u DE HAVENLOODS f CRM wil meer begrip voor woonwagenbewoners li Comité voor afscheid van burgemeester Roelfsema FUiV£ilWQ Door goec/c :hting mental iteitskloof overbruggen Alle oproepkaarten voor verkiezingen verzonden KUNSTGEBITTEN I B Jan van der Hulst Behang EXPOSITIE massief eiken meubelfabriek I Oisterwijk^ BEZORGERS (STERS) donderdag 14 maart 1974 23e jaargang no. 11 SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN - SCHIEDAM - ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - KRIMPENERWAARD E.O. KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL. 35.29.11 MAASSLUIS Gistermiddag, woensdag 13 maart, werd op de radio, in de voor de regering beschikbare zendtijd, een voorlichtingsgesprek gehouden over de bijstand aan woonwagenbewoners. In deze afleve ring van „Mens en Samenleving" sprak Kees van Maasdam met Frans van Gelder, medewerker direktie C.R.M. te Rijswijk. Er werden dertien vragen gesteld over de sinds kort afgekondigde nieuwe regeling van C.R.M. inzake bijstandsverlening, volgens de sinds 1965 afgekondige bijstandswet. Deze nieuwe regeling, die koppelrege ling genoemd wordt, is als het ware een gebruiksaanwijzing, voor de bij standswet, Om aan de koepelregeling bekendheid te geven werd het medium radio ingeschakeld. Waarom, zou men zich af kunnen vragen, wordt alles betreffende deze koepelregeling niet op papier gezet? Dit wordt gedaan, en wel in een voorlichtingsfolder die C.R.M. binnen afzienbare tijd gaat ujtgeven. Op dit ogenblik is het echter nog zo dat een niet gering deel van de woonwagenbe woners de schrijf- en leeskunst niet meester is. Via de radio probeert C.R.M. juist ook die woonwagenbewo ners te bereiken. Momenteel zijn in Nederland ca. 14.500 woonwagenbe woners, wat neerkomt op 4500 gezin- Frans van Gelder, 30 jaar inwoner van Maassluis en sinds een aantal jaren werkzaam bij C.R.M. vertelt een en ander over de woonwagenbewoners, de nieuwe regeling, het verschil tussen woon- en leefsituatie van zowel de sedentaire bevolking (mensen die in een stad wonen en leven in een huis, dus het tegenovergestelde van woon wagenbewoners) als van de woonwa genbewoners. „Iedeie Nederlander is voor de wet gelijk. Daarom heeft iedereen het recht Frans van Gelder In totaal zesenvijftig duizend SCHIEDAM Voor de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten van Zuid-Holland heeft de afd. Bevolking c.a. van de gemeentesecretarie van Schiedam de rond 56.000 oproepkaarten om aan de verkiezingen deel te nemen, reeds uit doen gaan. Ook de organisatie van de stemlokalen is nu rond. Er zijn in totaal 48 stemlokalen, evenals bij de Kamerverkiezingen in 1972, er zijn twee wijzigingen. y Stembureau nr. 11, vroeger gevestigd in de houten noodschool aan de Dr. Zamenhofstraat, is verplaatst naar de aangrenzende openbare kleuterschool aan de Fahrenheitstraat 2, waar ook het stembureau 10 is ondergebracht. Dit zal voor de kiezers niet veel uit: Het stembureau nr. 47 echter is ver plaatst van de houten noodschool aan de Eduard van Beinumlaan naar de recreatieruimte van de serviceflat voor bejaarden aan het Heijermansplein. Aantal inwoners Schiedam gedaald SCHIEDAM - Blijkens de bevolkingsstatistiek van de gemeente is gedurende de maand januari het aantal inwoners van Schiedam gedaald met 110. Op 1 februari waren er in totaal 79.721 inwoners. In de maand januari werden 79 personen geboren en stier ven er 68, wat een gunstig verschil geeft van 11 In dezelfde maand vertrokken er 459 inwoners en vestigden zich in de ge meente 338 nieuwe inwoners, wat een nadelig verschil geeft van 121'. In januari verhuisden 175 gezinnen bin nen de gemeente. Voor de oudere bewoners in die toren flat is het erg geriefelijk om in het eigen gebouw te kunnen stemmen en voor de verkiezings-organisatie is er het voordeel dat nu minder bejaarden ge bruik zullen gaan maken van hun recht om bij volmacht te stemmen. Dit is o.m. gebleken toen het stembureau nr. 18 in Huize Frankeland werd onder gebracht. Men zou graag de bewoners van alle bejaardentehuizen deze service willen bieden, maar dat kan niet altijd. Niet alle tehuizen hebben voldoende ruimte voor het vestigen van een stemlokaal, bovendien hebben de meeste tehuizen te weinig inwoners om dit mogelijk te maken. Wel is het geregeld dat de inwoners van het bejaardencentrum Thurlede ditmaal terecht kunnen in de nabij gelegen Mastenbroekschool en niet meer in het houten gebouwtje aan de WH. Vliegenstraat, waarvoor de bejaarden veel verder moesten lopen en drukke straten oversteken. Verspreiden Er wordt getracht de stembureaus zo gelijkmatig mogelijk over de stad te verspreiden, opdat niemand te vex. hoeft te lopen. Maar dit is dan wel afhankelijk van de bewoningsdichtheid van de buurt omdat er naar gestreefd moet worden om rond 1.200 kiezers naar een stemlokaal te krijgen. Ook moeten er wel geschikte lokaliteiten aanwezig zijn in die buurt zoals school gebouwen. Dit laatste maakt dat er in één geval 4 stemlokalen zijn in een gebouw, n.l. in de Jan Eigthartschool aan het Frans Halsplein. Deze concen tratie wil wel eens verwarring geven zodat men het verkeerde stemlokaal komt binnen stappen. Daarom de aan wijzing dat- op de oproepkaart het nummer van het slembureau is ver meld. Tweemaal zelfs, voor de duide lijkheid. gebruik te maken van de bestaande wetten. In dit geval gaat het dus om de bijstandswet. Nu is het zo dat een woonwagenbewoner duidelijk andere kosten heeft dan iemand die in een huis woont. Elke Nederlander is ver plicht zelfstandig woonruimte voor hemzelf of zijn gezin te zoeken. De meeste Nederlanders vinden die ruimte in een huur- of koophuis. Huurwagens zijn er niet dus is de woonwagenbewo ner zonder meer verplicht een wagen te kopen. Het bedrag voor zo'n wagen is niet gering. De staat verleent bijstand bij de aan koop van een wagen. Dit is niet altijd nodig. Maar de staat wil ook weten wanneer het wel nodig is en daarom is er een commissie in het leven geroepen (zgn. verstrekkingscommissie) die de gemeenten in Nederland advies zal geven over iedere aanvraag om bijstand voor een woonwagen. Het gaat om advies en niet om een beslissing. De beslissing neemt de gemeente. Eenheid C.R.M. vindt het nodig dat er meer éénheid in de uitvoering van de bij standswet moet komen, vooral ook van gemeente tot gemeente. Dat geeft een meer gelijkwaardige behandeling van de woonwagenbewoners als het om bijstand gaat". Zoals bij de sedentaire bevolking ko men de woonwagenbewoners ook voor andere kosten dan woonkosten te staan. Om te trekken hebben ze een auto nodig. Deze moet van tijd tot tijd gerepareerd worden. Door hun werk zaamheden zijn ze, aldus Frans van Gelder, regelmatig gedwongen te trek ken. Wat de woonwagenbewoner voor de kost doet is over het algemeen bekend: koopman of handelaar. „Niet alleen de zelfstandigen bij de sedentai re bevolking hebben het moeilijk, ook de woonwagenbewoners, waarvan het overgrote deel onder de noemer „zelf standige" valt. Frnas van Gelder zegt over het mis bruik van de bijstand: „Het woord misbruik vind ik al erg moeilijk, het heeft een ontzettend negatieve klank. Het geeft tevens een vooroordeel ten aanzien van iemand. Hiermee doel ik niet alleen op woonwagenbewoners, maar op alle Nederlanders die gebruik maken van de bijstandswet. Het woord misbruik heeft voor mij een akelig bijsmaakje, het wordt door de mensen die vaak niet ter zakekundig zijn in de mond genomen". Misbruik Om toch even het woord misbruik aan te halen: Volgens Hans Wiegel (VVD) was het aantal mensen die misbruik maken van de sociale verzekeringwet geving groot. Daar moest maar eens iets aan gedaan worden. Dat Hans Wiegel zich danig vergiste bleek uit het aantal procenten: 2 procent. De kos ten die zouden ontstaan bij het stren ger (kontroleren van mensen die een beroep op bijstand doen kan zeer vernederend zijn) nagaan van eventueel misbruik, zouden aanzienlijk hoger lig gen dan het bedrag dat nu „misbruikt" wordt. Dit geldt voor de totale bevol king. Als je zegt woonwagenbewoners zeg je bijna direkt: mentaliteitskloof. Dat die er is weet iedereen, waarom die er is, is moeilijk vast te stellen. Frans van Gelder: ,,We hopen door goede, duidelijke voorlichting de be volking in te laten zien dat woonwa genbewoners mensen zijn die recht hebben op begrip en vertrouwen. REPARATIES 1 ste klas werk 20-karaats GOUDEN KROONf 25.- U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken me» trams 3, 6, 8 en 9 en buslijnen 32, 34. 39 en 49. Ze leven anders, hebben andere ge woonten, maar dat wil niet zeggen dat men het recht heeft om te zeggen: „Woonwagenbewoners op een kamp, in een woonwagen leven, mij best maar dan niet voor mijn deur". Waarop kan een dergelijke uitspraak gebaseerd zijn? Ik dacht alleen op het niet weten wie of wat momenteel woonwagenbe woners zijn". C.R.M. hoopt, inzake woonwagenbe woners, dat in de toekomst de mensen onderling, woonwagenbewoners en niet-woonwagenbewoners meer begrip voor elkaar krijgen. Deze wens van C.R.M. is één van de essentiële punten in haar beleid, aldus de heer de Bie van de afdeling voorlichting. Momenteel is het aantal kinderen van de woonwa genbewoners dat na lagere school ver der leert, niet overweldigend. Er zit volgens Frans van Gelder, een lang zaam stijgende lijn in. Misschien werkt dit feit het in de hand dat in de toekomst de mentaliteitskloof kleiner wordt. Dit is in het belang van een goede samenleving. Annemieke van der Houwen. OOK IN UW HUIS BROERSVEST 85 SCHIEDAM Maandag na 13.00 uur geopend. TEL.010-26.97.02 Donderdagavond - koopavond. WANDKASTEN BANKSTELLEN» TAKELS STOF.LEN»TV KASTEN DEKENKISTEN Toonzaal BERKEL RODENRIJS Noordeindseweg 116 (langs het water) Vrije toegang wordt het fraaie Hessorgel in het Stedelijk te Schiedam bespeelt door Frans lezoekfcrs van het museum hebben Lezing Kruisinga over statenverkiezingen SCHIEDAM - In een verkiezingsverga dering van de CHU te Schiedam, heeft Staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga gesproken over de betekenis van de komende statenverkiezingen, later ge volgd door die voor de gemeenteraad. In zijn beschouwing gaf dr. Kruisinga te kennen, dat de woningbouw gebaat zal zijn bij de plannen van de regering, om de investeringsaftrek weer in te voeren, waardoor ook de werkloosheid kan worden bestreden, die zich in Rijnmond eveneens doet gelden. De CHU wil het kopen van een eigen woning aantrekkelijker maken, door fiscale maatregelen, waarbij gedacht wordt aan verlagen van de huurwaarde, waardoor minder inkomstenbelasting betaald behoeft te worden. Tegen sommige onderdelen van de regeringsplannen tot bestrijding van de inflatie heeft de CHU bedenkingen, omdat daardoor de inflatie juist wordt bevorderd, waarvan vooral de midden standers de dupe^zullen worden. Op de rede van dr. Kruisinga volgde een uitgebreide discussie. Vanavond om acht uur houdt de Sociale adviescommissie Schiedam in het stadskan toor een openbare vergadering. Op de agenda komt voor o.a. informatie omtrent de Bijstandsnormen. In de bezwaarschriften- Besproken wordt de beleidsnota sociale werkvoorziening en het werk van de Stich ting clubhuiswerk voor ongeorganiseerde jeugd. SCHIEDAM Tijdens een biteen- komst in het stadskantoor is maan dagavond een comité gevormd, dat plannen gaai voorbereiden voor het afscheid van burgemeester Roelfsema, die in de maand juni met pensioen gaat. Het ligt o.a. in de bedoeling een foto-album samen- te stellen, waarin de voornaam ste gebeurtenissen in Schiedam: tijdens het negenjarig bestuur van burgemeester Roelfsema Zijn vast gelegd. De loco-burgemeester, mevrouw Verweij-De Graaff, die deze bijeen komst opende, zette uiteen dat de leden van het gevormde comité geen zitting hebben als vertegen woordigers van een bepaalde groe pering, maar als burgers van de De heer Bart Wilton is als voorzit ter aangezocht omdat hij die func tie ook heeft vervuld toen burge meester Peek afscheid nam van Schiedam. De heer Peek maakte een vrij rustige tijd mee in Schie dam, dit kan echter niet gezegd worden van de tijd van de heer Roelfsema. Hij kwam in Schiedam in een tijd dat de hele situatie zich wijzigde in een Snelle ontwikkeling en uitbreiding van Schiedam. Uit Groningen kwam Roelfsema naar het westen, maar hij heeft zich, evenals zijn vrouw, goed weten aan te passen. Zo goed zelfs dat hij na zijn pensionering in Schiedam blijft wonen. Het ligt in de bedoeling, om bij het komende afscheid niet te volstaan met een totale receptie, waardoor lange wachttijden enz. ontstaan, er zal afscheid worden genomen bij groeperingen, zoals een bezoek aan bejaardentehuizen, culturele- en sportinstellingen en een algemene receptie. Uiteraard ligt het in de bedoeling het echtpaar Roelfsema een blijvend afscheidsgeschenk aan Bijdragen Ir. Wilton, die de leiding van wet houder Verwey overnam, gaf enke le suggesties voor geldelijke bijdra gen in het afscheidsgeschenk o.a. door het zakenleven, verenigingen enz. waarover nadere mededelin gen worden gedaan. In het comité hebben zitting ir. Wilton, voorzitter mevrouw M. Woerdenbach secretaresse, drs. S. Kamstra, penningmeester. Verder de dames: J. Poll-Schut, E. de Vos van Harmeien, de heren: A.W. Blokland, M. Dirkzwager, P.J. Drenth, Th.J.G. Janse, ds. A.D. Klaassen, Deken J.J. Oudsljoorn, ds. J. Stolk, ds. D.J. Spaling, J.H. Leusink, W. Meinen, J. van Pelt, K.J. Simon, A. Stouthandel, B.J.J. Vincent. flUTOBflnOEfl uitlijnen balanceren /chokbrekcrs ®j| Excel/ior (tanden Van Riem/dijkuiee 23 Rotterdam 299222 Patiënten willen verpleger terug SCHIEDAM - De patiënten van de Boumankliniek willen de verpleegkun dige Schipper terug in de kliniek. De heer Schipper is onlangs door de direc tie op non-actief gezet naar aanleiding van het conflict rond de therapeut Bakker. Naar aanleiding van de ze actie heeft de heer Schipper enkele opmerkingen ge maakt over het beleid van de directie in deze zaak. Zo vertelde de verpleger, dat hij zich gepasseerd voelde in zijn functie als waarnemend-hoofdverple ger. Nu scharen de patiënten zich achter hem om zo de directie te dwingen de verpleger weer te laten komen werken. De heer Schipper loopt nu nog noodgedwongen in de ziektewet. Tijdelijke bouwweg wordt groenstrook SCHIEDAM De tijdelijke „bouwweg" die was aangelegd in ver band met de woningbouw in het oostelijk deel van Woudhoek-zuid, is thans opgeheven. Deze weg liep van Heijermansplein naar het Faassenplein en de Harreweg. De aangebrachte bestrating is nu ver wijderd en in de plaats daarvan zullen er planten komen. Als gevolg van een en ander moeten de bewoners van het Noordelijk deel van Woudhoek-zuid, Faassenplein en, omgeving, via Van Dalsumlaan, ten noorden van het Bachplein rijden, welke route met bor den is aangegeven. Voor de verspreiding van ons blad vragen wij voor direkt Aanmelden: Prins Hendrikkade 14, Rotterdam, tel. 13.21.70, toestel 28. DE HAVENLOODS A MGSE Zaterdag is het dan zover. Voor (le zevende maal zal op het fraaie parcours door het Kralingse Bos De Havenloodsprestatie- loop worden gehouden. In de loop der jaren is dit evenement, dat op voortreffelijke wijze door de oudste atletiekvereniging in Nederland, PAC, wordt georganiseerd, uitgegroeid tot een van de grootste prestatielopen. Vorig jaar kwamen er bijna 3000 deelnemers aan de start. Langs de Kralingse Piaslaan waar de finish is gelegen stonden ook nog eens enkele duizenden belangstellenden. Het ziet er naar uit dat ook dit maal weer zo'n drieduizend jongens en meisjes, dames en heren hun krachten zullen beproeven op de 5000 en 7500 meter. Zie elders in deze krant.

De Havenloods | 1974 | | pagina 1