'HIER LIGGEN l/W ZONEN ALS ZADEN IN HET ZAND9 POST iff et Andere Woorden m Cyriel Verschaeve in eigen bodem Dcoonjbeeld van groot r^TTT A.I.V. DE HAVENLOODS, DINSDAG 77 NOVEMBER 1973 Aan de begraafplaats van het morsige dorpje Alveringem in Westvlaanderen is een zerk toegevoegd voor wijlen de priesterkunstenaar Cyriel Verschaeve. De reeds in 1949 overleden ere-doctor van de universiteiten te Leuven, Jena en Keulen is daar in oktober van dit jaar voor de tweede keer ter aarde besteld, nadat zijn stoffelijke restanten clandestien waren overgebracht uit een tombe in het Oostenrijkse Solbad Hall. Cyriel Verschaeve had in 1944 met de wegtrekkende Duitsers Alveringem verlaten, omdat de doodstraf (die later bij verstek werd uitgesproken) hem boven het hoofd hing. Hij bracht zijn laatste jaren door in de pastorie van het Tiroolse dorp, hunkerend naar zijn geboorteland. Zijn parochianen bleven treuren om de ballingschap van hun geliefde onderpastoor. Zij hebben het hem nooit erg kwalijk genomen, dat hij nauw heeft samengewerkt met de bezetters. anders dan één en énig zijn in mijn liefde. Mijn voor God énig Vlaanderen, vaarwel". i Tragedie De zeer begaafde en dynamische pries ter zag in deze collaboratie de moge lijkheid, om Vlaanderen een eigen plaats te verschaffen in het komende Germaanse rijk. Hij droomde van een soort- „Dietsland", bestaande uit zelf standige, stamverwante volkeren. In woord en geschrift wist hij eenvoudige jongens er toe te verleiden om als oostfrontstrijders naar Rusland te trek ken, teneinde daar de antichrist (het bolsjewisme) uit te roeien. Bijna 25 jaar na zijn overlijden bleek deze activist nu nog in staat een groep landgenoten dermate te bezielen, dat zjj naar Oostenrijk reisden, om zijn gebeente te ontvoeren. Hoe zij er in geslaagd zijn de kist over meerdere grenzen heen in Alveringem te krijgen is vooralsnog een raadsel. Deze stunt van dè Vlaamse Militanten Orde een enigszins militaristisch aandoende, na tionalistische organisatie heeft veel extremisten in verrukking gebracht. Maar lang niet alle flaminganten, (men sen die zich inzetten voor ten minste de gelijkwaardigheid van Vlaanderen ten opzichte van Wallonië) deelden deze gevoelens. plaats te geven in het IJzermonument, de door een 84 meter hoge toren bekroonde bedevaartplaats voor alle toegewijde flaminganten. Daar staan in reuzenletters de gevleugelde woorden van deze dichter: „Hier liggen uw zonen, als zaden in 't zand. Hoop op s de oogst, o Vlaanderenland". Mil joenen zijn daar al tot tranen toe door 'bewogen tijdens de jaarlijkse manifes taties aan het voormalige IJzerfront, die telkens een kleine 100.000 mensen op de been brengen. Verschaeve's bijzetting in de crypte zou echter de verdeeldheid alleen maar aangewakkerd hebben en daarom konden de voormannen wel instem men met het plan van de overheid, om hier een stokje voor te steken. Dus liggen de stoffelijke resten nu in het dorpje Alveringem, dicht bij de Franse van een aards paradijs gestalte te kunnen geven. „De zeemeeuwe in de stormende he mel van Vlaanderen" zette alles op die ene kaart van de collaboratie-uit-liefde (die volgens hem nooit verraad ge noemd zou kunnen worden) riep zijn jongens op tot de strijd tegen het bolsjewisme onder het motto „Rome. of Moskou" en liet bij zijn vlucht een soort testament na met als enig teken van berouw deze woorden: „Dat gij mijn énig Vlaanderen zijt is mijn enige schuld. Ik beroep mij op de Ene, die éne liefde in ons uitstraaldq en tot levenswet maakte: ik kan niet Nederlandse bezoekers kunnen Ver schaeve's leven niet anders zién dan als de tragedie van een soms geniaal man die door zijn ontzinde liefde voor de geboortegrond tot laakbare daden is gekomen. In het huidige Vlaanderen worden door het grootste deel van de bevolking zijn fouten erkend. Twee "oorlogen hebben hun sporen nagelaten. In de eerste werden de Vlamingen zich bewust van alle verne deringen, bespotting en achterstelling, toen 30.000 soldaten hun leven lieten aan het IJzerfront. Vlaamse jongens vormden 80 procent van de manschap pen, maar zij werden gecommandeerd - en geminacht door uitsluitend Frans sprekende officieren. In de oor log werd door mannen als Borms en Verschaeve hun politieke bewustwor ding gestimuleerd. Wie er het leven afbracht kwam strijdbaar uit de loop graven. Trauma Commercie Pelgrimage Kort nadat de granieten zerk was ingewijd met een eredienst onder lei ding van pastoor E. Dupon, medestich ter van het in allerijl opgerichte Ver- schaeve-comité, trokken wij op een zondag met de eerste pelgrims naar het dorpje, waar de omstreden leider van 1911 tot 1944 het priesterkleed heeft gedragen. Dat Alveringem na deze op zienbarende gebeurtenissen een soort bedevaartplaats zou worden, was al gevreesd en voorzien door de autoritei ten. Zij hebben de herbegrafenis oog luikend toegelaten en zullen waar schijnlijk de grafschenners .«immer (kunne arresteren. Hun veroordeling^ zou aanleiding kunnen geven tot een nieuwe uitbarsting van heroïsme en martelaarschap, waar het buurland toch al zoveel mee te stellen heeft. Bij het onder grafkransen bedolven monument blijkt het merendeel van Verschaeve's aanhangers deze emoties niet vreemd te zijn. Er zijn er bij, die fier het berkenkruisje op de revers dragen, het symbool van de Vlaamse oostfrontstrijders. De knapen van wel eer zijn mannen geworden. Zij generen zich echter niet of nauwelijks voor dit oorlogsverleden. Het is voor de (schaarse) Nederlanders die in deze westhoek komen een bijna onmogelijke opgave, om hun frustra ties te doorgronden. Hier ontstaat weer een nieuwe variatie, op de in Vlaanderen zeer populaire dodencultus annex heldenverering. Linten op het graf spreken de geheimtaal van een overstelpend aantal organisaties, dat Vlaanderenland wil opstoten in de vaart der volkeren. Jérome Desmet is daar zeer mee inge nomen. Hij zit als een door Permeke uit klei geboetseerde, Vlaamse oer mens achter de tapkast van „De Oude Kuiperij", de klak stevig op het hoofd. De waard ziet zijn omzet nual bedui dend stijgen. Van heinde en ver ve len helemaal uit Brussel zetten strij ders voor Vlaanderen koers naar de begraafplaats. Zij krijgen desgewenst het bidprentje uitgereikt, dat ook ons ter hand wordt gesteld. Hoewel wij het lezen kunnen bevat het signalen uit een anderstalige wereld. Het. in deze kringen gangbare idioom vertoont uiterst barokke en pathetische wendin gen: „De levensdiepe zee-vol-onrust van je ziel is thans van zee tot Zee gegaan. Zingt eeuwige „Zpesymphopjeëiiin God. Viert*liefdesstorm in God. de Stille Storm. Liefde wil nabijheid. Daarom fttst je 'thans inEAIatimse grond. De Denker uit het bloed, de Zaaier van de Vlaamse gedachte, is zelf stervende graankorrel gewórden Barok i Flaminganten Vlaanderens IJzermonument in Diksmuide, plaats van bedevaart bij de graven van de IJzer, slagveld uit de oorlog 1914-1918. Soortgelijk proza kenmerkte Ver schaeve's geschriften. Zijn retoriek steeg tot ongekende hoogte en ging dermate met hem op de loop, dat hij aan de aardse werkelijkheid ontsteeg. f „Een bijzonder mens? Welnee. Hij sprak maar veertien talen". Jérome heft schamper zijn pintje bier. Hij is vergramd op de mensen die in zijn. priester alleen maar het slechte willen zien. Verschaeve heeft zijn huwelijk ingezegend en zijn kinderen gedoopt. Hij staat bij de herbergier en vele andere Vlamingen in een reuk van heiligheid, als een ziener die groots en meeslepend wilde leven. Er zijn al aardig wat wonderverhalen over hem in omloop. Er is van Verschaeve een fascinerende invloed uitgegaan. Reeds in de periode van 1914 tot 1918 zette hij zich in voor de Vlaamse zaak, onder meer door de frontsoldaten tot groter zelf bewustzijn aan te sporen. Zijn nationa lisme werd op den duur een mystieke droom van bloed en bodem en eeuwig heid. Het was voor de Duitsers geen al te moeilijke opgave om deze romanti cus in hun gelederen op te nemen. Hij sloot een verbond met de duivel om VAN NEERBOS B V. Onder een keltisch AVV-VVK kruis van groot formaat ligt ook Cyriel Verschaeve begraven, naar men be weert in een betonnen kluis van 6000 kilogram om te voorkomen dat zijn resten ooit nog eens opgegraven zullen worden. Aanvankelijk wapperden hier twee vlaggen met de Vlaamse Leeuw, maar die heeft de overheid doen neer halen, omdat men geen demonstraties wenste. In het dorp waar nu een „Verschaeve-boekenbeurs" de bede- vaartcommercie op gang brengt, eert men vooral tijdens de weekeinden de doctor honoris causa. Zwaar wegende „IK BEN HET LEVEN", beeldhouw werk van Cyriel Verschaeve, waar dankbaar Vlacmderen op zondag 7 oktober 1973 pelgrimeerde en biddend hulde bracht aan CYRIEL VERSCHAEVE, priester, dichter, denker, doctor honoris causa van de universiteiten van Leuven Jena en Keulen. Zeemeeuwe in de stormende hemel van Vlaanderen". Als verzachtende omstandigheid voor de collaboratie (cultureel, economisch en militair) komt steeds weer naar voren, dat die uit de historie is voort gesproten. De Vlamingen zijn altijd onderdrukt, vernederd en uitgebuit, hen is door overheersing een zekere slaafsheid opgedrongen. Zij grijpen el ke gelegenheid aan om bondgenoten te vinden, teneinde hun eigen identiteit te verwezenlijken. Het feit dat Verschaeve een vurig propagandist is geweest voor de Waf- fen-SS en door zijn Duitsgezindheid mede schuldig is geworden aan de moord op zes miljoen joden, wordt hem door zijn ferventste aanhangers vergeven of hem slechts als een begrij pelijke misstap hij was een misleide idealist aangerekend. Toch zal slechts een kleine groep, gedeeltelijk bestaande uit mannen die al in Oosten rijk ter bedevaart gingen, bloemen op zijn graf blijven leggen. De jeugd houdt zich afzijdig van dit ritueel. Groten deels althans, want een aantal jongeren wordt nog altijd streng opgevoed in de activistische tradities. L. J. LEEUWIS 25 jaar geleden maakten de Nederland se Antillen met de laatste zegels, die nog onder de oude landsnaam Curacao" verschenen, kennis met de in ons land reeds gedurende vijfentwin tig jaar lang grote populariteit genie tende Kinderzegels. Dit zilveren eeuw feest van de Antilliaanse Kinderzorg wordt door middel van een eenvoudig jaartal tot uitdrukking gebracht op de laagste waarde van drie Kinderzegels, die aan smakeloosheid welhaast niet meer zijn te overtreffen. Onwillekeurig slaat men bij een jubileum als dit nog eens de katalogus terug tot het jaar 1948 en met schrik wordt men gewaar, op welk laag peil de edele kunst van de postzegelesthetiek in sommige landen is gedaald. iweg 130, i viaardingen. Openingstijden: Ma. t/m vr. 8.30 tot 12.30 13.30 tot 17.30 uur. Zaterdags van 9.30 tut 12.30 uur. Telefoon 010 - 347444 ■IR de Antillen van eikaars postzegels op gr.ond van de verminderde belangstel ling wordt gestaakt. De ontwerpen worden langzamerhand over en weer zo nietszeggend, dat het geen bijzonde re vreugde meer bereidt, een postzegel album nog open te slaan. Dit en niet de alom gesmade frankeerstempels is de dood van de postzegel en de in verband daarmee beoefende philatelie. Resteert tenslotte nog de vraag, waar de persmededeling spreekt van „bijgaande foto werd genomen van de goedgekeurde ontwerpen", hoe de overige - NIET goedgekeurde - ont werpen eruit hebben moeten zien. Men mag toch wel aannemen, dat slechts de beste ontwerpen worden bekroond Genoemde zegels worden middel het goedkoopste drukprocedé, nl. offset, vervaardigd door Johan Enschedé Zonen; de ontwerper is Wim Dieleman, Schagen (Noord-Holland). De serie bestaande uit de waarden 15plus5, 20plusl0 en 30plus 15 ct kost in Ned. munt f 1,71: Het erbij behorende, blokje bevat de zegels l jplusS en 20plusl0 elk twee maal, zal Voort de prijs'van f 1,80 in ons land verkrijg baar zijn. In tegenstelling tot vroegere mededelingen, als zou de uitgifte Inter pol van Suriname niet doorgaan, verschijnen thans op 7 november twee waarden van 15 en 30'ct. Het embleem van deze internationale speurorganisa- tie is weergegeven op de laagste waarde: op de hoogste is naast dit embleem nog een afdruk van het visumstempel van de Surinaamse Vreemdelingendienst te zien. Opmerkelijk is, dat sinds de in vorige aflevering genoemde Rode-Kruis zegel ook deze uitgifte alsmede de hierna te noemen Surinaamse Kinderzegels bij .Bradbury Wilkinson Co, New Malden (Engeland) worden gedrukt, 'weliswaar in offset waar toch haar sterkte ligt in het plaatdrukprocedé. De Kinderzegels reproduceren impres sies uit de kinderwereld, gezien door de bril van de ontwerper Kromoredjo uit Paramaribo. De vijf waarden van 10plus5, 15plus8, 20plusl0, 25plusl2, en 30plusl5 ct kosten bij ons 2,70, het strookje bevattend twee zegels van 10plus5 en een van 20plusl0 komt ons op slechts f 1,08 te staan. Welk een lust voor het oog„ welk een verademing is het als men verder bladert in de stapel nieuwsbulletins en de zegels van Liechtenstein, Zwitser land, Luxemburg en Oostenrijk ziet, die binnenkort de brieven uit deze landen zullen sieren. Allereerst is daar- onze ,,-lux"-partner, die op 5 decem ber een Caritas-serie uitgeeft met beel dengroepen afkomstig uit het altaar van de kapel nabij Heizingen, gedrukt bij de Zwitserse 'drukkerij Courvoisier. Aldus geeft "de lFplus25c de ouders een van de drie wijzen geknield bij he.t Jezuskind en.Maria toont de waarde" van 4Fplus50c terwijl' de zegel vati" 8FpluslF (hoe bescheiden zijn de toe slagen...) twee.herders in aanbidding bij de kribbe weergeeft. De hoogste waarde van 15Fplus7F tenslotte beeldt de heilige Jozef af die met zijn kaars wat licht in de duistere stal tracht te zelf een groot kenner van de flora en fauna van zijn land en dus als graficus' als geen ander geschikt, deze op de postzegels van zijn lapd te vereeuwi gen. Jager is ook de schepper van de nieuwe serie landschappen, die op 6.12 door de uitgifte van de laatste vier waarden 5, 25, 40 en 200R haar' beslag krijgt. Daarom stelt de Filatelistische Dienst- te Vaduz dan ook een gedenkblad (formaat A4) ter beschikking van de veraamelaars, waarop in de stijl van de zegels een landkaart, eveneens van de hand van Louis Jager, is getekend, waarin middels nummers naar de betreffende zegels op dit vel wordt verwezen. Het blad kost SFrl2.- en wordt niet binnen het abonnement geleverd. Het is onder opgave van het bestelnummer 160 verkrijgbaar door overschrijving van SFr 12.- op giro nummer 90-6536 CH St. Gallen tnv Service Philatelivue Vaduz. Traditie getrouw verschijnt er ook een kerstze gel in de waarde van 30R naar een schilderij van Moeder en Kind van de beroenjde schilder Bartolomeo di Tommaso. Drie verschillende druk kerijen hebben aan deze gemeen schapsuitgifte meegewerkt, die als een topprodukt van 's-werelds beste druk kerijen kan worden beschouwd: de landschapsmotieven ontstonden in het atelier van de PTT-Wertzeichen- Druckerei Bern, de faunazegels bij Courvoisier en de kerstzegel bij de Oostenrijkse Staatsdruckerei te Wenen. Als gebruikelijk zien we uw inzendin gen weer tegemoet, uitsluitend per briefkaart. U moet de kaart adresseren aan: Met Andere Woorden, Postbus 5204, Rotterdam. Oplossingen moeten uiterlijk dinsdagmorgen 4 december binnen zijn om mee te dingen naar de prijzen, 3x f 10,-. Oplossingen win naars vindt u in ons blad van donder dag 13 december vermeld. Achter elk nummer staan vier om schrijvingen en de puzzelaar(ster) moet zelf uitvinden in welk van de vier diagrammen de woorden moeten wor den ingevuld. Bij juiste oplossing leest men op de verticale regels 10 en 14 de namen van acht vissen. Alleen deze namen moeten als oplossing worden ingezonden. HORIZONTAAL: 1 redetwisten, con trabande, soort storm, werkelijk; 9 kers; pilaar, kostbare schaal, zin; 10 wiel, hoofddeksel, gebed, koker; 12 sap, bitter vocht, toiletgerei, schort; 13 zoek, indien, boom, volgroeid; 15 als voren, achten, verbond, sterke drank; 17 balspel, Russ. rivier, koraaleiland, Oosterse rechter; 18 soort drank, vis net, op geen enkele plaats, bepaald aantal; 21 bijdehante vrouw, bijwoord, de oudere (afk.), voorzetsel; 23 en 24 hoeveelheid wol, nakomeling, organisa tie. tooi; 25 lengtemaat (afk.), de dato (afk.), ten bedrage van, Ned. provincie (afk.); 26 modegek, moed, tuimeling, plas; 27 bijgerecht, zoogdier, voorzet sel, deel van hoofd; 28 been, zeehond, plaatje, vlaktemaat; 29 voorzetsel, pers. v.n.woord, voorzetsel, voorzetsel; 30 en 31 verlangen, hap, zeer, graan- produkt; 33 vogel, nummer (afk.), titel (afk.), familielid; 34 schamen, op schrijven, omlaag, verpanden; 37 strook, plaats in N.-Brabant, helden dicht, wisseling; 39 ontk. v.n.woord, maal, familielid, uitkijk; 41 kade, hol te, grill, zoogdier; 42 insekt, boom, seconde, toerist, organisatie (afk.); 44 eierproduktie, muurholte, gewicht, plant met aarde; 45 leerrede, telwoord, teken v.d. Dierenriem, marktplaats; 47 voorstelüng, ruwe spraak, deel van skelet, weer bruikbaar maken voor de maatschappij; VERTIKAAL: 2 doch, geestdrift, zwijn, gevaar; 3 lengtemaat (afk.), bij woord, maanfase (afk.) werktuig; 4 wig, rund, ex-eiland, klein deeltje; 5 krijgen uit nalatenschap, adder, kaste lein, sierplant; 6 voorzetsel, huid, gelei, meisjesnaam; 7 telwoord, geograf. term (afk.), lengtemaat, ter gedachte nis (afk.); 8 dapper man, hoogstaand, muze der geschiedenis, zuur produkt; 11 aanw. v.n.woord, Ned. rivier, tel woord, schaakterm; 13 opschudding, gravure, breimateriaal, vis; 16 godin v.d. dageraad, vogelbek, flauw geluid,' vloerbedekking; 17 stok, wig, voorzet sel, Engels voegwoord; 19 vlas bewer ken, deel van China, alleen, naast; 20 showen, éénjarig rund, trofee, gewei- dragend dier; 22 zoogdier, Ned. rivier, ankerplaats, schaap; 25 gezet, kathe draal, lust, behoeftig; 30 vrucht, onb. v.n.woord, vogel, goed; 32 ongewenst gat, tijdmaat, vogelkarwei, zoon van Noach; 34 lichaamsdeel, plakmiddel, schel, verhoogde toon; 35 lofspraak, vorderen, ontvangen uit erfenis, eens; 36 ordezuster, nieuw (voorvoegsel), troefkaart, drinkgerei; 38 schaakgroot meester, balk, melkklier, schaakstuk; 40 Europ. land, slot, gade, fraai; 42 achting, open plek in bos, voorzetsel, dessertcrème; 43 hoofddeksel, lering, seconde, koudbloedig dier; 45' reeds, pro memorie (afk.), naschrift (afk.), op dit moment; 46 bijbeldeel (afk.),* selenium (afk.), vogel, let wel (afk.). Kobi Baumgartner uit Zurich wijdde de Pro Juventute-zegels 1973 van Zwitserland aan de vruchten van het woud. De verdienste van Courvoisier is het, achtereenvolgens een openge sprongen kastanje (15plus5R), kersen (30plusl0R), bramen (40plus20R) en bosbessen (60plus20R) op de haar eigen meesterlijke wijze op het papier te toveren. De serie verschijnt op 29 'november tesamen met een postzegel boekje, dat 12 zegels van 15plus5R, 4 van 30plusl0R en 4 van 40plus20R bevat. Het boekje komt op SFr 7.- Met de gedachte, dat ook de kleinste wezens bescherming behoeven geeft Liechtenstein op 6.12 vier zegels van 30, 40, 60 en 80R uit, die bijzondere aandacht vragen voor de klein-fauna van het vorstendom zoals een vlinder, een pluvier, een kikvors en een ring- adder. Louis Jager, de ontwerper, is iflL, vroegere, rubrieken op deze- plaats rè'eds geiWRftde nieuwe fraot- „mooHAdstenrijk" worden in gedeelten zoals algemeen gebrui kelijk uitgegeven. De beide eerste zegels 7S (de burcht Falkenstein/Karnten) en 10S (Neusiedlersee/Burgenland) lopen op 13 november van stapel, op 30.11 gevolgd door de waarde 5S (de ruïne Aggstein/Niederösterreich) en op 12.12 door de zegel van 4S (Almsee). 30.11 is tevens de uitgiftedatum van twee bijzondere zegels en wel een kerstzegel van 2S met de reproductie van een glas-in-lood-raam uit de kerk van Breitenau (14e eeuw) en een zegel ter gelegenheid van de Dag van de Postzegel. St. Gabriel diende als motief en iedere verzamelaar zal het hiermee wel eens zijn, nadat deze aartsengel op 22.12.72 tot beschermheilige van Post en Philatelie werd uitgeroepen. De afbeelding is ontleend aan een gotische sculptuur in de dom van Wiener- Neustadt. Als laatste zegel komt op 12.12 een herdenkingszegel ter ere van de Oostenrijkse Nobelprijswinnaar Fritz Pregl (scheikunde, 1923) met waarde van 4S aan de loketten. ERNST R. HOFMANN, A.I.J.P. Europoort, Schiedamseweg 204 210, Rotterdam west 010-251455. COUNTRY PRIJSVRAAG ■Wij ontvingen een zeer groot aantal oplossingen, zelfs van ver buiten ons verspreidingsgebied. De vragen waren moeilijker dan op het eerste gezicht leek, en ruim 60 pet. van de inzenders ondervonden dat.- De trekking heeft even op zich laten wachten doordat Karei van der S Kemp enkele weken in Nashville, Tennessee vertoefde. De oplossing luidde als volgt: B.B.A.A.B. Hieronder volgen de gelukkigen: le. prijs: R.J.M. Vooren, Purmerhoek 429, Capelle a.d. IJssel. 2e prijs: C.H.J.J. van Eeten, Kennedystraat 62, Drunen. M 3e prijs: Kees Overgaauw, Dorpsstraat 32, Zuidland. Ieder één LP wonnen: J Fred Visser, Vinckenbrinckstraat 283, Rotterdam-17. D. v.d. Velden, m Herman Gorterstraat 3, Spijkenisse Marianne en Yvonne Diekema, 5 Stephensonstraat 17, Utrecht-N. W.E. Stoffer, Wolphaertsbocht 389a, Rotterdam. P.D. Liddie Jr., Wilgensingel 95, Rozenburg. Mevr. C.H. Mertens de Villeneuve, Wagenbergstraat 7, Rotterdam. J. Tuinstra, ma Hunze 44, Apeldoorn. F. Peereland, Langengriendsweer 111, Hardinx- M veid-Giessendam; P.J. Hoogerwerf, Zonnestein 212, Zwijndrecht. Mevr. J.L. Kolman Homerusstraat 450, Rotterdam. D.B. Stahlhöfer, Hl Viskorfstraat 194, Hoogvliet. J.F. Keiler, Vliet 47, Maasdam. G. Rösken, Fuutstraat 3, Sliedrecht. J.P. Gelok, Nieuwenhoornstraat 119a, Rotterdam. C.J. Sanne, Postbus 59, Nieuwkoop. M.M. de Bruin, Wolphaertsbocht 182b, Rotterdam. B. v.d. Engel, Chr. de Wetstraat 30b, Rotterdam. 15-25 procent korting op al uw aankopen. Inkoopvereniging voor Corisumenten Schiedamseweg 210. Rotterdam West. Tel. 010-251455

De Havenloods | 1973 | | pagina 3