Wol van het schaap: mens en spinnewiel terug naar de natuur Hendrik Beens „droog" biezen vlecht -brood Met Andere Woorden atlas atlas Lucht schoon L z v z z ■k J1 z Geluid en kleur Show Win slaapkamer op "Binnenhuis" PERZISCHE TAPIJTEN DERAG Vierdaagse reis samen naar Parijs DE HAVENLOODS. DINSDAG 19 FEBRUARI 1974 8-50- Oud ambacht op Binnenhuis GENEMUIDEN - Biezenvlechten is een ambacht dat in Nederland nog maar weinig voorkomt. De veel goedkopere Chinese biezen-tegels heeft deze vorm van huisindustrie grondig de das omgedaan. In biezen is, op zijn Hollands gezegd, geen droog brood te verdienen. Getij is verlopen Dit geldt in het bijzonder voor het IJsselmeer-plaatsje Genemui- den waar eens veel gezinnen leef den van de biezencultuur maar men inmiddels tijdig is overge schakeld naar de fabricage van kokosmatten of -tapijten. Toch zijn er enkelen die zich intensief bezig houden met het verwerken van deze stugge rietstengel. Eén ervan is Hendrik Beens (51) een man die in zijn dorp een zekere faam op dit terrein Eerst de biezen vlechten.... Dat bewijst het volgende voorvalletje. „Weet u de Industriestraat", vragen wij als wij het landelijke dorpje binnenrij den. „Dat ligt er aan waar U moet wezen" zegt een autochtoon niet ont bloot van enige nieuwsgierigheid. Wij weer: „Bij ene meneer Beens". „Ah, biez'n", is het prompte antwoord. „Wil het nog wel lukken dat snijden van die biezen aan het IJsselmeer Fout, een grote vergissing, zo blijkt alras want Hendrik Beens snijdt hele maal geen biezen aan het IJsselmeer. Zijn handelsvoorraad die in grote bos sen achter zijn woonhuis ligt opgesla gen, heeft hij persoonlijk uit Denemar ken gehaald. „Tien jaar geleden waren er nog genoeg biezen maar dat is nu helemaal voorbij. Zelfs in de Bieschbos is weinig te halen zegt Beens. Het blijkt dat hij via een tip van een vriend toch zijn nering voor dit jaar kan voortzetten. „Er zouden in Zwe den biezen genoeg zijn. Alleen waren de plaatsen erg moeilijk te bereiken. Maar gelukkig hebben we in Denemar ken een goed biezenveld gevonden". Voor dit jaar zit Hendrik dus nog op rozen, pardon biezen, maar of het volgende seizoen net zo goed is, blijft wisselvallig. Beens maakt zich er niet druk over. Als de biezen op zijn gaat hij ergens in loondienst werken. Beurs We zijn naar Hendrik Beens toegegaan om te weten wat hij gaat doen op Binnenhuis '74; de grote publieksbeurs vanaf 22 februari in het Ahoy' com plex wordt gehouden. „Ik ben daar op uitnodiging van meneer Ranters van Interama. Hij heeft een zaak in wo ninginrichting te Rotterdam en staat op Binnenhuis". Het is de bedoeling dat Beens het aloude ambacht van matjesvlechten demonstreert; een vak dat in Nederland niet meer bestaat. Tenzij bij hoge uitzondering. muidens biezentapijt vroeg. En dat doe je natuurlijk. Maar van een levendige tapijtenhandel is geen sprake. Die ko men voor veel lagere prijzen uit Chi na", aldus Beens. uitgestorven beroep „Matten" Toch is Hendrik Beens genoeg handels man om ons bij het afscheid één gunst te vragen. „Kunt u in het artikel zetten dat ik ook stoelen mat. Dat doet bijna niemand en de mensen weten dikwijls niet waar ze hun rieten stoelen kunnen laten repareren. Dat kan in ieder geval bij mij op de lnterama-stand". Waar van akte! WIEGER DAM Waar? Wanneer? „Binnenhuis" wordt gehouden van 22 februari tot en met 3 maart in het Ahoy'Tentoonstellingsgebouw aan het Zuidplein in Rotterdam. De beurs is dagelijks van 11 tot 17 uur geopend en 's avonds van 19 tot 22.30 uur. Alleen op zondag is de beurs 's avonds gesloten. Toegangsprijs bedraagt f.4.-. voor kinderen f.2,50 Bovendien zijn aan vrijwel alle NS-stations zoge naamde TT-biljetten verkrijgbaar, die een reductie op reis- en entree prijs mogelijk maken FORNUIZEN DIEPVRIESKISTEN - KASTENRn COMBINATIES ALLIBERT TOILETKASTEN en BADKAMERMEUBELEN WASAUTOMATEN- DROGERS ,d'VerSe,4VoPcmabra! PHILIPS SPOTS - MINI. SPANNINGSRAIL Centrum, Goudsesingel 29. tel. 135301 tel 192023 Hoogvliet, Lengweg 66. tel. 167476 Binnenhuis, stand J33-145, tel. 814010 liiia Kratz demonstreert op Binnenhuis voor het eerst een ..milieuzuiveraar" voor woon- vf kantoorruimte, die door de Duitse firma Braun werd ontwik keld. Met twee filters, een mechani sche en een elektrostatische, verwijdert de ..Braun Air-Control" alle zwevende deeltjes en ook minuskule vuildeeltjes uit de lucht, dus ook in Uw huiskamer rbruik is bijzonder ge- dug en nacht ingeschakeld verbruikt deze milieureiniger voor niet meer dan 6 cent electriciteit per week. uw gezondheid is meer waard Ook de wandbekleding is aan mode onderhevig. Naast vele anderen presen teert Hulst-behang een fraaie Perzische tapijten behouden, ondanks alle veranderingen in opvatting bij de moderne woninginrichter, toch altijd ten volle hun bekoring. Derag-tapijten, zoals U die op ..Binnenhuis" kunt aantreffen Leuke noviteit van ..Plexbu' meuten en wandversiering n ..lichte" verrassing Eenmaal gearriveerd bij Hendrik Beens moet meteen een misverstand uit de wereld worden geholpen. „Mijn beroep is biezensnijder, geen biezenvlechter", zegt hij op een toon die geen ruimte voor verdere discussie openlaat. Wij steken deze correctie in onze zak en pfbberen het op een.andere mapier. Hij verdient zijn brood in de biezen VSPQ jSSiriQ met het snÜden en doorverkopen. „Zie je die dikke biezen daar. Die gaan naar Schotland om eiken whiskyvaten dicht te maken". Maar op de beurs hanteert Hendrik Beens de dikke naald om van de taaie biezen keurige vierkantjes te maken. „Ik heb achter in de schuur wat geoefend. De fijne kneepjes verleer je nooit maar de snelheid wordt min der", zo.heeft hij moeten constateren. Beens bds'cftouwt zijn komst naar de Rotterdamse beurs als een welkome afwisseling van zijn dagelijks werk. „Meestal begin ik om vijf uur 's mor- Vakmanschap op „Binnenhuis" VEERE - De bevolking van Veert' heeft de Dordtse familie Mosmans helemaal in hun hart gesloten. Zij drijven namelijk een typisch Zeeuwse handel dat de tegenwoordige Veerse inwoner slechts bij overlevering kent. De wolhandel heeft de na$m Veere omstreeks de vijftiende eeuw weliswaar internationale faam bezorgd maar meer dan hisforische4»ewijzen zijn er niet van over. Nog herinneren „De Schotse Huizen" op de kaai en „Cisterne" bij de Dom aan de glorieuze tijden van weleer, al heeft de Veerenaar tijdig de bakens verzet. Een aantal legt zich toe op de visvangst („Het zijn slechte tijden, meneer") maar de meesten hebben een plaatsje gevonden bjj de snel opkomen de industrie in de omgeving. Zo mei de familie Mosmans die spe ciaal van Dordrecht naar Veere ver huisde om een traditie nieuw leven in té blazen. „Maar als we van de wolhan del alleen moesten bestaan zou het er slecht voor ons uitzien", vertelt een vriendelijke mevrouw W. Mosmans van Hal die tien jaar geleden met haar echtgenoot naar Zeeland vertrok „om eens iets heel anders te doen" Haar man had namelijk een dritk beklante Als gebruikelijk zien we uw inzending weer tegemoet, uitsluitend per brief kaart. U moet de kaart adresseren aan: Met Andere Woorden, Postbus 5204, Rotterdam. Oplossingen moeten uiter lijk dinsdag 26 februari binnen zijn om mee te dingen naar de prijzen 3x f 10,-. Oplossing en winnaars vindt u in ons blad van donderdag 28-februari Achter elk nummer staan twee om schrijvingen en men dient zelf uit te vinden, in welk van beide diagrammen de gevonden woorden moeten worden ingevuld. Bij juiste oplossing van de gehele opgave leest men op de verticale nummers 1 en 13 vier beroepen. HORIZONTAAL: 1 min of meer - pers. v.n.w.; 5 schoenband - voeg woord, 9 opgewekt - soort handteke ning; 14 alvorens - onderdompeling; 15 keg - klein deeltje; 16 deel van geraam te - holte; 17 groente - tevens, 18 schip (afk.) - Ver. Koninkrijk (afh.20 geneeskundig (afk.) - levervocht; 22 bedgerei - dwingen; 24 noodsein 0 oorlogstuig; 25 lengtemaat - predikant (afk), 26 medicijn - bedorven, 28 gebruik - keur; 30 gewicht - kledijver- siering; 32 bres - pers. v.n.w.; 33 ontkenning - oosterse titel, kleur - ontk. v.n.w.; 36 akker - twijg, 38 soort schaap - soort wrok, 39 kamp - gron den, 40 braken - billijk, 41 gezichtje - lichaamsdeel, 43 en 46 puur - ladder; 44 kleverig produkt - groente, 47 ongaarne - groeimiddel; 49 lijst van rechtszaken - broos; 50 manspersoon - graansoort; 52 klem - opnieuw, 54 scheepsgerei - grappenmaker; 55 pers. v.n.w. - de oudere (afk.); 56 boom - hemellichaam, 57 uitroep van schild wacht - alleen, 60 drinkgerei - voor deel; 62 onmeetbaar getal (wisk - anonymus (afk.); 63 onb. v.n.w. - bloedvat; 64 redeloze dieren - vrag. v.n.w.; 65 sap - soort walvis, 66 zeep water - scheepsgerei, 68 vogel - kim, 69 barak - zeer groot; 7- balsport - gras vlakte. f 10 12 13 16 1 IB 1 20 U k 22 23 J JS 26 27 28 30 f 33 3V 35 1 37 37 38 VI 13 vv V V6 V? V9 J1 5V SS 56 r 57 58 1 60 V 62 *3 K X 65 66 67 68 k 69 A 70 VERTIKAAL: 2 Engels gewicht (afk.) - voorzetsel; 3 zoek - krachteloos; 4 als voren - aartsvader; 5 vogel - plag; 6 Engels telwoord - ik; 7 een zekere - vlaktemaat, 8 kleur metalen band; 10 overal - bloem, 11 famihelicr- roodach tig, 12 bijwoord - maanfase (afk.); 19 hengelgerei - rund, 21 solied - als gast vertoeven, 23 wee - deel van hoofd, 24 verpanden - gezond maken (bedrijf); 25 Ned. rivier - aanw. v n.w.; 18 schip (afk.) - Ver. Koninkrijk (afk 20 geneeskundig (afk.) - levervocht; 22 bedgerei - dwingen; 27 steen - insekt; 29 schaden - parmentsvakantie; 31 spelleiding - grond, 32 sterk verlangen - vreugde, 34 buitendijks land - knaag dier, 36 gravure -nauw; 37 drinkgerei - open plek in bos; 38 plas - kleverig produkt, 42 bovendien - Europeaan. 45 glansmiddel - handvat; 48 vloeibaar - vocht; 50 ploegsnede - ceremonie; 5 I tobbe - telwoord, 5 2 temperatuuraan- duiding - schoollokaal. 53 moede- woede - trek, animo. 56 beu - gelofte, 58 nieuw (voorvoegsel) - nauw verbon den, 59 droog - slot, 61 puntig voor werp - dicht; 63 voorzetsel - spil, 67 voorzetsel - muziekterm (afk Trekpleister „We hebben daar geen moment spijt van gehad. Vanaf het begin heeft het hier gelopen als een trein en wist de toerist ons te vinden", aldus her echt ten bezoek aan atelier „De Schape- kop" („Schaapskop is een scheldnaam voor de Dordtenaar Wij vonden het een toepasselijke naam voor onze zaak"), dat een plaatsje heeft gevonden in het centrum van het dorp Markt 23 levert nostalgische taferelen op. Daar wordt de wol, vers geïmporteerd van het Schotse schaap, gesponnen, vervolgens gewassen en door een eeuwenoud procédé van kleuren voor zien. Zoon Jan heeft een soort geheim recept waar met planten en kruiden de wol in verschillende tinten wordt ge verfd. „Onze kleding is volledig handwerk. We zijn daarmee trendge voelig al is het in ons geval puur toeval", zegt mevrouw Mosmans. Atelier „De Schapekop" fabriceert meer dan kleding. Naast mantels, poncho's en truien worden ook tafel kleden. sloffen, kussens en tasjes ver vaardigd. „Binnenhuis" De familie Mosmans staat vanaf aan staande vrijdag ook op de Binnenhuis- beurs in Ahoy' Zij „Wij zijn trouwe exposanten op de grote beurzen in Nederland. Veel klan- Mevrouw W Mosmans-van Hol spin nend in haar Veerse atelier „De Scho ten komen naar Veere ornaat ze ons op de beurs hebben gezien." Daar is te zien welke „handel" dit echtpaar nog meer heeft. Veel Poolse meubelen („echt handwerk") en Wor- kumer aardewerk („een produkt dat binnenkort niet meer gemaakt wordt") „Maar ik neem mijn spinnewiel mee. Dat is nu eenmaal nauw met onze filosofie verbonden. We zijn hier in Veere echte natuurmensen geworden", aldus het echtpaar Mosmans dat u straks op „Binnenhuis" met plezier zult ontmoeten. WIEGER DAM. Geluid en kleur zijn de verschillen met de keuze, die wij een aantal jaren geleden kenden. Gelijk met de trend naar originaliteit in gor dijnstoffen zal vooral de stand van Bayer Textiel „Visiona" veel aandacht trekken door de nieuwe kleuren, die men daar zal aantreffen Men streeft naar basiskleuren en kleur- groepen, die geheel nieuwe effecten brengen kigeel met aurdebrum bij voorbeeld, leisteengrijs met fuchsia- rood. mosolof met viuolt/esvtolet en nog vete andere opvallende combina ties „Binnenhuis presenteert treffen de voorbeelden van eigeel/aardebruin Ook het tapijt maakt een revolutie door. De ontwerpers laten ook hier de kleur, veel meer dan vroeger een rol spelen. Er is een „natuurshow" van Deja in de entreehal, waar niet minder dan 61 nieuwe tinten Uw aandacht zullen trekken. Ook hier zoekt men aansluiting naar elementen uit de natuur. Appels, bana nen, maar ook kersen, aardbeien en pruimen hebben als het ware hun kleur moeten afstaan om dimensie te geven aan het tapijt. De samenwerkende Topform-dealers, Fokkelman en De Stam, hebben een aardige attractie voor het publiek. Vier Ecyenoord-spelers, Willem van Hane- gem, „Wimpie" Jansen, Ramljac en de aalgladde individualist Jörgen Kristen- sen hebben naar eigen wens, inzicht en smaak een slaapkamer mogen inrich ten U mag er een kijkje nemen en wat de zaak leuker maakt: iedere avond wordt er een complete slaapkamer cadeau gedaan aan die Binnenhuis-bezoeker, die in een kwis de smaak van de vier Feyenoorders kan herkennen. Alleen, hij moet wel tevens klant van Fokkel- man/De Stam zjjn. Leuke dingen voor mensen WAND DEKORATIES PLEXBA i. de Ruyterweg 26, Rotterdam. Telefoon 13.22.30 onze stand op BINNENHUIS. Transol op kop? Op woensdag 27 februari staat Sportpa leis Ahoy' opnieuw in het middelpunt van de belangstelling. TRANSOL, de nieuwe koploper in de basketbal-com petitie staat dan voor de vuurproef. Levi's - Flamingos, sinds jaren kampi oen van Nederland heeft voor de laat ste maal de kans gelijk te komen met de nieuwe aanvoerders van de ranglijst, het Rotterdamse Transol. Om aan dit programma een bijzonder tintje te geven heeft de directie van het Sportpaleis extra-attracties van wereld formaat aan het programma toege- Extra Om 8 uur 's avonds beginnen dc wiel renners achter de Javanti's met als inzet de Grote Prijs van Rotterdam. Om kwart voor negen is de beurt aan Transol tegen Levi's, het hoogtepunt van de avond. Fa. DERAG oLZiï ROTTERDAM: Boezem weg 136-138 tel 14.06.19 Koop uw rechtstreeks bij de importeur. Een vertrouwd adres met 100 pet. garantie. Koopavonden geopend. zie ook onze stand op Binnenhuis (standnr. 24-25) HILLEGERSBERG: SCHIEDAM: Freerickspiaats 9 Rubensplein 12 I. 18.77.00 tel. 26.19.75 Met de Havenloods op reis Van donderdag 18 april tot en met zondag 21 april a.s. organiseert „De Havenloods" een 4-daagse reis naar Parijs. Ook nu zullen we in het Paris Lyon Palace Hotel logeren, waar ook alle maaltijden gebruikt zullen worden. Met diverse rondritten zullen wij u geheel Parijs laten zien, wij maken een tocht naar Versailles en bovendien krijgt u gelegenheid om te winkelen. Wilt u extra theaterbezoek, de reislei der weet er alles van en de tourincar is steeds ter beschikking. De prijs be draagt f 232,50 per persoon (1 per soonskamer f 17,50 toeslag) inclusief logies en alle maaltijden in hotel, alle rondritten in Parijs, de tour naar Ver sailles, koffietafel op heen- en terugreis en groot afscheidsdiner bij Gorinchem. Het volledige programma luidt als volgt: le dag: Vertrek om 8.15 uur vanaf de Westblaak, Rotterdam via Breda, Ant werpen en Gent naar Kortrijk waar in restaurant Francois een koffietafel ge reed staat Vervolgens via Lille naar de autoroute no 1 en aankomst in het hotel te Parijs om 18 uur. Diner 19.30 2e dag: Na het ontbijt om 10 uur een tocht naar Montmartre, Sacré Coeur en de beroemde Place du Tertre, waar u gelegenheid krijgt om op één van de vele terrasjes van dit unieke stukje Parijs te genieten. 13.00 lunch in hotel. Om 14.30 uur gaan wij toeren naar de Opéra de Madeleine Arc de Triomphe, Palais de Chaillot, Eiffel- toren. Panthéon en Graf van Napo leon. Om 19.00 uur dineren 's avonds gelegenheid voor eventueel theater bezoek. 3e dag: Om 10 uur gaan we weer gezellig toeren naar andere stadsdelen van Parijs, onder andere langs de boe kenstalletjes van de Seme en bezoek aan de Notre Dame, het Louvre en de Conciergerie. Tijdens deze rit krijgt u ook gelegenheid om te winkelen Om 13.00 uur lunch. Na de lunch om 14.30 uur gaan wij een tocht maken naar Versailles, waarbij wij dwars door het Bois de Boulogne zullen rijden en waarbij u de gelegenheid heeft het Paleis van Versailles met zijn beroemde spiegelglazen te bezichtigen. Om 19.00 uur diner. Om 21.00 uur staat de tourincar weer gereed en gaan wij een uitgebreide rondrit door verlicht Parijs 4e dag: Na het ontbijt gaan wij Parijs weer verlaten en rijden eerst naar Kortrijk voor de warme lunch. Verder rijden wij terug over Gent en Antwer pen (pauze) en gaan dan naar hotel Gorinchem vóór het grote afscheids diner. Terug in Rotterdam om 22.00 HOOFDKANTOOR DE HAVEN LOODS Pr. Hendrikkade 14, Rotter dam, tel. 132170. AGENTSCHAPPEN: Boekhandel Bokhorst, Vierambacht- straat 109, tel. 253716; Boekhandel Bokhorst, Peppelweg 128, tel. 189356; Boekhandel Bokhorst, Schubertlaan 83, tel. 184424; Boekhandel Bokhorst Koperwiek (winkelcentrum) 61-63, tel. 503251, Capelle a/d IJssel; Boek handel Van Dordrecht, Benthuizer- straat 84, tel. 243026; Boekhandel Hanou, Hoogstraat 50, Schiedam, teL 269663. Sig. mag. Nic. van de Spek, Nwe. Binnenweg 456-460, teL 231644; Sig. Mag. Hanselman (De Bokser), Zwaanshals 245, teL 658494; Van der Kaay Reizen, Beethovenlaan 1, Nieuwerkerk a/d IJssel, teL 01803- 2776.

De Havenloods | 1974 | | pagina 3