ÜE HAVENLOODS Kruisvereniging staat in de schijnwerper door recente integratie Wijkorganen Zuid tegen deelgemeentes We komen op straat flÉXV Opsporing verzocht M Schrijf zijn naam NIEUWE STRUCTUUR BEZORGERS (STERS) DE HAVENLOODS (f§) jncle chorle\ 'Film' International Startschot 16 maart dinsdag 5 maart 1974 23e jaargang no. 10 EDITIE SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O. HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70. Wie kent dit jongetje? Wie schrijft ons zijn naam en adres? Nee, schrikt u niet, hoor. We hebben alleen een aardige verrassing voor hem in petto, omdat hij zo leuk en ongedwongen op dit plaatje staat, dat de organisatoren van Jeugdland ons vroegen via ons blad te vragen, wie hen bij het zoeken behulpzaam kon zijn. Schrijft u ons even een briefkaartje, als u het antwoord op de vraag kunt geven? Stuurt u dit dan naar de redactie van ons blad, met vermelding „Jeugdland-ventje". Misschien wil hij zelf wel even een briefje schrijven, als hij tenminste de foto onder ogen krijgt. Hij zal er, geloven wij, geen spijt van hebben. Het ziet er gezond voor hem llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliilllllllllllllllllllllllllll Korpsen in nood De Rotterdamse muziekkorpsen zitten in het nauw. Voornaamste oorzaak: een schreeuwend gebrek aan goed geoutilleerde repetitie-ruimtes. Het gerenommeerde tamboers en trompetterkorps AHOY zit midden in de problemen. Hun domicilie, de ZHE-veilinghallen, behoort binnen afzienbare tijd tot het verleden. De veiling is een fusie aangegaan met een „collega" in Barendrecht en ver huist in die richting ten ander bekend korps, de Euroband, ziet zich keer op keer voor de opgave geplaatst in hun (school)gebouw te mogen blijven oefe nen. Crescendo uit Rotterdam-Zuid zit eveneens op hete kolen omdat de Gereformeerde kerk aan de Carnisse- singel misschien wordt afgebroken De grote vraag blijft waar ze dan naar toe moeten... Ruimte En zo is de lijst nog wel langer te maken De oprichting van een even tueel nieuw- korps is helemaal geen haalbare kaart omdat een ruimte niet te vinden is Op initiatief van een viertal Rotter damse korpsen is nu een stichting in het leven geroepen die tot doel heeft een gebouw te exploiteren Eén der participanten is het showkorps AHOYin zijn categorie een belangrijk ambassadeur van het Rotterdamse mu ziekleven. „Het is voor ons gewoon noodzaak dat er iets gebeurt Wanneer we niet oppas sen wordt het dak boven ons hoofd weggehaald", vertelt Henk Prins, Sekre- tarisvan AHOY. RTM Gealarmeerd door fusie-plannen heeft AHOY juni vorig jaar kontakt opge nomen met de Deelgemeente Charlois. Een voormalige RTM-loods aan de Boergoensevliet zou op de nominatie staan om afgebroken te worden; AHOY en een aantai andere muziek verenigingen noemen dit gebouw ideaal als repetitie-ruimte. „Qua afmeting is deze loods bijzonder geschikt. We kunnen geen betere be denken" aldus sekretaris Prins. Overi gens claimen de korpsen de ruimte uitsluitend voor de avonduren „Het gebouw is zeker voor meerdere doeleinden te gebruiken" Dit is ook de mening van de deelraad Charlois die op 7 maart een gesprek heeft gearran geerd tussen de verschillende gemeen telijke diensten en de leden van hun commissie Openbare Werken. j„Wij willen eerst nagaan welke plannen er liggen om dan te bekijken of het verzoek van de muziekkorpsen is in te passen. In dezelfde omgeving wordt de sporthal gerealiseerd en een meervou dig gebruik van de RTM-loods lijkt aantrekkelijk" vindt deelraads-sekreta- ris J. C. Oudshoorn. De Deelraad zal zich in ieder geval buigen over mogelij ke andere aanvragen „De loods kan tenslotte ook overdag gebruikt wor- AHOY-sekretaris Prins hoopt dat zijn korps spoedig mag weten waar het aan toe is. „We mogen zonder meer stellen dat we meedraaien in de top van dit muziekwezen. Als we geen ruimte heb ben om te oefenen bestaat AHOY niet meer. En dat zou tóch bijzonder jam mer zijn? Maar voorlopig is het niet zover. Het Rotterdamse muziekkorps heeft zojuist met veel succes een con certenreeks gegeven in de Cote d'Azur plaatsen Cannes en Nice. „Je geniet zelf van het enthousiasme bij die mensen. Dan weten we dat we niet voor niets Fepeteren", besluit Henk Prins. WIEGER DAM Ook trompetterskorps Ahuv' Hulpverlening thuis: Streven naar integratie is duidelijk een verschijn sel van deze tijd. De bestaande Rotterdamse Kruisverenigingen, sinds tientallen jaren een be grip op het gebied van wijkverpleging, kraamhulp en ook wel gezinsverzorging, zijn sinds 1 januari j.l. onder één noemer gebracht. Groene Kruis, Wit-Gele Kruis en het Oranje-Groene treden Onder het kalme oppervlak van vreedzame samenwerking is er niettemin sinds het tot stand komen van de fusie wat onrust ontstaan, leder veranderingsproces gaat gepaard met een zekere botsing van meningen, vooral wanneer de gekozen organisatie-opzet afwijkt van het voordien gebruikelijke patroon. De overgang van de wijkverpleeg ster als „solo-werker" naar een nieuwe structuur, waarbij gekozen werd voor regionaal teamwork onder een aantal hoofden, is vooral voor vele ouderen een moeilijk te verwerken brok. DiPgeldt in het bijzonder voor de randgemeenten, die na de centralisatie de eigen subsidiekraan gesloten vinden en niet gewend waren van boven af te worden gedirigeerd. namelijk van die datum af naar buiten als S.S.R.K., Stichting Samenwerkende Rotterdamse Kruisverenigingen. De gehele dienstverlening is gecentraliseerd in de Zomerhofstraat, al zult u voorlopig in de telefoongids vergeefs naar de naam S.S.R.K. zoeken, omdat de fusie immers pas sinds kort een feit is. de verschillen in organisatievorm wa ren aanwezig, dat was duidelijk. Het is ook niet te verbazen, dat er nogal eens bedenkelijk tegen de „zware top" wordt aangekeken, want de drie direc teuren van de bestaande Kruisvereni gingen en het overgrote deel van de vroegere stafleden behielden hup func- Er is tevoren langd rig overlegd en gerapporteerd, alvorens men bij de wijkverpleging tot werken in de S.S.R.K. kon overgaan. Het zal in de nieuwe situatie zeker nog veel aanpas singsvermogen van de oudere, ervaren wijkverpleegster vragen, die haar eigen wijk kende en gewend was persoonlijk beslissingen te nemen en handelend op te kunnen treden, om de gecentrali seerde leiding van bovenaf te aanvaar den of verwerken De werksfeer, die bepaald werd door eigen inbreng, is sterk gewijzigd door de vorming van een twaalftal regio's, ieder met een eigen hoofd, die in groepsverband moeten opereren. slag, dat de vroegere directeur van het Groene Kruis, de heer Schell, in het huidige triumviraat uitsluitend belast is met de financiële leiding, zodat men in de dagelijkse praktijk een nieuwe heer" moet dienen. Manager Patroon Vooral hierdopr is een zeker perso- neelsverloopniet uitgebleven Hel ver trouwde patroon blijkt voor velen no de te missen, zolang tijdens de eerste aanloop van de integratie hier geen nieuwe, even vertrouwde werkwijze voor in de plaats is getreden. De heer Baas, vroeger directeur van het Wit-Ge- le Kruis, nu als directeur van de S S R K. belast met het entameren van de samenwerkingsvormen (eok met groepspraktijken) zegt hierover. „In de oude situatie kenden vele zus ters van een bepaalde' kruisvereniging elkaar persoonlijk goed In zo'n regio- opzet is zo 'n innig verband natuurlijk wat verbroken, omdat men immers de collegae van de andere Kruisorgamsa- werken nog niet zo goed kent. Er is dus inderdaad op du gebied een zeker vacuum Het samenwerken met nieuwe mensen, de overgang van solowerk naar de eerste aanzet van het teurnpro- ces zal nog in de voegen moeten zakken De onderlinge relaties zullen vertrouwder moeten worden, alvorens velen zich in de nieuwe planning hele maal „happy zullen voelen Hierbij speelt vanzelfsprekend ook een rol, dat een aantal Groene Kruis zus ters zich wat teruggesteld voelen. In dat verband zei ons een wijkverpleeg ster, dat zij vaak het gevoel had gekre gen, dat haar Groene Kruis in de huidige constellatie zo'n beetje de tweede viool speelde Aan de/e ge dachte ligt waarschijnliik ten grond- Voor de verspreiding van ons blad vragen wij voor direkt Minimum leeftijd 15 jaar Aantrekkelijke bijverdienste Aanmelden: Prins Hendrikkade 14, Rotterdam, tel. 13.21.70, toestel 28. Hierbij komt nog. dat een dergelijke mening in de hand wordt gewerkt, omdat de heer Baas, die vroeger het priesterambt bekleedde, zich, zoals hij ons vertelde, in het bijzonder aange trokken voelde tot een vorm van ma- naging op het gebied van de medische sociale dienstverlening. Na een studie economie aan de Erasmus-universiteit begon hij dan ook vóór de andere Kruisverenigingen aan kaderopleidin- gen bij het Wit-Gele Kruis, waardoor bij het huidige S.S.R.K naar verhou ding vrij veel stafleden uit de Wit-Gele hoek komen. Voor de typisch onaf hankelijk denkende Groene Kruisver- pleegsters, zoals er vrij veel. vooral in de randgemeenten werken, niet altijd even gemakkelijk te verwerken „Als goed manager geloof ik, dat je in rechte lipten moet proberen te denken en van daaruit de concrete beletdsop- zet moet uitstippelen. Hel grote voor deel van de integratie is m mijn ogen. dal de kruisverenigingen in Rotterdam op du ogenblik centraal aanspreekbaar zi/n Niemartd. ook geen huisarts oj specialist, behoeft zich meer aj te vragen, waar men terecht kun aldus de heer Raas Pers „Diezelfde doorzichtigheid is ook voor de bevolking ontstaan, al moet ik toegeven, dat de bevolking zelf hiervan beslist onvoldoende op de hoogte is. Het is. wat dat betrclt, een "beetje ongelukkig gelopen, zou ik haast zeg gen Mijn opzet was oorspronkelijk hieraan duideli;k ruchtbaarheid te ge ven, het liefst via een „huis-aan-huis- blad", omdat op die manier de hele regio zou worden bereikt. In hel Be stuur leefde echter de wens de publici teit te regelen via een persconferentie. Het gevolg is geweest, dat er in feite op' dit gebied, niets gebeurd is", aldus de heer Baas De integratie betreft, om de informatie volledig te houden, uitsluitend de kraamzorg (sinds l juli vorig jaar) en de wijkverpleging De ge/insverzoiging is nog een zaak van het Groene Kruis zelf gebleven, omdat noch het Wit-Ge le. noch het Oranie-Groene Kruis zich met dit werk hadden bezig gehouden. Beide diensten, de S S R K en de Gezinsverzorging Groene Kruis zijn evenwel gevestigd op één kantoor, aan de Zoinerhotstraal 7 I De moeilijkheden, waarover kort gele den iets naar buiten lekte, (al kunnen vele wijkverpleegsters de wijze, waarop de grieven worden geuit, niet onver deeld bewoitderén). komen in hoofd zaak int de hoek van de Kinderhygië ne Deze afdeling, die zich bezig hield met een groep kinderen van I tot 6 jaar, vormde voordien bij het Groene Kruis een zelfstandige afdeling. Nu. in de huidige vorm. is deze echter opge gaan in de groepsregeling, zoals die voor de wukverpleging in de twaalf regio's gaat functioneren Hierbij is het de zuster, die zich voordien op kinder- hygiëne had gespecialiseerd, wel toege staan zich op eigen gebied te blijven bewegen, maar zij is opgegaan in de teams van de zogenaamde „all-roun- Zware Top" De bezwaren, die op dit ogenblik spelen, waren bij een dergelijke fusie van oude, per traditie ingewortelde organisaties logisch. Er zijn voordien vele maanden besprekingen geweest tussen werkgroepen, waarin gekozen vertegenwoordigers van alle bestaande Kruisverenigingen zitting hadden. Maar Summa summarum. De S.S.R.K. zal haar weg zeker vinden. Het contact met overheid en gemeente wordt door de integratie vergemakkelijkt, omdat men naar buiten als eenheid kan optre den. Hoe eerder ook deze eenheid binnen eigen kring van medewerksters wordt bereikt, hoe sneller de S.S.R.K. in de hulpverlening zal kunnen bewij zen. dut de samenwerking, die op I januari begon, ook voor de patiënt, die begeleiding nodig heeft, heilzaam kan Goede hulp De mens, die hulp nodig heeft, kan zich wenden tot het S.S.R.K. voor kraamhulp en wijkverpleging. Het werk van de kinderverzorging blijft nog in handen van het Groene Kruis en een groot aantal andere instellingen, die op dit gebied werkzaam zijn. Naar onze overtuiging staat wel vast, dat kwantiteit en kwaliteit van de hulpver lening, ook voor de toekomst, bij de Samenwerkende Kruisverenigingen in goede handen blijft. TONNY BOK Drs. A. J v.d. Staay. de directeur van de Rotterdamse Kunststichting opende het Filmfestival en het nieuwe Film- Het ziet er naar uit dat Film International '74 een groot succes gaat worden. Stampvol waren het afgelopen weekend de filmtlieater- tjes 't lens ter en de Lantaren maar ook het vrijdag door RKS-direc- teur drs. A J v.d. Staaijgeopende Filmhuis mócht over gebrek aan belangstelling niet klagen. Menig een moest gebruik maken van de stenen trappen naast de voormalige Schouwburg-stoeltjesNanette, één van de vele bezoeksters: „Wat hier vooral geweldig is, is de sfeer. Het is druk maar alles gaat even gemoedelijk De sfeer, één der belangrijkste graadmeters voor het verloop van een filmfestival, is inderdaad opti maal. Een attrhetieve wisselwer king tussen filmers, acteurs, actri ces en publiek ïorgt ervoor dat ook na een film de belangstelling getrokken blijft. De bedoelingen van een cineast met zijn produkt. komen dan niet correct vertaald door ecu der zeer bezige hostesses, duidelijk over en geeft de kritische bezoeker inzicht in de soms 'mystieke keu ken van het f ilmwezen. Wie nog wat van he\ filmfestival wil meemaken kan nog tot en met 9 maart terecht in resjk 't Venster, de Lantaren, of het hamhuis, alle in de (louvernestraat. \Fen goede raad: wacht niet te \lang met kaartjes kopen! DONZEN DEKBEDDEN UNIEKE VOORJAARS AANBIEDING Originele Deense donzen dekbedden. 1 PERS.» 135x200 cm. 12! 2 PERS.* 200x 200 cm. 22! beperkte voorraad. 1 PERS. DEKBEDHOEZEN met sloop v a. 39.50 De specialist in da Rotterdam en omstreken RENE DE BONT iker Fransstraat 7ï Rotterdan Tel 010 13.99.94. Prestatieloop Zaterdag 16 maart gaat de zevende prestatieloop van De Havenloods van start. Het is uit onze berichten wel duidelijk geworden, dat hier niet de gemaakte tijd primair is, maar veeleer de prestatie zelf: zeveneneenhalve kilo meter hardlopen door het Kralingse Bos fit uitlopen. Natuurlijk zal er wel „geklokt" worden, omdat de ervaring leert, dat iedere deelnemer tóch wil weten, welke tijd voor hem werd afgedrukt. Vijf wijkorganen in Zuid hebben in een gezamenlijke verklarit^ de vorming van deelgemeentes afgewezen. Het gaat om de wieken Afrikaanderwijk, Bloemhof, Feijenoord-Noordereiland, Hillesluis en Katendrecht, die volgens de gemeente moeten opgaan in feen deelgemeente Feijenoord. De andere wijken van Rotterdam zijn opgeroepen om de afwijzing te steunen. Volgens de vijf wijken bestaat bij de bevolking geen enkele behoefte aan deelraden in huidige vorm, die bovendien alle wezenlijke bevoegdheden missei Het heeft dan ook geen zin om verder met de gemeente te praten ovt het huidige deelgemeentebestel, zo wordt in de verklaring gesteld. Strijd De vijf zullen pas weer over dit soort zaken met de gemeente praten „als er nieuwe,, andere voorstellen vah de ge meente komen voor bestuurlijke de mocratisering, waardoor wijkbewoners zelf inspraak krijgen over de zaken die hen betreffen" f-n zulke voorstellen moet de gemeente dan maar gaan ontwikkelen. Bij de gemeente gaat men ervan uit dat de discussie over de wénsehjkheid van deelgemeentes op zich als afgesloten moet worden beschouwd, dat de wij ken daarover al een hele inspraakpro cedure hebben gehad Dus werd vorig jaar alleen nog wat ruziën mogelijk gemaakt ovei welke wijken bij elkaar moeten worden gevoegd. Sinds die .inspraakprocedure'' hebben veel wijk organen echter een belangrijke ont wikkeling doorgemaakt, vinden de - óf Democratisering Men is zich gaan afvragen of „parle- mentje spelen" wel de beste aanpak is voor problemen die in de wijken leven Wijkorganen die zich voorheen als echte bestuuiscolleges gedroegen heb ben een interne democratisering door gevoerd door meer bevoegdheden bij 8aan> bijvoorbeeld werkgroepen te leggen. Vooral in de oude wijken gaan bewoners zich steeds meer met de wezenlijke problemen bezighouden tn. als derde argument voor een heropening van de discussie, het wordt nu steeds duidelijker hoe de gewestvorming eruit gaat zien. Hoe werkt de deelgemeente in de praktijk, hebben de vijf oude wijken in Zuid zich afgevraagd. „Er bleken nogal wat nare ervaringen in de deelgemeen te Charlois opgedaan te zijn .door de wijkorganen (nu SWO's) De beslissin gen over de wijk worden weer buiten de wijk genomen, de aktieve mensen (van voorheen) zitten nu in de deel raad; de ontwikkeling van het wijkor- gaan is abrupt afgebró'ken". Vooral de wijkorganen in de oude stadsdelen werken vaak actiegencht. Zij kunnen zich strijdbaar en beweeglijk tegenover de gemeente opstellen en dat dan rechtstreeks. Is er eenmaal een deel gemeente dan wordt die strijdbaarheid in de wijken afgeremd Barrière Sowieso verplaatsen veel activiteiten zich al verder van de bévolking. Waar men toch in de wijken zelf actief blijft betekent de deelgemeenteraad door gaans slechts een extra barrière, omdat ze wezenlijke bevoegdheden mist. in ieder geval bij de belangrijke vraagstuk ken blijven de inspanningen in de wijk gericht op (tegen) de gemeente of een nog verder staande overheid. Een deelgemeente bezoigt een wijkor- gaan bovendien erg veel rompslomp - een ballast die de wijken in hun werk ophoudt. En dat terwijl de wijk organen er financieel op achteruit admini stratieve kracht verliezen In de deelge meentes wordt een veelvoud gepompt van de bedragen die de onderliggende wijkorganen gezamenlijk ontvangen. Volgens de vijt wijken is de kans op uitbreiding van de bevoegdheden voor deelraden klein „We namen eerder een ontwikkeling waar, waarbij de beslis singen op hoger niveau (de rijksover heid) genomen worden, dan dat er serieuze pogingen ondernomen worden om bevoegdheden inzake huisvestings- Al in de vijftiger jaren was er een strijd om de bevoegdheden voor de wijkra den die waren gevofmd als vervanging van de raden van geannexeerde ge meenten. Uitbreiding van de bevoegd heden werd altijd afgehouden, waarbij de gemeente zich beriep op de toen malige gemeentewet Die wet werd pas gewijzigd toen duidelijk werd hoe de gewestvorming er globaal uit zou zien. Voigens de analyse van de vijf wijken konden pas (schijn (bevoegdheden aan deelraden worden gegeven toen er geen wezenlijke bevoegdheden meer te ver- I delen waren. Men kon het gaan toe staan, omdat de greep van de centrale ^overheid sterk genoeg was geworden. Dat trof óók de gemeenten De wijken constateerden nog iets an ders „Reeds vóór de oorlog werden in kringen van de Kamer van Koophandel a>, plannen gemaakt om de gemeente te ontlasten van allerlei dagelijkse ro'mDslomp als het uitgeven van ver gunningen voor patatzaken en het rondrijden van Sinterklazen, omdat ze haai tijd diende te bestemmen «oor belangrijker zaken als het bouwrijp maken van de Europoort voor grote industriële vestigingen Die kiringen van de Kamer van Koop handel konden zich toen met indenken dat, terwijl het weggeven van enkele schijnbjevoegdheden toen om puur praktische redenen werd verkocht.dat nu doo* de gemeente als „democrati sering" z.ou worden gepropageerd", aldus de vyf wijken. Inspraak Terwijl de deelgemeentevormfng op rukt, hopen zij dat op de rechter Maasoever, wykorganen hun standpunt zullen overnemen Aan de politieke partijen hebben ze gevraagd alle ge meente-voorstellen voor sbestuurlijke democratisering te beoordelen op de voorwaarde dat de wijkbewoners echte mspraak en medebeslissingsrecht krij gen over de zaken\die hen raken Een discussiestuk over dit onderwerp kan worden verkéegen bij de Werk groep „Deelgerneenteraadsvorming", Afrikaanderplem 5. tel 85.20.08. Hugo van Krieken

De Havenloods | 1974 | | pagina 1