Laatste nieuws hoort ook bij de nachtradio Adembenemende show uit Rusland nLHLV HilUlA, Aktualiteiten gevraagd Weer pioniers nodig S& B v BEZORGERS STERS Zjok Sportpaleis EDITIE SCHIEDAM dinsdag 23 oktober 1973 22e jaargang no. 43 '"'J1S!lA h' T' *ASC1 i -'.uE'-, KRiuiPEiN'ER'.'. --Ai- K. IU >OFDKANT. PR INS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 Slapen doen we 's nachts. Maar dat geldt nu eenmaal niet voor iedereen, zoals vorige week wel bleek, toen Hilversum 3 voor de eerste maal dag en nacht in de lucht bleef. Het was een min of meer historische nacht in ons omroepbestel, omdat onverwacht snel de „zuilen" door Minis ter Van Doorn voor de taak waren gesteld volledige nachtuitzendingen te verzorgen. Zoals hij in de Tweede Kamer stelde, dient deze wijziging in de eerste plaats om te voldoen aan de wens, die bij de gezamenlijke omroepverenigin gen zou leven om over één zender een volledig etmaal lichte muziekprogramma's uit te zenden. Maar hij merkte tegelijkertijd op, dat deze ingreep mede diende om in de toekomst de huidige nachtelijke uitzendingen van de pira tenzenders Veronica en Radio Noordzee te ver vangen. Voorlopig laten we het aan de ingewij den over om te beoordelen, welke factor het meeste gewicht in de schaal heeft gelegd bij de haast, die Minister Van Doorn potseling achter dit ingrijpend gebeuren zette. Het antwoord lijkt wel voor de hand te liggen. Een week, nachtomroep zit er op. Een schot in de roos was het niet in e/ke opzicht. Het was maar al te duidelijk, dat er veel te weinig vooroverleg was geweest om tot een bevredigende programmering te komen. Wél bleekr dat er overal in het land een aanzienlijk aantal mensen is gevonden, voor wie de nieuwe formule een welkome aanvulling is a/s tijdverdrijving tijdens de kleine uurtjes. De dienst doende portier van de studio heeft tenminste die eerste nacht urenlang aan één stuk door telefoontjes te verwerken gekregen, waarbij vanuit ziekenhuizen, politiebureaus, electriciteitsbedrijven, computercentra en andere continubedrijven bijvalsbetuigingen kwa men. Ook natuurlijk voor het leger van beroepschauffeurs zonder meer winst. De muziek ging er goed in, al waren de dienstdoende discjockeys en technici zelf niet direct even gelukkig met hun „nieuwe dienstje". gaat om vrije nieuwsgaring. Wie de rivaliteit tussen de omroepverenigingen in aanmerking neemt, beseft, dat er hard zal worden gewerkt om goed voor de dag te komen. Makkelijk zal dit niet gaan, want er is geen nauwkeurig inzicht in mogelijkheden en behoefte. Maar geen- enkele omroep zal zich kunnen permitteren achteraan te ko men. Er moet dus bij de goede oude „stoomradio"-nieuwe stijl opnieuw ge pionierd worden.... Het is overigens niet alleen een kwestie van de zaak ANP/NOS. Want het is intussen wel duidelijk geworden, dat onze collega's radio-journalisten nu niet bepaald staan te dringen om voor taan nachtjes op te moeten knappen, zoals hun minder gelukkige dagblad collega's al jaar in jaar uit moeten i .nïkt Vera Lynn in de Doelen Vera Lynn geeft zondag 28 okto ber aanstaande in de.grote zaal van de Doelen een optreden dat om 20.15 uur begint. Dit wordt Vera Lynn's enige optreden in ons land en daaraan werkf o.a. mee 'onze veel bewonderde opera- en operet tester Marco Bakker. Na veel moei te is het Nederlands Theaterbureau erin geslaagd Vera voor nog één avond te strikken. Het is mede te danken aan onze Doelen dat dit optreden kan plaatsvinden want in een andere zaal was zij niet opge treden. Om u nog even een geheu gensteuntje te geven volgen hieron der enige van de meest bekende door deze zangeres van formaat gezongen nummers: „From the time we say goodbye"; „Don't fence me in"; The White Cliffs of Dover" en „Auf Wieder- sehn". Komt u gerust luisteren naar deze nu 56-jarige zangeres die de jeugd in haar stem wist te behouden. Kaartverkoop aan de kassa's van de Doelen van 10—16 uur ook telefonisch onder nummer 13.24.90. Prijzen der plaatsen van f7.50 tot en met f 17.50, bespreekgeld en vestiaire inbegrepen. of half drie zeker chauffeur van zo'i weg wel een slokje verse melk. vinden, want een wagen lust onder doen. Maar dat went wel, heren. Het is Kijk m; nu eenmaal onzin om te beweren, dat het een er 's nachts geen nieuws zou zijn. Als werk v; het macht is in Amsterdam is het nieuws immers volop dag in Washington. Het smeerd nieuws wordt in de nacht gemaakt. r eens rond in de stad, vraag lan de mensen, die door hun de nacht een dag maken: het aat er 's nachts dubbel ge- Er is immers niks liever als een beetje afwisseling in de eentonig- Dat enthousiasme van de omroepver enigingen, aangevoerd door de minis ter, om voortaan een volledig etmaal in de lucht te zjjn, blijkt, als men in Hüversumse omroepkringen het oor te luisteren legt, volstrekt niet zo groot als de bewindsman wel suggereert. Zelfs de Omroepraad had oorspronke lijk zelfs geadviseerd om voorlopig slechts als experiment nachtuitzeudin gen in te voeren, waarbij dan een onderzoek moest worden ingesteld naar de verhouding tussen kosten en behoefte. Maar de ministeriële beschik king doorkruiste alles en de nachtelijke programma's zijn definitief van start gegaan. Op Hilversum 3 is er non-stop radio, dat wil voorlopig zeggen er is volop muziek. Want van een verant woorde programma-opbouw is helaas voorlopig nog geen sprake. Het merkwaardige feit doet zich nl. op het ogenblik voor, dat met name de KRO en VARA, die toch als „zuil" min of meer de huidige regeringspar tijen vertegenwoordigen, zelf een beet le met de handen in het haar zitten. Want al heeft de VARA dan ook een ..zwaargewicht" als Koos Postema in de strijd geworpen, terwijl Vincent varj Engelen bij de KRO 's nachts het zand van Klaas Vaak uit de ogen wrijft, je kunt je als volwaardige omroep nu eenmaal niet permitteren om de hele nacht door stomweg plaatjes te draaien. De motivatie van de zuilen, de informatieve taak van zo'n omroepver eniging eist nu eenmaal ook bericht geving en juist op het gebied van de nieuwsvoorziening waren zo 'weinig maatregelen getroffen, dat het er daar mee de eerste uitzendweek zonder meer belabberd heeft uitgezien. On danks „grote namen", want ook Meta de Vries en alle anderen kennen hun vak. De grote moeilijkheid ligt bij de onder handelingen tussen ANP en NOS over eventuele nachtelijke nieuwsbulletins. De kostenfactor speelt hierbij een gro te rol, want voor het ANP betekent het verzorgen van een goed-lopende voorzieningen met nieuwsberichten ge durende de hele nacht aanzienlijke uitbreiding van het werk. Bovendien is i#het bestaande contract tussen NOS en, ANP bepaald, dat de omroepen zelf geen nieuwsbulletins mogen verzorgen. Hier en daar wordt dus begonnen met een soort actualiteitenprogramma's, die in feite hetzelfde werk doen. Tij dens de Koos Postemashow liet ..Din gen van de Dag" even haar stem horen, terwijl Koos zelf er een telefoontje naar De Volkskrant aan waagde. Vin cent van Engelen had de eerste nacht een paar ochtendbladen 's nachts uit Amsterdam meegebracht, al heeft hij er bij nader inzien maar niets uit voorgélezen. Vraag Is er behoefte aan nieuws gedurende de nacht? De omroepverenigingen zijn het er niet over eens. KRO en VARA vertellen, dat er normaliter 's nachts zo weinig nieuws is, dat ze daar geen extra man voor in willen gaan zetten, die men dan daarna, volgens de gelden de arbeidsregels in omroepland, vervol gens twee dagen niet meer op zijn werk ziet verschijnen. Maar dit oor spronkelijke standpunt zal men waar schijnlijk niet lang kunnen handhaven. De TROS houdt voorlopig althans de hele nacht een man van de AKTUA-ru- briek ter beschikking, al moet er dan nog worden afgewacht, welk nieuws belangrijk genoeg is om door te geven De A VRO heeft zelfs twee man uit ge trokken voor de nachtwacht, die to, taak heeft alle mogelijke nieuwsbron nen zo goed mogelijk te volgen. Maai ook daar is er nog geen goed inzicht ir de vraag, wat er nodig is. wat er aar, nieuws te krijgen is en hoe klein o) groot de behoefte hieraan is. Ook de NCRV tenslotte is al druk doende om Hier en Nu voor te bereiden op Nieuws m de Nacht. De VPRO heeft hei makkelijker, met minder zendtijd, maar doet het dan ook vrij goed. Kort en goed: het is al na één week duidelijk, dat men 's nachts niet kan volstaan met „lekker plaatjes draaien' Er is behoefte aan informatie, aan nieuws, heet van de naald. Vooral een weekend, waarbij, zoals nu, ons land getroffen wordt door een boycot van de Arabische Liga en waarin in Amerika President Nixon's troon wat wankelt. Juist nu is er in de nacht overvloed aan Nieuws, compleet met hoofdletter. Het bewijs ligt ITO) VRIJE NIEUWSGARING [7WS BR.0kd len er dus niet onderuit kunnen zo snel behoeile mogelijk in die leemte te voorzien, 'snachts v Informatie geven is de eerste taak van slapen. Mau de radio, van de j^nrof.pcm. Hel ,pu biiiven. Minister Van Doorn de klok met een nik vooruit heeft gezet, zullèn ze er in Hilversum mee moeten leren leven. De mensen We hebben zelf in de afgelopen week eens poolshoogte genomen bij werkers van de nacht. Er is vraag naar nieuws, dat kunnen we u verzekeren Overigens niet bepaald onverwacht, die weten schap. Want iedere chauffeur van de grote vrachtwagens, die iedere nacht het hele land doorcrossen om te zor gen, dat het ochtendblad van Delfzijl tot Maastricht tijdig in de brievenbus komt, weet uit ervaring, dat de eerste edities gevreten worden. Bij de melk fabrieken is de krant er rond zo'n uur dan ooit. Want wie gaat 's morgens even wilt toch bij de tijd De omroep Fiesta Gitana weer in de Doelen Reduktie voor onze lezers zie elders in dit blad. van de NOS weten. De KRO is op dit ogenblik nog niet aan de markt. Maar wij dachten zo, dat dit over de hele linie snel zal veranderen, nu de concur rentie wakker is geworden. De minister wil een vol etmaal radio. Welnu, radio moet, volgens zijn mening, informatie geven. Dat is juist het kernpunt van zijn kritiek op Veronica. De enig-echte oirrroeperrZullen' dus zeker niet kun nen volstaan met lekkere plaatjes. De NCRV zal er niet'komen met lichte klassieke muziek, al mag de EO dan, wat ons betreft, volstaan met het uur ..Laat sangh en spel" (Engelse hymnes én andere geestelijke liederen) zoals het nu voor donderdagnacht gepro grammeerd staat. VARA, AVRO en de VPRO, klein maar dapper, zijn al ontwaakt. De Minister heeft A gezegd voor de zuilen. Ze zullen, ieder voor zich en met een goed doel voor ons allen, in heel korte tijd het hele alfabet moeten invullen. Toegegeven, het gaat maar om een vrij klein deel van de werkende bevolking van ons land. Maar zeker niet om het slechtste deel. Bovendien is er de kans om die mensen, die toch al onder moeilijke omstandigheden moeten leven en werken, nu eens aan hun trekken te laten komen. Goed, overdrijving schaadt. Hilversum en Bussum werden niet op één dag ge bouwd. Overal, waar wij de afgelopen week hebben gesproken niet de nieuwe luisteraars van Hilversum 3, was waar dering voor de prettige wijze, waarop de programma's nu al werden gepre senteerd. Maar. het is heel duidelijk gebleken, dat de mensen van de nacht dolgelukkig "zullen zijn met het nieuws en de actualiteiten, waar zij eigenlijk gewoon récht op hebben. Want ont houdt goed: de eerste taak van' een omroepvereniging is het geven van informatie. Het antwoord is aan de „zuilen". Het laatste nieuws en actuali teiten, goedemorgen en welterusten, luisteraars, van de nacht TONNY BOK-, HET HELE ALFABET The Group komt Kayak komt Alquin komt op vrijdag 9 november in grote zaal van de Doelen Kom je ook? Pionieren Er is dus weinig helderziendheid voor nodig om te voorstellen, dat er de komende weken koortsachtig gesleu teld zal worden aan de formule van de nieuwsvoorziening. KRO en VARA zullen zich beslist niet kunnen permit teren om er zich met een dooddoener van af te maken. De ANP-telex mag niet worden gebruikt. UP heeft te weinig Nederlandse berichten, dus het •Minimum iMftijd 15 jaar Aantrakkah|ke bijvardiansta Aan mal dan Prins Handnkkada 14, Rottardam, tal. 13.21.70, toastal 28. DE HAVENLOODS tolrfl in De gebeurtenis „Rotterdam-Popstad" is achter de rug. De drie concerten die de Rolling Stones in het Sportpaleis Ahoy'gaven, trokken ruim drieën twintigduizend jeugdige popliefhebbers naar Rot terdam. Mocht men hebben gevreesd voor brok ken, die moeilijk te lijmen zouden zijn, dan is achteraf wel gebleken dat dit ontzettend is meege vallen. Enige kapotte stoelen en een gebroken ruit was de enig merkbare schade in het Sportpaleis. Ahoy' maakt zich al weer op voor de volgende evenementen. Een van de topprogramma's in het Sportpaleis is wel het optreden van het Sow jet- Ru ssich Staatsensemble ZJOK, dat op zaterdag 3 november a.s. zal zorgen voor een adembenemen de show met dans, zang en muziek. groot deel van de Rotterdamse „uit gaanders" thuis. Hoe denkt men in Ahoy' nu het Rotterdamse publiek ervan te overtuigen dat er „in Ahoy' wat te beleven is"? Harry Hofme ziet het wel zit- Negentig dansers en danseressen en musici zullen het geweldige podium in de imense ruimte van Sportpaleis Ahoy' betreden. Meer dan zevenduizend toeschouwers kunnen een avond beleven om nooit te vergeten. Een show zal het worden die alleen de Russen kunnen presenteren; de ene keer met meeslepende romantische muziek en dans en nog geen minuut later daverend en vol vaart. De groep zal ook optreden in Arnhem, Groningen, Amsterdam en Den Haag. Door het grote aantal plaatsen in Ahoy' zijn de toegangsprijzen voor het optreden in het Sportpaleis belangrijk lager dan die in de overige Nederlandse steden. Voor een plaats in Ahoy' betaalt de toeschouwer van f.7,50 tot f.17.50. Bij vorige optredens van Russische groepen bleek het Rotterdamse pu bliek nauwelijks,op de hoogte van de belangrijkheid van het evenement. Door de publiciteitsafdeling van Ahoy* werd er van alles aan gedaan om de kandidaat-toeschouwers ervan te door dringen dat het hier werkelijk ging om KUNST met vijf hoofdletters, maar de onbekendheid met de weergaloze show, die de Russen tot in de perfectie moeten beheersen, alvorens zij buiten de USSR mogen optreden, liet een „De vorige keren hebben ze een gewel dige indruk bij de toeschouwers ach tergelaten. Bij het optreden van „De kinderen van Moskou" kwamen er enthousiaste reakties. Er waren toe schouwers die ons belden of schreven, dat ze in hun hele leven nog nooit zoiets aangrijpends hadden meege maakt. Hetzelfde was het geval bij het Sowjet-R ussisch staatsensemble Moisejew. De koude rillingen lopen je door het lijf bij het zien van zo'n show. Dat zeg ik niet alleen, maar dat kwam woordelijk zo naar voren in gesprekken met mensen na de voorstel- Met dit Sowjet-Russisch staats ensemble Zjok de groep komt uit Moldavië zal het naar mijn gevoel weer precies eender zijn" „Niet een toeschouwer zal teleurge steld .het Sportpaleis verlaten, want hier wordt uitsluitend het beste van het beste geboden." Hoe komt het dat een tot twee keer teleurgesteld Ahoy' nu toch nog de stap durft te wagen om een Russisch gezelschap in huis te halen? Hofmees ter: „Je kan je ook afvragen waarom het Russisch Staatscircus wel volle zalen trekt? Dat komt omdat televisie en vorige optredens de mensen ervan overtuigd hebben dat er iets weerga loos te beleven valt. Ik ben helemaal niet bang, dat dit met deze Russische ensembles net eender gaat. Alleen en dat is jammer - vergt het wat tijd. Toen de Nederlandse presentator van Zjok bij ons kwam, hebben we even met de wenkbrauwen getrokken en ons afgevraagd of we het wel zouden wagen. Bij ons heeft de doorslag gege ven dat we de Rotterdammer dit wer kelijke wereldprogramma niet mogen onthouden. Daarbij heeft -uiteraard ook de gedachte meegespeeld dat het publiek dit keer wel de belangrijkheid van dit evenement zal beseffen. Men moet mij op mijn woord geloven als ik zeg dat er iets groots staat te gebeu- Kaartverkoop Enige dagen terug is de kaartverkoop voor Zjok gestart en een informatie bij de kassa van Ahoy' levert het gegeven op dat er een leuke start is geweest. Ter completering er wordt om acht uur begonnen. Sportpaleis Ahoy Wanneer Van 24 tot en met 27 oktober a.s. zal de beurs HOUT '73 plaatsvin den. Van 15 tot en met 18 november de Wereldkampioenschappen Moder ne Ritmische Gymnastiek gehou den. HOLIDAY ON ICE is zo langza merhand een begrip geworden. De allernieuwste show —met onder meer Asterix en Obelix— wordt van 26 november tot en met 2 december in het Sportpaleis gepre senteerd..

De Havenloods | 1973 | | pagina 1