Vf I jubileum-go Stadssanering wordt grote financiële krachttoer OfAs tl Na belastingverhogingen nog tekort van ruim een miljoen Tekort rond 31 miljoen Brandweervoorziening in Kethel- Groenoord wordt verbeterd n~IHH de klerk 1 Cobra -tentoonstelling in Stedelijk Museum Gemeente maakt plan voor sportinstuif ter meulen ter meulen ter meulen Gemeentebegroting Schiedam: BEZORGERS STERS DE HAVENLOODS, DONDERDAG 1 NOVEMBER 1973 SCHIEDAM - Het tekort op de uit voering van de plannen voor stadssane ring van Schiedam, wordt op dit moment begroot op rond 31 miljoen gulden, waarbij dan rekening is gehou den met een bedrag van vijf miljoen voor zgn. omslagwerken. Samen met het stadskantoor, vormt de stadssane ring voor de gemeente Schiedam de grootste financiële krachttoer van de laatste decennia. De samering zal in een periode die gesteld wordxt op elf jaar, zijn beslag gaan krijgen. In die periode hebben de burgers en zeker in de aanvangsperiode van de stadssa nering - weinig voordeel daarvan, maar het nut zal geleidelijk groter worden en na voltooiing uiteraard optimaal zijn, aldus het college van b Het college acht daarom een goed financieel beleid gewenst, waarbij wordt overgegaan tot het doen van stortingen ten laste van de algemene dienst in een reserve, voor het dekken van de verliezen en op de exploitatie van de binnenstadsanering. Een volle dige kostendekking behoeft in dit beginstadium van de sanering echter nog niet te worden nagestreefd. Een na voltooiing vastgesteld tekort zal op lange termijn kunnen worden afge schreven. Voorts kan bijvoorbeeld wanneer de exploitatie-opzetten leiden tot grote tekorten, de noodzaak van optrekking der stortingen bij het beschikbaar komen van nieuwe middelen, zoals onroerendgoedbelasting, nader worden bezien. Bovendien mag verwacht wor den, dat de subsidie mogelijkheden voor stadssanering kunnen worden ver ruimd. Gingen de gedachten van B en W aanvankelijk uit naar een extra afzondering van een bedrag uit de algemene middelen, tot het gehele bedrag uit hoofde van een nieuwe verfijning naar de gemmeente toevloei ende inkomsten, thans meent het col lege dat dat niet noodzakelijk is. de binnenstad, zal blijken, dat bij een extra aanwending van een bedrag van f 400.000,- de dekking van de stads sanering veilig kan worden gessteld. Het moet immers mogelijk zijn, de daarna uit de sanering voortvloeiende lasten, voorzover daarvoor niet op andere wijze extra gelden beschikbaar komen, b.v. een rijkssubsidie, in het budget in te passen. Met deze te beginnen in 1974 extra dotatie van f 400.000,- wordt het bedrag van de jaarlijkse stortingen ten behoeve van de sanering van de binnenstad gebracht op f 700.000. per jaar. Het verschil van f 300.000 betreft de rentekosten van de stadssa nering, die tot en met 1973 ten laste van de algemene dienst is geraamd. Te beginnen met 1974 zal nu de boekwaarde van de saneringsgronden is ingebracht in het grondbedrijf, de wor den gedaan van een gelijke omvang als die rentebijschrijving. De nieuwe ver fijning en dekking van de kosten ver bonden aan de stadssanering zijn voor een aantal jaren, te beginnen met 1974, van een zodanig grote betekenis voor het gemeentelijk budget, dat B. en W. gemeend hebben reeds nu de aandacht van de gemeenteraad ervoor te moeten vragen. Uit opgesteld dekkingsplan voor SCHIEDAM - Voor de brandweer voorzieningen in Kethel-Groenoord is een verbetering op komst. Het plan is een deel van de bedrijfsloods Schelle- kens, die door de gemeente is aange kocht, te gebruiken voor stalling van materieel. Bij het uitbreken van brand in de wijk is het materieel onmiddellijk ter beschikking. De personeelsbezet ting van de brandweer geeft echter nog veel zorg, vooral ook wat de vrijwilli gers beteft. Juist het aangaan van verbintenissen om 's avonds en in weekeinden beschikbaar te zijn, schrikt velen af. Voor de hogere kader- funkties bij de vrijwillige brandweer meldt zich bijna niemand meer. Ook de beroepskern geeft problemen wat de bezetting betreft. Bjnnenkort zal een nieuwe organisatie verordening voor de brandweer wor den vastgesteld. Deze is noodzakelijk, nu de beroepskern van de Schiedamse brandweer langzamerhand in de opzet zijn beslag heeft gekregen. Verwacht wordt, dat de verhouding tussen be roepskern en vrijwillige brandweer uit eindelijk zijn invloed zal hebben op de definitieve vormgeving van de tweede fase in de bouw van de nieuwe brand weerkazerne. Er wordt overwogen of het wel nood zakelijk zal zijn een technische werk plaats in te richten, omdat deze moge lijk elders kan worden ondergebracht. Ook in de regionale organisatie staan wijzigingen te wachten. Reeds bestaat thans een telefonische rechtstreekse verbinding met de alarmcentrale te Rotterdam. Scandinavische weefstoffen voor te-geef-prijzen Woonartikelen uit Scandinavië heb ben van huize uit iets natuurlijks. Zo ook de weefstoffen die wij u nu met trots èn voordeel presenteren. U hebt de keus uit effen oranje en een compositie in een heel fijn streep- dessin. 120 cm breed. Prijs normaal 12.90 Nil 7.50 Rotterdam' WoonWarenHuis, Binnenwegplein/Lijnbaan Winkelcentrum Beijerlandselaan W°nkelcentrum Zuidplein - Gordijnboetiek Winkelcentrum Groot IJsselmonde BOTTERDAMMEN :ht/hilversum/vlissingen/de lier SUBLIEME SERVICE DAF SCHIEDAM SCHIEDAM. Op donderdag 8 november zal in het Stedelijk Museum op de ^Hoogstraat een tentoonstelling worden geopend onder de titel: „Cobra-schilders toen en nu". 25 jaar geleden werd in Parijs op 8 november 1948 in het hotel „Notre Dame" de internationale kunstenaarsgroepering Cobra opgericht door een aantal experimentele kunstenaars uit Copenhagen, Brussel en Amsterdam. Ter gelegenheid van dit jubileum wordt in het museum de gehele cobra-collectie van voornamelijk Nederlandse kunstenaars getoond. Met medewerking van verzamelaars en kunsthandelaren wordt een beeld gegeven van het meer recente werk van de Nederlandse cobra-schilders. De tentoonstelling duurt tot 6 december. Vanaf 18 november organiseert het museum weer een Sinterklaas-verkoopten- toonstelling waar tegen redelijke prijzen kunstvoorwerpen gekocht kunnen worden. SCHIEDAM - Het gemeentebestuur bereidt plannen voor tot het organiseren van sport in stuiven. Ruime steun zal worden gegeven aan verenigingen, die actieve of passieve sportbeleving stimuleren. Ook ten behoeve van de vrije sportbeoefening dienen velden en gymnastiekzalen ter beschikking te komen. Gestreefd zal worden het tekort aan sportvelden, gymnastiekzalen en andere accomodaties op te heffen, zo deelt de wethouder voor sportzaken en recreatie in de plannen voor 1974 mee. De dagrecreatiemogelijkheden in de directe omgeving van de stad moeten in regionaal verband op korte termijn worden gerealiseerd. Schiedam neemt deel in het recreatieschap Brielse Maas. De jaarlijkse lasten, die na realisering van het project Midden-Delfland voor rekening van de gemeente Schiedam komen, zullen ongeveer een miljoen gulden bedragen. De financiële consequenties van deelneming in projekten voor buitenstedelijke recreatie, worden voor gemeenten nauwelijks meer te dragen geacht. Het nieuwe complex velden ten noorden van de Hargalaan, kan in 1974 in gebruik worden genomen. Aan het stichtingsbestuur van de sporthal Margriet is de mogelijkheid verleend, tot het voorbereiden van plannen voor uitbreiding. In de bezetting van de volkstuinen zijn relatief weinig mutaties. Ook wordt niet verwacht, dat op korte termijn de volkstuinders ten behoeve van grotere belangen zullen moeten verhuizen. SCHIEDAM - Zondag 4 november zal tijdens een speciale dienst in de Martinus- kerk aan de Willem Andriessenlaan afscheid worden genomen van het echtpaar dr. Weemhoff. Zij werkten namens de her vormde classis le zendingsdienst gedurende enkele jaren in het ziekenhuis Foumban in Kameroen. Deze taak is overgenomen door dr. Hoornstra. Op onze vernieuwde en ver grote speelgoedafdeling ver kopen wij deze leuke sjoel bak van blank gelakt beuken hout (afm. 31x120 cm) met 20 geschuurde schijven. I.v.m. expeditiedrukte zelf geeft opening van zaken SCHIEDAM - Op de GROTE MARKT 35-37-39 wordt vandaag het automobielbedrijf WALRAVEN EN DEKKER geopend. In het pand, waar in vroeger Jansen en Wouterlood was gevestigd is nu ruimte ontstaan voor een grote showroom aan de voorzijde en een werkplaats aan de achterzijde. De voorpui van het pand 39 is uitge broken waardoor een ruim portiek is ontstaan waarin voorbijgangers rustig en droog naar de aanbiedingen kunnen kijken. Het vroegere distilleerderij winkeltje is nu in gebruik voor auto- accessoires. De verkoop van Walraven en Dekker is vooral gericht op de nog niet Zo oude gebruikte personenauto. SCHIEDAM- Op 23 oktober heeft Dixon Rinck in de Hoogstraat 29 in een volledig nieuw pand zijn deuren geopend. Dixon Rinck heeft een enorm assortiment foto, film en geluid. De filiaalhouder Kees de Jong en zijn staf kunnen klanten met raad en daad bij staan. Tijdens de openingsweken ont vangt iedere bezoeker een attentie. SCHIEDAM De heer J. van der Most opent vandaag op de Hoogstraat 27 een speelgoedzaak. Het bedrijf is sinds 1958 in Schiedam gevestigd. De eerste zaak was op de hoek Vlaardinger- dijk-Jozef Israëlstraat, na zeven jaar volgde de verhuizing naar hoek Rem- brandtlaan. Het eerste filiaal werd een jaar geleden geopend aan de Groene- laan 56. Het pand aan de Hoogstraat is het tweede filiaal. Van der Most verkoopt een uitgebreide sortering speelgoed en kinderfietsjes. In het pand Hoogstraat 27a is deze week ook de zaak van de heer M. G. van der Ree geopend „Klassiek" ver koopt porcelein, keramiek, spiegels en klassieke verlichting. Door het bezoe ken van beurzen in Duitsland, Italië, Spanje- en Japan is het mogelijk een uitgebreide en exclusieve collectie te brengen. De heer Van der Ree heeft ook een zaak in Rotterdam-Pendrecht. VLAARDINGEN - Cincinnati Milacron BV aan de Schiedamsedijk 20, fabrikant van gereedschapwerktuigen heeft een aanzien lijke uitbreiding van zijn fabriekscomplex aanbesteed. De uitbreiding omvat 2000 m2 montage ruimte, ontworpen door Austin Nederland BV te Amsterdam. De bouwopdracht is verstrekt aan het Vlaardingse bouwbedrijf Van der Waal BV. De bouwtijd zal zes Itiaanden bedragen. Binnenstad Eindelijk is het dan zover, plannen a t/m z zijn van de baan en tot eindresul taat is uiteindelijk uit de bus gekomen, dat de beste oplossing voor de binnen stad van Schiedam is, met de sloop gewoon door te gaan om alles gelijk te maken en te asfalteren om dan te gaan gebruiken als parkeerterrein voor het winkelend publiek van Rotterdam en Vlaardingen. Het ligt dan in de bedoeling om open bussen te laten rijden, welke aan de voorkant de aanduiding hebben win kelcentrum Vlaardingen of winkelcen trum Rotterdam hiervan kan dan door een kleine vergoeding gebruik gemaakt worden. De Winkeliers uit Vlaardingen en Rotterdam willen graag hun steen tje bijdragen bij deze verdere ontwik kelingen. A. Keijzer Schiedam. Voor dezelfde prijs, waarvoor u normaal een on bespeel de cas sette koopt, koopt u nu bij ons een stereo-musicassette. Elpee- musicassettes in een veelgevraagd repertoire, o.a. Carneval in Rio, Kosakkenparty, Tango muziek, Tijuana, Gospels en muziek uit Zwitserland. Nu per stuk voor akkordeon hits golden trumpet moonlight •serenade piano rock songfestival in spain charleston time happy sax draaiorgel opera dansmuziek los mochecumbas SCHIEDAM - Zondag 4 november zal er in de Magnalia Dei' Kerk, Albardastraat 69 een jeugdienst worden gehouden, die in het teken zal staan van de zending. In deze dienst zal voorgaan ds. Sipke van der Land met medewerking van de Creedsingers. Aan- SCHIEDAM Iedere.week weer pakt mevrouw A. Braak-Wever koffers vol met poppen in, stapt in een taxi en gaat ergens in het land op bezoek in een ziekenhuis, bejaardencentra of ver pleeginrichting. Zij showt haar poppen, een kleurig gezicht. De kleertjes van de poppen worden gebreid door de heer Braak. Hij is sinds 1968 arbeidsongeschikt verklaard en vindt in deze arbeid een welkome tijdspassering, waardoor ook het gezin Braak aan een extra voor het huishouden wordt geholpen. Door middel van een verloting ver koopt mevrouw Braak de poppen. De opbrengst is voor de reiskosten, voor nieuwe kleertjes en voor het gezin. Ook is het mogelijk direct te kopen. De prijzen variëren, een echte piaspop is duurder dan een klein slaappoppetje of een teenerpop. Mevrouw Braak zou graag nog meer tehuizen, bejaardencentra of service flats voor bejaardenbezoeken. Ook aan een bazaar zou zë medewerking willen verlenen. Belangstellenden kunnen haarbereiken onder telefoonnummer 711356 in Schiedam. Jules de Corte in „In de Teerstoof' SCHIEDAM - Op zaterdag 3 novem ber geeft het theater Toermalijn een voorstelling in het zoldertheater In de Teerstoof in de Nieuwstraat. Camille Koevoets zal met haar poppen een voorstelling geven van „De verdwenen maan". Aanvang 14.30 uur. 's Avonds om 21.00 uur treedt Jules de Corte op in het theatertje. De belangstelling voor het optreden t „Neerlands hoop in bange dagen" op 10 november blijkt zo groot te zijn, dat aan het VVV-kantoor opdracht i: gegeven niet meer dan vier kaartjes per persoon te verkopen. In het theater zijn 127 zitplaatsen. VLAARDINGEN - Bij het Vlaarding's Mannenkoor Orpheus" heeft een dirigent wisseling plaatsgehad. Als dirigent is aange steld de heer Bruno de Gjceve uit Amster dam. Bestuur en leden verwachten met deze jonge dirigent een uitstekende samenwer king te bereiken. Hard wordt gewerkt aan een in 1974 te geven jubileum-concert. Alle modedetails zijn verwerkt in deze leuke acryl jersey blouse, het kraagje met lange punten, in- gestikte naden, borstzakje en pat middenvoor. In de maten 36 t/m 46 en in de kleuren marine, zwart, rood, maisgeel, appelgroen, bleu, rose en donkerbruin. Nu voor slechts SCHIEDAM - De gemeentebegroting 1974 van Schie dam sluit met een geraamd tekort van f 1.664.946. In verband hiermee worden voorstellen voor het verhogen van de belastingen aangekondigd tot een bedrag van f 669.000, zodat na aanvaarding daarvan, het tekort zal zijn teruggebracht tot f995.946. Met betrekking tot de belastingverhogingen delen B. en W. mee, dat door de verhoging van tarieven uit de straat- en rioolbelasting f 500.000,- wordt verkregen; lèges en burgerlijke stand, archief en bouwvergunningen, f 50.000; marktgelden f 12.000; begrafenisrechten f65.000; brandweerrechten f.2000; en het ophalen van bedrijfsvuil f 40.000. De eerder opgestelde begroting, waarbij rekening was gehouden met de wensen van de hoofden van diensten, vertoonde een tekort van ruim drie miljoen gulden. Na een onderzoek van de inkomsten en uitgaven en na overleg van burgemeester en wethouders en diensthoof den. kon door het toepassen van bezuinigingen een bedrag van f 1.550.171 worden ingeperkt, zodat daarna f 1.664.946 resteerde. Wat deze bezuinigingen betreft kan worden geconsta teerd, dat f 100.000 werd gevonden in personeelskosten, o.a. door het niet vervullen van vacatures; f 43.520 door het vertrek van de directeur bedrijfseconomischedienst; f40.050 door het niet ramen van kapitaallasten van de nieuwe huisvesting voor het arcief aan de Korte Haven, daar het pand vermoedelijk in 1974 niet zal worden voltooid; f 50.000 als aftrekposten brandweer wegens het niet onmiddellijk vervullen van vacatures; f 11.600 op het onderhoud bad Groenoord; een belangrijke bezuini gingspost is onderhoud straten en pleinen, nl. f 178.000 en f 85.000 voor „overig onderhoud". Voor het schoonhouden van straten f 50.000,- en sneeuwruimen f 90.000. Op bloembakken plantsoenen dienst f 50.000,-, plantsoenen f 25.000,-, pompen en riolen f 120.000,- wijkcentrum Nieuwland f 25.000. Het totale gemeentelijk budget voor 1974 is gesteld op ruim 165 miljoen gulden tegen ruim 147 miljoen voor 1973, een stijging dus met bjjna 18 miljoen. SCHIEDAM - Op maandag 19 zal Prof. Dr. W. Albeda spreken Wetenschappelijke Kring te Schied Vlaardingen. Het onderwerp is „Taak kbeweging in de heden daagse samenleving". De bijeenkomst vindt het gebouw van de Nederlandse Bond, Westvest 93. De bijeen ij toegankelijk. Voor da verspreiding van ons blad vragen wij Voor direkt arspreiding Minimum leeftijd 15 )aar Aantrekkelijke bijverdienst Prins Hendrikkade 14. Rotterdam, tal. 13.21.70, toestel 28. HE HAVENLOODS

De Havenloods | 1973 | | pagina 3