Schriftelijk onderwijs „doe-het-zelf" Achter dernies in de l'NACHT VAN ROTTERDAM1 Nieuwe wet op komst Televisie Persconferentie Toneelraad werd toch nog afgelast Derde weldaadw in Rotterdam geopend dinsdag 27 november 1973 22e jaargang no. 48 EDITIE SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG If. Hi U T FR DAM RECURS MAASDE V L E 1 -V P \i f J KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70. Een van de belangrijkste facetten van het schriftelijk onderwijs is het geven van de gelegenheid om op latere leeftijd (die natuurlijk kan variëren van 20 tot 60 jaar) alsnog dié studie te kunnen volgen, die men in de jeugdjaren om wat voor redenen dan ook gemist heeft. Dit facet is wel degelijk ook aanwezig bij het in Rotterdam gevestigde insti tuut voor schriftelijk onderwijs, het Nederlands Talen-Instituut. De heer K. A. van der Hoek, direkteur Onder wijs van het NTI: „We hebben voor MAVO en HAVO gemiddeld 4000 tot 5000 leerlingen. De grootste kursus is Het NTI is, zoals zovele instellingen voor schriftelijk onderwijs, zeer simpel begonnen. Een journalist van het Rot terdams Parool startte vlak na de oorlog met een schriftelijke kursus journalistiek. Later kwam daar Maleis voor militairen bij, en' na verloop van tijd breidde het onderwijspakket zich zienderogen uit. Momenteel heeft het .Talen Instituut in totaal 63 verschil lende kursussen ep gemiddeld 35.000 (in de maanden januari en. februari zelfs 50.000) leerlingen. Docenten Zeer belangrijk zijn bij schriftelijk on derwijs uiteraard de docenten, die de kursist tijdens hun studie begeleiden. „Onze docenten doen hun correctie werk naast andere onderwijstaken. We hebben geen onderwijzers in vaste dienst, omdat het erg belangrijk is dat men de praktijk van het dagonderwijs achter zich heeft staan", aldus de heer Van der Hoek. „Natuurlijk zit er wel een enorm verschil in het voor de klas staan en het corrigeren van schrifte lijke opgaven, Belangrijk voordeel is Sinds de laatste wereldoorlog is er heel wat veranderd in de onder- wijs-wereld. Was „studeren" in de periode vóór 1940 uitsluitend voorbehouden aan de welgestel- den: na de oorlog is dat krachtda dig veranderd. Vooral de laatste vijf, tien jaar is er bijzonder veel te doen geweest rond het onderwijs een ontwikkeling die zich zeker nog geruime tijd zal voortxetten. We maakten kennis met begrippen als MAVO, HAVO, LEAO en „brugklassen", om maar enkele za ken te noemen die thuishoren on der die in eerste instantie zo vreemd aandoende „Mammoet- Het schriftelijk onderwijs heeft die ontwikkelingen op de voet ge volgd. Was het „studeren per post" in de veertiger jaren nog een bij zonderheid en misschien soms zelfs een wat merkwaardige afspiegeling van de dagschool, dit gaat al jaren niet meer op. Integendeel: het schriftelijk studeren heeft zich in de loop der jaren ontwikkeld tot een gezonde studie-mogelijkheid, die niet langer ondergeschikt hoeft te zijn aan de dagschool, maar die is uitgegroeid tot een gelijkwaar dige partner met vooral een aanvul lende funktie. Er zijn in Nederland heel wat instellingen, die zich met deze vorm van studie bezighouden. De drie grootste in de groep, NTI, LOI en PBNA, hebben we gekozen als basis voor het volgende artikel. wel, dat hij zich veel meer met de studie zelf bezig kan houden: er zijn' geen afleidende problemen als het vol ledig uitleggen van lessen, een leerling die er geen zin in heeft of de orde in de klas. Iemand die schriftelijk stu deert heeft een bewust doel: zo snel mogelijk de studie afmaken met zo ■weinig mogelijk geld". ■Bijzonder groot voordeel van schrifte lijk onderwijs vindt het NTI en dat geldt zonder twijfel ook voor de ande ren dat men veel meer dan het dagonderwijs de gelegenheid heeft om de studiematerialen steeds aan te pas sen aan nieuwe technieken en studie mogelijkheden. Bij dagscholen moeten de studieboe ken vaak jaren mee; NTI, LOI en PBNA vervaardigen de lessen zelf in eigen drukkerij, zodat men kan wijzi gen zoveel men wil. „Bijzonder belang rijk is ook, dat de kursist zijn huiswerk zo snel mogelijk terugkrijgt. Hij moet geen dagen hoeven te wachten, voor hij verder kan gaan! zegt de heer Van der Hoek. Een van de meest interessante kursus sen van het NTI is het Senior-plan, dat bij de eerste presentatie, enkele jaren geleden, heel wat tongen en pennen in beweging bracht. „Het is een pakket richtlijnen voor de ouder wordende mens, met hoofdstukken als gezond heid en ziekte, sexualiteit, sociale pro blemen en alles wat maar ter sprake komt. De reakties van de kursisten zijn bijzonder plezierig. Men stopt zelfs wel sigaretten of voetbalkaarties voor de docent tussen.het huiswerk...". EET VEEL EN VERMAGER WEIGHT CONTROLLERS p donderdag 29 Geen B.T.W. op autofaktuur Autodealers zijn niet langer verplicht om de BTW, bij aankoop van nieuwe auto's apart op de fakturen te vermel den. Evenmin behoeft dit op de order bevestiging te gebeuren. Dit is onlangs toegestaan door. het. ministerie van financiën in een rondschrijven aan de betrokken direc teuren van 's Rijks Belastingen. De Bovag heeft haar leden via een apart geschrift geïnformeerd. De nieuwe vorm van berekening brengt met zich mee, dat bij inruil van een oude auto het BTW-bedrag niet apart berekend hoeft te worden. Over deze kwestie bestond nogal wat misver stand, omdat bij sommige dealers wel, bij andere niet het BTW-bedrag werd afgetrokken. Deze verwarrende situatie is door deze maatregel nu ondervan gen. Deze regeling geldt uitsluitend bij le vering aan particulieren. Bij verkoop aan ondernemers wordt het BTW-bedrag wel over het .eind-to taal berekend. D.w.z. aankoopprijs mi nus inruilwaarde gebruikte auto (prij zen excl. BTW). Over dit eindbedrag wordt uitsluitend voor de ondernemers een bedrag van 16 pet. berekend. ding Elektronische Informatieve werking; een lessenpakket, bestemd voor iedereen die niet rechtstreeks computerprogramma 's schrijvenr die er in hun bedrijf zijdelings toch veel mee te maken hebben. Via deze opleiding krijgt men een algemeen voorbeeld van wat er met een compu ter gedaan kan worden. Bij deze kursus is een speciaal docentenpakket, voor wanneer de bedrijfsleider zelf zijn mensen wil lesgeven. Nieuwe Wet Natuurlijk geldt alles, wat gezegd werd over NTI, PBNA, net zo goed voor de dit jaar vijftig jaar bestaande Leidse Onderwijs Instellingen. Er is zelfs nau welijks enige sprake van „die-is-groter- dan-de-andere", waar het PBNA, NTI en LOI betreft. De LOI heeft haar studie-pakket ondergebracht in zestien zelfstandige „scholen" zoals de Talen school, de Reklameschool en derge- De heer J. Vergeer van de LOI vertelt over d& kwaliteit van schriftelijk on derwijs in het algemeen en de plaats die zij inneemt in de samenleving: „In de loop der jaren kwamen er overal in Nederland vele schooltjes en institu ten, die zich met schriftelijk onderwijs gingen bezighouden. In 1949 werd de band met het Ministerie van Onderwijs nauw aangetrokken met de stichting van de ISO, het Instituut Schriftelijk Onderwijs. Dat w :htscollege. dat er de kwaliteit bepaalde instellingen de praktijk zei zo'n Pakket Arnhem is de vestigingsplaats van een andere instelling voor schriftelijk on derwijs, de Koninklijke PBNA. die al 'jarenlang met voornamelijk technische kursussen aktief was op de onderwijs markt. maar die na de fusie met onderwijscentrum Culentborg in Cu- lemborg, enkele jaren geleden, even eens de beschikking heeft gekregen over een pakket kursussen op ieder gebied. „Toch blijft dat idee van „technische instelling" hier en daar nog wel een beetje doorklinken", zo vertelt de heer R. Soeters van de afdeling Public Relations van PBNA. De Koninklijke heeft haar leergangen logischerwijs wel ingedeeld in een tweetal groepen: het technicum en „de Culemborgkant", zoals de algemene kursussen als MAVO en HAVO. de talen en noemt-u-de-rest-maar-op in de wandeling wel genoemd worden. Voor al het technicum, maar ook de andere kursussen, zowel bij PBNA als bij NTI, .•en LOI lenen zich bij uitstek voor speci ale bedrijfskursussen, zoals die regelma tig gegeven worden voor een hele groe p werknemers al dan niet in werk tijd tegelijkertijd. Dit vooral is een facet van schriftelijk onderwijs, die nauwelijks door de buitenwereld ge zien wordt. „Het gebeurt regelmatig dat we van personeelchefs het verzoek krijgen, om speciale kursussen te ont wikkelen, die net voor hun perso neelsleden van belang zijn", vertelt de heer Soeters. „Ook hebben we met veel grote bedrijven een bepaalde stu die-regeling". op grond va van het ondi „erkende", erkenning i onderwijs als zodanig. Neem bijvoor beeld het NTI. dat enkele jaren gele den haar ISO-erkenning kwijtraakte Niet door de kwaliteit van haar lessen: die was goed, maar de oorzaak was de wijze van werving van nieuwe kursis ten. Er werden kadootjes gegeven als men zich aanmeldde. Maar dat zegt natuurlijk helemaal niets over het NTI-onderwijs zelf! In 1962 werd een Staatscommissie voor het Schriftelijk Onderwiis inge steld. die haar gedachten en richtlijnen op papier zette. Vergeer .T en van de belangrijkste facetten van die nieuwe wet is wel, dat de mogelijkheid gescha pen is tot integreren van het schrifte lijk onderwijs in het algehele onder wijspakket. I r is een scherper toezicht op de kwaliteit van het onderwijs, en ook coördinatie en organisatie zullen zeker in betere banen geleid kunnen woiden. Die wet is zeker een enorme verbetering". Bijzonder opmerkelijk is in dit ver band, dat op de lesboeken, zoals die bij het dagonderwijs worden gebruikt, geen enkele kontrole bestaat. Iedere uitgevèr die daar zin in heeft kan zomaar een nieuwe reken methode op de markt brengen Natuurlijk hebben de instellingen voor schriftelijk onderwijs zo hun eigen gedachten over onderwijs via radio of televisie. De heer Vergeer van het LOI: „De VISO. de Vereniging van Instellin gen voor Schriftelijk Onderwijs, waarin de erkende instellingen een plezierig onderling kontakt hebben, is van me ning dat het een beetje jammer is, dat de Teleac op de televisie komplete kursussen geeft. Het zou, in samenwer king met het schriftelijk onderwijs, zoveel beter kunnen gebeuren. Tele visie is bij uitstek geschikt om monde linge begeleiding te geven bij een kur sus. Maar op het ogenblik moet Teleac zich veel te veel met het lesgeven zélf bezighouden. Maar misschien komt die samenwerking met het schriftelijk on derwijs er wel in de toekomst...". PAULHOUKES. Europese titelstrijd N'. SPORTPALEIS AHOY' heeft zich een belangrijke functionele waarde verworven in het uitgaansleven van onze stad, zelfs van de gehele regio. De sportliefhebbers kwamen volop aan hun trekken met de goed-geplande revanche van San Sebastion (Cees Stam, wereld kampioen versus Theo Verschueren, Dietrich Kemper en Piet de Wtf), de wereldkampioenschappen ritmische gymnastiek en de wekelijkse populaires. Maar ook de pop-fans, de show-fanatici en de populaire massale op dit late uiir zöu erop kunnen wijzen, dat Rotterdam opnieuw een gedurfd, maar veelbelovend initiatief aandurft. De „Nacht van Keulen" trekt al jaren lang vele duizenden bezoekers en wie zich het succes herin nert van de. wegwedstrijd „De Nacht van Breda", waar zo'n 25.000 toe schouwers langs de weg stonden, heeft zeker een grote rol gespeeld bij het prijzenswaardige, maar toch wel ge waagde initiatief van Ahoy' om een zo kostbaar programma in de nacht van vrijdag op zaterdag te organiseren. Peter Post is de ziel ach Ier de organisa tie van de eerste „Nacht van Rotter- dfam". Zijn ervaring en relaties in de \(ielerwereid maakten het mogelijk de (ien plaatsen, die bij ditEuropees Kampioenschap te vergeven zijn. ook Werkelijk door de beste specialisten achter de derny te bezetten. De kampi oen van vorig jaar, de Belg Theo Verschueren, is natuurlijk de grote favoriet, al zullen de Nederlanders Pijnen en Duyndam zeker in staat geacht mogen worden voor een Neder lands succes zorg te dragen. shows (Johny Hoes en Vader Abraham) zorgden ervoor, dat het publiek meer en meer de weg naar het Zuidplein heeft leren vinden. Selectiviteit in kwantiteit en kwaliteit heeft nu reeds vruchten afgeworpen. Het resultaat hiervan is, dat steeds belangrijker evene menten kunnen worden aangetrokken.- Zo belooft op vrijdag 7 december ,-De nacht van Rotterdam" opnieuw een hoogtepunt te worden, vooral omdat die avond voor de eerste maal het Europees kampioenschap achter de Derny in ons land wordt verreden. verwachtingen zijn hoog gespannen. Er is ons van vele kanten gevraagd om op vrijdagavond niet langer zo vroeg met onze programma's te starten. Door de wekelijkse koopavond waren immers vele mensen niet in de gelegenheid vroegtijdig naar het Sportpaleis te trek ken.". De ervaringen i t grot De Toneelraad in Rotterdam heeft dit weekend met de eerste voorstellingen van Eric Westphal's „Jij, met je wolken" voor de eerste maal dit seizoen een succes geboekt. De beoordeling door het aanwezige publiek bij de première in de Rotterdamse schouwburg viel althans bijzonder positief uit. Misschien is het resultaat van de menwerking tussen Jos van Gastei en Cor Stedelinck een prikkel voor het volgend toneelseizben nu' definitief een andere weg in te slaan. Na de vergadering van de Toneelraad op woensdag jongstleden was vorige week een persconferentie vastgesteld voor donderdagavond. Op het allerlaat ste ogenblik werd de samenkomst echter afgelast, omdat, zoals Anton Smit als woordvoerder stelde, „wij nog niet helemaal uit de problematiek van de huidige toneelsituatie zijn geko- Intussen heeft de Toneelraad bekend gemaakt, dat morgen, woensdag Om half vijf de plannen voor het volgend seizoen bekend worden gemaakt. Wij hebben dus niet ten onrechte hoop en vertrouwen....... De havenmeester van Zestienhoven, de heer R. J. Zuidema, heeft besloten, mede door het teruglopen van de belangstelling, dit jaar geen spreekuur meer te houden. Het spreekt voor zichzelf dat iedereen die inlichtingen wenst te verkrijgen over alle aktiviteiten op Zestienhoven, zich te allen tijde kan wenden tot de heer Zuidema. „Met het succes van „een nacht" in- ons achterhoofd hebben we nu dus het roer omgegooid en bestoten „De nacht van Rotterdam" te organiseren. Ik verwacht er zeker, samen met Peter Post, een doorslaand succes van te kunnen maken. Het is al jarenlang traditie geweest het Europese kam pioenschap achter dernies in Antwer pen te organiseren. Het was daar een topattractie. Weliswaar werd een enke le keer een ander baan de kans gegeven op dit kassucces, maar ons land is voor dit bijzonder spectaculaire kampioen schap nooit aan bod gekomen". De Rotterdamse Zesdaagse is al een vast programmapunt geworden, dat op de Europese agenda een prominente plaats inneemt. Wij geloven, dat juist, dit succes van grote invloed is geweest bij het besluit dit Dernykampioen- schap aan ons toe te wijzen. Het is logisch, dat ook de figuur van Peter Post, altijd een topman bij dit Euro pees kampioenschap, tot dit onge dachte resultaat heeft bijgedragen". Hofmeester zegt: „Er zijn niet minder— dan zesduizend betalende bezoekers nodig om de kosten te dekken. Het programma is namelijk dubbel aantrek kelijk gemaakt, door ook een omnium in vijf onderdelen tussen de beste landenteams van Nederland en Italië aan het programma toe te voegen. Onze twee sponsors, Skol en Delbana. hebben dit mede mogelijk gemaakt, maar het is duidelijk, dat zij hiertoe slechts bereid waren op voorwaarde, dat er ook werkelijk een Europees topprogramma op die avond zal wom- den verreden. „De Nacht van Rotterdam" zoekt op deze wijze aansluiting bij het publiek, dat na de koopavond, vooral met de autoloze zondag in het vooruitzicht een avond en nacht goed, sportief vermaak zoekt. Volgens de plannen eindigen de wedstrijden rond half twee 's nachts. Er is topsport en spanning te verwachten en de sfeer van het Sport- paleis met volle tribunes staat op het eerste gezicht borg voor een avond, 'voor een nacht, die kinkt als 'een klok..... Tonny Bok Programma Er zal op vrijdagavond 7 december, 's avonds om half tien worden gestart. Het publiek krijgt, om een volle bak te krijgen, toegang tot dit „Europees kampioenschap" tegen zeer lage prij zen. De toegangsprijs is namelijk ge steld op f7,50 voor volwassenen, ter wijl de jeugd (t/m 14 jaar) en de 65-plussers niet meer dan f 4,- hoeven te betalen. aanzienlijke kostenbesparing bete- In een eenvoudig doch smaakvol inge richt winkelpand in de Haringpakker- straat no. 34 opende de stichting Bevordering Volksgezondheid (zes sa menwerkende organisaties bestrijding volksziekten), waarvan het bureau is gevestigd in de K. Doormanstraat 111 haar derde „Weldaadwinkel", waar ten bate van de aangesloten fondsen (KWF, NAF, PBF, Èmmabloem, Ned. Hartstichting en Nier Stichting Neder land) goede en gesorteerde gedragen kleding wordt verkocht. Dank zij vele geschenken kon in enkele weken tijds een ruime keuze aan he ren-, dames- en kinderkleding worden aangelegd, kleding die om niet wordt verkregen en tegen uiterst lage prijzen kan worden verkocht. Sedert 1970, toen in Zuid de eerste winkel werd geopend, is wel gebleken, dat velen met deze weliswaar gedragen maar toch goede kleding zijn geholpen, ter wijl anderzijds voor het goede doel de zo noodzakelijke financiële steun wordt verkregen. Deze derde winkel, die evenals de twee anderen in' de Oranjeboomstraat 245 en aan de Zwaanshalskade no. 83 wordt „ge rund" door vrijwillige medewerksters, zal dan ook, naar verwacht mag wor den, voor velen een welkome mogelijk heid zijn om goede en goedkope kle ding te kopen, dan wel om deze voor het goede doel te schenken. Geschon ken kleding kan worden afgehaald na een telefoontje aan nr. 13.54.10. De jonge Israëlische troubadour Ron Bar Nof zingt authentieke Hebreeuwse en Ladino liederen op de Israël-avond op 26 november in de kleine zaal van „De Doelen" te Rotterdam. De avond, waar tevens de bekende reportagefoto graaf Cees Engel een klinkende dia serie toont, is georganiseerd door het- Israëlisch Nationaal Verkeersbureau en EL AL Israël Airlines. De avond begint om 20 uur en de toegang is gratis.

De Havenloods | 1973 | | pagina 1