Stad van paleizen, kerken parken en musea opruiming 498 oprumng Zaterdag Jasperina's ego-trip op KRO-tv. DE HAVENLOODS, DONDERDAG 31 JANUARI 1974 5-508 Viszontlatasra Budapesth „Tot weerziens! Boedapest! Met een gevoel van weemoed stapten we in de taxi, die ons naar het vliegveld brengen zou voor een bezoek aan Wenen: de stad van kerken en paleizen. Ook Wenen was, evenals Boedapest, onze eerste kennisma king: een wereldstad, die wij ditmaal in drie dagen exploreren moesten. Doch welk een hemelsbreed verschil is er tussen die beide steden aan de Donau. Boedapest uitdagend en trots, waar de Donau met de hartslag van de stad verweven is; Wenen, pronkend en verzadigd, waar de Donau aan het hart geen deel heeft. Afgaande op ons goede gesternte liepen we de eerste dag vanuit ons hotel aan de Mariahilferstrasse deze circa anderhalve kilometer lange winkelstraat af, die ons aan het einde daarvan rechts afslaande, in de richting van het Staats Opera Theater bracht. Het bleek, dat we hier in het centrum van Wenen waren, waar de vele paleizen, musea en kerken door gemis aan voldoende ruimtewerking dit hart een wat pompeus karakter gaven. ling te vervolgen, besluiten we één van die echt Weense koffiehuizen te bezoe ken om van een heerlijke kop koffie met gebak te genieten. Onze eerste indruk was een vol café met hoofdza kelijk kranten lezende bezoekers, die daar, zoals later bleek, urenlang op een kopje koffie met een door de kelner voortdurend ververst glaasje water blij ven zitten. We bestellen koffie met gebak, maar de ober begrijpt ons niet. „Wat voor koffie", vraagt hij. Na veel heen-en- weer gepraat met handen en voeten - de ober sprak in Weens dialect begrijpen we eindelijk dat de verlangde zwarte koffie met slagroom een „Einspanner mit Schlagobers" en de koffie met wat meer melk een „Tuschale Gold" wordt genoemd. Zo heeft elke andere samenstelling - de Wener kent er wel twaalf - een andere benaming. We genieten op ons gemak van onze „Einspanner mit Schlago bers", begeleid door Apfelstrudel en „Tuschale Gold" met Gugelhupf (is tulband) en stappen daarna op. Op de Graben aan het einde van de Kafntnerstrasse bezichtigen we het aan de Heilige Drieëenheid gewijde Pest- monument, een geschenk van keizer Leopold I aan de Weense bevolking na beëindiging van de pestepidemie, waar aan in 1679 zestigduizend Weners ten offer zijn gevallen. Het hart We zijn hier in het hart van Wenen met zijn vele kerken, monumenten en pa leizen. We zien en bezoeken de Oos tenrijkse Nationale Bibliotheek, gele gen aan één der mooiste pleinen van Wenen, het Josefsplein, dat door zijn afgeslotenheid aan een zaal doet den ken. De geweldige barokke feestzaal bevat circa 200.000 boekwerken, gro tendeels daterend uit de 17e en 18e Na ons bezoek aan de Nationale Bibli otheek passeren we het Burgplein, aan vier zijden omsloten door de vleugels van het keizerlijke paleis, de Hofburg genoemd, waarin het geslacht Habs- burg resideerde. Grenzend aan de Hof- burg strekt de immense Heldanplatz zich uit, waarop in de jaren 1881-1894 de Neue Burg is gebouwd, waar men vanaf de hoge, brede trap pen een prachtig schouwspel heeft op het parlementsgebouw, het raadhuis en het Wienerwald. De Neue Burg is belangrijk om zijn verschillende verza melingen van wapens, oude muziek instrumenten, antieke inscripties, reliëfs en beelden. In de onmiddellijke omgeving van de Neue Burg ontwaren we wederom twee monumentale gebouwen: het kunsthistorisch- en het natuurhisto risch museum, waarvan de koepels een groot deel van de Ringstrasse beheer sen. In het kunsthistorisch museum, maken vooral de kleine collectie Rem- brandt-schilderijen en de Breughelver- zameling, de grootste ter wereld, diepe indruk. Wienerwald Maar Wenen is ook de stad van parken en groen. In het Prater met zijn oude bomen kan je uren, ja, dagenlang zoek brengen. Steeds ontdek je nieuwe schoonheden in dit landschap van bos sen en parken, dat door zijn volkomen eigen karakter zijn weerga in de wereld niet vindt. Een ander imponerend brok natuur is de Kahlenberg, 480 hoog, die je met tramlijn 38 bereikt. Vandaar overstap pen op bus 21a, die tot het Schlossho- tel Cobenzl gaat, waar je vanaf het terras een magnifiek panorama hebt op Wenen, de Donau en het veelbezongen Wienerwald. Van de talrijke parken hebben wij (door tijdgebrek) alleen het Stadspark kunnen bezichtigen met zijn talrijke fonteinen, beelden en monumenten, o.a. die van de walskoning Johann Strauss, van Schubert en van Bruckner. Componisten Ja, Wenen is de stad der muziek. Vele grote, klassieke componisten der aarde zijn er geboren of hebben er gewerkt, zoals Haydn, Mozart, Beethoven, Schubert, Bruckner en vele anderen. Wenen eert zijn grootmeesters der mu ziek en houdt de herinnering aan hen door vele musea en monumenten le vendig. Zo vindt men in de Haydngasse nr. 19 de patriciërswoning van Joseph Haydn, nu tot museum ingericht. In de Domgasse achter de St. Stephanskathe- draal het huis waar Mozart van 1784 tot 1787 gheeft gewoond en gewerkt en in de Rautensteinstrasse nr. 8 de plek, waar tot 1840 het huis stond, dat Mozart tot woonoord had en waar hij zijn Zauberflöte componeerde en in 1791 stierf. Een muziekminnaar die er voldoende tijd voor kan uittrekken, kan tramlijn 38 nemen, die naar de Gürtel gaat en stapt daar over op lijn 37 door de Döblinger Hauptstrasse tot de eerste drie haltes. Daar, op nr. 36, is het Casino Zögernitz, waar vader Johann Strauss en na hem zijn zoon Johann met hun Wiener Kapellen musiceerden. Op nr. 92 vindt men het huis, waar Beethoven aan zijn Eroïca werkte en daarom het Eroïca-huis wordt ge noemd. Voor hen, die langer dan drie dagen in Wenen blijven, is een bezoek aan de Mölkerbastei nr. 8 in het oude Wenen, waar Beethoven gedurende een tiental jaren heeft gewoond, en aan Heiligen- stadt, een voorstadje van Wenen, waar Beethoven o.a. zijn Heiligenstadter Testament en de vierde symfonie, de Pastorale, heeft geschreven, zeer de moeite waard. En wil men tenslotte de in Wenen geboren Schubert gedenken, vraag dan naar de Nuszdorferstrasse, waar Franzl op nr. 54 geboren is. Zijn geboortehuis is nu tot museum inge richt. Schuberts sterfkamer is echter in de Kettenbrückenstrasse nr. 54. Weense Opera Je kunt Wenen geen adieu zeggen zonder een voorstelling in de Weense Opera te hebben bijgewoond. We had den het geluk op de avond vóór ons vertrek in de prachtig gerestaureerde operazaal de Tsjechische opera Jenufa van Janacek bij te wonen. Ofschoon de duitse vertaling storend op ons werkte, waren spel en muziek zo overrompe lend, dat het was of je aan je stoel vastgenageld zat. De muzikale leiding had Janos Kulka. Het realistische toneelbeeld, onder steund door fascinerende lichteffecten, was van Günther Schneider-Siemssen, terwijl de regie van Otto Schenk de realiteit nabij kwam. Ofschoon alle dertien solisten in hun grotere en kleinere rollen stuk voor stuk voortref felijk waren, blonken Irmgard Stadler als Jenufa, Fritz Uhl en Waldemar Kment respectievelijk als kleinkind en stiefkleinkind van de oude molenaars- vrouw Buryja, en Grace Hoffman als de kosteres, boven allen uit. Koor en orkest waren in één woord voortreffe lijk. De fraaie preekstoel in de Stephansdom Feitelijk ligt het geheim van dit succes in het interieur van dit Operatheater. Dit begint al bij het binnenkomen van de vestibule met het trappenhuis, die een bezienswaardigheid op zichzelf is. Ook de zaal met haar vijf loges, haar kristallen luchters en enorme licht kroon, maakt een onwezenlijk mooie indruk, terwijl de redoute-zaal met haar schitterende wandtapijten, Mo- zarts Zauberflöte voorstellend, en ook de prachtige plafondbeschilderingen een sfeer uitdrukken, die de bezoeker al vóór de voorstelling in een voor een opera-opvoering ontvankelijke theafer- stemming brengt. Populair Maar Wenen zou Wenen niet zijn, wanneer het ook geen aandacht zou schenken aan de populaire Weense muziek. Buiten de talrijke wijnkelders in het vooroord grinzing, waar Wiener Schrammelmuziek en de verkoelende Heurigen-wijn de dorstigen laven om later op de avond in een uitbundiger stemming om te slaan, bezit Wenen ook vele danslokalen, waar danslusti- gen op de driekwartsmaat van verruk kelijke Weense walsen hun onbezorgde levensvreugde kunnen uiten. Zo'n danszaal is Hübners Kursalon in het fraaie stadspark, met haar twee enor me wit- en gouden zalen met prachtige kroonluchters en een groot dansorkest, dat heerlijke Weense walsen speelt. De dansen worden voorgedanst door twee dansparen: de heren in rok, de dames in deinende wolken van zee groene tule met blinkende lovertjes bestrooid. Ja, Wenen is een typische uitgaansstad, die Westers is georiënteerd. Men komt er als toerist niets tekort, mits de geldbuidel goed gespekt is en je ihet milde hand de fooien schenkt. Om dit te stimuleren wordt je door de portier gemakkelijker met „Herr Doktor" ver welkomd dan je op de universiteit promoveren kunt. Maar de Wener is gemakkelijk. En wat speelt geld voor een rol wanneer je plezier ermee gëmoeid is? IDO EYL Voorkomt blootwoelen! Baby blijft voortaan lekker "ingestopt" onder dit leuke ke perflanellen trappeldekentje bedrukt met een lief kinderdes sin. 't Bovenste deel als jasje aantrekken en verder met ban den vastleggen. Nu van f voor XXL panties met een goede pasvorm geschikt voor de maten 46 t/m 52. Naaldloze panties met een groot tussenstuk in het verstevigde broek je, in normale kousenkleur. Op zaterdagavond 2 februari zendt de KRO-televisie een programma uit met hoogtepunten uit de Theatershow van Jasperina de Jong. In dit programma, geschreven door Guus Vleugel naar ideeën van hem en Eric Herfst: het openingslied Ego-trip, Zo gelukkig, Als de avond valt in de Leidschestraat, De bezetting, Seksob- jekt, Het einde van de wegwerpkul- tuur, Zo tolerant, De nieuwe seksmo- raal heeft een probleem geschapen, De man die zelfmoord wilde plegen, Abah Abortus en De Anderen. De muziek van deze liedjes werd ge schreven door Joop Stokkermans. Mu zikale leiding: Joop Stokkermans en Guido del Mistro Regie-assistentieAn toinette Barnasconi. Regie: Eric Herfst. Schaatsreizen Bevrijdingsdag I Mede op particulier initiatief heeft het Comité van Ministers van de Raad van Europa een „Dag van Europa" inge steld, die door de Nederlandse regering ook voor Nederland op 5 mei is bepaald. Het Nederlands Comité, dat de activiteiten rond deze dag stimu leert, meent dat daardoor aan de be vrijdingsdag een nieuw perspectief kan worden gegeven. Dit jaar wordt op 5 mei ook het feit herdacht dat 25 jaar geleden in Lon den het verdrag tot oprichting van de Raad van Europa is ondertekend. Dit was de eerste in een reeks organisaties, die Europese landen nauwer tot elkaar brengen. Eén van de belangrijkste ver worvenheden van de Raad van Europa is, de totstandkoming van het verdrag voor Rechten van de Mens, waarop iedereen zich kan beroepen, indien men meent in haar of zijn rechten of vrijheden te zijn aangetast. Het Euro pese Hof van Justitie van de Rechten )ag van Europa van de Mens waakt over de toepassing van het verdrag. Het comité streeft ernaar tenminste eenmaal per jaar de aandacht te vesti gen op de noodzaak van een Verenigd Europa, als basis voor een nieuwe toekomst. Scholen, gemeentebesturen, verenigin gen, organisaties, iedereen kan bij het Ëcretariaat van het Nederlands comité ag van Europa (Alexanderstraat 2, Den Haag 2005) informatiemateriaal verkrijgen om rond deze dag de belang stelling voor de Europese eenwording een extra stimulans te geven. Het informatiemateriaal bevat gegevens o- ver de historie van de Raad van Euro pa, actieprogramma's, bestuursvormen, etc. De populaireFiakervoor toeristenvervoer Onze aandacht wordt getrokken door het profiel van een kerk in gotische stijl, die aan het einde van een drukke winkelstraat, de bekende Karntnerstrasse, zicht baar is. Het blijkt de beroemde St. Stephansdom te zijn, door de Weners vertrouwensvol in alter Steffel" gedoopt. Deze prachtige kerk met haar 137 meter hoge toren biedt een rijkdom aan de tails, waarop je niet uitgekeken raakt. Ook inwendig is deze in 1430 voltooide domkerk rijk ver sierd, waaronder vooral de prach tige preekstoel uit ca. 1510 diepe indruk heeft gemaakt. We verlaten de St. Stephanska- thedraal, doch alvorens onze wande- Na de succesvolle trip van vorig jaar zullen ook deze winter tegen het einde van het schaatsseizoen een groot aantal Nederlandse schaatsenrij ders(sters) deelnemen aan de bekende Hadeland- schaatstochten in Brandbu Noorwe gen. De trip daarheen wordt ook nu weer georganiseerd door het Hoornse reisbureau: H.P.B.-reizen, welk bureau voor de wedstrijd tevens een aantal prijzen beschikbaar heeft gesteld. Het schaatsevenement. zal worden ge houden op zaterdag 9 en zondag 10 maart en wordt voor de derde maal georganiseerd door de plaatselijke sportvereniging van Brandbu. Op de Randsfjord wordt een brede en ca. 7 km. lange baan uitgezet. De grote ontvangstzaal van de Weense Opera Zaterdagmiddag 9 maart is er een tocht van 60 km. voor de wedstrijd- eén de tourrijders. Zondag 10 maart strijden de wedstrijdrijders over een traject van 120 km., een afstand die op speciaal verzoek van de Hollanders is uitgezet, omdat men de afstand van 60 km. die vorig jaar werd verreden, te gering vond. De dames starten kort er na voor een wedstrijd over 70 km. De tourrijders(sters) hebben de eigen keu ze voor 70 of 25 km. Aan de wedstrijd over 120 km. zullen vele super-lange afstandrijders deelne men, waarbij Bennie Wardenaar zijn titel van vorig jaar gaat verdedigen. De super-lange afstand commissie van de KNSB zal aan de organisatie van deze wedstrijd alle medewerking en hulp verlenen. De deelnemers(sters) vertrekken zater dagsmorgens vroeg van Schiphol met speciale chartermachines en keren'dan zondagsavonds weer terug. In en rond Brandbu worden ze allen onder gebracht in prima hotels. Alle nadere inlichtingen over de schaats-happening kan men bekomen bij H.P.B.-Reizen, Veemarkt 45-47 te Hoorn, tel. 02290- 4270 en 8036.

De Havenloods | 1974 | | pagina 7