Laurenscantorij laat oude kerkmuziek herleven e* 75e cantatedienst termeulen termeulen Station heeft nieuw aanzien oefenlokaal Lezing over Liduina van Schiedam St. Radboud trekt in nieuw termeulen Inspraakavond van P.S.P. Herprofilering Dwarsstraat DE HAVENLOODS, DONDERDAG 14 MAART 1974. vanilie of aardbeien Op zondag 17 maart vindt om 19 uur in de Laurenskerk dr 75e cantatedienst plaats. Koor- en or gelwerken van Felix Mendels- sohn-Bartholdy en Johannes Brahms zullen in deze dienst door de cantorij van de laurenskerk ten gehore worden gebracht. Op Palmzondag, 7 april, zal door dezelfde cantorij de Matthaus Pas sion van Johann Seb. Bach worden uitgevoerd. Evenals vorig jaar werd besloten deze passiemuziek naar oud-kerkelijke traditie op Palm zondag te zingen. Tijdens deze eredienst krijgt Bach's werk hier zijn oorspronkelijke plaats. De passion wordt uitge voerd in kleine bezetting. Aanvang eerste deel 's morgens om 10.30 uur; het tweede deel wordt 's mid dags om 14 uur uitgevoerd. Behalve de Laurenscantorij wordt medewerking verleend door de vas te organisten Johann Th. Lemckert en Tijn van Eijk, diverse solisten, het Utrechts Studentenbegelei dingsorkest en het Rotterdams Jongenskoor. Waterverlies door lek in leidingen SCHIEDAM - Door de gemeentelijke dienst van technische bedrijven is ont dekt dat in verschillende delen van de stad lekkages zijn ontstaan in de onder grondse waterzinkers. Een waterzinker is een waterleidings buis die ligt op de bodem, of daar net iets onder, van havens en kanalen. Deze lekken zijn waarschijnlijk het gevolg van verzakkingen en men is inmiddels begonnen deze zinkers te vervangen om het waterverlies zoveel mogelijk te beperken. Ook zijn hier en daar lekken door scheuren in de lei dingen. Een moeilijkheid is om de lekken, die niet erg groot zijn, op te sporen. Het in elkaar zetten van het piiporgeltie. Wij pretenderen echter niet semi-be- roeps te zijn, maar het is wel een vereiste dat men muziek kan lezen. Het is wel gebleken dat degenen, die hier komen en geen muziek kunnen lezen, zich er toch snel op gaan toeleg gen. Typisch is ook dat wij geen tekort hebben aan tenoren en bassen, een feit waarmee andere koren wel te maken hebben". Niet iedereen kan ook in de cantorij komen. De selectie is vrij streng. Barend Schuurman laat daarom eventuele gegadigden eerst voorzingen. De voorbereidingen voor elke cantate dienst nemen veel tijd in beslag. Door de koorleden wordt zelf het podium aan weesrzijden van de preekstoel op gebouwd. Om half vijf vangen 's mid dags de repetities al aan. Pijporgel Grappig is het dat ondanks het feit dat de Laurenskerk drie prachtige orgels bezit, organist Tijn van Eijk uit Breda elke keer zijn pijporgeltje als een bouwpakket in zijn lelijke eend stopt, om het in Rotterdam weer op te bouwen. Het gebruik van dit orgeltje is nodig vanwege de moeilijke akoestiek van de Laurenskerk. De afstand solist en aanwezige orgels was te groot. Met een clavecimbel lukte het niet. En daarom werd door Flentrop in Zaan dam dit orgeltje speciaal gebouwd voor dê Laurenscantorij. Van Dalen: „Ook de politie vond het vervoer van het orgeltje erg vreemd. Op een autoloze zondag werd organist Tijn van Eijk aangehouden op weg naar Rotterdam. Men vond het onzin dat een vierde orgel' naar de Rotter damse Laurenskerk zou moeten wor den gebracht. Ze zijn zelfs met hem meegereden om zich te laten overtui gen". Aanpassing „Dat wij door de jaren in kwaliteit vooruit zijn gegaan, is goed te merken aan de maandelijkse opnamen van de cantatediensten", merkt Van Dalen op. Een opname van een paar jaar geleden komt heel anders over. Hierin zie je ook de verschillende opvattingen van de muziek. Toen wij laatst in een kerk in Enschede zongen, merkten wij pas hoe wij ons aan de moeilijke akoestiek van de Laurenskerk hadden aangepast. Je zingt dan veel meer ontspannen. Dat de cantate-diensten aanslaan, blijkt wel uit de grote belangstelling voor deze diensten. Koot: „Wij hebben een vrij vast publiek, maar soms is het nodig dat je weer eens een niéuw publiek aantrekt. Het is wel gebleken, dat de barokmuziek jongeren steeds meer gaat aanspreken. Schuurman heeft ook een jongensach tige manier van werken, wat de meeste leden en de solisten erg aanspreekt. Barend Schuurman, die zijn theologi sche opleiding heeft voltooid, brengt Mode-shirts in vele, meerkleurige ruitdessins. Nog nooit zijn ruit- motieven zo "in" geweest als juist dit seizoen. Deze licht ge tailleerde shirts van zelfstrijkend polyester/katoen, in de maten 37 t/m 43, nu sterk in prijs.ver- 'aa9d' %€\CL Van vooral 2 Wie ooit een cantatedienst in de Grote- of Sint Laurenskerk heeft bijgewoond, zal, waneer hij een liefhebber is van oude kerkmuziek, genoten hebben van de zang die door de Laurenscantorij ten gehore wordt gebracht. Duidelijk is dat aan de keuze van het repertoire en de uitvoering hiervan zeer hoge eisen worden gesteld. Voor deze cantatediensten, die eenmaal op de derde zondag van de maand plaatsvinden, wordt wekelijks zeer intensief geoefend onder leiding van de bijna 35-jarige cantor Barend Schuurman. „Het is altijd mijn ideaal geweest", aldus Barend Schuurman, „om naast de cantate- en gewone diensten ook bijvoorbeeld muziek op zaterdagen te brengen. Als beweging van binnen naar buiten. Dit moet realiseerbaar zijn. Wij hebben ook altijd het idee dat wij meer moeten doen". De Cantorij van Laurenskerk werd in 1966 opgericht. Dit gebeurde in navol ging van Amsterdam, waar een broer van de Rotterdamse ds. M.J.C. Visser, deze diensten al sedert de oorlog orga niseerde. Samen met organist Gijs de Graaf, nam ds. Visser het initiatief ook in Rotterdam deze diensten te gaan beginnen, omdat hij, zoals ook Luther dat heeft gewild, kerk en cultuur met elkaar wilde verbinden. Dat ds. Visser hierin geslaagd is, blijkt wel uit het feit dat hem onlangs de Laurenspenning werd uitgereikt. De hele Laurenscantorij bestaat uit slechts 40 'k 45 leden. Opvallend bij dit koor is de jeugdige leeftijd van de Naast de cantatediensten verzorgt de Laurenscantorij regelmatig radiouit zendingen en verleent zij haar mede werking aan concerten in en buiten Rotterdam. Al gebeurt dit laatste min der vaak dan zij zou willen, omdat de tijd hiervoor ontbreekt. Enkele malen per jaar wordt ook nog een weekend uitgetrokken om hun veeleisend pro gramma te kunnen doornemen. Op het repertoire van de cantorij staan niet alleen cantates en motetten uit de 16e tot 20e eeuw maar ook eigentijdse moderne kerkmuziek. Wij proberen ons niet alleen op Bach-cantates vast te pinnen aldus cantor Barend Schuur man. Hoewel het natuurlijk een be langrijk element blijft, omdat dit soort muziek voor de diensten in de Lau renskerk onmisbaar is. Maar wij willen ook andere muziek laten horen op de manier zoals deze in de loop der eeuwen werd beleefd. In de komende cantatedienst brengen wij bijvoorbeeld weer kerkmuziek uit de romantische tijd. Ideaal Barend Schuurman studeerde na zijn gymnasiumopleiding theologie aan de Gemeente Universiteit van Amsterdam en aan de Universiteit van Straatsburg. Nadat deze studie voltooid was, volgde hij een opleiding tot koordirigent aan het Koninklijk Conservatorium voor Muziek in Den Haag, waar hij tevens fluit studeerde bij Frans Vester. In 1966 werd hij benoemd tot cantor van de Lattrenskerk. De begeleiding van de cantorij wordt verzorgd door de organisten Johann Th. Lemckert en Tijn van Eijk plus orkestleden, afkomstig van het Rotter dams Philharmonisch Orkest (uitge zonderd de bassist Frans de Quize), die tezamen het Rotterdams Bach-orkest vormen. Zij werken tegen een honora rium, dat betaald moet worden uit de opbrengst van de cantatediensten. Daarnaast treden regelmatig solisten op als een Marinus van Altena, Max van Egmond, Elisabeth Kooymans enz., die hier bijna niets voor vragen. Geen bestuur De Laurenscantorij kent geen bestuur. Wel pleegt zij overleg met de gecom mitteerden van de Laurenskerk, die ook voor het geld moeten zorgen. Enkele leden van de cantorij hebben een bepaalde taak op zich genomen om een en ander goed te laten verlo pen. Zo verzorgt de heer J.W. van Dalen de publiciteit voor deze diensten en heeft de heer G. Koot zich als bibliothecaris opgeworpen. Schuurman: „Gemiddeld repeteren wij drie of vier keer voor één stuk. Een oratoriumkoor doet hier bijvoorbeeld een halfjaar over, maar dat ligt bij ons heel anders. Na een week of drie verdwijnt zö'n stuk weer en daarom is het zo belangrijk dat iemand de zorg heeft voor deze muziekstukken". „Een gevolg van het intensief repete ren is", aldus Van Dalen, „dat de koorleden beseffen dat zij geen week kunnen overslaan". Barend Schuurman stelt hoge eisen aan de cantorij. Over het algemeen zitten er leden in het koor die wel iets met muziek te maken hebben, zoals wij bijvoorbeeld vele leerlingen van het conservatorium heb ben. Robert Hol, nu een bekend solist, heeft eerst ook bij ons in het koor Zet nu de "plantjes" buiten! Levensboom (Thuya Occidental is) met kluit, snelgroeiend en groen- blijvend. Geschikt als haagplant, groeit op iedere grond. Maat 50-60 cm. Normaal f 4,98. Groenblijvende pyramidaalvor- mige konifeer (Cham. Laws. Erecta Viridis) met kluit. Maat 40-50 cm. Normaal f 5,48. Dwergmispel (Cotoneaster hori- zontalis) met kluit. Met kleine in de herfst verkleurende bladeren en bessen, in het voorjaar rose bloemen. Maat 30-40 cm. Normaal f 4,98. Nu per stuk \(por Pak ASEF stalmest f 1,95 deze op een andere manier in de praktijk: door middel vanzijn muziek. SCHIEDAM Het spoorwegstation van Schiedam ziet er sinds kort een stuk beter uit, nadat verscheidene diverse vernieuwingen zijn aange bracht. Het betreft hier o.m. het op nieuw beglazen van het perron aan de oostzijde, waar als gevolg van de vele vernielingen de laatste jaren, tal van ruiten gesneuveld waren. Vooral 's winters was het hierdoor vaak vrese lijk koud. Ook zijn moderne aanwijzingen voor vertrektijden en richtingen van treinen gereed gekomen. De cantorijleden bouwen zelfde podiums op. SCHIEDAM Met veel muziek heeft de Kethelse r,k, muziekvereniging St. Radboud, het nieuwe oefenlokaal in gebruik genomen. Het is het voorma lige koetshuis van de St. Jacobuskerk, dat voor een .groot deel in zelfwerk zaamheid door leden van de vereniging en medewerkers, tot een gezellige zaal is omgetoverd en de naam heeft ont vangen van „De Noord". Het gebouwtje aan de Kerkweg 53, verkeerde in vrij slechte staat. Aanvan kelijk maakten nog diverse andere ver enigingen er gebruik van, maar het vorig jaar kreeg St. Radboud er' een definitief onderkomen, waarna de plannen uitgevoerd konden worden. De bouwkundige opzichter A. Heydra maakte de plannen en onder zijn lei ding is o.a. eennieuw plafond aange bracht, vooral ten behoeve van de akoestiek. OPk de verlichting is geheel veranderd, er is opnieuw geschilderd en timmerwerk -uitgevoerd, terwijl ook een centrale verwarming is aange bracht. Tijdens de feestelijke inge bruikname van het gebouwtje, werden veel waarderende woorden gesproken aan het adres van de medewerkers en diverse geschenken werden aange- Gymzaal achter Finse school kost vijf ton KERKDIENSTEN Veilig voor u en uw medeweg gebruiker. Funderingen blootgelegd SCHIEDAM Bij werkzaamheden voor woningbouw op het terrein ach ter het gemeente-archief zijn funderin gen blootgelegd van begijnenhuisjes, daterend uit 1500. Bij deze werkzaam heden zijn ook verschillende oude voorwerpen gevonden die hebben toe behoord aan de begijntjes. Bekend van deze huisjes is, dat zij rond 1500 zijn afgebrand, waf goed te zien is aan een zwarte laag roet en as. SCHIEDAM Wanneer de gemeente raad van Schiedam er mee accoord gaat, zal achter de Finse school aan het Lorentzplein een nieuwe gymnastiek zaal worden gebouwd, waarvan de kostfen op plm. f 600.000,- worden geraamd. Reeds eerder zijn er klachten geuit, dat in dit oostelijk stadsdeel een sterk tekort aan sportzalen bestaat, mede omdat het lokaal aan de Broersvest sterk is verouderd. De lokalen bij de scholen aan het Edisonplein zijn over- In het investeringsplan was bouw van een gymnastiekzaal in het oostelijk stadsdeel reeds opgenomen, doch het college van b. en 'w. acht versnelde uitvoering van het plan noodzakelijk. SCHIEDAM - Op 18 maart zal de heer P. Groenendaal in de Teerstoof spreken voor de wetenschappelijke kring Schiedam en Vlaardingen over „Liedewijde die maghet van Schie dam". Dit onderwerp is gekozen om dat Schiedam volgend jaar haar 700-jarig bestaan viert. Liduina (Liedewij) was een van de SCHIEDAM - In het kader van de verkiezingsacties, wordt door de afde ling Schiedam van de P.S.P. in het pandje „De Linkerhoek" in het Prove niershuis, gelegenheid tot inspraak ge geven, vanavond en o.p 21 maart. De eventuele kritiek en adviezen die worden ontvangen, wil men in het verkiezingsprogramma opnemen. Voor nadere informaties is mevrouw Blaauw, Schietbaanstraat 2a, tel. 706648 beschikbaar. Op zaterdagen is er een P.S.P.-kraam op de Hoogstraat. belangrijkste figuren van Schiedam. Er zijn maar weinig boeken over Schie dam waarin haar naam niet voorkomt. Ze leefde in een roerige tijd: van 1380 tot 1433. De heer Groenendaal zal in zijn lezing een beeld schilderen over de tijd van Liduina. Europa, Holland, politiek, maatschappij en Schiedam zijn de hoofdthema's. Ook het leven van Liduina komt aan de orde. Haar jeugd, de val op het ijs, haar ontmoe ting met een priester en haar verande ring tot en de groei naar een grote persoonlijkheid, die het lijden wist te aanvaarden. De lezing wordt gehouden in de Teerstoof, Nieuwstraat 12 en begint om 20.00 uur. Zowel leden als niet-leden zijn welkom. Knipperlicht automaat, ideaal voor noodgevallen, bijvoorbeeld bij pech, plotselinge file-vorming enz. Trekt de aandacht sneller dan een konstante lichtstraal. Wordt aan gesloten op de richtingsaanwijzers, nu, kompleet met gebruiksaanwij zing en aansluitschema. SCHIEDAM - In het kader der her profilering van de Dwarsstraat, is deze Premiere van "Fluister het in m'n goede oor" SCHIEDAM - Morgenavond is in het Zoldertheater in De Teerstoof aan de Nieuwstraat de première van „Fluister het eens in m'n goeie oor", dat ge speeld wordt door Jan Gudde en Koos de Groot met regie van Ad Hoeymans. De voorstelling begint om negen uur en duurt tot tien uur, waarna in de foyer gelegenheid is tot napraten. Deze voorstelling is tevens de eerste zoge naamde „vrije produktie", die door de Schiedamse Gemeenschap wordt uitge- week een onderlaag aangebracht en de straat van asfaltering voorzien. Dit is onderdeel van een groot plan tot vér betering van het leef- en woonklimaat in de Groenelaan en omgeving in Schiedam-zuid. Daaraan werd eind vo rig jaar begonnen, o.a. door een ver keerscirculatieplan. De Dwarsstraat vodert in reconstruc tie, waarbij o.a. de trottoirs op hoogte zijn gebracht, parkeerhavens aange legd, terwijl nabij de scholen in het wegdek „drempels" zijn gemaakt, om hierdoor de snelheid van het verkeer te beperken. In de Dwarssstraat zal een één-richtingsverkeer worden ingevoerd.

De Havenloods | 1974 | | pagina 3