SftBT Teamgeest en inzet zorgde voor plaats in de top 15-25% 11AV£|1H1AJI 84?o LANGS1 DM WATERWEG Atletiekvereniging Fortuna in hoofdklasse ter meulen College Maasland vindt plannen Rijnmond onaanvaardbaar prettige feestdagen Bont bij Broadway RUIMTE "DE HAVENLOODS" prettige feestdagen Waterweg-topscorer ter meulen DE HAVENLOODS, DONDERDAG 6 DECEMBER 1973 Dat de semi-derby tussen Fortuna en SVV in de sneeuw smoorde viel na een vriezen-dooien-vriezen weekje wel te verwachten. Het programma, aldus de creteerde het hoogs voetballichaam, werd verschoven naar tweede kerstdag. Nu maar duimen, dat we geen witte kerst krijgen anders blijven we schui- Overigens speelt Fortuna vanavond in de Vlaardingse raadszaal de moeilijkste wedstrijd uit zijn bijna zeventigjarig bestaan. Dat de raadsleden op voetbal- gebied niet ononderlegd zijn hebben de Vlaardingse journalisten enige jaren geleden op het groene tapijt ondervon den. De burgemeester verrichtte toen de aftrap en dat gaf de raadsleden blijkbaar zo'n kick, dat de pers volledig in de pan werd gehakt. Ook vana vond is burgemeester J. Heusdens de man, die de afklap met de hamer, weet u wel), verricht. Een slecht voor- Omdat de kopij blijkbaar schaars was na een voetballoos weekeinde vulde de redactie-commissie van de weekbhef van Excelsior M zijn kolommen deze week met elementair voetbalonder- richt voor de pupillen. Zonder meer een loffelijk streven nietwaar. Het artikel sluit met noemen van de posi ties van de spelers. Wat leven we toch in een snelle wereld, besef je dan. Slechts de man in het doel, de rechts- en linksbuiten hebben hun namen ge houden. De jeugd leert nu dat een middenvoor .centrale aanvalsspits" heet en de spil (weet u nog van zijn bestaan?) bestaat niet langer. Zijn taak is in tweeën gesplitst: rechter- en linkercentrale verdediger. Het wordt echter wat gecompliceerd wanneer de advertenties van een drukkerij pal naast dit artikel op een andere toer gaat. De „nieuwste opstelling": de doelverdediger heet nu verlovings kaartjes", de rechtsbuiten kranten en de linksbuiten „folders". Op die manier snappen die pupillen van Excel sior M er dadelijk helemaal niets meer Om de bouw van de tribune en de uitbreiding van de kleedruimte financi eel rond te krijgen startte Excelsior M vorige week een loterij. Inmiddels zijn reeds vijfduizend loten aan de man gebracht. Hoekse Boys komt na een analyse van de stand tot de conclusie, dat DORR en De Jagers thuis blijkbaar moeilijk te kloppen zijn. Immers beide verenigin gen behaalden op één punt na alle winstpunten uit de thuiswedstrijden. Beide teams kregen in Hoek van Hol land geen kans. Inmiddels worden de spelers - zei het onder bedekte ter men - via de officiële kanalen al angst complexen aangepraat. Psychologie is een moeilijk vak. Kerstbout is op 19 december de inzet van een klaverjastoernooi bij Excelsior M. De inlegkosten zijn f 2,50 en het aftroeven start om acht uur. De neven- -activiteitenkalender van deze Maas- sluise vereniging vermeldt op zaterdag 22 december a.s. ook nog (houdt u vast) kerstboom-, kaarsen-, kerstbal en bierfeest. De muzikale omlijsting is van de Mobile drive-in show". Tevens is er een tombola. Men begint die avond om negen uur en de entree kost drie gulden. Heeft u nog oude kranten? De prijs is opzienbarend gestegen. Uw vereniging verzamelt ze ongetwijfeld ook. Er wordt wat geklaverjast in de donke re weken voor de kerstdagen. In het clubgebouw van Zwaluwen in het Vlaar dingse Holy een kersttoernooi op don derdag 20december met vele fraaie prij zen, aanvang 8 uur. Ook bij Zwaluwen wordt heerlijk ge stoeid met de energiecrisis. Volgens de rubriek Zwaluwen is gek", heeft mi nister Lubbers de aanvoerders gevraagd zo vriendelijk te zijn in de hitte van de strijd de gordijnen te sluiten. Je moet er maar opkomen. VOETBALPROGRAMMA VOOR VLAARDINGEN e.o.: PEC/Zwolle - Fortuna VI, RK WIK - VOC; VDL - DEHSchiedam - De Hollandiaan VFC - Graaf Willem II VACMSV'71 - USC; Flamingo's - Hoek van Holland zondagj; Fortuna VI. C. - Excelsior C; Zuidland - Excelsior M; Zwaluwen - Dinteloord; Woudrichem - Vlaardin- gen; Barendrecht - Maasdijk; MVV'27 - Melissant f Ameide - HVO; Hillegers- berg - TSB; Sunlight - DES '6 7; DVO'32 - ZuiderparkSVD - VDL; CION - Egelantier Boys en Hoekse Boys - RAS (zaterdag). VOETBALPROGRAMMA VOOR SCHIEDAM: SVV - Eindhoven; Her mes DVS - CVV; Slikkerveer - DHS; Schiedam - De Hollandiaan, Excelsior'20 - Spoorwijk; Martinit - DHZ; Demos -OVV; FCN'66 - Eureka; ASV - WF; SFC - GLZ; DRZ - Varken oord (zondag); FC Amsterdam C - SVVC; ASWH - HBSS; Piershil - PPSC; GTB - Veronica; GSS - WIA en WK - Flakkee (zaterdag). VLAARDINGEN Verscholen tussen de overvloedig aanwezige bomenaanplant van het sportcomplex in de Vlaardingse Zuidwijk ligt de atletiekbaan, waarop de herenploeg van de atletiekvereniging Fortuna zich in alle rust prepareerde op een uitstekende prestatie. Een baan van Madurodam breedte voor een vereniging van hetzelfde formaat. Niettemin bereikte deze David onlangs de top van de Nederlandse atletiek. Fortuna promoveerde naar de hoofdklasse: de ere-divisie van de atletiek. De Vlaardingse équipe telt geen nationale kampioenen. Ze zijn eigenlijk net zoals zovele andere atletiekverenigingen. Desondanks bereikten ze de top. Gewoon omdat ze enkele zeldzame ingrediënten toevoegden aan hun ploeg: teamgeest en een groot portie doorze ttingsvermogen. Het bereiken van die hoofdklasse heeft moeite gekost. Ze hebben zich er doorheen geworsteld en daarom kunnen ze nu „en bloc" trots zijn. „In de breedte is onze ploeg niet zo sterk" beaamt voorzitter Hans Schef- fers, die net zoals zovele van zijn bestuursleden zelf nog actief is. „We zijn er met de hakken over de sloot gekomen. Zeven punten minder op een totaal van meer dan twintigduizend of we hadden het niet gehaald. Trouwens omdat we eigenlijk moeten woekeren met de beschikbare mensen zouden één of twee blessures ons de das al omgedaan hebben". Fortuna heeft de beschikking over zestien atleten, die dertien technische- en loopnummers en twee estafettes moeten bemannen. In duplo wel te verstaan, immers aan elk nummer die nen twee atleten per team deel te nemen. Dat betekende voor de Vlaar dingse ploeg, dat de leden ieder twee onderdelen voor hun rekening moeten nemen plus dikwijls als extra een estafette. „We hebben een ontzettend klein ploegje", aldus Hans Scheffers. „De teams van de grote verenigingen kunnen dikwijls voor elke afstand een specialist inzetten, terwijl wij onze krachten over verschillende nummers moeten verdelen. Nu is dat bij ons wel mogelijk, want ik geloof niet, dat we met deze handelwijze roofbouw plegen op de leden van de ploeg. We hebben het geluk, dat de vereniging over enke le goede tienkampers beschikt en deze jongens zijn natuurlijk wel wat ge wend. Roel Keus won in september nog een tienkamp op Papendal. Harry Dragstra en Theo Maat werden daar vierde en zevende. Trouwens bij de Nederlandse kampioenschappen tien kamp veroverde Peter van der Hoek een mooie derde plaats". Avontuur AAC, AVR, Metro en Prins Hendrik. Gerenommeerde teams, die Fortuna dadelijk in de hoofdklasse te bekam pen krijgt. Het wordt een avontuur voor de Vlaardingers. „Die ploegen zijn allemaal veel groter dan wij. Ze kunnen ook uit een veel groter arse naal putten", zegt Hans Scheffers. Inzet, dat was het toverwoord waar mee Fortuna ten strijde toog. Marlo Scheffers: „Andere verenigingen mo gen dan misschien een betere accom modatie hebben en wellicht ook meer geld bezitten, we moeten respect heb ben voor de gezellige sfeer, die Fortu na rond de ploeg heeft weten op te bouwen". De sfeer, de inzet. Het zijn de grote pijlers geweest waarop de Vlaardingers hun succes bouwden. Immers finan cieel kan Fortuna geen grote lasten dragen. Zelfs op een trainer moet bezuinigd worden. Vandaar dat slechts één keer per week een gerenommeerde trainer kon worden aangetrokken. De accommodatie mag nauwelijks com pleet genoemd worden. Desondanks is Fortuna niet eens ontevreden. Verklaart Hans Scheffers: „We hebben zelf de sleutel van de baan. We kunnen er altijd terecht en dat is op gemeente lijke banen zoals in Rotterdam soms wel even anders. Die jongens hebben zich daar te houden aan speciale tij-' den. Kijk, we zouden ook graag de stap wagen naar een nieuwe accomoda- tie. Dan moet het gelijk een naar de eisen van deze tijd ingerichte baan worden. Dat gaat ruim een half mil joen gulden kosten en ik geloof niet, dat we van de gemeente mogen ver wachten, dat ze zoiets voor een vereni ging van honderd leden realiseren. Van de Shell zouden we bijvoorbeeld met de competitieploeg op de Vijfslui zen mogen trainen. Dat hebben we niet gedaan, bewoon omdat we willen voorkomen, dat we een splitsing in de vereniging krijgen. Zoiets van hij hoort tot de elite en jij niet. We hebben elkaar veel te hard nodig. We mogen namelijk niet vergeten, dat we buiten die ene officiële trainingsavond met trainer volledig „selfsupporting" zijn. We moeten elkaar aanwijzingen geven, aandacht voor elkaar hebben en ook de nieuwelingen opvangen. Gaan we nu naar de Vijfslui/.en met de ploeg, dan schieten deze mensen erbij in. Fn van deze aankomende atleten zal de vereniging het dadelijk Opvolging Natuurlijk denkt Fortuna reeds aan de opvolging van de huidige ploeg. Daar om wordt veel aandacht besteed aan de jeugd, maar ook in de top van nu zou uitbreiding niet onwelkom zijn. „In deze agglomeratie wordt vrij veel atletiek beoefend", meimert Hans Scheffers. „Wij plukken er echter niet direkt de vruchten van. Vanuit het Westland trekken veel atleten naar Den Haag en wat overblijft is neergestreken in Maassluis. Schiedam heeft geen at letiekvereniging, maar trekt weg naar Rotterdam. We zitten er precies tus senin en daarbij komt dan nog, dat helaas veel Vlaardingers nog hun heil bij Rotterdamse verenigingen hebben gezocht". kunnen gaan om die positie tegenover de kolossen uit de atletiekwereld te verdedigen. Hans Scheffers beseft ech ter terdege, dat het een verschrikkelijk grote opgave wordt. „Ik heb de ploeg inmiddels enigszins voorbereid op de mogelijkheid, dat ons een moeilijk jaar te wachten staat", zegt hij. „Ik heb de resultaten in de hoofd klasse van de laatste jaren eens op,een rijtje gezet en daaruit bleek, dat dik wijls de drie nieuw gepromoveerde ploegen er na een jaar weer uitvlogen. Dat moeten we ook voor ons zelf onder ogen kunnen zien. We hebben ondanks onze promotie geen extra aantrekkingskracht uitgeoefend op ge renommeerde atleten, die bij lager geklasseerde verenigingen uitkomen. Het heeft me wat verbaasd. We zullen het dus Weer met dezelfde ploeg moe ten doen. Of die ploeg nu volwassen is? Och, wat versta je onder volwassen? Als je rondom luistert dan hoor je zeggen: jullie zijn honderd procent amateurs. Maar wat kan je beter hebben. Er zijn verenigingen, die deze kwalificatie nog moeilijk kunnen voeren. Dat is een publiek geheim. Reiskostenvergoe dingen, kledingvergoedingen: we heb ben er gewoon het geld niet voor. Trouwens met dit soort faciliteiten kweek je ook individualisten. Nu is atletiek - dat erken ik - in principe een individualistische sport, maar bij ons hebben we daarnaast een grote teamgeest ingebouwd. Voor ons is een competitie-wedstrijd één van de hoogtepunten van het jaar en dat is bij andere verenigingen niet het geval. In de atletiekwereld kent men ons als de ploeg, die sterk aan elkaar klit. In dat opzicht zijn we een buitenbeentje", idealen heeft Hans Scheffers voldoen de. Voorbeelden? „Drie maal trainen in de week onder een bevoegd trainer. Topmensen zijn echter veel té duur voor ons en relatief mindere trainers zijn schaars. Maar de jongens zijn al jaren eraan gewend om zichzelf te trainen, om zelf schema's op te stel len". Het kost een grote dosis aan zelfdicipline. Ze hebben het kunnen opbrengen en de hoofdklasse bereikt. Het is in Vlaardingen op sportgebied een ongeëvenaarde prestatie. GERARD S. VERVER Acryl blouse in 'n modern model, met leuk puntkraagje, brede man chetten en borstzakje. Een spot koopje deze leuke blouse, in de maten 36 t/m 44 en in de kleuren geel, bleu, rood, marine en wit voor slechts Ledenverga dering PPR Rijnmond SCHIEDAM Op zaterdag 8 decem ber zal de P.P.R. een ledenvergadering voor het Rijnmondgebied organiseren. De vergadering wordt gehouden in het gebouw Irene, Nieuwe Haven 155; Schiedam, aanvang: 10.30 uur. Op deze vergadering zullen de volgen de zaken besproken worden: voorlopig bestuur P.P.R. Rijnmond, le fase van de bespreking van het concept-pro-! gramma (definitieve vaststelling vindt plaats op 5-l-'74) en de samenwerking met andere partijen. Woningbouw tast landschappelijk schoon aan Een staaltje van het kwekersvakman schap deze prachtige Amaryllisbol in de kleuren rood, roze en oranje. Normaal koopt u deze supergrote bol voor ongeveer zes gulden nu kompleet met bloemistenaarde en kuituurbeschrijving, in luxe geschenkdoos, voor al onze bontmantels zijn afgeprijsd van vrij te zien: Schiedamseweg 10 Vlaardingen Tel. 010 346227. Klaverjassen om kampioenschap Maassluis MAASSLUIS Zaterdagmiddag werd in gebouw De Kern strijd geleverd om het klaverjaskampioenschap van (daas- sluis. In de vorige 10 zaterdagen heb ben 40 dames en heren zich van een plaats in de finale verzekerd. Onder deze 40 had de heer A. A. v d. Laan zich 5x geplaatst en kwam dus met 4 reserves aandraven. Verder waren er ook enkele invallers voor finalisten die zich voor deze middag niet vrij hadden kunnen maken en één van deze invallers was de heer J. Groen, die de le prijs won. Volgens de spelregels kunnen invallers of reserves echter geen kampioen worden. Wel viel hem de le prijs, een fiets, ten deel. Nummer twee werd kampioen; de heer C. v.d. Zwan, die voor een jaar de beker mee naar huis mag nemen en, evenals de overige 38 deelnemers, met een prijs naar huis ging. In het dagtoer- nooi, waaraan 28 mensen meededen, ging Jan Verstraete met de eer strijken. De organiserende klaverjasvereniging De Kern houdt iedere maandagavond een bijeenkomst in gebouw De Kern aan de P.C. Hooftlaan te Maassluis. De avonden duren van 19.45-22.30 uur. Wij zoeken in diverse wijken van Vlaardingen aan de bezorgers: op de Dinsdag en de Donderdag in de omgeving van: MARATHONWEG REIGERLAAN v. HOGENDORPLAAN VEERPLEIN Aanmelden: tel. 132170 toestel 28 De Havenloods b.v. Rou^deamrikkade14 HAVENLOODS ld]j KLASSE MAASSLUIS - Burgemeester en wethouders van Maasland vinden het ontwerp-Streekplan Rijn mond onaanvaardbaar. Het dage lijks bestuur van Rijnmond wil een gedeelte van de gemeente Maasland (tot aan rijksweg 20) voor woondoeleinden inrichten. Hiervoor zal grenswijziging nood zakelijk zijn. Het gaat hierbij over het gedeelte grondgebied, dat reeds eerder in 1966 bewust buiten de toen plaatsgevonden grenswijziging is gehouden. Ook nu zal de ge meente Maasland, volgens het Doos met 12 kerstballen, geheel zilverkleurig, in 2 modellen, voor een sfeervolle kerstboom. Nu voor slechts college, duidelijk stelling moeten nemen tegen de plannen die zij het op langere termijn - in het Ontwerp-Streekplan Rijnmond zijn aangegeven. Men motiveert dit standpunt als volgt: Ten eerste acht men het formeel een onaanvaardbare inbreuk op de autonoj- mie van de gemeente Maasland om aan het grondgebied van deze gemeente indicatief - in het Voorontwerp heet te het „figuratief" - bestemming te geven, terwijl deze gemeente geen deel uitmaakt van het grondgebied van Rijnmond, waarvoor ait streekplan een planologische regeling beoogt te tref fen. Wat de materiële inhoud betreft stelt men primair, dat zoals in het be stemmingsplan Landelijk Gebied is aangegeven - het onderhavige gebieds deel van Maasland als „Opengebied" onaangetast dient te blijven. De al te simpel gevonden uitleg, dat van een open gebied van enig formaat aldaar geen sprake zou zijn, is planologisch gezien inf strijd met de realiteit. In deze opvatting wordt deze strook grondgebied van Maasland blijkbaar gezien als een zaak op zich, zonder verdere samenhang met het aangren zende gebied. Deze opvatting kan niet anders worden gezien dan als een misvatting. Hoewel doorsneden door rijksweg 20 vormt dit gedeelte immers, i met de aan de andere zijde van de rijksweg gelegen „groene long", een samenhangende en aaneengesloten agrarische eenheid. Aanknopingspunt daarbij is de West- gaag, die voorheen de rijksweg krui send, thans in het kader van de recon structie van deze wijksweg via een tunnel onder het wegdek door, deze agrarische samenhang bevestigt. Een tweede verbinding wordt boven dien gevormd vanaf de Cooldenhoven- laan naar de Weverskade/Maasdijk. Men vindt het dan ook pertinent on juist om deze strook los te willen zien van het groter verband, waarin zij is opgenomen. Woningbouw op dit ten westen van de rijksweg gelegen grondgebied zou da»- om een directe aantasting betekeneij van het landschappelijk beeld, zoals dit thans aanwezig is. De schaarste aait landschappelijk schoon in het west<n van Nederland noodzaakt hier tot erns tige bezinning, aldus het college van B. en W. van Maasland. „Het is voetbal en het blijft voetbal". Tinus Osterholt aarzelt en houdt zich diplomatiek wat op de vlakte. TSB, dat hij nu voor het vierde seizoen traint, leidt Maasdam - in de vierde klas C zaterdagmiddag. Deze klassering een nederlaag, tezamen werd bereikt via vier puntenverdelingen, vijf overwinningen nota bene tegen stadgenoot HVO. Een puike uitgangspositie dus voor de resterende twaalf competitie-c gen. Desondanks kende TSB onlangs enige zorgen. Zorgen, die inmiddels intern zijn opgelost, maar extern slecht werden verkocht en verkreukeld in de pers kwamen. Voor de buitenwereld zijn ze echter niet langer ter zake doende. De Vlaardingers hebben de draad weer opgevat en begrijpen, dat de derde klas nog nimmer zo nabij is geweest. Daarom zijn de problemen ras uitgepraat en de lekken gedicht. Slechts de moeilijkheid om de lekken in de vijandelijke defensie te vinden resteert en dat juist verontrust Tinus Osterholt het meest. Verklaart hij: „Uiteraard tracht ik aan het begin van de competitie een elftal te formeren, dat naar mijn inzicht het sterkste is. Wanneer echter tijdens de competitie blijkt, dat door ziektes, door blessures of door schorsingen mensen uit de basisopstelling afvallen, dan moet je toch gaan improviseren. Wie past dan in het systeem? Hoewel ik dacht, dat ik kwalitatief gezien voldoende reserves achter de hand heb. Het is alleen de manier waarop je hen inpast. Zoals we de laatste wedstrijd (tegen TOGR) gespeeld hebben: wel, ik was tevreden. Lr werd leuk gevoetbald, goed gecombineerd en hard gewerkt. Alleen voor de angstperiode van de spelers tijdens de wedstrijd ben ik bang. Het schijnt, dat aan de angst niet te ontkomen valt. De jongens proberen alles vast te houden om toch aan de leiding te blijven. Ik heb al talloze malen getracht hen die angst voor tegendoelpunten uit het hoofd te praten. Ze zitten er zelf mee, maar toch keert het iedere keer terug. Ik heb ze feiten fenoemd, ik heb ze gevraagd waarom die angst? Ik heb ze bezworen gewoon vrijuit te spelen. En tochik mag niet verder het veld in dan de lijn en in het veld zullen die jongens toch met zichzelf in het reine moeten komen. Dan heb ik geen vat meer op hen. Hetzelfde is eigenlijk "an toepassing op het systeem, dat ik wil toepassen. Niet' allemaal houden ze zich eraan. Moet je luisteren, ik houd niet van verdedigend voethal. Met de capaciteiten, die iedere speler afzonderlijk bezit mogen ze doen wat ze willen, maar wel in een bepaalde volgorde. Niet dat iedereen door elkaar gaat lopen om te trachten het eigen spel waar te maken. Er moet verband zijn in het spel. De plaatsen, die de spelers bezetten moeten ze ook aanhouden als de tegenstander in het bezit is van de bal. Zijn ze echter zelf aan de bal, dan hoeven ze voor mij geen dekking of mandekking uit te voeren. Dan mogen ze voor mij voetballen Uiteraard kwam in het topscorer-klassement door de algehele afgelasting van het voetbalprogramma geen wijziging. Prijzen om van te dromen. Droomprijzen worden werkelijk heid bij ter Meulen. Polyaether matrassen met een s.g. van 30 en een dikte van 15 cm. Met fraaie damasten in blauw of oranje Normaal f 105, - t/m f 225,--! 80x190 cm 90x190 cm f 97,80 90x200 cm f 109,80 120x190 cm f 129,80 130x190 cm f 144,80 140x190 cm f 154,80 140x200 cm f 179,80 2 Fiberfill kussens voor f 23,80.

De Havenloods | 1973 | | pagina 5