Afgedankte atleet kwam terug op superafstand Willem Westbroek: „Ik was meteen verliefd op dat schip" If T1 r Mozartprogramma in Muziekkamer 15-25% In Delfshaven ligt de clipper Johanna Maria ter meuten W^f I ter meuten ter meulen muys& roggeband b.v. Collecte voor de Nierstichting Bont bij „Broadway,, Jan Knippenberg eerste in 50 km stranddloop DE HAVENLOODS, DONDERDAG 1 NOVEMBER 1973 In de Voorhaven, in het historische Delfshaven, om precies te zijn tegenover het pand genummerd 19-21, ligt de clipper „Johanna Maria". Een puur Hollandse clipper, waarvan de naam herinneringen oproept aan boeken van Aart van der Leeuw en Arthur van Schendel, auteurs die voor Wereldoorlog II grote bekendheid genoten, en dus een naam uit een tijd toen dergelijke clippers van de binnenvaart, ijs en weder dienende, de grote rivieren bevoeren en slechts werden voortbewogen door de wind. Die „Johanna Maria" is een schip van 241 ton en meet 33 bij 85 meter. Kalkman van Kralingseveer bouwde het in 1887 in opdracht van schipper P. van Vliet. Tasselaar in Rotterdam zorgde voor de zeilen. De schipper deed de clipper over aan zijn zoon Arie toen die ging trouwen. En Arie, op zijn beurt oud geworden, verkocht het schip enkele jaren geleden aan de Rotterdamse kunstenaar Willem Westbroek. In 1887 kostte het schip nieuw f7000.-, Westbroek betaalde er f4500.- voor. Een best schip, gebouwd met goed ijzer. Als hij in 1970 niet zo'n fijne tentoonstelling had gehouden, waarop veel werd verkocht, had hij de centen voor dat schip nooit bij elkaar gekregen. Zo gaat dat. een soort monument. Zo'n clipper mag gezien worden. En Delfshaven is ook een monument. Jammer dat ze dat mooie Piet Heinsplein tegen de vlakte hebben gegooid. Sjonge, wat was dat een mooi plein. Eigenlijk is het ge woon vernield door een sluis die, naar Wanneer wij aan Westbroek vragen hoe hij op de gedachte is gekomen om die clipper te kopen en wat hij er uiteinde lijk mee gaat doen, zegt hij: „dat schoolgebouw hè, waarin ik nu mijn atelier heb, staat allang op de nomina tie om te worden afgebroken. Er komt een dag dat ik eruit moet en waar blijf Hoop Geld ik me heb laten vertellen, op de verkeerde plaats ligt. Door dat plein op te knappen was Delfshaven een stukje groter gewor den. Er zitten nog een paar kunste naars. Naast het gerestaureerde raad huis de pottenbakster Olga Oderkerk". de toeris- ,Ach kom, ik heb daar een deur en die kan op slot. Iemand heeft eens tegen me gezegd dat ik op mijn clipper mooie tentoonstellingen zou kunnen houden en dat de toeristen dan wel schilderijen zullen kopen. Ik zei: voor mij hoeft dat niet. Ik heb hier mijn eigen sfeer, waar ik schilder, maar ik ga er geen open huis van maken. Het liefst blijf ik hier liggen. Daar aan de overkant zijn ateliers voor schilders gebouwd in het oude pand van Henkes. En verder is er een ballet school. Gezellig Al een heel gezelligheidje hier. In de kleine huisjes, die er nog zijn, willen ze oude beroepen zetten. Goed, dat moe ten ze zelf weten, maar ik ben geen 'toneelspeler, ik ben schilder en ik ga niet in een etalage zitten werken" Willem Westbroek zet zijn schippers pet recht. Hij pakt de kan en schenkt nog eens koffie in. We kijken naar buiten. Aan de overkant rijdt een grote touringcar. „Toeristen", zegt Willem Westbroek, „voor mij mogen ze". Een collega had in die tijd een bootje en toen ik daar op bezoek was dacht ik: eigenlijk niet zo gek, een bootje, bijvoorbeeld als opslagplaats van je spullen, want daar zit ik mee, ik heb een boel spullen. Nou, toen ben ik eens gaan rondkijken, tot iemand me vertelde dat er op Delfshaven een pracht van een boot lag. Ik er op af en ik was meteen verliefd op die boot. Het was wel een hoop geld wat die schipper er voor vroeg, maar net in die tijd kocht de gemeente een groot schilderij op die tentoonstelling en ik dacht: voor f 4500.- koopje geen huis. In zo'n boot kun je fijn wonen en werken en de spullen kwijt". Het ligt niet in je bedoeling om met de clipper te gaan varen „Nee, dat is de bedoeling niet. Mis schien één of twee keer met behulp van een goeie schipper uit mijn vrien denkring. Eerst wil ik die clipper in de oorspronkelijke staat terugbrengen. Het is nu nog een janboel, hoewel ik er al veel geld aan heb vertimmerd. Ik denk zeker nog wel drie jaar nodig te hebben. Gebogen De bodem van deze kajuit bijvoorbeeld heb ik zeker 35 cm. laten zakken. Het was hier vrij laag. Daarom lopen schip pers altijd een beetje gebogen. Ze moeten er altijd op bedacht zijn hun hoofd niet te stoten. Als je ziet wat ik er al aan heb gedaan in mijn eentje is het niet te geloven. Daarom heb ik al die tijd niet kunnen schilderen, hoog stens een stuk of vijf schilderijen". Mag je aan boord slapen? „Kijk, ik wil er wonen en werken. Je woont waar je werkt, zo gaat het met schippers. Ik heb al een vaste ligplaats en gas en electriciteit. Ik mag aan boord slapen als ik er geen zichtbare woonboot van maak. Nou, daar heb ben ze gelijk in. Die woonboten zijn oerlelijk". Monument Krijg je nog een functie op Delfsha- „Die functie staat wel vast. Ik word Ook op een koude winteroch tend heeft u het behaaglijk warm in een van deze charman te dusters. Wij verkopen ze in diverse modellen, kleuren en dessins. Deze dusters in o.a. tricot, katoen en watté kosten normaal f 29,-- t/m f 48, In de maten 38 t/m 54 en in vele kleuren w.o. lila, bleu, bruin en groen. Nu voor r t Delfshaven is attractief Let op uw voordeel! Panties kunt u nooit genoeg in voorraad hebben, profiteer daarom van deze spotgoedkope aanbieding minipanties. In de kleur caresse en in de maten 36 t/m 44. Per 3 stuks voor VLAARDINGEN - Onder auspi ciën van de Culturele Raad Vlaar- dingen wordt op dinsdag 6 no vember in de Muziekkamer van het Visserijmuseum een concert gegeven door het Rotterdams Strijkkwartet. Het kwartet be staat uit Kazukuni Murakamile viool, Kaora Murakami, 2e viool, Thomas Lorand, altviool en Sa muel Brill, cello. Zij zullen uitsluitend werken van Mozart ten gehore brengen. Aan vang 20.15 uur. Voor de pauze zal het Rotter dams Strijkkwartet twee strijk kwartetten spelen. Het eerste is het kwartet in C H.V. 157 een jeugdwerk van Mozart. De com ponist koesterde een grote be wondering voor de kwartetten van Joseph Haydn. Hij droeg een serie van zes kwartetten aan Haydn op, bekend als de ,,Haydn-kwartetten". Het kwar tet in Bes K. V. 458 staat als tweede op het programma. Na de pauze is het strijkkwintet in g moll KV. 516 te beluisteren. Het Rotterdams strijkkwartet wordt dan uitgebreid met de altist Coen v. d. Heide. Het volgende concert in de Mu ziekkamer zal plaatsvinden op dinsdag 18 december. Medewer kenden Samuel Brill, cello er\. Heieen van Dijk, clavecimbel. Dagconferentie N V V Op vrijdag 16 november 1973 organi seert de Industriebond N.V.V., district Rotterdam, in de feestzaal van De Doelen te Rotterdam een dagconferen tie voor de kaderleden, werkzaam in de chemische en petrochemische in dustrie in het Rijnmondgebied, met als onderwerp: Veiligheid, Gezondheid, Milieu. Het doel van deze dagconferentie is om juist de kaderleden uit de chemi sche en petrochemische industrie: 1. te informeren over de problematiek rond veiligheid, gezondheid, milieu; 2. bewust te maken van de gevaren die ons leefmilieu bedreigen; 3. bij de vorming van een visie over het vraagstuk te betrekken. Deze visie zal leidraad zijn bij de besprekingen die aan het eind van het jaar nog bij een aantal chemische bedrijven worden gehouden, als uit vloeisel van de afspraken welke bij de onderhandelingen in 1973 over het onderwerp „Veiligheid, Gezondheid, Milieu" zijn gemaakt. Opnieuw twijfel over veiligheid kerncentrales Opnieuw is een felle aanval gedaan op de optimisten achter de kernenergie. Ditmaal een publikatie van niemand minder dan Thomas H. Pigford, hoog leraar, adviseur van Nixon, en lid van de invloedrijke Amerikaanse Atoom energie Commissie AEC. Pigford, tot nu toe bekend als groot voorstander van kernenergie, stelt in zijn rapport, dat alle geruststellende publikaties over de gevaren van kern energie een wetenschappelijke basis missen en dus misleidend zijn. Wij beschikken niet, aldus Pigford, over genoeg ervaring om het risico, dat verbonden is aan het laten draaien van een kernenergiecentrale redelijk te kunnen berekenen. Elke uitspraak over dit risico is dus slechts een slag in de lucht. In de V.S., waar de exploitatie-onder- nemer moet bewijzen, dat zijn aktivi- teiten niet schadelijk zijn voor het milieu, heeft dit rapport heel wat roet in het eten van kernenergieliefhebbers gegooid. Het bevel-wan het Federale Hof van Appel om de bouw van een snelle kweekreaktor te stoppen mag wel als bewijs dienen. Helaas zijn wij in Nederland op dit punt nog niet zover Borssele draait, aan Kalkar wordt ijverig gebouwd en betaald. De Nederlandse Reactorveilig- heidscommissie, de heer Bakker van de KEMA, de Overheid, blijven geloven in de zegen van kernsplitsing. Weten ze niet beter, of is het tegen beter weten in? Aldus het bericht van de Vereniging Milieudefensie, waar het Pigford- rapport voor iedereen ter inzage ligt. Voor ieder interieur! Al zoekt u moderne of klas sieke overgordijnstof, overgor- dijnstof voor de huis- of slaap kameru vindt 't vanaf vrij dagmorgen heel voordelig in de aanbieding. U kunt kiezen uit 4 dessins en 6 kleuren. Normaal f 9,98 t/m f 11,95, nu per meter v lie? Bel 010 - 264955 Rotterdam: Gustoweg 41-47 Voorschoten: Rouwkooplaan 7 Amsterdam: Jan Rebelstraat 4 Soesterberg: Amersfoortsestraat 24 Geopend van 9-17 uur, zaterdag van 9-13 uur. keukens, open haarden, parket en tegels Van 5 t/m 10 november wordt in circa 600 gemeenten de lustrumcollecte van de Nier Stichting Nederland gehouden. De Stichting vraagt dit jaar een extra ruime bijdrage om vooral ook moge lijkheden te scheppen voor meer trans plantaties. Behalve dat iedere transplantatie een dyalyseplaats vrijmaakt, betekent een toename van het aantal transplantaties ook een efficiëntere aanpak van de hulp van nierpatiënten. Een succesvol le transplantatie vergt namelijk nauwe lijks nazorg, terwijl dyalyses een voort durende behandeling inhouden. In de afgelopen vijf jaar heeft het Nederlandse volk via de Stichting vier miljoen gulden besteed aan versnelling en verbetering van mogelijkheden voor dialyse en trans plantatie aan het verwezenlijken van de moge lijkheid ook kinderlevens te redden met behulp van deze behandelingsme- aan vakanties en andere bijdragen aan de levensvreugde van nierpatiën ten. aan medisch-wetenschappelijk speur werk vooral ter voorkoming van nier ziekten. Om het leven van honderden nierpa tiënten te redden zal er de komende jaren per jaar tenminste eenzelfde be drag nodig zijn. Mochten in uw omge ving geen collectanten komen, dan kunt u ook een bijdrage leveren door deze te storten op postrekening nr. 388.000. Zaterdag zendt de NCRV een docu mentatie uit over het werk van de Nier Stichting (van 21.50 tot 22.25 uur) onder de titel „Je leert er mee leven". al onze bontmantels zijn afgeprijsd van vrij te zien: Schiedamseweg 10 Vlaardingen Tel. 010-346227. Bij IJmuiden hebben atletiek-insiders zich zondag de ogen uitgekeken: bij de première van de vijftig kilometer strandloop die was georganiseerd door AAC uit Amsterdam, arriveerde niet als eerste een van de grote marathonlopers die onder de vierhonderd gestarte atleten waren te vinden, maar de 25-jarige Jan Knippenberg uit Hoek van Holland. Verbijstering alom: Jan Knippenberg is terug en hoe! Op de vijftig kilometer tussen IJmuiden en Noordwijk vise versa, liep hij het hele veld aan stukken en ruim negen minuten nadat hij over de streep was gegaan, arriveerde nummer Onder degenen die drie en een half uur te voren met goede papieren was ver trokken, bevond zich de veelvoudige Nederlandse marathonkampioen Aad Steylen, maar ook hij bleek niet opge wassen tegen het geweld dat Jan Knip penberg, zoon van een politie-adju- dant, in het rulle zand ontketende. Voldoening Voor niemand echter was de voldoe ning zó groot als voor Jan zelf en na de race zegt hij: „Ik ben enkele jaren helemaal van het toneel verdwenen geweest. Een aantal jaren heb ik in de Nederlandse marathon-selectie geze ten, maar daarin heb ik me bijna kapot gelopen. Jeugdige overmoed en een slechte begeleiding. Ik dacht dat ik alles kon, maar het draaide uit op ernstige rugklachten en tenslotte kon ik mijn ene been niet meer voor de andere krijgen. Er werd gezegdmet Jan is het gedaan en zo voelde ik het ook. Nog niet zo lang geleden ben ik in contact geko men met de Rotterdamse sportarts dr. Lap en met hem heb ik lang zitten praten. Die man heeft niets anders met me gedaan dan praten. Heel langzaam voelde ik de krachten in me terugkeren en tenslotte heb ik de training hervat". 200 kilometer In de afgelopen weken heeft Jan Knip penberg in stilte wekelijks bijna twee honderd kilometer hard gelopên om opnieuw de begeerde vorm terug te krijgen en half oktober schreef hij zichzelf een soort examen uit. Hij trok naar de Schotse Hooglanden, zette een traject van vijftig kilometer (dertig bergje op, twintig bergjes af) uit en begon te lopen. Een race tegen het uurwerk, met uiteindelijk een tijd die in de Hooglanden groot opzien baarde. Toen was het bewijs geleverd dat Jan Knippenberg terug was, maar in Neder land heeft men dat pas afgelopen zondag gemerkt. De Hoek van Hollander liep een magistrale race. Hij zegt: „Een strand loop is iets moordends, omdat je steeds te maken krijgt .met een wisse lende ondergrond van hard of rul zand. Bovendien werkt de afstand nergens deprimerender dan wanneer je het hele traject kunt overzien". De laatste tien kilometer waren' voor hem veruit de zwaarsten, omdat hij toen alleen op kop ging, die bij van Aad Steylen had overgenomen. Zelden zal een applaus aan het eind van een wedstrijd lavender hebben gewerkt dan bij Jan Knippenberg, die nu grote plannen uitvouwt voor méér en verder. Hij zegt: „In Engeland worden wel wedstrijden gehouden over honderd kilometer en daar zit in onderhand ook al over te praktiseren". Reuzenafstand Het zal niet verbazen wanneer men de 25-jarige atleet binnenkort op deze reuzenafstand zijn entree zal zien maken. Hij zegt: „Het gaat me daarbij niet eens zozeer om record-afstanden te overbruggen of om steeds maar snel lere tijden te maken. Een 'dergelijke race is niet alleen blindelings hardlo pen, maar bovendien genieten van de natuur waar je dooiheen loopt. In Schotland voerde het traject door een rotsachtig landschap, dat hier en daar al lag ondergesneeuwd. Wanneer je daar als eenzame hardloper door heen gat, voel je iets meer dan iemand die louter tegen het horloge loopt". Met zijn 25 jaar voelt Jan Knippenberg dat hij nu werkelijk rijp is voor het grote werk, vooral omdat hij heeft geleerd zijn krachten goed te verdelen. is aan zijn tweede jeugd

De Havenloods | 1973 | | pagina 9