E HAVENLOODS „Terug naar de natuur" drukt stempel op woning fÊMM Water schoon van olie door pneumatisch scherm «i Binnenhuis": Tegen vervuilingen CHEMISCHE AANPAK WIE WINT WANNEER? Nachtconcert The Group ,De Lantaren" in Sportpaleis: Anton Gees ink The Cats' 1 en BEDSPREIEN „Seatrade" Carnaval bij Sparta r^rf' i BEZORGERS (STERS) 7e De Havenloods- prestatieloop op 16 maart m dinsdag 19 februari 1974 SüHIEuAM VERSCHIJNT OP EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER SCHIEDAM L. AARDING EN KRIMPENERWAARD EO - HOOFDKANT PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21*70 m Gordijnstof met zebra-effect. Olie, een veelbesproken en bezongen goedje. Zowel om de negatieve als om de positieve kanten. Een van de negatieve kanten is de vervuiling die het teweeg kan brengen. Bij verbranding treedt die op door de rookontwikkeling en in water gedraagt het zich ook bijzonder lastig. Wie herinnert zich niet de ramp met de Torry Cannon voor de Engelse kust, die tot gevolg had dat grote delen van de kust bedekt werden met een laag olie, waardoor veel vogels stierven en stranden voor lange tijd onbruikbaar werden? In de loop der jaren zijn tal van technieken ontwikkeld om olie vervuiling in het water te bestrij den. Een daarvan is de chemische aanpak. Zo is er een chemisch preparaat dat over de olievlek gespoten wordt. Het gevolg is, dat de vlek zich over een veel groter oppervlak verspreidt, waardoor de natuurlijke afbraak bevorderd wordt. Een nadeel is, dat deze toepassing alleen op zee kan plaats vinden en dat de gebruikte stof zeer giftig is. Verbranden is een methode die ook regelmatig gebruikt wordt. Maar de grote rookontwikkeling (lees vervui ling) en het brandgevaar voor de omge ving maakt deze manier alleen geschikt voor olievervuiling op zee. Op binnen wateren is de ..olievlek" dus moeilijk aan te pakken. Een van de weinige maatregelen die genomen kunnen wor den. is het voorkomen van verdere verspreiding van de olievlek. Slaagt men hierin, dan kan men gaan werken aan de bestrijding met de meest veilige middelen. „Keringen" Om de olie te lokaliseren zijn verschil lende technieken bedacht. Meestal wordt gebruik gemaakt van drijf- lichamen, of zoals de vakman zegt „keringen". Dit zijn drijflichamen die om de vlek worden aangebracht. Vaak blijkt het echter moeilijk om het lichaam op één plaats te houden, vooral in snel stromende rivieren Sinds kort, om precies te zijn sinds vorige week woensdag, beschikt de Matex Europoort in de Neckarhaven ■echter over een voor Nederland nieuw systeem om de olievlek op een plaats te houden Het gaat hier om een „pneumatisch oliescherm", gecon strueerd door Atlas Copco, een Zweeds concern dat gespecialiseerd is in „lucht". ben pneumatisch oliescherm werkt als volgt op de grond van een havenmond wordt een plastic buis met ankers gelegd waar tal van gaatjes in zitten. Men zou het kunnen vergelijken met een tuinslang die omgebouwdis tot sproeier. Alleen met dit verschil dat uit de eerst genoemde gaatjes lucht komt Lp.y. water. Deze lucht wordt door de gaatjes gepompt als het sein op rood staat, met andere woorden, als er ergens een lek is ontstaan. Ditgeeft als resultaat dat er een geweldig geborr"! ontstaat voor de In het Antwerpse havengebied werden inmiddels drie pneumatische olie- schermen geïnstalleerd. Eén ervan toont de foto. haver i ond. Kleurharmoriisch wonen, een algemene woon- trend, die terug wil naar de natuur en een schoner leefmilieu, ziedaar de meest kenmer kende elementen van de nationale woonmani- festatie „Binnenhuis", die van 22 februari tot en met 3 maart in het Ahoy' tentoonstellings gebouw zal worden gehouden. Er zijn inder daad vele interessante noviteiten op de woon- en meubelmarkt, waardoor een bezoek aan „Binnenhuis" de moeite weer volop zal lonen. Tijdens deze „Binnenhuis" zal bovendien al in de eerste dagen de driemiljoenste bezoeker van Ahoy' de kassa passeren en zoals wij vorige week reeds voorspelden, heeft de direc teur van de beurs, de heer John Hofmann, samen met de gemeente en de Ahoy'-direktie een indrukwekkend feestje in petto voor de gelukkige, die de drie miljoen volmaakt. Trouwens, ook vele standhouders hebben al hurt kado's klaarliggen, waarmee het feestvarken straks zat worden overladen. Het spreekt overigens wel voor de aantrekkingskracht, die de beurzen Femina en Binnenhuis op de massa hebben, dat zij sinds de opening, gezamenlijk meer dan één miljoen bezoekers tot een ritje naar Ahoy' hebben weten te brengen. ieder zal moeten toegeven, dat het wonderlijke „luxe-bed", dat niet min der dan 5 mille kost, met de wonder lijkste accessoires, zoals een ïjskastje, een radio, een bar en aan het voeten eind een tv-toestel speciaal ontworpen schijnt te zijn voor mensen, die ande ren de ogen uit willen steken. Hoe ver die rage gaat, moge blijken uit het veelzeggende feit, dat in de wel vaartsstaat bij uitnemendheid (Duits land) op één dag niet minder dan 480 van deze bedden, leverbaar in nappa en suède, werden verkocht. Maar hierover laten wij.het oordeel graag aan de lezer In de entreehal is er dus de eerst? confrontatie met het streven de natuur in de woonkamer te brengen. Een wereldprimeur op textielgebied vor men de gordijnstoffen van Dehnert en Jansen, waarbij alle dessins en kleuren direct aan de natuur ontleend zijn. Vrijdag 22 februari is er een nacht concert van The Group- omniphonic music in de Lantaren. Het concert begint om middernacht (24.00 uur) en de toegangsprijs is f.2,50 per persoon. Kaarten zijn uitsluitend verkrijgbaar aan de kassa van De Lantaren, Gouver- nestraat 133, ook telefonische reser vering onder nummer 362016 is moge lijk. The Group werd ongeveer twee jaar geleden opgericht door Robert E van der Linden met het doel een nieuwe stijl te lanceren in de wereld van de lichte muziek. Deze nieuwe muziek vorm - een synthese van elementen uit de hedendaagse klassieke muziek; experimentele pop en de jazz - werd gerealiseerd in de door Robert E. van der Linden speciaal voor The Group gecomponeerde werken. Deze composities zijn door hun afwij kende vorm en gecompliceerde inhoud zo moeilijk te vertolken, dat de bezet ting van The Group met zorg is uitge zocht. De lange voorbereiding (The Group nam ruim een jaar repetitietijd voor een eerste concert van veertig minuten in de Doelen) onderstreept dit. Vrijwel alle musuci in The Group bespelen meerdere instrumenten waar door het mogelijk werd de muziek als het ware „op het lijf" te componeren. Veertig imposante doeken zijn ontwik keld, die op nieuwe machines op 2.80 meter breedte en „kamerhoog" kun nen worden vervaardigd. Rond de °ntree is bovendien een flon kerende eur- en lichtshow opge bouwd. De gordijnen, die gedrapeerd zijn in en rond de honderden bomen, die speciaal voor dit doel in de Kaapse bossen bij Maarn werden gekapt, zull en tot hun recht komen door compu- terbestuurde lichteffecten, die de show luister bijzetten. „De natuur als deko- rateur", ziedaar het motto, dat veel op deze tentoonstelling kenmerkt. Cactus.... In dit kader moeten ook de cacteeën genoemd worden. De cactus is immers ..herontdekt" als binnenhuisdekoratie. Na vele aren uit de gratie te zijn geweest dreigt de cactus nu een ware rage te worden. De bloemenadviseur van ..Binnenhuis", de jonge, maar zeer bekwame Paul van Bekkum heeft er met medewerking van d" kweker C Schouten uil Capelle a d IJssel een show vun bijzondere cactussen mge richt, waar meer dan 100 cactussen te pronk staan, waarvan sommige zelfs tweehonderd g/ar oud zijn Direkl na de entreehal komt men in deze won derlijke „stekeltuin" terecht, waarbij het meest opvallende exemplaar een eusorbia is. van ruim 2 1/2 m „Binnenhuis" wordt dit jaar geken merkt door veel meubelnieuwtjes. tr heeft zich een zeker „woonlandschap" ontwikkeld, geheel in overeenstem ming met de trend, di wij reeds noemden V rplaatsbare elementen, die variatie mogelijk maken en ruimte laten aan de fantasie van de bewoners spelen bij vele stands een belangrijke rol „Spelen n -lementen is een uitvinding, waarmee vele fabrikanten de harten van de huisvrouw hopen te Wonen.. Het s oor jonge mensen, die met weinig middelen een maxi mum aan wooncomfort willen berei ken, te benaderen met betaalbare be wijzen, dat ,jong wonen" meer aan dacht krijgt is ons persoonlijk heel wat sympathieker. Er is voor deze catego rie opmerkelijk veel keus, er is ge streefd naar originaliteit, maar tevens naar begrip voor het feit, dat er voor de „young moderns" keuze moet zijn uit meubelen, die een stootje kunnen verdragen. Jong wonen blijkt op Bin nenhuis met beperkte financiële mid delen binnen het bereik te liggen. Binnenhuis belooft weer een geslaagde woonmanifestatie te worden, daar staan kwaliteit en kwantiteit van de exposanten borg voor. Ook u zult er vele dingen ontdekken, die al heel lang op uw verlanglijstje stonden, al blijft het in vele gevallen vanzelfsprekend voor de meeste bezoe kers nog de vraag, hoe men de tering naar de nering kan zetten in onze consumptiemaatschappij. Maar wat zou het leven waard zijn, als er niets meer te wensen over zou blijven Tonny Bok. Het gevolg hiervan is weer dat aan het wateroppervlak twee stromingen ko men en een van die twee dringt de olie terug. De intensiteit van de borrels hangt o.a. af van de windsnelheid. Is er een stevige bries, dan wordt de opbor reling juist daar sterker, waar de wind de olie naartoe stuwt. Antwerpen liggen al pneumatische bar rières op de gronfl. In Zweden werkt men al langer op deze wijze, maar niet om olie te lokaliseren. Daar houdt men er havens mee vrij van ijs in de winter. Dit om schade aan installaties in de haven te voorkomen. De stroming die de bellen geven, tran sporteert namelijk iets warmer water naar het oppervlak, sodat bevriezing niet kan optreden. Ook worden diepe stukken water op deze manier van zuurstof voorzien en een toekomstmo gelijkheid voor Nederland is het feit dat de barrière ook een scheiding kan aanbrengen tussen zout en zoet water, terwijl schepen gewoon kunnen door varen. Dit gebeurt al in het klein, maar de Nieuwe Waterweg kent al jaren het enorme verziltingsprobleem, dat ont staat door het steeds dieper maken van het vaarwater. Het voordeel is, dat schepen zonder hinder door deze zone kunnen varen en de gemorste olie blijft toch ,,op de plaats rust". Een nadeel is dat het indrukken van de alarmknop dpor mensenhanden moet worden geschied en mensen maken fouten. Een vermoeide schipper kan inslapen. Maar toch is deze methode een belangrijke aanwinst voor het schoon houden van het waler. Alleen moet hierbij worden opgemerkt dat, als de barrière werkt, de olie nog niet verwijderd is op een „schone" Men zal deze barrière meestal daar vinden waar veel overslag van olie plaatsvindt, zoals bij grote raffinade rijen en b v. bij opslagtanks van electri- citeitscentrales. Bij de officiële ingebruikstelling die werd verricht door de heer ir. D. Vreugdenhill, hoofdingenieur-directeur Rijkswaterstaat, was opvallend veel be langstelling van de overheid en instan- ties die zich bezig houden met milieu VOOrCl©©I vraagstukken zoals de heer ir. A. Een- schoten, voorzitter van de Commissie Oliebestrijding Binnenwateren. JAN VAN DERVEN. Primeur voor Nederland. Onze Olympische- en wereldkampioen Anton Geesink komt voor het eerst in zijn loopbaan als „catcher" in de ring. Sportpaleis Ahoy' heeft natuurlijk weer het voorrecht dit in ons land te presenteren. Anton Geesink komt in de ring tegen de oud-we reldkampioen catch, de Amerikaan Danny Linch. Bovendien is er voor de liefhebbers een optreden, langer dan een uur durend, van „The Cats" uit Volen- dam, de meest prominente- pop groep van ons land. De liefhebbers kunnen op vrijdag 1 maart in het Sportpaleis terecht. Een eventueel batig saldo komt ten gunste van de zaterdag-voetbalclub „Doto", maar dit dient -voor de bouw van een tribune bij-het speel veld. Beproefd In het buitenland wordt al veel met het boven beschreven systeem ge werkt In Embden /Duitslandl en in kleden en mat°en.Cmlt Tof *3 vo rem^de'bomt Jonker Fransstraat 71. tel.: T8.M.M Naar wij van seatrade shipping and forwarding agencies (b.v. io) verne men, is er een praktisch bezwaar ont staan tegen het gebruik van de naam seatrade. Dit is het gevolg van het bestaan van een gelijknamig bedrijf, dat zich bezighoudt met het exploi teren van kustvaartuigen. Met ingang van I maart a.s. zal daarom het agen tuur van de „zim israel navigation co. ltd. zich bekend maken als „Astrama- ris shipping and forwarding agencies b.v. io". Adres, telex, telefoon en postbusnummer blijven ongewijzigd. Bed.. Toch is het niet alleen een beurs, waar men uitsluitend met een goedgevulde portefeuille terecht kan Natuurlijk, KUNT U NOG 1 WEEK WACHTEN /an grote klasse I t straks bij uw echte bakke Jan Everaers reeds gevestigd Wolphaertsbocht 77 Nieuwe Binnenweg 199 belegde broodies S Net ging er vrolijk toe op het aloude Sparta-Kasteel. waar zondagavond (ondanks de vergissing tegen NECde bloemet/es, sam'n met Prins Carnaval jhnk buiten werden gezet Pim Doesburg en Jan v d Veen hadden het verdriet van 's middags tenminste i' al gauw vergeten. Carnaval in goede 1 Spartu-traditie k 3 Voor de verspreiding vi is blad vragen wij voor direkt Minimum leeftijd 15 jaar Aantrekkelijke bijverdienste Aanmelden; Prins Hendrikkade 14, Rotterdam, tel. 13.21.70, toestel 28. DE HAVENLOODS Zaterdag 16 maart is het weer zo ver. Voor de zevende maal zal dan De Havenloods-prestatieloop worden gehouden op bet fraaie parkoers in het Kralingse Bos. De organisatorische kant van de prestatieloop, die inmiddels is uitgegroeid tot een evenement waarvoor grote nationale belangstelling bestaat, is weer in de vertrouwde handen van PAC. Evenals in de voorgaande jaren voert het parkoers door het Kralingse Bos De finish van de lopen over vijf en zeveneneenhalve kilometer ligt zoals gebruikelijk tegenover de IJsclub Kralingen aan de Kralingse Plaslaan. Ook bij deze zevende De Havenloods-prestatieloop gaat het alleen maar om het leveren van een prestatie, het uitlopen van de afstand die men gekozen heeft Voor iedereen die de loop binnen vijftig minuten volbrengt wacht er aan de finish een fraaie hennneringsmedaille Evenals vorig jaar zullen onder de deelnemers een aantal sportschoenen, beschikbaar gesteld door Eddy Pieters Graafland en andere prijzen worden verloot Naar deze prijzen dingt dus iedereen mee Ondanks alle gestegen prijzen bedraagt het inschrijfgeld evenals de voorgaande jaren f.2,50 De 5000 meter start om drie uur, de start van de 7500 meter vindt plaats om half vier. Men kan nu reeds een startkaartje kopen op de volgende adressen: Reisbureau Oost, Raadhuisplein, Krimpen a/d IJssel VVV kantoor, Hoek van Holland. Van Abkoude, Zwaanshals 133, Rotterdam. Dekkers, Palestina- straat 57b, Rotterdam. Glimmerveen, Soetendaalseplein 8a, Rotterdam Van Hemert, Sal de Braystraat 31, Rotterdam (Alex polder). Cantine Smtelbaan Langepad, Rotterdam Baggerman, Asserweg 69, Rotterdam Kloos, Apollo- straat 69, Rotterdam. Winkelman, Bergsingel 210a, Rotterdam. Telefonische inlichtingen J Verschoor, Orpheusstraat 23, Rotterdam 010- 182671 of W. Witvliet, Arguspad 5, Rotterdam 010-225439 (na 18 00 u.) Verder bij alle kantoren van De Havenloods. Prms Hendrikkade 14, Rotterdam. Hoogstraat 122, Vlaardingen. Veld en Beemt 25, Krimpen a/d IJssel. Na-inschrijving is op 16 maart vanaf 12.00 uur mogeüjk in de cantine Sintelbaan Langepad, Rotterdam, vlakbij de start.

De Havenloods | 1974 | | pagina 1