„Wanneer overheid niet ingrijpt loopt het hier finaal uit de hand" aantrekken van gastarbeiders moet definitieve rem Op neem dan het 1R75 BUITENLAND! Voorlichting over brandpreventie voor flatbewoners in Holy ter meulen DE HAVENLOODS, DONDERDAG 1 NOVEMBER 1973 44^513 SUBLIEME SERVICE GEMEENTE SCHIEDAM afscheidsreceptie J. Keuzenkamp Met ingang van 1 november a.s. zal de heer J. Keuzenkamp, ondercomman dant van de Brandweer zijn funktie neerleggen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Ter gelegenheid daarvan bieden Burgemeester en Wethouders de heer Keu zenkamp een receptie aan op donderdag 8 november a.s. waar iedere be langstellende van harte welkom is. De receptie wordt gehouden in de recreatiezaal van het Stadskantoor, Emmastraat 1des middags van vier tot half zes. Schiedam, 29 oktober 1973. De heer C. Verweij, directeur van de Stichting Hulp buitenlandse Werknemers. j1 Ongeveer een kwart van de thans in Nederland aanwezige gastarbei- 1 1 dersgezinnen bevindt zich te Rotterdam en iets wijder, het gebied van Rijnmond. Het betreft zeer globaal gezegd 100.000 mensen, ongeveer tien procent daarvan zijn kinderen. Niet eens zoveel, noch als men de i gehele Nederlandse situatie bekijkt, noch als men alleen let op het 1 verhoudingsgewijs veel dichter met gastarbeidersgezinnen bezette Rotterdamse gebied: in Duitsland, in Frankrijk en vooral in Zwitser- land liggen de percentages en de aantallen opmerkelijk hoger. i In een recent overzicht van „Europa en de gastarbeiders" in een 1 bekend Amerikaans tijdschrift, bleek dat er overal gigantische 11 problemen en vrijwel onoplosbare puzzels zijn: - wat de gastarbeidersgezinnen zelf aan belastingen opbrengen wordt in hoge mate overtrokken door de kosten van de (sociale) voorzienin- 1 gen die er voor hen nodig zijn. - Zwitserland zou, wilde het adequate onderwijsvoorzieningen treffen voor de (Italiaanse) gastarbeiderskinderen, zoiets als tachtig scholen, een miljardenzaak moeten bouwen, - Zweden probeert per wet de werkgevers te pressen tot het geven van lessen Zweeds aan de gastarbeiders die er komen èn die er al zijn Dit om maar enkele voorbeelden te noemen. De Stichting Hulp aan buitenlandse Werknemers in Rotterdam is ernstig bezorgd, bezorgd over de druk, die door de bedrijven wordt uitgeoefend om opnieuw het aantal buitenlandse werknemers te laten toenemen. Wanneer het aan de Stichting zou liggen, kwam er geen buitenlander ons land meer binnen, om het maar eens onpopulair te zeggen. De motivatie van de Stichting kan kort en krachtig zijn. Nog steeds immers zijn er in Rotterdam onvoldoende woningen voor de laagste inkomensgroepen. Tevens is er in Rotterdam een flinke groei van het aantal Surinamers en Antïllianen, die ook een beroep doen op dit soort woningen in de oude wijken. Moeilijkheden zoals zich onlangs voordeden in het Oude Noorden (een groeiende spanning tussen de oorspronkelijke buurtbewoners, buitenlandse werknemers en rijksgenoten) dreigden daardoor ook in andere wijken te ontstaan. Die situatie in aanmerking genomen, hoopt de Stichting Hulp aan buitenlandse Werknemers dat de overheid evenals voor het jaar 1973 is gedaan, ook voor het jaar 1974 een stop op het aantrekken van buitenlandse werknemers wil bevorderen. „Die bezorgdheid is natuurlijk alleen maar gericht op de sociale kant van de zaak", zegt de heer C. Th. Verweij, directeur van de Stichting. „De Stich ting is er alleen om de sociale belangen van de buitenlandse werknemer te behartigen. Maar wij begrijpen goed dat door de stijgende economische barometer de druk op de bedrijven en daardoof op de regering en de stede lijke overheden groter wordt ten aan zien van het aantrekken van goedkope arbeidskrachten. Die sociale problemen, kunnen we in drie categorieën verdelen", meent de heer Verweij: huisvesting, onderwijs en medische verzorging. Huisvesting „Ten aanzien van de huisvesting zijn de problemen nog wel op te vangen, zolang de buitenlandse werknemers alleen komen, zonder vrouw en kinde ren dus. Er zijn nog wel voldoende pensions waar een buitenlandse werk nemer een bed kan vinden en waar de verdere huisvesting aan de eisen vol- Na een jaar echter mogen en kómen ook de gezinnen van die werknemers over en dan beginnen de moeilijkhe den. Natuurlijk komen ook dié gezin nen terecht in die laag huizen, waar het grootste deel van de Rotterdamse bevolking op wacht en dat brengt dan weer enkele consequenties met zich De Nederlanders (in dit geval de Rot terdammers, omdat in Rotterdam der gelijke problemen het meest aan de orde zijn) die lang op een wachtlijst staat, gaat zich gediscrimineerd voelen, wanneer hij om de een of andere reden wordt gepasseerd. En ten tweede zal het buitenlandse gezin ook eerder geneigd zijn een goedkopere woning te zoeken in oude wijken, die van zichzelf al met een grote problematiek zitten. Het gevolg is dat alle problemen zich opstapelen en dat de wijk wel een aantal zondebokken gaat zoeken. Om het dan helemaal moeilijk te maken, zegt de heer Verweij, gaan die zonde bokken zich ook als zodanig gedragen, een psychologische te verklaren gedragslijn en zo ontstaan er dan brok ken, waarvan we in Rotterdam al enkele voorbeelden hebben gekend". Onderwijs Door het vestigen van de buitenlandse gezinnen komen we automatisch op het onderwijsprobleem. Door de vele inspanningen van de Stichting Hulp aan buitenlandse Werknemers is het nu in Rotterdam mogelijk geworden dat alle kinderen van de buitenlanders een middelbare opleiding krijgen. „We zijn gelukkig zover dat we het huidige kinderbestand op kunnen vangen", vertelt de heer Verweij. „Maar wan neer de regering die rem op het aan trekken van buitenlanders vrij geeft, dan worden wij weer overspoeld met kinderen (en volwassenen) die onder wijs moeten volgen. We zijn dan zon der meer bang dat we alles verliezen wat we opgebouwd hebben. En dat zou jammer zijn", meent directeur Verweij. Overigens hamert de Stichting er bij de buitenlandse werknemers herhaaldelijk op, dat zowel de mannen als de vrou wen de Nederlandse taal moeten leren, zeker wanneer zij zich hier gaan vesti gen. Wanneer de taal geen barrière meer vormt, dan zijn de mogelijkheden tot het leggen van contacten in de wijken ook groter. In veel wijken zijn al aparte werkgroepen van buitenlan ders opgericht en via de Stichting wordt er niet alleen over de problemen gesproken, maar zijn er ook al goede contacten met verschillende wijkorga- nen ontstaan. Gezondheid Als derde en zeker niet het minst belangrijke sociale probleem acht de heer Verweij de medische verzorging. „We moeten niet vergeten", meent hij, „dat de verhouding van de mens ten aanzien van zijn lichaam in andere landen anders wordt bekeken dan hier. Onze medische wereld is daar niet op voorbereid geweest en dat brengt nog steeds "grote problemen met zich mee. We zijn bezig om de opleidingen van het verzorgend personeel meer inhoud te doen geven, zodat bijvoorbeeld de verpleegsters en gezinshulpen meer af weten van gewoonten en gebruiken van de buitenlandse gezinnen. Het blijft echter een feit dat het met het bestaande bestand moeilijk is iets van de grond te krijgen. Laat staan wan neer er nog veel meer buitenlandse gezinnen naar ons land komen", aldus de heer Verweij. De heer Verweij is overigens wel v mening dat het buitenlandse werk nemersprobleem eens bij de basis moet worden aangepakt. In feite heeft hij gelijk wanneer hij zich afvraagt welk economisch belang er eigenlijk met het aantrekken van buitenlandse krachten mee gediend wordt. In het verleden zijn er al allerlei rapporten opgesteld, maar de èonclusies heeft nog niemand iets wijzer gemaakt. Wie gediend „Nu we in Nederland eindelijk zover zijn dat we van een bevolkingsstabilisa tie kunnen spreken, worden er alsmaar buitenlandse gezinnen naar Nederland gehaald. Om dan nog maar niet te praten van het kinderprobleem. De arbeidskrachten kunnen dan wel goed koop zijn meent de heer Verweij, maar wanneer al die gezinnen zich hier vestigen, dan kost dat de overheid wellicht nog meer aan sociale lasten. Dus in feite vraag je je af wie er nu mee gediend is". Tevens vindt de heer Verweij dat er in het buitenland een betere voorlichting over Nederland gegeven moet worden. „De beeldvorming over Nederland is in het buitenland zwaar vertroebeld", zegt hij. „Men denkt daar alleen aan welvaart, auto's, kleren etc., maar ei maal hier zijn ze ontgoocheld. En dubbel ellendig is wanneer hun maat schappelijke carrière hier mislukt en zij in feite niet meer terug kunnen omdat ze anders hun gezicht verliezen. Hun ellende schrijven ze echter niet naar huis, naar familieleden of kennissen, waardoor de aanzuigingskracht naar ons land groot blijft, meer nog: groter De overheid moet hier een stokje voor steken, beslist niet wijken voor de druk van de bedrijven, want anders zie ik aankomen dat het hier in Rotter- Zolang de gastarbeiders alleen komen kunnen ze nog wel worden opgevan gen, ondanks het feit dat er de afgelo pen maanden menig pension is geslo Nog weinig vaart in plannen voor Midden-Delfland SCHIEDAM - Naar Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland in de begroting voor 1974 constateren, zit er nog weirïig vaart in de plannen voor Mid den-Delfland. De Reconstructiewet moet nog door de wetgever aanvaard worden en over de gemeenschappelijke regeling voor het recreatieschap, be staat nog geen overeenstemming. Met name de financiële verdeelsleutel vormt b(j die regeüng het struikelblok. Als het rijk naast een belangrijke bij drage in de investeringen niet tevens een deel van de lasten voor beheer en onderhoud voor zijn rekening wil ne men, zien de betrokkenen lagere over heden geen kans om hun dan zeker te zware steentje bij te dragen, aldus de begroting. Naar gedeputeerde Mr. Engelsman maandagmiddag tijdens een persbe spreking mededeelde, heeft juist dezer dagen het ministerie Van CRM meege deeld, dat er een mogelijkheid tot een bijdrage bestaat. Van het Rijk is nog geen beslissing verwacht. Omtrent het plan voor de golfcourse in het Staelduinsebos werd medegedeeld, dat de pogingen tot aankoop van de nodige gronden tegen een ook voor het rijk aanvaardbare prijs, de nodige moeite heeft gevergd. Deze aankoop lijkt naar Ged puteerde Staten meede elden, thans veilig gesteld. Deze Ie keus helanca pantalons zijn helemaal gemaakt voor de meisjes van nümet brede om slag, opgestikte zakken en in de kleuren rood, geel en kobalt blauw. In de maten 152-158- 164-170 en 176. Nu van voor Nederlands leren is een belangrijke zaak voor de buitenlandse werknemers die zich hier willen vestigen. De mees ten zijn dan ook van goede wille, alhoewel onze taal niet eenvoudig voor Oud-wethouder Scheffers niet terug in de raad SCHIEDAM De oud-wethouder J. Scheffers (PvdA) komt niet terug in de gemeenteraad. Hij stond als eerste op de lijst na het bedanken van de heer N. C. Kerkhoff. Het Centraal Stembu reau heeft nu de heer J. K. Looij benoemd als zijn opvolger. De hear Scheffers heeft verklaard dat zijn werk als lid van het hoofdbestuur van de Ned. Bond voor het Vervoers wezen veel tijd vraagt. VLAARDINGEN De Belangencommissie Eksterlaanflats in Holy heeft na het verschijnen van de gemeentelijke rampenfolder in juni van dit jaar contact opgenomen met de Gemeente Secretarie. Het bestuur was namelijk van mening dat richtlijnen voor de ontruiming van hoogbouwflats in geval van calamiteiten ontbraken. De Belangencommissie heeft daarna contact opgenomen met de Stichting Sociaal Cultureel Werk Holy (De Heipaal). Dit contact leidde tot het besluit gezamenlijk een gesprek te hebben met brandweercommandant P. de Jong. Dit gesprek vond eind september plaats. Hierin werden alle moeilijkheden besproken die zich kunnen voordoen in geval van brand of evacuatie bij rampen in hoogbouw. Er werd besloten dat voorlichting aan flatbewonerseen dringende noodzaak is. Er zal een brandweeroefening worden gehouden in een nog nader aan te duiden flatgebouw. Verder werd in overweging genomen een ordedienst in te stellen die in geval van ontruiming, hierover de leiding op zich' kan nemen. Ten aanzien van de voorlichting in Holy stelt de Belangencommissie Eksterlaanflats en de Stichting Sociaal Cultureel Werk Holy voor alle flatbewoners in Holy een brief en folder te sturen met een uitnodiging voor het bijwonen van voorlichtingsavonden in januari 1974 over brandpreventie. De heer De Jong bleek bereid aan deze voorlichtingsavonden medewerking te verlenen. Een brandweeroefening zou bijvoorbeeld gehouden kunnen worden bij twee galerijen van een flatgebouw met medewerking van de betreffende bewoners. De brandweercommandant zag hierin tevens een mogelijkheid met de brandweer ervaring op te doen in hoogbouw. Wat de ordedienst betreft wordt gedacht aan een team mensen dat uitstekend op de hoogte is van de situatie in flatgebouwen en speciaal belast wordt met de ontruiming en die door hun optreden kunnen voorkomen dat er paniek uitbreekt. Gedacht wordt aan brandweer deskundigen, BB, EHBO, huismeesters en bewoners. De Belangencommissie Eksterlaanflats verzoekt het gemeentebestuur om een subsidie van f.420,- voor de organisatiekosten. Zij zien de aktiviteiten als een aanvulling op de rampenfolder en de al eerder door de gemeente uitgegeven folder „Wat te doen.... als er brand uitbreekf". Helanca Zowel letterlijk als figuurlijk, want hij schrijft prima en is als kado goed geslaagd. Luxe Parker cassette bestaande uit 'n balpen i 'n vulpen. De vulpen is ge woon te gebruiken maar ook als patroonvulpen. Nu voor SCHIEDAM - De verleden week gehou den nationale collecte Geestelijk Gehandi capten heeft een totale opbrengst van f 17.108,81. Dit bedrag is opgehaald dank-

De Havenloods | 1973 | | pagina 7