Na de landing "varen" op de Engelse wateren Misdaad in vals licht op huiselijke beeldbuis TWEEDUIZEND BOTEN Jonge mensen: eigen dienst Agent "checkt" lesvliegers HET RECHT ZEGEVIERT Bakkers tonen hun kunnen Kursus Papiamento voor beginners DE HAVENLOODS, DINSDAG 26 FEBRUARI 1974 "Binnen vlie Nederlanders die hun vakantie op het water willen doorbrengen maar - nog - geen vaartuig bezitten, zijn het doelwit geworden van een opmerkelijke wervingscampagne. Hoewel zij thuis de meren en rivieren maar voor het uitzoeken hebben wordt hen geadviseerd uit dit overweldigende aanbod geen keus te maken, maar plaats te boeken in een machine (Fokker Friendship) van Air Anglia. Dit vliegtuig brengt de passagiers in nauwelijks een half uur van Schiphol naar Norwich. Daar wacht hen volgens de organisatoren de vervulling van hun stoutste dromen. Deze hoofdstad van het graafschap Norfolk ligt aan de rand van een watersportgebied dat uniek in Europa wordt genoemd. Riviertjes als de Ant, Bure, Chet, Yare en Thurne vormen tezamen met ontelbare meertjes en kreken een over circa 350 kilometer bevaarbaar paradijs, nergens onderbro ken door sluizen en vrij van hinderlijke getijdestromen. Hoe aantrekkelijk dit ook klinkt, het lijkt onbegonnen werk om Hollanders er toe te bewegen helemaal in Enge land voet aan boord te zetten. Daarom wordt nog zwaarder geschut in stelling gebracht. De Engelsen hebben ontdekt, dat het bewoners van Randstad Holland meer tijd en moeite kost om hun favoriete watersportgebieden (Zeeland en Fries- land bijv.) te breiken dan naar dit centrum - de Norfolk Broads ge naamd - te vliegen. Wellicht echter is hun sterkste pleidooi, dat zelfs mensen die bakboord niet van stuurboord weten te onderscheiden, hier de be schikking kunnen krijgen over zeer luxueuze motorjachten. Een superverhuurder als Blakes Ltd., tussenpersoon voor een veertigtal aan gesloten jachtwerven, beroemt zich er op de kostbaarste vloot van Europa te beheren, met vlaggeschepen als de Royal Emblem voor zes personen, huur per week 's zomers tussen de 900 en 1000 gulden. De catalogus biedt keuze uit elfhonderd kruisers, zeil jachten en woonarken. Daar werd vorig jaar een zo druk gebruik van gemaakt, dat de omzet een nieuw record bereikte: meer dan tien miljoen gulden. Waarom? De aantrekkingskracht van de Broads schuilt niet alleen in de typische Engel se sfeer en entourage, die aan dit waterfront een geheel eigen bekoring geven. Waar in de middeleëuwen turf gravers hun werk verrichtten genieten nu jaarlijkse honderdduizenden vakan tiegangers van het werk hunner han den. De bevaarbaar geworden moeras sen van weleer brengen de Engelsen - die niet veel watersportgebieden van deze omvang bezitten al lang in verrukking. Eén op de zestien gasten echter komt van het continent. De Zwitsers worden nu al met charter vliegtuigen aangevoerd, Duitsers bezet ten een goede tweede plaats en zowel Fransen als Belgen en Nederlanders volgen in toenemende mate hun voor beeld. Blakes' marketing manager Tony Howes staat er zelf nogal van te kijken, dat voor het nieuwe seizoen nu al 500 Hollanders een boot hebben gereser veerd. In zijn kantoor te Wroxham gewaagt hij van een doorbraak. Hij schrijft dit toe aan de perfecte ver- huurorganisatie, geconcentreerd in zijn onderneming en die van de felle con current Hoseason. Tezamen nemen zij negentig procent van de boekingen op de Broads voor hun rekening. Vloot... Dit betekent, dat de totaal beschikbare vloot hier uit circa tweeduizend bodems bestaat, dankzij het samenspel, van een kleine honderd werven onder strakke regie van deze overkoepelende organen. Zowel Blakes als Hoseason leggen de Nederlanders een verblindende full- colordocumentatie voor, boekwerken die tezamen de tweehonderd pagina's overschrijden. Schitterende kruisers' met voorzieningen als douches, xen- ss»—— Zondagavond 3 maart wordt er in de Grote- of St. Laurenskerk te Rotter dam van zeven tot acht uur weer een „Dienst door jonge mensen" gehou- Het interessante van deze diensten is dat zij geheel worden voorbereid door jongeren zelf, die daar week in week uit een avond aan werken, begeleid door de Centrale Hervormde Jeugd raad. In steeds breder kring blijkt er voor deze diensten, waaraan ds. Bert J. Blaauwendraad, jeugdpredikant te Rotterdam en Ad Booijen hun mede werking verlenen, belangstelling te be staan. Van de vorige cyclus verscheen zelfs een lp met liedjes uit de diensten. De dienst van zondagavond vraagt - vanuit het bpek Job naar de zin van het lijden. De luchthavenmeester van Zestien hoven heeft het plan opgevat door persoonlijke waarneming van lucht havenpersoneel eventuele overtredin gen in de (kleine) instructieluchtvaart lessen met sportvliegtuigen) te gaan constateren. Hiertoe zal zich biij tijd en wijle op dagen dat er op gelet wordt, een personeelslid van de Operationele AJ- dejing van de Havendienst naar ver schillende punten onder de voor ge schreven vliegroutes begeven om aldaar waar emingen te verrichten over het vlieggedrag van de betrokken piloot. Tot deze regeling is besloten om aan eventuele klachten uit Schiebroek, Overschie en Berkel Rodenrijs zo veel mogelijk tegemoet te komen De betrokken persoon is een beedigde opsporingsambtenaar van de lucht- havenpolitie en kan na constatering van een overtreding direct proces verbaal opmaken, dan weI de in over treding zijnde vlieger laten verzoeken zijn oefeningen te staken en op Zes- tienhoven te landen De controle zal worden uitgevoerd niet een luchihuvenvoertuig dat in radio- telefonische verbinding staat met zowel de Havenmeester, als met de verkeersleiding op de verkeerstoren van Zestienhoven, welke daar de enige instantie is die het bevel tot tanden kan geven Up deze wijze hoopt de luchtvaart Pellen oj en hoe overtredingen plaats derzijds vindt een cohtn binnenkomende k lat li ten en ten zou deze maatregel jireventtej kt, werken omdat alle op Z'estienl opererende scholen hiervan in k zijn gesteld. trale verwarming, chemische toiletten, gasfornuizen, koelkasten en ander comfort staan hier ter beschikking van totaal onervaren huurders. Een korte instructie is toereikend om hen weg wijs te maken. Wie het dan nog aan zelfvertrouwen ontbreekt kan voor circa 40 gulden een filmpje mee op reis nemen dat hem onderweg aanschouwe lijk onderwijs geeft. Hét is duidelijk, de tot gigantische ondernemingen uitgegroeide botem er- huurders van Oost-Lngelandappelleren niet alleen aan onze nationale lust tot varen, maar wekken ook een tijdelijk bezittersinstinc-t. „Kom naar de Broads en wees kapitein op uw eigen schip" is hun devies' eigen water af te houden en naar Norfolk te dirigeren? Zijn grote baas, directeur David Court heeft in zijn recent jaaroverzicht 1973 een optimis tisch geluid laten horen, met als onder toon: „Dit is nog maar een begin". Marketing Idee.. Er zijn allerlei redenen aan die oproep gehoor te geven. Tony Howes reed me op een droevige februaridag langs zijn waterfront, waar eens schepen met zwarte zeilen kolen aanvoerden en bakstenen voor de farmhouses en cot tages. Die beroepsvaart is grotendeels verdwenen, behalve tussen Norwich en de badplaats Greath Yarmouth. Wat gebleven is zijn de pittoreske oevers met bossen, korenvelden en wouden en een verrassend groot aantal typisch Engelse dorpjes. Het soms lichtelijk glooiende landschap heeft niet onder dit massale toerisme geleden, al we melt het dan ook van de pubs, waar men keuze kan maken uit de Engelse bieren en de dartpijltjes voor gebruik gereed staan. Er is aan alles gedacht. De met Blakes geassocieerde werven hebben vorig jaar hun netto-rendement van negen pro cent niet ontleend aan beknibbelingen op de service. Zij bieden een gevarieerd dienstbetoon. Het aantal mogelijk heden om bij een goede meerplaats te ankeren is op de Broads zeer groot. Wie hier aan de pleziervaart deelneemt (met de voorgeschreven maximum snelheid van 10 kilometer) kan reke nen op een stortvloed aan informatie. De gegevens variëren van een verwij zing naar 40 merendeels middeleeuwse kerkjes in de omgeving tot bijzonder heden over greyhound-races, bingo avonden, kastelen en restaurants in de typische Tudorstijl en mogelijkheden tot bowling and dancing. Blakes - dat zichzelf in deze branche toonaangevend noemt voor de Europe se markt -"wordt in Nederland verte genwoordigd door UttS (Universal Toerist Travel Service) in Amsterdam, tevens Air Angha-agent. Ziet de rtia'rkë- ting-manager in Wroxham kans om een groter contingent landgenoten van het Prijsverschil... Een in Nederland ongekende con centratie van huurvloten bevaart 's zomers de Norfolk Broads in het oosten van Engeland. Sinds kort is dit watersportgebied pijlsnel be reikbaar geworden, dankzij de lijn en chartervluchten van Air Anglia; de vlucht Schiphol-Norwich duurt ruim een half uur;. Superverhuurders als Blaes en Hoseasons doen ook in otfs land pogingen om passagiers te werven. Hu n grootste attractie is, dat onervaren gasten een keus kunnen maken uit een overweldigende hoe veelheid vaartuigen, inclusief zeer exclusieve motorjachten. De prijzen variëren zeer sterk, af hankelijk van het type/ vaartuig en de seizoenen. Vóór 4 meien na 28 september wordt scherp gecalcu leerd. Tussen het hoogseizoen en de stilste maanden is een groot verschil intarieven Hiérmee streeft men naar een grotere sprei ding van de vaarvakanties. Een 8 persoons Ferry Oceaner kost bij voorbeeld in februari 83 pond per week, in juli 150. Blakes de groot ste verhuurder, ook actief in ande re delen van Engeland, onder scheidt voor de tariefstelling een zevental perioden. Zo kost een negen persoons Soaring Light in februari 84 pond, maar in het va kan tie se L oen 152 (circa f. 1000,-1 per we-, k Er is keus uit elthonderd motor- en zeiljachten en woonboten. Goed koper dan zo'n vijftig gulden per man (voor een 8 persoons) kan men echter zelfs hartje winter niet terecht. Op veel boten kan over een extra bed beschikt worden tegen bijbetaling van cSrca f.50,- per week. ste damesblad, waarin een uitvoerige publikatie honderden boekingen ople verde. Dit waren aantrekkelijke arran gementen (een prijs voor vliegen en varen), op de reismarkt gebracht door Muller A Co. te A msterdam. Men heeft in dit deel van Engeland lang opgekeken tegen de fantastische watersportmogelijkheden in Nederland en het voor onmogelijk gehouden om ons voor de Broads te interesseren. De pijlsnelle tweedaagse Air Anglia- verbinding (twee maal daags) Amster dam-Norwich heeft daar verandering in gebracht. Zo'n vlucht kost normaal 118 gulden, maar als chartervliegtuigen ingezet kunnen worden zijn belangrij ke reducties mogelijk. Deze kortste luchtbrug naar Er\geiand (Londen ligt 180 kilometer verder landinwaarts dan Norwich) opent dus niet geringe pers pectieven voor de Broads, waar volgens overleveringen de roemruchte admiraal Nelson zeilen heeft geleerd. ...Exclusief.... Tony Howes: „Wij krijgen hu acht duizend gasten van het continent, maar dit aantal zal snel week en in de stille maanden 11.70 pond Maar veel paartjes gaan op spelevaart met een knus tweepersoon tje, daar kun je in het voorjaar al mee uit de voeten voor nog geen f.230,- in totaal per week. De zeer fraaie vierper- soons New Generation Four varieert van f.393 tot f. 728 per week Daar komt nog wel het een en ander bij. De brandstof bijvoorbeeld,één tot anderhalve gallon per uur, volgens Blakes ervaringen gemiddeld zo'n veer tig gulden per week. Een draagbare televisie moet ook extra betaald wor den (ongeveer 20 gulden per week) voor de hond vraagt men een toeslag van twee pond. Roeibootjes met öf zonder buitenboord motor kunnen te gen bijbetaling op sleeptouw worden genomen. De mammoetverhuurders menen zich met hun prijzen voor vergelijkbare boten in Nederland concurrerend te mogen noemen. In de duurdere klassen is hun aanbod waarschijnlijk uniek. Over het gedrag van hun merendeels onervaren passagiers maken zij zich merkwaardigerwijze geen zorgen; de jachten worden zelfs met een gerust hart toevertrouwd aan jongelui van 17-18 jaar. Ze zijn allemaal inclusief verzekerd, zij het met een eigen risico voor de huurder van ca. f.66,- tot bijna f.100,- afhankelijk van het aantal bedden. Vernielingen, aanvaringen of andere ongelukken komen zelden voor, hoe wel de bestuurders zich in alle situaties moeten redden. Behalve bij de nauwe middeleeuwse Potter Heigham-brug, waar een loods hen onderdoor helpt. Ligt het aan de in Engeland zo hoog gewaardeerde discipline, dat David Court over 1973 een nog beter gedrag van de passagiers kon constateren en een zeer beheerste navigatie? Waar in Nederland is een centrum te vinden met zoveel faciliteiten voor huurders van boten' Zelfs de.-.kost baarste motor/achten (bouwkosten ver boven een ton) kosten hartje zomer 22 pond per persoon (ruim f.140) per Klontenbinding ifjjpder zijn 120.000 gasten bevindt zich een meerderheid van „vaste klan ten", uit alle bevolkingsgroepen. Hoe wel Blakes en Hoseason in hun druk werken een sfeer van weelde en c fort scheppen, zijn ze er ook voor de gewone man. Laatstgenoemd verhuur bedrijf heeft een bestedingspatroon gepubliceerd van zes mensen op een luxe kruiser, gedurende een week. De heer kostte hen 780 gulden. Inclusief eten en drinken, brandstof, uitstapjes aan de wal, TV-huur, visvergunning enz. kwam de trip hen op 213 pond s dat is ongeveer f 225,- per persoon. In voor- en najaar zou de som van 130 gulden per persoon toereikend zijn. Hoseason vindt deze bedragen stimule rend, er van uitgaande dat men in een Engels hotel zeker 40 pond per per soon kwijt zou zijn. En wat, aldus deze redenatie, kan een hotel bieden in vergelijking met deze drijvende luxe bungalowtjes in een gebied vol natuur schoon (reservaten) schoon zwem water, een vogelrijkdom variërend van statige zwanen tot de zeldzame roer domp, gezwegen van een menigte aan vissen? Die vissen spelen in de propa ganda voor het gebied een grote rol. Al enkele jaren is de hier gevangen re- cord-pike (snoek) van tegen de veertig pond onderwerp van gesprek. Henge laars in East-Anglia rijden honderden mijlen om inde Broads hun geluk te kunnen beproeven bij de vangst van zeelt, brasem, baars en voorn. Norwich deelt in deze glorie door in een hoofd stedelijke folder te vermelden, dat een man hier op één dag vijftien snoeken heeft gevangen van tussen de 16 en 26 Passagiers kunnen meevissen, als zij in het bezit zijn van een vergunning, maar het aantal „permits" is gelimiteerd om overbevissing te voorkomen. Zij dienen er voorts rekening mee te houden, dat het in Engeland zeer onbehoorlijk is om de vangst te behouden. Wie een vis niet meteen terugzet mag zich geen gentleman noemen. Van deze regel is maar één vis uitgezonderd: de forel. Ook aan de waterkant vraagt Brittan- nia respect voor tradities. Leo J. Leeuwis Griezelen op tv Geruisloos nadert een Amerikaanse wagen het verlaten fabrieksterrein. De spiedende blik van de hoofdrolspeler uit de televisieserie ziet al snel wat er loos is. Hierna zwenkt de camera naar een gangster die op dat terrein de hoofdrolspeelster mishandelt en haar levenslicht uit wil blazen. De kijker zit gekluisterd aan zijn toestel. Back- groundmusic zwelt aan. De spanning stijgt ten top. Plotseling treedt de held, een of andere recher cheur, in het gezichtsveld van de camera en betrapt de gangster op heterdaad. Natuurlijk geeft deze laatste het niet onmiddellijk op en tracht al schietend zijn weg vrij te maken. De rechercheur drukt de mooie hoofdrolspeelster, die snikkend bij hem bescherming zoekt, aan zijn stoere borst, terwijl hij even later de achtervol ging in zet. Tja, de amusementswereld maakt er wat van. Spanning, een vleugje vrouwe lijk schoon en de daarbij behorende romantiek, alsmede de ongure en ge- Natuurlijk legt de misdadiger het loodje. Anders zouden wij kijkers, dat immers niet accepteren! Na een kort résumé - altijd behorend bij het einde van zo'n tv-detective, waarin de held simpeltjes het hoe en waarom van zijn handelen verklaart - rest de kijker zijn sigaretje en glas bier. wetenloze misdadiger vormen de ingre diënten van wat voor een groot ^leel van kijkbuisgekluisterd Nederland de hoofdschotel van een avond amuse- Velen identificeren zich bewust of onbewust met dc held, die een bepaal de roep naar het avontuurlijke, recht schapen, hart(en (veroverende en man nelijk optreden in zich heeft. Vooral jongeren worden hierdoor aangegre pen. en raken onder de indruk van wit de tv ons biedt „Laatst had ik een knulletje, die met behulp van een masker het Monster van Frankenstein speelde, en op zo'n wijze de meisjes de stuipen op het lijf |oeg", aldus mejuf frouw P M. Vollebregt, als stafofficier jeugdzaken werkzaam bij de rukspoli tie. district Dordrecht Zij kan menig voorbeeld van mutatie van hetgeen er pp de tv verschijnt, aanhalen „Zo was er een jongetje, die di? Pritt-sfiftenreclanie nadeed Hu smeerde een hankie in met die lijm m de verwachting, dat als er iemand op zou plaats nemen, hij aan dat banki Finale van micro-korfbal Zaterdag wordt in Sportpaleis Ahoy' de finale gehouden om het Nederlands kampioenschap nucro- korfbal. De wedstrijd gaat tussen de winnaar van Poule A in de Hoofdklasse het Almelose AKO. dat bij verrassing kampioen Ons Eibernest wipte Als tegenstander fungeert dg 'win naar van de beslissingswedstrijd om de eerste plaats in de andere poule, die morgen tussen de Amsterdamse clubs Blauw Wit en Luto wordt gespeeld. Het staal wel vast, dat enkele duizenden korfballiefheb- hers de tribunes zullen bevolken Want spektake' zal er genoeg te beleven zijn, garanderen de ken ners De wedstrijden beginnen 's avonds om 7 uui niet de finale tussen de reserveteams, waarna de hoofdschotel van de dag om X 30 uur wordt geserveerd. Prijzen der plaatsen f 5. voor kinderen en S -plussers t V strookt maar zeer zelden met de wer kelijkheid. „Die series zijn met zeer veel tomatenketchup omgeven en heb ben zo'n face-lift ondergaan, dat ze irreëel zijn", deelt luitenant Bouma, eveneens recherche-officier van de Rijkspolitie mee. „Die crimi's zijn mentaliteitverpestend, terwijl als er even iets aan slaat, de commercie er zich onmiddellijk op werpt". Het decor, waarbij de rechercheurs in werkelijkheid hun werkzaamheden ver richten. is heel alledaags. In niet-opval- lende automobielen, die beslist niet aan James Bond doen denken, door kruisen ze hun rayon pp de weg naar waar hun aanwezigheid wordt vereist Meestal komen voornoemde recher cheurs er eerst aan te pas, als de politie uit een bepaald deel van het district om assistentie verzoekt. Dagen nacht staan ze paraat, terwijl ?e overal waar ze verblijven, telefonisch bereikbaar moeten zijn "De recherche treedt pas op. als het te laat is. Op heterdaad betrappen gebeurt zelden en Valt dan nog te beurt aan b.v. surveillerende agenten aldus luitenant Bouma. Teamwork Bij onderzoekingen van misdrijven ligt de nadruk op werken in teamverband, en kpapl niet zoals op de televisie één commissaris alles alleen op. Het ge- i blijve aller Hét hem echte offer op, die hem naar het politiebu reau bracht. Wc hebben hul maar onder baldadigheid gerangschikt", al dus meiuffrouw Vollebregt Zn heeft evenals haar collega's van de recherche Ie Dordrecht Zuid-Holland beneden de Lek en de Nieuwe Waterweg onder haar hoede Echt Morgen houdt de Vakschool voor Bak- kern- en Hotelpersoneel aan de Bent- hemstraal 25 in Rolterdan van één uur tol zes uur „open dag" voor ouders en nieuwe leerlingen. In diverse werk plaatsen zullen leerlingen laten zien waartoe ze in staat ztin en kan op allerlei manieren informatie ingewon nen worden over.het vak-onderwijs. misdrijf, waar de aanknopingspunten moeilijk te signaleren zijn er met een hele groep op uit trekt en huis-aan-huis gaat enquêteren. Dit enquêteren le vert altijd een kolossale hoeveelheid gegevens op, welke in kaartenbakken gestopt worden. Bovendien kan de betreffende recher che-officier, die de leiding heeft, een beroep doen op tal van specialisten, zoals de technische recherche, de z.g. spórenspecialisten. Bovendien zijn er ook ondervragingsspecialisten. „Goed verhoren is een gevoelsmatige kwes tie", aldus luitenant Bouma. „Natuur lijk kun je je wel een bepaalde tech niek aanleren, maar er komt zeer veel intuitie aan te pas". Politie Veel leert men op de verschillende in Nederland gevestigde politiescholen, zoals o m. de opleiding voor hoger politiepersoneel aan de Nederlandse Politie AcaJi mie te Apeldoorn. Daar krijgen veel jongeren, die in het bezit zijn gekomen van een Havo-diploma een drie jaar lange intensieve training op het gebied van politioneel werk. De opleiding doet veel aan lichamelijke training, zoals atletiek, zwemmen, ver- dedigingssporten. optreden in groejis- verband. enz., maar de theoretische opleiding is minstens zo belangrijk „Vooral de weidse vertaktheid van het wettelijke systeem niet zijn overvloed van wetten en wettelijke bepalingen is daarvan één der me'esi markante pun ten". vervolgt luitenant Bouma In het bijzonder doet men ook aan bestude ring van het gedrag Juist hedentenda- ge nemen de gedragswetenschappen een zeer belangrijke plaats, in het opsporingswerk in Toch blijft er wel eens een stukje onvrede achter, wanneer een zaak niet opgelost kan worden. In tegenstelling tot het televisiewerk kent hel sak van rechercheur zijn teleurstellingen, maar van „het-maar-laten-zitten" is geen sprake. „Bij niet opgeloste zaken krijg ie steeds impulsen, zodat je er'toch aan blijft denken" Boeiend en afwisselend werk, dat niet alleen gekenmerkt wordt door het arresteren van verdachten en het ach ter de tralies werken van iemand, maar dat ook een groot brok preventie in zich herbergt. „Vooral wanneer je in aanraking komt met jeugdigen, kun je preventief te werk gaan. Je werkt dan Van de tv geleerd Politie, die wij burgers vreze als het ware op een voorpost", aldus mejuffrouw Vollebregt, één van de nog weinige dames bij de Rijkspolitie. Per slot van rekening blijft de politie „je beste kameraad". IX' cursusduur bedraagt 12 weken. Belang- •tellenden worden verzocht zich zo spoedig mogelijk le melden bij het bureau van de itichling telefoon 237517. De prijs van de .ursus bedraagt f.30.- per persoon inclusief

De Havenloods | 1974 | | pagina 4