189 [149 1179 148 Vondsten bij opgravingen in St. Anna Zusterstraat PANTIES ROL US 10 EIEREN KLEI-RINTJES I H MEDISCHE DIENST „Brandbeveiliging archief is beslist onvoldo Muurresten van middeleeuws klooster Landbouwschap wil zekerheid bij landinrichting Het dier in de prentkunst termeulen Slechte tv-ontvangst in Schiedam-Zuid Solidariteitsavond voor Guinee - Bissau ■H m - - I week: Filmavond voor ouders gehandicapten DE HAVENLOODS, DONDERDAG 7 FEBRUARI 1974 6-513 SCHIEDAM - In de loop vün het vorig jasr zijn te Schiedam opgravingen gedaan op het terrein aan de St. Anna Zusterstraat, waar o.a. de laatste tijd (te eerste openbare school van Schiedam heeft gestaan, omdat vermoed werd, dat in vroeger tijden hier het St. Annaklooster heeft gestaan. Hierbij is tweemaal op middeleeuwse muurresten gestoten, waarna de loop van de muren is gevolgd. De graafwerkzaamheden zijn inmiddels beëindigd en van het klooster zijn twee zijvleugels gevonden, nl. een noordvleugel langs de genoemde straat, bestaande uit twee gebouwen, gescheiden door een vier meter breed tussenterrein en hier loodrecht op iangs de Noordmolenstraat, een tweede vleugel. Beide vleugels zijn op grond van gevonden baksteenmateriaal gedateerd rond 1440. Het westelijk deel van de noordvleugel en de westervleugel, zijn in bouwfase opgetrokken van een gelijksoortig baksteenformaat. Voor de funderingen is gebruikte steen benut, mogelijk afkomstig Vc.n de sloop van de daar eertijds gevestigd? boerderij. De opgravingen zijn gedaan op initia tief van het gemeentebestuur, in sa menwerking met de afdeling oudheid kundig onderzoek van de gemeente Rotterdam. Van het St. Annaklooster, één van de vier die Schiedam in de middeleeuwen binnen haar veste had, is weinig bekend. Slechts een zestal akten van eigendomsoverdracht, waarbij het klooster was betrokken, zijn bewaard gebleven. Nu vanwege de Schiedamse stadssane- ring de gelegenheid werd geboden, om een onderzoek in te stellen, werd deze met beide handen aangegrepen. Ter oriëntatie werd eerst ter hoogte van de mouterij de Goudsbloem een sleuf getrokken parallel met de Noord molenstraat tot ca. één meter onder het huidige straatniveau. Onmiddellijk kwamen de funderingen te voorschijn van panden die grensden aan de Noordmolenstraat. Deze funderingen, variërend in ouderdom van laat 17e eeuws tot vroeg 20ste eeuws stonden zoals pas in een latere fase van het onderzoek zou blijken op het opstaand muurwerk van de westvleugel van het klooster. Straatje Op ca. 60 cm. onder het straatniveau lag een bestrating met klinkers. Even boven dit straatje werd een vroeg 18e eeuws wit Delfts zoutvaatje gevonden in gezelschap van andere 18e eeuwse scherven, zodat met stelligheid mag worden aangenomen dat het straatje er rond 1700 refeds lag. Op de kaart van Rutger van BoTEs uit 1770, maar ook op latere kaarten vinden we dit straatje terug. Loodrecht op deze hoofdsleuf werden twee dwarssleuven getrokken. De eer ste sleuf, ongeveer midden op het terrein, bracht een 17e eeuwse ronde waterput aan het licht, opgetrokken uit baksteen groot 15x7x3,5 cm. On gelukkig genoeg was midden door de put een houten paal geslagen, die behoorde bij de fundering van het scholencomplex dat voordien op deze plaats stond. De inhoud van de put bestond uit lagen huisvuil afgewisseld met zand en bouwpuin. In dit huis bevonden zich midden 17e eeuwse aardewerkscherven vermengd met on verteerde etensresten als eier- en oesterschalen, visgraten, gebeente van huisdieren, wild en gevogelte en vruchtresten. Behoudens een vrij gaaf graapje (kook- potje op drie pootjes) waarvan alleen één stukje ontbrak, kon uit de scher ven nog een enkel potje worden gere construeerd. Gezien het feit dat 17e eeuws afval werd gevonden, mag wor den aangenomen, dat de put als water voorziening slechts kort in werking is geweest. De tweede dwarssleuf liep vanaf de hoek Noordmolenstraat tot aan het dierenasiel, op ca. 9 meter evenwijdig aan de rooilijn van de St. Anna Zuster straat. Veel hinder bij het maken van deze sleuf werd ondervonden van kes pen. Dit zijn dikke planken die de heipalen onderling verbinden. De kes pen waren afkomstig van de fundering van de voormalige school. Onder deze kespen kwam echter muurwerk te voorschijn waarvan het steenformaat deed vermoeden van middeleeuwse herkomst te zijn. De ouderdom van muurwerk is namelijk te bepalen aan de hand van het baksteenformaat. In het algemeen kan men stellen dat tot Vondsten Behalve uit de waterput zijn vondsten tevoorschijn gekomen uit een gegraven afvalput en uit een afvoerput. De afvalput was gelegen in een hoek tus sen de zuidgevel van het huis voor de paters en de tuin. Deze put leverde, behalve vijf emmers met scherven, een in elkaar gedrongen, maar goed te restaureren ijzeren muurkandelaar op en een pijpaarden-Madonna - beeldje. Aan het beeldje van plm. 6 cm., ontbrak helaas het hoofd. Na heel wat puzzelwerk kon uit de hopen scherven, diverse voorwerpen in elkaar worden gezet. Onder het te restaureren materiaal bevinden zich enkele zgn. „graapjes" met haakse oren. De pottenbakker is duidelijk geïnspireerd geweest door de ijzeren kookpot, de voorganger van de „grape". liet vermelden waard is de ongegla zuurde vuurklok, bedoeld om zonder gevaar 's nachts het vuur aan te hou den. Verder een fraaie voorraadpot met een vierkant geknepen voet en een versiering in krastechniek. De datering van de stukken worden op rond het- jaar 1400 gesteld, zodat men hier zeker niet te doen heeft met een afvalput van het klooster, maar waar schijnlijk van een boerderij. L. 't H. AKTIE MOEDERS VOOR MOEDERS: voor Schiedam: mevr. Verkaik-Mennen, Diepenbrockstraat 8, Schiedam, tel. 70.26.46. E.H.B.O. weekenddiensten van vrijdagavond 22.30 uur tot maandagochtend 7.30 uur Noletziekenhuis, Stadhouderslaan 98, tel. 26.00.80. Het Landbouwschap heeft een briet geschreven aan minister J. P. A. Gruijters van Volkshuisvesting en Ruimelijke Ordening. De aanleiding voor deze brief is de gewijzigde opvat ting van een aantal fracties in de Tweede Kamer over landinrichting in het algemeen en over de reconstructie van Midden-Delfland in het bijzonder. De visies van de fracties komen naar voren in het Voorlopig Verslag van de Bijzondere Commissie ter voorberei ding van het wetsontwerp reconstruc tie Midden-Delfland. Het Landbouwschap schrijft aan de bewindsman het eens te zijn met de opvatting, dat een efficiënte beheer sing van de ruimtelijke ontwikkeling in Midden-Delfland noodzakelijk is om de groene ruimte tussen de stedelijke agglomeraties te handhaven. Een aan zienlijk deel van deze ruimte zal zijn huidige landbouwkundige bestemming behouden. Dit betekent dat de grond in de toekomst zal worden geëxploi teerd door individuele agrarische ondernemers, ook wanneer deze even tueel zou worden onteigend en op basis van de erfpacht of pacht zou worden uitgegeven. Volgens het Landbouwschap zal het beleid daarom gericht moeten zijn op het geven van een grote mate van zekerheid ten aanzien van de handha ving van de gegeven bestemming. Ver der zal het gebied zodanig moeten zijn of wojden ingericht, dat voldoende mogelijkheden ontstaan voor een doel matige en renderende bedrijfsvoering. Uit het Voorlopig Verslag blijkt, dat een aantal fracties voorstander is van een continu proces van planning en beheersregelingen. De indeling van het gebied in een groot recreatiegebied en een blijvend landbouwgebied wordt afgewezen. Bepleit wordt een fijner, meer gevarieerde indeling die aansluit op de aanwezige natuurlijke mogelijk heden en meer garanties biedt voor behoud en ontwikkeling en ecologische en natuurhistorische waar- De snelle uitvoering van een herverka veling in een blijvend agrarisch gebied wordt afgewezen. Alle mogelijkheden moeten open blijven. Men wil het gehele gebied van Midden-Delfland tot onteigeningsgebied verklaren en deze op basis van pacht, respectievelijk erf pacht weer uitgeven. Het Landbouwschap is van mening dat in de gedachtengang onvoldoende rekening wordt gehouden met de noodzaak tot zekerheid over onge- stoorde voortzetting van het grondge bruik en tot het vormen van efficiënte produktie-omstandigheden. Het verka velen, het vormen van aaneengesloten mechanisch goed bewerkbare percelen is van wezenlijke betekenis voor een doelmatige bedrijfsvoering in de land bouw in het algemeen. In het bijzon der geldt dit voor de veehouderijbedrij ven in Midden-Delfland. Een overheidsbeleid, gericht op een continu plannings-, inrichtings- e be heersproces zou er toe leiden, dat voortdurend wijzigingen in de bestem ming en de inrichting van het gebied mogen worden verwacht. De hieruit voortvloeiende onzekerheid is strijdig met de elementaire en noodzakelijke uitgangspunten voor de exploitatie van gronden door privaatrechtelijke onder nemingen. Het Landbouwschap ziet verder geen enkele reden dat op formele gronden het grondgebied van Midden-Delfland op basis van de reconstructiewet tot onteigeningsgebied dient te worden verklaard, want de gebieden behouden immers hun agrarische bestemming. ,„»L fn het Museum Boymans-van Beuningen wordt van 9 februari tot 16 april een tentoonstelling gehouden van grafiek uit eigen bezit, onder de titel „Het dier in de prentkunst XVe-XVIle eeuw". In de eerste plaats treft men er een groot aantal dierenportfetten aan, van Schongauers gravure van een olifant tot de gevoelige afbeeldingen van dieren uit het dagelijks leven door. meesters als Paulus Potter, Nicolaes Berchem en zovele andere Hollandse etsers, die zich in de XV/le eeuw op dit onderwerp hebben toegelegd. Ook zijn verscheidene prenten van aangespoelde potvissen te zien, die vooral omstreeks 1600 in de belangstelling stonden, omdat de verschijning van dergelijke „monsters"aan onze kust als een voorteken werden beschouwd. Aan dit onderwerp zijn nog twee andere toegevoegd. De afdeling „Dieren als mensen" brengt ons in contact met de eertijds zo populaire fabel en ook met prenten van allerlei dieren, die menselijke handelingen verrichten en zo een grappig effect veroorzaken. Bij Het dier in de allegorie'" maakt men kennis met de symbolische betekenis, die in de loop der eeuwen verscheidene dieren is toegedacht. Zo treden zij op in voorstellingen van o.a. de elementen, de zintuigen, de deugden en ondeugden en ook in de spotprent. U betaalt 50% minder! Dat toch al zo leuke jurkje staat u nog beter door een juiste figuur- korrektie. Vandaar deze b.h. met lange maagband. Met haken-en ogen-sluiting,; driedelige netnylon cups, baleinen in de extra ver stevigde zijpanden en natuurlijk het niet rekbaar voorpand. Deze luxe uitgevoerde b.h. in wit en huidskleur en de maten B-cup 80 t/m 100 en C-cup 85 t/m 105. Bewoners schrijven brief aan Kamer SCHIEDAM Een slechte tv- ontvangst is de aanleiding van een brief, die de Bewoners Ver eniging Schiedam-Zuid" aan de voorzitters van de Eeerste en Tweede Kamer, het College van B. W. en aan de fractievoor zitters van de gemeenteraad ge schreven hebben. In korte tijd heeft de vereniging 200 handtekeningen verzameld van bewo ners die een slechte tv-ontvangst heb ben. De vereniging vindt dat haar leden onrechtvaardig behandeld worden. Zo als (bijna) iedere Nederlander betalen haar leden een vast bedrag aan kijk- en luistergelden. Dat vinden zij niet zo erg, want voor dat geld wordt hun een vorm van ontspanning geleverd. Maar om geld te moeten betalen voor een slechte kwaliteit beeld, dat vindt, de vereniging onrechtvaardig. Ook hoge Hats behoren tot de „da ders". De oplossing voor dit probleem is volgens B. W. de aanleg van kabel televisie. De kosten zouden dan be taald moeten worden door de bewo ners. Maar waarom moeten de bewo ners hoge aanlegkosten betalen, terwijl Een onderzoek van de PTT-storings- dienst heeft uitgewezen dat de slechte kwaliteit van het beeld veroorzaakt wordt door de hoge kranen van de werven Wilton-Fijenoord en Gusto, buiten schot blijven? vragen de brie venschrijvers zich af. Zij eisen daarom dat in de omroepwet wordt opgenomen, dat de veroorzakers van storingen in tv-ontvangst, mee moeten betalen in de kosten van de aanleg van een beter ontvang-systeem. Ook eisen zij dat de veroorzakers van al dit ongemak verplicht worden ge steld, te zorgen voor een storingvrije doorgang van de tv-signalen. Verder willen de brievenschrijvers een voor lopige vrijstelling van de betaling van Archivaris Van der Feijst: „Iedere maandag ben ik weer blij, als ik het gebouwtje nog zie staan". Aan het woord is gemeentearchivaris drs. G. van der Feijst. Voortdurend leeft hij in angst voor de krotterige behui zing van „zijn" archief aan het Oude Kerkhof. Door de inhoud van het gebouw is het een brandgevaarlijke plaats. „Een klein brandje zou al rampzalige gevolgen kunnen hebben voor het archief", aldus de heer Van der Feijst. Er Vlaams Festival in Zoldertheater SCHIEDAM In het kader van het Belgisch-Nederlands Cultureel Ak koord organiseert het Zoldertheater op zaterdag 9, 16 en 23 februari het Vlaams Festival. Op zaterdag 9 februari treedt Johan Verminnen Jaycee op. Deze Vlaming biedt de toeschouwers een avondvullend programma met een eingentijdse vormgeving. Zijn stijl leunt aan tegen pop en jazz. Miek en Roel zullen op 16 februari optreden met hun programma „Tom Paxton en anderen". Tom Paxton staat voor een Anglosaksische folkzanger. Hun begeleiders zijn: Philippe Malfait en Jacques Albin. Zaterdag 23 februari is de laatste avond in deze reeks. Dan treedt het cabaret Sursum Corda op. De teksten en ideeën zijn afkomstig van drs. P. Voor de kinderen is er op zaterdag 9 februari om 14.30 uur een voorstelling van het poppentheater van Tineke Knol. De voorstellingen beginnen om 21.00 uur. De prijzen zijn f 6,- (CJP f 4,50). Voor bezoekers van alle drie de voor stellingen is de prijs f 14,-. Reserverin gen bij het VVV-kantoor van Schie dam, tel. 010- 266000 (9-17 uur). hangen wel wat brandblussers op ver schillende plaatsen, maar van een echte brandbeveiliging is hier geen sprake. Bovendien staat het gebouwtje op een afgelegen plaats, zodat de kans op ontdekking bij een brand, gering is. De brandweerinspectie en de provinciale archiefinspectie hebben reeds lang geleden hun bezorgdheid uitgesproken over de huidige situatie. Het archief bevat tal van onvervangba re stukken. Door de beperktheid van het archief is het minste verlies in feite al een groot verlies. Het gemeentebestuur zelf schijnt de noodzaak van een redelijke brandbe- veiliging niet in te zien. Ergens in de gemeentebegroting staat een zogeheten „memoriepost" voor verbetering van de toestand. Het archief zou dan wor den overgebracht naar het leeggeko men pand van de dienst gemeentewer ken aan de Korte Haven, maar dan moet dat gebouw eerst aangepast wor den aan zijn nieuwe bestemming. Drs. Van der Feijst: „En nu maar wachten wat er gaat gebeuren wanneer men straks gaat beginnen met het heiwerk op het terrein achter het archiefgebouw voor de ontwikkeling van het nieuwe stadscentrum". Werkgroep wil spoedige erkenning Beneluxtunnel Het dagelijks bestuur van Rijnmond zal er bij de minister van Verkeer en Waterstaat op aandringen, de Benelux tunnel tolvrij te maken. Nu de „ruit" rond Rotterdam zo goed als klaar is, blijkt dat de tunnel veel verkeer af stoot door de tol die er geheven wordt. Wel zal het dagelijks bestuur van Rijn mond met sterke argumenten bij de minister moeten komen, omdat de kosten van de bouw nog niet verhaald zijn, hetgeen als voorwaarde is gesteld voor het tolvrij maken van de tunnel. liilllll 7- Geschikt voor alle maten Vanille of aardbeien 2 stuks 1 liter in samenwerking met de Linkerhoek, een solidariteitsavond in het gebouw Christelijke Sociale Belangen, Lange Haven 73. Het hoofdthema van deze avond is, dat de Nederlandse regering nog altijd niet is overgegaan tot erken ning van Guinee Bissau. Tijdens deze avond wordt er een film vertoond en is er een ter zake kundige spreker. Er bestaat ook de mogelijkheid tot discus- In 1470 kwamen de eerste Portugezen in Guinee. Dit was de tijd van de grote ontdekkingsreizen, die noodzakelijk waren om de handel uit te breiden. Maar al spoedig bleek dat de bewoners van Guinee ook uitstekende en goed kope krachten waren voor de plantages van de Portugezen. Jaren kon dit zo doorgaan. Maar tegen het eind van de negentiende eeuw werd het noodzake lijk met militair geweld te laten zien wie de baas was in Guinee. Deze militaire acties duurden ruim 50 jaar, tot 1936. In 1956 werd in Bissau de bevrijdingsbeweging PAIGC opgericht. Na verloop van tijd was de kracht van deze beweging gegroeid en op 1 juli begon de opstand in Guinee. Deze opstand gaat ook nu nog onver minderd voort en is intussen uitge groeid tot een oorlog tussen Portugal en de staat Guinee-Bissau. Deze oorlog kost meer dan 50 pet. van de staatsuit gaven van Portugal. En dat terwijl Portugal zelf het armste land van Europa is. Op 24 september 1973 riep de volks vertegenwoordiging van Guinee-Bissau de onafhankelijkheid uit. Meer dan 70 landen hebben intussen deze staat erkend als republiek. De Zuidelijke Afrika Werkgroep stelt nu de vraag: Waarom heeft Nederland dat nog steeds niet gedaan? De solidariteits- manifestatie van morgen wordt georga niseerd om te ijveren voor een spoe dige erkenning. De aanwezigen kunnen hun instemming betuigen door het ondertekenen van een verklaring, die naar minister Van der Stoel gezonden zal worden. Rectificatie VLAARDINGFN-SCHIEDAM Ver leden week schreven wij dat de heer Mol benoemd was tot chef afdeling personeelszaken op het stadhuis van Schiedam. De heer Mol is echter be noemd tot chef afdeling personeelsza ken van Vlaardingen. Mocht de vereniging binnen 3 maan» den echter nog geen bevredigend ant woord gekregen hebben van de betref fende instanties, dan wordt er overge gaan tot nader te bepalen acties. SCHIEDAM Morgenavond organi seert de „Federatie van oudervereni gingen Schiedam" een contactavond voor de ouders en verzorgers van gees telijk gehandicapten. Deze avond wordt gehouden in het dienstencen-, trum „de 4 Molens", Nieuwe Damlaan 766, aanvang 8 uur. Tijdens deze contactavond wordt er een film gedraaid met dg titel: Mensen- in beweging, van de cineast Jan Vrijman. Deze film laat zien wat be paalde vormen van aangepaste sport en spel voor geestelijk gehandicapten kun nen betekenen. Men kan zien dat door' de sport de lichamelijke en psychische ontwikkeling wordt bevorderd. De deelnemers aan een sport leren hun- eigen lichaam kennen in de ruimte en zij léren hoe je een ander kunt benade ren op sportieve wijze. Je bent niet. bezig met een tégenstander maar met een médestander. Na de vertoning van de film zal er het een en andpr verteld worden over de, voorgenomen zwemactiviteiten in het nieuwe zwembad-Zuid. Krediet G.S. voor woningverbetering SCHIEDAM - De Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben goed keuring verleend aan de volgende besluiten van de gemeenteraad /van Schiedam, waarbij kredieten zijn ver leend. - f 125.000,-- als aanvullend krediet voor de tegemoetkoming van huurders i.v.m. woningverbetering; - f 7.000,- als extra-krediet voor het vernieuwen van de urinoirs in het schoolgebouw Singel 5; - f 1.480,- voor het aanbrengen van warmwatervoorzieningen in de natuur- en scheikundelokalen van de Willem de Zwijgerschool. - f 24.920,- voor het treffen van voorzieningen aan het G.G. en G.D. gebouw aan de Tuinlaan 8. Moeilijkheden bij dienstverlening SCHIEDAM - De Katholieke Stich ting voor sociaal culturele arbeid heeft een brief geschreven aan het gemeente bestuur, waarin kenbaar wordt ge maakt dat de ruimtelijke voorziening voor de dienstverlening te wensen over laat. De stichting stelt in haar brief dat dé maatschappelijke ontwikkeling van Schiedam niet heeft stilgestaan. Er is een duidelijke toename aan buurtvoor zieningen en directe dienstverlening. Met name voor de dienstverlening van Schiedam centrum-oost (met als cen trum hft wijkgebouw aan de Dr. Zamenhofstraat) is er een te beperkte; ruimte beschikbaar. De stichting vraagt daarom aan het gemeentebestuur orrj een onderhoud, om zo tot een plan ning te komen. Bestuurswisseling in Wilton-top SCHIEDAM - Per 1 januari van dit jaar heeft de heer C. H. Meeuwisse zijn functie van directeur van de Dok- en Werf-Maatschappij Wilton Fyenoord neefgelegd. De heer Meeuwisse zag zich genood zaakt zijn functie neer te leggen oni zodoende meer tijd te kunnen spende ren aan zijn taak als lid van de raad van bestuur van de Rijn-Schelde-Verolme Machinefabrieken en Scheepswerven. Ook heeft de heer Meeuwisse meer tijd nodig voor zijn functie als hoofd van de Divisie Reparatie R.S.V. Deze week is de bedrijfsfilm van Wil ton Fijenoord in première gegaan. Woensdagavond 13 februari wordt de ze film voor belangstellenden gedraaid. Aanvang 8 uur in de grote zaal van De Doelen. KERKDIENSTEN uur: ds. C. van Sliedrecht Oude-Tonge; Bethelkerk 10.00 uur: ds. W.D.J. van Kaaden Rockanje. Opstandingskerk 10.00 uur: ds. A.D. KL Dorpskerk 10.00 uur: ds. S. Gerbrandy H.Doop. 19.00 uur ds. S. Gerbrandy. St. Martinuskerk 9.30 uur: ds. P. Magré H. Avondmaal m.m.v. koor. Schepphuis 10.00 uur: Jongerendienst. Ned. Prot. Bond Westvest 10.30 uur dr. J„ Leger des Heils, L. Haven 27, leiding kapt. Helderop, samenkomst 10 en 19.30 uur. Woensdagavond 20 uur samenkomst. Apostolisch Genootschap, Lindeyerstraat 9.30 uur dienst. Gebedsaktie, Schiedam, iedere donderdag avond 19.30 uur in kapel van de Broeders, Warande 155, lof, rozenkrans en gebeden. Baptisten Gemeente, Warande 30, 9.30 en 16.30 uur dienst. Geref. kerk (vrijgemaakt) Westvest 9.00 en 16.30 uur ds. L.W.G. Blokhuis. Ger.ef. kerk (vrijgemaakt) Schiedam-Over- Ned. Herv. Evangeli Haven 10 uur can dingen. Grote kerk Sliedrecht uit Oude T( ind. L. Romein,

De Havenloods | 1974 | | pagina 3