Donders en knallers van dominee Hoekstein Cruise naar Zweden Doobies' gebroddel in de Doelen Met Andere Woorden Gillende keukenmeid Poasrust op zee DE HAVENLOODS, DINSDAG 22 JANUARI 1974 4-502 STOCKHOLM 55minC- ►•*OaO30i ^HELSINKI 2,5 hours (COPENHAGEN 401 Hamsterdam; LONDON 2jwurs w 15 hours I BERLIN I FRANKFURT 31 ZURICH 3 hours ^ROME 5 hours MADRID 5 hours VIENNA 3,5 hours Ons blad organiseert in samenwerking met reis bureau Lissone-Lindeman/Ruys een originele mini-cruise per Tor Line naar Gothenburg in Zweden. We vertrekken op zaterdag 13 april om 9 uur van het Zuidplein en om half tien vanaf de Westblaak tegenover Cinerama. Onze prima geou tilleerde bussen staan daar klaar om u en üw bagage naar Amsterdam te brengen. Hier stappen we over op de m.s. Tor Hollandia of de m.s. Tor Anglia (zusterschepen) om een 24 uur durende zeetocht over de Noordzee, het Skagerrak en het Kattegat te ondernemen. Aankomst aan de Tor Line Terminal in de Skandiahammen te Gothen burg zondag 14 april (Eerste Paasdag) circa 12 uur. Na de ontscheping vervoer per bus van de Terminal naar hotel Europa waar we één nacht verblijven in kamers met douche of bad en toilet. 7/7 dit hotel gebruiken we naast de lunch de andere dag ook het ontbijt. Aan boord heeft u zaterdag uw lunch en uw diner in de cafétaria (zelfbediening) reeds genoten. In de middaguren van die Eerste Paasdag maken we een stadsrondrit die ongeveer twee uur duurt en waar een Nederlands sprekende gids u alles kan vertellen. De Amerikaanse popgroep Doobie- Brothers mogen het Rotterdamse pu bliek wel dankbaar zijn. Gelaten, lauw reagerend wachtte het verzamelde pop volkje de komst van dit fenomeen af, dat in eigen land hoge ogen gooit en volle zalen trekt, maar voor Nederland, zeker 'na het zaterdagnacht-debacle, beter nog een tijd kan „rijpenWant ga er maar eens voor zitten als je om kwart over twaalf een concert ver wacht en het blijkt dat de h.h. road- managers nog geen versterker of spot op de juiste plaats hebben staan. Het klunsige gewriemel met slecht gerichte microfoons doet veronderstel len dat op het laatste moment technici zijn ingehuurd die weinig benul had den hoe met de, overigens zeer dure, - apparatuur om te springen. Want daar weet men weg mee in Amerika! Heeft een groep eenmaal eéntèkere reputatie dan wordt, al dan niet door gretige platenmaatschappijen voorgefinancierd, de meest fantasti sche electronische „outfit" aange schaft Zo ook bij de Doobies maar in hun geval was het misschien beter geweest de versterkers bij een plaatse lijk verhuurbedrijf te betrekken. Krij gen ze er nog technici bij ook Wat dan nog te zeggen over de show? Technisch zat het allemaal wel gaaf in elkaar. Drummer John Hartman roffel de vaardig en in close-harmony met zijn tegenvoeter. De overige musici speelden beheerst, maar nauwelijks geinteresserd, als was het de eerste de beste routine-klus en niets wees er op dat de Doobie Brothers bezig waren aan een promotie-toer die hun naam op dit contingent Amerikaanse glitter moet geven. Om dat te bereiken had men zelfs een stralende bal meegeno men die we hier wel eens bij ijsshows zien. Het mocht alleen het bijna inge slapen publiek niet tot enthousiasme brengen, de meesten voelden zich op gelucht dat ze, zij het veel te laat, eindelijk naar huis mochten, waar ze met iets Van spijt nog naar een Doobie- 'elpee konden luisteren. .Want dat zou achteraf bekeken het beste geweest zijn. Life blijft de groep voor Nederland vooralsnog niet te pruimen. WIEGER DAM Maandag 15 april (Twéede Paasdag) Busvervoer vertrekken we om ongeveer 10 uur Rotterdam, idem voor een geweldige fjordentocht die het hotel en terug, ongeveer zes uren (met enige rustpau- "u* zes) in beslag zal nemen, ook hier weer een Nederlands sprekende gids aanwe zig. In deze tocht is een lunch inbegre- aan Frölunda Torg; Maaltijden aan boord; zaterdag lunch en diner zondag ontbijt, maandag diner en dinsdag ont- Rotterdam-Amsterdam- bijt, een origineel Zweeds smorgasbord n de Terminal naar in de middag en 's avonds een af scheidsdiner. Eén nacht hotelle Gothenburg; Stads- Boekingen: Hendrikkade 14, tel. 132170. Bijkan toor Vlaardingen, Hoogstraat 122, tel. 341071.- Bijkantoor Krimpen aan den IJssel, Veld en Beemd 25, tel. 01807- 6899. Agentschappen: Rotterdam. Fa. Nic. v.d: Spek, Nw. Binnenweg 456-460. Sig. Mag. De Bokser, Dhr. H. Hanselman, Zwaanshals 245b. Boek handel Bokhorst, Vierambachtsstraat 109. Boekhandel Bokhorst, Peppelweg 128. Boekhandel Bokhorst, Schubert- laan.83. Boekhandel Van Dordrecht, Benthuizerstraat 84. Capelle aan den IJssel. Boekhandel Bokhorst, Winkelcentrum De Kooer-" wiek 61-63. Van der Kaai-Reizen, Beet- hovenlaan 1, Nieuwerkerk aan den IJssel. Na deze fjordentocht brengen wij een bezoek aan het bekende winkelcen trum „Frölunda Torg" met een daarop aansluitend vervoer naar de Tor Line Terminal waar we weer aan boord gaan om circa 21 uur van Gothenburg te vertrekken.. Aankomst te Amsterdam dinsdag 16 aprii pm,.ongeveer,21 uur waar we- weeV.ut deMucbigevucrde "bussen stappen om naar Rotterdam te rijden. Tegen een speciaal all-in tarief van f320,— per persoon (kinderen tot 12 jaar f 45,- reductie) waarin is begre pen: de overtocht Amsterdam-Gothen burg-Amsterdam op couchette-basis; hierbij wordt uitgegaan dat er vier personen in een hut zullen worden ondergebracht. Extra hutaccommoda tie is mogelijk met een toeslag voor het D. dek van f 30,- p.p. en van het A. dek van f 60,— p.p. Als gebruikelijk zien we uw inzendin gen weer tegemoet, uitsluitend per briefkaart. U moet de kaart adresse ren aan: Met Andere Woorden, Post bus 5204, Rotterdam. Oplossingen moeten uiterlijk dinsdagmorgen 29 ja nuari binnen zijn om mee te dingen naar de prijzen 3xf 10,-. Oplossing en winnaars vindt u in ons blad van donderdag 7 februari. Op elke regel in bijgaand diagram moeten drie woorden van respectieve lijk 5, 4 en 9 letters worden ingevuld. Elk woord van 9 letters is samenge steld uit de beide voorafgaande woor den van 5 en 4 letters. Voorbeeld: zou de omschrijving luiden „maand - be roep - helemaal niets bezittend", dan moest worden ingevuld „maart - arts - straatarm". Bij juiste oplossing van de gehele puzzel leest men in de cirkel tjes, van boven naar beneden, een zegswijze. Alleen deze zegswijze moet als oplossing worden ingezonden. 1 blussen - deel van schip - het recht missende; 2 vis - mooi - financiële instelling; 3 oprecht - roofvogel - schoonmaak; 4 cirkel - zwijn - omgang; 5 biet - haast - agentschap; 6 geducht - bloem - groots; 7 dompelen - bericht - wandelweg, wandeling; 8 dichterbij -i inw; orgaan- Eskimo-land; 9 blijven -I Eskimo-woning - kerkdienaar; 10 ro-j ven - gierigaard - in pakken doen; 11 tuinkiezel - geschenk - soort schorsing;' 12 voorbeeld - venster - soort toneel stuk; 13 insekt - worm - soort voor recht; 14 bevolking-ven-bijbels land; 15 gewichtje - deel van een camera - kronkelen; 16 water in Z-Holland - 'lichaamsdeel - vlijt - voorkomen; 19 Romeins keizer - lichtelijk branden; 17 gereed - deel van gebit - soort platte- rode vloeistof - uniek - oogmerk; 18 grond; 20 kantstrook-desalniettemin-- gewicht; 21 deel van toren - vervoermid del - kosmonaut; 22 aardappelgerecht - ritmische beweging - soort crème. rondrit en fjordentocht met bezoek Hoofdkantoor De Havenloods, Prins Twintig miljoen de lucht in? Dominee K. Chr. Hoekstein te Rijswijk, bij 's Gravenhage, is van mening dat de Nederlandse kranten het nieuwe jaar slecht zijn begonnen met hun berichtgeving over het afsteken van vuurwerk. Er zou voor een (verkoop)waarde van 20 tot 25 miljoen gulden de lucht in zijn gegaan. Op dit bedrag moet volgens onze zegsman een ingrijpende correctie worden toegepast; hij houdt het op ten hoogste zeven miljoen. Er zou weinig reden zijn om deze zienswijze - hoe opzienbarend ook naar voren te brengen, als deze predikant niet tevens adjunct-directeur was van de B.V. Koninklijke Nederlandse Kunst vuurwerk- en Munitiefabriek A. J. Kat v/h Loeff te Leiden. Hij weet waar hij over spreekt. Zijn kennis van pyrotechnische mengsels, de zogenaamde licht en rooksassen met name, heeft»niet weinig' bijgedragen tot onze uitbundige jaarwisseling^ g Beter dan wie ook is deze 57-jarige expèrt in staat om de levensduur van gillende keukenmeiden vast te stellen en de geluidshinder van Japanse don derslagen binnen redelijke perken te houden. Zijn studeerkamer is een poging tot synthese tussen twee werelden. De dominee ontvangt ons in het stemmige zwarte pak dat hij altijd draagt, ook als hij in de vuurwerkfabriek op zjjn bureaustoel zit. Het kan dan immers gebeuren, dat één van de kleine kerk genootschappen die hij onder zijn hoe de heeft acuut zijn pastorale bijstand verlangt, bijvoorbeeld aan het ziekbed of in de sterfkamer. Er zijn in ons land nog maar weinig geestelijke leidslieden, die in het voet spoor van de apostelen (tentenmakers, vissers) een nevenfunctie hebben. Zij bedienen kleine kudden van min of meer zelfstandige kerkjes, niet in staat zijnde het tractement voor een eigen dominee op te brengen. Die gemeenten hebben hun onvervalst reformatorische signatuur gemeen en ontlenen veel inspiratie aan rechtzinnige predikers van weleer, de zogenaamde oudvaders. naar de wanden vol theologische boek werken, sommige in kalfslederen band. Er ügt een met plastic afgedekte Pieter Keurbijbel op een lessenaar en als wandversiering domineert een in or thodoxe kringen bekende rijmprent: „Het Christelijk Maagdenversiersel", met achter elke regel een synchroon lopende bijbeltekst. Maar ook ontwerpen voor een „groot schitterend vuurwerk" op Oranjedagen en foto's van superbommen gaan schuil in de dossiers. Voorganger Hoekstein kan zo streng in de leer niet zijn, of hij houdt zich wel eens bezig met frivoliteiten als Lady-crackers, Dancing-flowers, superraketten, lucht huiiers en de reeds genoemde keuken meiden, bereid met uit India geïmpor teerd sap van de galnoot, dat bij verbranding een snerpend geluid laat Import heems vuurwerk, maar heeft geen idee van de geldwaarde. Cijfers geven trou wens weing houvast. Het struikelblok in de berekening van onze vuurwerk consumptie is telkenjare de onnaspeur lijke winstmarge op deze seizoenartike- Expert Omdat de heer Hoekstein zich tot een soortgelijke bediening geroepen voelt maar er niet door in zijn levensonder houd kan voorzien,, is lüj al sinds 1960 betrokken bij de vuurwerkfabricage. Met hart en ziel, mag men wel zeggen. Merkwaardigerwijze is deze herder en leraar in Nederland waarschijnlijk de best geïnformeerde man over alles wat met vuurwerk en springstoffen te ma ken heeft. Zijn documentatie is toerei kend voor de inrichting van een be scheiden museum. Kort voor nieuwjaar was hij een uur aan het woord in het radioprogramma Vragenvuur van de KRO. Zijn verzoek- schaffen. nummers waren toen Feu d'Artifice van Jgor Strawinski en Firework Music van G. F. Handel, waarmee hij wilde aantonen dat zelfs grote componisten aan vuurwerk een zekere bezieling hebben ontleend. Hoe komt onze zegsman tot de conclu sie, dat het Ne'derlandse Volk aanzien lijk minder vuurwerk heeft afgescho ten dan de publiciteitsmedia suggereer den? Hij ontleent zijn raming aan een niet geringe deskundigheid. Er zijn hier te lande nog maar twee vuurwerkfa brieken (Leiden en Leeuwarden) doch nog maar ongeveer een kwart van hun omzet aan „nieuwjaarsvuurwerk" be staat uit eigen produktie. De rest wordt geïmporteerd, met name uit de volksrepubliek China en Hongkong. Dit Chinese vuurwerk is stukken goed koper en ook van goede kwaliteit. Behalve de vuurwerkfabrikanten zijn. er nog een half dozijn importeurs van deze artikelen, die door vaklieden wor- den onderscheiden in spuiters en knal lers. De vraag is nu maar, hoe groot de binnenlandse produktie is en welke score de importcijfers bereiken. Onze gastheer houdt zijn omzet onder de korenmaat. Wat de import betreft kun nen zekere instanties informatie ver- Hoge winst Die marges schijnen zeer hoog te zijn. Eén van onze zegslieden hield het op 30 procent kosten voor het import vuurwerk, 25 procent winst voor de grossier, en winkeliersmarges tussen de 100 en 20Ö procent. Niemand kan dus precies becijferen, hoeveel geld tijdens de jaarwisseling aan vuurwerk is uitge geven. Heeft de dominee-directeur ge- Hoe ervaart de dominee wiens vlezi ge gestalte* en presentatie, compleet met vest, enigszins doen denken aan senator Harm van Riel zijn unieke dubbelfunctie? Alvorens op deze vraag antwoord te geven brengt hij ons in verbazing door zijn bekentenis, dat hü niet de enige aan vuurwerk toege wijde prediker is. Hij onderhoudt een vrij nauw contact met reverent Lancas ter in Engeland, kind aan huis bij de bekende fabriek Pains Wessex. Vuur werk is diens favoriete hobby. Komt hij op bezoek dan neemt hij uit Leiden allicht een bommetje mee naar huis, dat hem boeit door een nieuwe con structie of vulling. Het valt niet mee, om het gesprek met de heer Hoekstein in vaste banen te leiden. Onwillekeurig dwaalt onze blik Eerst echter nemen wij contact op met de directie van de andere vuurwerkfa briek, die in Leeuwarden. Ook daar worden de krantenberichten schrome lijk overdreven genoemd, Men houdt het er op, dat rond de jaarwisseling 1973/1974 voor 7 1/2 miljoen gulden het zwerk is ingegaan. Dat klopt dus Toch valt het niet mee, om onze nationale verspilling op dit gebied offi cieel tot redelijke proporties terug te brengen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek is aan het verhuizen en heeft de cijfers van vorig jaar nog niet beschikbaar. In 1972 is voor bijna vier miljoen aan pyrotechnische. artikelen ons land binnengekomen, grotendeels vuurwerk, maar ook andere zaken, zoals bijvoorbeeld anti-hagelraketten. Een woordvoerder van het korps Ge vaarlijke Stoffen, ressorteerd onder het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, gewaagt van „honderden tonnen" uit- Mens en dolfijn (nvo) DOLFIJNEN zijn in de zee levende zoogdieren. Zij behoren tot de bevattelijkste dieren ter wereld. Men kan ze veel kunstjes leren en er zijn deskundigen die zeggen, dat de dolfij nen een eigen, primitieve taal hebben. In de eerste wereldoorlog (toen Duitse duikboten de geallieerde schepen be dreigden) hebben enige Amerikanen zelfs het (nogal fantastische) denk beeld geopperd om getrainde dolfijnen te gebruiken als onder-water-verken- ners. De gangbare opvatting omtrent de afstamming van de mens is, dat de mens en de mensapen een gemeen schappelijke voorouder hebben gehad. Na Derwin's publicatie over het ont staan der soorten is men meer te weten gekomen omtrent dolfijnen. Sommige geleerden zijn toen gaan zoeken naar bloedverwantschap tussen de mens en de dolfijn. Zij kwamen met de theorie, dat mens en dolfijn een gemeenschap pelijke voorzaat hebben gehad, maar dat de mens zich ontwikkelde tot „landdier" en de dolfijn tot „zeedier"., Het klonk ons wat vreeind in de oren, maar misschien komt ae wetenschap op den duur tot de ontdekking, dat mensen, mensapen en dolfijnen heel, heel verre neefjes van elkaar zijn. Wij bespraken deze theorie eens met een Engelsman die er een speciale studie van had gemaakt. „Ik weet", zei hij, „dat het vrijwel iedereen ongeloof waardig voorkomt, maar.... dat deden 'Darwin's baanbrekende theorie erover de evolutie in den beginne ook." lijk of de eigenaar van een groothandel in Tilburg, die ons met grote stellig heid het astronomische bedrag van 22 miljoen noemde? Maar achteraf blijkt dit bedrag de hele jaaromzet te omvat ten, dus bijvoorbeeld ook de grote zomervuurwerken, in prijsklassen tot wel f25.000.-per stuk. De predikant uit Rijswijk is zo vrij, om zich voorlopig aan de eigen schatting te houden. Hij is al weer druk bezig met het ontwerpen van vurige schouw spelen voor Koninginnedag in april en andere feestelijkheden. Daarmee heeft zijn fabriek zich een goede naam ver worven en wereldsuccessen, zoals het behalen van erediploma's op concour sen in Monaco en Knokke. Hij hoopt het werk in de Wijngaard des Heren nog lang te kunnen voortzetten dank zij deze spectaculaire broodwinning. In zijn (schaarse) vrij uren wijdt hy zich' aan een belendende hobby: het bestu deren van springtechnieken voor mij nen, sloopwerkzaamheden enzovoorts. Samen met andere deskundigen wijdt hij zich aan zijn geliefde pyrotechnie- ken. Cursussen voor springmeesters en buitenlandse vaktijdschriften hebben zijn warme belangstelling. Advies Volgend jaar hoopt hij bij leven en welzijn met allerlei knallers en spuiters- weer te kunnen bijdragenaan een explosieve overgang van oud naar nieuw. Getrouw aan zijn roeping pleit hij daarbij voor strenge veiligheids maatregelen. De fabriek geeft ruim schoots voorlichting, waarschuwt te gen onoordeelkundig gebruik van vuur werk en grijpt alle mogelijkheden (zo als de radio-uitzending) aan om het publiek advies te geven. Wij krijgen een exemplaar aangeboden; van het zakje dat aan winkeliers is uitgereikt om er Kat's vuurwerk in te verpakken. Het staat vol met richtlij nen en gebruiksaanwijzingen. De eer waarde heer Hoekstein heeft daar in kloek handschrift nog aan toegevoegd: Vuurwerk afsteken kan geen kwaad Als dat dan maar nuchter gaat! het hotel..

De Havenloods | 1974 | | pagina 3