Boerderij vakantie blijkt een openbaring voor stadsmens Tefr? Kastelen-weekend in Limburg arrangement van VVV iff et Andere Wdorden s s s A REISLEIDERS MET MINIMUM AAN INSTRUCTIES OP REIS Verzoek van de Consumentenbond: GEZONDVERRASSEND ft H 6 s S K P s S s s s s s S W s s s s S vertrap ons niet op de deurmat! DE HAVENLOODS, DINSDAG 15 JANUARI 1974 Reis van onze bladen VWAMWWUWVUWWVWAmnWWVWVWVWUVI Mevrouw Dorothea Granneger is gek op boerderijen. Ze staan hoog genoteerd op haar lijstje van vakantiebestemmingen, voor buitenlan ders die in Oostenrijk onderdak zoeken. Frau Granneger zit naast mij aan tafel in de stube van hotel Grimming te Rauris (Unterpinzgau) op 950 meter boven de zeespiegel en laat zich de Backerbsensuppe goed smaken. Als presidente van een Fremdenverkehrsverband dat 21 dorpen en gehuchten omvat komt ze niet uitgepraat over de monumentale hoeven in haar district. Zij is als zoveelste VVV-functionaris toegesneld om informatie te verschaffen over het reisprogramma voor de lezers van onze bladen, dat gepresenteerd wordt onder het motto: „Ferien am Bauernhof". Om een indruk te krijgen van wat de deelnemers te wachten staat heb ik me toevertrouwd aan de leiding van Yiim Peerdeman (21) van H.P.B.-reizen te Hoorn, die de organisatie van een studiereis op de jeugdige schouders had genomen. Die last bleek hem niet te zwaar. Het b/iksemonderzoek verschaft mij en de andere deelnemers een veelzijdig beeld van hetgeen de Oostenrijkse en Duitse boeren aan toeristen te bieden hebben. Volgens zegslieden zal het bijna altijd mogelijk zijn echt aan het boerenleven deel te nemen. Ik hoorde verhalen van stadsmensen, die niets liever deden dan houthakken en hooien of zich 's nachts lieten wekken als er een kalf geboren moest worden. De ruimten rondom deze verblijfplaatsen in het gebergte wekt een gevoel van vrijheid. Er zijn ligweiden, vaak beekjes waarin de kinderen kunnen baden. Als grote attractie gelden de hoger gelegen al men, waarop in de zomermaanden het vee weidt. Ze zijn het ideale doelwit van wandelingen, temeer omdat het boerenleven zich dan grotendeels af speelt in de Sennhutten, waar soms kaas en boter wordt gemaakt. In veel van die berghutten kan men consump ties krijgen of zelfs een eenvoudige maaltijd nuttigen. Boer worden met de boeren. In Anna- berg aan de Salszburger Dolomiten- strasze gaat VVV-directeur Josef Hai- germoser me voor naar de hooggelegen boerderij van het echtpaar Matthias, waar 's middags om vier uur de tradi tionele Brettjause wordt geserveerd. Een plankje met een handvat, waarop een meer dan duimdikke moot (nau welijks mager te noemen) rookspek de snee volkorenbrood uit eigen oven gezelschap houdt. Vork en mes tonen aan dat het wel terdege de bedoeling is, dit zware maal op een voor ons ongebruikelijk tijdstip te nuttigen. De Jause wordt op alle boerderijen in ere gehóuden. Als tafeldrank fungeert op nieuw de schnaps, ditmaal getapt in een flesvormig glaasje dat het drinken „in één teug" onmogelijk maakt. De snelle reis door Oostenrijk en Duitsland (waar rondom Inzeil en in het Zwarte Woud adressen beschikbaar zijn) heeft me één ding geleerder is in deze aanbiedingen geen sprake van pseudo-boerderijen Max Strasser, presi dent van de streek VVV in Zeil am Ziller, is eerlijk genoeg om te waar schuwen tegen een overdreven roman tische benadering van deze vakantie oorden. Aan de bar van hotel Neuwirt geeft hij een rondje. Zijn dorp en ommelanden komen aan een jaarlijkse score van 350.000 overnachtingen en in de zomer bestaat een kwart van de gasten uit Nederlanders. Ook in deze omgeving constateert hij een toenemende belangstelling voor de boerderij-vakantie. Hij wijst er echter op, dat met name in het Zillertal nogal wat boeren een soort hotel tegen hun hoeve aangebouwd hebben, zodat er eigenlijk sprake is van een bepaalde separatie. In deze gloëdnieuwe pen sion-boerderijen dringt geen spoortje mestgeur door en het verblijf is er wat „klinischer" dan op de oude hoven. Er zullen echter mensen zijn, die hier de voorkeur aan geven, met het oog op de ligging - meestal in of dicht bij een dorpscentrum met allerlei voorzie ningen en de vrijheid om zelf te Bergen Er zijn dus allerlei mogelijkheden. In dorpen als Rauris en Flachau kan men onderdak krijgen tot hoog in de ber gen, op zeer oude en grote hoeven, omzoomd met balcons. Chauffeur Hel mut rijdt mijn gezelschap tussen twee -muren van sneeuw door naar de zeer afgelegen boerderij van de familie Schrager in het gehucht Steuer. Het dak wordt bekroond door een to rentje, met daarin de klok die vroeger geluid werd als de boeren op de alm gewaarschuwd moesten worden. Zij herkenden de eigen klok uit tientallen andere. In de vestibulen staan overal ski's, in de winter een even gebruike lijk vervoermiddel als bij ons de fiets. Het landschap er ligt hier en daar twee meter sneeuw is van een over weldigende schoonheid; de zon schijnt alle excursiedagen en, maakt van heel Oostenrijk één grote kerstkaart. De boerderijen worden in toenemende mate van CV voorzien, zodat zij ook !r winters hun gasten kunnen ontvan gen, als de bergwereld een schier ver blindend aanzien heeft. In de zomer maanden is dit landschap echter niet minder indrukwekkend, met een weel de van bloemen en gewassen en rood bont vee op de almen. Alle bestem mingen onderscheiden zich door hun natuurschoon, dat vlak voor de dew ligt. Romantiek den (ontbijt en diner). Voor de.hoofd- maaltijd is altijd wel een Gasthof in de omgeving beschikbaar. Rupert Weitgasser van de Flachauer Verkehrsverein zwaait de scepter over zo'n 40 boerderijen, zeer romantische over het algemeen en de trots van het dorp, dat 1600 inwoners heeft maar de gasten in totaal 2500 legersteden kan aanbieden. Zijn regio speelt een leiden de rol in de boerderij-vakanties. „Het is de zuivere lucht die de stadmensen aantrekt", verklaart hij, „het eerste of hernieuwde contact met een in de natuur geworteld bestaan zoals dat van onze boeren. Zelfs de jachtigste mens komt hier tot rust, gek genoeg soms dank zij inspannende arbeid in de" bossen of bij de hooi-oogst. Het is een groot genot om te zien, hoe kinderen die totaal vreemd staan tegenover de natuur en het dier, hier vertrouwelijk omgaan met reusachtige Pinzgauer os- RECTIFICATIE Zij die hun bon voor inlichtingen inzonden en de gekleurde folder, ontvangen hebben maken wij at tent op een zetfout in diezelfde folder. Aan de achterkant onder „Touringcarreizen" is een fout ge slopen in de prijslijst. U gelieve te lezen: Wagrain Salzb.land categorie B onder L O f 335. in plaats van f 235,—, zoals abusievelijk ver- Maar voorlopig brandt de kachel. De vrouw van boer Rudolf Taxacher troont me mee naar haar geweldige fornuis, dat als een slagschip midden in de keuken staat en mét hout wordt gestookt. Wat haar betreft mogen de gasten hier best een eenvoudig potje bereiden. Boerinnen die tijd en gele genheid hebben om helemaal voor de kost te zorgen zijn schaars. Wel wordt in sommige dorpen halfpension gebo- Limburg heeft haar bezoeker heel wat te bieden. Denkt u maar eens aan het lieflijk glooiende heuvellandschap in het zuiden en de bos- en heidegebieden in het noorden van de provincie „..de kJjK^teristieke jjimbHlgse boerderijen het gesloten hoere-tvpe en dc raHmrkhuisjes, f WSMÏWSÊ.esachtigè grotten, de vele monumentale "kerken en niet in het minst de vele burchten en kastelen. Kasteel Hoensbroek Rond deze getuigenissen uit het verle den heeft de Provinciale VVV in Lim burg hei arrangement „Kastelen weekend in Limburg" opgebouwd, liet arrangetneyi begi.it op /aterdag- oehtend,met:f«ftn be^ejt aan Thoynf. Jtei. Y.l&cgere muuajyu/vorstendc waar eert abdis dé-scepter zwas Rond het middaguur wordt men wacht in het hotel, waar de lunch wordt gebruikt, 's Middags rijdt men de kastelenioute, die eindigt in kasteel Cortenbach te Voerendaal, waar een heerlijk diner wacht. Voor zondag staat een bezoek op het programma aan kasteel Hoensbroek, dal wel het grootste kasteel tussen Rijn en Maas wordt genoemd. U lo geert naar keuze - in het zeer com fortabele Grand Hotel te Heerlen of in Kasteel Wittem, het middeleeuwse slot, gelegen in de Geulvallei. Een één-persoons kamer met bad komt op f 105,- een twee-persoons op f 152,-. Een kamer zonder bad kost resp. f 92,- en f129,-. Bij deze prijzen zijn inbe grepen: een zeer uitgebreide toeris tische documentatie (waaronder een traaie pocket over Zuid-Limburgse kas telen), vouchers voor diverse entrées, logmo, lunch en diner, alsmede een reis-, ongevallen-en bagageverzekering. Boekingen voör het „Kastelen- Kasteel Cartils te Wijlrc\ weekend in Limburg" vinden plaats bij nadere inlichtingen krijgen. Indien u een ANWB-kantoor of bij de Provin- bij een van de ANWB-kantoren boekt, ciale VVV in Limburg, Postbus 88 in dient u voor het arrangement verschul- Valkenburg. Hier kunt u ook alle digde bedrag daar te voldoen. Wintersport in de Ardennen In het noorden van de Ardennen, op nauwelijks een uur rijden van de Ne derlandse grens, ligt het dichtsbijge- legen complete wintersportgebied, dat skiërs zich kunnen wensen. Vergelijk het niet met het hooggebergte, maar neem het voor wat het is: een uitste kend gebied om de sport te leren of voor de bedreven skiërs een oefen- gebied met alle voorzieningen, die hij of zij nodig heeft. De negen skipistes, variërend in lengte van 250 tot 1200 meter, beschikken over skiliften, hebben alle faciliteiten voor het huren van de ski-uitrusting :hamps 's avonds verlicht. Ook is een in|tal|atie om bij vriesweer met opgespoten nevel kunstmatig echte sneeuw over de piste te laten neer- dwarrelen. In Trois-Points is een slee- baan. Eventueel kan men aan skibob doen of sneeuwscooters huren. De bereikbaarheid van het gebied is uitstekend, zowel via Breda als via Eindhoven en Maastricht. Hotelaccom modatie is vooral te vinden in Spa, Eu pen, Robertville en Malinédy. Sneeuwberichten en alle aanvullende informatie geeft het Nationaal Belgisch Verkeersbureau, Leidseplein 7, Am sterdam, tel. 020- 251251. Eind 1972 beschikte Europa over 19.965 km. autobaan. De Oostbloklanden zijn daar bij niet meegeteld. De negen EËG-landen hebben samen 16.150 km. autobaan oftewel 81 pet. Duitsland staat met 5620 km. bovenaan, gevolgd door Italië (4615 km.), frankrijk (2035 km.), Groot-Brittannië (1700 km.) en Nederland (1200 km.) Grie kenland sluit de rij met 11 km. SAMEN V STELLING (i THEO V MELLENBERGH sen, schapen en melkvee. Er zijn Hol landse gezinnen die hier twee keer per jaar komen; zij kunnen er niet meer Pronkjuweel Er mogen in Fiachau en Wagrain mooie hoeven staan, Dorothea Gran neger eist voor haar gebied (bijna 500 boerderijbedden) de eer van de schoonste in het land voor zich op. Haar pronkjuweel is de kloosterachtige hoeve „Schütthof". daterend uit 1561 en bewoond door de vooraanstaande, veefokker Anton Huber en zijn vrouw Rosa, die twaalf kinderen ter wereld heeft gebracht. Deze herenboerderij met 60 hectare land is min of meer een museum, dank zij de zeldzame fresco's, consoles, eeuwenoude kasten en de religieuze kunstvoorwerpen, die een kostbaar fa miliebezit vormen. In één van de ka mers ligt een zeldzame in Weens dia lect vertaalde bijbel. Het reusachtige huis vol brede gangen en zalen van slaapkamers is tevens een cultureel centrum, waar schrijvers uit hun werk komen voorlezen. Niettemin zijn ook hier gasten wel kom. Zij kunnen zich te ruste leggen in slaapkamers met fresco's en schilde rijen in overjarige ledikanten en des zondags de huiskapel bezoeken. Ook Hollanders zijn door deze hoeve ge fascineerd geraakt; de burgemeester van Nijverdal behoort tot de regelma tige bezoekers. Aan de muur hangt een zinspreuk: „Freude sei diesem Hause und allen die darin wohnen". Het is een wens, die bij haar en honderden andere tastinnen in vervulling gaat, óók voor ^e g&er tijdelijke bewoners. ■Bon voor inlichtingen- Straat... Woonplaats... Duitsland: Zwarte Woud (Schenkenzell), Beieren (Inzeil). Oostenrijk: Salz burger land (o.a. Annaberg-Wagrain-Rauris- Diënten-Eben). Tirol (Fügen-Zillertal) Reist per: eigen auto - vliegtuig - touringcar - trein. Alle inlichtingen, worden u desgewenst zonder kosten toegestuurd. S.V.P. doorhalen wat niet gewenst wordt. Deze bon kunt u inzenden naar De Havenloods - afd. Reizen, postbus 1980, Rotterdam. Als gebruikelijk zien we uw inzendin gen weer tegemoet, uitsluitend, per briefkaart. U moet de kaart adresse ren aan: Met Andere Woorden, Post bus 5204, Rotterdam. Oplossingen moeten uiterlijk dinsdagmorgen 22 ja nuari binnen zijn om mee te dingen naar de prijzen 3xf 10, Oplossing en winnaars vindt u in ons blad van donderdag 31 januari vermeld. Indien achter de omschrijving een nummer tussen haakjes staat, moet de eerste letter van het in te vullen woord ook worden geplaatst in een vakje van het dikomlijnde middenstuk, genum merd 1 t/m 23. Voorbeeld: zou de omschrijving luiden: „koraaleiland (13)", dan moest worden ingevuld „atol" en dan kwam de eerste letter, de A dus, tevens in vakje 13 van het dikomlijnde middenstuk. Bij juiste op lossing vormen de 23 letters uit het middenstuk, achter elkaar gelezen, een spreekwoord. Alleen dit spreekwoord moet, uitsluitend per briefkaart, als oplossing worden ingezonden. HORIZONTAAL: 1 cijfer; 4 zege; 13 pijn; 16 teken v.d. dierenriem (11); 18 vlaag; 19 tevens; 20 söort hert; 22 spraak; 24 schenker; 27 brandkast; 28 pers. v.n.w.; 29 paardje (1); 31 streep; 32 vaste regel; 34 levervocht; 35 ach teruit; 36 bouwstijl; 38 seinen; 40 massa; 42 klepperen; 45 berg; 46 windstreek (22); 49 bejaard, 50 tel woord; 52 klap; 53 moed; 55 de dato (afk.); 56 rund; 58 speelgoed; 59 telwoord; 61 achting (8); 62 vieren twintig uur (17); 63 bestuur: 64 lering; 65 teer; 67 huid: 68 duinvallei; 69 voorzetsel (21); 71 sap;'73 pulverig (7); 75 firma (afk.); 76 visingewand; 78 besturen; 82 soort kramp: 84 graf. voorstelling (13); 87 boom; 88 provin cie; 91 kaartenboek: 92 toilet; 93 bijeenhorend stel; 95' sluis; 96 Ned. rivier; 98 ijle stof; 99 opstootje: 101 zoon van Adam; 103 fraai vertrek; 105 vrouwspersoon; 106 roofdier (4); 108 deksel; 109 soort hert; 111 telwoord (12); 112 bergweide; 113 eerbiedigen; 3 5 8 9 10 17 13 11 15 16 IT 18 s V 19 20 r li r4 13 tl r4 26 r 16 19 30 31 r4 37 33 3H rA 35 r4. 36 37 ék 38 39 r4 10 11 17 13 11 SS r* Si V7 VS 19 r4 50 51 5) 53 51 r* Si 57 S3 r~ 59 00 j 61 10 11 13 11 17- 03 6H r4 65 66 16 If IS 19 10 «7 68 69 w 7' 71 11 11 li 73 71 75 f4 77 78 79 80 81 r4 87 83 81 SS 86 87 r4 S8 89 90 f s w 91 91 r* w 93 91 95 f4 96 97 98 99 101 IM r4 Ui 101 los (06 107 108 f 109 II0 1" lil >13 lis ft> 114 nauw. VERTIKAAL: 1 intern, organisatie (afk.); 2 muze der sterrenkunde; 3 rijgsnoer; 4 rund (2); 5 getij; 6 lichaamsdeel; 7 rad; 9 middag; 10 gevangenis;,! 1. pers. v.n.w.; 12 pers. v.n.w.; 13 weeginrichting; 14 in 't gezicht; 15 hoogstaand; 17 lengtemaat; 21 opschrift boven brief (afk.); 23 vreemde munt (19); 25 bassin (10); 26 Zëus: gade; 29 noodkreet; 30 soort verkeersweg; 32 chaos (20); 33 wedin- stelling (afk.); 35 nakomeling; 37 sor tering; 38 soort koekje; 39 uitroep; 40 bijwoord; 41 uitgave (afk.); 43 Gode zij lof (afk.); 44 Eur. land; 47 voor zetsel (6); 48 lengtemaat; 51 lot trek ken; 52 maalbedriif; 54 soort verhaal; 55 laan (23); 57 plaats in W-Duitsiand (4); 58 kraan; 60 kwab; 61 gelofte; 66 geraamte; 67 goor; 70 meubelstuk: 72 voorzetsel; 73 pers. v.n.w.; 74 hoeden- stof (16); 76 vlaktemaat (afk 77 op voorwaarde dat; 79 pers. v.n.w. (3); 80 vrucht (18); 81 godsdienst (afk. 82 schor; 83 vogel; 85 vreemde munt; 86 geestdrift; 89 plaats in N-Holland; 90 heten (15); 93Wejftindisch eiland: 94 uitdrukking; 96 schuifbak; 97 bondig; 99 modewoede; 100 vis; 102 Chinese munt; 103 bedrukt; 104 ontkenning (9); 105 lidwoord; 107 nummer (afk.); 108 heil de lezer (afk.); 110 bijwoord (14); 111 anonymus (afk.). De reisleider wordt in veel gevallen met een minimum aan instructies op de reiziger losgelaten. Hijzelf meent echter, dat een opleiding voor reisleiders zeker nodig is. De Consumenten Reisgids komt in het nummer van vorig jaar november tot deze ontdekking na een enquête onder 120 reisleiders en hostesses en een aantal reisorganisaties. Het onderzoek wees verder uit, dat de extra inspanningen van de reisleider niet tevergeefs zijn: gemiddeld een kwart van zijn geldinkomen bestaat uit bijverdiensten in de vorm van fooien, commissie op verkochte excursies, provisies van winkels en fabrieken en dergelijke. De Consumentenbond meent dat de belangen van de konsument gevaar kunnen lopen indien de reisleider in de verleiding komt aan de financiële (extra) voordelen van zijn beroep een te belangrijk gewicht toe te kennen. Daarom vindt zij het een bedenkelijke zaak, dat enkele reisorganisaties het aannemen of vragen van provisie open lijk of oogluikend toestaan. Veel reisorganisaties geven een te roos kleurige voorlichting over de stranden van de populaire vakantiebestemming Rhodos. Medewerkers van de Consu mentenbond constateerden dat op dat eiland de eerste werkelijk goede - en GIDS VOOR VAKANfIE IN ZWEDEN VERSCHENEN Medio december verscheen in Neder land en België de gids „Uw vakantie in Zweden 1974" van het bureau Zwe- den/Odysseus Travel in samenwerking met Scandinavian Arctic Sunway. Het 64 pagina's tellende reisboek bevat een schat aan tips en ideeën voor een vakantie in Zweden. Zweden is een iand voor individualis ten en daarmee is in deze reisgids dan ook rekening gehouden. De meeste ideeën en arrangementen zijn bedoeld voor de doe-het-zelvers onder de va kantiegangers, d.w.z. voor automobilis ten, kampeerders, caravanners, her berggasten en huurders van vakantie woningen. De gids'„Uw vakantie in Zweden" is gratis verkrijgbaar bij alle ANVR-bu- reaus. bij de kantoren van de ANWB en bij het Bureau Zweden/Odysseus Travel, Vijzelgracht 17, Amsterdam. voor kinderen geschikte - zandstran den zo'n 10 tot 15 kilometer van verreweg de meeste hotels verwijderd liggen. En wat zeggen de reisorganisatoren er over'.' Airtouropa, Christoffel, D-tours, Europa .Express, Gulliver, Hotelplan. Neckermann, N.R.V., Relax, Sporthuis Centrum en de Zuid- Europa Stichting branden zich niel: zij geven in het geheel geen informatie over de stranden van Rhodos. Europa Express en de Zuid-Europa Stichting drukken een foto af van een mooi strand, dat van Lindos, dat echter 50 kilometer van de stad Rhodos ligt. Siechts enkelé geven incidenteel aan dat men voor echt strandgenot de bus moet nemen. Wie dat niet wil moet op de kiezels gaan liggen. Voor een wintersportreis naar het zelfde hotel met dezelfde 'faciliteiten in dezelfde plaats betaalt men bij de ene reisorganisatie soms wel 200 gul den per persoon meer dan bij de andere. Dit is een van de opvallende resultaten van een prijsvergelijking in de Consumenten Reisgids. Enkele op merkelijke verschillen zijn hierin op een rijtje gezet om aan te tonen dat het wel degelijk de moeite loont alle aanbiedingen goed te vergelijken. Zo kost bijvoorbeeld een 15-daags vlieg- arrangement naar Kitzbühel bij de ene reisorganisatie 846 gulden, en precies hetzelfde bij de ander 1046 gulden. En wat te denken van de volgende ver schillen: Malloitz 921 of 1057 gulden, Davos 1156 of 1335 gulden en St. Moritz 1507 on 1743 gulden? Wie liet „a.b.c." van het bergbeklimmen letterlijk en figuurlijk onder de knie wil krijgen moet eens een bezoekje brengen aan de nieuwe „klimtuin" in het Tiroolse Leu- tascli tal. Op 20 klimrotsen zijn alle voor komende bergbeklimmingsmoeilijkheden na gebootst op een ongevaarlijke hoogte. Kleur- vakken géVen de moeilijkheidsfactor aan. Berggidsen van de Alpenscliool in Innsbruck begeleiden de cursussen voor beginners en Vakantiegangers naar Oostenrijk moeten weten, dat het Oostenrijks Verkeersbureau in Amsterdam is verhuisd en nu is gevestigd op het adres Singel 464 in Amsterdam. Het nieuwe telefoonnummer is 020- 25.59.33. Nieuwe vakantieboek Neckermann verschenen Kortgeleden is het nieuwe vakantie boek van Neckermann Vliegreizen'ver schenen. Een gids, die-sedert het eerste jaar van 44 naar 100 pagina's uitgroei de. Evenredig hiermee werd het aantal bestemmingen uitgebreid. Europa en Noord-Afrika bieden thans in totaal 26 reisdoelen met liefst 300 hotels in 80 vakantieplaatsen. Daar naast worden 14 verschillende één weekse rondreizen gepresenteerd alsmede het verre-reizen-programma met o.a.: het Verre Oosten, Mexico, Senegal, Oost-Afrika. enz. Komende dagen - misschien wel lussen ander ongevraagd drukwerk - krijg! u een aan- meldingskaarl van de Consumentenbond. Vertrap die niet, en gooi 'm niet ongelezen in de prullemand, maar vul hem in en stuur hem terug. En mocht u ons missen: schrijf even, Consumentenbond, Den Haag.

De Havenloods | 1974 | | pagina 3