Derde Filmfestival voortaan gericht op breder publiek 'Binnenhuis 74' staat weer in de steigers II Huizenen kleding dak- en thuislozen START FILMHUIS EIGEN WONING abonnementen Blijdorp uncle chorley PERZISCHE TAPIJTEN DERAG VERMAGEREN - 7 >DAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER M; Contact met kunstenaars; Het derde Rotterdamse filmfestival, dat van 1 tot Althans, dat is de bedoeling van de organisatoren 10 maart in 't Venster, De Lantaren en het van het derde Film International, Frank Visbeen Filmhuis (een klein theater momenteel nog in en Huub Bóls. „Een voorbeeld daarvan", noemt aanbouw in een ruimte achter bioscoop 't Frank Visbeen, „is de Nederlandse ondertiteling Venster) wordt gehouden, zal voor een breder die dit jaar bij een groot aantal films wordt publiek bestemd zijn, dan de twee voorgaande toegepast, hetgeen voor veel mensen een aanlei- jaren het gevolg is geweest. Wat er komt.. ding zal zijn on. te komen". Alle Turken heten Ah Angst essen Seele Auf van Reiner W. fassbinder Bondsrepubliek Der Tod des Flohzirkusdirektors oder Ottocaro Weiss re]ormiert seine Firma van Thomas Koerier Zwitserland) Roma wil opnieuw een Caesar (Raima rivuole Cesare van Miklós Jansco Hongarije Italië Le voyage d'Amelie van Daniel Duval Frankrijk Schattenreiter van George Moorse Bondsrepubliek De terugkeer van de dronkelappen Kaettekita yopparai van Nagisa Oshi ma (Japan Het zomerverblijf La villeggiatura van Marco Leto ItaliëJ Teilweise von mir van Hellmuth Costard Bondsrepubliek That sweet word-liberty van V. Zhala- kyavichus (USSR Ganja and Hess van Bill Gunn (USA) L 'homme sans visage van Georges Franju (Frankrijk Van deze films gaan de films van Fassbinder. Jansco, Duval, Moorse (wel op tv) en Franju in wereldpremiè re. Fassbinder, Koerfer, Jansco, Duval, Leto en Zhalakyavichus worden met nederlandse ondertitels vertoond. Het feit dat hit fistival ook dit jaar weer in 't Venster wordt gehouden, een theater waarvoor doorgaans het publiek zichzelf al selecteert, ziet Frank Visbeen niet als een belemmering. We hebben met opzet dit theater gekozen omdat we daardoor een goede start voor het Filmhuis van Rotterdam dachten te hebben. onlangs nog de moeilijkheden van een proces op de hals gehaald. In Brazilië, waar de veelbesproken film „Jeanne la Fran<;aise", in première ging, vertikte zij het de première bij te wonen, ondanks het feit dat haar komst contractueel was vastgelegd. „Wie er verder nog zullen verschijnen", vertelt Frank Visbeen, „zijn Njki de St. Phalle, bekend als beeldend kunste nares (de nana's) maar nu als speelster in een brein achter de grotendeels autobiografische antimannelijkheids- film „Daddy", Geraldine Chaplin als hoofdrolspeelster in de film van haar echtgenoot Carlos Saura „Anna en de. wolven". Discussie Evenals voorgaande jaren bestaat de mogelijkheid voor de festivalbezoekers na afloop van elke film met de desbetreffende regisseurs te discussië ren. Met sommigen van hen via een tolk. De festivalsbezoekers, al of niet sterk betrokken bij het hedendaagse filmge- beuren, zullen volledig met goede films aan hun trekken komen. „Want", zegt Frank Visbeen, „het gaat ons vooral om de films die de moeite waard zijn, kwalitatief zeer goede films, maar geen kans maken in de bioscopen voor commerciële vertoningen. Wij willen een festival voor het Nederlandse publiek, daarom hechten wij veel waarde aan de ondertiteling van de film. We hopen in ieder geval dat het weer net zo gezellig wordt als vorig jaar", aldus Frank Visbeen. TOM GRAAT De organisatoren van het derde Rotter damse filmvestival, links Huub Bals, Enkele van de hostesses die de twee hostesses. Frank Visbeen en de regisseurs, acteurs etc. tijdens het heer H. Duterne. film-organisator in filmfestival behulpzaam zullen zijn. A ntwèrpen Met het Filmhuis hebben we nu de beschikking over drie theaters in één en dat mag toch wel ideaal heten", meent hij. Aan belangstelling twijfelt hij ook daarom niet omdat het derde Film International gehouden wordt vóór alle grote nationale en internatio nale filmfestivals. Frank Visbeen en Huub Bals hebben kosten noch moeite gespaard om het kritische publiek, een publiek van practisch louter kenners, een goed programma voor te schote len. Zij hebben films bekeken op festivals in Cannes, Locarno, Pesaro, Londen, Daarnaast bekeken zij projecties van films die niet op festivals zijn ver toond, in Parijs, Muiichen en Londen. In totaal zo'n driehonders films hebben Huub en Frank gezien. ..Tweeëneenhalve maand beroepsmatig film kijken", zegt Frank Visbeen, „gelukkig waren er films bij die zo slecht waren, dat we het zo na een half uur wel bekenen haddén. Op papier Al met al moeten we zeggen uut we op papier een goed programma hebben", vervolgt Frank ,,Als eregast rekenen we na A bel Gance en A kira f. urosawa op Francesco Rosi met als bijbehoren de top film: „De zaak Mattei", winnaar van de eerste prijs van Cannes 1972. Als bijzondere gasten verder staan op de nominatie Georges Franju, een van de oprichters van de Panjse Cinema- theek, Alain Robbe-Grillet (als ten minste zijn nieuwe film „Deplace- ments progresses du plaisir" losge brand kan worden)^en Jeanne Moreau, als hoofdrolspeelster van Carlos Diegues film Jeanne la Frajuaise", Moreau De komst van de bekende Franse filmster Jeanne Moreau is overigens nog lang niet zeker. Momenteel speelt zij in Parijs een rol in een toneelstuk van Harold Pinter. Door het schitteren van haar afwezigheid heeft zij zich Sociaal Noodfonds: Woonnieuws van het jaar-. De aktie van onze bladen tot steu n aan het Sociaal Noodfonds heeft tot bevredigende resultaten geleid. De oorspronkelijke doelstelling: het verwerven van een groot pand, waarin dak- en thuislozen zonder meer onderdak zouden kunnen vinden, kon helaas niet worden verwezenlijkt. Het bedrag, door onze lezers bijeengebracht (meer dan f21.000.-) was hiertoe, ondanks toezeggingen van enkele anderen ten bedrage van f 10.000.-, niet toereikend, omdat de personeelspost niet voldoende kon worden veilig gesteld. Er werd evenwel resultaat geboekt door de huur van een drietal panden waardoor, op aanwijzing van het dagverolijf Van Speyck, een aantal mensen toch onderdak heeft gevonden. Het betreft hier woonruimte, die zelfstandig wordt bewoond. Na.st de huurbedragen en overname kosten voor inboedel heeft het Sociaal Noodfonds voorts enkele duizenden guldens overgemaakt aan de Redding boot, die hiermede nieuwe kleding, schoeisel en andere zaken kon aan schaffen voor mensen, die bij hen aanklopten. Hierbij werd tevens gedacht aan financiële hulp voor vrouwen, die in onze stad in een aangewezen pension worden onderge bracht, maar vaak acuut in nood ver- Aan de Van Speyck werd voor onge veer zesduizend gulden nieuwe kleding en schoeisel verstrekt, die op verant woorde wijze via de leiders hun be stemming vonden. Daarnaast worden nog enkele duizenden guldens matras sen, dekenë, kussens en lakens ge schonken, om op die manier een betere opvang mogelijk te maken in de drie gehuurde panden, waarvan overi gens tevens de huur werd voldaan. Ahoy' staat van vrijdag 22 februari af in het teken van „Binnenhuis - 74". Ook dit jaar biedt deze beurs weer al het woonnieuws dat fabrikanten, importeurs en de handel dit seizoen denken te gaan brengen. Er komen ook nu weer nieuwe toepassingen, nieuwe modetrends en nieuwe interieurkleuren. Vooral de presentatie van moderne meubelen zal dit jaar bepaald opvallend veel indruk maken. In ons nummer van eerstvolgende dinsdag hopen wij uitvoerig op deze „Binnenhuis 74", eldorado voor de vrouw, terug te komen. Toch willen wij ook vandaag reeds een tipje oplichten van de sluier, die voorlopig nog over de tentoonstellingshallen van het Ahoy'-complex hangt. Een sluier in de allereerste plaats van „gordijnen", in de meest letterlijke zin des woords, zoals ieder zal bemerken, die straks over de drempel van „Binnenhuis" stapt. De telefoon heeft niet stilgestaan l bij Diergaarde Blijdorp. Men had immers in onze krant gelezen dat z de tuin-abonnementen slechts f.IS,— zouden kosten. Helaas heeft 1 het zetduiveltje ons parten ge- speeld en is er een zin uitgevallen. Daarom voor alle duidelijkheid: tuinabonnementen voor Diergaar- de Blijdorp - die een jaar lang geldig zijn - kosten f. 27,50. Kin- 0 deren van 4 tot 14 jaar en 65-plussers betalen een bedrag van MS,-. Tijdens Kerst- en Nieuwjaarsdag werd een maaltijd gegeven in de Van Speyck dat blijkens rapporten van de Gemeente Rotterdam door vele dak en thuislozen steeds meer als een „thuis" wordt geaccepteerd. In totaal werden hier ruim 150 porties nasi- goreng met de b behorende loempia's met graagte gegeten. Er is ruimer onderdak gevonden, er zijn drie panden door de Van Speyck gehuurd, waarin mensen een eigen geborgenheid proberen te vinden, er is nieuwe kleding en schoeisel verstrekt, waardoor aan velen een nieuw gevoc' van zelfrespect kon worden gegeven. Bovendien is er via de verstrekking van matrassen en dekens nieuwe nood opvang, terwijl tenslotte door de aan koop van boeken, spelen en zelfs een biljart het Dagverblijf Van Speyck beter aan haar doel kan beantwoor- Het Sociaal Noodfonds zorgde ook voor enkele spelen en zeer moeilijke legpuzzels, waarbij de tijd snel voorbij- Dit alles is mogelijk gemaakt door uw gaven, waaraan het Sociaal Noodfonds naar beste weten een bestemming heeft gegeven. Er is tenslotte nog een aanzienlijk bedrag gereserveerd voor incidentele noodgevallen, waarover twee Bestuurs leden zonder ruggespraak met andere kunnen beschikken. Er is in de levens van een aantal mensen rond de don kere dagen van Kerstmis toch weer wat licht gebracht. Maar de nood blijft groot, hulp blijft nodig, er zal nog veel moeten gebeuren. T.B. Want de feestelijke entree wordt op duidelijke wijze overheerst door een gloednieuwe collectie gordijnstoffen van Dehnert en Jansen, die zich rich ten naar de huidige rage: „terug naar de natuur". Om die indruk, die natuurlijk hoofdzakelijk in de {deur en de dessins van de stoffen tot uiting komt, nog te verlevendigen, rijzen straks in de hal van Ahoy' bij „Binnenhuis" niet min der dan 230 bomen uit de grond, die in de loop van deze week in de bossen bij Maarn, onder toezicht van de bos wachter zijn gekapt. Let wel, het betrof hier bomen, waarvan het verwij deren noodzakelijk was volgens het oordeel van de deskundige houtvester om op die wijze de groei van het overige gewas niet te belemmeren. Dit om misverstanden te voorkomen Er kómt natuurlijk, bij de voortduren de welvaart in het Nederlands gezin, ook veel nieuws op het gebied van de keukeninrichting. Het merkwaardige is wel, dat je straks tot de conclusie komt, dat er voor vrijwel ieder huis een passende aan- of inbouwkeuken op de markt is gebracht. Het zou echter in dit verband te ver voeren om reeds nu te veel onthullen van de nouveautés, die de exposanten dit jaar willen bren gen. Hierop zouden we immers eerst volgende week in ons dinsdagnummer terugkomen. Hi-Fi Stereo Een uitzondering nog even voor een unieke expositie, die door Radio Mo dern op het gebied van geluidstech niek, in het bijzonder Hi-Fi Stereo zal worden gebracht. Liefhebbers van goe de muziekweergave weten uit ervaring, dat het door de veelheid aan merken welhaast onmogelijk is om een volledig assortiment op dit gebied in één zaak samen te brengen. Er zijn immers zoveel verschillende merken en zo ver scheidene types, dat u welhaast immer slechts een bepaalde selectie zult aan treffen. OPPERT 1, R'DAM-C. De zaak met sfeer en gezelligheid tegen dagprijzen, 's Zaterdagsmid- Koop uw IEDAM - LAARDINGEN KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 rechtstreeks bij de importeur. Een vertrouwd adres met 100 pet. garantie. 0 TOT 40 VOORDELIGER ZIE PAG-CODE l~L Het is de bedoeling van de exposanten om van „Binnenhuis" gebruik te ma ken om een overzicht te geven van alles, wat er op het snel-veranderende gebied van Hi-Fi te koop is. Er is dus voor iedereen wat te vinden, want men heeft uit de beste merken een aantal exponenten geselecteerd, die Voor iedere beurs mogelijkheden^. bieden. Met de sets, die op deze manier wer den samengesteld, vindt u tevens de gelegenheid ze in de praktijk te be proeven. Er is een demonstratiewand van 45 meter, waarbij alle apparatuur via scha kelpanelen kan worden beluisterd. Kijken kan dus inderdaad kopen wor den, al zullen er vanzelfsprekend voor de ware liefhebbers idealen blijven, die qua prijs voorlopig nog onbereikbaar blijven, want de prijzen variëren van f 700,- tot ruim f 3500,-. De nadruk blijft echter liggen op het betaalbaar niveau, dat is althans de bedoeling van de Hi-Fi Stereo-show, die via exposant Radio Modern één van de hoogtepun ten van „Binnenhuis '74" belooft te worden, zoals de directeur van de expositie John Hofmann, ons verzeker- Tijd en prijs Ook dit jaar zal er met ruimte gewoe- GELUID neemt een steeds belangrijker plaats in bij menig gezin kerd moeten worden, omdat het vroe- gere succes van de enige jaarlijke woonmanifestatie op dit formaat ex posanten uit binnen- en buitenland aantrok. De meeste vrouwen onder onze lezers zullen „Binnenhuis" dan ook zeker niet willen missen. De show duurt van 22 februari tot en met 3 maart in het nieuwe Ahoy'-gebouw aan het Zuidplein. „Binnenhuis 74" is dagelijks geopend van 11 tot 5 uur en 's avonds van 19 tot 22.30 uur. Op zondagen kan men terecht van 's mor gens 11 tot 's middags 5 uur. De toegangsprijzen bedragen f 4,- per persoon, voor kinderen tot 12 jaar een bedrag van f 2,50. Bovendien zijn er nog gecombineerde trein-toegangsbil- jetten waarbij een bepaalde reduktie op réis en entreebiljet wordt geboden. „Binnenhuis 74" zal ook dit jaar zeker aan velen een prettige dag „uit" bezor gen. Tunny Bok

De Havenloods | 1974 | | pagina 1