PUZZEL MEE GOEDE DOEL □E ia HOOFDPRIJS VAN DE WEK Werkverschaffing lichamelijk gehandicapten niet langer voornaamste taak van AVO n ter meulen ter meulen SPELREGELS PLEX&A groei brillant Uniek geschenk voor komende feestdagen prijssurprises bij ter meulen EXTRA PREMIE PREMIE VAN DE WEEK ter meulen VOOr DE HAVENLOODS, DONDERDAG 15 NOVEMBER 1973 46-508 4? '4. 45 4o 4 $7 '4Z 3? 5» 44- |£f I 4? 4' 53 /O H 4 2? 3b 3 4o Bac deodorant voor uw dage lijkse verzorging. Deze extra grote bus Bac deodbrant in 'n heerlijke geur koopt u alléén dit weekend zó voordelig; Een stevig ledikantje van gestoomd beuken met leuke spijltjes, in 3 leuke kleuren: wit gelakt en rood of groen gebeitst. Ledikantje met geschroefde panelen en gaatjes- boardbodem (afm. 58x120 cm). HORIZONTAAL 1 evenwel (voegw.); 5 op een andere plaats; 9 familielid; 10 nauw; 12 ooster lengte (afk); 13 afkorting voor gulden: 15 persoonlijk voornaamwoord; 16 voorzetsel; 17 bijwoord; 18 hoogste deel van een berg; 20 opening; 21 hert; 22 uitroep van smart; 25 boot; 27 opbergplaats; 29 deel van de dag; 32 voorzetsel; 33 korenhalm; 34 boom; 35 muzieknoot; 36 dwangmiddel bij het niet nakomen van een verplichting; 40 getij; 42 speelgoed; 43 omroepvere niging; 45 loot; 47 niet droog; 48 bewijs van betaling; 50 muzieknoot; 51 verbrandingsrest; 52 noorderbreed te; 54 muzieknoot; 55 voertuig; 56 Europeaan; 58 boom; 60 plaats in Limburg; 61 vogel. VERTIKAAL 1 groep van elf spelers; 2 Hare Maje steit; 3 mak; 4 muzieknoot; 5 land bouwwerktuig; 6 niet knap; 7 oude lengtemaat; 8 lijn; 11 bloot; 14 lager onderwijs; 17 rivier in Friesland; 19 familielid; 21 geloof (afk); 23 optocht van versierde bloem wagens; 24 Hoofd commissaris (afk); 25 meisjesnaam; 26 slang; 28 liefkozing; 30 hoender; 31 loot; 32 Engels telwoord; 35 gevat; 37 reeds; 38 ongeordende massa; 39 per soonlijk voornaamwoord; 41 vaandel; 42 motorraces te Assen; 44 rivier in Duitsland; 46 Engelse ontkenning; 49 rund; 51 oppervlakte maat; 53 vrucht; 55 reeds; 56 voegwoord; 57 voorzetsel: 59 aanmaning tot stilte. Al sinds 1937 bestaat in ons land de Landelijke Vereniging AVO. Een instelling, die zich inzet voor de belangen van de lichamelijk gehandicapte medemens. Een vereniging ook, die in de loop der jaren n.l. al heel wat werk verzet heeft, en die op velerlei fronten resultaten heeft geboekt. De naam AVO, een afkorting van „Arbeid voor Onvolwaardigen", is eigenlijk langzamerhand in strijd geraakt met de werkzaamheden van de vereniging. Gerard Cornelisse, een van de vaste medewerkers van de rtterdamse AVO-afdeling, zegt: „Onze taak is een tweeledige. Op de eerste plaats bewe gen we ons op het terrein va het maatschappelijk werk, en verde" zijn we sociaal-cultureel actief. De arbeids- verschaffing komt nog maar nauwelijks voor. Onze laatste werkplaats voor gehandicapten aan de Goudsesingel is in 1971 overgenomen door de Ge meentelijke Sociale Dienst". In totaal beschikt AVO-Rotterdam over vier full-time medewerkers plus een stagiaire. Een van de vier is Gerard Cornelisse; een ander is mevrouw D. H.Damme-Bruinesse, maatschappe lijk werkster, die zegt: „Een van onze grootste taken is het integreren van de gehandicapte in de maatschappij. De samenleving beschouwt een lichamelijk gehandicapte zo vaak ook als geestelijk onvolwaardig. Daar heb je bijvoorbeeld dat geval, dat iemand aan de moeder n 16-jarig meisje in een rolstoel vraagt: Mag ik haar een snoepje geven? Het klinkt misschien wat overdreven, maar het typeert helemaal de situatie, waar in de lichamelijk gehandicapte verzeild is geraakt. Van dergelijke misverstan den moeten we op de eerste plaats af". Gerard Cornelisse: „We werken daar om eigenlijk ook op twee fronten: tussen de „normale" mensen om der gelijke vooroordelen weg te werken én tussen de gehandicapten". Als mens functioneren „Vaak hoor je verkondigen dat je pas als je weer kunt werken een volwaardig lid van de samenleving bent", zo vult mevrouw Van Damme aan. „Wij vin den dat je als mens moet kunnen functioneren tussen andere mensen. Dat is volgens ons het enige juiste uitgangspunt". Dat werk van AVO bestaat wat het maatschappelijk werk betreft, vooral uit het verwijzen naar instanties, die financieel of op andere wijze de hel pende hand kunnen bieden. Men advi seert over het toewijzen van noodzake lijke hulpmiddelen als rolstoelen, aan gepaste woningen en dergelijke. Nog belangrijker is echter de gehandicapte ervan te doordringen, dat hij zich geen uitgestotene hoeft te voelen. Op het sociaal-culturele terrein sprin gen vooral de aangepaste recreatiemo gelijkheden in het oog. De invalidenso- ciëteiten, die men regelmatig in diverse wijken van Rotterdam houdt, de diver- juiste oplossing van de puzzel vindt men een slagzin. Schrijf deze ichterzijdc van een briefkaart. Plak op de voorzijde van de briefka; ':cn gulden extra (boven de normale briefport) aai) geldige Neder volgt: Stichting Fondsen Pron r de briefkaa indsc postzegels. Adre Postbus 377 te Rotten Girorekeninghouders kunnen beter gebruik maken van de giro. Stort tenfainste een gulden op gironummer 200100 ten name van dc Stichting Fondsen Promoties te Rotterda,. Vermeld op de girokaart onder „mededelingen" de door u gevonden slagzin. De oplossingen dienen uiterliik binnen lOHapen in bevit i Fondsen Promotici aanstaande te poster Meer kansen heeft rr veken in dit blad bekeii l7i>UteelRo Na de successen met „Tanchelijn" van Harry Mulisch in 1972 en „De Meiden" van Genet in het begin van dit jaar, komt de Wageningse Studenten Toneelvereniging „Pierrot Colombine" vrijdag 16 november om 20.15 uur wederom in Rotterdam, nu met „Peer Gynt" van Henrik Ibsen in een bewerking van Ellen Fernhout en Arnold Dahles. Dc regie is in handen van Anton Smit, Roel Bakker en Jan Steemers. VIERDE ROTTERDAMSE HUMANITAS LOTERIJ Voor de vierde achtereenvolgende maal organiseert de afdeling Rotter dam van Humanitas haar loterij. De prijs van de loten bedraagt één gulden. Het prijzenpakket is als volgt samenge steld: hoofdprijs is een reis voor 2 personen 4 dagen lang naar Londen of Parijs of f 1.000, in kontanten; de 2e prijs bedraagt f 500, --, de 3e f 250, 10 prijzen van f25,- completeren het prijzenpakket. Zij, die 10 loten of meer bestellen ontvangen 2 of meer extra medewer kerscoupons, om nog eens f500,-, f 250, of f 100, te kunnen winnen. De baten zijn bestemd voor het werk dat Humanitas verricht, te weten kin derbescherming, gezinsverzorging, be jaardenzorg, algemeen maatschappelijk werk, samenlevingsopbouw. Loten zijn verkrijgbaar door zoveel guldens te storten als men loten wenst, op gironr. 217523, ten name van Humanitas Rotterdam, onder vermel ding voor loten, of aan het kantoor aan de Heemraadssingel 170. Vergun ning voor deze aktie werd verleend door B. W. van Rotterdam dd. 6/23 juli 1973, onder nummer A.Z. 129/34B. Uitslag 5e ronde Kleurentelevisie: D. J. Matson, Schans 33b, Rotterdam-3007. Toshiba cassetterecorder: M. C. den Ouden, De Lugt 51 b, Rotterdam-3008. Flectronenflitscr Rollei I. 19: G. Kroesbeek, Patijnstraat 35b, Rotterdam-3008. Mixer: Mcj. G. dc Vries, Schimmelpenninck- straafól, Schiedam. Koffiezetapparaat J.Bolding, Schalker oord 191, Rotterdam. Citruspers: R. v. Leeuwen, Joz. Oreliosingel 155, Schiedam. Ladyshav P. J. G. Oudshoorn, Paradijslaan 15b, Rotterdam. Kadobon f. 10,-: C. Holdermans, Capelse- weg 188, Capelle a/d IJsscl; K.J. Cats, Noordsingel 33b, Rotterdam-3011C. P. K alkhoven, Burg. Gijsenlaan Nw.fl. 56, Schiedam; mevr. J. C. Frenzen, Touwslagers- hof 23, Hendrik' Ido Ambacht; B. Gouds waard, Fresiastraat 17, Spijkcnisse; mevr. C. Helleman-van Wieringen, Florcslaan 102, Vlaardjngen; C. Kommer. Hcinsiuslaan 4, Rotterdam-3012; G. C. van Spcngcn, van Waningstraat 3, Blciswijk; A. Tol, Plmelissc- dijk 286, Rotterdam-3026; A. J. C. Ovcr- duin, Ged. Bicrsloot 20b, Vlaardingen; mevr. M. r Groencwald-Bakker, Soder- blumplaats 126-8. Rotterdam-3014; L. Bei der, Mr. Hcemskerk'itraat 61, Ridderkerk; M. Hcijncn, Mcijcrsstraat 28, Vlaardingen- West: i>. I.uas, Immobilialaan 2, Rottcr- dam-3025; A. N van der Zande, Tulpstraat 22, Vlaardingen; F. Wiggclinkhuysen, Multu- tulistraat 2b, Rotterdam-3007; mevr. A. Cocndcrs, Rijstgras 110. Rotterdam-3014; mevr. V.d. Stoep-Ticlcman, v.d. Poost Cle- mentlaan 27, Poortugaal; J. 11 llosch, Schic- weg 218c, Rottcrdam-3004; F.manuels, Wcizichtstraat 26b, Rotterdam. EKSKLUSIEVE SINT NICOLAAS KERSTDECORATIES dekoratiematerialen Adm. de Ruyterweg 26 Rotterdam. Tel. 13 22 30. met certificaat inhoudende een garantie omtrent echtheid, kwaliteit, kleur hoogwit en waardevastheid bij inruil. Prijzen van 113.75 tot 4250.- Vrouwenbond NVV: Discussie over rolverdeling man en vrouw Het NVV-Secretariaat voor Vrouwelij ke Werknemers en de Vrouwenbond NVV organiseren deze winter geza menlijk een discussieproject „Rol 's Om". In kleine groepjes, die door het hele land zullen worden gevormd, zal gesproken worden over de rolverdeling van man en vrouw in deze maatschap pij. De vrouw heeft wettelijl: gelijke rech ten, maar gelijke kansen zijn nog ver te zoeken. Van haar wordt nog steeds verwacht dat zij trouwt, kinderen krijgt en dan thuis blijft zitten; van de man wordt verwacht dat hij de kost verdient en carrière maakt. Veel man nen en vrouwen zijn ontevreden over deze rolverdeling. In de discussiegroepen, die deze winter minstens viermaal bij elkaar komen, zal over deze problematiek gesproken worden aan de hand van beschikbaar discussiemateriaal. Op 11 mei 1974 zal ter afronding een grote landelijke ma nifestatie gehouden worden en de uit de groepen naar voren gekomen wen sen en eisen aan de orde worden gesteld. Opgave voor deelname en informatie over „Rol 's Om" bij: Tiny Veenstra, NVV-Secretariaat voor Vrouwelijke Werknemers, Postbus 8110, Amste - Een goed geschenk kunt u vóór St. Nicolaas in huis hebben. Het zijn de twee delen Wijs mij de plaats waar ik woonde" van Joop Mekes, die jaren lang onze oud-Rotterdam rubriek ver zorgde. Heel sfeervol dit houten wandlicht, in de kleuren oranje, groen of bruin, met matwitte glasbol. Geschikt voor kaarslampjes tot 40 Watt. Dit 30 cm hoge wandlicht koopt u kompleet met snoer en stekker. f 15;95\ oorlog met- ruim 400 foto's, prenten en zeldzame afbeeldingen zoals: een broodkaart uit 1918; een domicilie- kaart (1920); een afbeelding van eèn tabakskaart uit '40 en een umeke prent van „Eén cent de duikelaar". De auteur tovert u een stad voor met straten, stegen, gangen, kerken en hofjes, singels, havens, vesten, poorten en belangrijke gebouwen uit die dagen. Een geweldig cadeau voor liefhebbers! Prijs deel I f 7,75, deel II f9, De boeken zijn verkrijgbaar bij De Havenloods, Prins Hendrikkade 14, Rotterdam en bij de bijkantoren: Vlaardingen, Hoogstraat 122, tel. 010- 341071; Krimpen a/d lJssel, Veld en Beemd 25, tel. 01807- 6899. Bij de agentschappen: Nic. v.d. Spek, Nwe. Binnenweg 456-460; Sig. mag. De Bokser, Zwaanshals 245; boekh. Bok horst, Vierambachtsstraat 109; boekh. Van Dordrecht, Benthuizerstraat 84; boekhandel Bokhorst, Peppelweg 128; boekhandel Bokhorst, Schubertlaan 183. In Schiedam: boekhandel Hanou, Hoogstraat 50. In Capelle a.d. IJssel: boekhandel Bokhorst, De Koperwiek 61-63. U kunt ook per giro bestellen: De nieuwe uitgave (deel 2) door stor ting van f 11,25 (verzendkosten zijn dan inbegrepen) op postrekening 18344 ten name van De Havenloods, Rotterdam met vermelding „Foto- De vierde en verbeterde druk (deel 1 door storting van f 10, op postreke ning 18344 ten name van De Haven loods met vermelding „Deel 1"). Beide delen kunnen ook besteld wor den door overschrijving van f 19, op postrekening 18344 ten name van De Havenloods met vermelding „Beide Brusse-herdenking In de zomer van dit jaar was het 100 jaar geleden dat de bekende journalist en schrijver Marie Joseph Brusse gebo ren werd. Tevens is het ruim 50 jaar geleden dat Annie van Ees in de titelrol van zijn voor het toneel be werkte roman Boefje triomfen vierde. Mr. L. J. Pieters enjdr. A. J. Teychiné Stakenburg, hebben zich bereid ver klaard in een samenspraak de figuur van Brusse te belichten. Enige leden van het bekende Rotterdamse ama teurtoneelgezelschap „De Maasstadspe lers" zullen deze tekst afwisselen met fragmenten uit Boefje. De herdenking is dinsdag 20 november om 20.15 uur in gebouw Palace, Zo merhofstraat 25, Rotterdam. Kleurentelevisie 66 cm. grootbeeld waarde: f.2.580,- Immers: het scheppen of instandhouden van arbeidsmogelijkheden voor de lichamelijk gehandicapte is al lang niet meer de voornaamste taak, zeker niet in Rotterdam. Integendeel; de werkverschaffing vormt nog slechts een nietig onderdeel van de taken, die AVO zich gesteld heeft. Een reden, om de naam althans voluit nooit meer te gebruiken. Gerard Cornelisse sociëteiten kan de gehandicapte een soort zelfrespect opbouwenWe active ren daarom eigen initiatieven zeer sterk. Men organiseert zoveel mogelijk zelf de diverse evenementen, waarbij men natuurlijk volledig op onze assi stentie kan rekenen". Vervoersproblemen Ook in het maatschappelijk werk van AVO probeert men er de nadruk op te leggen, dat degene die hulp nodig heeft, zelf probeert iets aan zijn situa tie te doen. Er wordt niet voor hem beslist: ,,U krijgt een rolstoel", maar er wordt geprobeerd de gehandicapte zelf beslissingen te laten nemen. Ze moeten zélf leven. Uiteraard heeft AVO zelf geen finan ciële middelen om zaken als rolstoelen en andere voorzieningen te bekostigen. Dat hoeft ook niet: daar zijn de diverse ziekenfondsen en dergelijke voor. Erger is echter, dat er ook voor andere activiteiten en noodzakelijke voorzieningen veelal geen of weinig geld is. Vervoer bijvoorbeeld vormt voor de AVO een enorm probleem. „We hebben voor de diverse activitei ten meestal wel hulp van vrijwilligers, maar hun aantal is veel te klein. Trouwens, als je het goed wilt doen moet je niet uitsluitend terug hoeven te vallen op vrijwilligers: je moet een basis hebben. En die is er helaas helemaal niet. Veel projecten, die we graag zouden willen en kunnen uitvoe ren, stuiten af op dit vervoerspro bleem. Een bijzonder droeve situatie". De AVO. Eén van die vele instellingen, die zich bezighouden met medemen sen, die het op de een of andere wijze moeilijker hebben. Eén van die vereni gingen, die hun werk eigenlijk maar half kunnen doen. De AVO krijgt een financieel ruggesteuntje uit de op brengst van de actie „Puzzel mee voor goede doel". se creatieve activiteiten enz. Stuk voor PAUL HOUKES stuk pogingen om de invalide weer een doel in zijn of haar leven te "geven. Gerard Cornelisse: „Ook door die Toshiba K.T. 270 cassetterecorder catalogusprijs f.255,- Beschikbaar gesteld door CORRECT, Bergweg 110, Rotterdam-Noord. hoogtezon type 115 Beschikbaar gesteld door G. VAN W1CHEM, Vierambachtsstraat 55-63, KOFFIE MIXER ZETAPPPARAAT LADY SHAVE CITRUSPERS Deze prijzen, alsmede 20 KADOBONNEN t.w.v f 10,- vormen de rest van het prijzenpakket van deze week Voor modebewuste jongeda- metjes! Moderne, winddichte meisjesjas jes van 'n bekend merk met leuke kontrasterende bontgarnering en gekleurde ritsen. In rood, blauw en bruin. Normaal kosten deze jasjes f 79,95 en f 87,50. Nu

De Havenloods | 1973 | | pagina 9