Fascinerende cocktail van mensen en dieren 'apartheid' en taboes PEUTERS OP STRAAT.... WERELD MET VRAAGTEKENS Proficiat Ahoy'... Miljoenste bezoeker Sursum Gorda DE HAVENLOODS, DINSDAG 5 FEBRUARI 1974 Naar Zuid-Afrika: - Achter mij het geroezemoes uit het restaurant, dat vele malen overstemd wordt door het geluid van de krekels, die ergens in de donkerte van het oerwoud moeten zijn. Schuin beneden mij de rivier, een zwarte stroom, waarin je krokodil len vermoedt. Soms zie je een lichtend spoor op het water: een soort vuurvlindertje. En dat licht is nog maar een flauwe afspiegeling van wat er boven je te zien is: sterren, zoveel als ik er nog nooit gezien heb, zoveel als er alleen maar in de tropen te zien zijn. Het is 17 december, het is windstil, gelukkig is het wat koeler geworden het zal nu niet meer dan 20 graden zijn en daar zit ik dan, te kijken. In het Skukuza Rest Camp, midden in het Krugerpark. In Zuid-Afrika. Deze 80-jarige Zulu-danser verdient een aardig deel van zijn inkomen met poseren voor de toeristen. In Zuid-Afrika, ja. Op vakantie. Met als achtergrond mijn verlangen om eens iets heel anders mee te maken. Dat is het dan ook wel, iets heel anders. „Het andere" begint op het moment dat we uit het vliegtuig stappen. Aan boord is ons gezegd dat het in Johan nesburg, waar we aankomen. 27 gra den C. is. Dat zal best kloppen, want het is flink warm op het Jan Smuts Vliegveld, de zon schijnt en het is of we (reisgenoot Ad en ik) in een andere wereld zjjn aangeland. De eerste dagen brengen we in Johan nesburg door, een grote en moderne stad. Daar maken we voor het eerst kennis met een verschijnsel, nauw ver bonden aan dit land, een verschijnseel ook, waar ik een beetje tegen heb opgezien: apartheid. Dat gebeurt als we door een van de straten lopen, om de omgeving van het hotel te verken nen. Over een stuk straat, dat opgebro ken is, gaat een smalle loopbrug. Als wij aan de ene kant van die brug zijn, komen er twee Bantoes, met tussen zich in een zware boodschappentas, aan het andere einde van de brug aan. Eén ziet ons het eerst, en hij beduidt zijn makker, dat ze beter kunnen wachten. De ander vermant zich ech ter, en ze lopen door. Als we elkaar halverwege de brug tegenkomen, ga ik wat opzij, zodat ze er door kunen. Ze zijn opgelucht: „Dankie! roepen ze ons achterna. De spanning, die dit kleine tafereel heeft opgeroepen, het feit dat ze zo blij zijn, dat ze erdoor kunnen, het doet allemaal wel vreemd aan. Dat doet meer, in het begin. De bordjes „vir blankies", de in onze ogen wat overdreven bediening in de hotels, je moet er wel even aan wennen. Maar, eerlijk is eerlijk, je bent er gauw genoeg aan gewend. Krugerpark Dinsdag 18 december. Het is onze vierde dag hier. Gisteren zijn we met een bus van Johannesburg naar het Krugerpark gebracht. Midden in het park, in een rustkamp, werd over nacht, in ronde namaak-kralen. Van morgen 4.30 uur werden we uit ons bed gehaald, want ,,'s morgens zijn er veel meer dieren te zien", volgens Dries, onze reisleider. En zo zitten we dan rond 5 uur in de bus van Atlas- Tours, de Zuidafrikaanse reisorganisa tie, die onze reis verzorgt. Het gezel schap is gemengd: er zijn Zuid-Afrika nen, Duitsers, Engelsen, Canadezen en een paar Nederlanders. Nog wat slaperig wordt er in het rond gekeken, of er dieren te zien zijn. De eerste beesten, die de bus in opschud ding brengen, zijn bavianen. Foto toestellen, filmcamera's, verrekijkers, allerlei apparaten worden in stelling gebracht: naarmate we meer wakker worden, neemt de spanning toe. Ieder moment kan weer iemand uit roepen: „Stop, Dries! en dan blij ken impala's, olifanten of giraffen ons pad te kruisen. De Duitsers vinden het kennelijk nog niet mooi genoeg. „Wo sind die Löwen? roept er een, wat een knap domme vraag is, die Dries dan ook niet beantwoordt. Dezelfde vraag biedt mij inmiddels wel de gelegenheid pm tegen twee Zuid afrikaanse dames achter mij met enig bravour te verklaren, dat „die leeuwen voor mij nou niet zo hoeven", omdat „ik er al enige tientallen in het leeu wenpark bij Johannesburg heb ge zien". Hoongelach. „Dat zijn geen echte leeuwen", giechelt er een, „dat zijn gepensioneerde circusleeuwen! Die avond, ettelijke honderden dieren later, komen we aan in het Sabi River bungalowpark, even buiten het park. De balkondeuren van de kamer blijken niet open te kunnen, de ramen zijn met dikke tralies afgegrendeld. Tegen de wilde dieren. Schaars verlicht door een kampvuur en een paar brandende potjes met olie beginnen de Zulu's aan hun felle, Tekst en Foto's Henk M.Dam agressieve dansen. De warme avond, het houtvuur, de dansers, het ritme van de trommels, het is fascinerend. „Dat is donker Afrika! denk ik bij mezelf, en ik voel me dan ook zwaar bekocht, als ik later een van de dansen de meisjes bij de bar een biertje hoor bestellen W.A.Tverzekering Ons Burgerlijk Wetboek stelt de ouders verantwoordelijk voor eventuele onrechtmatige daden van hun minderjarige inwonende kinderen. De ouders zijn dus aansprakelijk voor alle uit die daden voortvloeiende schaden. Maar deze aansprakelijkheid is niet onbeperkt. Zij houdt op, indien de ouders bewijzen, dat zij de schade veroorzakende daad van hun kind niet konden beletten. De ouders zullen dus moeten bewijzen, dat zij hun kind goed hebben opge voed en de juiste instructies hebben gegeven voor zjjn gedrag op straat. Zij zullen voorts moeten aantonen, dat zjj hun kind geen grotere vrijheid hebben gelaten dan in verband met zijn aanleg en leeftijd verantwoord was. Hierbij spelen ook de eisen van het maatschappelijk leven een belangrijke rol. Als een 17-jarige jongen met zijn fiets een ongeval veroorzaakt, zal de vader moeilijk aansprakelijk gesteld kunnen worden voor de door zijn zoon aangerichte schade. De jongen zelf is wel aansprakelijk, maar maar heeft meestal onvoldoende middelen om de schade te kunnen vergoeden. Daarentegen kan een heel jong kind, dat nog geen besef heeft van de gevol gen van zijn daden, daarvoor niet aansprakelijk worden gesteld. Als een neuter op straat een ongeval veroor zaakt, zal hij dus niet voor de schade kunnen worden aangesproken. Maar de ouders, die zo'n peuter alleen de straat op laten gaan, zullen als regel wel veroordeeld worden om de schade te vergoeden. Zo luidt althans over het algemeen de rechtspraak. Rechten Maar ieder geval staat op zichzelf. Zoals wjj in het volgende voorbeeld zullen zien, kan de rechter ook anders oordelen. Robert, een jongetje van nog geen vier jaar, speelde op het trottoir in de nabijheid van de ouderlijke woning. Plotseling en zonder uit te kijken reed Robert met zijn stepje tussen de langs het trottoir geparkeerde auto's door de straat op. Daar reed op dat moment mevrouw X op haar fiets. Mevrouw X werd volko men verrast door het overstekende jongetje; zij kon het steppende jon getje niet meer ontwijken en maakte een lelijke val. Door deze val werd mevrouw X zo ernstig gewond, dat zij gedurende zeer lange tijd in een ziekenhuis verpleegd moest worden. Voor de rechtbank te 'sGravenhage eiste mevrouw X zowel van Robert zelf als van zijn ouders vergoeding van de door haar geleden schade De rechtbank overwoog, dat een kind van nog geen vier jaar slechts zeer weinig inzicht heeft in de gevolgen van zijn daden en helemaal geen begrip van de schadelijke gevolgen voor derden. Wanneer zo'n kind onverhoeds met zijn step de straat oversteekt, mag men het daar geen ernstig verwijt van ma ken. Aldus liet de rechtbank de vorde- nng tegen Robert zelf stranden. Ten aanzien van de vordering tegen zijn ouders wees de rechtbank aller eerst op het karakter van de betreffen de straat. Die straat is uitsluitend woonstraat en geen straat voor door gaand verkeer. Evenmin vormt die straat een verbinding tussen het stads centrum en de buitenwijken of tussen twee wijken onderling. De ouderlijke woning heeft geen vóór tuin. In de achtertuin mocht Robert van zijn grootvader, bij wie de ouders inwoonden, niet spelen. De dichtstbijzijnde openbare speelgele- genheid bevond zich op ongeveer 450 meter van de woning, dus niet in de onmiddellijke omgeving daarvan. Maandagmiddag 18 februari 1974 van kwart vóór twee tot 4 uur in de Kleine Doelenzaal door leerlingen van het Rotterdams Conservatorium voor be jaarden en andere belangstellenden. Kaarten, abonnementen en inlichtin gen bij de Stichting Raad voor het Maatschappelijk Welzijn, te Rotter dam, Pieter de Hoochweg 120, R'dam-3006, tel. 7633H en bij de dienstencentra. De ouders hadden bij herhaling tegen Robert gezegd, dat hij voorzichtig moest zijn en op het trottoir moest blijven. Speelstraat Het is ter plaatse algemeen gebruike lijk, dat kinderen - ook van de leeftijd van Robert - op het trottoir spelen. Op grond van al deZe omstandigheden was de rechtbank van oordeel dat de ouders niet te kort waren geschoten, en wees de vordering van mevrouw X af Dit vonnis werd in hoger beroep door het gerechtshof bekrachtigd. In haar vordering tegen Robert zelf was me vrouw X terecht niet ontvankelijk ver klaard wegens het ontbreken van schuld bij dat jongetje. Ten aanzien van zijn ouders besliste het Hof, dat zij bij het nemen van risico's de grenzen van het goede ouderschap niet hadden overschreden. Van goede ouders moet worden ver wacht, dat zij hun kinderen een zekere mate van zelfstandigheid bijbrengen, ook wanneer de kinderen zich onbe geleid buitenshuis bevinden. Deze zelfstandigheidsvorming moeten zij af wegen tegen de risico's van onheilen voor het kind en voor anderen. Een constante bewaking of-strikt isolement ter voorkoming van onheilen is zo al in feite mogelijk - niet verkieslijk, aldus het Hof. MR. C. A. BARON BENTINCK Zulu-dansen Vrijdag 21 cfëcetnber. Vanmorgen, weer heel erg vroeg, zijn we uit Swazi land vertrokken, waar we anderhalve dag hebben doorgebracht. Swaziland is een onafhankelijke Bantoe-staat in Zuid-Afrika, met een eigen koning en een eigen parlement. Een medereiziger vertelt me, dat dit land bij Zuidafrika nen erg populair is, om twee redenen. Het Casino is de eerste. De zwarte vrouwen zijn de tweede. Als ik een beetje dom naar hem kijk, zegt hij: „Dat mag bij ons niet, man! Voor de eerste keer hebben we onder weg goed pech. De bus kan de korte route, door de bergen, niet nemen. Die nacht heeft het gerend, en de zandwe gen zjjn daarom onbegaanbaar. We moeten de hoofdweg nemen, die lan ger en minder mooi is. Voor ons blijft de weg naar Zululand overigens toch wel het aanzien waard. De met fruit bomen beplante heuvels vormen een adembenemend vergezicht, de sisal- plantages, waar we doorheen komen, zijn sinister, 's Avonds komen we aan in Zululand Safari Lodge, een centraal restaurant met zeer luxe huisjes erbij. We boffen: die avond zijn er zulu-dan- Als Dries ons 's avonds langs het smalle pad naar de plaats brengt, waar de danseworden gehouden, klinkt van ver al het ritme van de trommels. De dansplaats is met matten afgeschermd. Aan de zijkant is een barbecue en een soort bar, de plaats zelf is voor de helft voorzien van stenen krukjes, op de andere helft zijn de dansers gehurkt, die opmerkelijk jong zijn. De „aan voerder" is 1 5 jaar, maar er zitten ook jongetjes van hooguit vijf tussen. Iemand vertelt mij dat de dansers eerst liters kaffqrbier, dat ze illegaal stoken, hebben gedronken en nu in trance zijn. Uitzicht over de rivier vanuit het Sku kuza Rest. Camp, dat midden in het Krugerpark ligt. i I t I 1 In de botanische tuinen van Durban zijn prachtige bloemen te zien, zoals deze waterlelies. dagen zijn omgevlogen. Over een paar uur zullen we weer op het Jan Smuts Vliegveld zijn, waar we drie weken geleden zijn aangekomen. Maar voorlo pig zijn we nog in het Malibu-hotel in Durban, waar we de laatste vijf dagen van de vakantie hebben doorgebracht. Durban is het Zandvoort van Zuid- Afrika. Het is een zeer moderne bad plaats, met talrijke faciliteiten en het is er nu druk, omdat veel Zuid-Afrikanen er hun zomervakantie(! doorbrengen. Vruchten Op een terrasje bij ons hotel denk ik nog eens aan het goede, dat Durban gebracht heeft: het strand, de schitte rende botanische tuinen, al die men sen, waar ik mee gepraat heb. Ervook: het hotel. De hotels in Zuid-Afrika zijn over het algemeen erg goed, op twee punten in het bijzonder. De bediening is van superieure klasse. Zoals een vriend daar zei: „Je kan geen sigaret roken, of er staat er weer een de asbak schoon te poetsen! Het tweede pro-punt voor de Zuidafrikaan se restaurants is ik durf het nauwe lijks te schrijven, zo banaal klinkt het - het eten. Neem als voorbeeld maar de vruchten. Vrijwel alle aan mij bekende vruchten zjjn daar aanwezig: niet alleen de „gewone" appels en wat dies meer zij, maar ook allerlei tropi sche vruchten. Bovendien kan je er nog „bepaalde" sinaasappels eten EEN MIJLPAAL in de jonge geschie denis van het Sportpaleis Ahoy'. Toen donderdagavond de Japanse Keurtur- ners voor een goed bezette arena (4000) aantraden, was inderdaad de miljoenste bezoeker na dik drie jaar de controle gepasseerd. Of nee, bezoeker is eigenlijk niet helemaal juist uitge drukt, want het verbaasde feestvar- kentje was een 18-jarig meisje uit Haarlem, Miep Hartgers, die prettige herinneringen zal overhouden van haar retourtje Ahoy', dat ze bij VVV-Haar lem had gekocht. De eerste maal in haar leven, dat ze het Sportpaleis bezocht, zat ze meteen midden in de prijzen. Wethouder J. Worst namens de Gemeente (Sportwet houder v.d. Pols was verhinderd), Har ry Hofmeester en Harm Scheepbouwer namens Ahoy' zetten haar in de bloe metjes. Een reisje voor twee naar Parijs, een weekend uit in Rotterdam, een horloge en turnpakje konden wor den begoten met een onversneden Franse cognac, om vast aan de Franse Eén miljoen mensen in het Sportpaleis en straks, in februari wordt zelfs de drie-miljoenste verwacht in het hele complex, dus inclusief de tentoonstel lingshallen. Zou John Hoffman met „Binnenhuis" die grens overschrijden? Hij zou er wat moois van maken Dat is hem toevertrouwd. Proficiat, Ahoy' De Christelijke Zang- en Oratorium vereniging Sursum Corda geeft op vrij dag 8 februari a.s. een uitvoering van het oratorium „Die Jahreszeiten" van J. Haydn. In de grote zaal- van de Doelen werken behalve het bovengenoemde koer, de sopraan Annette de la Beye, de tenor David Johnston, de bariton Marco Bakker en de clavecinist Tijn van Eyk aan deze uitvoering mee. Voor de begeleiding zorgt het gewestelijke or kest van Zuid-Holland. De algehele leiding heeft dirigent Jan de Breet. Toegangskaarten a f6,-, f8,- en f 10,- zijn vanaf heden aan de kassa van de Doelen te verkrifgen. de huisvrouw heeft een zwak voor DE HAVENLOODS dat is de kracht van de Havenloods Zestig jaar BUAAA Succesvol componist Hans van Hemert ontvangst uit handen van BUM A-directeur mr. J. H. Verha gen het eerste exemplaar van de bijzondere dubbel-elpee „60 jaar BUMA" waarop een keuze uit wat Nederlandse artiesten de af gelopen jaren „geluidkundig" hebben gemaakt. Het vormt de eerste aanzet tot de viering van een jubileum-jaar dat de leuze „De Vereniging BUMA 60 jaar in dienst van muzikaal Nederland" het nodige gewicht mee moet geven. Want onze vaderlandse artiesten kunnen dankzij deze vereniging rekening op „het volle pond", genoeg reden voor de nodige feestvreugde.

De Havenloods | 1974 | | pagina 4