E HAVENLOODS MEER DAN 'APIES KIJKEN': EVEN HELEAAAAL 'UIT'.... Muziek Promenade werd een spontaan pleidooi voor „Hilversum Vier" Stichting Stadsherstel moet werk gaan doen Traditie breken. Bos en hei Tentoonstelling MUYS 18 CO uncle charley dinsdag 5 februari 1974 23e jaargang no. 6 EDITIE SCHIEDAM SDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - V LAAR DINGEN KRIMPENE RWAARD E O - HOOFDKANT PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 mer, dat de TV uitzending dit facet onbenut liet LUDIEK. THEO OLOF, de gangmaker achter Doe ook mee Wie het streven van Nederland Muziek wil ondersteunen, kan daartoe een adhesieformulier (plaats voor vijftien handtekenin gen) aanvragen bij Nederland Mu ziek, Postbus 71.000, Amsterdam. U steunt hierbij de Stichting bij haar streven om tot een evenwich tiger programmering te komen bij de Nederlandse omroep, bij voor keur via een vierde zender. Geen nieuwe omroepvereniging, maar een gerichter programmering door de programmaleiders op het gebied van muziek, ziedaar het doel van de Stichting. Financiële bijdrage is mogelijk door storting op postgiro 52900 ten name van de Stichting Neder land Muziek. NEDERLAND MUZIEK was een lichtpunt in de historie van De Doelen. De eerlijke overtuiging en spontane overgave, waarmee meer dan 600 musici in vier overvolle zalen van onze muziek tempel hun enthousiasme voor de zaak van Nederland Muziek op het publiek overbrachten, laat geen twijfel aan de veronderstelling, dat het initiatief van Theo Olpf en de zijnen meer dan normale respons heeft gevonden in de harten van alle Rotterdammers. Trouwens, dit geldt niet uitsluitend voor de bewoners van onze regio. Want ver uit de omgeving waren liefhebbers van klassieke en moderne muziek naar de Doelen gestroomd, waar al weken lang geen kaartje meer te bemach tigen viel voor deze unieke Muziekpromenade. Het primaire doel, CRM en de omroepverenigin gen te overtuigen van het nut en de noodzaak van een vierde zender, waardoor ook andere dan „populaire" muziek te beluisteren zal zijn, naar het voorbeeld van BBC3, France-Musique of BRT-3 is op harmonieuze, maar eveneens indruk wekkende wijze onderstreept. Het tweede doet, de versterking van de financiële middelen voor Muziek Nederland, de Stichting, die zich ten doel stelt dit ideaal te verwezenlijken, kan door de massale opkomst nauwelijks minder geslaagd genoemd kunnen worden. Maar voorop staat, dat Muziek Promenade zelf een levend brok propaganda betekende voor de doelstellingen. In een stad als Rotterdam, waar sinds de opening van de Doelen een nieuw brok muziekcultuur geboren is, werd de grondslag verstevigd, waarop reeds vóór het concert meer dan 120.000 sympathisanten via adhesiebetuigingen hun ideaal wilden bouwen. Theo Olof, de bezielende vader van de gedachte achter Nederland Muziek, vertelde, dat zijn Stichting inmiddels bekend is, dat men in Hilversum zelf zeer sympathiek staat tegenover het de rug toegekeerd en is de boer opge trokken. Zij timmeren aan de wee schuwen muziek in Paradise, in wijk centra of gewoon op de straat niet. Zij vormen een levend brok propaganda plan. De grote aandacht, die de NOS vfor de alternatieve benadering, die door ongedwongenheid het taboe van sociale gebeurtenis „uit verveling" wil doorbreken. Nieuw zondagmiddag via een ingelaste TV-uit- zending tussen 5 en 6 uur aan de Muziek Promenade besteedde, zou de ze stelling slechts kunnen bevestigen. Door deze uitzending immers hebben ook alle muziekliefhebbers elders in het land zich kunnen bezinnen op de realiteit: Nederland Muziek heeft een serieuze kans van slagen bij haar stre ven. Een adhesiebetuiging stuurt men in ons nuchtere landje niet zo snel. Het wordt tijd eraan te herinneren, dat de macht van het „getal" in de wereld van de Nederlandse radio en televisie van doorslaggevend belang zijn. De voor beelden van TROS en EO spreken in dit opzicht boekdelen. Geen /.zuil" Toch zou het een ernstige vergissing zijn, indien men van mening was, dat Nederland Muziek een „eigen zaakje" zou willen beginnen, een nieuwe zuil bij de vele grote en kleintjes, die ons ingewikkeld omroepbestel heten te schragen. De Stichting beoogt slechts een pressiegroep te vormen, die via het getal van „sympathisanten" de om- roepbestuurders ervan kan overtuigen, dat de programmering bij onze goede Nederlandse stoomradio te wensen overlaat. De omroepwet stelt, aldus Theo Olof, dat alle omroepen een evenwichtig totaalprogramma moeten uitzenden. Minister Van Doorn heeft met deze bepaling in de hand nog kort geleden aan Radio Veronica het levensrecht betwist. Welnu, aldus Olof, Nederland Muziek is van mening, dat in het bijzonder door de nachtuitzendingen van Hilver sum 3, maar ook reeds voordien, de verhouding tussen zogenaamde „popu laire" muziek en wat „klassiek of modern" wordt genoemd totaal on evenwichtig te noemen valt. Het is de opvatting van de Stichting, die hier over een rapport heeft samengesteld, dat er behoefte is aan een vierde zender, een Hilversum, echt voor mu- Ook in Rotterdam was er op dit punt, o.a. door de Knaak- en Koffieconcer ten in de Doelen al een nieuwe opzet te bespeuren. Maar na het grootse gebeuren van zaterdagavond, ons door Nederland Muziek voorgeschoteld, zul len vele honderden ervan zijn over tuigd geraakt, dat de weg naar een nieuwe bloeiperiode voor de „ouder wetse" muziek in ons land wijd open ligt. Deze wijze van presentatie, de gevarieerde wijze, waarop een pro gramma van kwaliteitsniveau „aan de man" werd gebracht, massaal, romme lig, zoals u wilt, maar bovenal gezellig- indrukwekkend, was een revelatie. Nederland Muziek verdient de aan dacht, die zij na dit evenement zeker zal krijgen. De Doelen en de Gemeente Rotterdam mogen er zich op beroe men door hun medewerking (zaal gra tis, geen belasting) er veel, zeer veel toe hebben bijgedragen om de Stich- tong in staat te stellen haar doelstellin gen uit te dragen. Alle medewerken den, waaronder vrijwel alle groten uit onze muziekwereld, verleenden belan geloos hun medewerking. De affiches werden gratis ontworpen, het publiek kwam en masse en veriiet de zaal node, na een avond vol sfeer. Een eerste hoogtepunt voor Nederland Muziek op haar weg naar een vierde zender, waar van ook de „andere" muziekliefhebber zal kunnen genieten. Welkom in Blijdorp Het jaar 1973 leek voor Diergaarde Blijdorp heel wat in petto te hebben. Eind september kon de direktie namelijk triomfantelijk meedelen dat het bezoekers-aantal tot die datum ruim twintigduizend hoger lag dan het jaar daarvoor. Maar wie hield op dat moment rekening met de slechte maand oktober, wat betreft het weer althans, en de onverwachte distributie-maatregelen? Het betekende voor onze Rotterdamse dierentuin een gevoelige aderlating en het zojuist verschenen jaarverslag vermeldt ip mineur bijna dertigduizend bezoekers minder te hebben gezien binnen de tuinhekken. anderzijds de fraaie tropenkas en Vic- toria-regia serre en in de hal zelfs subtropische planten, vissen en reptie len, langzamerhand een overdekte toe ristische attractie te worden. Daarbij komt dat steeds wisselende tentoonstellingen de betekenis van de hal nog verder moeten onderstrepen. Wat maar moeilijk van de grond komt is de bouw van een eigen aquarium- verblijf annex Natuurhistorisch Mu seum. Het is interessant te weten dat men honderd jaar geleden voor het eerste begonnen is om plannen in die richting uit te werken. Architect H.D. Bakker zal zelfs dit jaar een enigszins twijfelachtig jubileum vieren. In augustus is het op de kop af 25 jaar geleden dat hij zijn eerste ontwerp voor een aquarium-gebouw bij de toen- malige-directie inleverde Belangstelling Voor het overige niets dan goeds van onze dierentuin die voor '74 hoopt het I magische getal van meer dan één mil- i joen bezoekers te bereiken. (Vorig jaar, door de eerder geschetste pech, waren het er 970.000). Binnen de tuinhekken is dan ook wel het nodige te zien. Blijdorp heeft (stand: 31 december '73) 705 zoogdieren in 180 I soorten, 1025 vogels in 265 soorten, 220 reptielen in 71 soorten en 14 amphibieën in 6 soorten. Tenslotte zijn er nog 350 vissen spreid over 45 aquaria. Niet onvermeld mogen blijven de duizenden planten soorten waarvoor grote internationale belangstelling bestaat. Van 153 bota nische tuinen, waarvan zelfs een uit China, werden aanvragen verkregen voor het verzenden van diverse zaden. Duurder Een wat somber resultaat dat echter niet in het minst de ontwikkelings- en moderniseringsplannen van de Dier gaarde in de weg staat. In '73 werd er o.m. de Victoria-regia en de plantenkas vernieuwd. Dit jaar worden o.a. de mensapen-verblijven aangepast. nen, gaat gestaag door. Nog voor Pasen wordt gehoopt deze dieren weer bij elkaar te hebben. Nieuw is de installa tie van twintig aquaria in dezelfde Rivièra-hal. De Vereniging Vrienden van Blijdorp heeft hiervoor geld be- schikbaar gesteld. Met het plaatsen van deze aquaria begint het Rivièra-complex, met ener zijds de mensapen en de dikhuiden, Waar zelfs een Dierentuin niet aan ontkomt is een aanpassing van de tarieven. Op verzoek van B. en W. zijn de bedragen voor een volwassenbezoek opgetrokken tot f. 4,50. Kinderen tot en met 14 jaar betalen half geld. Groepen (minimaal twintig personen) krijgen echter een belangrijke reductie. Voor regelmatige bezoekers aan Blij dorp zijn de tuinabonnementen bijzon der aantrekkelijk. Voor f f. 15,00) kan men 365 dagen lang een bezoek aan de Diergaarde brengen. Dat betekent nog geen negen cent per dag en het abon nement kan op iedere gewenste datum Het „beestenspul" van Blijdorp be groet U graag als een geziene gast „Uit in eigen stad", het zal U best bevallen. WIEGER DAM. „Happening' In vier zalen van de Doelen was er zaterdagavond, tot in de vroege uren van de zondagmorgen, een „happe ning" te beleven, die men eenvoudig niet voor mogelijk had gehouden. Dit was een doorbraak, een direct en veelzeggend antwoord op de denigre rende opmerking, die soms wordt ge hoord, dat het bij de klassieke muziek een „dooie boel" is, waar de mensen alleen komen om te zien en gezien te worden. Het was een spontane bele ving van de moderne gedachte, dat de muziek de mens zelf op andere wijze moet benaderen, waarvan bijvoorbeeld in de dagelijkse praktijk het Nationaal Blazers Ensemble op zo magnifieke wijze gestalte geeft. „De muziek moet naar de mensen toe", had saxofonist en componist Willem Breuker geschreven. Muziek moet een functie hebben in het maat schappelijk gebeuren Het Blazers En semble heeft daartoe, zoals bekend, de stoffige paden van de ouderwetse be slotenheid van de concertzaal al eerder Er is de laatste tijd nogal wat beroering gewekt door een aantal plannen van de gemeente Rotterdam, waardoor enkele typische stukjes Rotterdam opnieuw met de ondergang bedreigd worden. Het Historisch Genootschap „Rotero- damum" richtte een schrijven aan B.enW., waarbij gesproken wordt over „geruchten, die het bestuur had den bereikt dat pogingen in het werk worden gesteld" twee huizen aan de Rechter Rottekade, die als officieel beschermde monumenten op de lijst stonden hiervan af te voeren en te slopen. Dit schrijven wordt nog onderstreept door schriftelijke vragen, aan burge meester en wethouders gesteld duur mevrouw W. J C. Schuiten-Wilmond [D '66), die aandringt op spoed van de uitvoering van een motie, aangenomen door de gemeenteraad, waarin de op richting van een Stichting Stadsherstel wordt bepleit om Rotterdams bezit aan oude panden te behouden. In dit verband noemt mevr. Schuiten naast de pandjes aan de Rechter Rot tekade ook de plannen om de R.K. kerk aan de Provcnierssingel te slopen. Zij stelt bovendien, dat het wijkorgaan Centrum-Noord in geen enkel opzicht gekend zou zijn in de gang van zaken aan de Prove nierssin gel, waarover ern stige verontwaardiging heerst. Het zou inderdaad geen luxe zijn voor onze stad, als het weinige „oude", dat ons nog rest op verantwoorde wijze voor ondergang zou worden behoed De Stichting Stadsherstel dient snel te: kunnen functioneren. Aangenomen moties vragen nu eenmaal om uitvoe ring. Tot eind mei wordt m het Museum Dioramagebouwvan Diergaarde V Blijdorp een tentoonstelling gehou- (i den met als titel „Bos en Hei". Op educatieve en aantrekkelijke wijze j wordt een overzicht gegeven van C wat er leeft en groeit (nu nog welin onze bossen en op de hei. i Een ideaal bos, immers, bestaat V niet uit een verzameling bomen, I maar vormt met planten en dieren J een evenwichtige, natuurlijke i menleving. Overzichtelijk heeft men in h Museum foto's van planten en droogs plantenmateriaal geplaatst alsmede (opgezette) dieren. Het geheel geeft een natuurgetrouw overzicht met daarnaast een extra accent voor zwammen en mossen. De grote diorama's in het gebouw zijn mede bij de expositie betrok- 1 ken. Staatsbosbeheer heeft een aparte inzending verzorgd met o.a. een verzameling foto's van de april- 1 en novemberstromen. Men kan el- ke dag tussen negen uur 's morgens l en vijf uur 's middags terecht. ZATERDAG TEGELS KIJKEN TEGELS KOPEN De laatste tegelmode bij bouwmaterialen bv Doorbraak in de Doelen OPPERT 1, R'DAM-C. De zaak met sfeer en gezelligheid tegen dagprijzen, 's Zaterdagsmid dags van 2 6 uur matinee.

De Havenloods | 1974 | | pagina 1