'Licht staat op groen' voor kleur en leven in stadskern rond Ahoy Hollandse bloemen en Weense charme Kerstcircus: tijgers en leeuwen uncle charley ACTIEVE RECREATIE Sociaal Noodfonds helpt onze dak- en thuislozen Henk Menke: „Ik ben uit het isolement van astma gekomen OP - dinsdag 18 december 1973 22e jaargang no. 51 EDITIE SCHIEDAM INSDAG, EN OQND F Rp Ai'i IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER SCHIEDAM L AARDINGEN KRIMPENERWAARD E.O. - HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21,70 ék- Diek Binnendijk telefoneerde gister middag: „Het is me toch gelukt. Ik heb de bevestiging binnen van .Dieter Farrel. Hij komt met zijn gemengde dressuur in ons Kerstcircus. Een num mer met poema's, panters, leeuwen en tijgers. Nu is het programma werkelijk compleet. Meer had ik nooit durven wensen". De lezers van ons blad hebben de gelegenheid op de eerste dagen van het gecombineerde programma Kerstcir cus/Lunapark. zaterdag en zondag aan- I staande, tegen bijna gehalveerde prii zen dit unieke familieprogramma in Sportpaleis Ahoy' te bezoeken. Toe gangskaarten zijn aan het Kantoor van ons blad te verkrijgen. Volwasse.nen betalen resp. f 6,— of t V,- per plaats, terwijl kinderen en 65-plussers op de- zelfde rangen slechts f3,- of f 4,5(F behoeven te betalen. Kosten voorver koop en plaatsbespreken 50 ct per persoon/p.pl. Artiesten.... dieren.... sensatie.... ple zier: in ons vorig dinsdagnummer heb ben wij uitvoerig aandacht besteed aan dit veelbelovende evenement. Er zijn nog altijd plaatsen verkrijgbaar. PRET- STAD AHOY'73 garandeert een kerst uitje, dat men niet snel zag vergeten.... OPPERT 1 R'DAM C Nieuwe plannen in de Raad Stadsontwikkeling heeft een gunstig advies uitge bracht over de bouw van een 400-meter wed- strijdbaan voor onze schaatsliefhebbers, die al in het eerstkomend seizoen in gebruik genomen zal kunnen worden. De samenwerkende architecten bureaus Groosman Partners en Van der Stoep en Pinnoo stelden ons in'staat reeds nu de volledige plannen te publiceren, zoals deze binnenkort in de Rotterdamse gemeenteraad ter tafel zullen komen. De positieve ontwikkeling, die de exploitatie van het Sportpaleis en de tentoonstellingshallen van Ahoy' vooral dit jaar heeft gekenmerkt, heeft de doorslag gegeven. Het college van B. en W. had zich reeds eerder achter de plannen gesteld, maar het wachten bleef op het advies van de dienst voor Stadsontwikkeling, die, zoals bekend, het Zuiderpark in de huidige gedaante een warm hart toedraagt. De situatietekening, ons door de archi- De stippellijn op de tekening duidt de tecten ter beschikking gesteld, toont huidige loop aan van het vijvertje, dat duidelijk aan, dat het Zuiderpark in de met weinig moeite kan worden omge- planning weinig of niets aan groen- legd, aldus architect Floor van der waarde" zal inboeten. Het karakter Stoep, wordt niet aangetast. ■Zoals de zaken thans staan, zal et op zeer korte termijn een radicale verlevendiging van het Zuidplein ais centrum van actieve recreatie worden gerealiseerd. Op de ligweide bij het zwembad „De Plompert" komt een kunstijsbaan van 400 meter, waarvan de kosten ongeveer drie miljoen gulden zullen bedragen. Hiermee zal een keuze worden gemaakt uit de diverse mogelijkheden, zoals die tot op heden werden geopperd, waarbij Ommoord en Kralingen met plannen voor de dag kwamen. De plannen vormen de inleiding tot aan de beurt voor de huidige kunstijs- een volledige aktivering van een werke- baan, waardoor voor het Rotterdamse lijk-levend centrum voor Rotterdam- ijshockey de gelegenheid zal worden Zuid, de grootste woonwijk van de f0s^aPen' ,met accommodatie voor stad Rotterdam. De bouw van deze ^800 spden_ wedstrijdbaan zal niet langer dan zes maanden vergen, zodat reeds dit najaar bij Ahoy' de ijzers kunnen worden ondergebonden, zodra de laatste for maliteiten zijn vervuld. „Het licht staat op groen", zo werd officieel gemeld. de nationale competitie. De aanbe steding voor deze werkzaamheden is gepland voor juli '74, waarna opleve ring rond oktober '75 tegemoet kan worden gezien. van een aantal ingrijpende veranderin gen, die zich in de naaste toekomst rond het Zuidplein en het Ahoy'-com- plex kunnen gaan voltrekken. Bowling 'In januari zal tevens worden beslist over de bouw van een groot bowling- centrum, dat met 24 banen het groot ste van ons land belooft te worden. Tegelijkertijd komt de overkapping Hollandse bloemen in volle pracht zullen op de eerste televisieuitzen ding in het nieuwe jaar kleur geven aan het traditionele Nieuwjaars concert door de Wiener Philharmoniker, sinds jaren een uitzending, die op de eerste dag van het jaar naar dertig landen wordt gerelayeerd. Grote hoeveelheden voorjaarsbloemen, hyacinten, narcissen en ook tulpen zullen door de vereniging ,,De Nederlands Bloemisterij" worden aangeboden aan dirigent Willy Boskovsky, terwijl ook de toeschouwers met kleurige boeketten worden verrast. ANNEKE ELRO (de naam kent men overal in ons land van haar optreden in sprookjes) bezocht kort geleden We nen en sprak daar met Franz Broschek, de meest opvallende figuur in alle Nieuwjaarsuitzending van het orkest. Hij is immers de clowneske man, die met vuurwerk, neuzen, hoedjes en grappige surprises een speciaal feeste lijk tintje aan het concert geeft. Een ieder in Nederland herinnert zich zijn optreden, temeer daar ook de Nieuw jaarswens zelf door hem wordt uitge sproken. Anneke Elro komt steeds weerd ond/;r de speciale bekoring van de stad aan Je Donau. Een bezoek aan het Burg theater,. de Staatsoper, het Theater au der Wien (Toon Hermans....) stond ook ditmaal weer op haar programma. De grootste verrassing was echter, dat z(j er in slaagde een persoonlijk ge sprek te hebben met Franz Broschek, professor in de muziekleer, die haar in zijn gastvrije Weense woning met heer lijke koffie en echt Weens gebak ont ving. Zij schrijft ons hierover: alles blijkt nogmaals heel duidelijk dat talloze mensen dit concert beschou wen als hét begin van het nieuwe jaar. De muziek, de prachtige balletten, de hele omlijsting, het maakt een zeldza me indruk". „Op de dag dat ik met Franz Broschek sprak was hij allang bezig, weer met hart en ziel, om er ook 1 januari 1974 iets moois van te maken. Als straks die Eurovisieuitzending op het scherm komt mogen wij wel eens even denken aan al het werk dat hieraan vooraf is gegaan". „Mocht U het leuk vinden Broschek voor alle moeite te danken en hem een ook een gelukkig Nieuwjaar te wensen. Het adres is: prof. dr. Franz Broschek, Wiener Philharmoniker, Staatsoper, Wien, Oostenrijk. Dit is voldoende en ik weet zeker dat deze gewetensvolle musicus dit enorm zal waarderen",- aldus Anneke Elro. Schrijven Bezoek „Er ontstond een plezierig gesprek. Frans Broschek vertelde, dat het min of meer toevallig was, dat hij door Willy Boskovsky aangewezen werd om tijdens liet befaamde Nieuwjaarscon cert de komische noot te verzorgen en de internationale Nieuwjaarwensen uit te spreken. Ieder jaar wordt het moei lijker een goed idee te vinden, want dit moet in de eerste plaats stijlvol zijn, passend in de sfeer van het totaal en met internationale weerklank". „Al maanden vóór het beroemde con cert plaatsvindt, denkt hij vrijwel elke dag eri vaak ook 's nachts aan een leuke verrassing die - en dit blijft hét belangrijkste punt alle landen waar ook-ter wereld, moet aanspreken. Is er eenmaal een goed idee geboren, dan wordt dit vele malen met het gehele orkest doorgesproken, terwijl er tien tallen repetities gehouden moeten wor den". aldus Anneke Elro. „Ook zijn vrouw vertelde mij, dat haai „Mit Liebe für Anneke aus Holland", opdracht van prof. dr. Broschek op de achterzijde van deze foto. man slapeloze nachten heeft, lang voordat het concert gaat plaatsvinden, want juist die kombinatie van interna tionale sfeer met het verrassings element, vormt hét grote probleem. Je kunt maar niet „even" gek gaan doen. Uit onderzoekingen is gebleken dat meer dan 80 millioen mensen deze uitzending zien" Een leuk gesprekje, vooral omdat het, naar ons weten, de eerste maal is, dat voor een Nederlands blad met Frans Broschek een interview werd gehou den. Life, Look, Paris Match hebben uitvoerig aandacht besteed aan deze sympathieke Vfiener. Mede daarom sluiten wij ons graag aan bij de vraag van Anneke Elro, Frans Broschek per soonlijk een levensteken te sturen van uit Rotterdam. Tenslotte is hij de eerste buitenlander, die ons op televi sie gelukkig Nieuwjaar wenst de architecten ter plaatsing moch- ontvangen. Hieruit blijkt, dat met vrijwel compleet behoud van het huidi ge Zuiderpark een zinvolle aanvulling zal worden verwezenlijkt van het hui dige A hoy'-complex. Weliswaar zal de loop van het bestaandf vijvertje een kleine wijziging ondergaan, maar de huidige ligweide wordt op logische wijze ingepast in de structuur van het Ook voor de werkgelegenheid zal de. bouw van de wedstrijdbaan een welko me aanwinst betekenen. De exploitatie van het zwembad „De Plompert", die als seizoenbedrijf niet langer dan zes maanden vast personeel in dienst kan houden, wordt aanzienlijk vergemak kelijkt. Het zwembadpersoneel stapt immers in het najaar simpelweg over naar de nieuwe kunstijsbaan, waardoor een sluitend budget zeker binnen het bereik schijnt te liggen. Aan de hand van gegevens uit andere steden des lands raamt men het bezoekersaantal tussen 250.000 en 300.000 per jaar. Centrum Er zijn nog andere plannen. Op de plannen, zoals u die in ons blad ziet afgedrukt, is tevens een plaats aangege ven voor een te bouwen hotel. Hoewel er reeds lang plannen voor een dergelij ke voorziening in het zuidelijk stads deel van Rotterdam bestonden, kon den deze tot op heden niet worden gerealiseerd, omdat verschillende goe de plannen financieel niet konden wor den gerealiseerd. Voor de bouw van een hotel, zoals in bijgaande plannen gearceerd werd aan gegeven, is evenwel reeds een gegadig de gevonden, die alle risico 'r wil dragen. Het doorgaan van deze plannen is evenwel op het ogenblik afhankelijk van een advies van de dienst voor Stadsontwikkeling. Dit is binnenkort te verwachten. Toekomst Het Ahoy'-complex is op dit ogenblik pas drie jaar in exploitatie. Er was veel twijfel over het welslagen van dit gedurfde project. De resultaten van het laatste jaar hebben evenwel een stroomversnelling mogelijk gemaakt, die er wellicht toe kan leiden, dat er aan het Rotterdamse Zuidplein een centraal ontmoetingspunt groeit, dat in ons gehele land zijn weerga niet kent. Sportpaleis, de Ahoy-hallen, het zwembad, de Kunstijsbanen een Bow- Reoktle Anneke Elro: Natuurlijk was ik be nieuwd naar de reakties op de uitzen ding. Van het antwoord stond ik wel even te kijken. In de eerste weken van het nieuwe jaar ontvangt Broschek zo'n 6.000 brieven met dankbetuigin gen en wensen. Natuurlijk is het onbe gonnen werk al die brieven en kaarten persoonlijk te beantwoorden. Toch krijgt iedereen een briefje terug". „Dit wordt gedaan door de administra tie van de Wiener Staatsoper, die daar met hulp van extra personeel een week of drie werk aan heeft! Uit dit In de loop van de laatste weken van dit jaar zal via de Stichting Sociaal Nood fonds een aantal aktiviteiten worden gerealiseerd rond de dak- en thuislozen van onze stad. Er is naar gestreefd de gelden, die. door onze lezers zo spon taan werden gestort, zo nuttig en concreet mogelijk ten goede te doen komen van de mensen, die hulp nodig hebben. Verschillende instanties verlenen hun medewerking bij de uitvoering van onze plannen. Het ligt in onze bedoe ling eerst na Kerstmis een overzicht te geven van de uiteindelijke bestemming, die wij, na ampele overweging, voor de besteding van uw geld hebben verko zen. Het zou strijdig zijn met het karakter van onze actie om op dit ogenblik, via publiciteit in dit blad, onnodig de nadruk te leggen op alles, wal zal worden ondernomen. Wij vertrouwen, dat een dergelijk standpunt ook de instemming zal heb ben van degenen, die ons hun geld toevertrouwden. Het zal rond Kerstmis aan vele mensen wat warmte, wat hoop en zelfrespect kunnen hergeven. Dit was ons uitgangspunt. tentoonstellingscomplex Ligging van de nieuw te bouwen objec ten valt duidelijk af te lezen uit de Overigens is dit nog slechts een begin overzichtstekening, die wij van de zijde ling, het Winkelcentrum en misschien beeld, onze stad waardig. Een wordt „Rotterdam-Promotion" op zijn ook nog een goede hotelaccommoda- Rotterdammer gelooft niet snel in best tiedit alles vormt een toekomst- woorden, wel in daden. Het Zuidplein TONNY BOK In het „Klein uur U", dat Koos Postema enkele maanden geleden voor de Vara-televisie aan het Nederlands Ast ma fonds wijdde, verscheen een patiënt, die openhartig vertelde over zijn strijd tegen het isolement: de heer H. J. B. Menke (47) uit Ulft. Zijn optreden in die uitzending werd een keer punt in zijn leven. Hij had altijd behoord tot de vele cara-patiënten, die hun ziekte zoveel moge lijk stil houden, zich afzonderen van de mensen en daardoor alleen komen te staan. Nu deed hij Zijn levensfilisofie is geworden dat de dingen om je heen niet veranderen, dat je - als het helemaal niet anders gaat zelf het initiatief moet nemen. Ook in kleine dingen. „Ze zeggen dat wij geen bloemen kunnen verdragen, geen stoffen vloerbedekking, dat zal best waar wezen, maar dan kun je beter in een naakte zaal gaan wonen en wie weet wat je daar weer oploopt. Moet ik nou tegen dat plantje daar in de vensterbank gaan zeggen: „Weg ermee, want ik krijg wat van je? De overwinningen hebben hem niet overmoedig, laat staan hoogmoedig ge maakt. Als het gesprek een uur, ander half uur, heeft geduurd, zegt hij: „Je weet dat ik astma heb. Ik moet nu even de kamer uit. Als ik straks terug ben gaan we verder". In die tien' minuten is hij alleen. Van dat stuk leven proberen te leven, vechten met de tijd daarin heeft alleen de astma patiënt zelf weet. Als Henk Menke terugkomt in de kamer praat hij er verder niet over. Hij weet iets anders. Hjj loopt naar een kast, doet er een greep in een legt op tafel: - een middenstandsdiploma ik heb alles bij elkaar vier jaar lagere school gehad. We gingen op met 23 man. Vier slaagden de eerste keer. Daar was ik bij"). - een lasdiploma („had je niks aan natuurlijk, maar 't was toch leuk dat ik toen kon meehelpen met het opknap pen van de speeltuinen hier in Ulft") - een getuigschrift van de Gewestelijke Sociale School („nooit weg, je leert overal wat van..) - diploma spreken in het openbaar. Maar wat Henk Menke nou dééd met die diploma's, dat is interessant. Hij werkte indertijd bij de DRU, een grote naam in de Gelderse Achterhoek en daarbuiten, in de afdeling bramerij. Hij was er gekomen na de zoveelste medische keuring, waarbij hij zijn ziek te eenvoudigweg had verzwegen, om dat je anders „toch nergens terecht komt." Deed er zijn werk. Maar als hij weer eens een diploma had gehaald in avondstudie liep hij ermee naar de personeelschef. „Ik heb een diploma," zei hij dan. De personeelschef was op 't eerste gezicht wel wat verlegen met die door douwer - „ze kenden me toch alleen maar van gezicht" —maar promoveerde hem ten langen leste naar de ontwerp afdeling, waar de fantasie ook nog eens aan bod kan komen. Laat in de avond, de kinderen zijn al iets, waaraan hij tot dusver in de verste verte niet zou hebben gedacht: voor een miljoenenpubliek' praten over zijn ziekte. „Toen ik het gedaan had viel er ontzettend vee! van me af", zegt hij nu; „door naar buiten te treden ben ik uit mijn isolement gekomen. Nu via de prijsvraag-puzzle in onze bladen weer veel mensen bij het werk van het Astmafonds, betrokken raken, was de heer Menke bereid, aan een onzer redacteuren iets te vertellen over zijn leven als astmapatiënt. thuis gekomen en naar bed gegaan, de nevel valt over het weiland aan de overkant van de straat, de koeien in dat weiland zijn vredig te ruste gegaan en Henk Menke heeft een borreltje genomen omdat zo'n slaapmutsje een mens waarachtig goed doet en een astmapatiënt is een mens als een an der, dat is nou juist wat Henk Menke zou willen zeggen. Henk Menke is blij met dit leven, dat hem nooit een hand heeft toegestoken met de belangstellende vraag: „Hoe gaat het nou met jou? Hij zei alleen maar: „Hier ben ik en hier wil ik blijven." AADSCHOUTEN Nu Kerstmis „het feest van het licht nadert, doen wij een klemmend beroep op al onze lezeressen en lezers, wat licht te brengen in het lijden van de duizenden astmatici. Er zijn met de twee „astma puzzels" ditmaal o.a. twee fraaie auto's te winnen en nog tien tallen andere kostbare prijzen ter waarde van ca. f 33.000,-. Bewijs metterdaad dat u hun noodkreet onderschrijft: „Laat ze niet stikken". wildhandel J.A.TREUREN TIPS.... voor een ander kerstmenu REERUG GANZEN REEBOUTEN KALKOENEN REEBIEFSTUKJES HAZERUGGEN Wl LD ZWIJN Fl LETS HAZEBOUTEN en natuurlijk ook allerlei KIP-EN KONIJNVARIëTEITEN Naast paté's e.d, ook diverse soorten Franse kaas en exclusieve sauzen en soepen omuwKerstdiner "rond" te maken. ADMIRAAL DE RUYTERWEG 34, R'DAM. TEL. 010 - 124699 Wij bezorgen ook in Krimpen a/d IJssel

De Havenloods | 1973 | | pagina 1