E HAVENLOODS Amnesty International zoekt vrijwilligers.... JAPANSE WERELDTOP TURNT IN ROTTERDAM MEER INFORMATIE GEWENST Sporta-zorgen: Kasteel ontruimd. Afscheidsreceptie direkteur A.J. Korz Voetballiefhebbers opgelet: WK GLAASJE QP? GA MAAR Verzekering betaalt Uw particulier chauffeur Was getekend... Giro 50.500 Collecte voor minder-validen dinsdag 29 januari 1974 23e jaargang no. 5 EDITIE j SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERVUAARD E OHOOFDKANT PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 Adopteer een arrestant „Het is een treurige zaak, dat Rotterdam maar drie adoptiegroepen heeft die zich vanuit Amnesty International daadwerkelijk het lot aantrekken van politieke gevangenen. De Maasstad staat daarmee ver achter bij vele anderen steden. Amsterdam bijvoorbeeld telt niet minder dan 16 adoptiegroepen en Delft 10. Daarmee vergeleken blijven we toch nergens? Aan het woord is de heer Peter van der Hoek, regionaal contactman van Amnesty Internatio nal, tevens secretaris van een der adoptiegroepen in Rotterdam. De achterstand die op dit terrein in Rotterdam heerst wijt de heer Van der Hoek o.a. aan een te geringe kennis over deze groepen, misschien zelfs wel van het hete werkterrein van Amnesty. Steek proeven bewezen namelijk, dat vooral jongeren nauwelijks van deze wijdvertakte organisatie afweten. levensovertuiging of het land waar zij worden vastgehouden. Daarbij geldt slechts de beperking dat de gevangene geen geweld mag hebben gebruikt of gepropageerd. Hierop zijn twee uitzonderingen. Amnesty treedt namelijk wel op als van martelingen sprake is en als de doodstraf over zo'n gevangene wordt uitgesproken. Amnesty International, opgericht in 1961, werkt overal ter wereld voor de vrijheid van meningsuiting op politiek en godsdienstig gebied. Gevangenen die als slachtoffers van politieke on verdraagzaamheid, rassendiscriminatie, bruut machtsmisbruik of religieus fan atisme aan eenzame opsluiting of het land bloot staan, worden altijd door de organisatie geholpen, ongeacht hun Möi genieten. A Van Amnesty bevinden het internatio nale secretariaat en het onderzoek bureau "h in Londen waar een aantal deskundigen een volledige dagtaak heeft, bijgestaan door vele vrijwilligers. Heeft dit bureau bericht ontvangen van een arrestatie dan gaat het on middellijk de gegevens controleren. Hierna wordt de gevangene geadop teerd door een van de talrijke groepen die samen een wereldomvattend net werk vormen. En hier zijn we dan toegekomen aan de adoptiegroepen. „Een adoptiegroep", zo vertelde de heer Van der Hoek, „bestaat uit mini maal zes mensen die zich het lot aantrekken van drie gevangenen die dus uitsluitend om politieke of gods dienstige overtuiging opgesloten zitten. Ook hun familieleden die meestal in behoeftige omstandigheden achter blijven worden geadopteerd". resultaat ziet. Maar soms gebeurt het na jaren van brieven zenden en pakjes stuten, dat er opeens een brief van zo'n gevangene komt of van zijn familie. Wat die laatste betreft die durft vaak niet op het verzoek om antwoord van een adoptiegroep in te gaan uit angst voor represailles. Vooral Rusland zit in dit opzicht potdicht. Maar soms komt er opeens toch zo'n antwoord binnen en dan blijkt, dat de brieven van de adoptiegroep, zonder dat deze er een vermoeden van had de mentaliteit van een gevangene en zijn familie op de been heeft gehouden. Omdat zij wisten: er wordt aan ons gedacht. Wij staan niet alleen in onze ellende Dat geeft zo'n groep natuurlijk een extra stimulans om door :e gaan Effectief? Werkwijze De gevangenen krijgt zo'n groep toe gewezen vanuit Londen en, om het onpartijdige karakter van Amnesty te benadrukken worden deze gekozen uit resp. een communistisch land. een westers land en een land uit de Derde Wereld. Heeft de groep eenmaal de nodige informaties binnen dan gaat zij aan het werk. Brieven worden ge schreven naar de gevangenen en hun familieleden, pakjes en geld worden gestuurd als uit de uit Londen ver kregen informaties blijkt dat daaraan behoefte is, organisaties en personen worden aangeschreven waarvan men vermoedt dat deze hulp kunnen ver lenen bij het doorsturen van de brieven terwijl de autoriteiten van het des betreffende land eveneens door brieven en briefkaarten er aan worden herinnerd, dat Amnesty in Nederland van de gevangenschap van die- of- die man of vrouw op de hoogte is en alles in het werk zal stellen om zijn of haar lot te verlichten, resp. het slachtoffer vrij te krijgen.,.Eerlijk gezegd kan het jaren duren voor een adoptiegroep Wie kan er aan zo'n groep deelnemen? „Eigenlijk iedereen die over vrije tijd beschikt. Huisvrouwen bijvoorbeeld of ouderen die vitaal genoeg zijn om zich voor dit werk in te zetten. Maar eigenlijk is dit werk helemaal niet aan leeftijd gebonden. We hebben bijvoor beeld in de naaste omgeving van Rotterdam een groep die uitsluitend uit middelbare scholieren bestaat. Waar het om gaat is, dat de mensen takt en doorzettingsvermogen hebben. Het deelnemen aan zo'n groep kost tijd en geld, daar moet iedereen van doordrongen zijn. Maar als je er een maal in zit en je verdiept in de problemen van de mensen voor wie je aan het werk bent laat het je nooit meer los. ..Beter u voor hen dan zij voor u" is een gezegde waar je dan wel diep van overtuigd raakt. Tot zover Peter van der Hoek, een jonge man die volkomen door het werk van Amnesty gegrepen is. Met mevrouw Elörke uit Rotterdam- Lombardijen en de heer Frank Pop uit Rolterdam-Hillegersberg verzorgt hij het secretariaat van de groepen waarbij zij aangetekend, dat Hillegersberg de oudste adoptiegroep in de Maasstad vormt. De beide andere werken nu omstreeks twee jaar. gewenste inlichtingen, ook alsu buiten Rotterdam woont en een adoptiegroep wilt komen versterken resp. oprichten. In de kleuterschool aan de Vondelweg 22 wordt bovendien op 2 februari a.s. door soos Experience een open middag gehouden van 2 tot 7 uur waar belang stellenden alle inlichtingen over het werk van Amnesty kunnen krijgen die ze maar wensen. KITTY DAM. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal de heer A. J. Korz zijn funktie als direk teur van de Katholieke Reclasserings- vereniging, afdeling Rotterdam, neer leggen. ti de bureau- Op donderdag 31 januari van 16.00 tot 18.00 uur zal er gelegenheid zijn af scheid van hem te nemen. Op de foto: de heer Peter van der Hoek en mevrouw Flörke, twee mensen die het werk van Amnesty International na aan het hart ligt. nog een paar dagen TOTALE OPHEFFINGS UITVERKOOP bij Regli ALLES VOOR 1/3 VAN DE NOR MALE PRIJS!!! kom snel naar Juwelier Regli Informatie? Wilt u meer inlichtingen over het werk van Amnesty International en misschien speciaal over de adoptie groepen die zo dringend „nieuw bloed" nodig hebben? Schrijft of belt u dan de heer P. van der Hoek. Korte Hillestraat 15b. Rotterdam-3020, tel. 010- 851434. Hij verstrekt u graag alle van f7.500 en de kosten van de zaak (rond f500, leidden ertoe, dat nu een „loopkooi" wordt gebouwd, die men bij Sparta-Amsterdam begin fe bruari in gebruik hoop te nemen. Voordien bleef echter gister tegen ROD A (2-1) het Kasteel ontruimd, op enkele politiemensen na. Ze hadden het rijk alleen, maar van goed voetbal viel helaas wederom niet al te veel te Met De Havenloods op reis Wij gaan naar de wereld kampioenschappen in Dort mund. IMaar Holland-Zweden op 19 juni en naar Holland- Bulgarije op 23 juni. Uit en thuis per autobus, inclusief plaatsbewijs (staanplaats van f 12.-) f 41.50 per persoon en per wedstrijd. Nadere bijzon derheden worden donderdag a.s. in De Havenloods gedaan. Reeds nu kunt U echter boe ken tegen contante betaling uitsluitend bij De Haven loods, Prins Hendrikkade 14 (Noordereiland). De voorraad is uiteraard beperkt. „Dat zijn leuke dingen voor de mensen", wilde ik even stelen van Paul van Vliet. Want je staat in deze tijd toch eigenlijk voor niets. Vroeger leerden we, dat er „niets nieuws onder de zon" zou zijn. Maar in deze progressief-creatieve tijd zijn er plotseling mensen, die nieuwe ideeën uit de hoed goochelen, waar Fred Kaps jaloers op zou zijn. m mtmtm va» Nauwelijks bekomen van het Zesdaagsegeweld staat Ahoy' opnieuw een topevenement te wachten. Tijdens de Wereldkampioenschappen Moderne Ritmische Gymnastiek in november 1973 kwam de gym nastiekvereniging Kralingen met het voorstel bij de Ahoy'-directie om de Japanse Keurturnploeg in het Sportpaleis te laten optreden. Lang beraad was niet nodig, want na de laatstgehouden Olympische Spelen was duidelijk dat de absolute gymnastiektop - zeker bij de heren in Japan te vinden is. Namen van topgymnasten blijven bij het grote publiek doorgaans niet hangen, maar iedereen kan zich de weergaloze prestaties van de Japanners Eizo Kenmotsu en Teruichi Okamura herinneren. Zij zijn erbij in het Sportpaleis! O Ja. To, -.onder Maar hij werd gered. De verwoesting w jt staan gebracht en h irne leprabestrijding. Kijk naar Socutera. Naar de tilm „Stigma". 30 jailliari Ned I 19.50 u. Uitzendingen i.v.m. Wereldlepradag (27 januari). Uitzendingen van de Ned. St. voor LEPRABESTRIJDING AMSTERDAM (Mauritskade 63) Laten WIJ ons gezicht niet verliezen! Donderdag 31 januari komen twaalf turners en turnsters uit Japan in sport paleis Ahoy' een demonstratie geven, die tweeeneenhalfuur zal duren Het ontbreken van het wedstrijdelement betekent, dat het publiek zal worden verrast met stunts aan de diverse toe stellen, die men bij een wedstrijd nooit durft te vertonen. De Japanse ploeg maakt een toernee door Europa 1 en aardige bijkomstigheid bij het optreden van de Japanse Keurturn ploeg in Ahoy' is. dat „vrijwel /.eker" volgens berekeningen van de sport paleisstaf de miljoenste bezoeker op de/e avond in het sportpaleis zal bin nenkomen. Uiteraard zal dit feit niet onopgemerkt voorbijgaan Drie jaar na de opening, die plaatsvond op 15 januari 1971, wordt dit aantal bereikt Na de grote successen in de afgelopen twee seizoenen, die op het konto van Harry Hofmeester en zijn staf kunnen worden bijgeschreven, kan worden gesteld, dat. dankzij grote in spanningen, slechts twee seizoenen nodig waren om van het sportpaleis een zaak te maken, die in geheel Nederland en ver daarbuiten bekend heid geniet. Wie sprak daar over Rot terdam Promotion? Topsport Er werd gestart in België In Antwer pen en Brussel zagen duizenden en thousiaste toeschouwers een geweldige presentatie. Als enige plaats in Neder land is Rotterdam in de toernee opge nomen. Daarna vertrekl de ploeg naar Denemarken en als laatste komt bnge- land aan de beurt. Verantwoordelijk koinst van de Jap land i tie g>ni nastiekvereniging kralingen De kans die werd geboden, werd met beide handen aangegrepen, mede om dat hierdoor de mogelijkheid ontstond het Rotterdamse publiek een laatste jubileumgeschenk aan te bieden Kra lingen bestond in 1973 vijftig jaar. Tot op heden /ijn er in de voorver koop, zo meldt Ahoy'\ons, een paar duizend plaatsen verkocht. lie, Ja/iai nsten en de piot een delegatieI t nationale heren A eiko Murakam waal! Van 28 januari tot en met 2 februari zal er in geheel Capelle aan den IJssel worden gecollecteerd door de Federa tie WH De gelden die worden inge zameld. zijn bestemd voor de jaarlijkse autorit, die aan de mindervaliden van Capelle wordt aangeboden. r dal houdt m.dat e Onze assuradeuren, de verzekeraars, die alle ellende in ons leven via eer. klein bedragje per maand voor ons illen opvangen, geven blijk van een vindingrijkheid, die geheel „eigentijds" is. Drinkt u weieens een borreltje11 Natuurlijk, want u weet nog altijd „één glaasje per dag (iaat u weieens naar een receptie? Weel u nog, wat er met ministers gebeurde? Beseft u. dat uw hele car rière verknoeid kan worden door één sherry met een voorgeschreven valium- of libriumlabletje? Kijk, daar hebben de vet zekeringsion- geus' nu in voorzien. De levensverze keringen begonnen wal te verlopen. oude dag veilig stelden tot het graf", maar. geil eelo n tb ouder. Idee Waar het idee is geboren, wordt niet vermeld. Maar het is origineel, dat wel. „Glaasje op, ga maar rijden"want de verzekering dekt voortaan de scha de Vi i een Engelse maatschappij kan ii eigenlijk niets meer gebeuren... Voor een luttel premiebedrag (rond t I 60) kunt ti zich verzekeren tegen de strafrechterlijke gevolgen W.v.S. i art. 36 Ontzegging van het rijbewijs? U kunt zich simpelweg verzekeren en de assu radeuren betalen u de grootste luxe, die u zich in uw wildste dromen niet had kunnen denken. Een privé-chauf- feur.... tot een bedrag van f 15.000 per jaar. Je zou er bijna het risico voor zoeken. Want zo'n chauffeur poetst je auto, zorgt voor al die kleine wisse wasjes, die handen vol geld kosten. En de verzekering betaalt. Dan verdien je toch zo maar een chauffeur voor een jaar: want de rech terlijke macht staat natuurlijk wel op de intrekking rijbewijs. „Leuke dingen voor de mensen" binnenkort komt er misschien een verzekering voor kruimeldieven tot handelaars in „soft drugs". Lloyds verzekert immers alles. De computer rekent de premie wel uit Eindelijk is er tenminste weer eens iets nieuws in de particuliere sector van sociale voorzieningen. Vraag het uw makelaar. Want wie van ons is zonder gebreken? Tonny Bok Lijnbaanwinkeliers klagen.... Vandalisme...vernieling diefstallen in Rotterdam De winkeliers in het Lijnbaankwartier (vooral rond de Bijenkorf) ondervin den de laatste weken steeds groeiende overlast van vandalisme. Vele winkel ruiten en vitrines moesten het ontgel den. De schade loopt in de tienduizen den guldens. Bij Spruyt van Rietschoten werd ook dit weekend uit pure vernielzucht een vitrine ingegooid Broekhuizen heeft, evenals vele andere zaken, het glas eveneens'Jioor hout vervangen, omdat ook hier vernieling en diefstal schering en inslag is, ondanks de alarminstalla tie. Eenzelfde geluid vingen wij op bij Bietoek. Van Veen. Heet man en zelfs bij de Banketbakkerij Seheffer^ waar men s'nachts een ruit inslaat om wat taartjes te consumeren. Ook btj Ter- iheuien. waar toch een eigen bewakugs dienst is (niet bovendien eleclronisehe beveiliging) worden de klachten als ernstig en gegrond bevestigd. sommigen denken er over 's nachts een waakhond in de winkel achter te laten), acht men collectief optreden noirdzakelitk Naast vandalisme en diefstal zijn ook m het Lijnbaankwartier al gevallen van intimidatie (geld afpersen onder be dreiging van vernieling) en winkeldief stal in georganiseerde groepen gecon- Via de medewerking van de eigen Veiligheidsdienst hoopt men in ieder geval nu de schade te beperken. Een trieste ontwikkeling in het „bruisend hard van Rotterdam". inlal winkelier ECHTE OPRUIMING PERZISCHE TAPIJTEN 10 TOT 40% KORTING

De Havenloods | 1974 | | pagina 1