Leerkrachten worden afgeschrikt door slechte image van Rotterdam n i KOFFIE ?Qfi ACHTERHAM 130 SINAASAPPELEN ÏQfi GRAPEFRUITS ïfifi MEM&HE DIENST ixO U deze week: Combinatie 70 school schreewt om maar het onderwijzerstekort treft meerdere scholen termeulen Watertarieven naar gezinsgrootte Het Zuidhollands Landschap tegen aanleg Rijksweg 19 termeulen termeulen DE HAVENLOODS, DONDERDAG 14 FEBRUARI 1974 7-513 De heer J. Vleesenbeek, schoolhoofd van de Combinatie'70 basis school aan de le Pijnackerstraat heeft zorgen. En met hem een aantal moeders (lees: ouders) van leerlingen van deze openbare school. De bezorgdheid betreft het tekort aan leerkrachten. Al meer dan een half jaar heeft bijvoorbeeld de zesde klas geen eigen leraar en het blijft eigenlijk niet bij één leraar, want de school telt zoveel leerlingen dat splitsing van een aantal klassen verantwoord zou zijn, maar in deze situatie ten ene male onmogelijk is. Voeg daarbij het feit dat binnenkort de leraar van de vierde klas naar een andere school gaat en de malaise voor de Combinatie'70 school is compleet. „Het is een probleem waar we voorlopig geen uitweg voor zien", vertelt de heer Vleesenbeek. „We hebben een openbare school, dus de voorziening wat betreft het personeel loopt via de gemeente en we mogen niet ontkennen dat de gemeente er niet alles aangedaan heeft om verbetering in de situatie te brengen". Een van de aanwezige dames tijdens ons gesprek, mevrouw T. van Lottum- Waasdorp vult de hoofdonderwijzer aan: „Omdat we van mening zijn en met dat „we" bedoel ik een aantal moeders, bij wie deze schoolproblema- tiek nauw aan het hart gaat, dat de situatie op dit moment uitzichtloos is, dachten we onze hoop te kunnen vestigen op De Havenloods. Niet dat daardoor een stroom van leerkrachten zich zal gaan aanmelden, maar het lijkt ons stug, dat er onder de lezers bij voorbeeld niet een onderwijzeres zit, die niet meer werkt en die ons van ons probleem wil afhelpen". Sollicitanten „De afgelopen maanden hebben we weliswaar genoeg sollicitanten gehad", vertelt het schoolhoofd. „Maar van degenen, die werden aangenomen heeft geen enkele het langer dan een paar dagen uitgehouden. Men moet niet vergeten dat de omstandigheden hier erg minimaal zijn: veel leerlingen (bijna vierhonderd) met als gevolg gro te klassen, hetgeen niet altijd makke lijk les geven betekent; en dan de toch wel geringe accommodatie vanwege het oude gebouw. Het klinkt allemaal erg somber", vindt de heer Vleesen beek, maar we mogen stellen dat de sfeer hier prima is, de methodiek modern en de contacten met de ouders uiterst goed zijn" Discriminatie Een van de aanwezige dames was van oordeel dat de school in een discrimi nerende positie verkeerde. „De kinde ren in de oude buurten hebben het al zo moeilijk", vertelde ze, „de huizen zijn klein, op straat zijn praktisch geen speelmogelijkheden en de school biedt op dat gebied ook weinig gelegenheid. Extra aandacht in de klassen zou daarom wel gewenst zijn, maar door het grote aantal kinderen per klas is ook dat niet eens mogelijk". Het probleem van de Combinatie'70 school aan de le Pijnackerstraat staat echter niet op zichzelf. In Rotterdam en omstreken zijn meer van dergelijke scholen waar men met de handen in het haar zit met betrekking tot de leerkrachten. „We behoeven niet direct van een alarmsituatie te spreken", meent de heer F. J. Huiskamp, onder- wijsinspecteur bij de gemeente Rotter dam. „Inderdaad is de vraag groter dan het aanbod, al is de laatste tijd dan mis schien door de overheid de indruk gewekt dat er voldoende leerkrachten zouden zijn. Men heeft daarbij de fout gemaakt de bijna gereedkomende stu- denten ook bij het potentieel te trek ken, maar de laatste jaren is echter gebleken, dat veel leerlingen van de pedagogische academie verder zijn gaan studeren in plaats van direct een plaats voor de klas te ambiëren. Het beeld van het leerkrachten-tekort beheerst alle grote steden en in verge lijking met Enschede kspringt Rotter dam er met twintig vacatures op dui zend leerkrachten nog gunstig uit", aldus de heer Huiskamp. niSgG De onderwijs-inspecteur is het volledig met het schoolhoofd de heer Vleesen beek en de voor de belangen van hun kinderen opkomende moeders eens, dat het image van Rotterdam sterk zal moeten veranderen, wil de stad voor onderwijzers en onderwijzeressen van buiten als werkgebied aantrekkelijk overkomen. De verhoudingen in het onderwijs zou den scheef getrokken worden wanneer aan de leerkrachten die in Rotterdam willen komen werken, extra salaris zou worden uitbetaald. Het zou technisch ook moeilijk uitvoerbaar zijn. „Wat ik wel erg belangrijk vind", zegt de heer Huiskamp, „is het feit dat ouders zich in hun buurt goed moeten oriënteren wat betreft de mogelijkhe den. Ouders doen kinderen vaak op een school omdat toevallig het buur jongetje of buurmeisje ook op die school zitten, maar in veel gevallen is er een paar straten verder ook een goede school met (door willekeurige omstandigheden) minder leerlingen. Ook het beleid van de ouders zou wellicht een deel van het leerkrachten probleem kunnen oplossen". Met klem wil de heer Huiskamp ont kennen dat de buitengemeenten meer en betere faciliteiten aan de leerkrach ten zouden bieden. „In een heel enkel geval kan gunstige huisvesting voorde len hebben", zegt hij, „maar over het algemeen .zijn de omstandigheden gelijk". Huisvesting Toch zal voor Rotterdam én de huis vestingsproblematiek én het matige leefklimaat wel de oorzaak'zijn van het tekort aan leerkrachten. De oude buur ten functioneren nog helemaal, de scholen zitten op de meeste plaatsen met een teveel aan leerlingen, maar de leerkrachten zijn de laatste jaren beter gewend, kieskeuriger gewroden. En dat is jammer, want de kinderen in de dichtbevolkte buurten zijn er de dupe TOM GRAAT Een trouwe "wekker".... Een leuke wekker met duidelijke wijzerplaat in diverse leuke kleur tjes. U koopt dit klokje (met 1 jaar garantie) voor nog géén zes gulden. Omzet CO—OP steeg tot boven 25.miljoen SCHIEDAM - Vorige week kwam de ledenraad van CO-Op Nieuwe Water weg te Schiedam bijeen, om een be oordeling te geven van het bestuurs beleid, dat na de bespreking werd goedgekeurd. De ledenraad herkoos verder de heren K. Boer (secretaris) en P. Boschman (voorzitter van de raad van commissarissen). CO-OP verwacht voor het jaar 1973 een omzetstijging van 18 pet., waar door de omzet door de enige in het Rijnmond overgebleven zelfstandige CO-Op, zal stijgen tot boven de 25 miljoen gulden. De ledenraad was en thousiast over de mededeling van het bestuur dat er getracht wordt in het Rotterdamse gebied meer super markten te stichten. De raad drong er wel op aan ook op de Zuidhollandse eilanden te zoeken naar nieuwe ves- tigingspunten. Brandbeveiliging niet optimaal ziekenhuis SCHIEDAM De brandweer heeft aan het gemeentebestuur van Schiedam, meer in het bijzonder de ziekenhuis commissie, meegedeeld dat in het ge meente-ziekenhuis enkele voorz' gen noodzakelijk worden geacht. Dit betreft enkele onvolkomenheden, die beslist niet de brandveiligheid van het gebouw aantasten, doch niet vol doen aan de strenge veiligheidsmaat regelen die juist voor een ziekenhuis noodzakelijk worden geacht. Daaromtrent is door de commandant van de brandweer, de heer Passchier, een rapport uitgebracht aan de burge meester. Naar deze meedeelde, betref fende de aanwijzingen een aantal klei ne gebreken die bij de nieuwbouw blijken te zijn gemaakt. Zo werd op enkele plaatsen een niet geheel sluiten de verbinding van leidingen door mu ren aangetroffen. Er zijn enkele deu ren, die beter afgesloten moeten wor- „Het zijn kleine onvolkomenheden die achteraf nog blijken en die thans her steld worden", aldus-de burgemeester. SCHIEDAM Herhaalde malen reeds vooral door bejaarden die ergens inwo on m de Schiedamse gemeenteraad de nen, over de forse waterrekening ge klaagd. De gemeenteraad zal later over deze nieuwe regeling beslissen. VLAARD1NGEN - Het Zuidhollands Landschap is voorstander van het handhaven dan wel uitbouwen van de in Midden-Delfland nog aanwezige bio logische waarden. Vooral in het agra risch blijvende deel liggen in dit op zicht grote mogelijkheden, waarbij ge dacht kan worden aan het instellen van polderreservaten (grondgebruik mede gericht op weidevogels, helder slootwa ter met een gevarieerd bestand aan planten en dieren, waar nodig erf-, weg- en kavelbeplantingen, herstel van kaden, mede ten dienste van het wan- bloemen, meer vogels en zal een gunstjge invloed uitoefenen op de voor intensievere recreatie in te richten de len. Het Zuidhollands Landschap is be zorgd over het effect van de aanleg van Rijksweg 19, dwars door het gebied van Midden-Delfland. Dit vreemde ele ment is amper in welk ontwerp dan ook - in te passen. Om de geluids- en gezichtshinder van deze weg te beper ken, heeft het Landschap de betrok ken minister hiedio 1973 gevraagd de weg enige meters te laten verzinken. De aanleg van deze weg maakt nog Een aldus verkregen biologische verrij- eens duidelijk, dat het nodig is om bij king van een groot stuk buffergebied zal de attractiviteit van de in het agrarische deel gedachte rustige recrea- tievormen doen toenemen - meer de inrichting van open gebieden als Midden-Delfland alle belangen, ook die van recreatie en natuurbehoud, in overwegingen te betrekken. regelingen met betrekking tot de watertarieven ter sprake geweest. Dit betrof in het bijzonder de verdeelsleu tel die wordt toegepast voor huizen die bewoond worden door meer gezinnen en die slechts over één enkele water meter beschikken. Het moeilijkste punt van dit onderwerp is het finan ciële gedeelte. De directeur van de Technische bedrij ven heeft thans een rapport samenge steld waarin enkele suggesties worden gegeven om tot een oplossing te komen. In zijn voorstel, dat als bin dend werd voorgeschreven voor wonin gen waarin meerdere gezinnen, wordt geadviseerd als verdeelsleutel te gebrui ken de gezinsgrootte. Eventueel aange vuld met gegevens over grootte van de woning, de aangesloten apparaten en dergelijke teneinde te voorkomen, dat er administratieve moeilijkheden ont staan is in het voorstel de verdeling van het verbruik op basis van een andere verdeelsleutel niet algemeen gesteld, doch wel mogelijk gemaakt, terwijl tevens een rem is ingebouwd op veel vuldige mutaties in die sleutel in de loop van het jaar. Plaatsen van een tussenmeter is in sommige woningen niet mogeüjk en dat zou ook miljoe nen guldens gaan kosten. Onbillijk De commissie voor de technische be drijven heeft zich in het algemeen wel kunnen verenigen met genoemd voor stel van de directeur, hoewel er dan toch nog onbillijkheden blijven be staan. Nu als gevolg van de afkoop van het watercontract door Rotterdam de ta rieven aanzienlijk zijn gestegen en in de toekomst nog zullen stijgen, wordt De lente begint in Bovenkarspel 41ste Westfriese Flora 18 t.e.m. 24 februari 1974 Meer dan 100.000 tulpen, hyacinten, narcissen, irissen en bijgoed gewassen modeshows veestal florabeurs mechanisatie Pak de trein gecombineerde trein toegangsbiljetten NZH busdiensten door geheel Noordholland. openingstijden: 18 februari 14.00 - 22.00 uur 19 t.e.m. 23 februari 09.00 - 22.00 uur 24 februari p.H.B.O. weekenddiensten van vrijdag avond 22.30 uur tot maandagochtend 7.30 uur, Gemeente Ziekenhuis, Burg. Knappertlaan 25, tel. 269126, idem afspr. polikliniek ingang Nassaulaan tel. 263351. AKTIE MOEDERS VOOR MOEDERS voor Schiedam, mevr. Verkaik-Men- nen, Diepenbrockstraat 8, Schiedam, tel. 702646. SCHIEDAM - Zoldertheater 21.00 uur Miek en Roel. Zaterdagmiddag om half drie poppentheater voor de kinde ren. Passage Theater: uitvoering door de harmonievereniging Harpe Davids. Na de pauze de Glen Miller Story (film). SCHIEDAM - Op donderdag 7 maart geeft de christelijke harmonievereni ging „Harpe Davids" in het Passage Theater een uitvoering met een pro gramma yoor jong en oud. Na de pauze wordt de film „The Glen Miller Story" vertoond. Kaarten zijn verkrijgbaar bij M.A. Polst Sem Dresdenplein 32, W.H. Bakker, Van Hogendprpstraat 15, L.A. Alebregtse, Storkstraat 24, P.A. Panque, Puttershoekstraat 6 en bij C. van Vliet, Boerhavelaan 80a. Voordelig luisterplezier. Niet alleen een geweldige Udo Jürgens cassette, maar ook een United-Artists stereo-cassette met alle grote artiesten w.o. Johnny Cash, Ike Tina Turner, Canned Heat, Del Shannon en Bobby Martin. Nu ver beneden de offi ciële adviesprijs, per stuk Echt (print) leder. Moderne lederen schoudertas met ambachtelijk voorkomen: een over slagsluiting met koperkleurige sier- nagels en afgewerkt met grove sier- stiksels. Hier en daar zijn subtiele motiefjes in het leer geslagen (print- leer). Dit kompakte schoudertasje in de kleuren zwart, bruin, groen en geel,nu Spreekuur In De Havenloods van 7 februari zag ik een gedicht van iemand, die wel in God gelooft maar meent dat die geen spreekuur houdt. Dominees houden, net als dokters, een spreekuur. Zij kunnen echter zelden een pasklaar antwoord geven op vragen, die hen gesteld worden. God houdt er geen afgebakend spreekuur op na. Men kan altijd tot Hem spreken, maar moet zich er niet over verwonderen dat Hij niet prompt antwoord geeft op het geen Hem gevraagd wordt. Hij schijnt eerst te willen nadenken. Stel u voor dat Hij elke G.V.D. prompt verhoor de! Laatste voorstelling in kader van Vlaams festival SCHIEDAM - In het kader van het Belgisch-Nederlands-Cultureel Akkoord vindt op 23 februari het derde en laatste Vlaamse festival plaats. Het programma voor de komende weken vermeldt verder o.a. voor zaterdag 23 februari een optreden van de Vlaamse cabaretgroep Sursum Corda, voor 2 maart een optreden van de Sissies en voor 8 en 9 maart de cabaretgroep Honoloeloe. De teksten en ideeën van het cabaret Sursum Corda zijn van drs. P., de Vlaanderenkenner die misschien zelf ook wel aanwezig zal zijn. Reser veringen voor deze avond kunnen worden geboekt bij het VVV-kantoor in Schiedam, telefoon 266000 van 9 tot 17 uur. (Dolfijn) brandvers 500 gram 100 gram (Jaffa) 10 stuks 2 kilo I VU (Jaffa) 6 stuks 11010

De Havenloods | 1974 | | pagina 7