9 Tekenen is een r::r eenzaam werk' 245° diens: 9P5 Aan Vader Wkwam geen machine te pas termeulen termeulen 1J95 Bundeling werkvoorziening geestelijk gehandicapten termeulen 169 MEMStHE Meer groen in Woudhoek Werkgroep wil naaktstrand in Hoek van Holland termeulen DE HAVENLOODS, DONDERDAG 14 MAART 1974. 11-515 HET GEBEURDE op een stoffig plein, in de drukkende hitte, ergens in Marokko. Temidden van een kring toehoorders stond een sprookjesverteller. Héél langzaam, lijzig bijna, sprak hij, terwijl z'n £r Een voorbeeld van het tekentalent van Arne Zuidhoek, zoals er 190 pagina's lang van te genieten is in de „Verzinsels van Vader Wapper". Ideaal in tram, trein, bus of metro. Deze wandelwagen met hoofdsteun is zo plat opvouwbaar dat u er wei nig hinder van heeft in het open baar vervoer. Aan de buitenzijde bekleed met stof, aan de binnen zijde met plastic. Nu van voor SCHIEDAM - Evenals bij vorige verkie zingen, zal ook nu gebouw Irene aan de Nieuwe Haven in Schiedam beschikbaar worden gesteld voor het bekendmaken van verkiezingsresultaten. Dit zal gebeuren na de verkiezingen voor prov. staten op 27 maart en gemeenteraads verkiezingen op 29 mei. ran HOUTMAN MUZIEK EN PIANO'S SCHIEDAM SINGEL 114 116 TEL. 26.88.71 I VLEUGELS *KLEININSTRUM. I BLADMUZIEK PIANO'S GITAREN De Utrechtse tekenaar Arne Zuidhoek zat óók in die kring. „Ik verstond er niets van. Maar de sprookjesverteller sprak zó in dringend, dat ik associaties kreeg. Wonderlijke invallen, eeuwige waarheden zelfs noem het maar zo. Ik werd getroffen door bliksemschichten van „zó is 't en niet anders. Maar ook kreeg ik beelden van hele gewone din gen: pakjes sigaretten, de katten thuis. Die Marokkaanse verteller was gewoon een medium voor me: ik verstond hem niet, maar begreep alles". Een herinnering die Arne Zuidhoek (33) typerend noemt voor z'n onlangs verschenen boek „Verzinsels van Va der Wapper". De uitgever ervan, „De Fontein" in De Bilt, had dat óók al door. „Vader Wapper" wordt door hem een medium genoemd door mid del waarvan Zuidhoek als in een glazen bol avonturen oproept. Arne spuit een enorme stroom eigen herinneringen. Allerlei indrukken en beelden, die hij heeft verzameld, ko men terug. Het kaartje van de métro in Parijs, een sigarenbandje uit Marokko, een groot dik boek over de sterren waarin alles staat over Sirius, een voetbalplaatje van Sjaak Swart, de overgeleverde sprookjes van een oude bard, een oud diploma., dat alles en nog veel meer kun je links en rechts plukken uit het boek, dat hélemaal is getekend. Over het karakter van de dikke paper back (190 pagina's vol met plaatjes en geschreven tekst) is al veel gezegd en geschreven. Is Vader Wapper een kunstboek? Een stripboek? Een kijk en leesboek? Moeilijk hoor, geen en kele naam dekt eigenlijk volledig de wonderlijke en wonderbaarlijke in houd. Wie het boek in handen krijgt moet gewoon maar bladeren. En kij ken. Dan is hij de eerste maanden voorlopig nog niet uitgekeken. Want iedere keer ontdek je weer wat nieuws als je de priegelige tekeningetjes op je laat inwerken, en Vader Wapper net als het geval was bij de tekenaar op je rug springt en je allerlei verre, vreemde avonturen in het oor fluistert. Arne Zuidhoek: „Het boek gaat een eigen leven leiden. Niet alleen van de lezer, die er waarschijnlijk veel van zichzelf in terugvindt, maar ook bij mezelf. Als ik nu naar sommige details kijk, zie ik tot m'n stomme verbazing dat er dingen in zitten waarvan ik niet meer weet dat ik ze er ooit heb Vaak heeft Arne grondig de pest aan de sprookjes smiespelende Vader Wap per. En vier jaar geleden nog nam hij zich voor nooit meer één tekening op papier te zetten. Hij had al enkele stripverhalen gemaakt, onder meer de „Viege Nazels" (gepubliceerd in deze krant) en zat vreselijk aan te hikken tegen de vervolgafleveringen van „Orgus", die nog moesten worden getekend voor Gandalf. Hij gaf er toen de brui aan. „Ik trok aan m'n stutten, lazerde de hele handel in de auto en trok naar de Middellandse zee. Weet je, tekenen is een ontzettend eenzaam karwei. Je staat soms weken, maanden aan én stuk achter de tekentafel. Niemand kan je dan aan je kop zeuren, en zo gaan al de contacten die je hebt kapot. Daarom wilde ik weg, en niks meer te maken hebben met tekenen. Ben in Noord-Afrika terechtgekomen, heb er veel gezworven, in Algiers werkte ik nog voor de radio, muziek en... toen ben ik gaan schrijven. Omdat ik 't toch niet laten kon". „Intussen zat Gandalf Ook ac'hter m'n broek aan, en ik heb toen toch „Or gus" afgetekend, ondanks m'n voorne men.. Ik ben een beetje „de Man die geen Nee kón zeggen", één van de vier grote verhalen in het boek". Reizen Reizen? Voor Arne Zuidhoek een zaak van levensbelang. Elk jaar zwerft hij een paar maanden in het buiten land, bij voorkeur rond de Middelland se Zee. Of erop. Als zeeman op één van die oude Onedin-achtige zeilsche pen die daar nog steeds blijken te varen. „In de regel ga ik alleen", zegt hij. „Ik zou niet weten wie mee zou willen op zo'n reis". „Terug in Utrecht is er altijd weer de extase van het thuis-zijn. Maar dat gaat na een dag of drie over. Je neemt je voor niet opnieuw weg te gaan, ten slotte is geluk niet anders dan kunnen genieten van de simpele dingen. Maar na verloop van tijd stort je je onher roepelijk weer in een vacuum, in de onzekerheid van een reis waarvan je niet weet hoe hij zal aflopen". Het hoofdstuk „Een reis", zoals dat in de „Verzinsels van Vader Wapper" staat, gaat hierop dieper in. Arne: „Alle verhalen in het boek zijn in feite bloed-serieus. Ze zijn geschreven en getekend vanuit mijn tekortkomingen in het leven. Daarom worden ze ook afgewisseld met de grappen en grollen, waarmee ik me op de been houd. In zekere zin is het boek te vergelijken met bluesmuziek. Hardstikke droevig, maar 't swingt de pan uit". Over z'n stijl, „Ik heb altijd al priegelig zitten tekenen. Dit is een Utrechts trekje, tenslotte kreeg ik les van Wil liam Kuik. Ik wil graag direct werken: ik probeer geen nieuwe dingen uit op andere papiersoorten enz. Geestelijk ben ik altijd erg druk bezig aan een tekening. Het werk spookt dag en nacht door je heen". Zo'n 190 bladzijden voltekenen is niet niks. Arne Zuidhoek heeft dan ook drie jaar lang gewerkt aan de „Ver zinsels van Vader Wapper", dat te recht door de uitgever wordt aange duid als „een monnikenwerk van de twintigste eeuw". Is dat, financieel gezien, een haalbare kaart - zo bezig te Waanzin „Nee", zegt hartgrondig Arne Zuid hoek, „het is pure waanzin in deze tijd. Maar ik kan het tóch niet laten. Daar krijg ik vaak de pest. over in hoor. Ik zit op dit moment in precies de zelfde sorus die mij vier jaar geleden deed besluiten nooit meer te tekenen... Ik wordt vreselijk moe en ontmoedigd door de gedachte dat het misschien nog wel 25 of 40 jaar zo door zal gaan..". MAASSLUIS - Morgenavond speelt de bekende jazz-fluitist Chris Hinze in het gebouw van het Open Jongeren Centrum „De Toverbal". Chris Hinze wordt zoals altijd weer begeleid door de Chris Hinze Combination. Samen vormen zij de enige groep in Europa op dit gebied. Hun stijl is kwalitatief te vergelijken met Chick Corea. Volgens Chris zelf wordt er een steeds groter en ook jonger publiek bereikt. Bij de jongeren ontstaat steeds meer de behoefte aan jazz muziek als reactie op de consumptie muziek die dag in dag uit door de luidsprekers van radio en tv schalt. Chris Hinze speelde eerst piano en studeerde tevens fluit bij Frans Vester op het Koninklijk Haags Conservatori um. De andere leden van de Combina tion zijn: Henny Vonk, zang; Rob van Zeer voordelige korte zomer- dusters. Zelfs in alle vroegte ziet u er toch op uw voordeligst uit in een van deze nog voordeligere dusters. Zomerdusters in diverse modellen en kleuren en in de maten 38 t/m 54. In katoen, linnen, flanel of batist. Normaal f 19,95 t/m f 29,75, nu voor nog geen veertien den Broek, piano; Gerry Brown, slag werk en John Lee met bas. De aanvang var. de voorstelling is om half negen en de entree bedraagt zes gulden en in de voorverkoop vijf gulden. De voorver koopadressen zijn: het VVV-kantoor, Radio Spreijer in de Nieuwstraat 13 en De Toverbal. Mogelijk vóór januari 1975 SCHIEDAM - Het is zeer waarschijn lijk, dat nog vóór 1 januari 1975 een samenwerking zal ontstaan tussen de gemeenten Schiedam, Maassluis, Delft en Naaldwijk met betrekking tot de werkvoorziening van geestelijk gehan dicapten. Gedurende de afgelopen maanden heeft er druk overleg plaats gevonden tussen de betrokken dien sten, teneinde tot de gewenste samen werking te komen. Op dit ogenblik zijn in de bovenge noemde gemeenten in totaal 1080 personen werkzaam in het kader van de sociale werkvoorziening voor gees- geschikt voor de maten 461 Naadloze panties met een groot tussenstuk in het verstevigde broek je, in normale kousenkleur. telijk gehandicapten. Volgens het op gestelde rapport zijn er bepaalde voor delen verbonden aan een schaalvergro ting, mits het gaat om meer dan 1000 werknemers. Een nog te vormen com missie zal hiertoe plannen gaan uitwer ken. Ook het ministerie van Sociale Zaken is voor zo'n schaalvergroting, om zo een optimale sociale werkvoor ziening te krijgen. Aanvankelijk bestond het plan van een in 1971 ingestelde stuurgroep, tot samenwerking tussen de gemeenten Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis, maar in 1973 bleek dat Rotterdam alleen met Vlaardingen wilde samenwerken. Daarom besloten de drie overgebleven gemeenten en Delft samen te overleggen om tot de gewenste samenwerking te kunnen komen. Uitbouw Het gemeentebestuur van Schiedam acht nu de tijd gekomen tot een gepaste uitbouw, waarbij zoveel moge lijk rekening moet worden gehouden met de voorgenomen samenwerking in de regio Westland. Er wordt gedacht aan de benoeming van een hoofdop zichter voor het werkverband en het aanstellen van vier werkmeesters. Er wordt voor de financiering een rijks bijdrage ontvangen voor de helft van de kosten. De huisvesting van de afdelingen levert ook nogal wat problemen op. Het gebouw aan de Boterstraat wordt al sinds lange tijd ongeschikt geacht. Het pand moet daarom worden aangepast. Hiervoor moeten nog voorstellen ge daan worden. Voor Harga is bij de diénst gemeentewerken een plan voor nieuwbouw in bewerking, terwijl voor het nieuw te ontwikkelen project in het Prinses Beatrixpark momenteel plaats wordt gemaakt. Het administra tie- en documentatiecentrum is voor lopig aan de Korte Haven gehuisvest In regionaal overleg zullen in de loop van dit jaar voorstellen worden gedaan voor de benoeming van een leider voor het personeelsbureau. SCHIEDAM AKTIE MOEDERS VOOR MOEDERS: Voor Schiedam: Mevr. Verkaik-Mennen, Diepenbrock- straat 8, Schiedam, tel. 70 26 46.E.H.B.O. weekeinddiensten: van vrijdagavond 22.30 uur tot maandag ochtend 7.30 uur. Gemeentezieken huis, burg. Knappertlaan 25, tel. 26 91 26, idem afspr. polikliniek ingang Nas- saulaan tel. 26 33 51 Tentoonstelling van Henk Zoomermeijer SCHIEDAM Morgenavond om 8 uur zal burgemeester H. Roelfsema in het Stedelijk museum de herdenkingsten toonstelling openen van Peet Wattez en Henk Zoomermeijer. De tentoon stelling zal geopend zijn tot 15 april. Door Paul Steenhauer, Will Ferwerda, Diet Wiegman en Donald Evens is in het Stedelijk museum Schiedam ook de expositie Konfrontatie 14 ingericht, die tot 1 5 april zal duren. Verkiezingsavond van S.G.P. SCHIEDAM Morgenavond zal döor de afdeling Schiedam van de SGP. in, de Chr. geref.kerk aan de Burg. Knap pertlaan een verkiezingsvergadering worden gehouden, waarin ds. J. C'ats- burg, ned. herv. predikant te Katwijk aan Zee, diverse vraagstukken zal be spreken. SCHIEDAM - De gemeentelijke plant soenendienst van Schiedam heeft er voor gezorgd, dat nu de eerste bewo ners van het flatgebouw aan de Bouw- meesterweg in de westelijke helft van Woudhoek-Zuid hun flat hebben be trokken, een groenbeplanting aanwezig is op het parkeerterrein. Op het terrein, waar parkeergelegen heid is voor 75 auto's zijn de vaste bloembakken reeds met planten en rozen gevuld. De wat verder van het gebouw geplaatste hakken bevatten jonge heesters van els, Gelderse roos, liguster en berk. In de bakken zijn tevens 17 wat grotere bomen inge plant, zoals platanen, populieren en wilgen. Na deze eerste aanplant ligt het in de bedoeling van de plantsoenendienst om bij verdere bebouwing van Woud- hoek regelmatig beplantingen aan te brengen. Woensdagavond 20 maart houdt de afde ling Schicdam-Nicuwland in de benedenzaal van de Opstandingskerk aan de Burg. Hon nerlage Gretelaan een vergadering, waarin ds. YJ. Tiemcrsma uit Vlaardingen zal spreken over het boek Prediker. Aantal honden neemt snel toe SCHIEDAM Sinds vorig jaar decem ber is het aantal honden in Schiedam met 600 toegenomen en het totale aantal is nu 2300. Dit ondanks1 de vorig jaar verhoogde belastingen op honden, die varieert, naar het belast baar inkomen, van vijftien tot veertig gulden per jaar. Volgens sommige mensen is hier spra ke van een rage, die ertoe heeft geleid, dat de gemeente Bodegraven is overge gaan de honden onder de bepalingen van de hinderwet te brengen. De ambtenaar die belast is met de controle en regelmatig in verschillende wijken van de stad een onderzoek instelt of voor het bezit van een hond belasting is betaald, omdat anders naast de gewone belastingaanslag, ook een boete kan worden opgelegd, heeft het dan ook druk, om het nog steeds snel groeiend Schiedamse honde bestand bij te houden. ɧ*p|W Sim n*: a "'"t: jMÉÉMÉÉMT MiiiiHM MAN ontevreden over beleid minister Vorrink' VLAARDINGEN - Begin deze week heeft MAN (Milieu Actiecentrum Ne derland) een brief aan minister Vor- rink (milieu) geschreven. De schrijvers stellen in deze brief dat zij zeer ge griefd zijn over de in hun ogen beschei den maatregelen die de minister ge nomen heeft om de vervuiling in het Rijnmondgebied tegen te gaan. De schrijvers reageren in nogal felle taal op de fouten die de minister volgens hun gemaakt heeft. Het CAR, waarvan MAN deel uitmaakt, vindt bij voorbeeld het urgentie programma dat opgesteld is „primitief" en aangepast aan de eisen van de ondernemers. Ook vinden zij dat van de argumenten die zij aan de minister hebben toegezon den niets kan worden teruggevonden i de maatregelen wordt uitvoe riger behandeld in de brief. Het gaat van een drijvend dak, om zo vervuiling door middel van verdamping in te perken. „Maar", zo stelt MAN, „het gaat hier maar om een half procent van de totale vervuiling". In haar conclusie noemt MAN de minister een „bedrijfsminister" en de door haar aangekondigde maatregelen worden niet als voldoende geacht. HOEK VAN HOLLAND - Burgemees ter en wethouders van Rotterdam hebben zich gewend tot de Raad van Lichamelijke Opvoeding voor advies i.z. het naaktstrand bij Hoek van Hol land. Het college is hier toe overgegaan naar aanleiding van vragen over het betreffende strand van de heer Men- tink. Vorige week heeft de heer mr. C. A. Troost een brief geschreven aan dezelf de raad met het standpunt van de werkgroep vrije naturistische stranden. Deze brief is bedoeld om de raad inzicht te geven van het standpunt dat de werkgroep inneemt i.z. het naakt- De heer Troost noemt in zijn brief de verschillende standpunten die de werk groep aanvoert om het naaktstrand te rechtvaardigen. Enkele van die punten zijn: het betreffende deel van het strand hoeft niet afgesloten te worden voor eventuele „gluurders" omdat in de praktijk blijkt dat hier geen sprake is van echte gluurders. Deze ervaring is in Callantsoog opgedaan, waar al meer dere jaren een naaktstrand is. Wel zijn er mensen die per sé niet oog in oog willen staan met naakte men sen. De situatie in Hoek van Holland maakt echter, dat deze mensen via een nieuw deel van de duinen het strand kunnen mijden. Maar dan moet het betreffende naaktstrand wel met bor den worden aangegeven. De werkgroep vindt, dat een strand voor iedereen is en ziet daarom dan ook geen reden tot weigering van het reserveren van een stuk strand voor mensen die naakt willen recreéren. Er zijn voorstellen gedaan om het strand op de Maasvlakte te plaatsen, maar mr. Troost vindt, dat hieraan een heleboel bezwaren kleven. Hij ziet vooral het vervoer als een struikelblok. Veel mensen zullen dan verplicht wor den om met de auto te komen. „Daar door zou dus het gebruik van de auto gestimuleerd worden, terwijl de rege ring juist een besparing van het benzi- negebruik ten doel stelt, daargelaten nog dat daarmee een niet-gemotiveerde extra last op de schouders van de nudist en wordt gelegd, die bij een sterk stijgende benzineprijs juist voor de niet zo goed bedeelde inkomens trekker wel eens funest zou kunnen zijn", aldus verklaart de heer Troost in zijn brief. In een aanhangsel van de brief staan de verschillende gedachten die de werk groep VNS heeft over naaktstranden. Het uitgangspunt van de werkgroep is, dat in een open maatschappij geen echte meerderheden bestaan; zij wor den in een wisselende samenstelling gevormd door minderheden. De mees- SCHIEDAM - Op vrijdag 22 maart organiseert de Nederlandse Christenvrou- we :bond, afdeling Schiedam-Centrum, het jaarfeest in de grote zaal van Irene, Nieuwe haven 155, aanvang 8 uur. Een toneelgroep uit Vlaardingen brengt een comedie in drie bedrijven getiteld: „Het nestje van de an tiquair", geschreven door Hans Nesna. te punten verdedigen het begrip „naaktstrand" door bewijzen aan te voeren in het voordeel van zo'n strand. Zo wordt het feit verdedigd, dat er geen principiële bezwaren zijn tegen een naaktstrand. Over het punt ordeverstoring zeggen de leden van de werkgroep het volgen de: „Van de kant van de naakte recreanten zal die niet komen; zjj hebben daar geen enkel belang bij. Die kan alleen komen van de kant van de „textieldragers" en dat kan men de nudisten nooit verwijten". Dit waar schijnlijk om de leden van de raad niet ongerust te maken over agressieve han delingen van de nudisten. idebewuste vrouw. Alle modieuze details zijn in deze acryl jersey blouse verwerkt. Een kraagje met lange punten, brede manchetten, een pat middenvoor en sierstiksels. Twee modellen in vele kleuren en in de ma'ten 36 t/m 4

De Havenloods | 1974 | | pagina 7