lVENLOODS no iruguay li i rschweden Rapport Horeca toont wel zorgelijk aspect maar er blijven kansen 12 r Bulgarien SS i Muzikale Promenade van ongekende allure FlAVJCiiNUU SCHIEDAM DOEL: MUZIEKZENDER TREND VOLGEN OPEN DAG Sport kreeg en Recreatie een directeur BEZORGERS (STERS) VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER dinsdag 8 januari 1974 23e jaargang no. 2 EDITIE E.O. - HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM TEL. 13.21.70 SCHIEDAM - VLAARDINGEN KRIMPENERWAARD Symposium in Wereldkampioenschap Voetbal Het Nederlands Horeca-bedrijf zit in het hoekje, waar de slagen vallen. Deskundigen, die voor meer dan één miljoen gulden een structuurrap port opstellen, laten weinig ruimte voor twijfel. Vandaag is er in de RAI een symposium, waar de verschillende conclusies ter discussie worden ge steld. Zijn zelfs de kleinere café's in ons land ten dode opgeschreven? Is er geen jeconomische armslag voor de hotellerie? Moeten oudere Horeca-ex- ploitanten, die zich moeilijk aan de tijd kunnen aanpassen, werkelijk liever vandaag dan morgen het bijltje erbij neerleggen? Stellingen uit het rapport, waarover wij van gedachten wisselden met de heer N. Chr. Fikkers, vice-voorzitter van Horeca-Nederland, zelf exploitant in Rotterdam. De eerste tekenen aan de wand voor het Nederlandse Elftal. Onze tegen standers zijn bekend: Uraquay, Bulga rije enZwedèn. Het zullen interessante en spannende wedstrijden worden, waarbij ons elftal zeker kansen heeft. Weliswaar werden de Zuid-Amerikanen 1 als sterkste land in deze groep ge plaatst, maar het is geen geheim, dat zij in Europa spelend, veel minder gevaarlijk zijn dan op het eigen conti nent. Bovendien ligt het Zuid-Ameri kaanse voetbal ons wel. Laten we echter de huid beslist niet verkopen voor de beer is geschoten. Er zal spanning zijn, straks in West Duitsland. De voortekenen zijn niet ongunstig. Men had zich een heel wat slechtere loting kunnen voorstellen. In alle Doelenzalen: dje meewerken aan het programma „Nederland Muziek Promenade" op zaterdag 2 februari in de Doe len: Amati kwartet, Amsterdams Strijk kwartet, Hubert Barwahser en Phia Berghout, Vera Beths, Peter van der Bilt, Gerard van Blerk, Marja Bon, Dick Bor, Willem Breuker, Theo Bruins, Anner Bylsma en Anthony Woodrow, Cora Canne Meijer, Juliën Coco, Concertge bouw Piano Kwartet, Concerto Rotterdam, Jean Decroos en Da- nièla Dechenne, Marianne Diele- man, Wilma Driessen, Max van Egmond, Marinus Flipse, Rinus Groot, Aafje Heynis, Fons Jansen, Arie Keijzer, Albert de Klerk, Slag werkensemble Kon. Conserva torium o.l.v. Frans van der Kraan, Bernard Kruysen, Reinbert de Leeuw en Ensemble. Bouw Lem- kes en Janne Vos, Gustav Leon- hardt, Ruud van der Meer, Frédéric Meinders, Harry Moo ten, Musica da Camera, Nationaal Jeugd Orkest o.l.v. Heinz Friesen, Nederlands Blazeïs Ensemble, Ne derlands Kamerkoor o.l.v. Hans van den Hombergh, Nederlands Saxofoonkwartet, Felix de Nobel, Theo Olof Daniël en Johan Otten, Philidor Trio, George Pieterson, Abbie de Quant en Edward Witsen- burg, George van Renesse, Michel Roche, Rotterdams Operakoor o.l.v. Piet Struijk, Rotterdams Phil- harmonisch Orkest o.l.v. Hans Vonk, De Sissies, Henk Smit, Sonata da Camera, Harry Sparnaay en Polo de Haas, Erna Spooren- berg, Connie Stuart, Syntagma Mu- sicum o.l.v. Kees Otten, Koos Ver heul en Jan van der Meer, Emmy Verhey, Daniël Wayenberg, Jan Wijn. Wat men na jaren van overleg niet heeft kunnen bereiken, wordt gehoopt nu in één lange dag dichter bij het gestelde doel, te brengen, wanneer op zaterdag 2 februari in de Rotterdamse Doelen cte NEDERLAND MUZIEK PROMENADE van start gaat. In die ene dag, verwacht men dankzij de medewerking van talrijke musici uit binnen- en buitenland zoveel goodwill te kweken dat de Hilversumse omroepbonzen zich zullen laten vermurwen om meer dan voorheen klassieke muziek in hun uitzendingen op te voeren. „Deze dag moet een afspiegeling worden van wat er allemaal in een radio-programma mogelijk is" vertelt Rien Fröhlich, hoofd voorlich- ting van de Doelen. De gedachte dat de radio meer aandacht zou moeten besteden aan andere vormen dan popmuziek is niet bepaald nieuw. Reeds lange tijd worden de deuren van de zuilen platgelopen om toch alsjeblieft de klassieke muziekliefhebber niet te vergeten. Geeft u gratis advies waar u naast een goede service met de hoogste korting onderstaande artikelen in uw omgeving.kunt kopen O autobanden O diepvriezers O televisie kleur/zwart-wit O wasautomaten O koelkasten O gashaarden O afwasautomaten O film/foto-apparatuur Zet een kruisje in het betreffende vakje en zendt deze coupon aan: Nationaal Voorlichtingsinstituut. Postbus 616 te Hilversum Naam Adres - Plaats Ook andere vormen van muziek jazz, blues en volksmuziek- staan op de drie radio-zenders kennelijk in een verdomhoekje. „Vandaar onze leuze „een Hilversum écht voor mu ziek". Gehoopt wordt het omroepbe stel zover te krijgen dat ook de niet- popliefhebber een permanent radio program krijgt" aldus Fröhlich. Goede voorbeelden van hoe het wel zou moeten zijn overigens dicht over onze landsgrenzen te vinden. Frankrijk heeft het veel beluisterde muziekpro gramma „France Musique", de BBC-3 en BR/T-3 hebben dagelijks uit zendingen waar het luisteren de Neder landse klassieker als „het land van melk en honing" voorkomt. „Het is beslist niet zo dat we uitslui tend streven naar meer klassieke mu ziek op de radio. Gekeken moet wor den naar andere culturele uitings vormen die nauwelijks aan bod komen. Het programma zou bijvoorbeeld afge wisseld kunnen worden met informatie over concerten of musici. Ook literair theater is één van de sterk levende wensen" verwoordt Frölich de wens die vooral door de Stichting Neder- land-Muziek sinds jaar en dag wordt bepleit. Samenwerking Het is deze stichting die als eigenlijke gangmaker achter de Nederland Mu ziek Promenade gezien moet worden. Meest bekend animator: Theo Olof, secretaris van de stichting. Daarnaast heeft de directie van de Doelen spon taan toegezegd de organisatie van dit monster-gebeuren voor hun rekening te nemen. Want er komen honderden musici naar Rotterdam om deze actie luisterrijk te ondersteunen. „Het wordt een typisch^ promenade programma in de trant van Üolland- Festifinale. Het publiek kan door zalen en hal heen en weer lopen en overal iets oppikken", verduidelijkt Rien Frölich het tweede gedeelte van de manifestatie. Het deel voor de pauze dat duurt van 20.00 uur tot ongeveer 22.00 uur is meer gericht. In alle zalen van De Doelen wordt dan een uitvoering gegeven waaruit de mensen van te voren al een keus kunnen maken. Wie bijvoorbeeld naar Cora Canne Meijer, Erna Sporenberg, Daniël Wayenberg of Vera Bets wil luistefen doet er verstan dig aan een kaartje voor de Grote Zaal te bestellen. Het Amata-kwartet, Bernard Kruysen, Felix Nobel en Aafje Heynis treden o.a. op in de Kleine Zaal. De repetitie-zaal herbergt in het eerste gedeelte het Amsterdams Strijk kwartet, Marianne Dieleman-Gérard van Blerk, Fréderic Meinders en vele anderen. In de, gehoorzaal zijn onder, meer Dick Bor, Marja Bor, Max van Egmond, Anna Bijlsma en Marinus Flipse te zien en te horen. Het Neder lands Blazersensemble heeft tussen de twee gedeelten door een plaatsje, ge vonden in de hal. „Nog even ter verduidelijking. Wie een toegangsbewijs koopt doet er verstan dig aan voor het eerstfe gedeelte de zaal te kiezen waar men wil zitten. Men krijgt dan een gereserveerde plaats. Na de pauze begint de eigenlijke promena de en is men vrij om te gaan of staan waar men wil". Vermeldenswaard is nog dat de presentatie in goede handen is. Niemand minder dan Ansje van Brandenberg, Ageeth Scherphuis en Luc Luts hebben zich bereid verklaard deze nationale promenade te presente ren. Omdat de belangstelling groot zal zijn wordt op zaterdag 12 januari reeds met de voorverkoop begonnen. De kaarten kosten tien gulden waarvoor men vanaf acht uur tot na midder nacht aanwezig zal zijn bij een gebeu ren dat zijn weerga in de vaderlandse muziekgeschiedenis niet kenl. Maar daarvoor zijn de belangen EEN HIL VERSUM ECHT VOOR MUZIEK ook groot en sterk levend! Wieger Dam „De gouden dagen zijn vour velen inderdaad voorbij", zegt ons de heer Fikkers. „Niemand hoeft meer te denken, dat het bezit van een vergunning alleen voldoende is om rustig achter de toonbank te gaan zitten om 's avonds de kas te gaan tellen. Daar kom je er tegenwoordig beslist niet meer mee. Want vooral in ons bedrijf is er veel, heel veel veranderd". „De tijd waarin de kelners, het bedienend perssoneel kwam werken om van de fooien te leven, is gelukkig voorbij. Iedere qaféhouder is tegenwoordig een ondernemer, die zichzelf jaar in, jaar uit waar moet blijven maken. Met de huidige garantielonen en de stijgende sociale lasten staat ieder Horecabedrijf voor een moeilijke taak: de trend van de tijd volgen, het publiek geven, waar het naar verlangt. Flexibel blijven, kortom geven en nemen. Want alléén dan zal de kassa blijven rinkelen". Het Horeca-bedrijf vervult een functie in onze maatschappij. Zoals vroeger de herberg op het Marktplein een vaste plaats had als ontmoetingscentrum, zo herleeft het café van tegenwoordig als trefpunt voor zakelijke ontmoetingen, drukke werkdag. Bij het structuurrap port kwam als conclusie, dat de voor naamste bezoekreden van vele mensen was: rustig kunnen zitten en prettig gediend worden. Kortom, in een aan gename sfeer even uitblazen van de zorgen van iedere dag. De grootste concurrent voor de hore cabedrijven in- ons land is het huis en het gézin. Want driekwart van de ondervraagden neemt zijn drankje lie ver thuis of bij anderen dan in een café. Wij, Nederlanders, zijn vaq oor sprong nu eenmaal niet zo sterk „café- minded". De nadruk ligt dan ook, yooral de laatste jaren, op de sfeer van de zaak, die men wil bezoeken. Slechte bedie ning en service staan bovenaan de klachtenlijst van de vaderlandse hore- cabezoeker. Want omdat „uitgaan" geld kost, maar ook gezellig hoort te zijn, wil de Nederlandse cafébezoeker waar voor zijn geld. Terecht overigens, want een goed Horeea-exploitant zorgt ervoor dat de slogan wordt bewaar heid: „Even uit... gezellig! 12.000 cafe's Er zijn ongeveer 12.000 café's in ons land. Veel ondernemers, die in dit segment van het horecabedrijf werken hebben het moeilijk. Het valt niet te verwonderen, dat men vaak slecht met de tijd kan meegaan, want niet minder dan tien procent van de ondernemers hier is ouder dSn 60 jaar. Bovendien zweeft dertig procent nog tussen 50 en 60 jaar, zodat de traditie van het aloude café. (biljart en tapkast) sterk is. Het rapport adviseert de oudere onder nemer tijdig hun bedrijven op te hef fen, met gebruikmaking van het Ont- wikkelings- en Saneringsfonds. Toch blijkt Cr, ook in Rotterdam; een duidelijke vraag te zijn naar de bruine Tenslotte een nieuw element: de groei ende concurrentie, die het cafébedrijf kent van kantines en bedrijven, sport verenigingen en Wijkcentra of buurt huizen. De binding; het ontmoetings centrum, dat op vele plaatsen jarenlang alleen voor het café werd verzorgd toont neiging zich te verplaatsen. De sfeer van de zaak, de persoon van de eigenaar en de kwaliteit van eventueel personeel zijn de beste (of de slecht ste...) klantenbinders voor het café. Een goede naam werkt, sterker nog dan vroeger, als een sneeuwbal. Om zaak met een slechte roep spreken. maar niet t< Restaurant De tweede categorie horecabedrijven, die onder de loupe werd genomen, vindt men in de drank- en maaltijdver- strekkende bedrijven. Het traditionele café-restaurant, klein zowel als groot, is onrendabel. De stijgende loonkosten werken hier funest, vooral door de bezetting van de keuken. De zaken- lunch is weliswaar in populariteit toe genomen, maar het zijn toch slechts weinigen die hiervan konden profite- Een ouderwets borreluurtje trekt na winkelsluiting de middenstanders en biedt een half uurtje ontspanning fè-restaurant wordt meer en meer een Hotels Hotels tenslotte hebben het groten deels zeer moeilijk. De bezettingsgraad ligt gemiddeld beneden de vijftig pro cent, zodat de meeste bedrijven met zwaar economisch verlies werken. Op vallend is bovendien, dat de laatste jaren vooral de café-restaurantafdeling- in de hotellerie zeer slecht functio neert. Men wil in het hotel-wel slapen, maar voor de maaltijden zoekt men vaak een andere gelegenheid. Ook hier is het publiek aanzienlijk veeleisender geworden. De kleinere hotels in middelgrote ste den staan er verhoudingsgewijs nog het best voor. De vermenging van bezoek door toeristen en zakenmensen werkt hier sterker door. Maar toch zoekt men ook hier naar nieuwe wegen. Kijkt u er de advertenties in de dagbla den ntaar eens-op na... M'. Lichtpunt Oorspronkelijk was er een gouden tijd voor de cafetaria en het wegrestaurant. Het overbrengen van maaltijden van het hoge naar het lage BTW-tarief in 1971 werkte aanvankelijk gunstig. Men ging over tot het beperken van de traditionele menukaart, er werd door velen een plate-service ingevoerd, ter- café's". Het is weliswaar een modever schijnsel, maar de bezoeker anno 1973 stelt speciale eisen aan zijn gelegen heid tot maatschappelijk verkeer". De man, die als exploitant met de tijd meegaat, vindt in deze sector dan ook nog altijd een ruime boterham, die bovendien goed belegd is. Alleen de arbeidsuren zijn natuurlijk lang en I Samenvattend mag men zeggen, dat uit ,het onderzoek, zoals dit door Interact werd uitgevoerd, zeer grondig is ge- .weest, zodat het zeker op het sympo sium vandaag een soliede uitgangspunt zal zijn voor gedachtenwisseling. De Horeca staat voor moeilijke beslissin gen, omdat zij weliswaar-nog gezond .lijkt naar buiten, maar toch duidelijk veten een plate-service ingevoerd, ter- ^oorte ï^aXstLinTvM^ande'nen .°ok deZOgenaa,mdet0enSten-,:0! - inventaris is namelijk de liqiüditeitspo- sitie altijd vrij gunstig, maar dat kan 'geen reden zijn om de ogen te sluiten voor de werkelijkheid. Het oordeel van de consument, zolang de prijzen voor hem betaalbaar blijven, wordt bepaald door het oude adagium van het geheje horecabedrijf: de dienstverlening. Men wil graag prettig bediend worden, men wil „uit'-' zijn, rustig kunnen zitten in een aangename -sfeer. Men wil er vinden, wat men thuis niet heeft. De ondernemer, die Speciaalzaak Ook hier valt evenwel een duidelijke tendens Waar te nemen naar specialisa tie. De snelle opkomst van de bistro evenaart het landelijk succes van de Chinese restaurants in vroeger tijden. Maar ook in die sector ziet men aanwijsbaar succes als gevolg van ver dergaande specialisatie. Het Chinees- Indisch eten wordt bijvoorbeeld duide lijk verdrongen door het specifiek ..echt-Chinese" voedsel, terwijl de lief dit goed tot zich laat doordringen en hebbers van de rijsttafel, hetechte-In- blijk geeft de geest van onze veeleisen- donesische eten", eveneens een spe- de tijd te begrijpen, zal het redden. ciaalzaak opzoeken. De mens, die wil Vroeger, nu en ook in de toekomst. uitgaan, zoekt iets, :■-* u"' TONNY BOK. SCHOLENGEMEENSCHAP G.K. VAN HOGENDORP LDS MDS MEAO Mathenesserdijk 455/457 Tel. 25.61.63. 16 en 17 januari VOORLICHTING DEMONSTATIES! Gelegenheid tot inschrijven! Ir. H. Aalbers Met ingang van het nieuwe jaar heeft Rotterdam een nieuwe vorm gekozen voor de Dienst voor Sport en Recrea tie. Overwegingen om alle diensten, die op dit gebied tot nu toe werkzaam waren te bundelen onder één directeur zijn wellicht geweest het streven verde re versnippering tegen te gaan en door een gestroomlijnde opbouw kosten besparend te werken. Men dient hierbij niet te vergeten, dat de diensten (w.o. alle zwembaden en sporthallen ressorteren) jaarlijks een flinke hap uit de begroting consume ren, die zo rond de 200 miljoen gulden ligt. Als directeur werd aangetrokken de 34-jarige Ir. 11. Aalbers, vroeger top sporter. Hij speelde in het Nederlands Waterpoloteam en vertegenwoordigde ons land op de Olympische Spelen in 1964. Zijn aanstelling kwam voor hem zelf als een onverwachte verrassing. Weliswaar had hij tijdens vakantie, in juni jongstleden, gesolliciteercj naar de bestaande vacature, maar toen hij op 11 november een telegram van de gemeente kreeg om zj£h voor de nieu we functie te melden/Vertoefde hij in het liart van de .rimboe, midden in Gabon. Tot op dat ogenblik was hij namelijk werkzaam voor de Shell als .gevolg van zijn studie als mijnbouwkundig inge nieur. Per helicopter werd hij vanuit Gabon naar de kust gevlogen, er volgde een moeizaam telefoontje aan boord van een passerende Zweedse tanker en op 18 november verscheen Aalbers op het Rotterdamse Raadhuis om zijn opwachting te maken in de nieuwe functie. Dynamischer kan al niet Een vraagteken is op dit ogenblik nog of ook de exploitatie vün de Ahoy onder de nieuwe Dienst zal ressorte ren. Op 22 januari is er een vergadering van de Stichting Ahoy. waarbij ook de wethouders Worst en V.d. Pols aanwe zig zijn. Hier zal de beleidslijn voor de naaste toekomst van Ahoy' worden bepaald. Het zou weinig zin hebben op deze beslissing vooruit te lopen. Ir. Aalbers zal over enkele maanden (zodra de nieuwe kantoorruimtes ge reed zijn) zijn intrek nemen in het Bouwcentrum, waaf ook zijn secreta riaat gevestigd wordt. De Dienst in de huidige samenstelling omvat een per soneelsbestand van ruim 500 man. Er wordt op korte termijn in een aantal vacatures voorzien, zodat een geheel nieuwe efficiente Dienst op poten kan worden gezel. Er zal duidelijk meer aan de weg wordengetimmerd. plaats is. Als niet-Rotterdammer staat hij onbevooroordeeld tegenover zijn taak. Bovendien heeft hij bij Shell geleerd vooral niet kneuterig te denken. Er zal zekér een geleidelijke aanpassing moeten volgen, die voor velen een zekere aantasting lijkt te betekenen van verworven vrijheden. Niettemin menen wij toch, dat er op korte termijn weinig drastische veran deringen zijn te verwachten. Maar toch.... de streefdatum voor een vol tooide nieuwe opzet, die Aalbers voor ogen zweeft, is medio 1975. Zo erg langzaam is dat nu tenslotte ook weer Voor de verspreiding vdn ons blad vragen wij voor direkt Minimum leeftijd 15 jaar Aantrekkelijke bijverdienste Aanmelden: Prins Hendrikkade 14, Rotterdam, tel. 13.21.70, toestel 28. DE HAVENLOODS fi)

De Havenloods | 1974 | | pagina 1