Komt dit beeld op Zestienhoven? li E HAVENLOODS Rotterdam kijkt naar topten nis....O!* Huppekeehet bos in!!! Jacky Buiterman doet verleden herleven.... [UiVJDlUJAJ Gevonden Super-store LouLop uncle charley Jan van der Holst Behang BEZORGERS (STERS) Het eerste ontwerp, plastiek met to rens, dat tot '67 op het programma stond, toen de plannen voor de vijver nog bestonden. Het tweede ontwerp, eveneens bestemd voor de vijver, waar hij glas en licht de hoofdrol speelden. Werkopdracht blijft uit „De opdracht kreeg iknegenjaargeleden ".vertelt en dat anderzijds helpt om het inderdaad nu te And ré Volten, de Amsterdamse kunstenaar, die laten gebeuren, dan heb ik geen bezwaar. Maar nog altijd een werkstuk voor Zestienhoven moet als het tot gevolg zou hebben, dat er nog meer, opleveren, dat tot verfraaiing van het stations- nieuwe ellende van zou komen, dan ben ik daar gebouw moet dienen. „Als u iets schrijft, dat helemaal niet bij gebaat", enerzijds een bijdrage betekent tot verheldering In 1965, toen de plannen voor het inmiddels reeds lang voltooide stationsgebouw van Zestienhoven werden gemaakt, werd, volgens traditie een bedrag gereserveerd voor verfraaiing,, in casu één procent van de bouwsom, zoals gebruikelijk is in Rotterdam. Hierdoor kwam een bedrag vrij van f90.000-, een flink bedrag. Er werd opdracht gegeven aan de Amsterdamse kunstenaar André Volten, die een adviseren", zo schreef Volten. ..omdat constructie ontwierp, waaraan goedkeuring werd gehecht. Duidelijke feiten, die pas ingewikkeld werden, toen de werkopdracht uitbleef, omdat het lot van Zestienhoven nu al jaren onderwerp van discussie is. „Als er nu een opdracht zou worden gegeven, zouden de meerkosten eigen lijk geen bezwaar hoeven te zijn", aldus Volten. „Het beeld zou nu ruim 133.000 moeten kosten, maar als het geld destijds normaal op rente zou zijn gezet, is het daar royaal van te betalen. Als er nu een werkopdracht zou wor den gegeven, zou het in een half jaar kant en klaar zijn. De plaats, waar het opgericht zou moeten worden is het grasveld voor het nieuwe stationsge bouw. Waar de wegen gesplitst wor den, zou het naar mijn gevoel erg goed kunnen staan. Je krijgt er een rytmiek door van de toegaande wegen. Je loopt dan eerst door zo'n beeld, waar je helemaal door heen kunt zien. Daar achter krijg je dan de lengte (100m) van het stationsgebouw, met de ver keerstoren". Gemeentewerken in Rotterdam. Daar in staat een bevestiging van een besluit van het college van B. en W„ dat vol gens de directeur, in een brief van 23 augustus, zich ermee had verenigd mij, André Volten, voor het project in te schakelen". Toch was de heer Volten, die vanzelf sprekend al jaren was geconfronteerd met de problematiek rond Zestien hoven, zeer openhartig en tijdbewust, toen hij i n diezelfde brief schreef „De laatste tijd heb ik me ook, behalve als ontwerper, als adviseur van uw stad gevoeld. Vanuit de laatst genoemde kwaliteit meen ik u thans te moeten afraden, het beeld ZONDER MEER op Zestienhoven neer te zetten. Het is mij niet ontgaan, dat er van de zijde van de bewoners van dit stadsdeel en aangren zende wijken nogal wat bezwaren zijn gerezen tegen het lawaai van overvlie gende vliegtuigen tie te groeien en aanleiding kan geven tot een verscherping van e*p conflcit, waarbij niemand gebaat is, „noch het gemeentebestuur, noch de bewoners, noch mijn werk, noch ikzelf". „Ik heb u in bovenstaande zi ik zo mogelijk, i werk, bi mensen en situaties betrok ken ben' Kosten Na deze brief volgde een gesprek, o.a. met wethouder Polak, waarna werd besloten de brief ter discussie te stellen in een Commissie van Beraad. Daarbij werd bepaald, dat het werk zou moe ten doorgaan, waarna door André Vol ten de begroting werd ingediend van het bedrag, dat op dat ogenblik aan kosten voor het beeld op tafel zou moeten komen, Het totaal hiervan beliep, inclusief 4 procent BTW, f 133.440.-. Dit was op 30 augustus 1973. Transol-Levi's Bijna zesduizend toeschouwers za gen veertien dagen terug in het Sportpaleis Ahoy' het spektakel stuk Transol-Levi's. Eenstemmig waren zij van mening dat dit toch wel topsport van de eerste orde was en het verlangen naar meer van dit soort partijen was duidelijk merkbaar. Het was een wedstrijd vol sensatie, waarin de Rotterdam mers aan het langste eind trokken. Niemand van die zesduizend toe schouwers wist toen, dat er binnen veertien dagen een herhaling van deze topper op het programma zou staan. Nu is bekend, dat de halve finale voor de Nederlandse beker tussen jïransol en Levi's morgen, eveneens in Sportpaleis Ahoy' te Rotterdam zal worden gespeeld. WOENSDAGAVOND 20.45 UUR - SPORTPALEIS AHOY' - TRAN SOL-LEVI'S. INSCHRIJVING LEERLINGEN SCHOLENGEMEENSCHAP G.X. VAN HOGENDORP Persoonlijke begeleiding van leerlingen SCHOOLJAAR 1974-1975 MEAO centrum R'd.m MOS EN LOS Mathenesserdijk 455 ..Het is te hopen, dat er nu gauw, een besluit over kan vallen, zoals ik ook niet zo lang geleden nog tegen de commissie Kunstzaken, in de persoon van de heer Van Gorkom heb gesteld. De staalprijzen stijgen binnenkort weer met 6 procent en als je nu eenmaal een prijs hebt genoemd, moet je het er ook voor kunnen doen, vind ik", aldus de heer Volten. „Zo'n bedrag lijkt heel wat, maar tot op dit-ogenblik heb ik zelf nog maar achtduizend gulden ontvangen. Dat was in oktober 1968. Ik heb overigens verder nooit een nota ingediend, dus dat is geen verwijt. Het gaat om het beeld en om Rotterdam zelf". Brief „Op 18 september 1972 heb ik een brief gestuurd naar de directeur van Voorbehoud „Ik ben ervan overtuigd, dat u deze bezwaren, verlangens en eisen ernstig genomen heeft. Het zal voor de be stuurders van uw stad geen gemakke lijke zaak om op korte en lange ter mijn beslissingen ten aanzien van Zes tienhoven te nemen. Het belang van een vliegveld voor uw stad en voor het land moet gesteld worden tegenover de belangen van lawaai-ondervindende be- „In deze situatie lijkt het me niet verstandig een element toe te voegen, waarvan aangenomen mag worden, dat het eerder zal bijdragen tot een ver troebeling dan tot een verheldering van de dialoog tussen bewoners en gemeen te. Ik vrees, dat mijn werk niet de gelegenheid zal krijgen om in de situa- Sindsdien bleef het stil. De houding van André Volten kan in elk opzichl bijzonder sympathiek worden ge noemd. Vergeet hierbij dus vooral niet, dat de opdracht tot het maken van de ontwerpen hem tot driemaal toe door de gemeente werd verstrekt. Vanzelf sprekend is hier bijzonder veel tijd en creatief werk in gaan zitten, die met de tot op heden uitgekeerde f 8.000. zeker niet voldoende betaald mag wor den geacht, al lijkt dat voor een man als Volten het minst belangrijk. Wat bij hem vooropstaat is duidelijkheid over de voltooiing van het beeld en een bestemming, die aan het kunstwerk recht zal kunnen doen. maak een beeld, dat is een i ruimtelijke gestalte, niet met eer paalde symbolische betekenis in zin. Het is een spanningsverhouding tussen het gebouw, dat 100 meter lang is en 35 meter hoog. In het landschap, het aangepaste landschap, dat nu is ontstaan komt dan een., tja een „ding" te staan. Dat is het teken van Zestien hoven, waar iets in zit van de vliegerij. Er is een zekere ontwikkeling van horizontaliteiten naar verticaliteiten, maar dat is een beeldend ruimtelijke beweging. Het geheel wordt dan opge trokken uit staal" Bes|ujt „Ik hoop, dat het Gemeentebestuur wel nu binnenkort met een definitieve beslissing komt De traagheid en ge ruige besluitvaardigheid komen natuur lijk ook door omstandigheden van buitenaf. Toen, in 1965, was het mo gelijk geweest voor de aanvankelijk genoemde prijs. Maar ik hoop nu toch óók wel op een bevredigende oplos sing". Wat gaat er met Zestienhoven gebeu ren? Vanzelfsprekend is de huidige ontwikkeling rond de Rotterdamse luchthaven van groot belang. Vóór- en tegenstanders, wij kennen hun argu menten. Overigens, de plannen van de KLM om haar luchtkarteringsbedrijf „Aerocarto" naar Zestienhoven te ver plaatsen en de laatste uitlatingen van minister Westerterp schijnen er toch wel op te wijzen, dat de voorstanders de strijd nog lang niet hebben verloren. Toch mag dit bij de historie van het beeld van Volten niet doorslaggevend zijn. Er is immers door de Kunstcom missie al naar gestreefd de mogelijk heid in te bouwen van verplaatsing naar een andere wijk. zo Zestienhoven al zou moeten verdwijnen. Maar, even goed als het een goede gewoonte is, dat er in Rotterdam hard wordt ge werkt, wij zijn in onze stad ook gewend woord te houden. En het lijkt op het eerste gezicht toch zo, dat opdracht nu eenmaal opdracht is. Laat er in ieder geval op korte termijn duidelijkheid komen over deze zaak, die al lang, té lang heeft gesluimerd. Tonny Bok. OPPERT I.R'DAMC. Oe zaak met sfeer en gezelligheid tegen dagprijzen, 's Zaterdagsmid dags van 2 6 uur matinee. Het kostte onze fotograaf wel enige moeite om de heer Lou Lap achter het biljart vandaan te halen om voor ons te poseren, maar toen wij beloofden, dat het maar enkele minuutjes zou duren, nam de goedgemutste Amsterdammer vrolijk plaats in een boot in de etalage van zijn nieuwe zaak Binnenweg. In het voormalige pand van Kreym- borg opent Lou Lap vrijdag a.s. zijn zoveelste super-store op het gebied van geluidsapparatuur, campingartikelen en vrije-tijds kleding. „Voor Rotterdam is de verkoop van camping- en watersportartikelen nieuw. In mijn oude pand (dat vlak bij het nieuwe ligt en overigens niet ge handhaafd blijft) had ik daar geen ruimte voor. Hier kan ik de mensen een nog grotere sortering bieden", aldus Lou Lap. de Oude Het spreekt voor zichzelf, dat alle artikelen tegen bespottelijk lage prij zen de deur uitgaan. Hij staat er immers om bekend en zijn prijsbeleid maakt deel uit van zijn filosofie: „Je moet de mensen ludieke dingen voor schotelen. De kleren bijvoorbeeld, die ze vandaag dragen, zijn morgen weer ouderwets". Sportpaleis Ahoy' Ilie Nastase Voor de tweede keer in twee jaar komen 's werelds beste tennisspelers naar Rotterdam. Dat gaat gebeuren tijdens het toernooi om het Wereldkampioenschap Proftennis, dat onder de naam ABN-Wereld- tejinis van maandag 25 maart tot en met zondag 31 maart in het Sportpaleis Ahoy' wordt gespeeld. Reeds eerder kunnen de tennisfans genieten van vaderlands toptennis, want op 20 en 21 maart gaan de acht sterkste Nederlandse tennisspelers uitmaken welke vier er mogen meedoen aan het grote toernooi met de profs. De acht Nederlanders zullen in de avonduren van 20 en 21 maart gaan uitmaken of zij enige dagen later hun krachten kunnen meten met de profs. Iedere avond worden er twee enkelspe len en een dubbelspel gespeeld. De winnaars kwalificeren zich automa tisch voor ABN-Wereldtennis. Op bei- de avonden vangt het tennisfestijn aan te 19 uur. De toegangsprijs is uiterma te laaj) f.3,50. Door een speciale keuzecommissie zijn aan de hand van de resultaten tijdens het afgelopen winterseizoen de volgen de acht spelers uitverkoren, Hordijk, Thung, Hemmes, Laudin, Fok, Gorter, Fleury en Sanders. In het dubbelspel, waar twee paren zich kwalificeren, Hordijk-Fleury, Thung-Sanders en Hemmes-Laudin. Zaterdag is weer de dag van de Havenloodsprestatieloop. Vorig jaar gingen bijna 3000 mensen het Kralingse Bos in om in een frisse omgeving hun conditie te testen. Daarnaast waren enkele honderden aanwezig, die het zelf kennelijk niet aandurfden om vijf of zeveneneenhalve kilometer door het bos te rennen. Voor elke deelnemer, die de prestatieloop volbrengt, ligt aan de finish een fraaie medaille klaar. Hierop staat de Willemsbrug afgebeeld, die op dezelfde dag opgevijzeld zal worden. OOK IN UW HUIS BROERSVEST 85 SCHIEDAM Maandag na 13.00 uur geopend. TEL.010-26.97.02 Donderdagavond - koopavond. Weet u het nog? „U luistert naar de Ramblers onder leiding van Theo Uden Masman". En dan kwam er een half uurtje dansmuziek waarvoor je zorgde gauw uit school thuis te zijn. Dan hing je aan de luidspreker om „Triple sec", „Pietertje Swing", de „Zuyderzee Blues" of het „Boemeltje van Purmerend" te horen of mee te swingen als het orkest „In the mood" of „Undecided" speelde. zich noodgedwongen nier bilde dachte de Ramblers wel nooit meer te zullen horen. Maar zie. NCRVs Skip Voogd, een echte oude Ramblers-fan. maakte in 1972 een paar programma's met oude Ramblers-platen, die geweldig insloe gen. Er kwam plotseling weer belang stelling voor die toch wel erg goeie Ramblers. En er kwam een plaat (Decca 6419 014), waarop Willem Duys de nieuwe „oude" Ramblers presenteert. Weer klinkt de vertrouwde „tune", weer de successen als „Wie is Loesje", „Pietertje Swing", „Flip de Fluiter", „Een klein huisje met een tuintje" en een heleboel andere, met tot slot de bekende „Farewell-blues" niet afkondiging van Willem Duys. Het smaakt allemaal naar meer, het smaakt vooral naar die goeie ouwe Ramblers. Welnu, het spreekt welhaast vanzelf of ook in werkelijkheid moes ten de Ramblers terugkomen. Dat ge beurt zondag 17 maart met een con cert in de grote zaal van de Doelen, waar Kees Kranenburg, de bekende drummer van het orkest, en Marcel Thielemans, trombonist en zanger, met vele andere Ramblers-getrouwen van de partij zullen zijn. Leider van deze Ramblers? Niemand minder dan Jacky Buiterman, de trompettist-com ponist die in 1947 ontslag nam om zich helemaal aan componeren en ar rangeren te kunnen wijden, maar die heimwee hield naar „zijn" orkest. Hij brengt als gast Johnny Kraaykamp mee, die wel zal zorgen dat het een dolle boel wordt. Haal nog even gauw die kaartjes aan de kassa van de Doelen, want de come back van de Ramblers, daar móet u gewoon bij zijn! Voor de verspreiding van ons blad vragen wij voor d akt Minimum leeftijd 15 jaar Aantrekkelijke bijverdienste Aanmelden: Prins Hendrikkade 14, Rotterdam, tel. 13.21.70, toestel 28. DE HAVENLOODS Deelnemers Maandag 25 maart zullen de vier over gebleven Nederlanders en 28 proften nissers starten aan een toernooi, dat de winnaar een. aardige duit oplevert, maar ook voor de overige spelers finan cieel aantrekkelijke is. Namen die in dit gezelschap direkt opavllen zijn natuurlijk Tom Okker, die weer tot de top is gaan behoren, de wispelturige Roemeen Ilie Nastase, Nikki Pilic, Orantes, Cliff Drysdale, Marty Riessen en Tony Roche. De eerste wedstrijden worden maan dagmiddag gespeeld. Iedere middag vang de eerste wedstrijd om 13 uur aan en in de avondsessies (iedere avond (start men om 19 uur. Op de dag van de finale, zondag 31 maart, wordt er alleen 's avonds gespeeld. De Europese Directeur van WCT (Worldchampionship of tennis) ver langt naar het toernooi in Rotterdam. Dat is geen wonder, want het vorige toernooi, dat in november 1972 in Ahoy' werd gespeeld, was een groot succes. Na Philadelphia in de Verenig de Staten neemt Rotterdam met 45.000 toeschouwers een goede twee de plaats in op de recordlijst van bezoekersaantallen over de gehele we reld. De toegangsprijzen voor ABN-Wereld tennis geven als bijzonderheid dat de middagprijzen aanmerkelijk goedkoper zijn dan het bedrag dat in de avond uren moet worden betaald. Dit is gedaan om vooral ook de jeugd in de gelegenheid te stellen van toptennis te genieten. Van maandag tot ep met vrijdag kost een kaartje voor de mid dag f.7,50. Overigens kan een scholier nog goedkoper terecht. Voor leerlin gen van middelbare scholen, die zich in aanmelden in groepen van vijfentwin tig of meer, is die prijs slechts drie gulden per persoon van maandag- tot en met vrijdagmiddag. De prijzen voor de avondsessies zijn tien gulden voor de maandag- en dins dagavond, f.12,50 voor woensdag t/m vrijdag. Zaterdag kost het bezoek in de avonduren vijftien gulden en zondag betaalt men twintig gulden. Daarbij moet uiteraard niet worden vergeten, dat juist op de dagen met de hoogste toegangsprijs de halve finale c.q. fina les worden gespeeld. Voorverkoop De voorverkoop is reeds gestart. Ook zijn er nog een beperkt aantal passé partouts verkrijgbaar. Voor de prijs van negentig gulden heeft men dan gedurende alle sessies toegang tot Ahoy'. Rotterdam maakt zich op voor één van de grootste sportieve evene menten die er ooit te beleven is ge- Herinnert u zich nog de foto, die wij in ons vorig dinsdagnummer plaatsten, waar een jongetje ons guitig over zijn bril aankeek? We vroegen toen zijn naam en adres te willen schrijven. Welnu, hij is gevon den. Zijn naam is Boyd de Groot. Wat school hier achter? Welnu, de zaak is heel eenvoudig. U zult Boyd waarschijnlijk in de nabije toekomst nog menigmaal over zijn brilletje naar u zien kijken. De Dienst voor Sport en Recreatie van de Gemeente Rotterdam had ons na melijk om ..opsporing" verzocht, om dat de organisatoren van JEUGD LAND (straks weer voor de deur. de foto wilden gaan gebruiken voor biljet ten, posters en folders. Alleen., men kende naam en adres van het jongetje niet en de ouders moesten natuurlijk toestemming geven. De zaak is rond gekomen en Boyd komt op de biljetten. De Gemeente heeft voor een verrassing gezorgd voor de jongen zelf, maar ook diegenen, die ons een kaart stuurden met zijn naam en adres zullen niet worden vergeten. Boyd de Groot In de naaste toekomst, nadat wij on zerzijds de betreffende kaarten naar de Gemeente hebben gestuurd, zal ieder, die de goede naam en adres had ingezonden, een gratis bezoek aan Jeugdland aangeboden krijgen. Alleen.... wél even geduld. De Gemeen telijke Dienst voor Sport en Recreatie komt er op terug en stuurt de kaar ten. TB. dinsdag 12 maart 1974 VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER SCHIEDAM v LA AR DINGEN KRIMPENERWAARD EO - HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70

De Havenloods | 1974 | | pagina 1