W DE HAVENLOODS De kermis is niet dood het circus herleeft ARTISTEN... .DIEREN.... SENSATIE....PLEZIER.... 'High Society' in plankenland Even opschuiven allemaal iedereen wil straks mee... [UlV£jiHiA ,Pretstad Ahoy BIJNA HALVE PRIJZEN Kaarsen vliegen weg bêzörgersï STËRS dinsdag 11 december 1973 22e jaargang no. 50 EDITIE 4 SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM 'v LAARDINGEN KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21J Lachen, gieren, brullengriezelen en je hart vasthouden. Het is allemaal te beleven op Pretstad Ahoy'73, de grote Kerstattractie in Rotterdam van het jaar. Kerstcircus in het Sportpaleis met een overdekt Lunapark in de drie grote tentoonstellingshallen, alles bij elkaar een dagje-uit voor de hele familie.... Dat was het doel, zoals het Dick Binnendijk, Harry Hofmeester en de Janviers voor ogen stond, toen zij de hoofden bij elkaar staken om onze stad en regio tijdens de donkere dagen rond Kerstmis een uitgaansdag te bezorgen, waar ieder, jong of oud, zich zou kunnen amuseren. garanties de exploitatie mogelijk te maken. Voorop staat natuurlijk de wens Rotterdam en regio leefbaar te maken voor de eigen bevolking en tegelijkertijd „Rotterdam-promotion" optima forma te bedrijven. tedere middag en avond, van mandek en volksvermaak, de zaterdag 22 tot en met zondag wedergeboorte van de oude Rot- 23 december zijn er circuspro- terdamse kermis, gekoppeld aan gramma's in het Sportpaleis, een circusprogramma, waar de terwijl men aansluitend of voor- vonken van afvliegen. Ziedaar dien het overdekte Lunapark kan wat „Pretstad Ahoy' straks te bezoeken, omdat de toegangs- bieden heeft... kaarten geldig zijn voor beide evenementen. Herleving van ro- Want het staat als een paal boven water, dat Pretstad '73 een gebeurtenis wordt, die ook drommen belangstel- er alles de lenden zal trekken van ver buiten Rotterdam. Succes is een sneeuwbal en RisiCO clie eerste dagen, als onze lezers dus de kans krijgen tegen sterk verminderde Summa summarum: we gaan in Rot- prijs Ahoy' te bezoeken, zal iedereen terdam de spits afbijten tijdens die er hard tegen aan gaan. Directie,' Kerstweek. Het financiële risico is exploitanten en artiesten hebben ver- natuurlijk enorm groot, met zoveel trouwen in hun projekt. Het ziet er naar uit, dat hun inspanning beloond zal worden TONNY BOK. Muzikale chimps.... dure attracties onder één dak. De gemeente Rotterdam is evenwel bereid gevonden de schouders onder dit project te zetten en via bepaalde Dick Binnendijk, de grote organisator achter Pretstad werkt keihard aan het komende succes van het wereldspektakel, dat straks in Ahoy' te verwachten is. „Met Toon Hermans ben ik natuurlijk verwend", zegt hij. „Even afkloppen, maar met Toon is het gewoon een mirakel! als we het bordje „vanavond uitverkocht" niet iedere dag kunnen ophangen. Maar, tja, Toon is nu eenmaal een man apart...". „Straks bij PRETSTAD zeggen de namen eigenlijk niet zoveel. Het is gewoon de totaliteit van het evenement, die het moet doen. We hebben met zoveel vakmensen en een gebouw als Ahoy' eenvoudig een complex met ongekende mogelijkheden. Zoiets vind je in heel West-Europa niet. Het is gewoon een link van de gezelligheid van de oude Rotterdamse kermis naar topamusement anno 1973". „Het Kerstcircus is een moderne, ver beterde versie van het beroemde Engel se Mill's in de Olympia, maar op veel grotere schaal natuurlijk, omdat we hier voor het eerst voor één geld een bezoek aan een compleet overdekt, verwarmd lunapark hebben kunnen inbouwen. Alle moderne kermisattrac ties zijn er te vinden. Maar je kunt ook terecht bij allerlei eethuisjes, voorkin deren en volwassenen, van oliebollen- kraam en poffertjes tot een Beiers bierhuis toe". Kleuters ,.We hebben zelfs door de gemeente de mogelijkheid gekregen voor de kinde ren een volledig Kleuterparadijs te bouwen, compleet met een heel kin- derbos en alles, wat je maar kunt verzinnen. Overdag treedt er een goo chelaar op, er is een poppenkast, een ballonnenblazer en terrasjes voor de ouders". Straks, in Pretstad, ben je niet zomaar een paar uurtjes onderdak. Je bent gewoon een hele dag er tussen uit. Het wordt een feest voor de hele familie, uniek voor heel Europa. Denk eens in: circus met artiesten, dieren en sensatie. Draadnummers, muzikale clowns. Alt- hoff met zijn beren, dieren, muziek en spektakel. Cas Oosthoek met zijn or kest, vijftig majorretes, een drumband met de Kerstman in hun midden krij gen we al direct bij het begin van de Verwacht een and'ren Heer' Carel Briels is terug. Tegen de „aima bele" prijs van dertig gulden per plaats en louter „captains of industry" in de hoofdrollen zal de Gijsbreght-traditie op 1 en 2 januari in Amsterdam herleven. Vondel's drama zal in de Westerkerk het nieuwe jaar cultureel inluiden, wat prijzig misschien, maar in ieder geval exclusief, zij het misschien met een wat snobistisch bijsmaakje De Gijsbrecht wordt gespeeld door mr. J. C. S. Nijen bran ding de Boer, ex-di recteur van de Amro-Bank. De chef-ex ploitatie van de Spoorwegen, mr. ltt- mann zet Broer l'eter op de pianKen, terwijl alweer een jurist, mr. Kern kamp, lid van de Raad van Bestuur van Lips, in de huid van de heer Van Vooren kruipt. Om op de academische toer te blijven zien we mr. Westerkamp (verzekeringen) als de Bode en mr. Capelle als Willibrord. Bien étonnée de se trouver ensemble wordt het optreden gemeld van de gloednieuwe ..madame la directrice'' van het komende Rotterdamse toneel gezelschap. Jos van Gasteren zal tussen de cast van louter directeuren voor het eerst in haar loopbaan, onder regie van Card Briels. de Badeloch vertolken. ..Een krachtige, soldateske Badeloch", voorspelt Briels. En wie zal daaraan tyvijfelen, die mevrouw Van Gasteren heeft leren kennen. Bankcheque Overigens is met dertig gulden alleen de basis gelegd voor een avondje uit in Amsterdam. Want in de Wintertuin van Krasnapolsky wordt tevoren een Gijs- brecht-dinertje aangericht, met klank en lichtspel, vurige wijn, de fijnste gerechten voor culinaire fijnproevers en de zoetgevooisde klanken van min- nestrelen. Een avondje voor de liefheb bers, maar met een gewoon maandsala ris zal men helaas van dit brok cultuur verstoken moeten blijven. Het is meer een avondje voor oude jongens onder elkaar, bij de gratie van educatie en een ruime, heel ruime beurs. Er valt voor Den Uyl blijkbaar nog wel iets te nivelleren voorstelling, maar dan zijn we de decoratieve entree van Chiel de Mey net gepasseerd en iedereen voelt de feeststemming dan al in de benen". „Midden tussen nare berichten over oliecrisis, werkloosheid en benzinedis tributie hopen we de mensen uit de hele omgeving van Rotterdam een hele dag amusement te kunnen bieden, circus plus kermis, sfeer en gezelligheid voor iedereen tegen prijzen, die eigen- lijk voor niemand een bezwaar hoeven Onze krant ,.De speciale prijzen, die de lezers van jullie blad de eerste twee dagen mogen betalen, zijn bedoeld - laten we het maar eerlijk zeggen om er met één klap de loop in te brengen. We zijn allemaal zo overtuigd van de kwaliteit van alles, wat we te bieden hebben, dat heilig geloven in het sneeuwbalef- f. Hoe n Pretstad wordt n 'i de beste s die eerste dagen ziji A hot Want ook de gemeente, met de wet houders V.d. Pols en Worst aan het hoofd, hebben samen met Jack Trees fantastisch meegewerkt om dit voor iedereen hier mogelijk te maken „Not t of n n Nederland is ooi 'at met Pretstad t( nensen zullen hui iets georganiseerd vergelijken is. De ogen niet geloven. kelijk van het weer, want bij ons is hei droog, warm en gezellig. Het word) een Kerstuitstapje, dat men niet snel zal vergeten", aldus Dick Binnendijk. Een vakman, die het weten kan Feyenoord in Europa Cup Definitief zijn nu nieuwe data vastee- steld. Feyenoord gaat woensdag, 12 december in Luik op bezoek. De wedstrijd begint om 8 uur 's avonds. De week daarop, woensdag 19 decem ber volgt in de Kuip de return, aanvang half negen 's avonds. Voor de Rotter dammers dus drukbezette weken. Harry Hofmeester, de direkteur van het Sportpaleis, is bijzonder in zijn nopjes met de gang van zaken bij de voorbereidingen. Er wordt in de hallen straks een uniek Lunapark opgebouwd met plaats voor ruim vijftig kermis- Bovendien is Dick Binnen- i met e „Dit is écht weer de eerste orde". „Ak het'goed is. i naar Rotterdam gebeuren mee te halfbakken programma voor de dag te komen, nu zijn oude idee: „de hergeboorte van circus en kermis in één klap", dank zij de medewerking van de gemeentelijke autoriteiten zo snel, zo genereus tevens gest'lte heeft gekregen. Vroeger een evenement van aldus Hofmeester, iioet heel Nederland stromen om dit beleven. We willen nze stad te bieden heeft. Een programma van wereldal lure, dat weer mogelijk wordt gemaakt door de functie, die Ahoy' in ons land is gaan spelen, „Er wordt vaak geklaagd over gebrek aan gezelligheid in onze stad Goed. wat het centrum betreft, klopt dit natuurlijk. Maar in die Kerstweek zullen we aan het Zuidplein laten zien, da: ook de grootste Nurks niet zonder glimlach de deur uitgaat.. „Als kind ging ik altijd naar de najaarskermis in de oude Diergaarde. Dat was de echte Rotterdamse gezellig heid van „toen", waar wij, ouderen, altijd nog met weemoed aan terugden ken. Daarom vonden we, dat het mogelijk moest zijn dit alles te doen herleven. De achtbaan, de „rups" en het „spookhuis" worden weer opge bouwd". Dr. Herman van Geuns, de directeur geneesheer van Tiet Consultatiebureau voor TBC-bestrijding aan de Baan telefoneerde ons vorige week vrijdag. „De kaarsen vliegen, bij honderden de deur uit", zei hij verheugd. „Zoudt u nog éénmaal de aandacht willen vestigen op die goede daad, die de mensen kunnen stellen. Een dikke Goudse kaars met zeventig branduren voor f 4,95 helpt een leven redden van TBC". Graag gedaan, dokter. Bestel uw kaarsen bij het Consultatie bureau voor TBC aan de Baan, telefoon 135.000, toestel 177. U kunt ze persoonlijk afhalen, maar men wil er ook voor zorgen ze aan uw huis te bezorgen. Persoonlijk afgehaald betaalt u f4,95, maar u kunt ook uw geld storten op giro 41.51.00 ten name van de penningmeester van het Comité Geldinzameling Tuberculose-bestrij- ding in de Ontwikkelingslanden in Rotterdam. Alleen de verzendkosten zijn dan natuurlijk voor uw rekening. Bestel een kaars... red e Circus Tram en bus in de knel? „Maar alles, wat de jongeren zich wensen, zal er ook te vinden zijn. Dat, het circus, al die dieren, de clowns, de acrobaten en trapezewerkers. Dat alles bij elkaar wordt PRETSTAD, zonder overdrijving een gebeuren, waar 5 spanning naar toe leven. Slaagt en hoe kan het eigenlijk misgaan? dan kunnen we in één eek ouderwetse gezelligheid beleven". s herrezen Rotterdai Een echt familieprogramma rond Kerstmis wordt het dus. Sport en :reatie Jack Trees aan het hoofd ingeschakeld voor de lunaparkacti- eiten. In nauwe samenwerking met de oude kermisrot Janvier en tentoon stellingsbouwer Jacq. Koedood voor de decoraties wordt een complete rdekte kermis gebouwd. De „glazen zaal" is bestemd voor de allerkleinste bezoekers, terwijl in de Maas- en Schiehal een groot aantal kermisattracties en eetgelegenheden zijn geprojecteerd. Want wat is een Lunapark zonder poffertjestenten, wat is een kermis zonder suikerspin, kaneelstok of Parijse wafels? De Flitser is er, een achtbaan, dte door steile hellingen en scherpe bochten aan de wagens een enorme vaart geeft. De Swing Mill, de botsauto's, de Poliep, :aroussel met poliepachtige armen, voortdurend rondwentelen, de Plaatsen kopen... Op de eerste twee dagen i PRETSTAD '73 is er voor oi lezers de kans de voorstellingen J van Kerstcircus en Lunapark te J bezoeken tegen speciale prijzen. I Op zaterdag 22 en zondag 23 I I december betalen onze lezers na- melijk slechts f.6,- en f.9,- voor volwassenen, terwijl kinderen en 65-plussers de halve prijs betalen, dus niet meer dan f.3,- en f.4,50. J De toegangsbewijzen, geldig dus I voor beide evenementen, kunnen I echter UITSLUITEND aan onze kantoren worden gekocht. Bijkantoren: Havenloods, Veld en Beemd 25, Krim pen a/d IJssel. Tel.: 01807 - 6899. Havenloods, Hoogstraat 122, Vlaardin- gen. Tel.: 35.29.11. Boekhandel V. Dordrecht, Benthuizer- straat 84, Rotterdam. Tel.: 24.30.26. Sigarenmagazijn De Bokser (Hansel- man). Zwaanshals 245, Rotterdam. Tel.: 65.84.94. Met vijftien liter benzine per week kun je geen potten breken, straks na 7 januari. Vooral niet, als de regering ons vriendelijk verzoekt „handig en ver standig" te zijn, door voorlopig wat bonnen te gaan sparen om in het voorjaar tenminste nog iets verder dan zo'n 50 kilometer van huis een dagje uit te vergaren. Drs. Van Leeuwen, de veelgeplaagde directeur van de RET, ziet de naaste toekomst zorgelijk tegemoet. Het dreigt met het openbaaT vervoer dezelfde weg op te gaan als met benzine en aardgas. Kort geleden werden allerlei campagnes opgezet om de brave burger er toe te bewegen gebruik te maken van trein, tram, bus of metro. Nu wordt het: „zuinig zijn op het openbaar vervoer". De RET heeft tijdens de spitsuren weinig speelruimte. Hoogstens tien procent, zo bleek tijdens de laatste zitting in de gemeenteraad. Maar, nu de benzinedistributie een feit is gewor- den, valt er natuurlijk begin januari een enorme toename te verwachten van het reizigersaanbod. Als de voor uitzichten niet bedriegen, wordt het Het zal waarschijnlijk in de praktijk kunnen meevallen, als we ons nu tenminste de komende toestand vast realiseren. Op het ogenblik rijden iedere ochtend-, zo'n 35.000 mensen per auto van huis naar hun werk in de stad. Straks zal een aanzienlijk deel van deze verwende lieden bij de haltes staan kleumen in de hoop een plaatsje aan de lus via het openbaar vervoer te veroveren. Manieren Problemen zullen niet uitblijven. Distributie van tramkaarten wordt voorlopig niet overwogen, dat is tenminste een troost. Maar er zal wel geweeklaag en geknars van tanden ?ijn, zodra het eenmaal afgelopen is met de vrije benzine. Zuinig zijn op het openbaar vervoer, netjes op z'n Engels in de rij leren staan en op je beurt wachten. Het zal me het dagje wel zijn, die zevende januari. De RET heeft voldoende kaarten in voorverkoop. Alleen plaatsbespreken is er echt niet bij inbegrepen Kermis in de 'goede oude tijd'\ Sigarenmagazijn Nic. v Binnenweg 456-460. Tel.: 23.16.44. 'Minimum Imtliid 15 («ar 'Aantrakkalijka bijvardianrta Aan mal dan Prins Handrikkada 14. Rottardam. tal. 13.21.70. toastal 28 DE HAVENLOODS

De Havenloods | 1973 | | pagina 1