T ROTTERDAM VERPLICHT KERNENERGIECENTRALE AASVLAKTE TE BOUWEN? 4C Worst:„We zijn aan het uitzoeken hoe de verbintenissen zijn" Wethouders willen technici alleen als adviseurs „Studeren op alternatieve vestigingsplaats gewenst" DE HAVENLOODS, DONDERDAG 6 DECEMBER 1973 49-513 Als wij de electriciteit moeten produceren, het geld moeten opbrengen, dan moeten wij als gemeente aan het begin van de besluitvormingslijn zei}' verantwoordelijkheid hebben. Aan het eind van de lijn moet de verantwoordelijkheid bij het parlement liggen. Vandaag de dag is de hele sector Bedrijven geweldig politiek geworden. Dan moet het SEP-bestuur ook een politiek lichaam worden, met alleen bestuurders erin. De technici staan hen daarin slechts met hun deskundigheid bij. Wethouder J. Worst is duidelijk weinig gelukkig met de bestuursstructuur van de SEP, die sterk van bovenaf en technisch werkt. Als je met je gemeentelijk bedrijf deelneemt in een samenwerkingsverband, dan zul je daar zelf van onderaf invloed op plannen en beleid moeten hebben. Met andere gemeenten wordt (en is) eraan gewerkt om zowel bij gas en water als bij de electriciteit de bestuursstructuur te veranderen. Bij het gas is dat reeds klaar. In het hoofdbestuur daarvan zitten nu alleen bestuurders, provinciaal en gemeentelijk. Worst: „Dat is vrij goed geregeld, daar ben ik tevreden over". Wat het water betreft: in verband met het feit dat de regering straks bepaalde beslissingen gaat nemen wil men in de waterbedrijven een overlegorgaan met de regering maken. Worst: „Daar had men'ook een bepaald voorstel voor. Dat is voor mij en ook voor de wethouders van de andere grote gemeenten onaanvaardbaar". Onlangs is daar over in de Vereniging van Nederlandse Gemeenten gesproken. Geconcludeerd is dat ook het Bestuur van de Vereniging Exploitanten Waterleidingbedrijven in Nederland geherstructureerd moet worden. „Wat nu dus ook bij het water gaat gebeuren willen wij als grote gemeenten en als bedrijven voor de electriciteitsproduktie binnenkort bij de SEP. Dat zal wel wat moeilijker worden, omdat die SEP nogal op hoge tronen zit". „Kernenergie op de Maasvlakte? 't Is de vraag...." was in mei van dit jaar het motto van een door de gemeente Rotterdam georganiseerde informatieve bijeenkomst. Steeds meer mensen zijn zich sindsdien gaan afvragen of 't inderdaad nog wel de vraag is. De hele beslissingsprocedure rond de vestiging van een derde (kernenergie-) eenheid voor de Maasvlakte-centrale is zo ondoorzichtig dat zelfs op gemeentelijk niveau men nog druk bezig is uit te vlooien wie precies wat te vertellen heeft. De resultaten van dat onderzoek zullen in de Rotterdamse gemeenteraad komen. De idee voor de kerncentrale is ontsproten aan de technische breinen van de N.V. Samenwerkende Electriciteits Productiebedrijven (SEP). Die stelt jaarlijks aan de hand van haar verwachtingen over de toekomstige vraag naar electriciteit een lange-termijn plan op voor het opvangen van die vraag. In het laatste SEP-plan wordt gesteld dat in 1981 een derde eenheid op de Maasvlakte klaar moet zijn, gestookt met kernenergie. Krachtens een samenwerkingsovereenkomst tussen de in de SEP deelnemende bedrijven zou nu de N.V. E.Z.H., de Electricifeitsbedrijven Zuid-Holland, alle maatregelen moeten gaan nemen om die te kunnen verwezenlijken. Sommigen die wel menen dat er een eenheid bij moet komen betwijfelen of die er ook al in '81 zal moeten staan. Zij betogen dat de verbruiksprognoses tot nu toe tegenvallen. Mede in dat licht vindt een Rotterdamse PvdA- -werkgroep dat je een kerncentrale op de Maasvlakte pas moet (kan) gaan overwegen als zeker drie jaar lang is gebleken dat de Borsselse-centrale zich goed gedraagt. Desondanks is de EZH gebonden om de zaak nu snel aan het rollen te brengen. Anders halen ze 1981 niet. Na enig trekken wil EZH-directeur ir. J. H. Goossens wel kwijt dat hij binnen twee, drie maanden een voorstel op tafel zal leggen bij de Raad van Com- Rijnmond-gecommitteerde Roozemond: Partij in het hele drama is ook Rijnmond. In het ontwerp-streekplan, opgesteld door Rijnmonds dagelijks bestuur staat: „Opwekking van kernenergie dient te worden uitgesloten tot het tijdstip waarop wordt aangetoond dat een dergelijke energie-opwekking voor de bevolking geen onaanvaardbare risico's met zich meebrengt". Streekplan-gecommitteerde C. M. L. Roozemond is persoonlijk niet zo gelukkig met de laatste toevoeging, die ook niet in het vooront werp-streekplan stond. Ze neemt wat terug, vindt hij, en „betekent dat er toch weer een zekere arbitraire, althans subjectieve oordeels vorming wordt geïntroduceerd. En dat vind ik voor zo'n probleem geen goede zaak". „H et streekplan strekt zich uit voor de mogelijke publicaties en uitspraken die periode tot 1986. Naar mijn vaste op dit punt zijn gedaan, is het vol- overtuiging, kennis nemend van alle strekt irreëel te veronderstellen dat de risico's die aan een kernenergie-centra- Ie verbonden zijn binnen een periode van pakweg 8 jaar allemaal kunnen worden opgelost". Roozemonds bezwaren richten zich vooral op het probleem van de afval stoffen. Verder betwijfelt hij of het wijs is een atoomcentrale te bouwen in een zo dichtbevolkt gebied, dat boven dien een kwetsbaar industriegebied is. Hier lijkt zijn visie even wat inconse quent. Hij noemt zich uitdrukkelijk geen tegenstander van kernenergiecen trales, is ervan overtuigd dat in de komende decennia kernenergie nood zaak zal zijn voor een deel van onze energiebehoefte. Dus: wel kernenergie voor Rijnmond, maar dan ergens an ders geplaatst „Dat is het punt, ik vind dat er dringend gestudeerd moet worden op alternatieve vestigingsplaatsen". (Com mentaar van CAR-lid Remy Poppe: „Daar bedoelt-ie mee: dan zetten we de vuilnisbak maar bij de buurman voor de deur. Dat is natuurlijk flauwe kul. Dat is nou juist het typische van kernenergie: het levert een groot ge vaar op voor een heel grote omgeving"). iets wel of niet te doen. Dus die kan in laatste instantie altijd ingrijpen". Heeft u enig idee hoe er bij GS over wordt gedacht? „Nou nee. Mij is wel duidelijk dat ze op dit moment niet zeggen: er möet een kernenergiecentrale komen. Zij hebben bepaald nog wel twijfels". Honorabel Gecommitteerde C.M.L. Roozemond. De EZH heeft tegen de passage in het ontwerpstreekplan bezwaar aangete kend. Ze spreekt van een „negatieve, ongefundeerde en ongenuanceerde stelling, vermoedelijk ingegeven door ten tijde van de samenstelling van het streekplan bestaande (voor)oordelen". Volgens Roozemond is de passage een volstrekt honorabel standpunt. „Er staat: het mag niet zolang de risico's nog zo groot zijn dat er gevaren voor de bevdlking uit kunnen voortvloeien. En wat betekent het in de praktijk? Dat degene die een kernenergiecentrale wil bouwen zal moeten aantonen dat er geen onaanvaardbare risico's aan verbonden zijn Als de passage door de Rijnmondraad en Gedeputeerde Staten wordt goedge keurd krijgt de raad de bevoegdheden om de gemeente Rotterdam dwingend op te dragen die passage in het bestem mingsplan op te nemen. „Da's dus de formele kracht van het streekplan, waar men wel eens overheen kijkt", aldus de heer Roozemond. „Nou moet ik daarbij wel zeggen, anders help ik u in 't bos: als de Rijnmondraad zo'n aanwijzing geeft kan de gemeente daartegen in beroep gaan bij Gedeputeerde Staten. En dan staat daar nog los van, dat de minister voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening aanwijzigingen kan geven om Voorlichting In welk stadium verkeren de milieugroepen in Rotterdam9 Remy Poppe van het Centraal Aktiekomitee Rijnmond: „We hebben zojuist een nieuw pam flet gemaakt dat we deur aan deur in Rijnmond gaan verko pen en we zijn met een handte keningenactie-toestand bezig. Aan de hand daarvan willen we overal openbare vergaderingen gaan houden Dat zal gebeuren zaak op bestuurlijk niveau be gint te rollen: „Het is nu alle maal nog te mistig en te vaag en alles wordt te achterbaks ge houden. Maar we wachten wel tot ze een beetje tevoorschijn Schone Randstad Zuid, die al in februari, na de eerste geluiden over een kerncentraje een bii- eenkomst in De Doelen beleg de, sluit zich aan bij de CAR- -bezigheden. De heer H. Boerrna van de Vereniging tegen Milieubederf in en om het Waterweggebied zegt dat zijn bestuur nog geen precies standpunt heeft ingeno men. „We zijn in ieder geval niet zo erg voor". Men is zeker van plan een stuk naar de ge meenteraad te sturen. Overigens wil de gemeente Rot terdam een tweede openbare bijeenkomst in De Doelen be leggen, na de niet al te gestaag de op 28 mei. Volgens wethou der Worst zaldaar vooral het vraagstuk van het electriciteits- verbruik (beperking ervan) aan dacht krijgen. AMVWWWWWMMWWWWWWMAAMW missarissen van de EZH. Dat voorstel komt er dan op neer dat Rotterdam de centrale zal bouwen en er ook het geld voor zal neerleggen. De raad van commissarissen bestaat voor het grootste deel uit wethouders van Zuidhollandse gemeenten (uit Rot terdam de wethouders Worst en Rie- zenkamp). Het bestuur bestaat dus uit beleidsmensen, het SEP-bestuur waar aan het ondergeschikt is echter niet. De betrokken wethouders zien zich zo geplaatst tussen de SEP, die haar plan nen naar beneden toe wil voorschrij ven, en hun eigen gemeenteraden, die over de inhoud van het SEP-plan geen enkele zeggenschap hebben. Los van de vragen of er een nieuwe eenheid moet komen en hoe die dan gestookt moet worden zitten raadslie den en wethouders aldus met de vraag: zal hetgeen wij uiteindelijk wijs achten enig gewicht in de schaal leggen? Wethouder J. Worst (o.a. voor de Bedrijven): „We zijn nog eens helemaal aan 't uitzoeken hoe de verbintenissen zijn die wij met de EZH hebben en die de EZH met de SEP heeft. Hoe 't in de statuten ligt, welke afspraken er zijn en of je min of meer gebonden bent". „Het zou wel zo kunnen zijn dat wij (de gemeente Rotterdam, het GEB) met onze verbintenissen min of meer de verplichting op ons genomen hebben om te zorgen voor een bepaal de productie. Maar voor mij is 't nog wel een grote vraag en ik denk haast wel dat ik gelijk heb - of men ook tegen ons kan zeggen hóe wij in die centrale electriciteit moeten opwek- Aardgas ,.in het SEP-plan wordt mij gesugge reerd dat er hier een kernenergiecen trale moet komen. Nou, dat is dan zo. Maar meneer, dat wil ik dan eerst nog wel eens horen van de man die over dat aardgas de baas is: de minister vai economische zaken, de heer Lubbers". De heer Worst (PCG) verbergt niet dat hijzelf waarschijnlijk ja tegen kernener gie zou zeggen als hij vandaag de beslissing moest nemen. „Mijn verant woordelijkheid is ook zo dat ik denk: Verdorie, straks moet dat ding draaien. En stel je voor dat ik geen aardgas krijg ik zal er moeite voor doen, maar de mogelijkheid dat ik het niet krijg is groot hoor, lijkt mij nou dan zit ik met het probleem". In dat geval dus kernenergie. „Maar onder bepaalde voorwaarden. Als ik niet aan de raad zou kunnen zeggen dat de veiligheid volledig gewaarborgd is, dan wordt het toch wel heel moei lijk om te zeggen „Ik ben door allerlei besprekingen in het verleden gebonden om in bepaalde richtingen iets te doen. Mijn verantwoordelijkheid brengt met zich mee dat ik op dat punt moet afhaken". Wethouder van Financiën J. Riezen- kamp (PvdA) is misschien een nuance voorzichtiger: „Ik heb geen principiële bezwaren tegen de kernenergie. Ik zie alleen nu erg veel nadelen, ik ben er erg huiverig voor". Je kunt beter met, investeren wachten tot de onopgeloste problemen opgelost zijn en er niet van uit gaan dat dat over zoveel jaar wel gebeurd zal zijn. Anders zit je dan misschien met een centrale waar on aanvaardbare bezwaren aan kleven. Riezenkamp gelooft ondanks de „rare verhalen" die je hoort dat er nog best wat aan de richtlijnen van de SEP te sleutelen valt: „Dat zal misschien in strijd zijn met allerlei formele regeling en of zo, maar ik denk dat als je je tanden op elkaar zet er altijd nog wel wat aan te doen is. De uitlatingen van de minister over Kalkar b.v. geven aan dat er toch wel enige souplesse is". Als de zaak formeel in het EZH-be- stuur is aangekaart zullen de diverse wethouders haar in de gemeenteraden brengen. In Den Haag heeft de PvdA- fractie alvast bij motie willen vastleg gen dat er beslist geen kerncentrale mag komen, maar dat is als ietwat voorbarig van de hand gewezen. In Rotterdam zegt het ontwerp-verkie- zingsprogramma van de PvdA: „Er komt geen kernenergie-centrale op de Maasvlakte indien a. niet een afdoende oplossing gevonden is voor het pro bleem van het radio-actief afval en van de thermische verontreiniging, b. daar toe een uitbreiding van de Maasvlakte Op de vlakte Het PvdA-raadslid mevr. A. M. Ridder hof-Strik zegt dat er nog geen duidelijk beeld is' van hoe er in de diverse fracties over wordt gedacht. „Iedereen houdt zich zo vreselijk op de vlakte. We durven eigenlijk geen van allen ja te zeggen, omdat je allemaal vindt dat het toch wel een heel zwaar punt is". De stemming in de betrokken gemeen teraden zal, als het goed is, de stelling- name van de wethouders in het EZH- bestuur- bepalen. Geopperd is o.a. bij het GEB - dat het contractbreuk jegens de SEP zou zijn indien de Raad van Commissarissen van de EZH in meerderheid kernenergie zou afwijzen. De consequentie daarvan zou kunnen zijn dat de SEP naar de rechter stapt, maar een juridische procedure is bij overheidsbedrijven niet bar gebruike lijk. Een herbezinning bij de SEP is dan eeft theoretische mogelijkheid. Waarschijn lijker lijkt echter dat de minister van economische zaken dan ingrijpt. En .minister Lubbèrs, volgens wethouder Worst „een geweldige pion in dit hete spel", heeft nog geen concrete uitspra ken gedaan. Gaat de raad v de EZH wél akkoord, dan „zal aan Rotterdam verzocht worden om deze centrale tot stand te brengen... dat lijkt me de mooiste zinzoals een zeer op zijn .hoede zijnde EZH-dire'e- teur Goossens het uitdrukt. Als we even grinniken, vervolgt hij: „Jawel, maar dan kunnen we verder zeggen: cfp grond van de zgn. leveringsvoorwaar den is Rotterdam gehouden dit ver zoek in te willigen. Begrijpt u, dat staat iets vriendelijker dan dat ik zeg: ze móeten 't doen, maar eh. ze moeten 't wél doen i Krieken De omslag-illustratie van de algemene inleiding over kernenergie van G.E.B.-directeur N.de Vries ••••••Kt!*!*

De Havenloods | 1973 | | pagina 7