„Vorming is een leerproces om met anderen om te gaan" DS 70 wil geen programcollege KF Spreekuur over huurverhoging Projectleider Van de Wel: Moeilijkheden om therapeut in Bouman-kliniek opgelost termeulen 2395.- Verzuim cursisten bijzonder groot termeulen Continuering vraagt nieuwe opzet J.O.P. DE HAVENLOODS, DONDERDAG 14 FEBRUARI 1974 7-512 Projectleider R. v.d. Wel HOUTMAN MUZIEK EN PIANO'S SCHIEDAM SINGEL 114 116 TEL. 26.88.71 "VLEUGELS "KLEININSTRUM. I BLADMUZIEK "PIANO'S GITAREN SCHIEDAM - Maandagavond om 8 zal in het stadskantoor de commissie stads ontwikkeling en stadsuitbreiding een verga dering houden. De onderwerpen zijn: eer structuurschets voor Schiedam-Noord en dc kwestie rond het station Schiedam-Nieuw land. SCHIEDAM - Het gemeenteraadslid me vrouw De Waard-Siljee heeft aan het college van b en w gevraagd, hoe het college denkt het deskundig toezicht te garanderen van het spuiten met herbiciden, nu de deskundi ge op dit gebied naar elders vertrokken is. SCHIEDAM De bewonersvereniging „Schiedam-West" wil de huurders meer informatie gaan verschaffen over mogelijkheden van een huur weigering. Dit in verband met de jaarlijkse huur verhoging van 1 april a.s. Het huurombudsteam van de be wonersvereniging houdt daarom elke maandagavond een spreekuur in het Centrum „De Kreek", Lange Haven 92, van 18.30 uur tot 19.30 uur. De afdeling Schiedam van DS'70 heeft aan de leden van de ge meenteraad een uitvoerig schrij ven gezonden, met betrekking tot de vorming van het college van b en w na de komende ge meen teraadsverki ezingen. Geconstateerd wordt, dat de progres sieven nl. PvdA, PPR, D'66 en CPN, voornemens blijken te zijn opnieuw een „programmacollege" te vormen. Er wordt geconstateerd dat de tijd niet zover achter ons ligt, dat minderheden uit de colleges van b en w werden geweerd, hetgeen een ondemocratisch gebeuren wordt genoemd en bij 'de minderheden, een gevoel van machte loosheid opriep. Ook de PvdA heeft jarenlang tegen die situatie gestreden. De toen nog grote confessionele partijen, ?ijn tenslotte aan de gerechtvaardigde verlangens te gemoet gekomen en de toen nog sterk in de minderheid zijnde PvdA ontving ook zitting in het dagelijks bestuur en commissies. Dat was toen een stap vooruit en daarom wordt geacht, om reeds vroegtijdig naar politieke tegen stelling in de nieuw te vormen gemeen teraad te streven. Sfeer „De goede sfeer wordt hierdoor, zoals we in Schiedam reeds hebben bemerkt, grondig bedorven, waarna samenwer king onmogelijk wordt en dan wreekt zich het feit, dat men niet op de kiezer kan terugvallen", aldus het schrijven. Het wordt daarom dringend gewenst geacht, dat ook de minderheden in het Schiedamse college van b en w komen. „Het gaat ons te ver, indien men opzettelijk zakelijke verschillen gaat creëren, terwille van politieke rich tingsverschillen", aldus het schrijven, daarmee kennelijk doelend op het bin nenstadsplan. De meest aanvaardbare vorm wordt geacht het.zgn. afspiege lingscollege, dat wil zeggen, naar ver houding van de politieke raadssamen- stelling. Daarna kunnen de beleidsnota's wörden opgesteld, waar over in de gemeenteraad kan worden gediscussieerd. Na vaststellen van de prioriteiten heeft men dan een alles zins aanvaardbaar werkprógram. Het verwijzen van beslissingen over bepaalde onderwerpen naar politieke afdelingsvergaderingen legt beslissingen over belangrijke zaken in handen van mensen, die onvoldoende op de hoogte zijn van alle argumenten en bovendien teveel nadruk leggen op actiegroepen en in mindere mate van werkende jongeren. Volksmenner „Het wordt", aldus het schrijven, „nog erger, indien men de taak van een wethouder nog onmogelijker wil ma ken, door hem politieke afdelingsver gaderingen te laten voorschrijven, hoe hij moet stemmen. Dit wordt met name vanuit de progressieve hoek gepropageerd. Er wordt hierdoor een toestand geschapen, zoals in het verle den, toen handige volksmenners verga deringen misbruikten om de meest ondenkbare beslissingen door te voe- Het schrijven besluit: „Wij hopen, dat Schiedam na de ongunstige ervaringen met een programcollege bij de komen de gemeenteraadsverkiezingen in 1974 weer een afspiegelingscollege zal krij^ gen". Moeilijkheden bij SRJJ opgelost SCHILD AM in verband met de problemen rond de Schiedamse raad voor jeugd en jongeren (SRJJ) zal de oplossing van de bestuursmoeilijkhe- den, volgens mededeling in de Sociale adviescommissie, langs de volgende weg worden gezocht. De gemeenteraad benoemt twee leden in de SRJJ, die dan het bestuur weer compleet maken, om de formele zaken af te doen. Er moet daarnaast een onderzoekcom missie worden samengesteld. Wat be treft de samenstelling van bestuur en onderzoekcommissie moeten dejonge- rengroeperingen betrokken worden, die ongeveer twee jaar geleden, om welke reden dan ook, los van de jeugdraad zijn geraakt. Hiervan is reeds een verzamellijst gemaakt. Deze groe peringen omvatten 1 de padvinderij, 2 de sociëteiten, 3 de koepels en raden, 4 diverse jongeren-organisaties. Het be stuur zal dan uit acht negen leden gaan bestaan. De vereniging wijst er op dat vaak het weigeren van de huurverhoging het enige middel voor de huurder is om de eigenaar te dwingen de woning goed te onderhouden. In dit geval staat de huurwet achter de huurder en hij kan dan ook nooit door de huisbaas uit zijn woning worden gezet. De huur verhoging is pas dan verplicht als de staat van onderhoud niets te wensen overlaat. BERGWEG 164 ROTTERDAM. Ook's zaterdags TEL. 010 -24.45.18 geopend. SCHIEDAM „De moeilijkheden die deling dat zij bereid was een gesprek te er waren, zijn op een prettige manier hebben met de betrokken persoon, opgelost na een bespreking met het Dit gesprek heeft maandagmiddag bestuur. Tijdens deze vergadering is onder leiding van de directeur dr. besloten dat de heer G.A. Bakker Caljer plaats gevonden. Het resultaat therapeut blijft." was, dat de heer Bakker, die was geschorst in afwachting van de verdere Aldus de mededeling na afloop van een ontwikkelingen in deze affaire, in zijn bespreking tussen de directie, het ver- functie kan blijven, plegend personeel en de bewoners van „Er zijn geen harde woorden gevallen het Bouman-huis aan de Boerhaave- tijdens deze bespreking en we zijn blij j3311: dat alles nu geregeld is," aldus een vorige week besloot de directie van woordvoerder van het personeel. het Bouman-huis, de heer Bakker te ontslaan. De directie was het namelijk niet eens met de werkwijze van de therapeut. Naar aanleiding van dit bericht dreigden de bewoners en het verplegend personeel met een bezet ting, die echter niet werd uitgevoerd, toen de directie kwam met de mede- Voor nog géén 15 gulden. Zeer geslaagde acryl jersey blouses, bedrukt met opvallend leuke bloem-, blok- of streepdessins. Met pat middenvoor en modern gevormd boord. Deze modieuze blouses, in zeer fraaie kleurkom- binaties en de maten 38 t/m 46, nu met enorm voordeel. Normaal f 24,95 t/m f 35,--, nu voor nog géén vijftien gulden. onze cursisten interviewen waarvan we uitgaan van een thema zoals het gezin. In het 2e jaar stellen de cursisten een eigen programma samen. De vormings- leidér draagt dan alleen de mogelijkhe den aan, waarbij hij persé niet degene is die alles zo goed weet". Discussie Enig idee hoe de cursisten de cursus zelf ervaren, kregen we toen we een voorstelling bijwoonden van De Nieu we Comedie uit Den Haag. Later zou erover gediscussieerd worden. De in houd van het stuk is in het kort als volgt. Twee meisjes proberen hun weg te zoeken in de maatschappij. Wat ze precies willen weten ze zelf niet. Daar bij worden ze nogal geïndoctrineerd en de grote vraag is wat is nu je eigen wil en wat doe je omdat anderen het zeggen. Aan het eind van de voorstelling be sluiten twee meisjes achter ons naar het metro-station te gaan, waar ze de vorige dag een spetter met bruine ogen hebben gezien en die ze gedurende de voorstelling uitgebreid besproken heb ben. De andere aanwezigen vulden de dialoog steeds met opmerkingen aan, die meer lachsucces kregen dan de spelers. Óp de vraag, van de publieksbegeleider van De Nieuwe Comedie, Karei Schol ten, „waar zullen we het over hebben" antwoordt de groep in koor: „Nergens over". „Waar zochten deze meisjes naar? Stilte. Hij herhaalt zijn vraag en iemand kaatst terug waar hij dan wel op zoek naar is. „Als er iets is wat je werkelijk wilt, wat voel je dan? (krabbelt achteloos aan zijn oor). „Juk aan je oor", antwoord een jongen, die onderuitgezakt een sigaar rookt. De klas staat duidelijk op punten voor. Karei Scholten gaat onverschrokken door over zekerheid en de schijn van de zekerheid. Iemand die erg opge maakt is, zo vraagt hij, is die zeker van zichzelf? Enkele meisjes blijven neu traal voor zich uitstaren. „Maar wat heb dat toneelstuk nou mee te maken gehad, ik zie liever een film", zo vraagt en concludeert de sigaarroker. „Is het nog geen tijd" vraagt een ander. Toch wordt er tot opluchting van Karei Scholten een aardige vraag ge- De Nieuwe Comedie: poging tot dia loog steld. „Waar was die draad voor nodig, waar ze steeds over heen liepen? Hij vindt dat ze het antwoord zelf moeten geven. Wie zou dat kunnen? Protest van de groep, nou is er eindelijk een vraag gesteld en dan wil hij geen antwoord geven.... We vertellen onze ervaring en vragen ons af wat er met zo iets bereikt wordt. Van de Wel: „Ogenschijnlijk weinig, maar toch geeft het een ope ning voor een aantal thema's zoals de verhouding jongen-meisje en het huwe lijk. De vormingsleider gaat hierover later door. Bij expressievakken is infor meel contact goed mogelijk, dan krijg je een vorm van breien en werken. Het probleem bij ons 'is, dat je geen resul taat kan meten, veel vormingsleiders hebben het daar ook moeilijk mee gehad. Maar je moet in gedachten houden, dat het jongelui zijn, die altijd in de hoek getrapt zijn en niets kun nen. Wij willen ze laten zien dat ze wel degelijk iets betekenen". Rob van Olm Mat data „ell-ln" kaukan brangan wij aan unlaka aanbouwkaukan tagan aan bljzondar laga priji. B.v,: da hlarnaait afgabaalda kaukan, Incl. Inbouwapparatuur. origineel duropal kunststof ook in afwijkende maten en opstellingen leverbaar. Er is sinds de invoering van de partiële leerplicht in 1971 via televisie, radio, pers en allerlei brochures grote bekendheid gegeven aan de educatieve voorzieningen, die er voor de werkende jeugd bestaan. Ondanks deze publiciteit blijkt uit vele gesprekken met ouders, cursisten, werkgevers en docenten uit het onderwijs, dat het beeld en daarmee samenhangend de waardering van het vormingswerk nog vaak fragmentarisch is. Bij de cursisten bestaat een geringe gemotiveerdheid om aan de „vormingsschool" deel te nemen. Zij behoren overwegend tot de jongeren, die na drie jaren voortgezet onderwijs, geen zin meer hebeen om nog verder te leren. Leren behoort tot dé gedragsvormen, waarvan het traditionele onderwijs - naar de mening van de cursisten het alleenrecht bezit. Andere leervormen (bijv. in groepsverband door discussie of spel; leren met je handen; of leren met elkaar om te gaan) worden niet als leer- (vormings) momenten gezien, waardoor de waarde van het vormings werk in twijfel getrokken of zelfs afgewezen wordt. Voor velen ligt de materiële waarde van het leren (kennis, vaardigheden) vaak hoger dan de vormende waarde van het leren, waarop het vormingscen trum zich richt. Het is dan ook niet verwonderlijk dat het verzuim onder deze cursisten door ontbrekende belangstelling en doorzet tingsvermogen groot is. Ook van de zijde van de ouders en werkgevers komt er geen enkele stimulatie. Maat regelen tegen ongeoorloofd verzuim worden er niet genomen. Vooral in moeilijke groepen (vaak cor relerend met gering opleidingsniveau Vormingscentrum in Holy officieel open VLAARDINGEN - Dinsdag 19 februari start de dependance van het Vormingscentrum Waterwegge bied Noord in de Holy, Louise de Colignylaan 5, met een cursus. Door de late aanvang zijn niet alle werkende jongeren, die voor deze cursus in aanmerking komen, aan geschreven. De dependance is uitsluitend be doeld voor Vlaardingse jongeren. Er is plaats voor 200 cursisten. De ruimte bestaat uit 3 lokalen, een gemeenschapsruimte, stafkamer en administratie. van de deelnemer) leidde dit in de twee voorafgaande cursusjaren tot ern stig verloop, waardoor herhaajdelijk onderbezette groepen moesten worden gecombineerd, wat dit verschijnsel nog verergerde. Vooral in kleine bedrijven en winkels wordt het verzuim in de hand gewerkt. Plotselinge drukte of ziekte onder het personeel brengt de werkgever er toe de cursist te vragen (of met dwang te verplichten? op de cursusdag te blij ven werken. Zo was er in de maand december van het cursusjaar '72-'73 een verzuim van 33 procent en in de zomer liep dit zelfs op tot 49 procent. Keuzeprogramma Projectleider R. van de Wel van het Gemeentelijk Vormingscentrum in de Zwedenstraat: „Door het bedrijfsleven worden wij niet gewaardeerd. Ze vin den dat ze nergens belang bij hebben. Aanvankelijk dachten ze zelfs dat wij. de cursisten hier opleidden tot revolu tionairen. Dat is natuurlijk onzin. Wel proberen wij hen informatie over aller lei zaken te geven, maar dat moet dan wel actueel zijn. Ons programma be staat uit de cursussen „Mens en Maat schappij, expressie, sport en spel en een keuzeprogramma met vakken als typen, fotograferen en E.H.B.O. Nu bleek dat er voor het keuzeprogramma de meeste belangstelling te bestaan. Niet vreemd hieraan is, dat het keuze programma meer op resultaat ingesteld is. Bij ons is nu een discussie aan de gang of dit wel de juiste manier is. Het gevaar bestaat dat je de band met de cursist verliest, omdat de groepen te veel uit elkaar vallen, waardoor de begeleiding moeilijker wordt. In de eerste plaats is de vorming een leerpro ces, waardoor je je eigen mogelijkhe den leert kennen en leert met anderen om te gaan". Monopolie Het programma van een vormings school is dan ook gericht op groepsvor ming met doorbreking van de bestaan de starre structuur (recht van de sterk ste). Via bijvoorbeeld een spel als Monopolie wordt er een wenk gegeven naar de maatschappij. Aldus komen de cursisten tot de conclusie dat er overal regels nodig zijn en dat je geen eigen rechter kan spelen. Ook aan sociale vaardigheden wordt grote aandacht gegeven. Zo krijgen ze bijzondere opdrachten. Van de Wel: „We zijn beperkt in de verwerkingsme thoden. Het is zo dat ze in een gesprek na 5 minuten al niet meer luisteren. Daarom moet je steeds andere metho den proberen. We laten mensen door XXL panties met een goede pasvorm geschikt voor de maten 46 t/m 52. Naadloze panties met een groot tussenstuk in het verstevigde broek je, in normale kousenkleur. KERKDIENSTEN Grote Kerk 10 uur: ds. M.C. Baart H. Avondmaal, 17 uur: ds. G.H. van Kooten, Delft, 19 uur ds. M.C. Baart, dienst van Schrift en Tafel. Bethelkerk 10 uur: ds. S. Tijmstra. Opstandingskerk 10 uur: ds. D.J. Spaling. Aula, Pinasplein 10 uur: ds. R. Heusinkveld, Maassluis. KETHEL Dorpskerk 10 uur: dr. L.J. Cazemier, Voor schoten, 19 uur: ds. P. Magré. St. Martinuskerk 9.30 uur: ds. P. Magré bev. v, Kerkeraadsleden. Ned. Prot. Bond, Westvest, 10.30 uur ds. H.N. Bierman uit Breda. Oud Katholieke ker. Dam 28, donderdag 14 februari 20 uur uitvaartdienst voor' past. Bakker, de dienst van donderdagmorgen komt hiermee te vervallen, zondag past. F. Smit 10.30 en 19 uur dienst. Evang. Luth. Gemeente, L. Nieuwstraat 10 uur ds. A. Steinhart. Leger des Heils, L. Haven 27, leiding kapt. Helderop, samenkomst 10 en 19.30 uur. Woensdagavond 20 uur samenkomst. Apostolisch Genootschap, Lindeyerstraat 9.30 uur dienst. Gebedsaktie Schiedam, iedere donderdag avond 19.30 uur in kapel van de Broeders, Warande 156, lof, rozenkrans en gebeden. Chr. geref. kerk. Warande 9.30 en 16.30 uur ds. W. van Sorge. Baptisten Gemeente, Warende 30, 9.30 uur dienst. Geref. kerk (vrijgemaakt) Westvest 9 en 16.30 uur ds. L.W.G. Blokhuis. Geref. kerk (vrijgemaakt) Schiedam-Over- scjrie, gebruik gebouw Evang. Unie, Oranje- Zevendedag Adventisten, Luth. kerk, West vest zaterdag 10-11 uur. Bijbelstudie 11-12 uur eredienst. Volle evangelie samenkomst, zondagmorgen 10 uur gebouw de 4 Molens, Burg. Gijsen- laan dienst. Ned. herv. evangelisatie, gebouw Irene, Lan ge Haven 10 uur cand. H. WUgstra uit Barendrecht. Bestuur komt tot conclusie: SCHIEDAM - Het Jongeren Ontwik- kelings Project gaat door. De bijna catastrofale brand van het pand aan de Singel betekent niet het einde van J.O.P. Wel zijn de leden zich aan het bezinnen over het functioneren van J.O.P. in Schiedam. In een rapport dat uitgebracht is naar aanleiding van deze bezinning wordt in het kort een overzicht gegeven van de moeilijkheden waarmee men te kam pen heeft gekregen gedurende de ne gen maanden van het bestaan. Ook wordt er in het rapport aandacht besteed aan hetgeen er bereikt is met het werk voor werkloze- en andere jongeren. Er waren conflicten onder ling, die tot gevolg hadden dat het kantoor werd bezet. Met de admini stratie Mep ook niet alles naar wens en de uitgave van een eigen blad mislukte. Als positieve ontwikkelingen zien de samenstellers o.a. de mogelijkheid om jongeren advies te geven, de vorming van een kernploeg met open gesprek ken en de instelling van een klussen- dienst met erg veel deelname van jongeren. De samenstellers van het rapport, Jaap van der Vlugt en Arie Pieter Hoogen- dam, stellen voor om een aantal werk- objecten op gang te brengen in het kader van de W.S.W. Zij stellen verder voor een ombudsman aan te stellen, die jong en oud adviseert en assisteert o.a. bij uitkeringskwesties, beroepsza ken etc. Andere voorstellen zijn: het verruimen van de mogelijkheden voor club- en buurthuizen voor de jongeren zonder werk, die gericht moeten zijn op recreatie voor de jongeren. Het stichten van een jongerenopvangcen trum, dat in een aantal behoeften van langdurige werklozen moet voorzien. De staf zal samen met de participanten de mogelijkheden of onmogelijkheden van continuering verder onderzoeken. Het uitgebraenre rapport is geschreven na discussie met de deelnemers van een gehouden vergadering, waaronder de Gemeentelijke Socikle Dienst, het Vor mingscentrum N. Waterweg, de S.R.J.J. en de federatie van club- en buurthuiswerk. Laat ze maar rondtuinen in deze tuinbroeken van draion en poly ester/wol. En als ze vuil thuis komen.... geen nood! Makkelijk wasbaar en ijzersterk. Met verstel bare galgen en elastische achter taille. In diverse fijne, frisse ruiten en de maten 86 t/m 116. Nu voor minder dan de halve prijs. 86 t/ m 98 van voor 104 t/m 116 f 11,05

De Havenloods | 1974 | | pagina 3