rONDHOMB W I y4. Leen Zwart Pllll 65.- füOU tl uniska parket 28* termeulen «CTt,. <&<M t Wikte h~" JEANNE BERCEAU Informatie - avond Guinee - Bissau Gelukkig PERZISCHE TAPIJTEH DERAG termeulen DE HAVENLOODS, DONDERDAG 7 FEBRUARI 1974 6-510 Bijdragen: lezers van De Havenloods. Redactie: Ben van Haren Ik wil eens de groeten doen aan Leen de Zwart gewoon, als collega, de complimenten nee, zelfs als lezer, die wel wat gewend ervaar ik zijn stukjes als stukjes apart hij weet het niet eens, maar hij stemt zijn gevoel af op duizenden dingen waar ik over die anderen raken; wat anderen krenkt want hij keilt zijn steentjes precies op het doel af ik noem hem collega en hoop dat dat mag wellicht is ie ouder dan ik en wat dat móét wel haast want zeer beslist is te oordelen aan wat 'k aan werk van hem zag hij heeft mij aan 't denken gezet Leen de Zwart wie weet zal ik hem nooit een keer „life" ontmoeten dus wilt u hem via uw blad van mij groeten? en zeg er maar bij: ,,'t Is een man naar mijn hart" Joop Vos We denderen langs de wegen Heen en weer, Hebben geen oog meer voor heg noch steg, In 8 mooie kleuren! Ongetwijfeld raakt u in een "voeten van-de-vloer-stemming" bij het zien van dit tapijt. En dat terwijl u er juist over zou willen lopen! Een nylon tapijt met schuimrubberrug (geen ondertapijt nodig, geluid dempend) in 8 moois, licht ge mêleerde kleuren w.o. lila, groen, tabac, berber, fraise en oranje, 380 cm breed. Bovendien hebben we de vloer al aangeveegd met de prijs, nu per meter 9m Dit tapijt wordt gratis gelegd. itK- 1 We zijn nog maar weinig heer op de weg, Waarom, kunnen we niet met een beetje meer fatsoen, Wat rustiger doen? Met al dat vliegen en racen, we willen morgen toch ook beleven? Dus laten we zijn, „Heer in 't verkeer" Maar, iedere dag weer! Ik kwam laatst in een drankwinkel. Voor mij was een echtpaar van een jaar of zestig aan de beurt. Ze waren kennelijk aan het inslaan voor een verjaardag of zo. De man: „Een grote fles Cola". Zij: „Wie drinkt er dan Cola? Hij, twijfelend „Piet en Corrie". Zij, snibbig „Doen we niet, als zij het niet drinken zitten wij met die fles Cola". De man zuchtte en keek verontschuldi gend naar de winkelbediende die de fles Cola weer terugzette. Na een half flesje jonge jenever en een hele fles jus d'orange deed de man een voorzichtige poging om een fles bran dewijn te bestellen. Zij „Voor wie? Hij, naar de grond kijkend „Mijn zus ter Ans". „Doen we niet, die drinkt hoogstens twee glaasjes en daar ga ik geen hele fles voor kopen". Nadat er uiteindelijk vier flessen op de toonbank stonden vroeg ze hem: „Wil jij nog iets? „Whisky" zei hij en zijn gezicht klaar de op. „Dat mag je niet hebben met je medi cijnen, dat weet je toch! Nadat zij de winkelbediende verteld had dat de bestelling bezorgd moest worden in flat Zeeland zevenhoog ver trok het echtpaar. Toen de vrouw de winkeldeur open trok liep de man snel naar de toon bank en fluisterde een bestelling. „Wat heb je besteld? klonk het door de zaak. „Een flesje Underberg" zei hij voor- „Odat is goed", zei zij. „Gelukkig" dacht iedereen in de in middels volle winkel. - handelaars en de Regeer- In de St. Laurenskerk wordt maandag 11 februari 's avonds om kwart over acht een concert gegeven door Jet Dubbeldam. Toe gangsbewijzen (inclusief programma) ad f2,50 (tot 18 jaar, houders van jeugd- en bejaardenpaspoorten en leerlingen van het Rotterdams Conservatorium f 1,50) verkrijg baar aan het Kerkekantoor, Grote Kerkplein 3 en 's avonds aan de kerk. 't Woord olie-crisis werd bedacht 't welk d' auto-loze zondag bracht wat heerlijk rustig, waar men ging, waar men liep geen benzine-stank, geen rem-gepiep wel heerlijk rustig, niet om de profane zin was d'auto-loze zondag in maar om 't heerlijk rustig, voorheen toog men er op uit te voet per post-koets, of per schuit, deez' auto-immobiliteit van auto onbeweeglijkheid was toch wel rustig, bij het door de straten gaan zag men z' aan trottoir gekluisterd staan genietend van hun zondag-rust van olie-crisis onbewust zo rustig rustend. De distributie werd een feit d'r is nog geen auto die op water rijdt maar op benzine, met vijftien liter in de tank nog meer lawaai en nog meer stank weg heerlijk rustig, distributie weer voorbij rijden zondags weer in lange rij het tankje berstens vol gevuld Pa die haast barst van ongeduld in lange files Waarom nu HONDERD keren Steentjes Keilen HONDERD keer de vloer aandweilen Met toestanden en hebbelijkheden Waarom nu HONDERD keer op tenen trappen Soms ironisch, soms met grappen Vaak sarcastisch, bitterheden. Waarom nu HONDERD keer moraliseren Met 'n ondertoon van protesteren Waarom met medemensen spotten? Waarom? Om 'n héél klein steentje bij te dragen Bewogenheid, begrip te vragen Bezinning, Inkeer, Reedlijk denken! De mens die leeft bij brood alléén is Niemand Protest is goed! Protest is.....IEMAND Protest zal altijd érgens krenken. Dat kan niet anders. Altijd zijn 't de lauwen Die 't willen „houwe bij het ouwe" Maar 't mensdom is tóch onderweg Via primaat naar rechtopgaan, belust Op roof en macht en winstbejag ...tot echte mens... een lange weg. Leen de Zwart NATIONAAL VOORLICHTINGSINSTITUUT Geeft u gratis advies waar u naast een goede service met de hoogste korting onderstaande artikelen in uw omgeving.kunt kopen O autobanden O diepvriezers O televisie kleur/zwart-wit O wasautomaten O koelkasten O gashaarden O afwasautomaten O film/fotoapparatuur Zet een kruisje in het betreffende vakje en zendt deze coupon aan: Nationaal Voorlichtingsinstituut, Postbus '616 te Hilversum Adres Plaats GELD - geld en pog maar weer geld! Wat is het nog droef met de mensen gesteld. Dit kost een tientje: dat kost een riks. Alleen onze ZON schijnt gelukkig voor niks! Ja, 't draait bij de meesten nog steeds om de centen. De werkman krijgt loon en zij trakte menten die door hun geleerdheid „hoogop" zijn geklommen (verdienen daarmede aanzienlijke som- Het is eigenlijk wel jammer dat de Heer geen spreekuur heeft, waarop iedereen kon komen die hem wat te vragen heeft. Lieve Heer vertel me eens vindt U het ook niet raar, dat Christenen in Ierland bakkelijen met elkaar? En die ouwe Paus in Rome. heeft U daar nog wat aan? Of heeft U liever dat hij uitziet naar een an'dre baan? En vindt U niet dat dominees vaak te hoogdravend spreken, zodat ze weinig mensen kunnen boeien met hun preken? Ik ben een van die mensen die geloven in Uw werk. Maar vindt U mij nu slecht, omdat ik nooit kom in Uw kerk? Het is eigenlijk wel jammer dat de Heer geen spreekuur heeft, opdat iedereen kon zeggen: GOD....die is niet dood.... LEEFT! Makelaars Aandeel-bezitters - Huizenbeheerders. De advokaat en ekonomen zij kunnen er allen geweldig van ko- Natuurlijk: geen mens kan nog zonder Centen (dat moet) die zijn nog steeds alleen' de BEGERIGHEID blijft over- Die jagers op winst (enfin, noem maar op): zij vormen tezamen de „schatrijke Nee, geld moet alleen een ruilmiddel blijven. We moesten die winstzucht voorgoed eens verdrijven! In onze aarde groeit geen geld. Wel is het zó met de bodem gesteld, dat we er heel veel uit kunnen halen: Kolen - aardgas - OLIE - metalen. Ook tarwe, vruchten, groenten en bloemen. Enfin, teveel om op te noemen! Dit alles wil ons toch heel wat zeggen. Waarom dan op 't GELD zo de nadruk leggen? Zou er totaal geen geld bestaan; we zouden TOCH Teven, want 't komt erop aan, dat men met wijsheid en liefde ziet naar ALLES wat God in 't Heelal aan ons biedt. Zo zouden we eigenlijk, zonder beve len ALLES op aarde kunnen verdelen! Heeft U dan niet gezien hoe de orde wordt verstoord, de leefsfeer wordt verpest, het landschap wordt vermoord? Wie heeft het bij dit sterfproces nu eigenlijk voor het zeggen, degenen die ontwerpen of degenen die beleggen? Wp< Andere Woorden „Waar kikkers zijn, zijn ook ooievaars' was de oplossing van de vorige puzzel. Winnaars werden: Johan Groenhard, Belevoystraat 76A, Rotterdam-3;mevr. J. Spee, Lange Hilleweg 6B, Rotter- dam-25 en mevr. P. van Wijngaarden, Lijsterstraat 4, Papendrecht. Zij krij gen een tientje thuis gestuurd. Verkoopfiliaal Schiedam 's-Gravelandseweg 956 Telefoon 010-7034 76 f COSMETIQUE PARIS CURSUS ZELFVERZORGING VAN UW HUID De cursus bestaat uit 6 lessen van elk 3 uur praktijk. Ochtend-, middag- en avondcursus, resp. 9.00 uur, 14.00 uur en 19.00 uur. Cursusgeld: f 75,- (inclusief de op de cursus te gebruiken cosmetische producten). SPECIALE JEUGDCURSUS (12-18 jaar); f 40,- incl. cosm. prod. KLEINE CLUBS Cursus omvat: spec, aandacht v.h. reiniger» eri beschermen v.d. huid. Gelaatsverz. en make-up: epilatie, maskers, moderne ontharingsmethode etc. TIJDIG AANMELDEN CURSUS BEGINT 4 maart 1974. SCHOONHEIDSINSTITUUT JEANNE BERCEAU Mauritsweg 55 - Rotterdam - tel.: 010-12 59 36 meubelsfeer verkopers van de korenaarstraat 45 KORENAARSTRAAT 45. ROTTERDAM TELEFOON 010 23.49.85 v/h OVERSCHIESE KLEIWEG 780. Deze week arriveert in Nederland een delegatie van de PA1GC, de bevrijdingsbeweging voor Guinee-Bissau. De delegatie zal gesprekken voeren met minister Van der Stoel en staatssecretaris Kooymans van Buitenlandse Zaken en minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking, uiteraard met het doel de Neder landse regering zo ver te krijgen dat ze eindelijk Guinee-Bissau gaat erkennen. Er zal ook gepraat worden met kamerleden, vakbon den en kerkelijke organisaties. Op dinsdag 12 februari komt de PAIGC-delegatie naar Rotterdam, voor een openbare bijeenkomst voor Guinee-Bissau in het Trefcentrum. Deze avond wordt georganiseerd door het Angola-comité, Oecumenical Research Exchange (een internationale kerkelijke instantie die zich met vredesvraagstukken bezighoudt) en plaatselijke afdelingen van D'66, PvdA, PPR en PSP (de confessionele partijen dubben nog over deelname). De partijafdelingen zullen een verkla ring afgeven waarin de regering wordt opgeroepen tot erkenning over te gaan; hetzelfde doen de plaatselijke afdelin gen in Amsterdam. Tot nu toe hebben reeds 73 staten Guinee-Bissau erkend en het land heeft ook al enige interna tionale status: het is lid van een dochterorganisatie van de VN, de Voedsel en Landbouw Organisatie (FAO). Het programma voor 12 februari: na een film die een team van Brandpunt in Guinee-Bissau maakte zal de PAIGC-delegatie het woord voeren. Nederlandse sprekers zijn de PPR- fractieleider in de Tweede Kamer Bas de Gaay-Fortman en misschien het AR-kamerlid Scholten die onlangs in Guinee-Bissau is geweest. Tenslotte zal een groep van de PAIGC uit Parijs een culturele manifestie geven waarin de bevrijdingsstrijd wordt gesymboliseerd. Het Angola-Comité verzorgt een stand met volop informatie over de Portu gese (ex-)koloniën in zuideüjk Afrika. De avond begint dinsdag in het Tref centrum Rotterdam (in de oude Jamin-fabriek, Generaal v.d. Heydenstraat 40), om 20 uur. Leen de Zwart. Vandaag staat voor de honderdste maal in onze rubriek Kukeleku die naam onder een pittig stukje proza, onder het kopje „Steentjes keilen". Wie is toch die Leen de Zwart, wat doet die man, wat bezielt hem? Leen de Zwart is 62 jaar en woont in een van de hoge betonmassa's, die in het vroegere weideland van Capelle aan den IJssel zijn opgetrokken. Leen de Zwart is een Rotterdamse volksjongen. Zijn wieg stond in Katendrecht, in een arbeidershuis waar nog vijf kinderen een calvinistische opvoeding kregen. Leen de Zwart was daar de uitverkorene. De eenling, waarvoor - zoals vaak in de twintiger jaren gebeurde - ondanks alle armoede de mogelijkheid werd gevonden „door te leren". Zelf zegt hij: „Je weet wel degene, die uiteindelijk werd ingezet in de toen heersende zucht naar het witte boordje". Leen de Zwart stelde zijn ouders niet teleur. Hij haalde het witte boordje, hij werd kantoorklerk op zijn zestiende jaar. Niet voor lang echter, want de crisistijd werd ook in de voor hem uitgestippelde carrière spelbreker. Leergierig Leen de Zwart is een leergierige doorzetter. Hij kon niet blijven stilzitten. Hij voelde zijn verantwoordelijkheid voor het gezin, waarin hij die uitzonderingsposi tie had verkregen. „Er moest geld verdiend worden in die tijd en ik heb toen van alles gedaan, zoals bijvoorbeeld met stofzuigers colporteren Zijn laatste baan in 'die crisistijd was pursersklerk op een schip van de HAL. Leen de Zwart breidde in al die donkere jaren wel zijn kennis uit. Hij bleef studeren, las „hele bibliotheken" uit, deed veel mensenkennis op en keek ver over de grenzen van ons land. Met zijn broer besloot hij in die jaren ook te gaan wandelen naar Afrika. Spelend op mandoline en gitaar verdienden zij onderweg hun brood. Lange tijd brachten zij door in Frankrijk, waar ze - met name in Parijs - een vaste verschijning werden op de terassen. Afrika bereikten ze niet, want in Spanje werden ze gearresteerd tot men had vastgesteld dat ze niet tot de als staatsvijanden bestempelde communisten behoorden. Leen de Zwart kon in 1938, toen er weer aanbod van arbeidsplaatsen was met enorme reiservaring en in dit tijd opgedane kennis van maar liefst vijf vreemde talen (naast Engels, Frans en Duits ook Spaans en Italiaans) op een kantoor terecht als correspondent. Hij trouwde in 1940, werd driemaal vader en leek een gelukkigé toekomst tegemoet te gaan. Leen de Zwart werd echter ondanks zijn goede baan in de loop der jaren ongelukkiger. Steeds meer ergerde hij zich aan de regentenmentaliteit van zijn toenmalige werkgever. In 1954 barstte de bom. Hij zegt: „Ik was het zat. Ik wilde geen sloof zijn Zijn baas wilde gewoontegetrouw ook hem een keer goed de les lezen. De Zwart vertelt: „Dat deed hij vaak bij iedereen en dan had hij de gewoonte keihard op een grote glasplaat te slaan, waardoor deze menigmaal sneuvelde. Op zeker moment ging hij tegen mij tekeer, zoals zo vaak weer onterecht. Toen dacht ik: wat jij kan, kan ik ook en sloeg ik die glasplaat aan diggels". Leen de Zwart kon zijn verontschuldigingen aanbieden, maar verdomde dat. Hij zegt: „Ik heb mijn ontslag genomen. Ik laat mij niet uitkafferen door iemand, die toevallig meer geld heeft". Zijn vrouw schaarde zieh achter haar man in die tijd, toen hun kinderen alle toch studeerden. Mevrouw De Zwart zegt: Mijn man voelde zich ongelukkig bij die baas. We hebben gewoon wat minder gedaan, maar waren wel veel gelukkiger". Zelf voegt hij daaraan toe: „Als je alles slikt kan je wel 40 jaar bij zo'n baas zitten, maar ik voel er niks voor iemands lijfeigene te Leen de Zwart koos hierna voor een commerciële functie bij de NRC voor halve dagen en ging daarnaast studeren voor een onderwijsbevoegdheid. Toen hij op het punt stond examen te doen kreeg hij daar het aanbod in volledige dienst te komen. Hij was toen bijna vijftig jaar en liet de studie schieten voor de vaste baan. Achteraf zegt hij: „Dat was een verkeerde keus. De baan, die me in het vooruitzicht was gesteld op het moment dat ik moest kiezen, kreeg ik niet en na twee jaar heb ik een topfunctie in een middelgroot scheepvaartbedrijf aangeno men. Dat was een fijne tijd. Want al had ik toen geen tijd meer vrij voor creatief werk (wat ik altijd gedaan had) was ik toch erg gelukkig. Tijdens de recessie in 1964/1965 moest dat bedrijf verdwijnen. Ik heb nog even voor mezelf gewerkt, maar werd toen leraar aan een talenpracticum, waarvoor ik complete cursussen schreef". Creatief Leen de Zwart moet het sinds enige tijd op dokters advies rustiger aan doen. Zijn functie als leraar mag hij niet meer uitoefenen. En zoals bij deze dynamische en creatieve man in zijn gehele leven is voor gekomen in tijden van gedwongen rust is hij nu weer enorm actief. Aan een cursus neemt hij niet meer deel, hoewel hij lang heeft geweifeld. Uit zijn „sprekende" handen komen nu echter prachtige schilderijen en beeldjes. Zij bespelen zo nu en dan weer de piano énzij bespelen de toetsen van de schrijfmachine om bijdragen voor „Steentjes keilen" te maken. Leen de Zwart doet dat vandaag voor de honderdste keer en hij wil het graag nog veel langer doen. Niet uit persoonlijke ijdelheid, maar zoals hij dat zelf zegt: „Om de mensen aan het denken te zetten, om ze van stommiteiten af te helpen en te wijzen op de betrekkelijkheid van het streben Leen de Zwart is 62 jaar, maar hij voelt zich een met protesterende jongeren. Hij zegt: „Het geeft niet of ze geen direct alternatief hebben. Het pretest heeft een nuttige functie. Als er nooit geprotesteerd was, liepen we nu nog in dierenvellen en was ik nog lijfeigene Ben van Haren Het streven, om de mensen meer „na- tuurbewust" te maken, vind ik zeer loffelijk. Maar laat de voorlichting op dat terrein dan wél juist zijn! De foto's bij uw stukje „ontluikend groen" van donderdag tonen o.a. een boom met paddestoelen, zo te zien zijn het oesterzwammen, maar zonder kleur (ze zijn blauw) is het niet met zekerheid te zeggen. Het is echter wèl zeker, dat het geen elfenbankjes zijn. Het elfenbankje is een gaatjeszwam, heeft heel fijne poriën, daarbij is het een houtachtige paddestoel, de afbeel ding toont een vlezige paddestoel met duidelijke plaatjes aan de onderkant. Ik stuur u hierbij het échte elfenbank- Koop uw rechtstreeks bij de importeur. Een vertrouwd adres met 100 pet. garantie. HO TOT 40 VOORDELIGER Wja. DERAG Rotterdam: Hillegersberg: Schiedam: 1 Boezemweg 136 -138 Freericksplaats 9 Rubensplein 12] ■tel. 14.06.19 tel 18.77 nn tel. 26.19.75 i Koopavonden geopend. Voor nu en later! Dit is een kinderstoel waarvan u lang plezier beleeft, want als uw baby peuter wordt, houdt hij er een leuke stöel aan over. Kinder stoel met zwaar verchroomd onderstel, een formica speelblad en een voeten plankje. Het zitje is bekleed met een eerste kwaliteit suwide. Nu in diverse kleuren en it de normale garantie

De Havenloods | 1974 | | pagina 9