Help Rev. Manguni aan auto Uitstapjes voor autoloze zondag Amnesty International actie AutoAhoy: dealershow met verrassende nieuwtjes Monica Oscar Benton weer samen Wie? Welk adres? Wat? DELBANA stopt als sponsor? Sinterklaas voor gehandicapt kind Sumba:origineel indische rijsttafel Bellen met Portugal DE HAVÈNLOODS. DINSDAG 27 NOVEMBER 1973 48-503 Nationaal Bureau voor Toerisme Nederlandse Sport Federatie Nederlandse Spoorwegen Warmoesstraat 39, Amsterdam Tel.: 020-242714 Plaatselijke afdelingen organi seren wandelingen en excursies naar natuurreservaten in diverse delen van ons land. Deskundige leiding aanwezig. Organiseert in het kader van de autoloze zondagen fiets- en wandel tochten in verschillende delen van ons land. (Overzicht verkrijgbaar) Deze organisatie coördineert de activiteiten van de plaatselijke VVV's, zoals wandel- en fietstochten en andere evenementen. Iedere week (op vrijdag) geeft de N.S.F. de zogenaamde „Trimtip van de week" uit met activiteiten, waarbij wandel- en fietstochten en sport in bos en duinen de boventoon voeren. De aanvangspunten van deN.S. wandel tochten zijn vanuit vrijwel ieder station in Nederland per openbaar vervoer te bereiken. Folder Wandelen met de NS" bij alle stations gratis verkrijgbaar. Gèefteen brochure uit met wandel- en fietsroutes in de boswachterijen van het Staatsbosbeheer. De (gratis) folder „Thuis in eigen land" bevat een overzicht van de 91 terreinen. Van meer dan 20 Staatsbossen bestaan kaarten met een beschrijving, de zogenaamde voetspoorkaarten. Prijs f 1.75. (Verkrijgbaar bij ANWB en VVV-kantoren) Speciaal ten behoeve van de autoloze zondag is een overzicht van de boswachterijen van hetS.B.B. samengesteld, die per openbaar vervoer bereikbaar zijn (gratis). Geeft mapjes fietsroutebeschrijvingen per gebied uit. Verschenen zijn 17 mapjes met 8 verschillende fietsroutèbeschrijvingen. Prijs f4.50 per mapje. Voorts is een lijst beschikbaar met f iet sverhuuradresssen per provincie. Prijs f4.25. Folder met titels van de diverse uitgaven telefonisch bij het secre tariaat van de Stichting Fiets aan te vragen. Stichting Spel en Sport De brochure „Spelsuggesties voor autoloze (zon)dagen" bevat een aantal tips over straat- spelen, kamergezelschapsspelen, wandel- e bosspelen (gratis verkrijgbaar). Rhodesië is één van de landen in zuidelijk Afrika waar een, naar internationale maatstaven onwet tige, blanke minderheidsregering de grote meer derheid van de Afrikaanse bevolking in knechting houdt. Terwijl het kleine blanke bevojjcingsdeel alle politieke macht in"handen heé'ft en in goede welstand leeft, zijn de, Afrikanen gedlemd tot een leven in armoede en onvrijheid. Al sinds het begin van de zestiger jaren ondervindt de blanke. regering-Smith een toenemende kritiek en verzet, van de internationale gemeenschap m.n. via de VN, maar vooral van binnenuit: van de Afrika nen en hun politieke organisaties, Deze kritiek vond haar (voorlopig) hoogtepunt begin vorig jaar toen de Engelse Pearce-commissie de mening van de bevolking moest peilen over de voorgestel de regeling tus^fp de Engelse reg^j^g. en het regime-Smith. Toen 'bleek dat de Afrikaanse bbVolkin!g! hét blanke minderheidsbéwind princi pieel en totaal afwees en in overgrote meederheid „nee" zei tegen dè voorstellen, hoewel zij zich zeer goed bewust waren van het feit dat dat op korte termijn hun onderdrukking niet zou doen verminderen. In Rhodesië heeft Amnesty Internatio nal op 't ogenblik bijna 200 gedeti neerden geadopteerd. Gedetineerden zijn die mensen die zonder vorm van proces worden vastgehouden, velen nu al meer dan 10 jaar. Er zijn ook vele veroordeelde gevangenen in Rhodesië, maar het is vrijwel onmogelijk gege vens over hen te pakken te krijgen of met hen in kontakt te komen, zodat van hen slechts een enkeling geadop teerd is. Op alle mogelijke manieren proberen de Amnesty-groepen deze gedetineerden bij te staan. Zij schrijven naar de Rhodesische autoriteiten en vragen hen het lot van deze mensen te verlichten. Zij benaderen de Engelse regering om die te wijzen op haar verantwoordelijkheid inzake deze men sen. En, omdat deze druk op de autoriteiten maar zelden succes heeft, ondersteunen zij de gedetineerden en hun families vooral op financiële en. materiële wijze. Zo worden er geregeld kleren gestuurd, sen: Rev. Manguni (het hoofd van het bureau), zijn secretaresse en een assis tent. Rev. Manguni Rev. S. Manguni, een dominee van de Methodistische Kerk in Rhodesië, heeft de leiding over het „relief office" en is tevens lid van het uitvoerend bestuur van Christian Care. Zijn werk bestaat naast het runnen van het „re- lief office" vooral uit het onderhouden van de kontakten met de gedetineer den en de families. Daartoe bezoekt hij geregeld de gevan genissen hij is een van de zeer weinigen die daar toestemming voor hebben en minstens twee maal per jaar de families die ondersteund wor den. De betekent steeds enorme af standen rijden (Rhodesië is bijna llx zo groot als Nederland), over vaak zeer slechte wegen, in zijn vreselijk oud, tochtig en langzaam rijdend autootje. Soms is hij wekenlang onderweg om tenminste in één gebied alle families te kunnen bezoeken. Wat voor hem per soonlijk nog verzwaard wordt door een rugkwaal waar hij aan lijdt en die hem erg veel last en pijn bezorgt. Toch ziet hij deze bezoeken als noodzakelijk om op de hoogte te blijven van de levens omstandigheden van de gezinnen, aller lei moeilijkheden persoonlijk door te kunnen praten en om, als hij weer terug is, de gedetineerden eerlijk en precies over hun families in. te kunnen lichten. Steun Uit het voorgaande mag duidelijk zijn hoe b-ilangrijk het is dat Rev. Manguni zich kan verplaatsen door het land. De auto die hij nu heeft is zó slecht dat dit reizen hem bijzonder veel tijd en, zeker gezien zijn lichamelijke toestand, erg veel ongemakt bezorgt. Geld voor een nieuwe auto heeft Christian Care echter absoluut niet. Daarom hebben we besloten een actie op te zetten om het benodigde geld voor een nieuwe auto voor Rev. Manguni bijeen te brengen. Een bestelauto als Rev. Man guni nodig heeft kost veel: in Rhodesië (omgerekend) zo'n f 10.000,-. Maar toch wil Amnesty International het proberen; omdat deze auto het belang rijke werk van Christian Care zo ont zettend ten goede zal komen. Om dit bedrag bijeen te brengen, vraagt men uw medewerking. Uw bij drage wordt verwacht op de giroreke ning van Amnesty International, giro- nr. 489.237 t.n.v. Amnesty Internatio nal, Amsterdam, onder vermelding van „auto Manguni". Contactadres: AM NESTY INTERNATIONAL, Coörd.- natiegroep zuidelijk Afrika, Marconi straat 21, Badhoevedorp. hij een geregelde gast is. Zijn inspiratie put Oscar vaak uit de humor en hij is dan ook een fervent cabaret-fan. MONICA werd in 1969 tijdens een talentenjacht ontdekt, wat resulteerde in een plaatopname voor Bovema, „Empty Words", een kompositie van haar zelf. Het jonge Haagse zangeresje volgde reeds op haar zesde jaar een pianostu die en toen ze 17 jaar was ging ze contrabas spelen bij het Haags Jeugd- symfonieorkest. Als pianiste heeft ze deel uit gemaakt van diverse groepen en ook nu nog heeft de piano haar grote liefde, een liefde die zij prachtig kan combineren met haar grote interesse voor poëzie, uit welke kombinatie zij prima kan komponeren. De autoloze zondag krijgt hoe langer hoe meer greep op onze Nederlandse economie. Ook bij het vaststellen van de reclamebudgets voor het komende jaar spelen op dit ogenblik geheel andere factoren mee, nu de zondag als hoogtijdag voor sportevenementen be gint te tanen. Voor de grote wielercourses zou, bij het voortduren van de benzineschaar- ste, al heel snel de hond in de pot. komen, met name natuurlijk bij de wedstrijden op de weg. Wij vernamen van .de zijde van één der meest vooraanstaande sponsors in Rot terdam, te weten DELBANA, dat men ernstig overweegt de gehele sponsoring van de wielrennerij stop te zetten. Het zou een slag te meer betekenen voor de amateurs op de weg, al zal ieder begrip kunnen opbrengen voor de mo tieven van Delbana. T.B. De Sint aan boord van de „Pieter Caland" temidden van gehandicapte kinderen, toen hij op weg was naar zijn glorieuze ontvangst aan de Parkkade. Gehandicapte kinderen uit de regio Rotterdam zijn maandag 3 december in de Rotterdamse schouwburg weer de gast Van Sinterklaas. De zogenaamde „Wittebedjesvoorstel- ling" is nu al dertien jaar lang een feest voor deze kinderen, die in het dagelijks leven al zoveel moeten missen. Vroeger bood het Luxor theater gastvrijheid; maar sinds de verbouwing is sinds vorig jaar de schouwburg de plaats, waar de Goede Sint de kinderen ontvangt. Dick Binnendijk zorgt al van het eerste jaar af voor de artisten, die er optre den. Het orkest van Cas Oosthoek begeleidt maandagochtend Imca Mari no, de 3 Jacquets („autoloze zondag- liedje") en Sandra en Andres treden er op, naast vele vooraanstaande variété- Sinterklaas heeft bij zijn intocht in Rotterdam zijn liefde voor gehandicap te kinderen reeds getoond, door met hen aan boord aan de Parkkade te meren. Op de foto, die wij bij zijn aankomst aan boord op de Waterweg maakten, zien wij hem, omringd door zijn lievelingskinderen. Het zal, ook in de Schouwburg, weer een ochtend worden, die een hoogtepunt in hun leventjes betekent. Een bijzonderheid is nog, dat de artis ten voor.hun optreden geen gage wen sen te ontvangen. Het is, zoals Dick Binnendijk zei: „Het hoogste salaris, dat je ooit kunt verdienen. Geen geld, maar de spontane dankbaarheid van de gehandicapte kinderen De liefhebbers van een avondje uit in eigen stad, eens lekker buitenshuis samen eten ni de gezellige decembermaand hebben er een attractie bij. Op de Nieuwe Binnenweg, boven het Chinees restaurant Paradijs werd deze week een origineel Indisch (Indonesisch, zo u wilt) restaurant geopend, „Sumba". komen, op z'n minst zolang als abso luut noodzakelijk is omdat hij geen werk kan vinden. Christian Care zorgt ook voor de distributie van andere materiële hulp als kleding, boeken, toiletartikelen, enz., zowel binnen als buiten de gevangenis. Amnesty-groe pen sturen vooral vaak kleding naar Rhodesië, die dan door Christian Care vanuit het „relief office" verspreid wordt over de families. Een zeer be- langrijk onderdeel van deze hulpverle ning is het zorgen voor schoolgelden voor de kinderen van politieke gevan genen. De levensmogelijkheden van de Afrikanen hangen in hoge mate af van het onderwijs dat zij genoten hebben en hulp vanuit het buitenland is, ge zien de zeer geringe zorg die de rege ring aan het onderwijs voor Afrikanen besteedt, zeer nodig.' Ook hier nemen Amnesty-groepen een aanzienlijk deel voor hun rekening. Onderwijs Een volgend belangrijk onderdeel van de werkzaamheden van Christian Care is het voorzien in onderwijsmogelijkhe den voor de gedetineerden in de gevan genissen en kampen. Voor deze aktivi- teit is een speciaal bureau in Salisbury dat zorgt voor het sturen van de benodigde boeken een ook probeert de omscholing of bijscholing van ex-ge- vangenen te bekostigen. Dit laatste is zeer belangrijk omdat het voor ex-poli tieke gevangenen vrijwel onmogelijk is om weer ergens een baan te vinden. Daarom organiseert Christian Care een centrum van waaruit allerlei ontwikke lingsprojecten voor Afrikanen worden opgezet: trainingscursussen voor ex-ge- vangenen in beroepen als mets(elaar, timmerman, boer, e.d., zodat zij zelf in hun eerste levensbehoeften kunnen voorzien. Ook dit rehabilitatiewerk wordt financieel gesteund door Am nesty International. Tenslotte onder neemt Christian Care nog enige meer algemene activiteiten als onmiddellijke hulpverlening bij droogte (door voed seldistributie) en een aantal langlopen de projecten, vooral gericht op het opvangen van het steeds groeiende watertekort en de ontwikkeling van het platteland, door cursussen te geven in oogstverbeteringsmethoden, omgaan met traktoren, enz. De bronnen waar uit Christian Care het geld ontvangt voor al deze activiteiten, zijn voorna- melijk buitenlands: naast Amnesty In- ternatial is dat vooral de Wereldraad van Kerken, en verder een aantal ande re kerkelijke en hulpverleningsorgani saties in de westerse landen. Ondanks deze scala van activiteiten beschikt Christian Care over een zeer beperkt aantal medewerkers. Op het „relief office" in Bulawayo werken drie men- Ftuim een jaar geleden stonden ze hoog in alle hitlijsten met Everybody's telling me": MONICA OSCAR BENTON. In hetzelfde jaar hadden ze al een enorm sukses geboekt met hun „AH I ever need is you". Eind 1972 scheidden hun muzikale wegen, waarna zowel Monica, als Oscar soloplaten maakten. ht publiek ging het duo missen, want gedurende hun korte muzikale verbintenis heeft het duo vee! fans voor zich gewonnen. Die vele fans kunnen nu weer gerust zijn: Monica en Oscar zijn sinds kort weer: Monica Oscar. Medio november kwam de nieuwe single uit „What I wanna do", geschre ven door Dries Holten en geproducee rd door Gerrit Jan Leenders, met op de b-kant een kompositie van Monica ®ts<T?r zelf' 8®titeld "Stay another bestaande uit B. Bailey aan de piano, Jay Walker op bas, Johnny la Porte op gitaar en Art Bausch op slagwerk. OSCAR BENTON is al zo'n jaar of vijf aktief in de popwereld. Zijn sukses tijdens het Loosdrechts Jazzconcours in 1968 was het begin van zijn karriè- Hii maakte met zijn Blues Band een aantal elpees, waarmee hij in een kort tijdsbestek een naam verwierf in ons land, maar ook in b.v. Duitsland, waar Op 1 december zal voor alle abonnees van het Telefoondistrict Rotterdam de reeds bestaande mogelijkheid tot auto matisch telefoneren naar het buiten land uitgebreid worden met bestem mingen in Portugal. Om iemand in Portugal te bereiken draait men het internationale toegangs nummer (09) en na de daarop volgen de kiestoon het landnummer van Por tugal (351). het succes uitmaakt, is bij Sumba goed verzorgd. Gematigde prijzen, Indisch eten op prima wijze bereid: een a winst voor het centrum van Rotter- Het enige antwoord van de blanke minderheidsregering op deze kritiek is tot nu toe geweest het handhaven en verder uitboüwen van het systeem dat de ondergeschiktheid van de Afrikaan se meerderheid moet verzekeren - eind vorig jaar werd een begin ge maakt met de invoering van een apart heidssysteem naar Zuidafrikaans mo del - en een toenemend aantal onder drukkingsmaatregelen. Al sinds 1965 is er een noodtoestand van kracht in het land die jaar in jaar uit verlengd wordt. Onder deze noodtoestand kan de rege ring ieder individu dat oppositie voert tegen de regering, arrestéren en gevan gen zetten zonder enige vorm van proces, of beperken tot bepaalde ge bieden. Geschat wordt dat sinds 1965 meer dan 2.000 mensen, voor het overgrote deel Afrikanen, door deze maatregelen zijn getroffen. Amnesty Amnesty International is een onafhan kelijke, internationale organisatie die zich overal ter wereld inzet voor het lot van politieke gevangenen, ongeacht hun individuele opvattingen of het karakter van het regime waaronder zij gevangen zitten, mits zij geen geweld hebben gebruikt of gepropageerd. Deze gevangenen, „gewetensgevange nen" voor Amnesty, worden geadop teerd door Amnesty-groepen, die pro beren hen weer vrij te krijgen of op z'n minst proberen hun lot te verlichten door hen financieel en materieel te ondersteunen, direkt of via hun fami lies. Eigenaar Sun heeft, evenals bij Paradijs de nadruk gelegd op bijzondere kwali teit van dé maaltijden. Hij is hierin ge slaagd, niet in het minst door het aan trekken van de kokkin van „Tante Toe- tie", die voordien op het Gevers Dey- nootplein bij de fameuze Bali werk- .zaam was. Ook het bedienend personeel is van Indonesische oorsprong, Amir En Sus als voornaamste doel heeft het begelei den en zonodig financieel ondersteu nen van (de familieleden van) politieke gevangenen in Rhodesië. Christian Care is georganiseerd in loka le comitees, die de verschillende aktivi- teiten uitvoeren. Het bureau van waar uit het grootste gedeelte van het werk gebeurt, het relief office", staat in het centrum van Bulawayo (zie foto). De belangrijkste aktiviteit van Chris tian Care is, zoals gezegd, de financiële hulverlening aan politieke gevangenen en hun families. Dit gebeurt niet voor dat een zo grondig mogelijk onderzoek gepleegd is naar de behoeften van de gevangenen en hun families, zodat zo efficiënt mogelijk hulp verleend kan worden. De financiële hulpverlening door de Amnesty-groepen loopt vrij wel geheel via Christian Care. Deze vorm van hulpverlening gaat vaak nog door nadat een gedetineerde is vrijge- Monica Oscar Benton: Samen weer tevreden lachen. Ruim tweehonderd wagens: dat vormt de indrukwekkende inzet van de autoshow die Van Gorp's Automobielbedrijven van 29 november tot en met 4 december in de Rotterdamse Ahoyhallen houdt. Onder de naam AutoAhoy presenteert van Gorp enkele primeurs voor de Nederlandse autowereld. Trekpleister wordt ongetwijfeld de nieuwe Vauxhall Magnum, een eigentijdse personenauto, die onlangs in Engeland werd geiiitroduceerd. Als eerste in Nederland presenteert ken staan een aantal antieke brand- Fan Gorp ook de Chevrolet VËGA weerauto's opgesteld. naast een groot aantal andere '74 n mdeUen van da Amende au,^fcS mobielmdustne. In een aparte hal ge-zondag 2 december le de ecocide groepeerd zijn o.m. de Buick, Chevro- gesloten. let, Pontiac, Oldsmobilè en Cadillac te bewonderen. »-■ *- De jaarlijks terugkerende show Wa"H" Van Gorp heeft door de gavarieerde en Ahoy-show met ïïe grote Nauxhall- verrassende opbouw niet alleen natio- inzending: dit jaar staat de Vauxhall nale, maar ook internationale bekend- Magnum - primeur voor Nederland - heid verworven. in het middelpunt der belangstelling. Een apart onderdeel van AutoAhoy (foto KruifRotterdam) vormt de categorie vracht- en béstelwa- gens. Met daarin modellen van Hen schel, Mercedes, Bedford, Vauxhall en GM-Ranger. Verder telt deze grootste dealershow, verdeeld over 10.000 m2 expositie ruimte een apart staaltje van technisch vernuft: nieuw voor Nederland is de electrische bromfiets van scooter- en bromfietsindustrie Piaggio uit Italië. Na jaren van research wordt de electri sche bromfiets onder de bekende naam Vespa op de markt gebracht. Ook van Vespa komt de schroefloze jnbouwmo- tor voor jachten en speedboten. Trots is men bij Van Gorp op de aparte hoek met allerlei accessoires op autogebied. De Rotterdamse dealer rekent erop.dat het aan belangstelling voor deze auto show niet zal ontbreken. Om het geheel nog wat aantrekkelijker te ma- werkten beide eveneens bij Kota Radja en Bali in Scheveningen, zodat zij zeker in staat geacht mogen worden als gids op te treden bij de doolhof, die zo'n Indische menukaart biedt. Op deze nieuwe single worden de twee begeleid door The Oscar Benton Band, boeken en ander leesmateriaal, geld voor allerlei kleine aankopen in de gevangenis, geld voor de families, voor schoolgelden voor de kinderen, enz. Op deze wijze wordt een zeer belang rijke bijdrage geleverd om deze gedeti neerden en hun gezinnen in leven te houden én, op langere termijn, een bijdrage geleverd aan een oplossing voor de situatie in Rhodesië, omdat juist deze politieke gevangenen als het meest politiek bewuste gedeelte van de Afrikaanse bevolking, uiteindelijk on misbaar zijn voor de bevrijding van Rhodesië van onderdrukking en ge- Christian Care De hulpverlening van Amnesty Inter national aan de politieke gevangenen en hun families in Rhodesië verloopt vrijwel geheel via één organisatie: Christian Care, een in 1967 door de Christelijke Raad van Kerken in Rho desië (aangesloten bij de Wereldraad van Kerken) opgerichte organisatie die De Sumba rijsttafel telt niet minder dan twintig onderdelen, waardoor het eten van zo'n gerecht een genieten wordt. De sfeer, die ook gelijkvloers bij „Het Paradijs" zo'n groot deel van „Tante Toetie", voor wie de rijsttafel geen geheimen kent.

De Havenloods | 1973 | | pagina 4