Is de wet de wet? ■Nil Operette Die Csardasfürstin met Marika Rökk in Luxor Actie van werkende jongeren tegen ontduiking van minimum jeugdloon uniska parket termeulen termeulen JEUGDLOON IS DIEFSTAL InAhoy'is altijd I wat te beleven. I II DE HAVENLOODS, DONDERDAG 21 FEBRUARI 1974 8-508 Openingsaanbiedingen.' Donkerblauwe konifeer (Cham. Alumi), pyramidaal groeiend. Zeer geschikt als haagplant, 's winters kleurhoudend. Nu in de maat 40-60 cm, met forse aard kluit, winterhard. Normaal f 5,48. Brem in pot (Genista-Cytisus). Doet het op iedere grond. De hele plant geeft in het voorjaar een fon tein van bloemen. In de kleur geel. Normaal f 4,98. Vuurdoorn (Pyracantha Orange Glow) in pot. Een klimmer die in de herfst en winter uw gevel in, gloed zet met massa's oranje-rode bessen (schimmel- en rotvrij). Normaal f 4,85. Pak ASEF stalmest f 1,95. Directeur Planbureau houdt "Spreekuur" Plannen maken we dagelijks. Plannen voor ons gezin, voor de zaak, voor de vakantie. Ook de regering moet plan nen maken, om niet voor voldongen feiten te worden geplaatst. De plannen voor ae Nederlandse volkshuishouding worden gemaakt door het Centraal Planbureau, dat nu ruim 25 jaar be staat. In het KRO-radioprogramma „Spreek uur", vast onderdeel van „Interlokaal" praat Fons Disch op vrijdag 22 februa ri met de ekonoom en direkteur van het Centraal Planbureau, Prof. Dr. C. A. van den Beid, sinds 1948 in dienst van het CPB, kroonlid van de SER en buitengewoon lid van de sinds kort bestaande Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid. Luisteraars kunnen tevoren schriftelijk vragen inzenden. Tijdens de uitzending is er gelegenheid telefonisch te reage- Oranje-speldje op zijn revers, draagt hij om de hals een bordje met z'n woon plaats erop vermeld (Rotterdam, Weesp. Paramaribo, Willemstad, Har- lingen) of zingt hij al stelend „Waar de blanke (c.q. zwarte) top der duinen? Het Bureau Pers van de Rotterdamse politie weet zich soms zeer mistig uit te drukken. Wat bijvoorbeeld te den ken van het volgende signalement van een boosdoener: „ca. 25 jaar, Rijksge noot, slank postuur, klein baardje". Dat woordje „Rijksgenoot" intrigeert ons. Waaraan herken je een Rijksge noot (dus iemand uit het Koninkrijk der Nederlanden?Heeft hij een De Dienst Centraal Milieubeheer Rijn mond heeft geconstateerd, dat op de aütoloze zondagen minder lawaai werd veroorzaakt in Rijnmond dan op andere zondagen. De invloed van het verkeerslawaai op de totale lawaai- belasting bleek echter vrijwel nihil rond het industriegebied, want het geluidsniveau was daar op de autoloze zondagen vrijwel gelijk aan dat op andere zondagen. Blijvend mooi! Weet u wat er zo fijn is van dit wandvinyl op textielbasis: wan neer u er een spons over haalt, ziet het er weer als nieuw uit. Afwasbare wandbekleding met piepkleine schoonheidsfoutjes, in een groot aantal kleuren, nu per meter (130 cm breed) voor voortwoekerende tandbederf ter hand genomen. Het kauwvlak van kiezen van kinderen wordt overtrokken met een dun laagje zuurbestendig plastic waardoor het ontstaan van tandcariës zou moeten worden teruggegaan. In een volgend stadium wordt de kinde ren verboden nog langer hun kiezen te benutten voor het kauwen van voedsel. In het laatste stadium zijn er geen kiezen en is er geen voedsel meer. Advertentie in Sparkrant: „Ik verza mel heilige beeldjes, wijwaterbakjes en ansichtkaarten. Graag te ruilen voor Van Nelle- of Blue Band punten of California-vlaggetjes of tegen vergoe- dihg". Kennelijk van hobby veranderd.. Stelling: „Wie arts wordt om den brode, zal vroeg of laat verstaan dat de mens van brood alleen niet kan leven". „Terug naar de natuur" is de trend van Binnenhuis'74 en daarom een entree met gordijnen gedrapeerd in en rond honderden bomen, die speciaal voor dit doel in de Kaapse bossen bij Maarn werd gekapt. De aandacht op dit ge heel wordt gevestigd door computer- bestuurde lichteffecten. Heerlijk terug naar de natuur in het Rotterdamse tentoonstellingen complex, niet in Maarn waar de Kaapse bossen extra werden uitgedund want daar schijnt alleen het zonnetje en zijn geen computerbestuurde licht effecten. Er werd gebeld, er stond een de deur Er stond een oude versleten de deur Dame... zei de man... zou ik niet... ik bedoel er is hier niets in de buurt eehhh.... ik moet zo nodig... een kleine bood- Ik keek naar de man Met zijn oude voeten probeerde hij trappelbewegingen te maken Een lichte draaibeweging trok door zijn onderlichaam Ik keek naar de man Ik dacht... ik aarzelde Ik dacht.... een vreemde man... Ik zag me al dood in de badkamer Ik klapte de deur dicht Ik riep: aan de deur wordt niet geplast Door 't raam zag ik de man het tuinpad afstrompelen Bij het hek posteerde hij zich tegen een bpom, hij keek links, hij keek rechts, hij nam de bekende mannenhouding aan kwam er een politie- Op dat n wagen voorbij De wagen stopte wat verderop Agenten stapten uit He meneer, riepen ze, kom straks Als je klaar bent, even hier Mijn hemel, dacht ik, 't is mijn schuld Ik rende de straat op Kwestie gesust, agenten af. Hij keek geroerd en toen ineens moei lijk Dame... van de zenuwen... nou heb ik.... ineens een grote boodschap.... ooohhh Kom binnen, zei ik, daar is het toilet Discreet ging ik naar de zitkamer 't bleef lang stil, te lang.... Ik ging kijken De w.c. bleek niet doorgetrokken De man bleek verdwenen en ook mijn antieke hangklokje uit de hal vierduizend gulden huilend trok ik de w.c. door. Leen de Zwart. Op 1, 2 en 3 maart Wij zijn er in geslaagd voor onze lezers de operette Die Csardasf ürstin in originele en volledige bezetting naar Rotterdam te krijgen. Drie voorstellingen in het prachtig verbouwde Luxor Theater op vrijdag 1, zaterdag 2, en zondagavond 3 maart. De aanvang van alle voorstellin gen die wij in samenwerking met het Nederlands Theater Bureau geven is 20.15 uur. Kaartverkoop vanaf vrijdag 22 februari uitsluitend aan de kassa van het Luxor Theater. (Dagelijks van 10-16 uur, telefonisch van 12-16 uur onder nummer 13.83.26). Prijzen der plaatsen vanaf f 7,50 tot en met f20,-. Als er één ster is die aanspraak zou mogen maken op deze veel gebruikte titel is dat wel de Hongaarse Marika Röhk, die in haar 30-jarige carrière alles op theatergebied heeft ondergaan en nu opnieuw een hoogtepunt breikt in de hoofdrol van Emmerich Kalman's meest succesvolle operette. Die Csardasfürstin. Kortgeleden ont ving zij een hoge Oostenrijkse onder scheiding voor deze rol en beleefde zij in de avond aan avond uitverkochte Raimund Schouwburg te Wenen een geweldig succes. Ruim zeventig mede werkers, waaronder de solisten Ute Gabriel, Ingrid Schlemmer, William Anderson, Reto Galli, Fritz Gönner, Kurt Liederer, Willy Leitner, Tony Niessner en Eric Joey Pflüger, alsmede een groots ballet en een Weens operet tekoor- en orkest zullen de goede uitvoering van deze operette garande ren. In deze operette zullen vele onvergete lijke melodiën zoals „Madels gibt es wundefeine", „Ganz ohne Weiber geht Met Andere Woorden Cape, toog, beha, vest, trui, kilt, buis, kiel, albe, kous, demi, slip, toga en huik. Dat waren de namen van kleding stukken, die bij een juist oplossen van onze vorige puzzel, naar voren kwa men. Winnaars werden W. Waldekker, Chris Bennekerslaan 25b, Rotterdam; J. Moll, Wm. Kloosstraat 14, Spijke- nisse en M. H. 't Hoofd, Hogebanweg 73a, Schiedam. Zjj kregen een tientje thuisgestuurd. BEKENDE POTTERIE houdt s zaterdags "2e keus verkoop te Delfshaven Enige maanden geleden in Wenen gefotografeerd: Marika Rökk, een ster die door haar fabelachtige inzet, haar temperament en speelvreugde de voorstelling die Chose nicht", „Die madis vom Chantant" en „Tausend kleine Englein singen" ten gehore worden gebracht. Een unieke gelegenheid die wij onze De komende weken gaat de KWJ - beweging van werkende jongeren - klachtenavonden organiseren over het jeugdloon. Op 1 januari is de wet op het minimum jeugdloon van kracht geworden. Léonie en René van het district Rijnmond van de KWJ vertellen dat veel jongeren niet weten wat het jeugdloon is, op welk bedrag ze recht hebben. De bedrijven zijn verplicht deze minimum lonen uit te betalen. In de grote bedrijven waar een cao is afgesloten gebeurt dat ook, maar een aantal bedrijven proberen deze wet te ontduiken. Zij maken werxenae daarbij misbruik van het feit dat ae werkende jongeren vaak niet precies weten vermenen waar ze recht op hebben. Op het moment vinden in het hele rechten af te dwingen. In het uiterste land activiteiten plaats om die rechten geval is het mogelijk de werkgever een JAC Vlaardingen, P.K. Drossaertstraat 201. Men kan ook opbellen: 135678 of 344713. Verder zijn ook de vak bonden bereid te helpen. Om vast wegwijs te worden staat hierbij een staatje afgedrukt met de bedragen die werkende jongeren minstens moeten Verkoopfiliaal Schiedam 's-Cravelandseweg 956 Telefoon 010-70 34 76 duidelijk te maken. En het levert succes op. Zo werd onlangs actie ge voerd bij het warenhuis Linders in Dordrecht. Reeds toen de directie van de actie hoorde zegde ze mondeling een verhoging van het loon toe. Tien minuten na het begin van de actie hadden de werkende jongeren van het bedrijf hun verhoogde loon zwart op wit staan. Door de klachtenavonden wil de KWJ een lijst maken van bedrijven die de wet overtreden. Iedereen kan er terecht met zijn of haar loonstrookje, zodat bekeken kan worden hoeveel men tekort komt. Dat blijkt in som mige gevallen op te lopen tot meer dan 300 gulden per maand! Samen met de medewerkers van de KWJ kan dan bekeken worden wat er aan gedaan kan worden, b.v. door het aanvragen van een gesprek met de directie of door het schrijven van een brief. Het is al velen gelukt hun hoeveel snoet je minstens verdienen? Eén van onze vaste gezegden is: de wet is de wet. Het lijkt een waarheid als een hun keus tegen het kwade, tegen het leed en net onrecht. Vandaar dat 2 koe, waarbij geen zinnig mens z 'n wenkbrauwen met fatsoen kan optrekken. Breng daar maar eens wat tegen in. Of is de wet soms de wet niet? Nu ligt 't er natuurlijk wel aan waar je 't over hebt. Ik wil het dit keer hebben over de wet van God. Daarmee bedoel ik ook de bekende tien geboden, maar ook veel meer dan dat. De eerste vijf boeken van de bijbel, de zg. boeken van Mozes, worden ook wel ,,de wet" (de tora) genoemd. Er staan verhalen, maar ook veel wetten en allerlei soort wetten. Wetten die algemeen klinken, zoals: gij zult niet doodslaan, maar ook wetten die een bijzonder geval op het oog hebben, zoals b.v. dat je iemand z'n kleren moet teruggeven als het nacht wordt, in het geval hij er overdag geld op geleend heeft. Hij mag niet van de kou omkomen. Een sociale opkwamen voor de vreemdeling (de gastarbeider), de weduwe en de wees. Dat is een bepaalde kant van die wet. Mensen hebben die gemaakt. Ze veranderden die wet ook in de loop der geschiedenis. Want wetten kunnen niet altijd hetzelfde blijven. Ze hebben te maken met de omstandigheden. Ook wetten maken een geschiedenis door. Jezus zegt nog al eens: de ouden hebben gezegd, maar Ik zeg Vergeet ik nu niet dat we 't zouden hebben over de wet van God? Nee, dat is de andere kant. In die wetten klinkt ook altijd door dat God ze gegeven heeft. God geeft ze door mensen als wetten van bevrijding. Daarvoor zijn ze bedoeld. Ze bedoelen ons leven te redden van onrecht en verdrukking. Soms wordt er heel zouden wij zeggen. En dan zijn er nog wetten die alles regelen wat er in en duidelijk een grote nadruk op gelegd, dat het wel degelijk wetten van God zijn. om de tempel gebeuren moet, dus ten aanzien van offers, reinigingen en dergelijke zaken. Veel mensen hebben geen prettige herinneringen bij het begrip „de wet van God". In hun oren klinkt het nog na in de geest van „een grote stok achter de deur". Dorothy Sayers, een Engelse schrijfster die vooral bekend is om haar Sommige achter elk gebod staat: Ik ben de Heer, jullie God. Daarom moeten de vreemdelingen goed behandeld worden en daarom mogen de mensen die geen helper hebben niet de dupe worden, omdat God ook hun God is. Omdat die mensen van God zijlj. maken wel eens een groot verschil tussen de detective verhalen (Lord Peter Wimsey) heeft ook een boekje over het geloof evangelie van Jezus. Ze zeggen: kijk, in dat oude testament staat een God die heel geschreven. Daarin zegt zij: Veel mensen hebben de indruk dat God precies datgene verbiedt wat wij nu juist fijn vinden. Ze heeft gelijk, veel mensen hebben die indruk. Vooral als die wet uitgelegd werd, dan mocht ongeveer niets meer. Dominees werden vaak afgewogen 1 wat ..er allemaal mee door kon". Je voelde je opgezadeld n n schuldgevoel leren hoe w vreemd voor de mensen. Dat is de God v Maar Jezus heeft de liefde gepredikt, dat is heel w Toch is dat een misvatting. Want beide, de wét vi evangelie van het nieuwe testament hebben r dat alle perken te buiten ging. Sommigen zagen er geen gat meer in doffe wanhoop of maakten er zelfs een eind aan, anderen zette heen en namen afscheid van domineeslandZe vonden het er koud onbewoonbaar. Misschien dat iemand zegt, dat ik de zaak overdrijf. Laat hij dan blij zijn dat hij 't althans niet zo gehoord heeft. Er zijn er intussen genoeg. De literatuur bewijst dat „de wet van God" zo verkeerd op mensen overgekomen is. \ls de wet de wet wel? In de „wet van God" hebben Israëlieten opgeschreven wat zij dachten dat er gebeuren moest om dit leven leefbaar te maken. Soms zijn er sterke overeen komsten met de wetten van naburige volken. Soms zijn er ook wetten bij die op de oorlogen, t anders, dat is het evangelie. 1 het oude testament en het bedoeling, nl. om ons te En hoe we tot heil, tot geluk kunnen komen. en vervielen Ik zou haar willen zeggen: gelukkig, dat het de wet van God is. Mensen houden zich erover het slecht uit, ook wanneer ze op goede gedachten komen. Wij hebben de neiging om de moed te laten zinken als we niet meteen zien dat er verandering in de wereld komt. Maar als we weten dat God deze dingen van ons blijft vragen en daarmee bedoelt dat we verder zullen komen, dan houden we moed. Wand dat staat er een profeet op en die zegt: toch komt er een tijd, dat die wetten van God niet meer in een boek alleen zullen staan, maar in de harten van de mensen. Dat lijkt haast onmogelijk. Zijn onze harten niet vaak keihard? Dat is waar. Misschien staat daarom wel dat verhaal van die stenen tafelen", waarin Mozes de hrijven, in de bijbel. Maar we weten dat het toch kan. Jezus vandaag in 't geheel niet meer van toepassing zijn. Ik denk b.v. aan de bepaling Nazareth kan dat. Er\ die doet dat tot op vandaag en verder. Daarom kunnen er A" 1 mensen zijn die op Hem wat dat betreft al hun hoop gevestigd hebben. proces aan te spannen. Omdat het een wettelijke regeling is wint de jonge werknemer altijd. Ontheffing De minister kan de werkgevers onthef fing van de minimum jeugdloonrege ling verlenen. Door heftige protesten van organisaties van werkende jonge ren is de minister niet ingegaan op verzoeken van grootwinkelbedrijven en middenstand voor collectieve onthef fing. Welke bedrijven wel ontheffing krijgen is nog niet geheel duidelijk. De ervaring van de KWJ is dat er bedrijven zijn, die zeggen dat ze ont heffing hebben, terwijl dat niet het geval is. Als het wel zo is dan moet het bedrijf een schriftelijke verklaring van de minister kunnen laten zien. Niet tevreden Overigens is de KWJ nog niet geheel tevreden met de wettelijke regeling zoals die nu is vastgelegd. „Wij vinden dat we recht hebben op het minimum loon (dat nu vanaf 23 jaar geldt), zodra we werken, of je nou 18 of 22 jaar bent. Je moet wel met 18 jaar in militaire dienst, je mag dan trouwen, je kunt stemmen en in veel gevallen doe je hetzelfde werk als iemand die ouder is. Het is wel erg vreemd als je aan de lopende band staat of in een winkel werkt, je aan het eind van de week zoveel minder geld in je loonzakje hebt, alleen om het feit dat je jonger bent. Maar dat betekent niet dat oudere arbeiders met een gezin minder moeten gaan verdienen of op hetzelfde loon moeten blijven staan, maar dat deze uitbetaling van de winsten afge haald moet worden". Maar natuurlijk moet eerst het wettelijk minimum jeugdloon overal worden uitbetaald. De eerste klachten avond van de KWJ is vanavond (donderdag) op het KWJ kantoortje aan de Eendrachtstraat 176. Verder op donderdagavond 28 februari en 7 maart (telkens van half acht tot tien uur) bij de KWJ en bovendien bij het NATIONAAL VOORLICHTINfeSINSTITUUT Geefl u gratis advies waar u naast een goede servies met de hoogste korting onderstaande artikelen in uw omgeving.kunt kopen O autobanden O diepvriezers O televisie kleur/zwart-wit O wasautomaten O koelkasten O gashaarden O dfwasautomaten O film/fotoapparatuur Zet een kruisje in het betreffende vakje en zendt deze coupon aan: Nationaal Voorlichtingsinstituut. Postbus 616. te Hilversum Naam Plaats Ter voorbereiding va: 1974/75 start de KNVB, dam op 28 februa bureau, Witte de Withstraat 47, Rotterdam. 22 febr. binnenhuis driemiljoenste ahoy'-bezoeker. za. 23 febr vader abraham show 20.00 uur Vader Abraham, Jacques Herb, Ben Cramer, Mieke, Marty, Ria Valk, Bueno de Mesquita. wo. 27 febr. de absolute basketballtopper 20.45 uur transol r.z. - levi's flamingo's vr. 1 mrt. 20.00 uur doto in ahoy' worstelpremière Anton Geesink, optreden The Cats etc. za. 2 mrt. 20.00 uur microkorfbal beslissingswedstrijd kampioenschap van Nederland 5 mrt. transol r.z.- raak punch II za. 9 en zo. 10 mrt. felikat internationale kattententoonstelling met meer dan 1.000 katten za. 16 mrt. gesteente- en mineralenbeurs za 16 mrt nacht van het hart wo. 20 en do. 21 mrt. abn- kwalificatietoernooi welke 4 nederlandse spelers doen er straks mee tegen 's werelds sterkste tennissers? ma. 25 t/m zo. 31 mrt. abn-wereldtennis 32 toptennissers met o.a. Okker, Nastase, Orantes, Riessen en Drysdale. j 28t/m30mrt bovag-occasion-show jj za. 30 mrt gospel-manifestatie ij kaartverkoop j voor het sportpaleis i verkoop aan de kassa op de metrobrug, ma t/m za. 10-16 uur, j tel. van 11-16 uur: (010) 812144 en bij de voorverkoop-i j adressen, alle WV-kantoren in Nfederland en bij de Infor- j matiek in het winkelcentrum Zuidplein. voor de Tentoonstellingshallen verkoop aan de kassa bij de hoofdingang telefonische inlichtingen: (010) 812122 rotterdam - zuidplein fi

De Havenloods | 1974 | | pagina 11