DE HAVENLOODS ET Bonafide rijscholen zijn het wachten moe: eisen erkenning door de wet nAVJCilUlAI BEUNHAZEN..... DRIEMIUOEN BEREIKT. BEZORGERS (STERS) Op z'n Frans in Hilton Forester- Meditatie.... Startschot 16 maart BINNENHUIS GEOPEND Volgens de wet.... Ongekunstelde blues: ontwapenend een oud-leerling die het op het Ministe rie van Onderwijs nogal ver had ge schopt. Hierin werd kort en goed gesteld: ,,U kunt in Nederland alleen maar iets bereiken met buitenparle mentaire akties".... Deze weinig-ambtelijke, maar zeer dui delijke zinsnede heeft geleid tot de harde lijn, waarmee de gediplomeerde rijschoolhouders op het ogenblik de aandacht willen vestigen op een eerlij ke zaak, die weliswaar hun economisch belang dient, maar waarbij toch ook onze eigen verkeersveiligheid inzet van het geding is. Er is nu sprake van een zekere eenheid door lotsverbonden heid... Want er is nog altijd een zeer grote mate van „beunhazerij" in de lesgeve- rij. Autorijscholen met de mooiste namen en leuzen verrijzen als padde stoelen uit de grond. Jaarlijks worden er bij de KvK zo'n 800 nieuwe bedrijf jes gemeld, al verdwijnt in diezelfde periode een zelfde getal.. Uurloon.... Het is immers niet lonend te maken om lessen voor een tientje per uur te geven, als je bonafide belasting, verze kering, brandstof en BTW moet beta len. Hoe kan men zo'n 32 km. per uur lessen voor een tientje, als je daarvan naast de eigen afschrijving van de auto al die andere kosten moet opbrengen? Wat rekentf uw monteur vooréén garage-uur? Wat betaalt u de loodgie ter of de behanger voor één uur werk? Het is immers onmogelijk voor f 10. - een uur les te geven, benzine te versto ken en nog een aütó te bieden ook... Dit kan alleen door z wart gedoe, door scharrelen naast bestaande uitkeringen en geknoei met boeken. Om maar te zwijgen van de veronderstelde vakken nis van de „meester", die instructie mag geven, zodra hij het magische blauwe boordje heeft gekocht, een extra spiegeltje heeft aangeschaft en een dubbele bediening heeft laten aan brengen. VARA-T.V. Het betreft hier een brandende kwes tie, waarover de komende tijd veel te doen zal zijn. De VARA-televisie heeft de laatste weken op verschillende plaatsen in ons land laten „lessen" bij willekeurige rijscholen of instructeurs. Hun conclusie was eensluidend, dat de situatie erger is, dan men voor moge lijk zou houden. Hoewel het niet zeker is, of het materiaal tijdig gemonteerd is, werd ons verteld, dat wellicht van avond in „Brandpunt" al een onthul lende reportage te zien zal zijn over de schandeüjke wijze, waarop vele adspi- rant-automobilisten in ons land tot „brokkenmakers" worden opgeleid. Wettelijk Minister Westerterp ontvangt deze week dagelijks honderden handteke ningen van gediplomeerde instructeurs, die hem om handelen vragen. Komt er geen antwoord, dan staat hun besluit vast: landelijk verkeer blokkeren. Het valt te betwijfelen, of de eventuele aktie, waarbij het verkeer twintig mi nuten zou worden lamgelegd de rij schoolhouders veel sympathie zal be zorgen. leder denkt nu eenmaal aan zijn eigen „ik". Maar wie de feiten kent, zal moeten toegeven, dat vele rijschoolhouders het water tot aan de lippen staat. Nood breekt wetten... Belangrijk Het enige, wat zij vragen is een wette lijke regeling. Het terugdringen van beunhazerij in de wereld van instruc teurs is een zaak. die ook ons belang is. Verkeersveiligheid kan slechts worded bereikt, als de opleiding tot automobi list in vertrouwde handen is. Dat is de simpele, maar volkpmen gerechtvaar digde eis, die de gediplomeerde in structeurs stellen. Het is te hopen, dat minister Westerterp, in ieders belang, binnen de gestelde termijn een bevredi gend antwoord kan geven. Veilig ver keer redt levens, ook van uw gezin en het mijne... TONNY BOK. „BINNENHUIS 74" belooft een groot succes te worden. De belangstelling is zelfs nog aanzienlijk groter dan de vorige jaren het geval was. zo verzeker de ons John Hofmann, de directeur van de Beurs. Gisteravond was het bovendien een feestelijke „happening", toen de drie miljoenste gast van Ahoy' de kassa's passeerde. Een mijlpaal in de geschie denis van het Rotterdamse tentoon- stellings- en sportcomplex. Een bijzonder gelukkige omstandigheid zou men het kunnen noemen, dat dit aantal werd bereikt tijdens een ex- Zuster M. P. C. Haayer is voor de lezers van ons blad geen onbekende. Iedereen herinnert zich zonder twijfel de artikelen, die zij enkele maanden schreef over de situatie onder de dak- positie onder direktie van John Hof mann, die met „Femina" en „Binnen huis" alléén in de afgelopen jaren voor een miljoen bezoekers zorgde. Onnodig te zeggen, dat er aan kado's geen gebrek was, terwijl de feestdronk rijkelijk vloeide Zowel het publiek als de exposanten zijn over het algemeen zeer tevreden over de kleurrijke, gevarieerde opzet, die de nationale woonmanifestatie dit jaar draagt. De tentoonstelling is ge opend jot en met zondag 3 maart en wordt gehouden in de hallen van het Ahoy'-complex. en thuislozen in onze stad. Het ver heugt ons dan ook bijzonder, dat de Foresterprijs voor het jaar 1973 juist een Zuster Haayer in haar kwaliteit als maatschappelijk werkster is toegekend. Zij ontvangt deze onderscheiding voor de wijze, waarop zij zich nu al 35,jaar inzet voor daklozen en sociaal ont wrichten in onze stad. De Foresterprijs wordt ieder aar uitge reikt aan degene, die zich naar het oordeel van de jury heeft onderschei den tot lediging of opheffing van maatschappelijke noden In het jaar 1971 werd de prijs toege kend aan de toenmalige ombudsman, Marcel van Dant, terwijl hij in 1972 een hoogleraar in de psychiatrie werd uitgereikt. Zuster Haayer is in onze stad vooral bekend door haar werk als sociaal werkster bij de Stichting De Redding boot. Aan de prijs is bovendien een gift van f 1 500,- verbonden. Het zal onze lezers bekend zijn, dat het Sociaal Noodfonds reeds in decem ber een bedrag van f 2500,- ter be schikking stelde van Zuster Haayer. Wij kunnen berichten, dat dit zelfde fonds deze week opnieuw een aanzien lijk bedrag, hl. f 1 500. aan De Red dingboot van zr. Haayer heeft overge maakt. Wij hopen, dat Zuster Haayer nog lang haar activiteiten ten behoeve van de dak- en thuislozen zal kunnen voort zetten. De be'doelde onderscheiding, de Foresterprijs, is dit jaar beslist goed terechtgekomen. TB. Voor de verspreiding van ons bl^d vragen wij voor direkt Minimum leeftijd 15 jaar Aantrekkelijke bijverdienste Aanmelden: Prins Hendrikkade 14, Rotterdam, tel. 13.21.70, toestel 28. DE HAVENLOODS '(f3 Marika Rokk.. Alle voorstellingen zijn uitverkocht.... Brandenberg werden onder meer gi naleerd op de wijnproeverij ter g genheid van de Franse culinaire week in Hilton-Rotterdam. In samenwerking met het gerenom meerde wijnhuis „Cruse" te Bordeaux, de Nederlandse vertegenwoordiger „Firma J A. Verbunt" te Tilburg en de Franse Ambassade in Nederland, wordt er in het Rotterdam Hilton restaurant „La Cóte de Boeuf" tot en met 5 maart de Quinze Jours Gastronomiques Francais" georgani- Dit Franse culinaire evenement is reqliseerd door de medewerking i Poland Plourens, eigenaar van de Pessac gelegen sterrenrestaurants „La Réserve" en „Alouette", die samen met zijn chef Pierre Bugat en Hilton's chef Marcel Rothlin gedurende deze periode de scepter zwaait over de keuken. W a—t ■■■■■■nigMMwwa - dinsdag 26 februari 1974 VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER SCHIEDAM VLAARDINGEN KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21 70 Hofplein blokkeren? Voorverkoop „Nacht van het Hart" Door een misverstand zijn de volgende adressen van de voorverkoop voor de „Nacht van 't hart" abusievelijk in de krant gekomen. De Havenloods Prins Hendrikkade 14 Rotterdam; De Ha venloods Hoogstraat 122 Vlaardingen, De Havenloods Veld en Beemd 25 Krimpen a.d. IJssel;Hanou Hoogstraat 50 Schiedam; Boekhandel N. v.d. Spek Nieuwe Binnenweg 450 Rotterdam; Sigarenmagazijn De Bokser Zwaanshals 241 Rotterdam; Boekhandel van Dor drecht Benthuizerstraat 84 Rotterdam j deze adressen kunt u des NIET terecht voor uw toegangsbewijzen. Plaatsbewijzen in voorverkoop zijn ver krijgbaar bij weekblad „Het Zuiden", Dordtselaan 139 (Hr. van Asperen), tel. 85.98.50. Verkoop dagelijks van 9 tot 5 uur, op zaterdag van 9 tot 12 Op woensdag 27 feb. om 20.00 uur wordt er in zaal IV van het Beursge bouw, Meent 110, een introduktiele- zing gehouden over Transcendente Me ditatie, zoals geleerd door Maharishi Mahesh Yogi. Vrijdag 8 maart om 20.00 uur is er een vervolglezing, eveneens in het Beursgebouw. Transcendente Meditatie is een een voudige techniek die diepe ontspan ning verschaft waardoor vermoeidheid en spanningen op natuurlijke wijze worden opgelost en verborgen geestelij ke en creatieve vermogens worden ontplooid. Sparta-Twente samen met kaartjes Feyenoord Sparta heeft besloten de wedstrijd tegen FC Twente niet naar de zater dagavond te verplaatsen. Zoals gebrui kelijk wordt er zondag a.s. om 2 uur 's middags begonnen, terwijl er boven dien een voorwedstrijd is tussen HOR- KA (een vereniging uit de Rotterdam Horeca-sector) en een elftal vroegere en huidige profboksers. Als gastspelers hebben i.a. Tinus Bosselaar en Henk Schouten hun medewerking toegezegd, terwijl ook tal van bekende boksers (Aad Jansen en verschillende Van Kla verensvan de partij zijn. Tijdens de voorwedstrijd wordt gecollecteerd ten bate van Luc van Dam. Kaarten voor de wedstrijd tegen FC Twente zijn bij de bekende voorver koopadressen te krijgen. Belangrijk voor de liefhebbers is, dat men tege lijkertijd een zelfde aantal plaatskaar- kan kopen voor de belangrijke derby Sparta-Feyenoord, die op zon dag 17 maart zal worden gespeeld. Prestatieloop Ook bij de zevende prestatieloop van De Havenloods zal de stopwatch ge-, hanteerd worden om tijden te registre ren. Niet om records te noteren, maar gewoon omdat iedereen wil weten hoe lang hij of zij nu gedaan heeft over die vijf of zeveneneenhalve kilometer hardlopen in het Kralingse bos. Het gaat immers uitsluitend om de presta tie en de grootheid daarvan is voor elke deelnemer een andere tijd. Vorig jaar lieten bijna 3000 mensen zich voor een „knaak" inschrijven om deel te nemen aan de door ons in samenwerking met PAC georganiseerde prestatieloop. Dit iaar kan men voor hetzelfde geld aan deze trim-manifesta tie deelnemen. Startkaartjes zijn te verkrijgen aan de volgende adressen: Reisbureau Oost, Raadhuisplein, Krimpen a/d IJssel. VVV kantoor. Hoek van Holland. Van Abkoude. Zwaanshals 133, Rotterdam. Dekkers, Palestinastraat 57b, Rotterdam Glimmerveen, Soetendaalscplein 8a, Rotter dam. Van Hemert, Sal. de Braystraat 31. Rotterdam (Alex.polder). Cantinc Sintel- baan l.angcpad, Rotterdam. Baggerman, As- serweg 69, Rotterdam. Kloos, Apollostraat 69, Rotterdam. Winkelman, Bergsingel 210a, Rotterdam. Telefonische in li rillingen J. Verschoor. Or- pheusstraat 23. Rotterdam 010 - 182671 of VV. Witvliet, Arguspad 5, Rorterdam 010 - 225439 (na 18.00 u.) Verder bij alle kantoren van De Havenloods, Prins Hendrikkade 14, Rotterdam; Hoog straat 122, Vlaardingen; Veld en Beemt 25. Krimpen a/d IJssel. Na-insehrijving is op 16 maart vanaf 12.00 uur mogelijk in de cantinc Sintclbaan Langc- pad. Rotterdam, vlakbij de start. Als minister Westerterp niet vóór 19 maart een bevredigend en duidelijk antwoord geeft op de brief, die de Stichting Ml-Rijscholen, samen met de Belangengroep Rijschoolhouders, aangesloten bij de VAMOR vorige week dinsdag aan hem geschreven heeft, dan dreigt in de week tussen 19 en 26 maart „harde aktie". Het ligt namelijk in de bedoeling van de erkende rijschoolhouders, zo er aan hun gerechtvaardigde klachten geen ge hoor wordt gegeven, de aandacht op hun proble matiek te vestigen door het blokkeren van een aantal verkeersaders in alle 58 districtskringen, waar de CBR examens afneemt. Voor Rotterdam zou dit betekenen, dat op die dag, 's middags tussen 3 uur en tien voor half vier het verkeer op Coolsingel en Hofplein vakkundig door de lesauto's zou worden lamgelegd, hoe ongaarne de „aktivisten" overigens tot die maat regel zouden overgaan. Iedere particulier, die er brood in ziet (bijvoorbeeld om wat bij te verdienen) kan van de ene dag op de andere DUBBELE BEDIENING „instructeur" worden. De wettelijke eisen beperken zich tot de bekende dubbele bediening, een blauw bordje met een witte L en feen rechter voor spiegel. Als men dan ook bovendien nog drie jaar in het bezit van een rijbewijs is, kan „het onderwijs" begin nen. Een vreemde toestand in een land, waar het vakonderwijs op vrijwel elk gebied op hoog peil staat, terwijl men de normale onderwijsbevoegdheid toch ook werkelijk niet in een vloek en een zucht kan verwerven. De grote grief van deze grote groep instructeurs is, dat het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, ondanks jarenlange voorbereiding en een gereedliggend wetsontwerp nog steeds geen aanstalten maakt dit stuk ofschoon het in de wandelgangen vaststaat, dat het zonder meer een hamerstuk" zal blijken) op de agenda van de Tweede Kamer te plaatsen. De nood onder de rijschoolhouders is groot, terwijl de beunhazerijhand over hand toeneemt. Hoe men verder ook over akties als zodanig mag denken, het staat wel vast, dat de bonafide nstructeurs in bijzonder moeilijke omstandigheden raken door het langzaam draaien van de ambtelijke molens. zingen, zodat vorige week dinsdag lan delijk de koppen bij elkaar werden gestoken, waarna tot het schrijven van een nieuwe brief werd overgegaan, waarbij om een duidelijk antwoord werd gevraagd binnen een-termijn van drie weken, d.w.z. voor de „beruchte" 19 maart. Het lijkt niet overdreven, wat aan de minister wordt verzocht. Het betref fende wetsontwerp, reeds begin '70 voorbereid, is immers reeds lang de vaste Commissie van Verkeer en Water staat gepasseerd en kan zonder veel moeite met een zekere prioriteit op de agenda van de Kamer worden ge plaatst. Trouwens de rijschoolhouders vragen geen onmogelijke zaken: zij wensen behandeling in de Kamer bin nen drie maanden na dato, maar voe gen hier aan toe, dat zij ditmaal niet afgescheept willen worden met „spoe dig" of „binnenkort". Zij vragen de minister klare wijn te willen schenken in een weinig problematische, eerlijke Veilig... Terwijl zowel de overheid als de burge rij bij voortduring stellen, hoezeer hun het ..veilig verkeer" ter harte gaat. is nog altijd nagelaten een gezonde basis te leggen om dit te helpen bewerkstel ligen. Autorijles geven is namelijk tot op dit ogenblik een vrij beroep, wat dus in geen enkel opzicht garanties geeft voor de kwaliteit van de lessen of de deskundigheid van de instructeur. De rijschoolhouders grijpen naar dit nieuwe wapen na een lange lijdensweg. Al sinds 1960 is het duidelijk, dat er voor werkelijk veiliger verkeer ook beter moet worden gereden. De basis van de kundigheid van de chauffeur ligt nu eenmaal bij zijn eerste oplei ding, zodat het onder de huidige om standigheden zeker niemand mag ver bazen, dat de Nederlander in het bui tenland vaak „gevreesd" word,t als slecht chauffeur De basis van zijn kennis, de opleiding in het algemeen ligt ten grondslag aan onvoldoende rijvaardigheid, dus aan minder veilig verkeer, dan theoretisch mogelijk moet zijn. Eigen fouten Natuurlijk moeten de rijscholen ook de hand in eigen boezem steken. Ge brek aan eenheid in hun organisaties veroorzaakte een situatie, waarin door onderlinge verdeeldheid geen vuist kon worden gemaakt. De historische ont wikkeling leert, dat oorspronkelijk les werd gegeven door de verkoper van de auto, zodat de BOVAG in feite de eerste „bond van auto-instructeurs" was. Daarna kwamen en zijn er nog vele bonden en hondjes, té veel zelfs Minister Suurhof stelde in 1960 dan ook terecht, dat hij niet kon praten met groepen mensen, die niet tot onderhandelen bekwaam waren. Ge volg hiervan was de instelling van de zgn. VAMOR-opleiding, waarbij wets- kennis, een rijtest en motortechniek examenvakken werden. Op dit ogen blik telt ons land ongeveer 6000 gedi plomeerde instructeurs. Onder minister Bakker werd gesteld, dat deze specialisatie nog altijd niet voldoende zou zijn, zodat een „hoger" diploma kon worden behaald VA- MOR-gedilomeerden konden meerdere vakkennis opdoen door het behalen van een Ml-diploma, waarbij vakpeda gogie, didactiek, voortgezet nj-onder- wijs en een shpcertificaat aan het pakket werden toegevoegd. In augus tus 1973 telde ons land ongeveer 1100 MI -instructeurs, maar nog altijd is de wettelijke regeling ver te zoeken Men is eigenlijk wakker geworden, toen er een schrijven binnenkwam van Er is grotere onrust ontstaan in hun wereldje, toen door de benzinecrisis het aantal lesuren nog verder terugliep. De belangengroep in Eindhoven be sloot toen tot een aktie, waarbij een ringweg voor korte tijd werd lamge legd, nadat een aantal brieven aan het Ministerie onbeantwoord waren geble ven. Het hielp in zoverre, dat minister Westerterp ditmaal wél van zich liet horen, al hulde hij zich.dan ook in een waas van vaagheden. Hij zegde behan deling van het ontwerp toe, al wordt hierbij gesproken over „binnenkort" of „spoedig" en „tot de mogelijkheden wordt geacht, dat dit jaar tot behande ling kan worden gekomen". Oude wijs.... Maar dit lied hebben de verontruste rijschoolhouders al enkele jaren horen Het „American Blues Legends '74", in de nacht van vrijdag op zaterdag pre sent in de Doelen, kenmerkte zich vooral door een ongekunstelde presen- Ontwapenende, nostalgische blues waarbij de geur van achterbuurt-steeg jes en open vuilnisbakken met straat- katten erom heen je als het ware tegemoet komt Men was dankbaar voor de muzikale hoogstandjes van Cousin Joe Pleasant. George „GP" Jackson, Doctor Ross en Big John Wrencher Deze old-timers de meesten zijn de zes kruisjes reeds gepasseerd - brach ten vooral amusante weinig commer ciële muziek: een gegeven' dat bij de eigentijdse popmuziek ontbreekt. Wel licht daarom de naam „Legends"

De Havenloods | 1974 | | pagina 1