Het is allemaal metAjax begonnen In de lucht wordt alles betrekkelijk Sportvlieger Laban kan het weten m Disc-jockey Aad Klaris: In het jaar 2500 is de mens een heelal-wezen Kijken naar de eenden DE HAVENLOODS' DINSDAG 22 JANUARI 1974 .Met een dromerige blik, lang haar en gekleed volgens de jongste tienermode staart de bakvis naar het schoolbord zonder het te zien. Zacht trommelen haar vingers de nieuwste tophit van The Osmonds. Weer teruggekeerd uit de droomwereld van haar pop-idolen naar de harde realiteit van het alledaagse schoolleven, werpt ze nog een blik in haar agenda, waar Donny Osmond haar vanaf een foto vriendelijk toelacht.... Ze is echt niet de enige die in de ban is van de muziek. Overal in onze samenleving laat de muziekwereld haar sporen na. Een huisvrouw zingt mee onder het eten koken; een glazenwasser verricht fluitend zijn werk. De stratemaker stampt op maat van een plaat komend uit een transistorradio zijn stenen in Moeder Aarde. Een vader irrimiteert Rudolf Schock in bad. Muziek is niet weg te denken uit ons maatschappelijk leven, evenals trouwens de gehele glamourwereld erom heen. In die wereld van klatergoud, waar roem zo vergankelijk is en succes net zo wisselvallig als bij ons het weer, heersen echter keiharde economische belangen. Voortdurend bekampen de platenmaatschappijen elkaar in het streven dè hit uit te brengen. Pluggers - mensen die tot taak hebben aan disk-jockey's de platen van hun maatschappij aan te bevelen om ze zodoende op de draaitafel te krijgen lopen constant de studio's plat. „Het is van essentieel belang, dat een plaat goed geplugd wordt. Gebeurt dat niet, dan scheelt het een slok op een borrel', aldus Aad Klaris uit Klaaswaal, reeds twee jaar als full-prof in de wereld der lichte muze werkzaam als tekstschrijver, componist, zanger en promotor van een aantal zangers en z Natuurlijk speelt een belangrijke rol, wie het idee krijgt en iets passends weet te maken voor een artiest. Daar- bij_is aktualiteit vaak zeer belangrijk. Liedjes over de autoloze zondag zijn - - ..Vooral de grotere maatschappijen hebben goede pluggers in dienst, die dagelijks in contact komen met de disk-jockeys. De gang in een studio staat veelal vol, "wanneer het gaat om een dichtbeluisterd live programma. Het is een moeilijk werk, maar er zijn pluggers, die met kop en schouder boven de anderen uitsteken, zoals „Laatst had ik een mooi liedje voor Marian in elkaar gezet, getiteld „Als ik droom". Hoes nam het op met haar, maar de verkoopafdeling wilde nog even op het juiste ogenblik wachten om er mee uit te komen. Intussen zong Marian het al bij haar zaaloptredens in het land. Na enige tijd kwam er een plaat van de Makkers uit de stal van Vader Abraham uit; haast zo'n zelfde soort liedje. Ik vermoed, dat het idee door iemand uit de zaal bij één van de optredens van Marian is opgenomen, waarna er het een en ander aan gewij zigd werd. Moeilijk om zo iets te bewijzen Niettemin is er een organisatie, de Buma, die de auteursrechten van de componisten angstvallig bewaakt. Bij eventuele geschillen treedt een pia- giaatscommissie in werking en als een en ander duidelijk herkenbaar is, dan gaat men voor de bijl. Het is overigens niet zo, dat men één-twee-drie vaste voet in de amuse mentswereld heeft. Aad Klaris zelf is Iets wat hij in zijn vingers blijkt te hebben. Vroeger begeleidde ik veel artiesten. Als die met een probleem zaten, dan lanceerde ik weieens een idee, dat het vaak goed op de bühne bleek te doen. Eigenlijk is mijn door braak twee jaar geleden gekomen. Toen zat ik tijdens de wedstrijd van Ajax-Inter in een studio te Hilversum, waar we, als alles goed afliep, een plaat over zouden maken! Het liedje heb ik tijdens de wedstrijd geschreven, zodat we het na de wedstrijd gelijk pats- boem op de plaat konden zetten. Sinds die tijd word ik veel benaderd om iets voor iemand te maken over een be paald thema". Veel werkt Aad tegen woordig samen met Fred van~Dam, tekstschrijver voor artiesten zoals Wil- ma, Heintje, Gert Timmerman en Johnny Hoes. Moeilijk is het om maar altijd inspira tie te vinden. Vaak 's morgens om een uur of vier komen de ideeën. „Soms wip ik wel uit bed om wat op te schrijven. De volgende morgen ga ik dan met de tekst aan tafel zitten en schrijf de muziek erbij". Vervolgens speelt hij het met behulp van kostbare appara tuur in op een demonstratieband, kort weg demo's genaamd. Een peuleschil letje voor hem, omdat hij accordeon, piano, gitaar, bas speelt en bovendien kan zingen. „Als je het zelf inspeelt op de band. komt je idee van het liedje het best bij een platenfirma over. Heb ik iets voor een bepaalde artiest ge maakt, dan gaat het rechtstreeks naar zijn maatschappij. Tegenwoordig be weeg ik me ook veel op het vlak van het promoten van artiesten. Het lukt me al aardig een stal op te zetten. Momenteel doe ik veel met Thijs van der Molen, The Crickets, Ria van Helmond, Bennie Boy en Hennie West". Een aantal leuke successen zijn reeds behaald. Zijn creativiteit schijnt onuitputtelijk getuige de wand vol platenhoezen in zijn werkkamer v liedjes door hem geschreven in afgelopen twee jaar. mer een controlekamer wordt ge maakt. Dan zat ae apparatuur ter waarde van zo'n f20.000,- beter tot zijn recht komen. De zaken worden dan ook professio neel aangepakt. Binnen,afzienbare tijd verhuist hij naar een bungalow in Fijnaart (Noord-Brabant), waar van de garage een studio en van een slaapka- De realiteit is minder romantisch dan de showbusiness vaak doet geloven. Hopelijk wordt een tienerdroom niet te ruw verstoord Een laatste hand aan het logboek. 99 99 „Passengers toweergalmt op gezette tijden uit de luidsprekers van onze internationale vliegvelden, waar veelal een drukte van belang is van af- en aanreizende passagiers. Dergelijke geluiden worden daar gearegeld overstemd door het gebulder of gejank afhankelijk van het type - van een st^jgepde of dalende luchtreus. Wie wel eens met deze steeds meer in gebruik gekomen vórm 'van vervoer heeft kennis gemaakt, weet dat eenmaal gezeten in zo'n toestel het vliegen weinig sensationeels of avontuurlijks meer heeft. Steeds comfortabeler worden grote super-jets. Maaltijden, drankjes, tijdschriften enz. worden op plezierige wijze door in het oog vallende stewardessen rondgebracht, zodat er eigenlijk na de eerste momenten weinig meer door de kleine vensters naar buiten gekeken wordt. Zeker niet, als men tegen een motor, vleugel of wolkenmassa zit aan te staren. Het avontuurlijke is er uit van de vliegerij in vroeger jaren. Nu hebben we te maken met een volgroeid transportmiddel, vanaf de grond geleid, dat door allerlei voorschriften en wettelijke bepalingen strikt aan banden ligt. Toch is er in de vliegerij nog een stukje sportiviteit en avontuurlijkheid van vroeger waar te nemen, namelijk bij diegenen, die de sportvliegerij beoefe nen. Velen, die als kind vroeger piloot wilden worden en dit niet hun beroep hebben kunnen laten worden, gaan op latere leeftijd, als de roep -naar hogere sferen hen nog te pakken heeft, zelf vliegen lerèn. Eén van hen is de heer E. A. Laban uit Numansdorp, die wel iswaar niet-in zijn jongensjaren bezeten was van de vliegerij, -maar eerst op latere leeftijd er tot aangetrokken werd. „De eerste kennismaking die ik met de vliegerij had, kwam via een kennis die het deed. Hij wist bij mij de angst weg te praten, die ik voor de vliegerij had en toonde me aan datje eigenlijk niets kon overkomen". Zijn eerste interesse was gewekt en de heer Laban ging op zoek naar een vliegveldje in de buurt. Zo kwam hij op vliegveld Seppe tussen een stel wild enthousiaste sportvliegers terecht. Eén van die sportvliegers nam hem mee de lucht in en even later had de vliegschool Seppe weer een nieuwe leerling. „Voordat je echter aan je opleiding voor je vliegbrevet begint, wordt je eerst lichamelijk streng ge keurd in Amersfoort. Dat voorkomt eventuele teleurstellingen later", ver volgt de heer Laban, die toen hij werd goedgekeurd, opging voor zijn beperkt A-brevet. Met dit brevet mag men alleen boven Nederland vliegen, als mede de Verenigde Staten. „Na dertig vlieguren - ongeveer één jaar - had ik het te pakken", vertelt de heer Laban, die voorts- mededeelde, dat iedereen dit leren kan en dat daar beslist geen hogere opleiding voor nodig is. eventjes gaat vliegen. Nee, het vereist de nodige voorbereiding", aldus de vliegende tandarts. „De avond ervoor zit je vooral bij een langere vlucht berekeningen te maken, welke koers gevlogen moet worden, hoe lang de vlucht duurt, waar je niet boven mag vliegen enz.". Ook op het vliegveld zelf moeten, alvorens - de lucht wordt ingegaan, de nodige formaliteiten worden vervuld. Eerst naar de havenmeester het doel van de vlucht opgeven. Daarna het toestel uit de hangar rollen en aan de hand van een „checklist" het apparaat zowel van buiten als binnen controle ren. Ook niet vergeten benzine te tanken. Daarna instappen, starten, taxiën naar het begin van de startbaan (een grasveld), gas gevenen na enkele ogenblikken zweeft de vierper- soons CESNA-176 onbekommerd enige wolkenmassa's tegemoet, die gelukkig te hoog zaten om het uitzicht te belemmeren. Tandarts Laban: ..Het is allemaal zo moeilijk als het lijkt vleugels zweven, hoewel het toch weer plezierig aan deed even later het gezoem van de motpr weer in de oren te horen klinken. „Mocht er eventueel motorstoring komen", aldus de tandarts, „dan zweef je gewoon naar het eerste het beste weiland of stille weg en zet hem neer. Als je maar iets hebt, dat de grootte heeft van een voetbalveld, dan redt je het wel". ■Af en toe trekt' de wind aan het toestel, maar het deert niet. Kijken is wel het belangrijkste bij dit soort vliegen. Het is dan ook een geweldige sensatie je te oriënteren aan de hand van wegen, dorpen of rivieren. De landkaart van school wordt realiteit naarmate we hoger stijgen. Door naar 2000 ft, waar de eerste wolkenflarden de CESSNA omhullen, zodat er vier paar voeten kouder wórden. Op een hoogte variërend van 100 tot 1500 ft. rondsnorrend, vertelt de heer Laban, dat er nog nooit ongelukken zijn gebeurd met sportvliegers, uitge zonderd diegenen die allerlei kunsten wilden uithalen. Normaal kan er echter niets gebeuren. „Ook kun je met zo'n ding niet naar beneden storten", aldus de heer Laban, die om zijn woorden kracht bij te zetten boven het Hollands Diep de motor geruime tijd stil zet. De kist blijft echter gedragen door zijn n I, Fascinerend UngelUkken Binnen de kortste keren wordt het weer snel slechter en kondigt zich in de verte een bui aan. De wind steekt op en blijkt, als we weer bo.ven het vliegveld Seppe zweven, schuin op de baan te staan. Het landen neemt een aanvang. Naarmate de snelheid van het vliegtuig daalt en het lager bij de grond komt, krijgt het toestelletje meer last van de wind, maar de heer Laban weet de kist keurig aan de grond te zetten. „Fascinerend, dit vliegen. Je gaat wel een beetie hef betrekt-eliilrp imior, iro.» „raacmerena, ait vliegen. Je gaat wel een beetje het betrekkelijke inzien van het aardse geploeter", vertelt de heer l.aban even later, wanneer de dorst in het op-het vliegveld liggende restaurant gelaafd wordt. ..Hoewel ik niet kan /eggen dat ik van de vliegsport bezeten ben, wil ik het toch wel blijven doen. Je voelt je hoog in de lucht zo heerlijk vrij. Aan de andere kant gaat er veel tijd in zitten, terwijl ik mijn vrije dagen toch ook graag met mijn gezin wil delen". „Een andere rem is ook wel de finan ciële kant van de zaak. Kon je het nog maar zakelijk combineren, zodat het aftrekbaar voor de belasting zou worden, maar dat gaat niet'». Toch zijn de prijzen niet overdreven. Voor één vlieguur met een 4-personen CESSNA betaalt men b.v. f 110, Belangrijk centrum van het gemoede lijke vliegveldje van Seppe. waar af en toe een kist binnensnort is het restau rant, waar vooral aan de tap de meest fantastische vliegavonturen verhaald worden door allerlei schilderachtige oude rotten in die sport. „Ik zou nog best eens naar Afrika willen vliegen tesamen met drie andere vliegers, zodat je de kosten gevieren kunt delen. Dat lijkt me een geweldige ervaring binnen een aantal uren van de ene cultuur in een totaal andere terecht te komen". Een toekomst droom ook van vlieger Laban die hij^ toch nog eens hoopt te verwezen- J.H. Alles wordt nog éénmaal zorgvuldig gecontroleerd voor de kist de lucht ingaat. Er op uit „Het meest bizarre is wel, wanneer je voor het eerst zonder instructeur de lucht in- mag. Dit wordt je niet van tevoren medegedeeldVoor mijn tiende vlucht zei hij „Ga maar alleen Tja,, daar zit je dan", (aldus de heer Laban). „Natuurlijk laat je je niet kennen, maar het zweet stond wel in mijn handen Toen hij weer veilig en wel op de grond was aangekomen, werd - als ntueel zijn stropdas afgeknipt en opgehangen, in het lokaal van de vlieg school. Zodra eenmaal de wettelijk vereiste papieren behaald waren, werd er ook aan het maken van vluchten gedacht in de vrije tijd. „Het is niet zo,.dat je (nvo) Ernstige mensen spreken vaak met enig dédain over de verhalen die als „science fiction" opgang maken. Maar is het juist om die verhalen alleen maar meewarig-critisch te beoordelen? Ons dunkt van niet. De critiek, die wij wél gerechtvaardig achten, is, dat de auteurs van die verhalen wat zij beschrijven vaak voorstellen als NABIJE werkelijkheid. Zij wijzen er niet of onvoldoende op, dat wat zij vertellen in de regel verre toekomstmuziek is. Dat de mensheid (als ze geen kernwapen-zelfmoord pleegt) voor tot voor kort onmogelijk geachte WERKELIJKHEDEN zal komen te staan, is een mening die men ook bij ernstige geleerden vindt. Wij willen daarom een sprong in de toekomst - zeg naar het jaar 2500 - maken en vertellen wat er dan zo al te zien en te beleven zal zijn. De mens zal dan over een geraffineerde camera beschikken, die het mogelijk maakt foto's van het verleden te ne men, bijvoorbeeld van de intocht der Romeinen in Nederland, van Colom- bus' ontdekking van Amerika, van de bestorming van de Bastille, en zo meer. GEVOLG: de geschiedenis van alle landen en volken zal voor een groot deel herschreven moeten worden. De steden zullen niet meer bestaan en vervangen zijn door reusachtige tele- communicatie-centrales. die direct contact in woord, beeld en geschrift tussen alle mensen op aarde mogelijk maken. GEVOLG: er bestaat geen behoefte meer aan opeenhoping van kantoren, fabrieken of aan een woning op niet te grote afstand van het werk. zodat de mens - mede, omdat het verkeer zó snel zal zijn, dat er op aarde geen afstanden meer bestaan kan gaan wonen waar ook ter wereld hij wil wonen. De maan en ëflige wPAm?,t*Pi ïpllgnd vaeantie-oorden zijn voor tientallen miljoenen mensen en het interplanetai- -• re' verkeer zal weinig minder intensief zijn dan thans het luchtverkeer op aarde. Er zullen geen ziektes meer zijn die de medische wetenschap niet baas 'kan, terwijl de mensen niet meer onderhe vig zullen zijn aan slijtage, ouderdoms- aftakeling, en zo meer. GEVOLG: de mens zal alleen nog sterven door een ongeluk of geweld, hetgeen problemen van sociale, economische en morele aard zal veroorzaken, waarvan wij de oplossing thans niet kunnen bevroe den. Computers, waarbij vergeleken de te genwoordige kinderspeelgoed zijn, zul len vrijwel alle denkwerk en de leiding en het functioneren van het productie proces voor hun rekening hebben ge nomen. GEVOLG: de mens zal „iets anders" doen dan werken. TWEEDE GEVOLG: Onbeperkte (synthetische) Productie van alle goederen die de mens nodig, heeft of wenst, te bezitten. DERDE GEVOLG: Er zullen geen verschillende sociaal-economische stel sels meer zijn, omdat voor alle mensen een optimale (materiële) welvaart zal zijd bereikt. Wij laten het hier maar bij. Tobholnit' fantasie? Nu nog wel, maar het is een te verwezenlijken fantasie. Een PRET TIG toekomstbeeld? i Naar onze me ning niet, maar niemand weet hoe de mensen er in 2500 over zullen denken. ONMOGELIJK, zullen sommigen mis schien zeggen. Dat zei onze leraar in de kosmografie in 1937 ook, toen wij tijdens een demonstratie „sterren be kijken" plagerig vroegen, wanneer de mens op de maan zou landen. „Praat toch geen onzin, jongen", zei de zeer geleerde docent, „dat is absoluut on mogelijk! Nog geen twintig jaar later verliet de eerste sputnik de aarde. En er zijn dat weten wij allen sedert die eerste heel veel ruimteraketten en- vaartuigen de wereldruimte ingestuurd. Onmogelijk? Onzin? Beslist niet! Bril op.... (nvo) De getuige was van beroep ko lensjouwer. Hij had voor de gelegen heid zijn beste pak aangetrokken Wa- t?r noch zeep had hij gespaard om „schoon" in de rechtszaal te verschij nen. Wat betreft zijn gezicht was dat gelukt, maar zijn handen vertoonden duidelijk de sporen van zijn „zwarte beroep". Bent U bereid om de eed af te leggen? vroeg de president. Jawel, Edelachtbare, antwoordde de kolensjouwer en hij stak zijn hand op de voorgeschreven manier omhoog. Getuige, zei de president, als U de eed aflegt,- moet U Uw handschoenen uit trekken. Edelachtbare, zou U niet eerst Uw bril even opzetten? vroeg de getuige verontwaardigd. Een ogenblik scheen het, d^t, d? president boos.-werd WeT het brutaal klinkende antwoord. Er klonk gelach op de publieke tribu ne. STILTE! gelastte de president, maar terwijl hij dit uitriep kon hij een glimlach niet onderdrukken. De zitting verliep verder zonder incidenten. Mocht het u op een winterse zondag eéns overkomen overwel digd te worden door een ongekend gevoel, dat u er toe brengt het stalen ros te be stijgen. dan raad ik u aan naar die plaats, waar in het grijs verle den de Barendrechtse Brug boven de Oude- Maas placht te han gen, te stieren, opdat u daar een, tegen woordig kostbaar, graantje van de aan trekkelijkheden der Nederlandse natuur mee kunt pikken. Werkelijk, daar kunt u uw door het stadse milieu bedompte kij kers figuurlijkerwijs uitkijken op een vo gelvolkje, dat de ge woonte heeft het Noord-Europa gelegen woongebied naar de Hollands rivieren te verplaatsen en op het moment, dat de win ter van zich horen laat Het zijn de mas- eenden, die ik op het oog heb, gevederde vrienden, die hun aan wezigheid presenteren door een voor het menselijk gehoor on-, aangename „pot pourri" te laten kBn ken. Prijs u zelf een geluk kig mens, als u niet vergeten bent de ver rekijker thuis te laten, want met dit vernuf tig optiese artikel wordt de mogelijk heid geschapen de ver schillende eenden soorten met gemak te onderscheiden. De kleine küifeend, zoals vanzelfsprekend z'n naam dankend aan het sierlijke kuifje op de kop, is de eerste, die, deels door zijn kontrasterende kleu ren wit en zwart, deels door zijn geelge- kleurde ogen, die de schijn bezitten van glas te zijn, uit de grote gevederde men geling springt. Hier mee bedoel ik dan wel "de viriele soorten, want het vrouwtje -en niet alleen die van de kuifeend, maar densoorten - is, helaas verplicht met een monotoon bruin verenkleed door het leven tre gaan. Ge lukkigerwijs heeft het lot, verwarring voor komend, ook haar een kuifje op het hoofd geplant. Inherent aan deze op vallende kwaker is de tafeleend, wiens in nerlijk, gezien zijn schone naam, de repu tatie schijnt te hebben bij vele mensen goed op de maag te liggen. Maar wij, bevallige kij kers, genieten slechts van zijn bekoorlijke uiterlijk. Alweer is het de man, die uitblinkt, door het bezit van een kastanje-bruine kop, welke mooi afsteekt tegen de donkere borst. Maar heden, ook hier moet de te genpool, de zwakke kunne, genoegen ne men met een meer so bere klederdracht. Opvallend is het ver schil tussen deze eendjes en de logge eendebeesten" in par ken en vijvers. Heb ben de laatstgenoem den een nogal lang lichaam, onze eendies zijn uit een meer ge drongen hout gesne den, blijft bij de park-eend een klein stukje van het lichaam boven het waterop pervlak, wanneer ze voedsel van de bodem halen, onze eendjes gaan helemaal onder water. Door deze ei genschap hebben ze de naam „duikeend" meegekregen. Ook hei opvliegen is anders. De duikeendjes na melijk kunnen niet ge-. lijk de lucht in, zoals bij onze parkeenden wel het geval is, maar moeten eerst een tijd je watertrappelen, net als de zwarte meer koet. Maar eenmaal in de lucht, laten ze hun vleugels de vrije loop gaan en verdwijnen uit ons zicht, nog even nakwakend. En aan u laat ik de puzzel met behulp van een goede vogel- gids de andere eenden te determineren. René v.d. Driesche.

De Havenloods | 1974 | | pagina 4