseudo-architect in het paleis van de Pascha te laten doordringen. Belmonte en Pedrillo beramen het plan om met Konstanze en Blondchen te vluchten. Om dit mogelijk te maken moet Osmin met drank en een slaapmiddel bene veld worden, wat oorspronkelijk ge lukt. Tijdens de ontvoering ontwaakt Os min, ontdekt de vlucht en brengt het viertal voor de Pascha. Deze ontdekt nu dat Belmonte de zoon is van zijn aartsvijand, doch wil zich niet wreken. Als edele en grootmoedige Turk schenkt hij de vluchtelingen genade en de vrijheid. de ontvluchting zingt "(begin derde acte), hoort men een merkwaardig oosterse en exotische klank. Maar vooral de beklemmende sfeer aan het slot weet Mozart in de muziek prachtig en suggestief uit te beelden. Doch groter is hij in de karakterteke ning van zijn figuren. Wanneer Osmin zich woedend keert tegen Pedrillo als deze hem vraagt of de geplukte vijgen' voor hem zijn, steekt Mozart door ironische hobotrekjes de draak met Meesterlijk Meesterlijk tekent Mozart de figuren en situaties. Met een gestadige wisse ling van hard en zacht weet hij het exotisch karakter van de muziek te verhogen. Ook in de Moorse romance „lm Mohrenland gefangen, war ein Madchen hübsch und fein", die Pedril lo 's nachts als herkenningsteken vóór Eigen-stijl tienerkamer voor een opvallende prijs Zwart/geel is de uitgesproken kleurenkombinatie van deze tienerkamer, die nu voor een opvallende prijs te koop is. Een mooie tienerkamer bestaande uit een Iedikant(90x190 cm), een nachtkastje met lade en een secretaire met klep, 2 boekenplanken en een dubbel kastje. Nu (zonder matras en spiraal) van ijPfXf. - voor J.„3 m 2-Deurs kast f.175. - Spiralen v.a. f. 52.50 Osmins woede. Ook het kamerkatje Blondchen is muzikaal scherp gete kend wanneer zij in haar aria „Durch Zartlichkeit und Schmeicheln" Osmin afsnauwt, die haar met geweld verove ren wil (begin tweede acte). Prachtig zijn hier de karakteristieke tegenstel lingen muzikaal uitgebeeld. Een meesterstuk is ook de aria van Pedrillo „Frisch und Kampf", waarin hij zichzelf tot dapperheid aanspoort om Osmin de wijn en slaapdrank toe te dienen en zodoende de ontvluchting voor te bereiden. De aria begint met een heroi'sche inleiding van het orkest, doch in het verloop klinkt de muziek blufferig, maar toch humoristisch. Mozart op 26-jarige leeftijd ensembles aan het slot van elke acte. Noemen we allereerst het twist-trio van Belmonte, Pedrillo en Osmin, wan neer de laatste Belmonte verhinderen wil het paleis te betreden. Verder de finale van de tweede acte, die in haar grootsheid in de gehele opera-litera tuur nog niet is geëvenaard. En tot besluit het kwartetënsemble van Konstanze, Blondchen, Belmonte en Pedrillo na hun invrijheidstelling, waarin Blondchen Osmin bespot, die terug is gekomen en in gedachten de martelingen toepast, die Pedrillo in de eerste acte ironisch opsomde. Van de sprookjesachtige ouverture tot aan het vaudeville-kwartet aan het slot is Die Entführung aus dem Serail een volmaakt meesterwerk. „Niet geweldig veel noten", zoals de keizer in een licht verwijt tegenover de componist opmerkte, maar „precies zoveel als er nodig zijn" repliceerde Mozart. De première in het Hoftheater te Wenen op 12 juli 1782 had een enorm succes. Mozart was 26, toen hij deze opera componeerde. Het werk vond snel zijn weg naar andere theaters: Leipzig, Mannheim, München, Frank furt am Main, Praag en vele andere steden. Die Entführung aus dem Serail is voor Ensembles het laatst in Rotterdam op 20 oktober 1960 opgevoerd. Maandag 15 oktober zal Die Entfüh rung aus dem Serail als opening van de 2e serie door de Nederlandse Opera stichting in de Rotterdamse Schouw burg worden gepresenteerd. Aanvang 20 u IDO EYL Met Andere Woorden De namen van auteur William Shakespeare en zijn geestes- produkten Hamlet en Othello vormden de oplossing van de vorige puzzel. Uit de stapel goede oplossingen werden uit eindelijk de kaarten getrokken van C. van Oostende. Meidoorn straat 6, Oud-Beijerland; L. C. Gerritsen, Johan Poststraat 113, Zwijndrecht en M. Kruil, Mathenesserhof 32 Rotter- dam-7. Zij krijgen binnenkort het winnende tientje toege stuurd. e t In a t Het sinat-schiereiland is weer volop in het nieuws. Voor de derdemaal irj twintig jaar is dit oorlogsnieuws een bloedige confrontatie tussen Israël en Dgypte in de barre woestijn, die helaas geen „niemandsland" is. klooster in hun Israëlprogramma hebben opgenomen. Je kan er zelfs per helicopter heenvliegen. om er enkele uren rond te kijken. Maar dan moet je nodig weer weg, want het klooster is niet op toeristen ingesteld en verder is er alleen barre, woeste verlatenheid. Minder hekend is, dat God zelf heel bizonder aan de Sinai'denkt. Met een heel diep heimwee. Want in dit woeste oord heeft God eeuwen geleden een wonderlijke huwelijksreis met zijn volk Israël gemaakt. Hij was toen een overgelukkige bruidegom en Israël was Zijn jonge, prille bruid, door Hem kort daarvoor door bemiddeling van Mozes uit de slavernij in Dgypte bevrijd. God wordt altijd weer lyrisch, als hij aan die heerlijke wittebroodsweken in de Sinaiterugdenkt. Nog eeuwen later zegt Hij tegen Israël door één van Zijn profeten: „Ik gedenk de genegenheid van uw jeugd, de liefde van uw bruidstijd, toen gij Mij volgde in de woestijn, in onhezaaid landeen land van kuilen en stappen, een land van droogte en diepe duisternis, een land waar niemand doortrekt en waar geen mens woont". Geen mens zou zo'n bar en boos gebied voor een huwelijksreis uitzoeken. Ze moesten, om er te komen, zelfs dwars door de Rode Zee trekken. Maar God, de Bruidegom, ging voor en zijn bruid, Israël, volgde gewillig. In heel die strijd om de bruggen van het Suez-kanaal denkt God vast telkens aan die plaats even zuidelijk van Zijn overtocht met Israël door een uitloper van de Rode Zee Nu kan je onder mensen op tweeërlei manier aan je bruidsdagen terugdenken. Als je 25, 40, 50 of 60 jaar getrouwd bent, ben je weereen paar weken bruidegom en bruid. Je doet je Bruidstijd in dankbaar gedenken nog eens dunnetjes over. Hoe kregen we elkaarDn nog belangrijker: Hoe hebben we elkaar behouden Maar je kan ook bizonder met het begin van je huwelijk bezig zijn, als de hele zaak stuk is. Als alle goede voornemens van het begin alleen maar het pad naar een huwelijkshei leken te plaveien: Hoe kon het zo misgaan? Wie of wat is de schuld Dit laatste gedenken is maar al te veel bij God. Hij voelt Zich keer op keer door Israël en de mens in de steek gelaten. Maar Hij geeft het nooit op. Hij kan niet berusten in ontrouw en onverschilligheid. Hij wil Zijn zaak met de mensen tot op de bodem toe uitgezocht hebben, en dan moeten wij maar eerst met al onze klachten voor de draad komen: „Wat voor onrecht hebben uw vaders in Mij gevonden, dat zij zich ver vanmij verwijderd hebben, en het nietige zijn achtemagëlopen, zodat zij teniet zijn geworden? Dn dat zij niet zeiden: waar is de Heer, die ons uit het land Dgypte heeft gevoerd, die ons geleid heeft door de woestijn Het lijkt heel menselijk, dat je wel eens benauwd wordt, als Gods liefde je zo volhardend, zo onwrikbaar getrouw blijft volgen en zoveel verdriet om je heeft, omdat Hij zo naar je eerste liefde terugverlangt. Ik hoorde van een Jood. die zei: „Het is wel fijn, dat je tot het uitverkoren volk behoort. Maar ik wou toch, dat God nu eindelijk maar eens op een ander volk bizonder Zijn oog liet vallen Het is ook heel menselijk, tegen het hele idee van Israël als Gods uitverkoren bruid te protesteren. God heej't toch geen lievelingetjes? We worden gelukkig al meer allergisch voor allerlei discriminatie. Al is dat helaas nog vaak meer naam dan daad. Zou God werkelijk het ene volk prefereren boven het andere? Houdt God b.v. op het ogenblik meer van Israël dan van Dgypte en van Syrië? Ik denk dan aan de voorzegging van één van de profeten van Israël: Te dien dage zal er een heerbaan wezen van Dgypte naar Assyrië, en Assyriëzal in Dgypte komen en Dgypte in Assyrië en Dgypte zal met Assyrië de God van Israël dienen. Te dien dage zal Israël de derde zijn naast Dgypte en Assyrië, omdat de HDRD der heerscharen het gezegend heeft met de woorden: Gezegend zij mijn volk Dgypte. Dn Assyrië, het werk Mijner handen. Dn Mijn erfdeel Israël". Klaarblijkelijk is God indertijd die wonderlijke huwelijksreis met Israël door de Sinai' alleen maar begonnen om ook andere volkeren in de verrukking van de wittebroodsweken tussen Hem en de mensen te betrekken. Hij wil niet, dat de Arabische volkeren Israël benijden om zijn Westerse techniek. Om zijn sterke bewapening. Of om het nieuwe lef, dat ze overvloedig ten toon,spreiden. „Lef", dat in het Hebreeuws „hart" betekent. Hij is vooral in ons hart en onze hartelijkheid geïnteresseerd en niet in onze hardheid. Daar is Hij nu eenmaal de bruidegom voor. De z.g. Christenvolkeren hebben maar dl te 'vaak gedacht, dat zij nu de lievelingetjes van de lieve Heer zijn. Al ziin we dan ook helemaal geen lieverdjes. Israël heeft echter nog altijd de oudste papieren. Onze voornaamste taak is volgens de Bijbel, God zo gelukkig te maken en zo „gek" met Hem te zijn, dat we Israël jaloers maken. Zodat ook zij tot het wittebrood van de Sinai' verlangen terug te keren. Dn dan vooral met Dgypte en Syrië erbij! Bij God is terugdenken: bouwen aan de toekomst. Met deze toekomst is Hij dag en nach t bezig. V Dr. Jf. J. Krgpn. reductiebon het voordeel van één gulden per persoon kan worden geno teerd. Zonder deze bon in te leveren moet men toegangsprijzen betalen van f3,50; f4,50 en f 5,50. Voor miniatuur keuken prinsesjes. Levensecht speelgoed voor de poppemoeder: een kleine mixer met "aan- en uit-" knop, die loopt op batterijen. De meng beker is doorzichtig en afneem baar en heeft een schenktuit en deksel. U koopt dit mixertje (ong. 17 cm hoog) eksklusief batterijen. Nu van f^25'voor Sterk weekendshirt van 100% ka toenen flanel in 'n moderne ruit Ze hebben een goede pasvorm en zijn lekker warm. In 3 prachtige kleurstellingen: in rood, bleu en beige en in de maten 37 t/m 46. Nu van f^95'voor

De Havenloods | 1973 | | pagina 9