Vliegen In eigen land komt beter van de grond Harz en.. Zweden Mallorca..W.K.Voetbal Druk bezoek receptie AJ. Korz Met Andere Woorden „Busvervoer" op vleugels IMETDE HAVENLOODS OP REIS: Voorverkoop Ajax in de Kuip LAATSTE KANS DERAG DE HAVENLOODS. DINSDAG 5 FEBRUARI 1974 Rotterdam Rotterdam mist al jarenlang de aansluiting op het binnenlandse luchtnet Ook de vorig jaar in dienst getreden nieuwe directeur van de NLM, drs. J.W.C. ter' Braak ziet „geen brood" in deze stad. De passagiers uit noord en zuid hebben voornamelijk Schip hol als bestemming. Rotterdam- s die van deze luchthaven ge bruik moeten maken kunnen deze eigenlijk in een wip met eigen of openbaar vervoer bereiken. Boven dien kunnen zjj gebruik maken van de KLM-bus met een frequente verbinding Schiphol-Rotterdam v.v. Deze vertrekt bjj het C.S. De ervaring heeft geleerd, dat maar weinig Rotterdammers zouden boeken voor binnenlandse vluch ten, als zij daarvoor in de gelegen- 1 heid waren. Dat is wel eens anders geweest. Reeds in 1920 vervoerde de KLM passagiers tussen Amster- dam en Rotterdam, zij het dat dit traject toen eigenlijk onderdeel 1 1 was van internationale lucht- 1 diensten. Op 4 juli 1931 weid een i begin gemaakt met weekendvluch- ten tussen het Rotterdamse vlieg- veld Waalhaven en de badplaats Haamstede op Schouwen-Duive- land. Dit lijnfje werd een succes. Een luchtsprongetje van 20 minu- ten over de eilanden was verre te verkiezen boven het omslachtige m met stoomtrammetjes en veerponten, Daar had men toen meer dan vjjf uur voor nodig, i Bovendien behoefde Haamstede niet het eindpunt te zijn. Tal van passagiers gingen door naar Knok- ke, om daar hen geluk in het casino te beproeven. Het binnen- I landse luchtnet werd na 1931 ge- leidelijk uitgebreid; nieuwe be- I stemmingen waren o.m. Vlissingen, Twente, Eindhoven en het eiland Texel. Maar de verbinding Rotter- dam-Haamstede bleef het best i functioneren, daarna kwam Am- sterdam-Texel. De meeste lijnen moesten met subsidies in stand worden gehouden. Direct na de oorlog in 1945 toen wegen, brug- en spoorlijnen nog zwaar ge- betere kansen voor een binnen lands luchtnet, maar toen de ver- bindingen te land hersteld waren bleef er nauwelijks een markt over. i Rotterdam kwam er ook niet meer I aan te pas. De KLM moest tot opheffing van alle diensten beslui- ten. Pogingen van anderen om de draad i op te nemen leverden ook weinig I op. Pas in 1966 kwam de NLM van de grond. Men ziet nu de randstad met steden als Amsterdam, Den Haag en Rotterdam en hun urba- nisaties als één groot verstedelijkt i gebied, waarvan Schiphol het cen- trum vormt voor de verbindingen l met noord en zuid. Ter hoogte van Nijkerk is tussen wolkenflarden Er wordt gevlogen op een hoogte van 5000 voet door even het territorium van duizenden eend- —circa 1500 meter en de snelheid bedraagt vogels waarneembaar. Het uitzicht blijft slecht. 480 kilometer per uur. Stewardess Marian Fritz Amersfoort en Apeldoorn houden zich schuil heeft volop gelegenheid haar coquette NLM onder een grauwe wattendeken en als Borculo sjaaltje nog eens in de gewenste rondingen te opnieuw was platgewaaid zou dit hierboven plooien. Haar taak bestaat voornamelijk uit het onopgemerkt blijven. De Willem Versteegh begroeten van reizigers en het geven van instruc- (PH-KFC) is met zeventien passagiers in de lucht, ties in de moedertaal en het Engels. Op één van 'S werelds meeat beknopte tuchtnetten ontbreekt de bid om de passagiers van spijs en drank te voorzien. Maar nauwelijks heb luchtvaartmaatschappijen gewekte sug- ik het ontbreken van koffie - het is er tijd voor - als een smartelijk gestie van een vliegend luilekkerland, gemis gevoeld of mij wordt alweer gelast de riemen vast te maken. Vlucht HN 445 is om 9.10 uur op Schiphol begonnen en prompt Jo 0ns nati0naie luchtnet paart soberheid minuten later zet gezagvoerder B. Hendriksen (37) zijn Fokker aan een grote mate van punctualiteit. Friendship in Enschede aan de grond. Een tiental passagiers heeft deze industriestad als bestemming. De uit Singapore afkomstige op Schiphol geboekt hebben voor een landgenote met verlof, betreedt nieuwsgierig het vliegveldje. In haar internationale verbinding of uit het kielzog lopen drie Amerikaanse negers en een zeer kroesharige vrouw buitenland^^n^^f^^^^arom met hear baby op de arm. ff; Deze zuigeling heeft voor de reis Am- sterdam-Enschede één tiende van de prijs betaald: f4,20. Het kan nog goedkoper. Op een bepaald traject vervoert de NLM baby's tot drie jaar - voor f 1,20, een tarief dat in de internationale luchtvaart alle laagtere cords heeft gebroken. Niet ten on rechte worden de vier Friendships van onze Nederlandse Luchtvaart Maat schappij wel eens gevleugelde bussen genoemd. Het vroeger vaak zo heftig omstreden binnenlandse luchtverkeer, in 1966 opnieuw moeizaam van de grond gekomen, reduceert ons toch al zo kleine land tot een Madurodam- maquette. De propellor-machines be dienen zich van merendeels vrij be krompen, aan defensie onderhorige vliegveldjes, waar ten hoogste enkele tientallen mensen - de maximum-ver voerscapaciteit is 44 - op hun vliegen de bus staan te wachten. In Twente bedraagt de stoptij d tien minuten. Er komen slechts twee passa giers aan boord; een moeder en haar dochter beklimmen het ijlings aange reden trapje. Getrouw aan haar roe ping draait Marian Fritz haar hele verhaaltje weer af. Ook in het Engels, hoewel de twee vrouwen daar aller minst behoefte aan hebben. Die maken gebruik van het luchtnet kosten v:v. f 32,- - om in Groningen te gaan winkelen, zoals ze wel meer doen. Maar de NLM moge een beperkt opera- tieterrein hebben, aan mondiale ge bruiken wordt strikt de hand gehou den. „Fasten Seat Beits", luidt ook hier het bevel en „No Smoking". De lichtjes achter deze woorden floepen in recordtempo aan en uit. De Willem Versteegh vliegt in 25 minuten van Twente naar het Groningse vliegveld Eelde. Daar heb ik nauwelijks tijd om met Marian, de captain en co-piloot J. Werner eindelijk het begeerde kopje moet er prompt op tijd gevlogen wor den. Op de noordelijke route zijn de bestemmingen Enschede en Gronin gen, in het zuiden bedient men de vliegvelden van Eindhoven en Maas tricht. Concurrentie? Is het eigenlijk wel tot alle landge noten doorgedrongen, dat deze verbin dingen op hoog niveau worden onder houden? Drs. ter Braak vreest van niet. Met name in het westen heeft de NLM te kampen met een vrij grote mate van onbekendheid en soms wordt het bedrijf in een wat kneuterig dag licht geplaatst. Geheel ten onrechte, volgens mijn gastheer. Hij kan de verwachting uitspreken, dat in het lopende boekjaar 150.000 passagiers vervoerd zullen worden, dank zij een recent waargenomen stijging van meer dan twintig procent. Wie de NLM-acti- viteiten in de lucht wil vergelijken met die van het boemeltje van Purmerend op de begane grond, dient te bedenken dat de KLM aan deze opgroeiende dochter grote wervingscapaciteiten toekent. Zij lokt met name uit het zuiden een groot aantal passagiers voor de moedermaatschappij. In de zake lijke sector behoren veel functiona rissen van bedrijven als Philips en de DSM tot de vaste klanten. Zij beginnen hun internationale luchtreizen in de eigen woonplaats, ving te zorgen: de machine loopt daar bijna vol. KLM-dochter iVelk"e merkwaardig**' 'rol speelt de NLM in ons openbaar vervoer en wat verwacht deze volle KLM-dochter van de toekomst? Vijf voor twaalf, na binnen het tijdsbestek van drie uur vier maal opgestegen en vier keer geland te zijn, sta ik wer op Schiphol. De direc teur van dit binnenlandse vliegwezen Voor het geld hoeft men de verbindin- drs. J. W. C. ter Braak neemt me daar gen niet in stand te houden. Het vrij mee naar het restaurant, om alsnog het sterk groeiende passagiersaaribod ten spijt - men is in 1966 herbegonnen met een totaal van 62.000 per jaar,- zal het wel nooit een vetpot worden. De zeer geringe afstanden - men zou met deze toch niet al te snelle machi nes in 75 minuten rechtstreeks van als de operationele kosten vormen in het luchtverkeer een onevenredig zwa re belasting, naarmate de routes korter worden. Gemiddeld moeten per uur meer dan twee landingen worden ge maakt. Vorig jaar leverde de exploita tie een verlies op van vier miljoen gulden. Het maken van winst zal echter altijd blijven behoren tot de schone dromen van drs. ter Braak, want dit zou slechts mogelijk zijn als alle stoelen gemiddeld een bezettingspercentage van 85 had den. Thans schommelt dit tussen de 40 en 50 procent. Kan een tariefsverhoging uitkomst brengen? Ook dat zit er niet in, afgezien van een geringe aanpassing. Rekening houdend met de concurre rende NS is men destijds van start gegaan met enkele reizen die de helft meer kostten dan bij de spoorwegen in de eerste klas. Die 50 procent heeft men niet meer als maatstaf. Het vlie gen tussen de diverse bestemmingen kost thans ongeveer het dubbele van zo'n treinreis, althans in grote lijnen, want er zijn tal van reducties mogelijk. Zo schijnen studenten in Enschede ontdekt te hebben dat zij met hun korting van 25 procent (geldig voor personen van 12 tot en met 21 jaar en bejaarden) eigenlijk net zo goed naar Groningen kunnen vliegen. Zij betalen tenslotte op dit traject maar 12 gul den. Mensen die geboekt hebben voor internationale reizen kunnen voor een grijpstuiver en soms gratis van de binnenlandse verbindingen gebruik maken en een groep touroperators biedt nu ook charterpassagiers voor Schiphol een vast tarief van 30 gulden aan, als bij hen is geboekt. heten en van Martin Air worden „ge leend" - begroeten tal van reizigers als oude bekenden. Zij kijken er niet vreemd van op, als mensen het vlieg veld komen oprennen om nog gauw een pakje mee te geven naar de volgen de bestemming. Hoewel de NLM geen vracht vervoert is dit transport van kleinere spoedzendingen - persoonlijk te bezorgen en af te halen op de luchthavens,- een belangrijk onder deel van de service geworden. Service Toekomst tuig te stappen, wel eens te groot kunnen worden. Deze concurrentie- overwegingen hebben in de exploitatie van ons binnenlandse luchtnet altijd een grote rol gespeeld. De toch al zo uitzonderlijke NLM heeft na veel jachtig serveren en ge- werner eumeujK net oegeerae nopje schrok van consumenteh op deze korte iiM m koffie te drinken Het oponthoud be- trajecten met een traditie gebroken. Er Groningen naar Maastricht kunnen kunnen aan boord alleen maar meege- vliegen - leiden tot een zeer kostbare brachte eetwaren en dranken genuttigd exploitatie. Zowel de grondorganisatie draagt ruim twintig minuten, dan be klimmen negen nieuwe passagiers het trapje. De spoeling lijkt vandaag dun, maar op de retourvlucht blijken En schede en ommelanden voor een ople- VAN 1 TOT EN MET 5 MAART maken we een vijfdaagse reis naar de wintersport in de Harz in Duitsland. Kurpark, ijsbaan, verwarmd zwembad, kabelbaan, springschansen, skiliften en ijshockeystadion. We logeren in Braunlage. Prijs f 219,— per persoon. VAN 13 TOT EN MET 16 APRIL maken we een mini-cruise per Tor Line naar Gothenburg Zweden. Op deze Paasreis varen we over de Noordzee, het Skagerrak en het Kattegat in 24 uur naar Gothenburg. Per touringcar maken we een stadsrondrit (2 uur) en een fjordentocht (6 uur). Prijs f 320,- p.p. VAN 24 APRIL TOT EN MET 1 MEI gaan we naar Mallorca per DC 9 van Martinair. Helaas is deze reis met f 20,— opgeslagen i.v.m. de kerosineprijs. Verblijf in 3-sterren hotel Jamaica te Palma Nova/Magaluf. Volledige verzorging. Prijs nu f 485,- per persoon. HOLLAND-ZWEDEN 19 JUNI kunt u met ons gaan zien. Uw plaatskaart voor bus en stadion (staanplaats van f 12,- inbegrepen) kunt u UITSLUITEND BIJ DE HAVENLOODS, PRINS HENDRIKKADE 14 afhalen. Prijs f 41,50. HOLLAND-BULGARIJE op 23 JUNI wordt ook gespeeld te Dortmund. Zie hierboven. Voor alle inlichtingen zie De Havenloods aanstaande donderdag. Wacht de NLM misschien een zonnige toekomst, gelet op de belemmeringen vttor her wegverkeer? Veel zaken mensen zien door hun raampje met toenemende voldoening en misschien enig leedvermaak neer op het aardse gewemel. Langzaam opschuivende files, volle parkeerterreinen, verstopte binnensteden, bezorgen hen geen er- genissen meer. Zakenlieden zijn ge hecht geraakt aan de NLM. Eén van hen is zelfs onlangs gehuldigd omdat hij 250 keer heen en weer was gevlo gen tussen Enschede en Groningen. Drs. J. W. C. ter Braak acht het niet onmogelijk, dat de NLM steeds meer automobilisten achter het stuur van daan zal lokken, naarmate de benzine schaarser en duurder wordt. De NLM kweekt intussen voor de moedermaatschappij veel goodwill, door de mensen vertrouwd te maken met het vliegen. Tal van Nederlanders ondergaan in deze Friendships hun luchtdoop, alvorens een grotere reis te gaan maken. Allerlei bevolkingsgroepen - winkelen de huisvrouwen, mensen die in het binnenland op familiebezoek gaan, stu denten en vertegenwoordigers - voor zien zich van een ticket. Wat mij opviel was de veel persoonlij ker en soms bijna huiselijke benadering van de passagiers. De stewardessen - die hier overigens contact-employees Dreigt een passagier op Schiphol de aansluiting (connection flight) te mis sen dan neemt zo'n lieftallige contact employee hem bij de hand en helpt hem in bliksemtempo alle formalitei ten vervullen. Ook deze voorrangsaf handeling mag een uniek dienstbetoon worden genoemd in de robotachtige internationale luchtvaart. Zelfs toen ik mij nogal vereerd voelde door de uitnodiging om plaats te ne men in de cockpit gebeurde er eigen lijk niets bijzonders, 's Zomers worden tal van speciale vluchten gemaakt met schoolkinderen, huisvrouwen, bejaar den en andere groepen, compleet met allerlei arrangementen zoals voordelig winkelen in de Bijenkorf of een be zoek aan de catacomben van Maas tricht. De captain geeft dan onderweg expli caties als ware hij de chauffeur van den toeringcar, kinderen mogen de cockpit bekijken en er zal best eens een feest lied worden aangeheven. Zelfs de luchthaventjes hebben hun functie in een proces, dat het vliegen voor alle bevolkingsgroepen aantrekkelijk moet maken. Zij hebben vaak nog het geïmproviseerde van een vliegveld uit de tijd toen de wolkenridders als pio niers van zich deden spreken. Een bordje met de waarschuwing „overste kend wild" zou er niet misstaan. Vlie gen met de NLM is juist door die gemoedelijkheid weer een eenzaam jan de vier Fokker Friendships (de Willem Versteegh, genoemd naar een luchtvaartpionier) die de NLM voor het binnenlandse luchtnet in ge bruik heeft. avontuur geworden, vol vertedering, voor iemand die zojuist met een reus achtige Jumbo-jet vol computers op is geland.Vliegen is nog vliegen met deze vier Friendships. Niet in de arcti sche kleurenpracht op tien kilometer hoogte, waar de wolken ijsbergen vor men en de wereld onzichtbaar is ge worden. Gezien van tussen de 1000 en 1500 meter wordt Nederland één grote altas en de captain een onderwijzer, die aanwijst waar steden liggen en rivieren stromen. Voor die captains en co-piloten met hun contact-employees is het binnen landse luchtnet geen saaie beurtvaart- dienst op altijd dezelfde lijntjes. Zij hebben boven ons groen-groen-knol- len-knollenland één van de laatste mogelijkheden om zelf het heft in handen te houden. Het gevaar voor monotonie wordt bezworen door het feit dat zij nog echte „vliegeniers" zijn en geen verlengstukken van geprogram- meerde jets, die alleen maar toezicht nodig hebben. Bij het landen en opstijgen is met deze propellor-machines telkens opnieuw hun feeling en vakmanschap in het geding. Zij vliegen de machine en niet andersom. Zowel in de cockpit - waar zij aan hun driekwartswieltjes draaien - als aan de koffiebar werd me duidelijk, dat de vliegers van de NLM (32 man totaal) een hecht team vor men. Afgezien van de onophoudelijke uitdaging van hun vakmanschap voelen zij zich opgenomen in de hele gang van zaken. Er zijn ook veel meer persoon lijke contacten mogelijk dan in de intercontinentale vliegerij. En boven dien vliegen zij 's zomers nogal eens met vakantiegangers naar kleinere Zuid-Europese vliegvelden, waar ge vleugelde mammoeten niet kunnen lan den- LEO J. LEEUWIS Tra in ers in verwachting.. De profclubs in de regio Rotter dam hebben ieder hun eigen zorgen. Feyenoord, met Wiel Coerver toch wel duidelijk als een nieuw geluid in de Kuip, blijft nog altijd in de running. De voorverkoop voor de grote wed strijd Feyenoord-Ajax op 17 februari Bij Sparta ligt de zaak voor Steegman heel wat moeilijker. Zondag is er voor de zoveelste maal de laatste kans voor de Kasteelbewoners, als ze tegen Am sterdam in het veld komen. Alleen een overwinning geeft immers nog een theoretische kans op een vijfde plaats, c.q^een mogelijkheid alsnog tot Europa Cup III door te dringen. Wonderen doen sommigen ineens, maar het on mogelijke duurt iets langer. We zullen het volgende week weten.... 0ERAG o ECHTE OPRUIMING PERZISCHE TAPIJTEN 10 TOT 40% KORTING Rotterdam: HiliegersL— Boezemwei 1 36—138. FreericfcspUat» 9 Tel. 14.06.19 Tel. 16777.00. Schiedam: Rubensplein 12. Tel. 26.19.76. In de kamer van waaruit de heer A. J. Korz op het adres Hang 10 zovelen heeft geholpen de weg in deze maat schappij terug te vinden, hebben don derdagmiddag honderden afscheid ge nomen van de directeur van de Katho lieke Reclasseringsvereniging, afdeling Rotterdam. De heer Korz gaat genie ten van zijn pensioen. Ondanks de overstelpende drukte tij dens de receptie gelukte het een aantal bezoekers toch in een persoonlijk woord de directeur dank te zeggen voor alles wat hij voor de reclassering heeft gedaan. Van hen noemen we de heer C. v.d. IJssel, algemeen directeur van de Katholieke Reclasseringsvere niging te Den Bosch, die de bewogen heid van de heer Korz voor de mens in nood schetste. Met hun belang voor ogen wist de heer Korz beslissingen te nemen die hem ongetwijfeld soms zeer moeilijk vielen. Voor zijn loyale me dewerking aan het reclasseringswerk betuigde de heer Van den IJssel hem zijn grote erkentelijkheid. Hij bood hem vervolgens een enveloppe met inhoud aan, bestemd voor aankoop van een schrijfmachine. Namens haar collega's bureauhoofden en de heer J. Turion, secretaris van de reclasseringsraad, overhandigde mejuf frouw D. Blok de scheidende directeur en zijn echtgenote eveneens een ges chenk onder couvert, waarbij zij hem dank zegde voor de uitstekende samen werking. De heer Korz heeft vanaf 1 april 1952 in de Rotterdamse afdeling van de Katholieke Reclasseringsvereniging een leidende functie gehad. Zijn opvolger is de adjunct-directeur J. Velthuis, reeds twee jaar als zodanig op het bureau werkzaam. Bestuur N.R.V. Afd. Rotterdam Maakt bekend: Vanaf heden inschrijving geopend op een SPECIAL TOUR LONDON vertr. Vrijd. 22 Mrt. aj. 19.25 uur vlieg- tuig Zestienhoven via Gatwick airport. NRV kantoor Westblaak 3. Als gebruikelijk zien we uw inzending weer tegemoet, uitsluitend per brief kaart. U moet de kaart adresseren aan: Met Andere Woorden, Postbus 5204, Rotterdam. Oplossingen moeten uiter lijk dinsdagmorgen 12 februari binnen zijn om mee te dingen naar de prijzen 3x f 10,-. Oplossing en winnaars vindt u in ons blad van donderdag 21 februa ri. Horizontaal en verticaal moeten de zelfde woorden worden ingevuld. Bij juiste oplossing van de gehele puzzel vormen de eerste letters van de twaalf tovervierkanten, achter elkaar gelezen, de namen van vier vogels. Alleen deze vier namen moeten als oplossing wor den ingezonden. I. stroomstoot; 2. pasta; 3. dagaan duiding; 4. muziekspel; 5. manwijf; 6. Ned. rivier; 7. kleurnuance; 8. scheepsbalk; 9. boom; 10. naderhand; II. wijnsoort; 12. volgeling; 13. troep honden; 14. voorkeur; 15. kei; 16. Mozes' broeder; 17. geur; 18. lintje; 19. Griekse letter; 20. deel van Afrika; 21. godsdienstaanduiding; 22. deel van Rusland; 23. bacchanaal; 24. een der Ver. Staten, 25. plaats in Drenthe; 26. vcrzamelboek; 27. papegaai; 28. hersens; 29. afscheidingsprodukt; 30. serieus bedoelen; 31. klad; 32. boom, 33. scheepsgerei; 34. meisjesnaam; 35. vogel; 36. lofspraak; 37. soort sleutel; 38. soort schoen; 39. soort; 40. uitbouw; 41. Japanse stad; 42. stijf; 43. strijd perk; 44 wapen; 45. minnaar; 46. vermogen; 47. alvorens; 48. mu ziekinstrument; 49. genezen; 50. oude boomstronk; 51. inwoner van ex-eiland; 52. interest; 53. munt (pop.); 54. deel van huis; 55. kwajongen; 56. rijk; 57. deel van trap; 58. zeegod; 59. groet, 60. achteruit. l i 1 1 i f 9 3 10 II 2 1 3 4 1 5 2 1 12 3 9 13 v 3 17 s 10 15 IS 17 18 9 10 21 22 23 21 25 25 27 28 29 30 17 21 21 ié 23 28 19 21 29 20 25 30 31 32 33 34 35 36 3? 38 39 1» 11 42 43 44 45 31 37 42 33 38 43 34 39 44 35 10 45 46 n 18 19 50 SI 52 53 51 55 56 57 58 59 60 11 51 57 18 53 58 13 51 59 50 Si 60 R>

De Havenloods | 1974 | | pagina 3